BUITENLAND. 'T EEN EN 'T De dramas der zinneloosheid DE CONSCIENCE FEESTEN 0 *1* DAGBLAD Open brief aan M. Vandervelde Vreeselijke moord te Lovendegem Een ISjarige moordenaar ter dood veroordeeld De Turksche moorderijen Het hezoek onzer Vorsten. Achttiende jaargang n' f 89 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dinsdag 13 Augusti 1912» abonnementenT Zés maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. jjt BUREELEN 728, TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 723. Bestuurder: J. TE AALST 9Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffe'-Be Qendt. AAN KON DIGI NCEN: KI. aank. (i tot 4 kl. re».) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (perregel) fr. 2,00 Recht, herstell. (perregel) fr. 2,00 Overlyden (per regel) fr. 2,00 Beer Volksvertegenwoordiger, Valkenswaard, 29 Juli 1912. In zitting der Belgische Kamer hebt gij mij den 5 December 1911, gedek door de Parlementaire onschendbaar heid beschuldigd 1° Eenen inboorling, genaamd Bon gomo de handen gekruist en de voeten gebonden vastgemaakt te hebben toen hij kwam klagen dat hij door zende lingen der missie was geplunderd. Bongomo bleef heel den dag in die houding. Des nachts gelukte bij er in zijne koorden te breken. 2° Een zekeren Botalendola die zich met eene onvoldoende belasting van visch in de missie bad aangeboden aangehouden en met de handen en voeten gebonden te hebben 3° De eerw. pater bekende. En gij hebt M. de minister verwe ten, de strengheid van bet gerecht van mijn hoofd te hebben geweerd. Toen ik kennis gekregen beb van die beschuldigingen, schreef ik u uit Lolanga den 12 Februari eenen brief, om uwe gezegden te weerleggen. Ik richtte mij tot uwe oprechtheid ten einde de intrekking te bekomen waarop ik recht bad. Gij bebt u niet gewaardigd, mij te antwoorden en gij bebt uwe beschul digingen de ronde laten doen. Gij hebt alzoo, heer volksvertegen woordiger, ernstig mijne faam te kort gedaan. Te verre verwijderd om mij doelma tig te kunnen verdedigen tegen aller- valschte beschuldigingen, beb ik ge vraagd, naar Europa te mogen terug- keeren. Hier ben ik nu en stel van naderbij tegen uwe driedubbele beschuldiging eene driedubbele logenstraffing. Het is valsch dat ik bekentenissen deed Het is valsch dat ik de twee inboor lingen heb doen binden. Zij werden gebonden door anderen dan door mij, en bleven dit slechts eenige uren. Zij werden niet gebonden om de redenen die gij opgeeft. Het is valsch dat Bogomo in de missie is komen klagen, geplunderd te zijn door gezondenen van de missie. De beschuldiger is gewoonlijk voor zien van de bewijzen. Ik stem er in toe, de rollen om te keeren. Ziehier mijn voorstel Verzamelen wij eene jury van vier personen boven alle verdenking. Ieder van ons zal er twee kiezen. Voor de jury zult gij daar geef ik u mijn woord van eer op zonder- vrees van verontrust te worden, tegen mij al de grieven kunnen formuleereu, die gij denkt te hebben. - Van mijnen kant vraag-ik ook, ge machtigd te worden, in alle vrijheid te Spreken, en het bewijs te leveren dat gij te kort zijt gekomen aan die eenvou dige voorzichtigheid, van die beschul diging te putten uit goede bronnen en zich zoo veel te wantrouwiger te too- nen in bet voortvertellen er van als bij ze beeft voorgebracht in plechtige omstandigheden, en dat de beschul digde in de onmogelijkheid is zich te vérdedigen. In afwachting, beer volksvertegen woordiger, van bet spoedig en vol doende antwoord dat ik reden heb om te verhopen, verzoek ik u mijne groe- tenissen te aanveerden. A. VAN DEN BESSELAER. Van do missi» van Mill-Hill, Belgisch Congo. De X' vei*jaai*c3ag dep kro ning van den Patus. Ter ge' heid van de X° verjaring der kroning van Z. H. Paus Pius X, heeft er in de Sixtijn- tijnsehe kapel, in het Vatikaan, eene gods dienstige plechtigheid plaats