'T een en't ander Onze nieuwe Staatsminister De Koninklijke Familie te Antwerpen OORLOG België is nog niet rijp voor de republiek in de plaats stellen De dramas der zinneloosheid DAGBLAD BestuurderJ. Van Nuffel-Be Gendt. Wat zult gij AchiiaencJe jaargang nr JSÜ 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 17 Augusti 1912. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ii» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. <f» BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728» j Kerüzstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) Ir. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Sommige heethoofden, hunne be geerten voor wezenlijkheid nemende, droomden nog over drij maanden dat België den weg van Portugal ging in- slaau en het koningdom zoude vervan gen door de republiek. De nederlaag der katholieken moest de socialisten aan het bewind brengen en daar de roode eenen doodelijken haat gezworen hebben aan het koning dom, zouden zij de koninklijke familie op de vlucht gedreven hebben en den vrijmetselaar Vandevelde als voorzitter der republiek hebben uitgeroepen De liberalen en de overige tegen strevers, die nochtans geerne aan hel hof verschijnen en op tijd een kruisken uit de handen des konings ontvangen, waren zoo flauwhertig hunne eigene princiepen te verloochenen en, o schande, aan dit helsch plan der roo- den mede te werken. Zij traden met de voeten het natio naal vaandel, die lieve driekleur, die wij van kindsheen met trillend hert in onze straten zagen wapperen en zij volgden de roode bloedvod, zinnebeeld van opstand, ongeloof, haat, vernie ling en verwoesting. Zij versmaadden de opbeurende toonen van hetvader- landsche lied de Brabanconné en zij verkozen de uitheemsche ën oproerige Marseillaise. Het Belgische volk heeft met ver- ontweerdiging hun onvaderlands ge drag geschandvlekt, en den 2 Juni heeft de flauw hertige en al te plichtige liberale partij hare misdaad duur be taald. O neen, België is nog niet rijp voor de republiek. Ons volle, ten minste het puik en niet het schuim dor samenle ving, is koningsgezind. Zij loven an lieven het jeugdige paar, door God aan het hoofd van ons zoo bloeiend vaderland geplaatst. Getuige daarvan de schitterende ont vangst welke Woensdag Donderdag laatst aan onze vorsten te Antwerpen ten deele viel. Welken geestdrift I Welk gulhertig onthaal Het is de uiting van het vroom Belgisch gemoed, van die Bel gen van den echten stempel, wiens landaard nog niet ontaard is door noodlottige invloeden, door de vrijmet selarij en het ongeloof veroorzaakt. Het volk der Antwerpsche en Kem- pische streek is getrouw aan zijn ver leden. De 2 Juni heeft het op eene schitterende wijze aan gansch de we reld getoond dut zij koningsgezind zijn en niet willen van het kartel noch van het vrijmetselaarsplan dat van België eene republiek wilde maken. Zij komen het nu nogmaals te laten blijken op deze grootsche en plechtige leesten, bij de ontvangst van hunne geliefde Vorsten. Antwerpen en omstreken zijn Vlaamscli en Koningsgezind en het blijft wars voor allen vreemden invloed die de Vlaamsche zeden benadeligen. Terecht zingt dichter Ledeganck Gij zijt geen spruit Van 't lauice zuid Gij zijt een Moeke telg Van 't blonde en frissche Noorden Eere aan de stad Antwerpen, die zoo geestdriftig hare vaderlandsche gevoelens lucht geeft. Eere aan het volk van Antwerpen en omliggende dat zoo uitbundig toont dat het ge trouw blijft aan zijne voorvaderlijke instellingen, aan zijnen Vorst, aan zijne taal, aan zijnen godsdienst. Dat zij het weten de vereerders van Ferrer en van andere oproermakers. Nooit zal ons deftig volk de mannen steunen, die ons geliefd vorstenhuis zouden willen omverwerpen en ons nationaal vaandel zouden willen ver scheuren, om het te vervangen door de bloedvlag door snoode vrijmetselaars in de hoogte geheven. Elke ware Belg, bij het zien van het geestdriftig onthaal dat onze be minde