Jezas-Christus is M 'T EEN EN 'T ANDER Dg aardlieviiigea in Turkys Acfeiiisnda jaarrja^ n' 10 3 Donderdag IS en Vrijdag IS Aagissli ISIS. c> c? 3D J-L. Gr A.X2 BestuurderJ, Van Nuffel-De Gsndt. JANUA CGELI Oe dubbele misdaad van Rumbeke. DRAMATISCHE REDDINGEN Hevig tempeest op de Spaansche kusten Het policieschandaal te New-York 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. Sjfe 4% TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE 5RUSSEL I TE HALST 723, Steenweg van Waterloo, 728. I 9, Kerkstraat, j Telefoon 114 AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e blaóz. (de regel) fr. 0,50 4bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (perregel)fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Ter gelegenheid van den Hoogdag van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart, zal ons blad, morgen (Vrijdag) niet verschijnen. Hoe schoon is soms de blauwe on bewolkte hemel, doorzaaid met millioe- can sterren, die tintelen en bonkelen en fonkelen als glinsterende edelge steenten Geen sterveling, die gedu rende de plechtige stilte van den nacht, door dit schouwspel niet getroffen en Verrukt uitroept Hoe grootsch, hoe VERHEVEN, HOE PRACHTIG Indien de buitenzijde des hemels reeds zoo schoon is, wat moet het dan zijn langs de liefelijke wanden, alwaar God voor zijne getrouwe dienaars een verblijf heeft bereid,dat alle 'gehuchten bevat. Geen oog op aarde kan het zien, geene oor hooren, wat God ben voor behoudt. Vereenig alle de kostelijkste meta len en edelgesteenten der wereld, ver zamel alles wat de zintuigen streelt en bedenk het grootste geluk dat op aarde km bestaan, veroorzaakt door rijk dom, eer en aanzien, toch zult gij maar een flauw afbeeldsel hebben van hut rein en altijddurend geluk welk men in den schoenen hemel geniet. Het is op dezen dag dat de II, Maagd Maria in dit zalig oord bare plechtige intrede deed en als Koningin des hemels werd gekroond. De enge len doen den hemel weergalmen van hunne feestgezangen, de. patriarken en jn'ofoten begroeten eerbiedig de hemel koningin, en alle de heiligen en ge lukzaligen jubelen, wanneer de Moe der Gods den troon bestijgt, die Haar cioor 's Heerens wil was voorbereid. Ook op aarde is bet heden feest. In ganscli de katholieke wereld wordt door de christenen met blijdschap deze gebeurtenis gevierd. Wij ook jubelen en juichen, omdat de Moeder Gods, ook onze moeder is, omdat Zy, de middelares tusscben God en de menschen, voor ons allen de deur des hemels is. Janua Cceli. In alle landen, ten minste daar al waar door een vrijmetselaarsbestuur de processien niet verboden zijn, door dekt op heden een plechtige stoet de versierde straten van stad en dorp. Het puik der bevolking volgt inge togen het beeld der Moeder Gods dat gedragen wordt door jonge maagden, wiens hagelblanke kleed de onschuld en de zuiverheid der herten verbeeldt. Wij ook, Ghrislene Vlamingen, zul len aan de processie deel nemen en alzoo de bescherming van de Moeder Gods over ons en onze huisgezinnen trekken. Wij zullen onzen rozenkrans tusscben onze vingeren laten glijden, naar het voorbeeld van de Onbevlekte Ontvangenis die toen zij te Lourdes geweerdigde te verschijnen, den pater noster in hare gebenedijde handen hield en de zilveren bollekeus tusscben hare maagdelijke vingeren liet schit teren Een dienaar van Maria zal nooit verloren gaan. Duizende voorbeelden bevestigen deze waarheid. Men heeft verdwaalden ontmoet, die sedert jaren hunne christelijke plich ten verwaarloosd hadden, docb die zekere teekens van eeredienst toch nog betuigden aan de H. Maagd. Dit is nooit onbeloond gebleven en die per sonen bekwamen door de voorspraak der H. Maagd de genade zich niet God te verzoenen en den hemel binnen te treden. Zij was voor die menschen de deur des hemels. Janua Cceli. Op het prachtig kerkhof van Pa lermo wordt do aandacht getroffen van den bezoeker die op dit doodenveld langs de marmeren grafzuilen wan delt, door een lief wit