gehad, die bij gewoond werd door den Heiligen Vader, al de cardinalen thans te Rome verblijvend, den hertog van Montpensier, het diplomatiek korps en den Romeinschen adel. Talrijke ge- noodigden, waartusschen 700 Iiongaarsehe bedevaarders, hebben van in de logies en de groote zalen van liet Vatikaan den doortocht van den pauselijken stoet kunnen bijwonen. Zijne Heiligheid had plaats genomen op den troon, omringd door het Hof en woonde de H. Mis bij, opgedragen door Gardinaal Mer ry del Val. Vervolgens gaf hij zijnen zegen en keerde naar zijne vertrekken terug. Ket oudste cSagfoSad ter we® B*eSd komt te verdwijnen, daar de King- Pao op bevel van den president der Ghi- neesche Republiek opgeblazen geworden, men weet niet goed om welke reden. Wanneer men in Europa nog niet het minste denkbeeld had van een nieuwsblad, wist de Chinees Gon-Khoung in 't jaar 400 onzer tijdrekening, onder keizer Fin-Kouang Tsang, een blad uit te geven, gedrukt op gele zijde. Dit blad, King Pao dat onafge broken gedurende bijna 1600 jaar is versche nen, verdwijnt nu op bevel van het Ghineesch staatshoofd. Be bevolking in België. De volksoptelling van 1910 gaf eene bevolking op van 7,423,784 inwoners. Uit het drie- maandelijksch bulletijn van het bureel der algemeeno statistiek blijkt dat den 1 Juni laatstleden de bevolking geklommen is tot het cijfer van 7 millioen 490,411. hetzij in ronde cijfers zeven millioen en half inwo ners. V^semde oonlogslsosSems in Antwerpen. Het voorbeeld navol gend van Engeland en Frankrijk, heeft hel Nederlandsch staatsbestuur beslist, in stede van eene bijzondere bezending, een oorlogs bodem naar Antwerpen te zenden om ei Koning Albrecht te begroeten bij zijne Blijde Intrede. Een bericht, Zaterdag door bet Ant^Verpsch gemeentebestuur ontvangen, bevestigt dit nieuws. Het is het slagschip Jacob van Heems- kerck dat hiertoe werd aangeduid. De Jacob van Heemskerck is een der schoonste kruisers van de Nederlandsche vloot. Het schip verplaatst 5,100 ton en hoeft ne bemanning van 447 koppen. Ook Duïtschland stuurt een oorlogschip, namelijk de Viktoria-Louise Deze boot zal lieden Maandag te Antwerpen toekomen. Zoodoende zijn dus de vier naburige lan den Engeland, Frankrijk, Nederland en Duitschland op de feestelijkheden der Blijde Intrede door oen oorlogsbodem vertegen woordigd. Dit is geen geringe eer voor ons land en ons Vorstenhuis. Oe hondsdolheid. De honds dolheid neemt in ons land voortdurend af. Gedurende de maand Juli heeft de bijzondere dieust van het Geslicht Pasteur, te Brussel, slechts 22 koppen van afgemaakte honden te onderzoeken gehad,en slechts zes gevallen van razernij, waarvan vijf voor België, wer den bestatigd. Deze zes gevallon verdeelen zich als volgtprovincie Luik, 1 Oost- Vlaanderen, 2 Luxemburg, 2 (een hond en een os) Groot-Hertogdom, 1. Gedurende dezelfde maand werden slechts vijftien personen in gemold gesticht verzorgd en de meeste waren dan nog gebeten door honden, waarvan de razernij twijfelachtig was. De verzorging gebeurde grootendeels lot geruststelling van de geheten porsonen. slachtoffer geen teekon van leven meer^ gaf stool de moordenaar het geld en nam de vlucht. Eene halve uur later werd de arme vrouw zieltogend gevonden. Men bracht haar naar het gasthuis, waar zij kort nadien overleed. De moordenaar werd reeds 's anderen daags ontdekt on aangehouden. Hij deed vol ledige bekentenissen en verklaarde gemoord te hebben om het geld te kunnen stelen. Voor het assisenhof, legde zijn advokaat besluitselen neder, om *ijn lclient door spe cialisten te doen onderzoeken, bewerende dat de moordenaar half zinneloos was. Het Hof verwierp de besluitselen. Na een zeer streng rekwisitorium ant- woorde de jury bevestigend op al de gestelde vragen, zonder verzachtende omstandigheden aan te nemen. Diensvolgens werd Ronchez