Algsm sternes:!)! BUITENLAND. OORLOG 'T EEN EN 'T ANDER 0 el 0 BAGBLAD Bestuurder: J, Van Nuf lei-De Gendt. Een dierentemmer erg gekwetst deer een aap. Hst Büitsciis Katholiekenconores Os geheimzinnige zaak van Rumbekc Eene belangrijke vangst Gramatisclisn brand te Anderlechf. Achttiende jaargang n' 134 rr-'Kttf. i 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dinsdag 20 August! !3I2. ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle pestbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ê|f 4§» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 0 BUREELEN TE BRUSSEL I TE JlftLST 720, Steenweg van Waterloo, 728. I 6, Kerkstraat, I Telefoon 114 AANKONDIGINGEN; KL aank. (1 tot 4 kl. reg.). fr. 0,60 3® blaaz. (de regel) fr. 0.50 4® biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Kekl amen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Onze tegenstrevers razen maar altijd Voort over algemeen stemrecht. Men zoude nochtans zeggen dat zij niet wel de beteekenis kennen van hunne eischen. Immers het algemeen stemrecht, het recht dat aan elkeen toegang geeft tot de stembus, is dooi de katholieken aan de Belgische be volking geschonken sedert het jaar 1893. Wat is het dan eigentlijk wat zij willen ITet zuiver algemeen stemrecht zul len zij antwoorden, de afschaffing van het meervoudigheidstelsel. Wij hebben vroeger reeds aange toond,en niemand heeft onze be weringen kunnen weerleggen, dat het tegenwoordig kiesstelsel gesteund is op degelijke gronden, die voor allen dezelfde zijn. Het zuiver algemeen stemrecht, dat de billijke rechten der huisvaders en andere belanghebbende met de voeten treedt, is verre van rechtveerdig te zijn, zooals wij het bewezen hebben daarenboven kan dit stelsel het lot dei- mindere klassen niet bevoordeeligen. Is het beter voor de werklieden, daar waar zuiver algemeen stemrecht bestaat In Frankrijk, bijvoorbeeld Daar bestaal het zuiver algemeen stemrecht nagenoeg zooals onze socia listen het zouden willen in België, Frankrijk was in 1870 de eerste natie der wereld nu staat het op den viehden of op den vijfden rang Per hootd gerekend, onder econo misch oogpunt, staat Frankrijk weeral- Op den 4,duli ot 5aen rang. België op den eersten ver uit. Is het in Frankrijk beter voor de werklieden In België hebben de werklieden een ouderdomspensioen het is maar 65 fr. 't is waar doch n verbetering verhopen. In Frankrijk zijn nog geene ouder- domsper.sieenen er is wel eene wet gestemd, maar die zal binnen 30 jaren vruchten afwerpen. Er is daar geene spraak van er verbetering aan toe te brengen In Frankrijk zijn 7 fr.per 100 kilos rechten op tarwe zeer booge rechten op tabak, koffie, stekskens, verkens- vleesch en andere voorname levensbe hoeften. In België niets van dat alles. In Frankrijk alle zonen soldaat. In België één zoon per huisgezin. Zeg, wat zijn de Franschen met hun zuiver algemeen stemrecht gevorderd In Portugal joeg men over eer. paar jaar den Koning weg, liet ging slecht voor de werklieden in Portugal de republiek zou beternis brengen. Het algemeen stemrecht bestaat er, maar het Republikeinsch voorloopig bewind wachtte eerst 6 maanden eer het kiezing hield, en dan legde het de zaken zoo aan boord dat geen enkel kandidaat, die niet Republikeinsch was, zich kon aanbieden. Men hield hem aar. en stak hem in den bak. Al de gekozenen waren natuurlijk republikeinen. De toestand verbeterde niet, maar versleohtta nog. - Gedurig braken on lusten uit, omdat het volk noch werk noch brood heeft. Zijn zuiver alge meen stemrecht heeft in niets gehol pen. Wat den rang van Portugal be treft, onder handels- en nijverheid oogpunt, Portugal komt heel aan het steertje op den 20"» on 25sts rang. Genoeg niet waar Dat bewijst vol komen dat het zuiver algemeen stem recht in 't geheel niet de beste gouver nementen vormt. Dit bewijst ook dat het 't zuiver algemeen