'T EEN EN 'T ANDER IJselijke misdaad te Rumbeke De Dnitsche katholiekendagen <i 33 ^.33 Bestuurder: J. OOGEN OPEN, Wüüslroopersdrama te Libin De aardbeving in Turkyë Echtelijk drama te Antwerpen. Uit onze Kolonie De vreeselijke moord Achttiende jaargang n' 190 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 14 1919. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. IA 728, BUREEL-EN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 72S. TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffet'Be Gendt. AANKONDIGINGEN j KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. (de regel) fr. 0.50 4« bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Geiflengd nieuws (per regel) fr. 2 00 Recht, herstèll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 iianden ixit d.s mouw. Oogen open en handen uit de mouw Gelijk <Je kat de muis met een doo- delijken haat achtervolgt en slechts voor levensdoel heeft haar te vernieti gen, zoo ook staat do vrijmetselarij tegenover de Kerk zij vervolgt haar met doodelijken haat en heeft haren ondergang gezworen. De kat is sluw, o zoo sluw en listig wanneer zij hier of daar een muisje weet, zij houdt zich zoo stil, zoo on schuldig. zoo slapend, zoo dood, maar o wee, het zijn allemaal middelen om de muis te verschalken en in hare klauwen te krijgen. Zoo doet ook de vrijmetselaarskat. Aanhoudend werkt de vrijmetselarij in 't donker, listig, sluw, geslepen, om de kerk ir. hare klauwen te krijgen en waar zij ze krijgt, vernietigt zij ze. Gewoonlijk strijdt de vrijmetselarij niet met open vizier (dat gebeurt maar zelden) tegen de Kerk. Zoo b. v. pakt zij de school aan en laat oogenschijn- lijk de Kerk met rust zij schrijft op haar vaandel vrijheid, gelijkheid, broederschap, juist alsof zij ieder volle, vrijheid wilde geven, elk op gansch gelijken voet wilde stellen en alle mer.- schen tot oprechte broeders wilde ma ken. Groote woorden, die maar een ge brek hebbenten minste in den mond der vrijmetselarij, n. 1. dat zij zoo hol en zoo valscli klinken want het is een. bewezen feit, dat zich dagelijks her haalt, dat juist daar, waar de vrijmet selarij met die woorden schermt en de macht in handen heeft, zij de vrijheid doodt, de gelijkheid nul is en de broe derlijke vrede naar de maan is, De school moet vrij zijn van allen godsdienst, de school dient enkel volgens haar, om cle kinderen te on derrichten huiten allen godsdienst, dus buiten God, en op zulke wijze moeten al(p kinderen goddelooze broeders wor den. Heel sluw war.t heeft de vrijmet selarij haar godsdienstloos onderwijs in handen, dan worden alle geslachten goddeloos en... de Kerk wordt zoo van zelf vernietigd. Dat is dus het plan der loge, heel sluw overlegd. En zoo werkt de Belgische vrijmet selarij ijverig en doelbewust aan de verovering der jeugd. Zij weet tot in de kleinste bijzonderheden wat zij wil. Vandaar dan ook de vinnige en woeste strijd in 't afgeloopen jaar tegen het sehoolwetsontwerp SchoUaert, vandaar de nieuwe strijd tegen het ontwerp van minister de Broqueville. Op zeer han dige wijze stelt zich de loge in verbin ding- met de opgehitste socialistische volksmassa's, en zoo zijn de heftige betoogingen, die in België jaar in jaar- uit rondom het schoolvraagstuk ge houden worden, te verklaren. Hoe de school onzijdig maken, dat is goddeloos maken Het vrijmelse- laarsplan is 1° Het gemeentecollege moet telken jare een schrijven richten aan de ouders, met verzoek de kinderen zoo ver mogelijk van 't godsdienstig onderricht verwijderd te houden. 2° De gemeenteraad zal verder slechts onderwijzers benoemen, die hunne opleiding ontvingen aan eene 'neutrale (lees antigodsdienstig) nor maalschool. In geen geval mogen onderwijzers uit katholieke normaal scholen benoemd worden. 