'T EEN EN T ANDER Roerend drama te Antwerpen ONZE VOLKSREIS KM?. ROME 33 AD Vaderlands- en Vlaamse hi ie vend Een vreeselijk taa te Brussel Irussetóe fèriefwisseüng. AotiJCsnds fsapgang n' 193 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 18 en Maandag 19 Augusfi 1312. ABONNEMENTEN' Zès waanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. f9 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. <ji> BUREELEN TE ER61SSEL 1 TE AffiLST 728} Steenweg van Waterloo, 728. j Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ, Van Nuffel-Be Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aanb. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0,50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1 00 Gemengd nieuws (per regel) Ir. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 In ons nummer van gisteren hebben wij de dubbele beteekenis aangetoond*, welke de feesten van Antwerpen ken merken Liefde voor Vorst en taal. Welke Vlaming is er niet getroffen, wanneer hij zich in de Scheldestad be vindt, bij het hooren van dat zuiver schoon Viaamsch, dat aldaar zoo meesterlijk gesproken wordt en waar van elk woord weerklinkt als helder kristaal De duizende en duizende Vlamingen die,ondanks het ongunstig weder,deze dagen uit alle gewesten en zelfs uit Fransch-Vlaanderen te Antwerpen sa menstroomden, gevoelden zich daar te huis. Hun herte trilde van vaderlands liefde en met dichter De Bo mochten zij uitroepen Hel Viaamsch heeft in mijn hert ontsteken Het liefdevuur voor 't Vaderland En hoe ik luider Viaamsch hoor spreken Hoe machtiger dat vuur ook brandt, Hoe zoeter ik 't genoegen smake JDo.t ik in P laanderen adem haal l)e spraak is 't volk en 't volk de sprake, En Viaamsch is mijne moedertaal. In het Vlaamschlievend Antwerpen, dat met geestdrift den honderdsten verjaardag vierde van den beroemden Vlaamschen schrijver Hendrik Con science, hebben onze Vlaamsche vrien den de gelegenheid waargenomen om hunne rechten te doen gelden. In openbare meetingen hebben zij hunne grieven doen kennen en hunne begeer ten blootgelegd. Alhoewel sedert eenige jaren het Viaamsch eenige barer rechten beeft veroverd, toch valt het nochtans bui ten kijf, dat de Vlaamsche taal nog grootelijks miskend wordt. De Vlaming weet dat hij geene de minste bediening kan bekomen indien bij maar enkel Viaamsch kent en bij ziet nochtans somtijds landgenooten, die enkel Fransch kennen, tot hooge bedieningen opklimmen. Nog niet zeer lang geleden zijn er te Antwerpen zelf twee ingenieurs be noemd die geen enkel woord Viaamsch kennen. In bet leger en elders is de Vlaming een mindere, omdat bij geen Fransch kent. De Vlaming beeft zijne taal lief en het is billijk dat men aan die taal de zelfde rechten geve als aan het Fransch. WijVlamingen, wij vragen geene voorrechten. Wij vragen slechts ons recht. Wij haten noch vervolgen de Walen. Zooals Zijne Majesteit de Koning het in zijne redevoering op zulke behendige en kiescbe wijze zegde Alle Belgen moeten vereenigd zijn en omstrengeld met den broeder band. Het Franscbe spreekwoord zegt het zóó wel Flamands Wallons Ne sont que des prénoms. BELGE est le nom de familie. Wij behooren dus allen tot de groute Belgische familie doch wij dul den geens bevoorrechte kinderen. Ilet is in dien zin dat bet Viaamsch Komiteit te Antwerpen gesproken heeft. Sprekers L. Meert, Severs, Borms, De Glercq en Vanden Broeck bekwa men den grootsten bijval. Een protest werd gezonden aan het Mirichtingskomiteit der wereldtentoon stelling van Gent dat de toepassing der taalwet van 1878 niet wil naleven. Reeds is er eenen grooten stap ge daan tot. het gebruiken der Vlaamsche taal in het middelbaar onderwijs, doch er zijn nog andere onderwijsgestichten alwaar het Viaamsch op het achterplan is geschoven. Het is ook de wensch van alle ware Vlamingen, welhaast de vervlaam- sching te begroeten der Gentsche koo- geschool. De kennis van het Viaamsch is hoogst noodzakelijk om de verbroede ring te bekomen tusscken de verschil- lige klassen en om de Christene Vlaam sche zedens onder onze