stemrecht niet is dat een volk moet gelukkig maken. De volks leiders of liever de volksverleiders, die zoo hoog oploopen met het zuiver al gemeen stemrecht, weten zeer goed dat dit stelsel het lot van de mindere klas niet zal verbeteren. Hun doel is door dit stelsel gemakkelijker in de Kamer te sluipen. Zij verklaren dat het zuiver alge meen stemrecht een natuurlijk recht is, dat aan eiken mensch toekomt. Wij nemen dit princiep aan, doch, als het zuiver algemeen stemrecht een natuur recht is, dan hebben de vrouwen er zoo wel recht op als de mannen en wij eischen dan terzelfder tijd hetkiesrecht voor de vrouwen. Gesteund op dat princiep ware het eene onrechtveerdigkeid dit aan de mannen alleen toe te staan. Het zoude slechts voor gevolg hebben nog wat meer socialistische woelmakers ten na- deele der liberalen, in de Kamer te brengen. Pieeds van nu af hebben alle deftige mer.schen eenen walg van de ergerlijke tooneelen die in de Kamer plaats hebben. De grijze staatsminister M. Beernaert, die als ouderdomsdeken voorzitter was der Kamer, gedurende le laatste besprekingen, ondervraagd door eenen dagbladschrijver over de woelige zittingen, antwoordde slechts: 't Was afschuwelijk Als dit het eenig voordeel is, dat zuiver algemeen stemrecht, aan de mannen alleen verleend, zoude ople veren, zouden wij wel uitzinnig zijn lit nieuw stelsel bij te treden. Wij zijn Voor zuiver algemeen stem recht, doch voor alle menschen voor vrouwen zoowel als voor mannen. Wij zijn tegen het zuiver algemeen stemrecht, als het aan de mannen alleen zoude geschonken worden omdat het 't lot der mindere klas niet kan verbeteren en omdat het slechts zoude dienen om volksfoppers in de Kamer te krijgen, die het paleis dei- Natie en het Belgisch volk zouden onteeren door een berispelijk en wei nig weerdig gedrag. Alle deftige lieden zullen ons ge voelen deelen. Internationale dankbrieven Auo het parlement der Vereenig-de Staten Is hot ontwerp van oprichting eene interna tionale banknoot onderworpen. Deze banknoot zou betaalbaar zijn in goud, aan de staatskassen van Noord-Amerika, daar voor gelijke waarde gouden munt door de bijgetreden Staten in de Amerikaansche staatskaa is gestort. Op deze banknoten staat de waarde aan geduid, die 2ij in al de rijken van Europa vertegenwoordigen en tegen dewelke zij uit wisselbaar zijn. Da zomer vas; 83S2. Tong volge van het slecht weder zijn in de Rliijn- provincies talrijke rivieren overgestroomd. De overstroomingeil hebben groote verwoes ting aangericht. Twee landbouwers zijn te Radolfzell en te Hootüigen verdronken. Daarenboven is het zoo koud, dat schier al de vreemdelingen de streek verlaten. De wijnoogst is fel bedreigd. In Zwitserland is het al niet heter gesteld. Nooit is het zomerseizoen zoo slecht geweest voor wat het'bezoek der vreemdelingen be treft. De hotels zijn bijna ledig. Men heeft geen hoop meer de vreemdelingen aan te trekken, dan met het bpzoek van Wilhelm II dat In September aanstaande zal plaats heb ben. Zwitserland ontvangt' jaarlijks ongeveer 800,000 bezoekers, die er gemiddeld 14 dagen blijven of 11,000,000, dagen in 't geheel. Deze bezoekers verteeren er rond de 275 miljoen frank. Men ziet van hier welk ver lies het slecht weer er voor gevolg heeft. Een gïBtüfeftelSjke opgaaf leert, dat in 1911 de Duitsche post bijna 6100 mil- lioen brieven en briefkaarten beeft verzonden of besteld, verder 2100 millioen kranten en 274 raillioen paketten en geldzendingen. Verder werden 58 raillioen telegrammen verzonden of opgenomen en werd tusschen- komst verleend bij 1800 raillioen telefoon gesprekken. In 1S96 waren de overeenkoms tige getallen slechts 2 1/2 milliard brieven en briefkaarten, 1 millard kranten, 152 rail lioen paketten en geldzendingen, 35 raillioen telegrammen, 560 raillioen telefoongesprek ken. De toeneming bedraagt dus gemiddeld 60 ten honderd. Os feOefoon hiep eet elders. Volgens ambtelijke statistische gegevens had men den 1 Januari 1911 deze volgorde naar het aantal der telefonische aansluitin gen in de vijf werelddeelen. Amerika heeft 8,355,000 telefoonnum mers, waarvan 8 millioen in do Ver.