lartasclie reeiitepleuino AmeitanschsReklaam DAGBLAD ES Oa polieieschandalen te New-York Gruwelijk drama nabij Parijs Echtelijk drama te Seraing Het Kongres van tiet Cavidsfonds te Antwerpen. Aofitti39id« jaargang n' I SS Woensdag 21 Augassti 19IS. ty e BestuurderJ, Van Nuffel-Bs Gendt. Eene reeks aanslagen in. CHINA. Naar onze KoEonie. 2 CENTIEMEN HET NUMMER 'ABONNEMENTEN: Ees maanden 4 franken. Een jaar S franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE' UITGAAF, 4 uren 's avonds. 6# ff» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4*A BUREEL-EN TE BRUSSEL I TE AALST 723j Steenweg van ViaterSoo, 72S. J OKrerkstraat, I Telefoon 114 0i AANKONDIGINGEN s KI. aan*. fl tot 4 kt. reg.) fr. OflO 3* blaaz. (de regel) fr. 0.50 4® bradz. (de regel) fr. 0,30 Fuianc. aankon, (per regel) Ir. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (p.er regel) fr. 2,00 De groote Paus Pius IX zaliger, deed, gedurende zijne regeering, op Bekeren dag de volgende voorspelling: ïh' Kerk zul overwinnenais zij hel jvolk zal Ier zijde slaan. Op dezelfde stappen als zijnen door- lucbligen voorzaat, wandelde de on vergetelijke Paus Leo XIII, die te ïecht de Vader der Werklieden mag genoemd worden. Sedert geruimen tijd hield een moei lijk vraagstuk de grootste verstanden flor wereld in spanning. Een hevige Strijd was ontstaan tusschen het werk vu het kapitaal, tusschen den werkman en den werkgever en niemand stond op om de rechten en de plichten van fc.iden te bepalen. Het was alsdan dat de grijze. Paus Leo XIII de stem verhief en iu gansch de wereld het Rerum Novarum liet v eerklinken. Gelijk een tweede Mozes, kondigde Lij eene wet af, niet te midden van dender en bliksem, gelijk op het Si- naïgebergte, maar van uit de stille eenzaamheid van het Vatikaan. De Fransche omwenteling had de gilden en vereenigingen afgeschaft en daar stond de arme arbeider tegen over zekere gewenslooze zelfzuchtigen. J*.Iel. zijnen arer.dsbiik had de groote Paus den toestand gepeild en de kwaal gevonden. Vereenigt u, riep de plaatsvervan- for van God. Slicht bonden en syndi- aten, onder de leiding en goedkeuring van uwe geestelijke overheid. Alzoo zult gij sterk zijn tegenover deze die uwe rechten miskennen. Sedert dit oogenblik zag men eenen gnnschen ommekeer in de wereld. De gilden en vereenigingen kwamen overal als bij tooverslag opgerezen en men zag nu de werklieden opgetogen iu dichte drommen, onder de zijden plooien hunner banier, ten strjjde trekken. De openbare besturen en voorna- mentlijk de regeerders van het katho lieke België, bevoordeeligden door milde toelagen de gilden, bonden en voorzienigheidsgenootschappen in de vereischte voorwaarden gesticht. Ruim 20jaren (15 Mei 1891) klonk tie stem van Leo XIII en sedert heeft men overal, doch bijzonderlijk in ons land, groote lotsverbeteringen ten voordeele van den werkman vastgesteld. Men houdt evenwel niet stil opa den ingeslagen weg. Vele verbeteringen moeten nog ten voordeele van bet volk uitgevoerd worden. Terecht zegde Kardinaal Mercier De XX"' eeuw zal de eeuw zijn van het volk. liet volk, ten minste het niet mis leide volk dat slechts door haat wordt voortgezweept, is dankbaar voor de bekomene voordeelen die het sedert twintig jaren geniet en de laatste kie zingen hebben bewezen dat wij hoop vol de toekomst mogen inzien. Overal wordt het katholiek leger versterkt. In de Vereenigde Staten waren er over honderd jaar geene 100,000 ka tholieken en nu zijn er meer dan vijf tien millioenen. In Engeland waren er s!echl;s50,000 katholieken die verdoken leefden nu zijn er meer dan drij millioenen. In Australië waren er geene 50 katholieken, noch kerken, noch pries ters. Er zijn er tegenwoordig meer dan oen millioen geloovigen, geleid door talrijke bisschoppen en priesters. In Holland zijn de katholieken ver- vierdubbeld. In Amsterdam was er enkel een klein