marmeren Lieve Vrouwenbeeld, dat in levensgrootLe op een der graven prijkt. Noch opschrift noch jaartal is er te bespeuren alleenlijk op de voetzuil is er gebeiteld Janua Cceli, Deur des hemels. De overledene, aldaar begraven, was gedurende zijn leven een getrouwe dienaar van Maria geweest en liet was met volle vertrouwen dat bij altijd tot Haar zijnen toevlucht had genomen. Door Haar verhoopte hij dan ook den drempel des hemels te overschrijden. Laat ons allen met kinderlijk ver trouwen onze goede Moeder vereeren, opdat zij voor ons ook eens de deur des hemels zij. Dragen wij hare livrei den scapulier bidden wij den Rozen krans door Haar zelve aan den II. Do- minicus overhandigd; bidden wij de di'ij wees gegroeten 's morgens en 's avonds ter eere van de zuiverheid van Maria; bezoeken wij hare heilig dommen; vereeren wij bare beelden in onze huizen en in de bidplaatsen. Laat ons niet ophouden gedurende gansch ons leven de Koningin des he mels met kinderlijke genegenheid te begroeten altijd maar herhalende die scboone woorden door den engel uit gesproken Wees gegroet, Maria. Na alzoo duizende en duizende ma len dien liefelijken groet aan Maria t,e hebben toegezwaaid, dan zal voorzeker de H. Maagd voor ons ook de deur des hemels zijn en bij het overschrijden van den drempel des hemels zal Zij ons dan op Ilare beurt minzaam toe roepen Wees gegroet, mune die naars. De optelling den katholie ken* De Congregatie der Propaganda heeft aan Z H. den P.ius de uitslagen uer laatste algerr-eene optelling van de katholie ken der wereld, aangeboden Deze optelling geeft het totaal cijfer van 263 miljoen op, 't zij eene vermeerdering van 9 ten honderd tegen de laatste optelling. Dekoning van Buigarië jubi laris. Koning Ferdinand van Bulgarië viert heden zijn 25jarig regeeringsjubileum. In April 1887 knoopte de Bulgaarsche postdirecteur Maltheiev onderhandelingen aan met den toenmaligen prins van Saksen- Coburg-Golha die onder den naam van graaf Muiauny in Cannes vertoefde 7 Juni van dat zelfde jaar koos de Sobranje, in Tirnovo bijecu, hem tot landvorst. Op 14 Augustus hield Ferdinand zijn intocht in de oude hoofd stad Tirnovo en legde den eed op de constitu tie al' Weinige dagen later begaf bij zich naar Sofia, de nieuwe hoofdstad. Men weet dat Rusland en de andere Euro- peescfre m -aidheden in het begin den jeug digen Vors: tegenwerkten en dat menigeen dacht dat de comedie niet van'langen duur zou zijn Met krachtige hand echter regeerde hij zijn land, dat van Vorstendom Koninkrijk geworden is. Werkrechters^aad van Gent. Gisteren hadden de verkiezingen plaats voor voorzitter en ondervoorzitter voor de beide groepon, patroous en werklie den behaalden de katholieke kandidaten de meerderheid. De schoolwet in Luxem burg. De groothertogin van Luxem burg heeft na lang aarzelen, haar handleeken gezet onder de verderfelijke schoolwet, door een rood-blauwe meerderheid gestemd. De schooloorlog gaat nu eerst voor goed losbreken. De school in Denemarken Denemarken is een land dat bij uitstek pro- testantsch is, er zijn zeer weinig katholieken maar hun getal vermeerdert toch gedurig. Niettemin wordt de vrijheid der katholieken er ten volle erkend en de vrije scholen, zoo wel katholieke als andere, krijgen een hulp geld van 15 frank per leerling van het Gouvernement. Natuurlijk moot de school onderworpen zijn aan het toezicht van den Staat opdat een ernstig onderwijs gewaar borgd zij. Te Copenhagen bezitten de Jezuïeten een zeer bezocht gesticht, ambtelijk erkend, dat getuigschriften mag afleveren, wanneer een professor der hoogeschool hij het exaam als lid van den keurraad zetelt. Het vereenigingsrecht en de godsdienstige stichtingen zijn eveneens gevrijwaard. In meestal de Deensche groote steden zijn gasthuizen ingericht, door de Roomschon. Onder andere, te Kopenhagen was do gou verneur hij de inhuldiging daarvan aanwezig en maakte hij den lof der gasthuisnonnen. Hier in België, een hij uitstek katholiek