3° Verder moet het catechismuson derricht op de bestaande scholen zoo veel mogelijk worden bemoeilijkt, terwijl de gebeden vóór en na school tijd, het begeleiden der leerlingen naar de Mis, benevens bet zingen van gods dienstige liederen verboden moeten worden. De kinderen die het godsdien stig onderricht volgen, moeten zooveel mogelijk tegen de kuiperijen der zwarten beschermd worden. 4° De schoolboeken, die in de «neu trale scholen gebruikt worden, moeten natuurlijk op godsdienstig en politiek gebied zoo neutraal mogelijk zijn, d. w. z. daarin mag geen woordje over God gerept worden. Dat zijn nog maar enkele punten van het vrijmetselaarsprogram, doch dat helsche program zegt genoeg met wat sluwheid en ijver de goddeloozen in België de kerk trachten omver te werpen door den ondergang der katho lieke school te bewerken. De kiezingen zijn wel is waar voor bij en hebben aan de kath. Regeering een machtigen steun gegeven, doch dat belet niet, dat wij, katholieken, steeds op de bres moeten staan tegen die geslepen vijanden van onzen gods dienst, en aanhoudend moeten voort- werken tegen de handlangers van de vrijmetselarij. Al zijn deze in Limburg buitengekegeld, daarom zijn zij nog niet onschadelijk gemaakt Dus oogen open, handen uit de mouw 1 Aan 't werk. Onderscheiding. Z. H. de Paus heeft aan onzen confrater Adolf Hardy, van 't Journal de Bruooelles het ridder kruis der Orde van St-Gregorius den Groote geschonken. Onze gelukwenschen. Een terugblikkende ten- toonstelling te Gent. Het depar tement van 't spoor komt te beslissen dat in 1913 te Gent een terugblikkende tentoon stelling van spoorwegmateriaal zal worden gehouden. Men zal er namelijk al de «typen» van stoomtuigen zien in België sedert 1835 in gebruik. Men zal er ook de eerste lokomotief zien, dieop^t vaste land heeft geloopen. namelijk tusschcn Brussel en Mechelen. Bij de verge lijking tueschen dit voorhistorisch toestel en de machtige lokomotieven onzer dagen met vier zuigers,zal men best den afgelegden weg kunnen nagaan. Voob' de gepensioeneerde officieren.De eenzelvigheidskaarten voor de gepensioeneerde officieren, recht ge vende op de spoorwegen, worden thans afge leverd aan de belanghebbenden die er de aanvraag van doen. De eerste kaart werd afgeleverd aan den heer generaal Hellebaut, oud-minister van oorlog. De Nationale Maatschappij der Buurt spoorwegen heeft op verscheidenebuurtlijnen insgelijks de 50 ten honderd vermindering aan de gepensioeneerde officieren toegestaan. Bericht. Het Aalstersche Davids- fonds richt voor Zondag, 18 Augustus, een gezelschapstrein in naar Antwerpen voor zijne leden en hunne huisgenoten, vrienden en kennissen. Dien dag zullen er geene aan trekkelijkheden ontbreken. Eerst en vooral, ten 10 uren, de feestzit ting der opening van het Congres van het Davidsfonds. Bekwame sprekers zullen er handelen over Conscience en Snieders. Daarna uitgang der vermaarde groote processie van Antwerpen, die jaarlijks zoo veel bijval heeft, 's Namiddags derde en laatste uitgang van den Praalstoet ter verheerlijking van Cons cience. Van dezeu stoet worden wonderen verleid. Algemeen wordt gezegd dat hij in pracht en luister het beroemde Landjuweel van 1S92 ten minste evenaart, zooniet over treft. Alwie naar Antwerpen wil meereizen, Zondag, gelieve zich te laten inschrijven zoo gauw mogelijk bij don Voorzitter E. H. VIe- rick, pastoor van liet Begijnhof, of bij M.Leo Geeroms, Groote Markt. De lijst wordt Vrijdag avond gesloten. Dagielegpambrieven en weekeind te leg ram brieven met Noord-Amenka. Van af 19 Augustus, worden twee nieuwe soorten van telegrafische mededeelingen tegen ver minderden prijs, onderscheidenlijk dagtele- grambrievenen weekeindtelegrambrieven ge naamd, aangenomen in 't verkeer van België met de bijzonderste plaatsen van Noord - Amerika (Vereenigde Staten en Kanada). Voor olk dezor twee soorton van mede deelingen bestaan er twee wijzen van over brenging 1° Overseining per telegraaf tot op de plaats van bestemming. 