DAGBL AD Doodelijk ongeluk te Blankenfierge T EEN EN T ANDER De grauwvuarontploffing De siiloeneering inBnitschland EEN ROEREND TOONEEL Vreeselijk ongeluk te Evere De opening der jacht in DuitscMand -vw Achtiien^è jaargang n' 137 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 10 August! 1912. ABONNEMENTEN" Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureëien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. j§S 4§» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4» BUREEL-EN TE BRUSSEL I 728, Steenweg van Waterloo, 728. I TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ, Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN s KI. aink. fl tot 4 kl. reg.) Ir. 0 60 3* bladz. (de regol) ff. 0.50 4® biaaz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (perregel) ff. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 In 1887 maakten de katholieken ëena wet om de arbeidsgeschillen te voorkomen. De ondervinding heeft geleerd dat die verzoeningsraden in vela gevallen onvoldoende bleken om de werkstakin gen, welke bijna altijd niets dan scha de en verbittering zaaien, op vree lievende manior op te lossen. Natuurlijk, van dwang kan hier geen sprake zijn. Niemand kan of mag mij, werkman, dwingen om te werken als ik niet wil, ofwel mij, baas, belet ten dat ik, volgens eigen keuze, op- koude van werk te geven. Wat nu gedaan Minister Hubert denkt het juiste middel gevonden te hebben. Ziehier de wet welke hij voorstelt. Een bestendig tribunaal zou ge vormd worden door 1) een magistraat, benoemd door den Koning 2) een afgevaardigde van de werkgevers 3) een afgevaardigde van de werklieden. Elk arbeidsgeschil zou voor dat tribunaal verschijnen en volgens de rechtvaardigheid beoordeeld worden. Hoe de belanghebbenden tot dien vredolievenden rechterstoel brengen en daarna, hoe de uitspraak doen eer biedigen Met de wet te machtigen van in zulk geval de werkstaking of de lock-out te verbieden, welke zouden volgen uit solidariteit tussche.n de bazen ofwel tusschen de werklieden alsook van in zulk geval wettelijk te beletten alle propaganda voor werkstilleging van beider kanten. Het zou zijn eer. soort van besten digs vredeconferentie tusschen werk lieden en werkgevers, welke altijd ge reed is om, met kennis gewapend, alle moeilijkheden op vredelievende er. rechtvaardige manier op te lossen. Zóó houwt op en bebeitelt de katho lieke partij, steen voor steen, hot heer lijk gebouw van den christen socialen vrede, welke de onuitputbare bron moet blijven en immer meer en meer worden moet van Belgie's geluk en welvaart. Het volk weet zeer goed langs welken kant zijne ware vrienden zijn. Sedert 28 jaren hebben de Katho lieke bestuurders niets anders gedaan dan zich beijverd om de welvaart en ae belangen van elkeen te verzekeren. Om dit te verwezentlijken hebben zij d e hulp niet noodig gehad van de demokraten of andere gelukzoekers, die zich aangesteld hebben als het vijfde wiel van eenen wagen. Ook zien alle verstandige lieden klaar in het komediespel der demokra- tische leiders en in de Kamer haalt men medelijdend voor hen de schou ders op en niet eene partij wil naar hun gezwets luisteren. Het is omdat elkeen overtuigd is dat die demokratische leiders niets ernstigs kunnen te weeg brongen en dat onze Katholieke Wetgevers alleen de ware mannon op de ware plaats zijn. Vooraleer er ooit één enkel demo- kraat den voet in de Kamer stelle, waren, dank aan M. Woeste en zijne achtbare Kollegas, reeds meer dan twintig volkswetten gestemd, zoodat tie heeï Daens, openlijk in zijne gazet van 16 Februari 1890 schreefVeel woorden heeft M. Woeste uitgesproken en veel stappen heeft hij gedaan om nuttige wetten ten voordeele van het volk te hekomen. Zonder de hulp der demokraten is ons katholiek ministerie op den ingeslagen weg voortgegaan en tot nu toe, ondanks de stoornissen en de tegen kantingen door onze vijanden verwekt, houden zij niet op om door