Helena NIEUWSBERICHTEN. DE VOLKSSTEM Waarschoot, op de wijk Eekskon, op eene hofstede wat drinken gaan vragen. Hij wordt naarstig opgezocht. Nadere bijzonderheden HeKparkei van Gent, vergezeld met twee welsgeneeslieeren, Leboucq en Duchateau, en vier gendarmen van Gent, zijn gisteren lei- plaats geweest om het onderzoek voort te zetten. Twee geweren, aan den moordenaar toe- behoorende, werden reeds aangeslagen Een te Lovend'egem, bij den boer, waar hij in woonde. Het ander werd door de gendarmerie van Evergem aangeslagen het is de broeder van den moordenaar die bet aan de gendar men overhandigde. De moordenaar aangehouden Eduard Van de Velde heeft zich heden morgen Dinsdag in de gendarmerie te Ever gem gevangen gegeven. Hij werd door de gendarmen achtervolgd en heeft zich, geen uitweg meer ziende, in banden gegeven. VVV snapt. In Rusland werden 70 personen, die de valsche bankbiljetten hebben verspreid, aangehouden. Doodelijk automobielongelux. De auto mobiel van M. Belle, nij veraar, te Duinkerke, is op de baan van Veurno tegen een boom aangereden en omgekanteld. Mevr. wed0 Belle, is gedood geworden haar zoon heeft de beenen gebroken; de werktuigkundige, M. Versaille heeft een been gebroken. IDuitsclilaudL. De mijnramp van Bochum.Er zouden nog levenden zijn. Men heeft vastgesteld dat schrikkelijke tooneelen tijdensde ramp plaats hadden. De ligging der lijken, in den put aangetroffen, toont aan dat de mijnwerkers geweldig hebben gevochten om de uitgangen Gr.-H. Luxemburg. Op zoek naar bandieten. De rechtbank te Luxemburg heeft den bandiet Kugener, die bij de jacht op de apachen Doring en Rhenius bij Rodingen als medeplichtigen werd gearresteerd en wiens kameraad Lafi- neur op hetoogenblik der arrestatie zelfmoord pleegde, in verhoor genomen. Uit dit verboor is gebleken, dat Doring en Rhenius de aan voerders waren van een goed georganiseerde bandietenbende, die talrijke medeplichtigen had in Luxemburg en de grensdistricten. De jacht op de misdadigers is tot nu toe vruch teloos geweest. De Fransche politie heeft sporen van Doring en Rhenius bij Rehon ontdekt en talrijke agenten zijn te hunner vervolging uitgezonden. F*rankrij It Geheimzinnig drama te Rijsel. Maan dag morgend, rond 3 ure, ontdekten politie agenten, in eene straat van Fives-Rijsel, voor eene herberg, het lijk van een man, di uil hot venster was gevallen. Zij gingen op de kamer en vonden er stoelen omgeworpen en voorwerpen gebroken. Er was dus een vechtpartij geleverd. Uit het onderzoelt bleek dat er in de kamer eene woordenwis seling had plaats gehad met den zoon van de huurlinge, die hem eenig geld eischte, en ook met drie personen in de herberg aanwe zig. De vier mannen zijn aangehooden. Men weet nog niet of het slachtoffer door het venster werd gewot-peh ofwel er uit gevallet, is met zich tegen zijne aanvallers te willen verdedigen. Door bijen aangevallen. Te Le Roe gemeente Danazan, werd een herder met zijne kudde schapen door een bijenzwerm aangevallen. De ongelukkige man worstelde te vergeefs tegen deinsekten, die hem vree selijk staken. Een persoon, in rijtuig voorb rijdend, wou hem helpen, maar werd op zijne beurt aangevallen. Beide mannen zijn erg gewond geworden een paard en vijf schapen werden gedood. Keizer Wilhelm en President Fal lières. President Fallières heeft van den Duitschen Keizer het volgende telegram ontvangen De hartelijke woorden, die Uwe Excellentie wel tot mij heeft willen richten bij gelegen heid van de ramp te Boohum hebben diep ontroerd. Ik verzoek U de betuiging van mijn oprechten dank te willen aanvaar den. Valschmunters aangehouden. De