land, schreeuwen de ge azen het al omver, als de katholieken een rechtvaardig school stelsel vragen. Gevaarlijk speelgoed. Het Engelsch blad Army and Navy kondigt aan, dat de Engelsche vloot eerlang hare zeemonsters zal wapenen met een kanon van 407 millimeters, wat do krachtigste vuur mond zal zijn welke thans bestaat. Wat dit te beteekeneu heeft zal men best vatten, wanneer wij zeggen dat de Ameri- kaansche vuurmonden vau 407 millimeter, een kögel van 1200 kilogram, gevuld met 65 kilogram ontploffingsstof, op een afstand van 26 kilometer schieten. Wanneer men zoo een ding in 't linkeroog krijgt, blijft ervan een menschelijk schepsel niet veel meer over. Ik weet wat menschen zijn, en ik zeg u dat Je zus-Christus meet was don.een gewoon me.nsch Welk verschil tusschen hem, en de zoogezegde mslellers com godsdiensten Zoo veel als alles wat Christus deed, een godde lijk toerk getuigt, zooveel springt bij hen mets in het oog, tenzij wat een mensch kan teweeg brengen. Hei werk van die wijs- geeren of van the staatkundigen, eindigde met hun leven, en het v)as binst hun leven dat zij met de medehulp der hartstochten en der macht, alsook 'dank aan zekere omstandig heden hunnen eeredienst instelden. Christus integendeel, verwacht alles van zijnen dood. is dat-eene menschel ij ke uitvinding Hoeveel jaren duurde Caesars rijk Hoelang bleef de geestdrift, voor Alexander zijne soldaten bij Zij genoten die eerebetuigingen, één dog, eene uurden tijd. van hun beoelenvoeren., en ten hoogsteden tijd van n.,-*, leven Kunt gij be grijpen dut een doode met een getrouw en gansch aan zijne nagedachtenis toegedane leger veroveringen te weeg brengt Beseft gij eene schim met soldaten zonder krijgsloonzonder hoop van deze wereld, en die hun de volharding en de verdraagzaam heid aller Grdberingen inboezemt Dat is nochtans de geschiedenis van het inpalmen en veroveren der wereld door het christendom. Ziedaar de macht van den God der christe nen, en het gedurig wonder van het geloof cn hel bestuur zijner kerk. De volkeren gaan voorbijde tronen storten in, en. de Kerk blijft rotsevast staan Welk is dan de macht die de door de woedende golven der gram schap en der eeuwen verachting bestormde kerk blijft rechthouden Mijn armen Bertrand indien gij na al dcP overleggen niet verstaat dat Jezus-Christus God is, welnu dan heb ik ongelijk gehad van u een generaal te maken. Zoo verhaalde Napoleon I. Dinsdag morgend is het parket van Kor- trijk andermaal te Rumboke afgestapt, om het onderzoek over de gruwelijke moorderij van Rumbeke voort te zetten. Talrijke personen werden onderhoord, doch tot hiertoe werd niet de minste aandui ding gevonden welke zou toelaten op het spoor der moordenaars te komen. Ook het wapen der misdaad is nog niet teruggevonden. Door ontroering om zoo te zeggen gebro ken, heeft landbouwer Van Coillie zich moeten te bed hegeven. Hij moet door een geneesheer verzorgd worden. De kinderen Van Coillie zijn bij familieleden en kennissen overgebracht. Op het oogenblik der misdaad bevond de waakhond van Van CoiRie zich in de hoeve. Hot dier goeft nu teekens van onpasselijk heid, eet niet meer, enz, hetgeen schijnt aan te duiden, dat hij vergiftigd is geworden. Het dier is bij een veearts gebracht, die het zal onderzoeken. Dinsdag namiddag werd de lijkschouwing der beide slachtoffers gedaan. Deze lijlcplech- tigheden zullen Vrijdag morgend plaats heb ben. Men voorziet een groolen volkstoeloop voor deze droeve plechtigheid, daar Van Coillie een dor bijzonderste landbouwers uit de streek was on hij, zoowel als zijne vrouw, van iedereen geacht en bemind werd. Ook heeft de misdaad in gansch de streek eene overgroote verslagenheid en diepe ont roering veroorzaakt. Er wordt van niets anders gesproken. Men herinnert zich in de streek te goed de misdrijven der bende Pol let, welke met zulke ongehoorde wreedheid te werk ging. De eenen denken, dat de moorderij ge pleegd werd door een der bandieten welke zoo veel langs