-Staten, 210,000 in Kanada, 20,000 in Uruguay en Gbili, 15,000 in Brazilië, enz. De verdeeling over do verschilliga staten van Europa deelden wij onlangs mede, met een gezamenlijk cijfer van 2,848,000. Azië heeft 170,000 verbindingen, waarvar. 128,500 in Japan, 12,000 in Iudië, 8,400 in China, 300 op Formosa, enz. Australië 122,000. Afrika 31,000 met 14,700 in Zuid-Afrika, 8,000 in Egypte, 5,600 in Algerië, 1,450 in Tunis, 1,000 op Madagascar, enz. Al deze cijfers te zamen geteld geven een totaal van 11,526,000 telefonische aanslui tingen op onzen aardbol. Zaterdag avond had op de 'foore van Sack- senhausen een bloedig drama plaats. De dierentemmer Clermont deed er een aap werken, toen bet dier plotselings woedend werd er niet meer wilde gehoorzamen aan den temmer. De dierentemmer sloeg bet dier met zijne zweep, doch zulks hitste nog den aap meer om meer op. Eensklaps sprong de aap op den dieren temmer en beet beminde hand. Wat men ook aanwendde om het dier te doen lossen bleef vruchteloos en eindelijk moesten de bedienden den aap met een hamer den kop stuk slaan, om het woedend dier te dwingen de muil te openen. Den dierentemmer was zoo erg gekwetst dat de afzetting van het hand noodig was. Een van de merkwaardige reden op bet Congres te Aken uitgesproken, was die van den bekenden arbeidssecrötaris Giesberts, over den trek van het platteland naar de groote steden en fabriekplaatsen. Terwijl de plattelandsbevolking omstreeks 1S70 nog de helft van de geheele bevolking vormde, is zij nu tot nauwelijks 30 pet. geslonken. Boven dien hebben vele plattelandsgemeenten door het opdringen van de fabrieksnijverheid hun landelijk karakter verloren. Van 11.792.000 menschen die in 42 groote steden wonen, zijn er in die steden 4 millioen 999.000 gebo ren, 6.476.000 van elders in Duitschland gekomen en 516 duizend uit het buitenland. In sommige steden is de verhouding nog veel ongunstiger te Berlin, Stettinen Han nover vormt de gezeten bevolking maar 40 pet. van het geheele aantal; te Recklinghau sen 36 pet. en le Cbarlottenburg maar 19 pet. De gezeten bevolking is van oudsher de sterkste steun van godsdienstzin en burger deugd geweest. De katholieke kerk en het Duitsche volk worden met den algeenen trek naar de steden door een groot gevaar be dreigd. Giesberts beval aan, om tegenover dat gevaar het vereer.igingswezen onder de katholieke arbeiders te versterken en ver der diende men maatregelen te nemen tegen bun vervreemding van den godsdienst. Men moet daar op het platteland mee beginnen. Maar het voornaamste werk dient verricht in de plaats waar de menschen te samen stroomen. Voor de geestelijkheid is daarmee een veld voor nieuwe zendingswerkzaamheid geopend. Wij brengen, besloot Giesberts, offers voor de missies onder de heidenen en dat moet zoo blijven. Maar laten wij niet vergeten, dat ook de zending die ten doel beeft, de geloofsgenooten in het eigen land te behouden, niet verwaarloosd mag worden. Aan het einde van de vergadering voerde pastoor Knebel, uit Mannheim, het woord over plaats en taak van de katholieke vrouw in liet. hedendaagsche leven. De vrouw, zoo betoogde hij, moet den man opvoeden tot ridderlijkheid, hem hooger opheffen tot een ideale en ridderlijke opvatting van het huwe lijk. Dat is ook ©en emancipatie, omdat %jj de vrouw uit de macht van den man vrij maakt. En bij die ontvoogding is liet gezin gehaat. Men moet de vrouw haar werk aanwijzen in het gezin, in de geestelijke orden of in het betrachten van werken van christelijke liefde. Zoodoende zullen vele op zichzelf staande vrouwen en meisjes meer werk vin den en