poli cie hield te Parijs zekeren R. Deventhal zijne minnares Einilie Wolowko, 21 jaar aan, welke worden beschuldigd valsche bank noten van 100 roebel te hebben vervaardigd Zij moeten een zeer groot aantal valsche banknoten in omloop hebben gebracht. Twee hunner medeplichtigen werden te Nizza g> bereiken. Dooden hielden nog baarldessen, die zij an kameraden hadden ontrukt, in handen Eene ploeg mijnwerkers, aangeleid door den meestergast Passmann, gelukte er in tijdens de ontploffing, zich in eene hoogere gaanderij te verschuilen, maar welker toe gang door de redders nog niet kon worden bereikt. Men tracht deze opgeslotenen te ver- lossèn. Haar kind vergeten. Het Berliner Tageblath deelt mee dat eene dame uit Berlijn dezer dagen met haar driejarig kind over Neu-Strelitz naar Warnemunde reisde, waar zij eenigen tijd zou gaan logeeren. In den trein geraakte zij met een medereiziger n zulk een druk gesprek, dat zij bij het uit stappen... haar slapend driejarig kind ver gat. Na korten tijd bemerkte zij welk een onvergeeflijke vergetelheid zij begaan had, doch het was reeds te laat. De waggon met het kind was op de Deensche veerboot ge bracht en reeds midden in zee. Het kind kon slechts met eene navolgende boot teruggezonden worden. Uitwisseling van spionnen. De Russi sche kapitein Iiostewitsch is in vrijheid gesteld. De Russische kapitein Kostewitsch, die wegens spionnage gevangen genomen was, is tegen een borgstelling van 30.000 mark vrijgelaten. Hij mag naar Rusland terugkee- ren, maar moet zich voor de rechtszitting weer aanmelden. Tegelijkertijd isdeDuilsche oiticier Dahm, die in Rusland wegens spion nage gevangen genomen was, onder procies elijke voorwaarden vrijgelaten. Hieraan waren rechtstreeksche diplomatieke onder handelingen voorafgegaan. Dergelijke ge vallen geven de vrees voor spionnage geen bijzonder ernstig karakter. Volgens een bericht uit particuliere bron. s de luitenant Dahm, die eenigen tijd gele den te Wirballen is gevangen genomen en hier in arrest zat, in vrijheid gesteld. Dit is evenals bij den Russischen kapitein Koste witsch, geschied tegen een borgstelling van 30.000 mark. Dahm, heeft evenals Koste witsch, op eerewoord verklaard, dat hij op lijd ter terechtzitting zal verschijnen. Oostenrij k De spioeneerderij. Te Przemysl (Gali- cië) heeft maarschalk Keller, van het 77st0 regiment infanterie, een poging tot zelfmoord edaan op het oogenblik, dat hij zou worden aangehouden. Keiler was, zooals de militaire overheden vastgesteld hadden, met een zekeren Gerrelc in verbinding getreden, die op de vlucht ging, toen hij wegens spionnage'zou worden in hechtenis genomen. Men vermoedt, dat Gerrek aan het hoofd stond van een wijd vertakte bende spionnen en men vreest in mi litaire kringen, dat het den spion gelukt is den Russischen generalen staf gewichtige gehejmen betreffende de fortificaties van Przemysl te verraden. ISngeland. Arme vrouw. Te Londen heeft men deze week oene vrouw van 51 jaar, een zonder linge, die alleen woonde, dood in haar huis gevonden. Zij zat achter een deur gehurkt. Een bed had zij niet doch er was veel geld in huis. Volgens de dokters moest zij twee of drie weken dood zijn. In het huis waren er ook drie kallen in gesloten kooien. Twee leefden er nog. Zij kreschen erbarmelijk, loen men binuendrohg. Zij waren echter in zoo jammerlijken toestand, dat men ze heeft afgemaakt. Het vuil en de stank in huis waren afschuwelijk?' Ruslan d-, Zonderling weder. Kwamen er dezer dagen, zooals w e gisteren meldden, berichten van koude en sneeuwval in Zuid-Europa, nu wordt daartegenover juist uit het land