de grens zwerven, en enkel van diefstal en smokkelarij leven. Van den anderen leant schijnt de moordenaar goed de hoove gekend te hebben.'Alle veronderstel lingen zijn dus toegelaten. TE OOSTENDE. Terwijl hij met maatjes aan het knikkeren was aan de Visscherskaai, te Oostende, dom pelde de zevenjarige P..., in het zout nat. De toestand van den kleine was heel beden- kingsvol, want op dat gedeelte der haven staat veel zand. dat 't zwemmen om zoo te zeggen onmogelijk maakt. Zonder de'gevolgen van zijnen moed te berekenen, sprong zekere Jan C.., het water in en bracht den jongen behouden aan den oever. Op ketzefde oogenblik sloeg een garnaal- vanger, die aan het haven hoofd zijn lastig bedrijf uitoefende, over boord terwijl hij zijn net ophaalde. De schuit werd door de golven zeewaarts geslagen en vruchteloos poogde de drenkeling haar te bereiken. De aan boord gebleven bootsjongen van zijnen kant, deed vruchtelooze moeite om met zijn vaartuigje den man nader te komen. Zulks duurde een gansch kwartuur voor de arme uitgeputte man er toe kwam zijne hand an den immer wegvliedendea boord to slaan. Het volk van op den pier juichte den moedigen knaap toe, die gepijnd en ge werkt had als een volslagen matroos, om de schuit op den man af te sturen en er toch eindelijk in kon gelukken. SCHEPEN IN NQ0D Maandag nacht is over de Spaansche kus ten een vreeselijk tempeest losgeborsten. De torpedoboot Halcon die t© St-Sebas- tian aan de kaai gemeerd lag, werd van de touwen gedreven en moest hulp vragen. Een golfslag deed bijna het schip omkantelen. Slechts na 45 minuten moeilijke oefeningen kon men er in gelukken het schip door een sleeper te doen optouwen. De stoomer Con&tantia werd bijna tegen het staketsel geworpen en alleen eene be hendige zwenking kon het schip nog behou den aan kaai brengen. De kotter Porquitto verloor ook zijne meer touwen en dreef de zee in. Vissehers kon den er nog in gelukken den kotter te redden. Talrijke wrakken zijn op het strand ge vonden geworden, zoodat men veronderstelt, dat in den omtrek schipbreuken moeten plaats gehad hebben. Een ander telegram meldt dat eene ware ramp de visschersbevolking van Noord- Spanje geteisterd heeft. Er zouden meer dan 50 vischsloepen, waarvan de gezamentlijke bemanning ongeveer 200man bedroeg,in volle zeo verrast geworden zijn door het onweder. Het weder was zoo slecht en de zee zoo woelig, dat de sleepbooten uit Bilbao en andere havens vertrokken om hulp te bieden, onmiddellijk moesten terug de haven binnen vluchten. De meier van Bermeo, heeft reeds offi cieel berioht, dat verscheidene sloepen, aan vissehers zijner gemeente behoorende, ver gaan zijn. Later wordt nog gemeld, dat eene sleep boot er in gelukte Bilbao te verlaten en na een uur terugkeerde met 5 vissehers, die zioh aan het kiel van hun omgeslagen boot had den vastgeklampt. De ongelukkige schip breukelingen waren uitgeput en op het punt los te laten, toen zij gered werden. Neg aanhoudingen verwacht. Het is een detectief gelukt nog een mede plichtige van de moordenaars van Rosenthal aan te houden. Die kerel, Sam Schepps ge- heeten, werd in Slot Springs (Arkansas) aangehouden. Hij is, naar men zegt, de .betaalmeester van de moordenaars. Schepps zal onder bewaking blijven totdat onderrichtingen ontvangen zijn van den district attorney. Berichten uit verschillende deelen der Ver- eenigde Stalen melden, dat aanzienlijke per sonen, zooals hij voorbeeld Pierpont Morgan, en Clarence Mackay, een oproeping gedaan hebben, waarin men wordt uitgenoodigd tot eene massa-meeting, die aanstaanden Woens dag te New-York zal gehouden worden, en waar de toestanden, die thans onder de po- licie heerschen, uitvoerig besproken zullen worden. Dergelijke meetingen zullen ook in de an dere groote steden gehouden worden. Do weduwe van Rosenthal verklaarde in een interview, dat Becker op, den meest vriendscliappelijken voet met haar echtge noot omging, totdat deze niet ni6er aan do eischen van den