bevolking te behouden. De feesten van Antwerpen alwaar onze Vorst het voorbeeld gaf van liefde voor de Vlaamsche Taal hebben eenen nieuwen spoorslag gegeven aan de Vlaamsche beweging. Die feesten wa ren vaderlands en vlaamschlievend, do uiting der gevoelens, van eiken christen Vlaming Vorst en taal. Dat de Vlamingen op den ingesla gen weg voortgaan met kalmte en bezndigheid, zonder koortsachtig ge weld noch overdrevenheid. Gelijk onze voorvaderen zullen zij w innen wal zij willen, daar zij slechts willen wat is recht. Ee BjB*9ngst onzsp k©- Besusnajffieül. Het bestuur der mijnen heefl de statistiek afgekondigd der voort- brengst onzer kolenputten g-edureude het eerste halfjaar 1912. In het land van Charleroi bedroeg de voort- brengst 4,227,272 tonin de streek van Bergen, 1,782,820 ton en in het centrum, 1,048,750 ton. De voorraad einde van het halfjaar, be reikte ic-de mijnen van Charleroi, 330,190 ton, in deze van het Centrum, 36,790 ton en in de mijnen van Bergen, 33,460 ton. TeiegtpamC3s*Bev0Bï. De tele- gramhiueven voor Frankrijk bestemd, zullen voortaan aangenomen worden in al de open bare telegraafbureelen van ons land, die ten minste tot 9 ure 's avonds zullen open blijven. Feest bij de E&atEhoüeke Staa- desnteBB. De feestvioring van de Kath. VI. Oud-Hoogstudentenbond van Oosl-Vl., en het Huldebetoog aan Dr Med. Isidoor Bauwens, zullen plaats grijpen te Gent, op den laatsten Zondag van September, a. s. den 29eu. P©ïw©aB*é beeft een pijnlijk oogenblik beleefd bij de feestelijkheden en plechtig heden, hij de krijgsoefeningen in Rusland, te zijner eere vertoond. Het was feitelijk een plechtig oogen blik, loen na de groot© wapenschouw des avonds, te 7 ure plotseling over het oefening- plein diepe stilte viel. Een onderofficier trad tot de keizerlijke tent en bad rnet luider stem het Onze Vader. Zestig duizend soldaten baden met ont- blooten hoofde mede. En allen betuigden den eerbied door den hoed af te zetten... Ook de Fratische minister-president. Goed ©BSi weten. Op 16 Mei 1909 schreef de heer Vander Velde, hoofd leider der Belgische socialisten De socialistische partij heeft niet voor doel eene min of meer groote plaats in de bestaande samenleving te veroveren zij beoogt zonder het eenen enkelen oogenblik uit het oog te verliezen dit einddoel de politieke en maatschappelijke onteigening van de burgerij om lot dien uitslag te komen lieeft zij hel algemeen stemrecht noodig. De socialistenparlij wil dus de burgerij haren politieleen invloed ontnemen en ook wat zij aan goederen bezit. En er zijn burgers liberale burgers wel te verstaan die de socialisten de hand leenen. Er zijn ook op 2 Juni liberale burgers ge weest, die afgebroken hebben met die onnoo- zelaards-poliliek. Het is niet te verwonderen. Wat zal de aanstaande win- tee zijn De bekende weerkundige Robert Kempt laat ons vrij onaangenaame voorspellingen vernemen voor den aanstaan den winter. Tot grondslag van zijne voorspellingen neemt hij de maand Juli die, wat de tempe ratuur betreft, ten volle gelijkt aan deze van 1879, en wat de regendagen aangaat, gelijk staat met Juli 4861. Daaruit besluit heer Kempt dat de aanstaande winter zeer guur zal zijn. Inderdaad, een koude maand Juli ging den winter van 1879 vooraf, den strengsten winter der 19e eeuw, en op de Tochtige maand Juli van 1851 volgde de niet minder gure winter van dat jaar. Alles laat dus voorzien dat we het jaar zullen eindigen met sneeuwstormen en strenge vorst. HoMcieiBteiratooBïsleSlBiig. Eene internationale tentoonstelling van hon den van alle ras, wordt te Brussel ingericht door den Schipperkens Club en zal plaats hebben op 5 en 6 October aanstaande, in het Jubelpark aldaar. Men zal er eene bijzondere tentoonstelling houden van allerhande rassen, onder andere van terriers en Duitscbe bassets, waar de Fox terrier Club van Airedale, Irisch en Scottisch terrier en de Teckel Club hunne medewer king leenen. Al die clubs zijn door de Konink lijke Maatschappij St-Hubertus erkend. De kampioen- en internationale kampioen schappen zullen in de gewone