dientengevolge meer vreugde. De laatste groote spreker, die het woord voerde, voor de voorzitter het Congres sloot, was de E. P. Cohads, Jesuiët. Hij handelde over den strijd tegen het ongeloof en het socialisme. Het atheïsme zoo betuigde hij, is de wortel van het revolutionisme. Als men het revolutionisme wil bestrijden, dan moet men het atheïsme neervellen. In zijn slotwoord verlangde de voorzitter, heer Dr Schmitt, gelijk recht voor de Jesuie- ten. Verder verzekerde hij nog, dat het katho lieke volk eensgezind was met zijne bisschop pen en dankte dezen voor hun warme belang stelling in de vergadering. Hij legde er nadruk op, dat men zich van alle polemiek jegens andersdenkenden onthouden had en eindigde Onwankelbare trouw aan den Paus is hot thema geweest, dat door al onze redevoeringen heen heeft geklonken, het moet ook het slotaccoord van onze vergade ring zijn. n Met den katholieken groetGeloofd zij Jesus-Ghrisiui sloot hij het Gongres. Het onderzoek. Tot nu toe heeft het onderzoek in deze vreeselijke zaak niets bijzonders opgeleverd. Het gerucht had geloopen dat er iemand aan gehouden was, die vroeger op de hoeve van Van Coellie werkzaam was, doch dit nieuws is onjuist gebleken. Na de misdaad zijn de ldeed.eren van den moordenaar ongetwijfeld vol bloed geweest. Hij heeft die ergens moeten uittrekken, en ze hebben doen uitwasschen. Ongetwijfeld bestaat er iemand die op de hoogte dezer verrichting is, en het gerecht verwacht eene onthulling in dezen zin. De politfekommrssaris van Oostende heeft op de hoeve talrijke vingerindrukken ont dekt. Volgens de vaststellingen, ter plaats ge daan. besluit men tot de aanwezigheid tijdens de misdaad van een enkelen handiet binnens huis. Doch mogelijk is het dat een ander op den uitkijk gestaan heeft. En deze laatste zou dan de vlucht der dienstmeid verhinderd hebben, door haar te vermoorden nabij de afsluitingshaag. De juweelen der pachteres, die gewoonlijk geborgen waren in een schuif, waarin liet geld weggesloten werd, zijn niet teruggevon den. Welnu, deze schuif, waar veel geld in zat, is door de bandieten niet geopend gewor den. Het gerecht zal trachten, te ontdekken waar de met nagels beslagen schoenen ge kocht werden, die den moordenaar droeg. Deze moet geen landbouwersknecht of fa briekarbeider geweest zijn, want die dragen zulke schoenen niet. Maar in ieder geval schijnt vast te staan, dat de bandiet met do gewoonten op de hoeve goed bekend moot zijn geweest. TE ROUBHIX, Sedert maanden wordt een gevaarlijken kerel, Désy-é Lucas, oud 19 1/2 jaren, ge- horen te Roubaix, opgezocht te Rijssel voor slagen en kwetsuren, moord, diefstal met braak en verbreking van uitdrijvingshevel. Lucas zou inderdaad de dader zijn der moord, gepleegd op 20 Mei laatstleden, te Toerkonje, rue de la Latte, alwaar hij met een revolverschot M. Albert Reynaert, 25 jaar, schaliedekker, doodde. Het was ook nog Lucas, die, in December 1911, bij mid del van een messteek, in eene herberg der rue Jacquard, kwetste een schipslosser, Kleben Lagache. Hij is ook nog aanschouwd den dader te zijn van verschillige inbraken, gepleegd te Rouhaix en omstreken. Tot nu toe was Désiré Lucas er in geslaagd zich aan de opsporingen der policie en der fijnste speurhonden te onttrekken. Donderdagavond nu lcreèg de policie de zekerheid dat hij verbleef in een huis van den boulevard Halluin, en dit in gezelschap van een anderen kerel. Aanstonds begaven zich een viertal agen ten naar het aangeduid adres en verscholen zich in den gang der woning, waar zij ver schillige uren geduldig wachtten. Eindelijk hoorden zij een deur open gaan en Lucas verscheen in den gang van het huis. Twee agenten sprongen hem naar de koel en maakten hem onschadelijk. De andere agenten maakten zich van zijn gezelschap moester, Francois Nod, 19 jaar, uit Frank rijk verdreven, en van twee vrouwen, Mar garita Vanneste