2° Overseining per telegraaf tot New-York of Montreal, volgens het geval, en voortzen- ding met de post. Om onder de toepassing te vallen van het verlaagd tarief, moeten de telegrammen opgesteld zijn in verstaanbare bewoordingen, en wel in het Vlaamsch, het Fransch, het Duitsch of het Engelsch. In Amerika worden de dagtelegrambrieven aan huis besteld, den tweeden dag na hunne afgiftede weekeindtelegrambrieven worden enkel uitgereikt den Dinsdag die volgt op den Zaterdag der week. gedurende welke zij afgegeven worden. Een jachtwachter door een strooper dood geschoten In eene herberg van Libin (Luxemburg), was Zondag avond twist ontstaan tusschen den jachtwachter Keller en zekeron D... Deze laatste droeg Keiler sinds lang een hevigen haat toe, daar de jachtwachter hem reeds verscheidene malen wegens jachtmis- drijf had doen veroordoelen. D... verliet de herbej'g, bedreigingen uit sprekende tegen Keiler. Rond 1 uur 's nachts hoorde Keiler, die met verscheidene andere personen in de herberg gebleven was, in de straat een vuur schot lossen en andermaal werden bedreigin gen geroepen tegen hem. Keiler ging buiten om te zien, wie het was. Op hetzelfde oogenblik weerklonk nog een vuurschot, gevolgd van een smartkreet. De andere verbruikers sprongen buiten en vonden den jachtwachter in een bloedplas liggen. Het slachtoffer werd naar zijne woning gedragen en spoedig was een ge neesheer ter plaats om hem te verzorgen, doch alles was vruchteloos en de ongeluk kige bezweek weldra. Hij had heel de lading lood in den buik gekregen en werd de inge wanden doorboord. D... werd in zijne woning aangehouden door de gendarmen en ter be schikking van het parket gesteld. De ongelukkige jachtwachter laat eene weduwe met 5 kleine kinderen achter. Akelige bijzonderheden. Er zouden meer dan 1000 dooden en tot 6000 gekwetsten zijn. Uit al de verhalen blijkt dat de ramp in Turkyë zeer groot is. Veel huizen, kerken en moskees zijn vernield. Volgens de verhalen van de bladen van Constantinopel zijn er een duizendtal dooden en 5 tot 6000 gekwetsten. Op sommige plaatsen zijn heele bronnen ontsprongen, elders zijn de bronnen van drinkbaar water opgedroogd. De zee rook naar solfer. Tragische tooneelen hebben plaats gehad. Twee vrouwen riepen om hulp aan een ven ster. Het dak stortte in en zij werden ver pletterd. Een jongeling groef drie uren lang met de handen om zijne moeder te redden. Hij gelukte er in, maar de vrouw verkeert in ernstigen toestand. De aardbeving veroorzaakte een grooten brand te Prinbipo. Te Rodosto zijn 5 dooden en 10 gekwetsten. Te Kumbagha zijn 15 huizen ingestort, te Outchouroumdere 27. Ibara is bijna geheel vernield. Een groote brand heeft 300 menschen gekwetst en 80 gedood. Bij don brand van Myriofioto zijn 300 dooden en 600 gekwetsten. Sarkeny is ook bijna geheel door brand vernield. De torpedoboot Bassorah vertrok gis teren met levensmiddelen en hulp naar de plaats der ramp. De bladen zeggen dat er te Mufty en My- riofito heele families onder hunne huizen verpletterd zijn. De vier moskeeën van Ro dosto zijn ingestort. Te Schertoe zijn meer dan 500 huizen afgebrand. De statie en het telegraafburoel zijn mee vernield. De palriark ontving een telegram uit het eiland Marmara, meldende dat de school, do kerk en bijna al de huizen zijn ingestort, en dat een brand de rest vernield heeft. Te Rodosto is geen huis onbeschadigd ge bleven. Ook de kazerne is ingestort, ver scheidene soldaten begraveud. Volgens officieële mededeelingen van de regeering zijn booger gezegde dorpen ten ergste beschadigd. Overal zijn vele slachtof fers. 15,000 personen zijn zonder schuil plaats. De telegrafische gemeenschap is on derbroken. Te Andrinopel zijn 20 moskeeën vernield of beschadigd, maar er zjjn geen slachtoffers. Te Tchoerloe bedraagt de schade 200,000 pond. Op de kust te Gano0, Kora en elders, heeft de zee veel doodc visschen op het strand geworpen. Maandag morgend werd de Beeldekens- straat te Antwerpen in rep en roer gezet door het volgende drama In een der huizen