voorwaarden toegekend worden. Het programma meldt meer dan 15000 frank prijzen, 157 eereprijzen en 400 bijzon dere prijzen. Alle liefhebbers kunnen het programma gratis bekomen mits te schrijven aan den heer. Albert Houtart, algemeen schrijver De Jonkerstraat, 3, Brussel, met verzoek op te geven het getal inschrijvingsbulletijns (een per hond), die zij verlangen te onlvaii gen. Een man doodt zij te vrouw en zelfmoordt zich daarna. Een verschrikkelijk drama,Waarvan 't ge recht wellicht nooit de ware reden zal ken nen, daar de moordenaar zich zelfmoordde. viel Vrijdag voorin de Mechelscheatraat, te Brussel. In nummer 10 dezer straat wonen de echt- genooten August Peeters-Van Assche, hij 55 jaar en zij 45 jaar oud. Beiden honden een winkel in specerijen en jonge groenten. Sinds lang leefden zij in oneenigheid. De man had de gewoonte 's nachts zeer laat te huis le komen en was dikwijs dronken. iVrijdag morgend hoorde de bewoner van het eerste verdiep twee schoten, in de slaapkamer van de. winkeliers, gelegen Jn eene achterkamer op het gelijkvloers. Hij stond op, ging beneden en zag den man op den vloer liggen, naast een zetel. Hij bloedde overvloedig. In het bed lag zijne vrouw, den rechterslaap doorboord. De on gelukkige moet tijdens haar slaap zijn gedood geworden. M. C..., de huurder van het eerste, ver witligde dadelijk de policie. De revolver, waarvan de moordenaar zich had bediend, bevond zich nog in dezes hand. Het onderzoek wees ui', dat de man, toen hij te huis kwam. zich dadelijk naar het bed heeft begeven, om zijne vrouw te dooden. Een onderzoek werd geopend. Men schrijft ons uit Brussel Zaterdag 17 Oogst 1912. Het mag voorwaar gezegd worden, dat het weder de verlofdagen niet begunstigt. Zoo was deze week al niet beter dan de voorgaande. De Ronde van België wordt on der een stortregen voortgezet en bij u -te Aalst, kwamen de rijders doornat en van kop tot teen met slijk besmeurd, toe. Hopen wij toch nog, dat voor de laatste rit Aalst-Brussel wat beter weder trefFe, voor den eindstrijd in den velodroom van Karre- veld, te Molenbeek-bij-Brussel. Het is de eerste maal dit jaar, dat de Brusselaars eene schoone baankoers voor onafhankelijken ten hunnent zullen zien ein digen. Zij hebben nu sinds 14 dagen do hoofdstad verlaten, en men mag zeggen, dat dezen die er zullen terugkeeren, kampioenen zijn in den vollen zin des woords. In afwach ting der rijders, heeft het bestuur van den velodroom, een zeer aantrekkelijk pro gramma opgemaakt 100 kim. koers voor beroepsrijders, met de specialisten Masselis, Van Ingelghem, Buyl enz.; kampioenaat der liefhebbers enz. Onze Brusselsche jeugd, gewoonlijk zon der water en dus zonder waterspelen, haajt nu dubbel zijn hart op en dagelijks ziet men een heel regiment knapen rond den grooten bassijn van hel park. Op den grooten plas licht gegolfd door het neerpiassen van den waterstraal door de fontein in de hoogte gezonden, ziet men eene heele vloot zeilschepen, stoombooten en an dere vaartuigen, natuurlijk in miniatuur. Schier onophoudend hoort men er schaterla chen. Nu eens is het een zeilschip, dat onder den waterval der fontein geraaktdan weer is het een mekanieke stoomer, die een on schuldig barkje in den grond boort of omver werpt verder is het een kleine onderzeeër die sohielijk adem te kort heeft en blijft stoppon op een drietal mbters van don kant en eenige centimeters onder water. Dan be ginnen de redders hun werk aan een lange koord wordt een steen bevestigd, deze wordt over hel verongelukte vaartuig geworpen en zoo wordi de schipbreuk hersteld een ander maal leent een gewillige wandelaar zijn stok en daarmede wordt het gezonken of omge slagen schip naar de werf gesleept. Duurt bet echter te lang, vooraleer men een bootje kan bereiken, dan komt de eigenlijke reddingsploeg in 't gelid. Dan beginnen de duikers hun werk. Spoedig zijn broek en vest, kousen en hemd uitgespeelden daar zij als vooruitziende scheepslieden steeds een zwempak onder de bovenkleederen dragen, plonsen zij in den vijver en gaan heel ernstig het verongelukte