ter dood ver oordeeld. Een gepensionneerde Republikeinsche Wacht, Marius Richard, wonende te Le- Vort, gaf sinds eenigen tijd teekens van zins verbijstering. Hij werd daarom door zijne huisgenoolen en vrienden van nabij bewaakt. Zondag morgend bleef zijne woning sloten en noch hij, noch zijne vrouw, noch zijn zoon werden gezien. Degeburen een on geluk vreezende, verwittigden de politie en een familielid en bij middel eener ladder drong men in huis. Een vreeselijk schouwspel vertoonde zich daar voor hunne oogen. Iu de keuken lagen de lijken der familie Richard, allen met doorgesneden keel. Richard had i een scheermes in de hand. Uit de lijk" schouwing bleek, dat de ongelukkigen reeds verscheidene uren hadden opgehouden te leven. Het ijselijk drama verwekte te Le Vert eene groote opschudding. Een ander drama der zinneloosheid ge beurde te Camn.igne. Daar doodde een zinne- loozo, zekere Romagne een zijner geburen, de landbouwer Alix, met een geweerschot en kwetste dan zeer gevaarlijk den zoon van zijn slachtoffer. Hij loste nog verscheidene geweerschoten op de andere geburen, doch gelukkiglijk zonder iemand te treffen. De moordenaar vluchtte dan in zijn huis, en sloot zich met vrouw en dochtertje op. De gendarmen werden verwittigd en heel den nacht werd rond het huis de wacht ge houden. Gisteren morgend wilden de gendarmen in het huis dringen, toen eensklaps verscheidene vuurschoten weerklonken. Daarna bleef alles stil. Eenige oogenblikken later gelukten de gendarmen er in, langs een naburig huis binnen te dringen. Zij vonden er eerst Roma gne, die zich verhangen liad. De dood had reeds haar werk volbracht. In eene slaap kamer vond men do lijken van zijne vrouw en zijn dochter. Do zinnelooze had ze heiden gedood, door hen geweerkogels door het hoofd te jagen. den bijeen gezocht en op het kerkhof op een hoop gegooid, voor dat men tot het begraven overging. Te Koprulu, zoo wordt verder gemeld ontdekte de policie drie bommen op het marktplein het scheelde slechts weinig of ook in deze stadwas een bloedbad aangericht. In Bulgarië is men algemeen over deze gruweldaden verontwaardigd. De bladen te Sofia vermolden vreeselijke bijzonderheden en verklaren dat het bloedbad te Kotschana alles overtreft, wat de Turken in hunnen haat tegen de Buigaren ooit hebben durven doen. De Bulgaarsche bladen beweren zelfs dat de Bulgaren niet aan de bomaanslagen schuldig zijn, maar, dat men de schuld aan de Jong-Turken moet geven. Onder drukking van de publieke meening zag de Bulgaarsche regeering zich genood zaakt, militaire maatregelen tegen Turkyë te nemen. Het ministerie van oorlog, heeft volgens een bericht uit Sofia de reservisten voqrzes weken onder de wapenen geroopen. Een man door een ellendeling doodgeschoten. Een vreeselijk drama bracht Zaterdag avond Lovendegem in opschudding. Een voerman, de 37 jarige Hendrik Van de Velde, gehuwd en vader van twee kindo ren, bevond zich in eene herberg, toen zekere Edward Van de Velde, 22 jaar oud, daar dronken binnenkwam en wanorder verwekte. Toen Hendrik Van de Velde hem daarover eene opmerking maakte, liep Edward eens klaps langs achter buiten. Weinige oogenblikken later kwam hij teruggeloopen mot een geladen tweeloop, mikte oj> Hendrik Van de Velde en schoot. De man kreeg de lading in den buik en zakte ten gronde, terwijl de ellendeling de vlucht nam. Policie, geneesheeren en een priester werden verwittigd. Alle geneeskundige hulp was echter vruchteloos. Een onderpastoor kon het slachtoffer nog do H. Olie toedienen en een uur later was Van de Velde een lijk. Het lijk werd door de zorgen der gendarmen naar het klooster overgebracht, waar Maan dag de lijkschouwing zou plaats hebben. Reeds Zondag namiddag deed het parket ter plaats een onderzoek. De moordenaar, die nog in het bezit is van zijn geweer en verscheidene