nutligo Instellingen het geluk van het volk te verwezentlijken. Niemand zal de kleingeestigheid zoover drijven, hopen wij, te beweren dat wij vele lotsverbeteringen aan de demokraten te danken hebben. Dit is geheel en gansch valsch. De demokraten in de Kamer zijn slechts goed om stokken in het wiel te steken. Verre van der. nationalen wagen vooruit te helpen,zullen zij door hunne medehulp met de linkerzijde den weg veeleer versperren en den goeden gang der zaken verhinderen. En als er dan, ondanks hen, eene verbetering' ingevoerd wordt zullen zij dan nog de verwaandheid en de onbe schaamdheid hebben dit aan hen toe te eigenen. Zulks was het geval hier over eenige weken met de verfraaiingen en de verbeteringen der stad Aalst. Alles was beslist en geschikt zonder M. Daens en nochtans wil hij het pluimpje op zijnen hoed steken, dat het gebeurt door zijne tusschenkomst.. Zulke mannen gelijken aan de vlieg, nit den fabel van La FontaineLe coche et la mouche. Zes poerden kon den den wagen niet voort-trekken. Opeens komt eene vlieg toegeschoten, zet haar neer op peerden en voermans, geeft steken links en rechts en toen zij ziet dat de wagen opeens vooruit rolt, verheft zij zich in de lucht en gaat overal verkondigen dat zij het is die de wagen wederom in beweging heeft gesteld. Gelukkig begint ons volk klaar te zien in de kluchtspeelderij van zulke mannen, die zulke lage middelen ge bruiken om het volk te verblinden en te misleiden. Dat alle ware christene menschen zich meer en meer scharen onder de nationale vlag die weerdiglijk in de hoogte wordt gehouden door onze katholieke regeerders. Aan hen alleen hebben wij al onze goede volkswetten te danken en ondanks laster, valsch- beid en bekamping zullen zij voortgaan met onvermoeid tot het heil van het volk voortdurend te arbeiden. Na de ongeitteene hitte. Van Juli is het te New-York en in het Oosten der Vereenigde Staten plotseling zoo koud geworden, dat talrijke personen er door ge storven zijn. In verscheidene distrikten van Pensylva- nië. heeft het overvloedig gesneeuwd, en te New-York heeft iedereen winterfrakken aangetrokken in al de huizen heeft men het vuur ontstoken. In den Atlantischen Oceaan worden bijna eiken dag drijvende ijsbergen ontmoet, het geen op andere jaren reeds zeldzaam was op het einde van Juni. Men vraagt zich af of de onmetelijke ijsbankeu van do Noordpoolstre ken niet losgeraakt zijn, misschien door eene vulkaanuilbersting of eene aarbeving. Woensdagmorgend gebeurde alhier een doodelijk ongeluk. Men is in het westerkwar- tier der stad bezig een sanatorium op te richten en talrijke metsers en schrijnwerkers zijn er aan den arbeid. Woensdagmorgend, terwijl elkeen aan het werken was, hoorde men opeens een dollen slag, gevolgd van hulpgeroep. Men snelde toe en vond een genaamden Victor Van Poucke, schrijnwer ker. wonende Dominikanenstraat te Brugge, badend in zijn bloed teu gronde liggen. De ongelukkige was, men weet niet hoe, van eene stelling gevallen. Men nam hein op droeg hem naar het gasthuis, waar hij, ondanks de beste zorgen, rond den middag overleed. De arme werkman was 50 jaar oud, getrouwd en vader van vier kinderen. Het parket wordt ter plaatse verwacht. Het lijk werd vrijdag namiddag naar Brugge overgebracht, waar Zondag de begrafenis zal plaats hebben. Ma de zeeziekte, de !ucht« ziekte. Dit was te verwachten Het menschdom is een nieuwe ziekte rijker. Het is Dr Berget die ze ontdokt heeft bij sommige luchtvliegers. De ziekte wordt ver wekt door een te spoedige overgang van een midden waar lage drukking heersch, naar een ander waar hooge drukking is waar te nemen. Bij het opstijgen is de luchtvlieger ge plaagd door hevige oortuitingen, koit- ademigheid en een gevoel van angst. Bij het neerdalen begint liet hart veel vlugger te kloppen, de oortuitingen nemen nog toe, een vreeselijke hoofdpijn maakt zicli van den man meester en hij wordt soms aangegrepen door zoo'n geweldigen