verblijven op kwartier de echtelingen S.., waarvan de man in stads dienst is. Deze persoon lijdt aan eene zenuw ziekte, waardoor hij niet den vooruitgang bekwam waarop de man recht had. Zulks speelde hem nog meer in het hoofd en zijne arme vrouw, Julie H.., oud 23 jaar, werd er het slachtoiler van. Gedurig was er twist in het huishouden en de vrouw word op brutale wijze mishandeld. Maandag morgend, rond 9 ure, had S.., zijne vrouw weer mishandeld en rond 11 ure begon hij opnieuw te twisten. De vrouw, ver schrikt, sprong uit het venster langs achter en kwam op een platform terecht. In het ge dacht verkeerende door haren man te zijn achtervolgd, sprong de ongelukkige in do ruimte. Zij werd zwaar gewond opgenomen en ter verpleging naar het St-Walburgis- gasthuis overgebracht. Men denkt dat de arme vrouw de ruggraat en verscheidene ribben heeft gebroken. Terugkeer der Elisabethville Maandag voormiddag rond 10 1/2 ure, is de Elisabethville de haven binnengevaren met 85 passagiers. De reis mag buitengewoon gunstig ge noemd worden alleen stierf de agent Bo- rello tijdens de terugvaart, en het lijk werd in zee begraven. Uit de kolonie brengen de passagiers nieuwe bijzonderheden mede over de gevang neming van den sultan Zaza. Deze gevang neming geschiedde door luitenant Lescrinier en 150 manschappen. Tijdens het kort gevecht dat te dier gele genheid plaats greep, werden drie soldaten gewond. Men is nu van plan den sultan te vervoeren om alle invallen op het koloniegebied te vermijden. Als de Elisabethville achter den hoek van Austruweel kwam, heeft zij de stoom boot Anversville gegroet, hot nieuw Gongoschip dat er sedert Maandag morgend, 9 ure, ten anker ligt. Deze prachtige stoom boot zal Vrijdag aanstaande aan de kaai gemeerd worden. Dinsdag, moest de Elisabethville hare gewone aanlegplaats verlaten om plaats te maken voor den franschen kruiser Marseil laise die verwacht wordt voor de Blijde Intrede van het Vorstenpaar. Eene landbouwster en hare meid vermoord Eene dubbele misdaad heeft de gemeente Rumbeke en omliggende in opschudding ge bracht. Eene landbouwster, Vrouw Van Coillie, werd in hare keuken vermoord gevonden. Op den koer lag bet lijk der hoevemeid. De landbouwer Henri-Bruno Van Coillie, had Zondag avond tot rond 9 ure in de her berg Het Vos ken gelegen op 5 minuten van zijne hoeve, verbleven. Twee zijner knech ten bevonden zich daar ook en toen Van Coillie huiswaarts ging, verklaarden zij, dat zij niet lang meer zouden weg geweest ziju. Toen Van Coillie te huis kwam en als naar gewoonte op het venster der slaapkamer klopte opdat zijne vrouw zou komen openen, kreeg hij geen antwoord. Hij ging achter het huis en vond daar een venster openstaan. Een dikke stok zat tusschen het venster om ze open te houden. Plotselings zag Van Coillie nabij de haag iemand liggen. Hij naderde en stolde met schrik vast dat het zijne dienstmeid was. Deze, Gesarine De Voghelaere genaamd, was in slaapgewaad en lag in een en breeden bloedplas uitgestrekt. Aan de keel droeg zij twee schrikkelijke wonden. Van Coillie begon om hulp te roepen en liep in de richting van Het Vos/ten om zijne kneohten. Deze hadden reeds het hulpgeroep gehoord en kwamen toegesneld. Alsdan drong men in huis binnen. Pas had hij eenige stappen in de keuken gedaan, of hij strui kelde over een persoon die ten gronde lag. Licht werd aangebracht en men bemerkte alsdan het lijk der vrouw Van Coillie. Ook deze was den hals afgesneden. Zij had verder verscheidono steken in de borst bekomen. Spoedig word de polioie en do gendarmerie verwittigd en een eerste onderzoek' werd gedaan. Men bevond weldra, dat de moordenaar in de keuken moet gedrongen zijn door een schuifvenster, dat van buiten gemakkelijk open te krijgen was. Hij moet verrast zijn door d© landbouwster toen liij bezig was de kassen to doorsnuffellen. De ellendeling wierp zich op de vrouw en vermoordde haar. Ongetwijfeld is do meid op het