kogels op zak heeft, werd nog niet teruggevonden. De gendarmeriën uit den omtrek zijn ver wittigd geworden en doen opzoekingen. TE ANTWERPEN. Zaterdag heeft het assisenhof der Seine, een zestienjarige moordenaar ter dood ver oordeeld. De jonge schurk. Marcel Ronchez ge naamd, was op 2 Mei laatstleden in de wo ning gedrongen eener buurvrouw, de we duwe Rey, die door lamheid geslagen, in een zetel lag. Hij wist,- dat de vrouw 's mor- Is eene som van 30 fr. ontvangen had an het Weldadigheidsbureel en zocht zich dat geld toe te eigenen. De schurk zag het geld op de schouw lig gen, achter den zetel van de weduwe Rey en toen hij het wilde nemen, trachtte de arme vrouw hem zulks te beletten. Woedend over den tegenstand trok Ronchez een dolk en bracht de vrouw verscheidene steken toe. Daarna greep hij een stoofliaak en sloeg de ongelukkige op afgrijselijke wijze. Toen het te üotscliaiia. Volgens de berichten uit Belgrado begon te Kotschana vijf minuten nadat oen dyna- mietaanslag gepleegd was, waarbij elf men- schen het leven verloren, een geweldig bloedbad. Op de Graanmarkt hoorde men het eerste schieten. Daar waren in een oog wenk honderden fanatieke Mahomedanen bijeen. De meeste waren met geweren ge wapend velen hadden echter slechts ijzeren staven, groote messen en hooivorkon. Daar mede stormden zij op de Bulgaren los. Drie uron on half duurde de vreeselijke moord partij onder de Bulgaren, waarvan er slechts eenige gewapend waren. Voorname Maho medanen vuurden het gepeupel aan. I)e bei de straten, die naar het marktplein leiden waren letterlijk door lijken versperd. De autoriteiten deden geen moeite om de onge lukkige Bulgaren tegen de volkswoede te beschermen. Het duurde bijna vier volle uren, voor dat de troepen ter plaats kwamen, ofschoon het heel goed mogelijk was, binnen een half uur een voldoend aantal soldaten op de heen te brenger.. Niet minder dan 1S8 personen wer den gedood en meer dan twee honderd ge wond. De troepen verschenen eerst toen alles afgeloopen was en het gepeupel zijn bloed dorst gestild had. Maar in plaats van de moordenaars onder de handen to nemen, doorzochton de soldaten de huizen, dreven de Bulgaren, die zicli daar verborgen hadden, met de kolf van het geweer naar huiten en wierpen hen in de gevangenis. De lijken wer* grootscli en indrukwekkend is lag der Conscience-feesten ge- Prachtij de eerste weest. Van 's morgens vroeg, met de eerste trei nen, kwamen Zondag uit alle steden en ge meenten van het Vlaamsche Land duizenden en nog duizenden bewonderaars van Con science naar Antwerpen gestoomd. De pleohtige feestzittingen in de groote zaal der Harmonie en in de feestzaal van den Dierentuin werden door een ontelbaar pu bliek bijgewoond en de geestdriftige bijval welke or de sprekers, zangers en muzikanten genoten is onbeschrijflijk. s Namiddags deed de Conscience-jubel- stoet, waarin de bijzonderste tafereelen uit eenige werken van den Vlaamschen schrij ver weergegeven waren, zijn eerste omgang, 't Was een ware triomfstoet die algemeene lofbeluigingen verwierf. Na dezen stoet vormden de 600 Vlaamsche maatschappijnn, die naar Antwerpen komen vieren waren zich ook in stoet en gingen bloemtuilen neerleggen aan het standbeeld van Consoience. Op de Groote Markt werden vervolgens nogmaals feestreden gehouden door ver scheidene befaamde redenaars. 