der ijzige koude, Rusland, melding gemaakt van groote hitte. Op vèrschillendo plaatsen in het Russisch rijk is de hitte en droogte zoo groot, dat ae een ware ramp is voor de bevolking. In sommige streken woedei geweldige boschbrauden en verzengen heete Leuven sche n Sieenweg. Twist ontstond tus- schen de twee schoonbroeders. X...., ver brijzelde al het mobilier en wierp Z...., in de vitrien, welke aan stukken vloog. Twee agenten, welke men riep, werden door X...., mishandeld, die echter weldra werd over meesterd en naar het kommissariaat in de de Beriotstraat geleid. Proces-verbaal werd tegen hem opgesteld. Akelige ontdekkingMaandag mor gend vond men op de Sterrekundelaan het lijk van een pasgeboren kind van het manne lijk geslacht, in een pak gewikkeld. De schuldige moeder wordt opgezocht. Automobielongeval. August Ber nard, oud 67jaar, Antwerpschen steenweg- 245, werd Zondagavond aan de Antwerp sche Poort door eene automobiel omgewor pen. Hij werd erg gewond en gekneusd op gansch het lichaam en naar hel St-Jansgast- uis overgebracht. De policie kent het num- winden den oogst. Twee millioen roebel gestolen. Enkele I mer der plaat van den auto. dagen geleden werden twee millioen roehei Dieven aangehouden. ontstolen ten nadeele van prinses Scha- chowsky. De agenten van "de opsporingsbrigade en van Moskou hebben in een nulphuis van den Berg van Barmhartigheid een zeker aantal dezer kostbare voorwerpen ontdekt. De se cretaris der prinses werd aangehouden en ging tot bekentenissen over. 55e vervolg. Ik zou inderdaad ondeugend zijn, mijne goede Helena,indien er,na het grootste bewijs van liefde, die eene vrouw geven lean, van u ontvangen te hebben, de minste twijfel ov de zuiverheid en de duurzaamheid uwer genegenheid in mijnen geest bleef bestaan Denkt gij, mijne welbeminde, dat ik u dit bewijs van eene weergalooze liefde zou heb ben laten geven, indien ik niet geloofd en gevoeld had dat dezelfde bevreesdheid, die mij een oogenblik vroeger gek wollen had u ook deed lijden dat uwe liefde zoo groot was als de mijne, en dit zegt alles, want nu gevoel ik, Helena, dat uw verlies mijne dood zou veroorzaken. Ik legde mijn hoofd tegen zijnen schouder, en murmelde eenige teedere woordén in zijne ooren. Mijn hart was opgezwollèn, en mijn hoofd gespannen. Driemaal toen hij sprak, was ik te wege in hevige ontkenningen en eigenbeschuldigingen los te barsten, elke reis werden de woorden op mijne lippen tegenge houden dooi' des doktors waarschuwing, die de bevende en buitengewoon ontstelde stern van Edward mij nog beter deed begrijpen. Ik was verplicht mijn leedwezen en mijueschaam te in mijne borst terug te jagen. Nochtans was er te midden dit lijden en die schaamte, eene vreugde, die, als een vuurbol in eene storm achtige lucht, de duisternissen, waarin ik verkeerde, bij tusschenpoozen verlichtte en om de stem mijns gewetens te bedwingen, herhaalde ik in mijzelve,dat ondanks de vein zerij, die ik gebruikt had, onder den invloed van 't geen ik als eene onweerstaanbare nood zakelijkheid aanzag, er waarheid en wezen lijkheid bestond in de vurige liefde, die ik voor hem gevoelde, wiens hand ik hield en tegen wiens borst mijn gloeiend voorhoofd rustte, alsof ik daar eene toevlucht tegen mij zelve en tegen mijn berispend geheugen zou vinden. Na eene poos hernam Edward met uiterst betrouwen en teederheid Waarom wiidet gij ovor drie maanden met mij niet trouwen, allerliefste? Dacht gij dat mijne liefde niet groot genoeg was of was de uwe het nog niet Oh neen, onderbrak ikzulke liefde als de mijne groeit niet op eenige dagen maar vraag mij geene uitleggingen