kapelleken en nu zijn er 23 kerken; er zijn reeds te Amster dam 150,000 katholieken. Binnen korte jaren zullen de katho lieke familiën, die in het algemeen een talrijk kroost bezittén, de meerderheid uitmaken. In Duitschland, alwaar de katholie ken den schrikkelijken Kidtuurhamf hebben doorworsteld, stijgt het getal roomsch geloovigen van jaar tot jaar. Zij pulten in burme vergaderingen en kongreasen het jongste komt nu te Aken plaats te hebben de noodige krachten om hun meer en meer te versterken. Overal ziet men troostvolle uitsla gen en de voorzegging van Pius IX is reeds ten deele bewaarheid. Hoopvol mogen wij de toekomst te gemoetzien. Ons dierbaar Vaderland, dat om zijne milde opofferingen gedu rende den schoolstrijd door God nu zienlijk wordtgezegend, geeft bet voor beeld aan de andere landen om lots verbeteringen aan hot volk te scheu ken, en alzoo de welvaart van allen, en den vrede en den voorspoed in 't land te bekomen. Dat allen zich meer en meer scharen onder den'lommerrijken boom der H. Kerk, die zijnen weldoenden en ver- frisschenden invloed door ganscb de wereld doet gevoelen. Hoop in de toe komst. Met dichter De Koninck jui chen wij O Moederkerk van Hoornen Zoo edel en zoo groot Van alle kanten stroomen De volkren in uw schoot. ©e-xs F35sat9wBl9id!erj3 voortfSaa- B°e5ts5 foeSsedsgd. In zijne voortdu rende razernij over de klopping- van 2 Juni vertelt Lo Peuple het brusselsch socia- listenhlad, dat inwoners van Diepeubeeok ('Limburg) als eene bende onbeschoften,, niet de klak op den kop en de pijp in den mond eene begraving- bijwoonden. Onze buitenmenschen zullen wol doen al dien laster en al die leugens goed te onthou den. Binnen twee jaar is het weerom kiezing. Dan zullen de roode lasteraars onze menschen van te lande weer de mouw gaan vagen... doch ze zullen nen post pakken. Is 't zoo niet Vrouwesisienipecht in Hon- ïgar'ië. Het Hongaarsch gouvernement kondigi aan dat het een ontwerp heeft ge reed gemaakt van kies her vorming. Dat ont werp kont het stemrecht toe aan de vrouwen die een handelshuis of grond-eigendommen bezitten of die eenen titel van doktoor be machtigd hebben. Op die mannier zouden 80 duizend Hongaarsche vrouwen het stemrecht verkrijgen. ©33 het spool*. 111 België werd één persoon gedood op 17,551,788 reizigers, door den spoorweg vervoerd. Dit maakt nog geen doode en nauwelijks een paar gekwet sten voor een millioen reizigers. Sedert 1835 tot 31 December 1910 hadden op liet spoor in België, 42,989 ongevallen plaats, op 3 milliard 999,925,826 vervoerde reizigers. Ket en klauwzeer in Frankrijk. Het mond- en klauwzeer heeft in Frankrijk eene onrustwekkende uit breiding genomen. In de Saöne-et Loire zijn op 100.000 hoornbeesten, welke daar ge houden worden, 75 tot 80.000 beesten door de muilplaag aangetast. En in het Louha- weesche, Antuneesche, Chalonneesche Maconueesohe is hot even erg. In de eerste streek worden alle veemark ten en veehandel verboden. Lores Est!ta,.cere generaal wan Engeland benoemd. Wie herinnert zich niet den hel den strijd gestre den door de Zuid-Afrikaansche Boeren Ltegen de indringende Engelschen, zoo typiek Koo- neks genoemd De man die aan het hoofd van een betrekkelijk klein leger Boeren, ge durende drie jaren, eeneu heldhafligen strijd voerde tegen de Engelschen, aangevoerd door Redvers Bulier, was Louis Botha. Generaal Louis Botha, de held, de hoop, de troost der Boeren, thans eerste minister en minister van landbouw van het Zuid Afrikaansch Verbond, is door het Engelsch gouvernement, als hulde voor zijne schitte rende hoedanigheden, tot eere-generaal be noemd van hel Britsche leger. Die benoeming moet voor ko.