on Colina Iiindt, hunne hijzilsters. Op het policiebureol onderzocht werd Lucas in het bezit gevonden van een revolver, ge laden-mot zes kogels, eene electrieke lamp, verschillige juweelen en valsche banknoten. Hij bekende de moord op den heer Reynaert gepleegd te hebben. Vrijdag werd do schurk naar 't gevang van Rijsel overgebracht. TUSSCHEN ITALIË! EN TURKYÊ Een protest. Turkije heeft aan het internationaal ltomi- teit van het Roode Kruis te Geneve volgend protest gezonden Met verontwaardiging teekenen wij pro test aan tegen het bombardement uitgevoerd op 9 Oogst uit een luchtschip tegen het hos pitaal van Benghazi, beschermd door het vaandel van het Roode Kruis. De voorzitter van het internationaal ltoroi- teit heeft dit protest overgemaakt aan het ilaliaansch Roode Kruis, het tevens verzoe kende een onderzoek over het gebeurde te doen. Nu, eene offieieele Italiaansche nota ver zekert dat het protest van Turkye van allen grond van waarheid is ontbloot. Sedert 27 Juli, zegt de nota, hebben de Italiaansche luchiloestelLen geene bommen meer geworpen op liet Turksch kampement van Benghazi. De vredeskansen. De Jeune Turc bevat een artikel van de hand van Ililmi pacha. Hij wijst er op dat de vrede slechts zou kunnen gesloten worden' met volkomen handhaving van de rechten en het gez^g-van het Ottomaansche Rijk. Hilmi pacha heeft het ook over hot Dardanellenvraagsluk, en bespreekt in ver hand daarmede het standpunt dor verschil lende mogendheden met name Rusland ©n Frankrijk. Hilrni zegt dat de Porte van Russische en Fransche zijde de toezegging heeft gekregen dat het Dardanellenvraagsluk niet op het tapijt zal worden gebracht. Een nieuw gevecht te Tripoli. Generaal Garioni zendt het volgende tele gram uit Zuara, gedateerd van 15 dezer De bezetting van Zuara was de noodzakelijke basis voor een beslissende operatie, die diende om een belangrijke Turksch-Arabische groep voor goed den karavaanweg af te snijden, die van de Tunesische grens naar Regdaline loopt. De opzet is geheel gelukt. Een hevig goveclit duurde den geheelen dag voort onder een brandende zon. De vijand trok zich terug met achterlating van talrijke doo- den. De Italianen hadden 6 dooden en 98 ewonden, waaronder 5 officieren. Vrijdagavond rond 7 ure. hoorden voor bijgangers in de Aug. Ge vaartstraat, te Anderlecht, hulpgeroep opgaan. Deze kre ten werden geslaakt door eene vrouw op het derde verdiep van het huis 38 der straat waar de vensters in brand stonden. Mevr.B. die alleen tehuis was, had eene kaars aan gestoken en hiermede te dicht hij de gor dijnen van het venster genaderd zijnde had zij brand verwekt.Op weinige stonden geleek de kamer aan een vuurgloed. De pompiers dadelijk verwittigd, snelden ter plaats. Daar men de vrouw des huizes nergens zag werd vermoed dat ze, door rook verslikt mis schien in de kamer was gevallen. De ser geant Craps der brandweer deed eene ladder plaatsen en na de vlammen te hebben ge doofd, drong hij in de kamer, die noggansch met rook was gevuld. Ilij vond er op den vloer uitgestrekt het lichaam van mevr. B., die aan liet gelaat en de handen was ver brand en verstikt werd door den rook. De sergeant Craps, geholpen door zijne mannen, gelukte er in na vele moeite, de vrouw beneden te brengen, waar een dokter te vergeefs de kunslmatige ademhaling toe paste Het slachtoffer werd naar het gast huis gevoerd. waar men eindelijk in gelukte de levensgeest erop te wekken. Do toestand van vrouw B. blijft echter hachelijk. Frankrij k Ongelukken in het gebergte. Do hergen hebben weer drie slachtoffers geëischt. Een ingenieur uit Havre had met eenige vrienden zonder gids den Gabizos, hij Arrens, en het dal van Azun in de Pyreneeën, beklommen. Bij de daling waagde men zich op een zeer gevaarlijk gedeelte van den berg. De ings- hieür is van eene hoogt© van tweehonderd

De Volksstem | 1912 | | pagina 1