over do boosheid en de wonderbare onstandvastigheid van een karakter, dat gij wijs en goed als gij zijt, nooit volkomen zult begrijpen. F.r vloog in dat oogenblik eene sombere wolk over Edward's gelaat,maar zij verdween aanstonds. Hij zegde mij op de vriendelijkste wijze Misschien zal ik u nooit goed begrijpen Helena, maar ik kan u altoos vertrouwen Gij zijt altoos van elkeen verschillig geweest, voornamelijk van mij, met mijne bijzondere eigenzinnigheid en 't is waarschijnlijk daar om dat gij mij ondanks mijnen wil betoover- det. Ondanks al mijne voornemens, voegde Brussel. Een"bediende van het parket van Parijs aangehouden. De policie van Brussel, hield Zaterdag in een hotel iu het centrum der stad M. X... aan. bediende van het parket van Parijs, in deze stad,opgezocht wegens valseh tesPSment. Deze zaak wordt thans grondig onderzocht. Eene dievegge. In een koffiehuis op de Warandemarkt werd Zaterdagnacht den geldbeugel van een der verbruikers gestolen. De bazin betastte al de aanwezigen, doch vond niets. Eene ^dienstmeid zonder plaats werd echter in het bezit van het gestolene bevonden. De geldbeugel stak in een harer kousen. Het meisje werd aan de policie overgeleverd. Aanhouding. Mev. Hernalsleen ontmoette Zondagnamiddag eene vrouw op hare trap- Deze, een groot pak dragend, bereikte spoedig de straat. Mev. Hernalsleen stelde vast dat alles op bare kamers overhoop werd geworpen en hare kleerkas geplunderd. De dievegge verkocht haren buit in eene aburige herberg. Zij werd er aangehouden. Het is eene dievegge van stiel. Dief opgezocht. Da policie stuurde in alle richtingen'- de persoonsbeschrijving van X..., gewoond hebbend in de Vandenbo- gaardenstraat, te Molenbeek, beticht van diefstal van een gouden chronometer, eene dito ketting met edelgesteenten versierd en andere juweelen; alsook van eene aanzien» ijle© som geld, ten nadeele van M. Vergijnst, officier van hel jzeewezen, wonend in de Vier-Verpiiderstellingenstraat. te Schaar beek, die tiaar Brti'zü'ië is vertrokken. Ongeval op de foor. Alfred L..., bediende van een aeroplaanmolen, op de oor. Zuidlaan, is gisteren aldaar van de tweede verdieping gevallen. Hij werd met loven schedel opgenomen en naar hel St-Pietersgasthuis vervoerd. Zijn toestand is zeer onrustwekkend. Trams in botsing. Zondagavond botsten rond elf ure een tram, ter be stemming van liéV Verjaringspark, en een ander uit Anderb&ht komend, op eikander aan de Grondwetplaats. De reizigers werden tegene n geslingerd. Een heer. die zich op het achterplaifortn bevond, had de band verpletterd. Beide trams werden nogal erg beschadigd. Tusschcn schoonbroeders. X..., wo nend Scarronstra'iit, te Eisene, begaf zich Zaterdag avond bfj zijn schoonbroeder, Z Verleden nacht bemerkte een foorkramer dat een kerel trachtte in eene herberg der Anderlechtlaan te dringen. Hij ging op hem af. doch de inbreker- in- stede van te vluchten, ging de foorkiamer te lijf en een gevecht ontstond. Twee agenten op nachtronde snelden toe en konden na een lange achtervolging den inbreker aanhouden. 't Is een bekende baanstrooper, Lodewijlt V..., die ter beschikking van het gerecht is opgesloten Op de Noordlaan waren twee kerels, bezig de uitstalkast van een winkel van raa- rokkijnengoederen open te breken, wanneer ze verrast werden door de policie. Een hun ner kon na eene klopjacht aangehouden wor den. Het is zekere Van G., een Nederlander, die hier verbleef zonder middelen van bestaan. De policie hield andermaal Zaterdag avond drie vrouwen en een man aan, die enkelijk leefden van de opbrengst hunner diefstallen en bijeenkwamen in eene herberg der wijk van de Bethleëmplaats, te St-Gillis. De vrouwen kwamen juist voor 150 fr. koop waren te stelen op den Steenweg van Eisene. Huiszoeking in hunne wederzijdsche verblijf plaats leidde tot de ontdekking van een be langrijken stock gestolen koopwaren. Het viertal werd opgesloten. Een goed nieuws voor dezen met moeilijke spijsvertering, men zegt wonderen van de bitterpeëën der Trappisten Vincart, met of zonder melk te gebruiken. 