's Avonds was er verlichting, liederavond enz. Onvergetelijk waren deze eerste feesten, doch wat zal het Woensdag en Donderdag zijn ter gelegenheid van te Antwerpen Het programma der feestelijkheden is volgenderwijze opgemaakt Woensdag Aankomst Aankomst van HM. MM. den koning en de koningin, Woensdag 14 Augustus, om 10 uur 's morgends. Naar het Paleis langs de Keyserlei, Kunsllei, Gemeenteplaats, St-Jacobsmarkt, Kipdorp, Kathelijnevest, Meir. Ontvangst teti stadhuize Vertrek van het paleis naar het stadhuis om 15 u. 30 Meirbrug, Eiermarkt, Melk markt, Korte en Lange Koepoortstraten, St-Paulusstraat, St-Pietersvliet, Ortelius- kaai, Jordaenskaai, Van Dyckkaai, Suiker- rui, Groote Markt, Stadhuis. Schooloploclit. Hulde in de Feestzaal Terug van het stadhuis naar de tribuun op de Meir, Groote Markt, Oude Koorn- markt, Groenplaatsstraat, Groenplaats, Schoenmarkt, Meirbrug, Meir, (tribuun). Van de tribuun naar de feestzaal langs de Meir. Rijtoer door de stad Ziehier langs waarde koning en de konin gin zullen rijden Woensdag 14 Augustus, om na het banket in de feestzaal van den Dierentuin de verlichting der stad te gaan ""Mi Dierentuin, de Keyzerlei, Kunsllei, Van Cuyckstraat. Hopland, Schuttershofslraat, Iluidevetterstraat, Lange Gasthuisstraat, Oudaen, Kammenstraat St-Anloniusstraat, Nationalestraat, Franckenstraat, Pomp straat, St-Andriesplaats, Korte "Vlierstraat, Kloosterstraat, Oever, Hoogstraat Groote Markt, Kaasrui, Korte en Lange Koepoort- straten, Klapdorp, Paardenmarkt, Venus- straat, Prinsstraat, Prinsesstraat, St-Jacobs- straat, Lange Clarenstraat, Meir (paleis). Donderdag Naar de Hoofdkerk. Donderdag 15 Augustus, te 5 minuten voor 10 uur. vertrek uit bet Paleis naar de Hoofd kerk, Meir, Meirbrug, Schoenmarkt, Groen plaats. Feest op de Beurs. Van de Hoofdkerk naar de Meir afstap pen aan de Twaalf Maandenstraat. Ontvangst door de Handelskamer op de Beurs. Onthulling van het standbeeld Lambermónt. Rond kwaart na 11 uur affoop der ont vangst van de Handelskamer. Van de Beurs naar de Lambermontplaalsr Handelsbeurs, Twaalf Maandenstraat, Huide- vetlersstraat, Lauge Gasthuisstraat, Mechel- sche plein, Gerardslraat, Terninckstraat, Vrijheidstraat, Marnixplaats, Karei Rogier- straat, Leopold de Waelplaals, Lambermont- plaats. Inhuldiging beeld Lambermónt. Terug naar de Meir (Paleis). Lambermontplaats, Leopold do Wael- straat, Volkstraat, Nationalestraat, Groen plaats, Schoenmarkt, Meirbrug, Meir (paleis). Praalstoet Deze zal Donderdag don volgenden omtocht doen Kloosterstraat, Korte Vlierstr.St-Andries- plaals, Pompstr., Franckenstr.. Nationale- str., Groenplaats (West-, Noord- en Oost kant), Schoenmarkt, Meirbrug, Meir, Jezus- str., St-Jacobsmarkt, Gemeenteplaats, Go- moentestr., Garnotstr., Dambruggestr., Die- pestr. (10 minuten stilstand), Lge Beelde- kensstr., Lovelingstr., Kerkstr., Garnotstr., Statieplein, de Keyserlei. Gonscience-tentoonslelling. Dierentuin Te half 5 namiddag, na bet voorbijtrekken van den praalstoet, komende van de tribuun (Meir), Meir, Kathelijnevest, Wijngaard- brug, Conscienceplaats, Wijngaardstraat, Korte on Lange Koepoortstraten, Mindor- broedersrui. Van de tentoonstelling recht naar den Die rentuin Minderbroedersrui. Kipdorp, Sint- Jacobsmarkt, Gemoenteplaats, Gemeente- straatnaar den Dierentuin. Het bezoek in den Dierentuin zal een half uur duren de hofrijtuigen zullen binnenrij den tot aan den ingang dar Concertzaal, ont vangen worden door Lhoëst, bestuurder en geleid worden in de marmerzaal waar M, Thys, voorzitter van den beheerraad, Hunne Majesteiten zal begroeten. Daarna bezoek aan het aquarium en het reptielen paleis. Na het bezoek, to voet naar de statie, langs een ingang in den Dierentuin zelf. De jagers-verkenners doen den ordedienst in den Dierentuin. Het koninklijk echtpaar zal om 6 ure 15 vertrekken. -VVV Frankrij k Nog eene treinontriggellng. Drie ge kwetsten. Gisteren avond heeft eene trein- ontriggeling plaats gehad op de lijn van Loeminé naar Vannes, dichtbij de statie van Golpo (Morbihan). De meoanicien, de stoker en de hoofdtreiti- wachter zijn erg gewond. Verbroken. Het hof van cassatie heeft het vonnis van het hof van assisen van da Beneden Seine, dat Durand, den secretaris van den bond der kooldragers té Havre, tot

De Volksstem | 1912 | | pagina 1