slaap- lust, dat hij moeite heeft de oogen open te houden, zelfs zich nog moeilijk bewegen kan. Dit alles kan dienen tot verklaring van de ongevallen, die soms bij de nederdaling van vliegers geschieden. Voor» de Burgerwacht. Het departement van binnenlandsche zaken heeft de volgende voorwaarden vastgesteld voor het verleenen der ridderorden aan de officie ren der burgerwacht. Kunnen ridders in de Orde der £roon be noemd worden de hoogere officieren 15jaar graad van officier hebbendde kapiteins- bevelhebbers der vrijwillige korpsen 15 jaar dienst hebbend, waarvoor 10 als officier do kapiteins-bevelhebbers van hot vootvolk 25 jaar dienst hebbend, waarvan 15 als officieren 2 als kapitein. Kunnen ridders in de Leopoldsorde be noemd worden de hoogere officieren met 20 jaar dienst, waarvan 15 als officier en 5j als hooger officier de kapiteins der vrijwil-1 ligerskorpsen mot 25 jaar dienst, 15 als- officier en 5 als kapitein de kapiteins der I infanterie met 10 jaar graad van kapitein. I Officier in de Orde der Kroon de hoogere officieren die gedurende zes jaar ridder dor Leopoldsorde zijn. Officier der Leopoldsordedo hoogere officieren met 25 jaar dienst. Het Staatsblad van Dpnderdag deelt liet. volgende ministerieel besluit mee Do opening der jacht op de verschillende soorten van wild is op de navolgende datums bepaald voor gansch het land, behalve in de velden waarop zich graangewassen of andere korrel- of zaaddragende planten bevinden, rijp of rijpend te veld staande, of afgemaaid, maar liggend op den grond Op 24 Augusli, voor den haas, den patrijs, den kwakkel, den wachtelkoning, het hazel hoen, de snep en den bcschhaan, uitgezon derd de korhen waarvoor de jacht gesloten blijft tot nader beschikking. Het konijn mag geschoten worden in 't open veld te rekenen van zelfden datum. Op 21 September, voor de herten,hinden, damherten, damhinden en reebokken op 1 octoher, voorde fezanthanen op 15 October voor de fezanthennen op 1 November, voor i reegeiten. De jacht in de velden waarop zich graan gewassen of andere korrel- of zaaddragende planten bevinden, rijp of rijpend te veld staande, of afgemaaid maar liggend op den grond, is verboden en zal inzonderheid ge straft worden met de bij artikel 6 der wet van 28 februari voorziene straffen. Dit verbod is echter niet algemeen en is niet toepasselijk op gras en voeder van elke soort, op beeten, aardappelen, rapen of andere planten die niet geteeld worden met het oog op den graan- of zaadopbrengst. Hel is ook niet toepasselijk op de oogsten van graan- of zaadveldvruchten, gebonden of rechtgezet en die niet meer mogen aan schouwd worden als op den grond liggend. Zoo ook is het jagen niet verboden in de herfstlandgewassen. De overtredingen zullen van ambtswege vervolgd worden, dit wil zeggen dat de aan klacht van den landbouwer niet noodig zal zijn om de openbare rechtsvordering in te stellen. De jacht met den loophond, de jacht met den windhond en de jacht met den hazewind, zijn slechts toegelaten van af 14 September. De sluiting der jacht is bepaald als volgt 30 November, voor de patrijs, den bosch haan en de fezanten en na 30 April voor den kwakkelna 31 December, voor alle andere jacht in bosch of op open veld, op om 't even welk wild, behalve de volgende uitzonde ringen Do jacht op de herten, hinden, damherten, damhinden en reebokken, hetzij bij klopjach ten, met of zonder drijfhonden, hetzij op elke andere wijze, de jacht met den loop hond uitgesloten, is toegelaten tot 31 Januari 1913, in de bosschen on wouden de jacht mGt het geweer op denfezantbaan, den bosch- haan, het hazelhoen en de snep, bij klop jacht of met den slaanden hond in de bos schen en wouden, is toegelaten tot 31 Januari 1913; de jacht mot het geweer op het ko nijn, met of zonder fret, bij klopjachten of met den staanden hond, in de bosschen als ook in de duinen, en deze bij middel van beurzen en fretten, zijn gansoh het jaar toe