1500c. St.-Gillis. VerdwijningMev. Ma* .ie Gerhard, rentenierster, geboortig van Coblentz, oud 24 jaar, wonende in de Hol landstraat, 81, is op 9 dezer spoorloos uit hare woning verdwenen. Men heeft sedert dien dag van haar niet meer gehoord. Do policie van St.-Gillis doet opzoekingen en heeft hare persoonsbeschrij ving in alle richtingen gezonden. Berthem. Hevige brand. Zondag avond is er brand ontstaan op de hoeve van den landbouwer Vranckx. Het vuur was be gonnen in liet karhuis en nam weldra eene groote uitbreiding. Dank zij de tusschen- komst van eenige geburen kon de brand na twee uren werkens overmeesterd worden. Het karhuis met gansch het landbouwers- alem is de prooi der vlammen geworden. Een deel der stallingen is insgelijks bescha digd. Er bestaat gelukkig verzekering. Aarschot. Schurken geknipt. Zon- ...g nacht, rond 1 1/2 ure. kwamen de gen darmen Camphyn en Van Haverheek, terug van Betecom, waar zij op kennisdienst ge weest waren. Op hel. gehucht Meetshoven, werden er revolverschoten in hunne nabij heid gelost. Zij zagen twee kerels door hel veld de vlucht nemen. De gendarmen, ver onderstellende dat de kerels van A-arsehot of omstreken waren, verdoken zich aan den muur van het slachthuis. Na omtrent een uur wachtens, zagen zij de twee kerels afko men. Op het zicht der uniformen meenden ik hem dat, zoo lpng wij bij de Moore's ver bleven, ik verlegOH was onze verloving rucht baar te maken, aangezien het, in zoo een geringen kring, en met lieden, die ik zoo weinig kende, veel voldoender voor mij zou geweest zijn ovei4- die zaak niet te moeten spreken. Hij stond mij dit toe en ik verliet hem om naar mijne kamer te gaan en er som migemiddelen te beramen om mij uit de moei lijkheden te trekken, in dewelke ik nog onge lukkiger dan ooit ingewikkeld was. Eerst in den stillen nacht, toen ik mij alleen en onverstrooid bevond, besefte ik de omstan digheden van den dag. en begreep ten volle de gewichtigheid van hetgeen ik gedaan had. Ik zat daar, ik, Edward's verloofde bruid ell- oogenblik nadat deze zaak zou ruchtbaar ge worden zijn, zou mijn vervolger hem of M. Middleton opzoeken, en hun vertellen dat. zonder mij, Julia nog zou leven en wanneer ik gevraagd zou zijn die schamlige beschul diging te ontkennen, en mijnen lasteraar te beschamen, ik zou zeggen Ja, ik stootte dat hulpelooze kind in mijne gramschap maar ik meende niet het te doodenIk heb 't geheim in mijn hart begraven dagelijks ontving ik haars vaders zegeningen, en de zoenen harer moeder met schijnheilige stil zwijgendheid. Ik heb naar uwe liefdewoorden geluisterd, Edward ik heb beloofd met logen in den mond en bédrog in 't hart, uw echtge- 14 AUGUSTI 1912 deze opnieuw te vluchten, doch zij werden gevat. De eene was gewapend met een dolk de andere met een revolver, geladen met zes kogels. Het zijn twee schelmen van Ril- laer, gehucht Nopstael. Mechelen. Moeilijke aanhouding Een jongeling kwam Maandag morgend, rond 8 uur, een politieagent verwittigen dat een man. wélke hij aanwees, in eene nabij gelegen herberg, hem zijn geldbeugel ontsto len had. De politieagent wilde den kerel aanstonds aanhouden, doch deze vluchtte in het koffiehuis