vorsten te Antwerpen is te beurt gevallen, voelen hun hert van vader landsliefde trillen, mengen hunne stemmen met deze van het toege stroomde volk en roepen insgelijks met volle tongen uit Leven onze vorsten I Leve hun dierbaar kroost Leve het koningdom I Uitleg. De heer Vandorvelde heeft gisteren in eene meeting gezegd Zoo belangrijk de bijkomende oorzaken zijn dér nederlaag (van 2 Juni), bedrog eu omkooperij ze zijn niets nevens de hoofdoorzaak, het verraad dor doktrinaire liberalen, die gedaan hebben gelijk de Saksers in den veldslag van Leipzig die hunne eigene bpndgenpoten in den rug schoten. Dus, het zoogezegd bedrog en ldesumkoo- perij der katholieken is niets geweest in vergelijking met het verraad van zekere libe ralen. Elkeen was daarvan overtuigd- van daags na de kiezing, vooral de liberale bladen welke dieliberalen met den bijnaam van droog hout bestempelden. Al het lawaai der geuzen in de Kamers, tegen bedrog en kiesomkooperij is dus maar oogenverblinding geweest. Kieuwe postzegels.—De nieuwe postzegels van 2, 20 en 25 centiemen zullen 1 September aanstaande te koop gesteld worden. Reizen aan halven prijs. Een ministerieel besluit verleent 50 p. h. afslag op den vervoerprijs per spoor aan het ondergeschikt personeel van don toldienst, in werkelijken dienst, alsook aan de op rust- geld gestelde ambtenaars en agenten van het departement van 't spoor, posterijen en tele graaf en aan de geneesheeren van het depar tement, zulks van den dag waarop de be langhebbenden in het bezit zullen komen van hunne eenzelvigheidskaart. Zevenjarige jubelfeesten te Hasselt. Op Zondagen IS en 25 Augusti zullen te Hasselt de zevenjarige feesten plaats hebben ter eere van O. L. V. Virga Jesse. Het is genoegzaam gekend hoe de inwoners hunne stad te dier gelegenheid in een hemelsch paradijs weten te herschep pen reeds van over weken is men begonnen met de algemeen© versiering dor straten. De processie van O. L. Virga Jesse, waaraan verscheidene bisschoppen en prelaten zullen deelnemen, zal uitgaan van O.L. Vrouwkerk op de twee Zondagen, telkens rond elf nre. In den namiddag zullen schoone golegen- heidscantaten met gemengd koord uitgevoerd worden. Drinken. Zoo België aan den staart der volkoren staat voor het vleeschverbruik, is zulks het geval niet met den drank. Hier mogen wij een pluimken op onzen hoed ste ken. Inderdaad, wij komen op den vijfden rang wat het brouwen van bierbetreft, achter Noord-Amerika, Duitschland, Groot-Brittanje en Oostenrijk, doch staan voor Frankrijk, Rusland, Zwitserland en Denemarken. De Vereenigde Staten brouwen 72 millioen hectoliter, Duitschland, 64 millioen Enge land, 56 millioen en België 16 millioen. Gezien onze bevolking, spannen wij ver uit de kroon voor de hoeveelheid. Kiesbaren voor den Senaat. Het Staatsblad van Zondag deelt de lijst mede der kiesbaren voor den Senaat, voor hot dienstjaar 1912-1913. In de provincie Antwerpen zijn er 207 in Brabant, 424 in West-Vlaanderen 185 in Oost-Vlaanderen, 239 in Henegouw, 190 in Luik, 152 in Limburg, 56 j in Luxemburg, 18, en in Namen 96. In 't Parlement. Een opsteller van de Presse heeft aan M. Beernaert gevraagd Mag ik u vragen welke uw indruk is van don pas gesloten zittijd Afschuwelijk Moest het regiem onzer zittingen voortaan aldus zijn, het parlemen tair leven zou onmogelijk worden. Het gezag van den voorzitter is nietig Ik heb geen ander middel gevonden om kalmte te beko men, dan de zitting to schorsen. En ik heb hot gedaan zoo dikwijls als ik het noodig achtte. Zou men den Voorzitter niet beter kunnen wapenen 'k Denk dat men er bij de heropening zal van spreken. Tot hiertoe kan de voorzitter niet anders dan tol de orde roepen, de zitting schorsen of den overtreder doen buiten drij ven. De twee eerste maatregels zijn niet doelmatig. De derde is zoo erg, dat het zeer kiesch is hem toe t6 passen. Gij herinnert u dat ik alleen het gedaan heb. Ja, tegen Demblon. Juist, 'k Herhaal