schip halen.... Als het warm weder is, verkiezen de eige naars van een vaartuig hunnen toevlucht te nomen tot een der duikers, daar dezes hulp steeds doelmatig is, met liet grootste genoe gen en edelmoedigste zelfopoffering zooals het hij scheepslieden pust veileend wordt en slechts enkele sekonden düurt. Men mag alle speelpleinen van heel den Brusselse hen omtrek afgaan, nergens zal men zulke belangwekkende jeugd samen zien als hier. Zelfs in het .Tosaphatpark te Schaarbeek, dat nochtans, ook door de jeugd uit den omtrek Hink bezocht wordt, kan men zulkealgeraeene vreugdeniet vaststellen. In dit park heeft men nu eenige dagen geleden twee dozijnen Amerïkaansche eekhoorntjes los gelaten, welke in den Dierentuin te Antwerpen gekocht waren, ten omde de al te groote hoevoeihiiid beukenootjes te gaan oppeuzelen, die er aan de hoornen hangen, t is te hopen, dat deze diertjes, de vogelen, die met bun gezang bet lieve Park verlusti gen. zullen met rustlaten. Nu is het er mede gedaan do onde Sinte Elisabethskazerne, in de Zandstraat gaat af gebroken worden. Reeds 4 en 5 jaar geleden werd de afbraak aangekondigd, toen, men om gezondheids redenen, d« compagnie van den trein daar deed verhuizen. Thans heeft het bestuur vau 't Werk dc-r Gezonde Ducht, dat er nu zijne-tenten had opgeslagen, bericht ontvangen, dat zij zich moesten een ander lokaal zoeken en dat men op iD Oktober aan staande hot gebouw aan de afbiekers zal overlaten. Niemand zal er ten andere over klagen. Geheel ondermijnd door de jaren, de vochtigheid en de ratten, is het gebouw al niet veel meer dan een puinhoop. De 15 Oogst, Marïafeest, is wellicht de dag, waarop te Brussel, de meeste lieden blijmoedig zijn. Inderdaad, hoevele familiën zijn er, waar geen Marie te vinden is. En daar O. L. V. Hemelvaart altijd een «-Zondag»» is, al valt hij dikwijls in de week, is het niet meer dan natuurlijk, dat de Marietjeus en Miekens gefeest worden. Overal werd op de gezondheid van Ste Marie geschonken, ge klonken en gedronken. Op de Groote Markt waren er nooit zooveel bloemruikers niet te koopgesteld en op de markt werden de kie kens en andere fijne brokskens goedweg verkocht. Wie er echter best bij gevallen zijn, zijn ongetwijfeld de patissiers. Hoeveel pateekens en Vive Marie's zij ge- gemaakt en verkocht hebben, kunnen zij misschien op geen duizend na zeggen. Vele Brusselaars zullen van 7 tot 16 Sep tember naar Temsche gaan, om daar de proeven van Water-Vliegtoestellen, ingericht door den Aéro-Club van België, bij te wonen. De proeven zullen plaats hebben tusschen de monding der Durme en den Rupel. Gezien de inschrijvingen, mag deze meeling als een waar wereldkampioenaat aanzien worden. De Politiek ligt stil. Meest al de politieke mannen zijn nu in verlof of zuilen weldra vertrekken. Er wordt nu veel gesproken van Algemeene werkstaking en vele werk lieden zijn zoodanig overtuigd, dat het Alge meen Stemrecht hen moet toekomen en zes weken werkstaking hen zulks zullen brongen, tot algemeen welzijn, dat zij besloten zijn tot alle opofferingen en kost wat kost deze werkstaking nog dees jaar willen. Eene groote teleurstelling staat hen echter te wachten. Wat er ook van zij, wanneer de zes woken zullen om zijn, zullen zij zien dat zij zich ernstig misrekend hadden en er nu nog de ellende op den hoop zullen bij hebben. De bijzonderste en welsprekendste leiders der socialisten weten het maar al te wel. Koben. Eene vrouw werpt haar kind in 't water en verdrinkt zich. Donderdag avond, rond 8 ure, bemerkte een voorbijganger aan de vesting achter nummer 68 van het Kanaaldok, oene vrouw, vergezeld van twee kinderen, waarvan het eene in hot water geworpen werd, het andere ontsnappen kon, en de vrouw toen zelve in het water sprong. De getuige van dit ijzingwekkend voorval was niet bij machte eenige hulp te bieden en de vrouw en liet kind verdwenen in de diepte. De policie werd verwittigd en op de plaats ging men dreggen. Rond 10 ure werden beide lijken opgetrokken en naar het dooden- huis der Korte Dijkstraat overgebracht. De rampzalige vrouw is eene zekere Maria X38 jaar oud, wonende te St-Mariahurg, bij Brassclnet., en het verdronken kind is haar zoontje An8ré. 9 jaar oud. Het ont snapte kind was 7 juar oud. D© policie heeft een onderzoek ingesteld nopens de drijfveer van dit drama. 