gerucht der worsteling opgestaan en hare meesteres ter hulp gesneld. Nu werd zij door de moor denaar aangevallen. Zij gelukte er echter in buiten te springen, doch daar werd zij door den moordenaar ingehaald en ook afgemaakt. Vervolgens heeft de moordenaar de sleutels uit den zak der vrouw Van Coillie genomen en is wederom aan 't snuffelen gegaan. Hij heeft echter niets gevonden en moet met ledige handen vertrokken zijn. De hatelijke schurk heeft dus de dubbele misdaad voor niets gepleegd. De zes kinderen van Van Coillie, die in eene kamer naast de slaapkamer van vrouw Van Coillie sliepen,hebben wel eenig gerucht gehoord, doch meenden dat het de beesten waren in de stal. Verder weten zij van niets. De jonge koewachter heeft de worsteling gehoord. Hij was zoodanig verschrikt, dat hij onderzijn bed gekropen is. Daar werd hij door den landbouwer en de andere knechten teruggevonden. De vermoedens van den policiekommis- saris vestigden zich spoedig op een slecht befaamden kerel der gemeente, doch deze kon een onloochenbaar alibi aanhalen en werd derhalve niet verontrust. Maandag morgend, om 4 ure, was de gen darmerie van Roeselaere reeds op zoek, doch ondanks allo hunne pogingen konden zij niet de minste belanghebbende inlichting verkrij gen. Het had heel den nacht geregend en van voetsporen was niets meer te zien. Buiten den stok, aan het venster gevonden werd in de hoeve niets ontdekt, dat het gerecht op het spoor van den moordenaar zou kunnen brengen. Maandag werden de lijken van vrouw Van Coillie en do meid naar het doodenhuis van Rumbeke gevoerd. Eene ontelbare menigte was in den omtrelc der hoeve samengestroomd. Gendarmen en veldwachters hadden alle moeite om de menigte te beletten het huis te naderen, daar er nog nauwkeurige opzoekin gen zullen godaan worden om te trachten voetsporen van den moordenaar te vinden. Het parket is Maandag ter plaats het onderzoek komen voortzetten. De verslagenheid in de streek door deza ijselijke misdaad veroorzaakt is algemeen. te Aken. Het 59® Kongres der Duitsche katholieken thans te Aken in gang, wordt door een groot getal katholieken Duitschers, Polen, Franschen, Hollanders, Oostenrijkers en Belgen bijgewoond. De hevlagging te Aken is algemeen. Reeds Zaterdag hadden er ontvangsten en vergaderingen plaats. Z. E. Kardinaal Mercier, vergezeld van Mer Van Roeye, neemt ook deel aan het Kongres, dat door ongeveer 200 dagblad schrijvers gevolgd wordt. Zondag had eene grootsche betooging ofi geloofsbelijdenis plaats, waaraan ruim 40,000 kongressisten deelnamen. Op Eligenbrunenplaats werden godsdien stige liederen gezongen. Zondag avond vergaderden de katholieken, d:e aan het Kongres doelnamen. Kardinaal Mercier voerde er hot woord en moedigde de katholieken aan, in den strijd tegen het ongoloof. Èene tweede algemeene vergadering had nadien plaats en daar voerden Duitsche, Bolgische, Hollandsche, Fransche en Oos- tenrijksche befaamde redenaars liet woord. Een twintigtal Bisschoppen, gemijterde Abten enz., waren aanwezig. Eene zangersvereeniging gaf een Concert, dat gesloten werd met een Te Deum, door al de aanwezigen medegezongen. Maandag morgend werd in de hoofdkerk eene pontificale mis opgedragen. Daarna herbegonnen de vergaderingen. s' Avonds werd in het kurhaus, door d® Belgische kolonie van Aken, een feest aan geboden aan de aanwezige Belgen. Kardinaal Mercier woonde het feest bij. TE LOVENDEGEM Maandag is het parket van Gent, verge zeld van twee wetsdokters, andermaal ter plaats geweest, om het onderzoek voort t® zetten en tevens de lijkschouwing te laten doen. De moordenaar kon nog niet gevat wor den. Men is echter te weet gekomen, dat hij te Waarschoot, achter de schuur van land bouwer Verbrugghe geslapen heeft. In een boschje nabij Evergem, heeft men liet geweer waarmede da misdaad gepleegd werd, teruggevonden. liet wapen is aangeslagen. Zondag morgend is de moordenaar U,

De Volksstem | 1912 | | pagina 1