polïciebeambte, die voortdu rend meer geld vorderde, kon voldoen. Schepps heeft volledige bekentenissen ge daan. Na de moord op Rosenthal had hij voor rekening van Bridge Weher aan de moorde naars 10 briefjes van 100 dollars over handigd. Men zoekt nu nog twee medeplich tigen, wier aanhouding slechts eene kwestie van uren zijn kan. Een der drie eerste aangehoudenen, Jack Rose, tegen wien de zwaarste bewijzen ge. vonden zijn en die, ten andere de eerste vol ledige bekentenissen deed, zal als staatsge- tuige verschijnen, 'tis te zeggen, dat men hem niet zal veroordeelen. Hij wordt alleen in 't gevang gehouden, voor zijne eigene veiligheid. Na het proces zal bij met zijne familie naar de grens gebracht worden en dan kan hij rnaar zien, dat hij ergens een onderkomen vindt. De ramp zou nog vee! uitgebreider zijn als eerst gemeld werd. Het ministerie vau binnenlandsche zaken deelt voortdurend lijsten van slachtoffers mede. In de kleine stad Peristasis, aan de zee vau Marmara, zijn 200 huizen vernield door den brand, ontstaan ten gevolge der aardbe ving. 76 personen zijn gedood en 150 ge kwetst. Te Gallipolli zijn schouwen en fabrieken ingestort. Do aardbeving bereikte Ismid Balikessir, in Analolië. Bijzondere berichten melden dat er bulten de 1000 dooden, nog 3000 gekwetsten zijn. Meer dan 5000 personen zijn zonder schuil plaats. Men zegt dat 28 dorpen of steden, door Grieken bewoond, geheel vernield zijn. De konak van Andrinopel is ernstig bescha digd. De afhankelijkheden van den konak en de gevangenis zijn ingestort. Vier soldaten zijn gedood. In het dorp Bober, bij Gallipoli, zijn 350 huizen vernield. Er zijn een doode en zes ge kwetsten. Te Kechan is er groote schade aangericht aan de kazerne en aan veel andere gebou wen. De dorpen Kissikkajar, Heraklitsa, Kara- tep, Jala, Seldikeny en Kadikeny zijn ver nield. De schok van Zaterdag heeft veel schade aangericht aan verschillende gebouwen te Constantinopel, vooral aan de ministeries van financiën en postwezen. Uit Constantinopel wordt nog geseind Twee stoombooten met gekwetsten zijn aan gekomen. Vijf stoombooten zijn vertrokken met levensmiddelen en geneesmiddelen. De torpedoboot Bassora, die van Gal lipoli kwam, is met hulpvoorraad terugge keerd. De bladen melden dat op de Dardanellen aide gebouwen, die langs het strand ston den, vernield zijn. Te Maiados zijn verscheidene huizen inge stort alsook te Galata. Ta Mriofioro zijn 200 huizen, die weerstand hadden geboden aan de aardbeving, afgebrand. De scholen en twee kerken zijn vernield. Te Ganos zijn maar weinige van de 800 huizen blijven staan. Te Mila zijn de meeste van de 600 huizen vernield. Balatonna is geheel on gansch vernield. Te Charkeny zijn de gebouwen, die door de aardbeving gespaard waren, door brand vernield. Te San Stefano, bij Constantinopel zijn zeer veel huizen gebarsten. Zondag beeft men te Gallipolli drie nieuwe schokken gevoeld. Een brand vernielde ©en hotel. Het gouvernement zendt voortdurend hulp, levensmiddelen en geneesmiddelen. Het heeft de hulp van de gezantschappen afge wezen, verklarend dat het voldoende maatre gelen zou nemen om de geleisterden te helpen. Een reiziger, die uit Myrioflto komt, vertelt dat het aantal dooden in die omstre ken wel 3000 moet bedragen. Zestig sapeurs van Rodosto zijn vertrokk«n om te Myrioflto de personen te helpen uit graven, die nu sedert Zaterdag onder d< puin en liggen. De bevolking verkeert in de diepste ellende. Zij heeft aan alles gebrek, levensmiddelen, kleeren, schuilplaatsen. De aardbeving heeft den lichttoren van Hora beschadigd, waar men nu een voorloo- pig vuur heeft aangestoken. Do reiziger voegt er bij dat de honger de menschen tot gewapenden diefstal aanzet, om zich meester te maken vafl een stuk brood. De oecumenische pafriark vraagt 500 pond om de ong.'lukldgen te helpen. Te Brousse zijn verscheidene huizen vernield en is een kind onder de puinen verpletterd.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1