het, 'k geloof dat men zich in November met de zaak zal bezighouden, 't Wordt hoog tijd dat het verandert. VSaamsch comiteit voor de TesitoomsteBlirig te Dent. De gr.oote volksvergadering, die te Brussel moest plaats grijpen, op Zondag 18 Augus tus. is door plaatselijke omstandigheden verdaagd. De juiste datum zal later bekend gemaakt worden. Apostel der niemce leerlingen, wat wilt gij met uwe boeken en redevoeringen Gij wilt het christendom vernietigen, onteer en, gij wilt het in den modder versmachten. Maar hebt gij iets ten minste om in de plaats te stellen Wat hebt gij Gij hebt moe gedach ten moe leerstelselsmoe verlangens. Gij bezit eenen schrijftrant, gij bezit gramschap wilskracht en driften. Gij hebt iets niemos, zegt gij Maar ziet ik verkies veel liever het oude voor het nieuwe. Want het oude dat is Godhet niemce dat zijt gij. Het einde dat is de bewezen waar-, heidhet niemce dat is de onbewezen betoe- ring. Het oude, dat is de zedeleer in oefening, het nieuwe dat is de zedenleer in de lucht. Het oude brengt mannen, burgers, harten en helden voorthet nieuwe zal nooit iets anders voortbrengen dan uitzinnig enbezetenen en todden, be vrijdenkers Ik heb die kerels van nabij gezien, ik heb er mede omgegaan. Zij noemen zich vrijen zijn inderdaad slaven zij meenen verstandige mannen te zijn, en God weel hoe licht hun harten weegt. Zij zijn benauwd van de i&uui /ieid. Zij lezen niets, zij verhandelen niets. O Pascal, waar zijt gij met moe zioeepom die uitzinnigen die uitsinnigen die hunne eigene leugensgelooven, eens dapper af te slaan Wat mijn zeiven aangaatik ben van dezen nietmeer die de godsdienst na hunne zaken en al het overige stellen. Ja, ik houd mij met den godsdienst bezig, k toil niet blijven hangen in de wolkentus- schen hemel en aardetusschen den dag en den nacht. Ik toil toeten waar ik heen ga, en wat et- mij te doen staat ik bestudeer de groote godsdienstige vraagstukken, en ik steek dat niet weg. Zoo schreef Lamoricière. Moordpoging en zelfmoord te Mortsel. Een vreesolijk drama bracht verleden nacht Mortsel in opschudding. Nabij de sta tie wonen de echtgenooten Van C...., bar biers. Woensdag nacht om half vier, werd zijne vrouw eensklaps wakker door hevige pijn aan het aangezicht en op 't zelfde oogenblik zag ze, voor 't bed en in nachtgewaad, haren echtgenoot, met een groot broodmes, zich den hals oversnijden. In allerijl liep ze den coiffeursgast en hare zuster verwittigen, en toen bemerkte zij ook dat zij gewond was. De zelfmoordenaar had haar eerst willen ombrengen, maar den slagi slecht metende, had hij haar slechts diep ge- j wond aan de kaak door deze wonde ver-1 loor zij overvloedig bloed, maar haar leven is niet in gevaar. De bijgeroepen dokter, heer Geerts, be- statigde dat de man op don slag dood was, en deed hem n.iar 't doodenhuis overbrengen. De eehtgenooten Van C...., kwamen zeer goed overeen. 't Kan dus niet anders of er moet hier ge rekend worden mot een plotselinge aanval van waanzin of krankzinnigheid. JVt. Liodewijk De Sadeleer. Senator. Het Staatsblad kondigt heden twee Koninklijke hesluiten af, waarbij de lieeren Lodewijk De Sadeleer, onze senator, oud-voorzitter der Kamer van volksvertegenwoordigers, en Paul Janson, liberale volksvertegenwoordiger, tot de waardigheid van Staatsminister verheven worden. De benoeming van den heer Louis De Sadeleer vereert niet alleen zijn persoon, en zijne werking maar ook zijne kiezers. Geboren te Haeltert, do 6 Oktober 1852. werd hij reeds door de kiezers naar den Provincialen Raad gezonden in 1872, dus pas 20 jaar oud. Hij bleef er zetelen tot in 1882, wanneer hij als volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Aalst voor de Kamer gekozen werd. Daar werd zijne werkzaamheid bijzonder opgemerkt. Hij was achtereenvolgens sekre- taris en ondervoorzitter der Kamer en in 1900 werd hij met bijna algemeene stemmen tot het eervol ambt van voorzitter gekozen. Hij