Terminus, waar men hem slechts na eene hevige worsteling kon mee ster worden. Het is zekere P... van Elowijt, waartegen sedert eenige maanden verschil lende klachten waren ingekomen. Denhals afgesneden.De 60-jarige Constatijn Brusselmans, was Maandag mor gend aan hel twisten met zijne dochter, in zijne woning, Brusselschen Steenweg. Hij verbood haar het huis le verlaten en bedreig de haar zelfs met een groot broodmes. In zijne woede bracht den man zich zelf oene diepe wonde aan den hals toe. De politie werd aanstonds verwittigd, en men bracht hem naar hot gasthuis. Brussel mans is nachtwaker in de sla tie en gaf teeke nen van zinsverbijstering sinds zijne vrouw, drie maanden geleden, overleed. Lezers indien gij ze nog niet kent. beproeft eens de Waïlhérypil en gij zult ze zooveel beter vinden, als purgeer en bloedzuiverings- middel, dat gij het u zult beklagen, ze niet vroeger gebruikt te hebben. 551 Gentbrugge. MoordpogingMaan dag avond, om 6 ure, was een 63-jarige ouderling, van Heusden, naar den Ouden Brusselschen steenweg gekomen, naar het buis zijner vrouw, waarvan bij gescheiden leeft. De ouderling, die sedert enkele jaren alleen is, vroeg om het echtolijk leven te hernemen. De vrouw weigerde volkomen. De ouderling werd zoo woedend dat hij een mes uithaalde en er de vrouw eenen ge weldigen steek mede toebracht. De vrouw kon de vlucht nemen achter volgd door haren man, die ook met eenen revolver gewapend was. Seffens waren de geburen samengeschold. De policieman Van Elders kon den ouderling aanhouden en hem zijn wapen afnemen. Hij werd dan in het gevang van Gent- Brugge-Genter gebracht en zal heden ter beschikking van den prokureur des koning» gesteld worden. De man was over eenige jaren, met de weduwe dié hij nu gestoken heeft hertrouwd. Hij had dertien kinderen uit zijn eerste hu welijk, en zij twaalf. Waarschoot. In groot gevaar. Za terdag luumddag, om 2 ure, reed de SOjarige landbouwer Jan Dlioore, Jagerspad, met paarden kar naar den akker. Toen hij over de spoorbaan reed, stond de barreel open plotselings werd het. paard door eene voor- bijstóömende lokomotiof getroffen en 10 meters ver geworpen hut werd erg ge kwetst en moest afgemaakt worden het had 1200 t'r waarde. I>e ouderling werd 3 meters ver geslingerd hij kwam er heelhuids af, maar ligt ziek van schrik. Aygem. Droeve daad. - Zaterdag nacht heeft B. Hendrikx, herbergier ter wijk Eelsvelde een einde aan zijn leven gestold, door zich een revolverschot in het hoofd le lossen de dood was oogenblikkellijk. De ongelukkige was 55 jaar oud, gehuwd, pn vader van 4 kindoren. l_ede. De patronage. Daar deze inrichting nog in onze gemeente niet be stond, heeft den Eerw. Heer Pastoor Byk, het noodige gedaan om deze instelling te bekomen. Heden was het aanbesteding. Het feestlo kaal moet er op drie maanden slaan. Laagste aanbieder Petrus Claus. Ijnpo. 30,000'fr.; Somors Philemon, Lede, 30,000 fr.Blaes gebroeders 38,000 fr. hij er glimlachend bij, verbeeld ik mij dat ik noote te worden) maar nu ben ik ontdekt, I 1 .1. V.n »•».-> ll o et 1 rrll ol/l llr TtPOHfi u nooit begrepen heb doch eene der bijzon heden van de menschelijke natuur is van het geen wij minst begrijpen,blindelings en vurig lijk te beminnen. Gij moet dus ook deze ver schooning aannemen. Hij omhelsde mij wederom met de innigste liefde, en op mijn dringend verzoek liet hij mij beengaan. Vooraleer ik vertrok, zegde en ik smeek oru barmhartigheid, ik vraa; dat gij mij zoudt gelooven, wanneer ik u zeg, dat ik 't inzicht niet had mijne nicht te doo den. En misschiet, riep ik uit, mijzelve met schrik