gelaten. De jacht op het waterwild langs den zee oever, in domoerassen, alsook op de stroo men en rivieren, blijft open tot en met 30 April aanstaande, behalve wat betreft de blokeendenjacht, die na 15 Meert zal geslo ten zijn. De jacht met koppels jachthonden en zonder vuurwapens is na 15 April 1913 niet meer toegelaten, behalve in de bosch- kantonnementen van Vielsalm, Bréo en Has selt, waar zij toegelaten is tot en met den 30 der zelfde maand. (Nadeke bijzonderheden). Het is in de Lothringermijnen, te Gerthe, dat de grauwvuurontploffing zich heeft voor gedaan. Negen mijnwerkers werden op den slag gedood en zestien erg gekwetst. Er zijn vele tegenstrijdige berichten over de uitgestrekt heid der ramp. Volgens de eene berichten waren er 650 mijnwerkers in de mijn, waar van er slechts 8 ongedeerd konden gered worden. Andere telegrammen melden nadien, dat er slechts 100 mijnwerkers aan den arbeid waren en dat 65 hunner konden ontsnappen. Donderdag avond kreeg men nadere in lichtingen over de ramp. Om 4 1/2 ure waren reeds zestig lijken opgehaald en werd er gemeld dat geen enkele mijnwerker nog kon ontsnappen, daar de mijn in brand stond. Er waren toen reeds 25 gekwetsten ge vonden. Men veronderstelt, dat de ontplof fing zich op twee plaatsen te gelijk voordeed. De reddingswerken zijn zeer moeilijk, door dien de plaats der ramp meer dan 2 kilome ters van de opening der mijn gelegen is. Vrijdag morgend werd bericht dat er 128 lijken opgehaald waren allen waren vree- selijk verminkt en half verkoold. De brand woedde nog steeds voort en bèmooilijkte de reddingswerken. Volgens de Loftal Anzeiger zouden er nog een aantal mijnwerkers levend gevangen zitten. Het is onmogelijk ze te bereiken, daar er maar een uitweg is on de ongelukkigen door een vuurzee ingesloten zijn. De Keizer van Duilschland heeft de mi nisters van Binnenlandsche Zaken en van Arbeid ter plaats gezonden. De aangehouden Engelschen Naar uit Londen gemeld wordt, bevindt zich onder de 5 hij Eckernförde Engelschen, ook Dr Stone, de eerste arts van het Londen- sche Metropolitan-hospitaal. Zijn collega, Dr Binns, verklaarde aan een dagbladschrijver, dat de bemanning van het jacht, oorspronke lijk uit zes personen bestond de zesde was Dr Moore, van het Sint-Barholomew-hospi- taal te Londen. De zes heeren zijn gemeen schappelijke eigenaars van het jacht, dat zij voor plezierreisjes gebruikten. De reis, die Zaterdag avond zoo zonderling eindigde, be gon veertien dagen geleden te Dover. Mr Moore moest echter verleden week weer in zijn hospitaal terugzijn, en zoo verliet hij de andere heeren, voor dat zij werden aange houden. Dr Moore stelt nu fe Londen alle pogingen in het werk, om den beambten van het Duitsche gezantschap en van het ministerie van oorlog te bewijzen, dat de vijf heeren zonder eenigen grond van spionnage worden verdacht. Dl'Stone is een hartstochtelijk fo tograaf en brengt van al zijn uitstapjes een menigte fotografiën't huis. Geen der aange houdenen heeft iets met spionnage te maken. Wellicht waren zij bij hun pogingen, om zooveel mogelijk fotografiën 'thuis te bren gen, wat onvoorzichtig. De Londensche bladen spotten met de Duitsche postbeambten, die er ingeloopen zijn. Toen een beambte de briefkaart in be slag nam, waarop Slone mededeelde, dat zij nog niet waren aangehouden, ofschoon zij overal fotografeerden, was de beambte niet op de gedachte gekomen, dat een spion ver trouwelijke mededeelingen niet per brief kaart zou doen. Een andere aangehoudene, Sheffield, is wel één hartstochtelijk zeiler, maar houdt zich niet met fotografie bezig, en het zou belachelijk zijn, hem in een spionnezaak te verwikkelen. Een derde, Macdonald, is een bekwaam ingenieur. Hij vond een apparaat uit, om den bodem der oorlogschepen op zoe te reinigen. In vrijheid gesteld. Een telegram, Donderdag avond uit Eckernförde verzonden, meldt dat de 5 En gelschen, die den 3en Oogst aangehouden waren, Donderdag