bekleedde die plaats tot het einde van den zittijd 1900-1901. Toen M. Van Vreckhem onze geachte senator, in 1912 don wensch le kennen gaf, gezien zijne hooge jaren, zijn mandaat niet meer té laten vernieuwen, liet M. Do Saedeleer zich in zijne plaats als kandidaat voordragen en zijn naam kwam zegevierend uit de stem bus. De Volksstem biedt den nieuwen staatsminister, M. Louis De Sadeleer, zijne beste gelukwenschen. TUSSCHEN ITALIË EN TURKYË De oorlog in Tripolitanië zal lang duren. Personen, die Tripolitanië hebben door reisd, verklaren dat Italië nog lang zal moe ten strijden, alvorens Tripolitanië heelemaal te hebben onderjukt. Jaren en jaren nog, nadat de Turk, het zal hebben opgegeven, zullen de Bedoeïenen blijven vechten in het binnenland. Steeds zullen die flinke schutters de Italianen blijven aanvallen, om dan weer te verdwijnen. Men denkt dat enkel na 8 a 10 jaar, de sust zal zijn weergekeerd. 's Nachts sluipen de Bedoeïenen nader tot de Italiaansche kampen, en dringen er binnen als zij kunnen, om er allerlei voor werpen te rooven, na de radeloosheid te hebben verspreid- Twee onvergetelijke dagen Woensdag en Donderdag waren het voor de Antwerpenaren en voor onze Koninklijke familie onvergetelijke dagen. Van Woensdag morgend vroeg wapperden schier overal de nationale, Kongoleesche, Beiersche en Antwerpsche vlaggen. Ook talrijke huizen waren versierd. Nog is het geen 9 ure, of reeds zijn alle straten, waarlangs straks de koninklijke stoet moet doortrekken, zwart van volk Sterke policiemacht is er noodig, om het publiek op de voetpaden te houden. Aan den omtrek der statie is het een ware menscheu- zee. De aankomst. Juist om 10 ure houdt de Koninklijke trein in de statis stil. De lokomotief is versierd met Belgische en Koloniale vlaggen. Uit de verschillige rijtuigen slappen Koning Albert, koningin Elisabeth, de prin sen Leopold en Karei en prinses Marse-José, het gevolg der Vorsten, en de ministers de Brocequeville, Davignon, Renkin en Van de Vyvere. Zij worden in de statie ontvangen en ver welkomd, door MM. Graaf de Baillet-Latour, gouverneurDe Vos, burgemeester, Dierickx, arrondissementskommissarisluitenant-gene raal Van Sprang, bevelhebber der krijgsom- schrijving generaal-majoor Mols, der bur gerwacht goneraal-majoor Gobaux. enz. Bloemen worden aan de Koningin en het prinsesje aangeboden. Na de gebruikelijk voorstellingen treedt men buiten. Buiten de statie. Een oorverdoovend gejuich stijgt uit de ontelbare menigte op, toen de Koninklijke familie met hun gevolg op de Statieplaats verschijnt. De Koninklijke familie neemt plaats in een open rijtuig met vier paarden bespannen. Onmiddelijk hebben koningen Elisabeth en het prinsje, door hunne ongedwongen© hou ding in hun gullen glimlach aller genegen heid verworven. Een ware triomfstoet. Nu gaat het in een ononderbroken gejuich en geroep van Leve de Koning Leve de Koningin naar het paleis van de Meir. Langs de Kevserlei, Kunstlei, St-Jakobs- markt, Ivipdorpvest, Si® Catherinavest en bijzonderlijk op de Meir, is het een ware menschenmassa. Men kan op de hoofden loopen. Aan het Conservatorium, wordteen# marsch geblazen op Thebaansche trompetten. Hier en daar worden aan den Koning, de Koningin en ook aan de jonge Prinsen smeek schriften aangeboden. Allen worden mot de meeste welwillendheid aanvaard. In het Koninglijk Paleis Pas is de Koninklijke familie met haar gevolg het Paleis binnen, of daarbuiten op de Meerplaats, ontstaat zulk vreesolijk ge drang, dat men een oogenblik vreest dat de menigte het Paleis gaat innemen. De policie is overrompeld. Het publiek juicht en roept, hopende dat de Koninklijke familie op het balkon zal komen, doch in het Paleis zijn de officieel© ontvangsten begonnen. Er moest gewacht worden. Ondertusschen is het gedrang zoo hevig, dat vrouwen en kinderen vallen en onder de voeten vertrappeld worden. Eindelijk worden de deuren op het balkon

De Volksstem | 1912 | | pagina 1