onderbrekend, misschien zal hij mij niet gelooven Wanneer het op d© waarheid aankomt, kan Edward's oordeel niet twijfelen tusschen een verzwegen betrouwen, van den eenen kant., en eene onverbiddelijke veroor deeling langs den anderen. Oh hoe vreeselijk zou het wezen zijne oogen te ontmoeten, waaruit de liefde zou verdwenen zijn hoe akelig te ondervinden dat noch verschoonin gen, noch smeekingen zijn hart kunnen ra ken, want in dat uur zou het verhard zijn tegen de ellendige bedriegster, die zijne tee derheid overweldigd en zijne rechtzinnigheid verraden zou hebben. Na een uur van allermoeilijkste wankel moedigheid, besloot ik Ilenri te raadplegen en mij aan de tafel tegen het opene venster plaatsende, schreef ik hem den volgenden brief De laatste maal, dat ik u zag, dierbare Henri, gaaft gij mij reden om te hopen dat iku in het toekomende als eenen vriend mocht, aanzien. Gij verzocht mij u mijn hart te openen, en uwe hulp te vragen wanneer ik nieuwe moeilijkheden op mijnen weg zou ont moeten. Het oogenblik is gekomen waarop ik zoo moet doen en indien gij mij niet wilt of kunt redden, heb ik niets meer te hopen. Ik zegde u eens dat ik nooit van gedacht was met Edward te trouwen en geloof mij (gij weet dat ik u altijd de waarheid gesproken heb, Henri „zelfs wanneer ik iü 't gevaar was uwe hevigste gramschap te ontsteken) geloof mij, wanneer ik u zeg dat dan, en nog over twaalf uren, dit besluit het vaste voornemen mijner ziel was. Eene onvrijwillige en onge dwongens bekentenis van liefde die mij ont vloog, in een oogenblik dat hij in een groot gevaar verkeerde, nadat hij mij uit een der gelijk gevaar verlost had, gaf hem de over tuiging dat ons huwelijk natuurlijk moest voortspruiten uit die bekentenis. Mijn oom koesterde dezelfde denkwijze, en ik bevond mij in eene verbintenis gewikkeld, die ik, in koelen bloede, nooit zou aangenomen hebben. Sedert de omstandigheden van dezen morgend, hooft een aanval van onpasselijkheid Edward in eenen staat gebracht,dio eene buitengewone aandoening zeer gevaarlijk zou gemaalc heb ben. Mijne tante leidde mij, tegen mijnen dank, bij hem, en vermaande mij over zijnen toestand. Uitwendig bedaard, en inwendig beschaamd en verlegen, deed ik, uit vrees voor zijne gezondheid, een belofte die mij tot het ongeluk moet voeren, tenzij gij mij re.dt. Ik vraag uwe hulp niet, Henri, als eene doch ter die haren minnaar begeert te huwen, en zich or.i de hinderpalen, die zij ontmoet, be kommert neen indien ik in dit oogenblik de gebeurtenissen van dezen dag kon vernie tigen, en mij wederom in mijnen staat van gisteren terug wonschon.zou ik niet aarzelen; maar zoo het nu is. zie ik aan beide kanten niets dan ongunst en 't is van deze dat ik u smeek mij te verlossen. Ik weet niet hoe ver gij de macht bezit om het te doen. Ik kan niet laten te denken dat uw invloed op die vreeselijke vrouw groot moet zijn tot heden heden heb ik getwijfeld over uwen goeden wil om hem te mijnen voordeele te gebruiken; doch in de omstandigheden, waarin ik mij na bevind, heb ik het vast betrouwen dat gij voor mij zult doen wat gij kunt. Ik heb van Eduard bekomen dat onze verloving nog eenige dagen stil zal gehouden worden daardoor zult tijd hebben om in mijn voordeel te handelen en mij over de zaak te onderrichten.Verplicht om den kwellenden angst mijner ziel aan degene, die mij omringen, te verbergen, on gelukkig in 't midden van 't geen mijn geluk zou moeten wezen, voel ik een* zekere ver sterking in openhartig met u te spréken, eu in mij voor hulp, voor troost en medelijden naar u te wenden. (Wordt voorgezet).

De Volksstem | 1912 | | pagina 2