namiddag in vrijheid gesteld zijn. Al do voorwerpen, hen toebehoorer.de, welke aangeslagen waren, zijn hen. terug overhandigd. Een dramatisch voorval had dezer dagen plaats in de statie van Aarlen. De tréin naar Longwy stelde zich in be weging, toen men uit een waggon een schreiend kinderstemmetje hoorde Moeder, sterf niet Oh, muederken, sterf toch niet Een treinwachtersprong in den waggon cn stond voor een pijnlijk tooneeleene dertigjarige vrouw lag daar levenloos, en het kind, 6 a 7 jaar oud, omstrengelde haar steeds schreiend Moeder Moederken, sterf toch niet Helaas, de arme vrouw bewoog zich niet meer zij was aan een hartaderbreuk plot seling gestorven. Het was dan een hartroerend oogenblik. Het kind klemde zich vast aan zijne moe der, en men moest zelfs wat geweld gebrui ken om het er af te trekken Het lijk werd in do statie gebracht en het kleintje liep er steeds achter schreiende Moederke Moederke Ga niet weg f Laat mij niet alleen. De reizigers-waren allen diep ontroerd. De identiteit der overledene werd een weinig later vastgesteld: het was eene vrouw van Frauschen oorsprong, Marie Alberty, die haar echtgenoot, te Longwy werkend ali mecanicien, ging bezoeken. Een 7-jarig knaapje in een moortelmachien vermorzeld. Woensdag avond gebeurde een schrikke lijk ongeluk op eene werkplaats der Thien- schestraat. Een aannemer, M. Willems, had nabij zijne woning een kalkmolen geplaatst, ctoor een stoommachien in beweging ge bracht. Woensdag avond moest M. Willoma zich naar de stad begeven en liet den kalk molen over aan de waakzaamheid van een werkman. De 7jarige zoon van M. Willems maakte van een oogenblik dal de werkmap zich verwijderd had< gebruik om eene schup zand in den molen te werpen. Doch de arme kleine beging ongetwijfeld eene onvoorzichtigheid, want hij werd in het raderwerk gevat en ijselijk vermorzeld.Toen de werkman terugkwam, bevond hij zioh voor een ijselijk schouwspel. Het kind was 't hoofd en een deel der borst geheel vermor zeld de molen was gansch rood geverfd van het bloed.De ongelukkige ouders werden met de grootste voorzorgen ingelicht over het droevig einde van hun kind. Men kan gemakkelijk begrijpen welke slag het was voor de arme ouders. Het parket is ter plaats geweest en heeft een onderzoek gedaan. 1ST ecierland Auto-ongeluk. Naar den Nieuwen Rot- terdamsche Courant meldt, reed gisteren avond oone automobiel met 6 personen van een koffiehuis nabij de Vischmarkt, te Rot* terdam weg, om naar Dordrecht te vertrek ken. Bij het wenden kwam de auto dwars over de tramrails te staan, met de voorzijde aan de boomen langs den waterkant. Op 't oogenblik dat hij stilstond en de chauffeur wilde achteruitzetten naar rechts om de bocht te nemen, werd de auto aanget reden door den motorwagen'127 van lijn 7, die van het Beursplein kwam. De auto helde dientengevolge zeer sterk over. Een der heeren, die naast den chauffeur zat. sprong er af en de bestuurder zelf werd er door den schok uitgeslingerd. Daarbij schijnt hij een een handvat te hebben geraakt. De auto schoot in alle geval vooruit en liep mot de vier inzittenden in het water van den Blaak. Men snelde van alle kanten ter hulp en met uilzondering van een, werden de slachtoffers gered. Alleen de heer Minderop was reeds overleden toen men hem ophaalde. In den loop van den nacht is men begon nen de auto te lichten. n de diamantnijverheid. Havas seint uit Amsterdam De vereeniging der diamantbewerker* heeft den oisch van het huis Asscher tot loonsvermindering van 15 tot 20 0/0 voor de roosjesslijpers verworpen. Daarop heeft het huis do uitsluiting afgekondigd. De diamant® slijperij is gesloten 's middags. 630 werk lieden zijn getroffen door die staking. Frankrij k De staking. De ingeschrevenen bij dft marine hebben Woensdag namiddag ëena vorgadering gehouden op de werkbeurs. Daar werd het voortzetten der staking ge stemd. Bij 't einde der vergadering bidden

De Volksstem | 1912 | | pagina 1