67° VERVOLG. Pompeï. Pompei ligt op vier en twintig kilometers afstand van Napels, aan den voet van den Vesuvius die eene gemiddelde hoogte heeft van twaalf tot dertien honderd meters. Voor hare vernieling kon dit eene stad zijn die van vijf en twintig tot dertig duizend in woners kon tellen en heden is hat eene uit gestrekte en merkweerdige puinhoop. Het was den 24 Ooost 79 onzer tijdreke ning dat de groote uitbarsting van den Vesu vius plaats greep, dood en vernieling ver spreidde. en Pompeï en andere steden met hunne rijkdommen, hunne tempels en hunne paleizen begroef en verwoestte. Zoo bleef zij bijna gedurende zeventien eeuwen begraven en vergeten, want het lava en de assche bereikte op sommige plaatsen tot zes nieters dikte. Het w as maar in 1748 dat sommige voor werpen, die men per toeval daar gevonden had. de aandacht aantrokken, en men er toe besloot de ontgraving te dóen. In den beginne vergenoegde men zich met het opzoeken van markers en stukken van waarde, maar het ia-maar van te beginnen van 18G0 dat, op bevel van Garolus III, Koning van Napols, de ontgravingen en de opzoekingen volgens een vastgesteld plan werden uitgevoerd. Nu kunnen wij wandelen in die stad van haren doodsluier ontkleed. De straten zijn er nauw, recht gelrokken en met groote onre gelmatige steenen, gelegd. Op beide zijden vormen de hooge boord- steenen eenen smallen voetwreg hier en daar liggen in het midden der straat twee of drie rotsblokken, die de voertuigen niet belemmerden, maar den voorbijganger toe liet van in regenachtig weder, de straat over te gaan, zonder in het wrater te stappen. Van afstand tot afstand ontsproot eene fontein bet was een vierkante bak, daarnevens eene kleine kolom bekroond met het beeld van eenen afgod, uit wiens mond het water vloeide. De huizen zijn licht gebouwd, met kleine baksteen langs de buitekanten en in het midden met blocaille aangevuld. De voorge vels zijn met hardsteen gemaakt, en op som mige muren leest men nog, in roode letters, verkoopingen of aanstaande kiezingen aange kondigd. Het bezoek van het museum,dat mon oerst doet, alvorens het bezoek aan de vernielde stad voort te zetten, laat toe zich een gedacht to vormen en een denkbeeld te maken door de beschouwing van de enkele opgegraven lijken die men daar voor zich heeft, van de ontzettende tooneelen der ramp. Hier ziet men een slaaf met een geldbeugel in de hand op de vlucht en door de lavastroon verrast daar eene moeder en dochter, die elkander in den doodsangst hielden omklemd; elders een dronkaard die slapende in een wijnhuis door den dood was overvallen, allen nog in dezelfde houding van schrik en wanhoop, waarin zij zeventien eeuwen lang onder de lava zijn bedolven geweest. Wij wandelen nu voorts door de puinen. Wij kunnen de tempels der goden zien en de altaren nog zwart gerookt door de brand- offeranden, de openbare plaatsen en rechtza len doorloopen, de huizen binnendringen, die huizen met open atriums en enge kamers weinig geschikt voor het familieleven. Het was in schouwburg en forum dat de meeste oude heidenen den dag overbrachten. Daar is de bakkerij eu het verkoolde brood nog in den oven, de apotheek met pullen en flesschen en de gevangenis waar de dorre beenderen der laatste gevangenen nog in de ketens hangen. De daken alleen zijn inge- stort onder assche en steenen, en het hout werk is ten deele verteerd «loor de gloeiende lava. Ziekenhuizen zult gij er niet aantreffen, maar bij het bezoeken van verscheidene hui zen, zult gij menigmaal de oogen sluiten als gij de muurschilderingen zult aanschouwen die nog versch en kleurrijk bewaard zijn en die de lieidensclie inwoners der stad deden schilderen. Zelfs zijn er buizen, welke om de zelfde reden, voor liet publiek gesloten blijven.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1