öing Joris y en de Cecil R'nodeskliekmannen eene harde noot om kraken geweest zijn, want, Botha, al is hij thans zeer gedwee en onderworpen aan het Engels oh regiem, is on blijft toch de gevreesde krijger die de Engelscho soldaten onophoudend schaak stelde en bun gevoelige en vernederende verliezen deed ondergaan. Tpjjepsnbeweffjs 'iff. Het hoofd kwartier der vierde aldfeeling, de staf der 8° brigade voetvolk en der 4e brigade artil lerie, 25 officiers en 207 soldaten zullen Woensdag het kamp van Beverloo verlaten en per bijzonderen trein ten 7 ure 15 uit Leopoldsburg vertrekken, om ten 11 ure 15 de Luxemburgstalie te Brussel aan te komeo. De'staf van het 8e artillerie, de 46e batterij, 8 officiers en 73 soldaten, 57 peer den en 9 rijtuigen zullen met een tweeden bijzonderen trein ten 6 ure 5 uit Leopolds burg vertrekken om ten 10 ure 25 te Char- leroi-West aan te komen. De 47® en 48e arti- leriebalterijen, 5 officiers, 132 soldaten, 96 peerden en 9 rijtuigen zullen met een derden trein vertrekken, ten 6 ure 25 uit Leopolds burg en zullen ten 11 ure 3 te Charleroi- West aankomen. Een vierde bijzondere trein zal ten 8 ure 30 uit Leopoldsburg vertrekken met 55 officiers en 8-11 man van le jagers te voet in bestemming voor Charleroi, waar hij ten 12 ure 35 zal aankomen, Ten 5 ure 20 vertrekken 57 officiers en 807 man van het 2® jagers te voet uit Leo poldsburg om ten 10 ure 30 te Bergen aan te komen. 13 officiers en 17S man dercarabi- niers zullen per bijzonderen trein ten 7 ure 50 uit Leopoldsburg vertrekken, om ten 11 ure 5 in de Rogierstatie te Brussel aan te komen. 8 officiers en 741 man, die naar huis gestuurd (worden, vertrekken ten 6 ure 40 uit Leopoldsburg naar Meehelen, waar zij ten 9 ure 50 zullen aankomen. 31 officiers en 410 man van het regiment grenadiers vertrekken Donderdag morgend. ten 7 ure 15, uit Leopoldsburg om ten 11 ure 15 te Etterbeek aan te komen. 29 officiers en 380 man van het 3® jagers te voet vertrekken ten 7 ure 50 uit Leopoldsburg en komen ten 11 ure 7 in de Turn-en-Taxisstntio, te Brus sel aan. 30 officiers en 443 man van hot 3° jagers te voet vertrekken ten 5 ure uit Leo poldsburg en komen ten 11 ure 35 te Door nik aan. in TRRu-sHaaoLCl Onlangs werd een aanslag gepleegd tegen M. P.iekur, policieoverste van Czenstoekowa. Deze werd levensgevaarlijk getroffen door een revolverschot. De policie kon er niet in gelukken, do daders te ontdekken. Thans zijn twee nieuwe aanslagen ge pleegd l.e Czenstoekowa. Onbekende schur ken bobben M. Gourack, een gewezen poli- ciebediende. met revolverschoten gedood, alsook M. Owezarck meestergast in een groot fabriek. Deze laatste werd gedood door twee kerels, die op bem 6 revolver schoten losten. Uit het onderzoek door de policie gedaan, blijkt, dat deze moorden gepleegd werden door schurken, behoorende tot eene groep wrekende revolutionnaireu. Deze bende heeft reeds verscheidene mis daden gepleegd. Verscheidene harer leden werden reeds wegens hunne oproerige w er king veroordeeld, terwijl anderen er enkel deel van maken om gemakkelijker te kunnen moorden eu stelen. Eene sterke politiemacht doorkruist onop houdend de stad om de schurken le bemach tigen. Onlangs werden te Hankow op waarlijk Barbaarsche wijze verscheidene krrjgsrecht- plegingen gehouden. President Yuan-Chi-Kei deed verscheidene hooggeplaatsten der Republiek, over wie hij zich te beklagen had of die in den weg lie pen, aanhouden onmiddolijk voor een krijgs- gerecht verschijnen, ter dood veroordeelen en op staanden voet het vonnis ten uitvoer brengen. De briefwisselaar van den Daily Telegraph te Peking deelt de volgende bijzonderheden mede over de terechtstelling van generaal Ghang-Tseng-Hu. De president der Chineescbe Republiek had generaal Tuari-Ghi-fcei gelast generaal Chang-Tseng-Hu aan te houden en voor de rechtbank te slepen. Tuan-Chi-Kei noodigde zijn kollega uit met hem te noenmalen in een Europeesch .spijshuis. Daar dronk Tuan-Chi-Kei, ver scheidene malen op de gezondheid van Ghang-Tseng-Hu. Toen het ontbijt ten einde s, nam Chung-Tseng-Hu plaats in zijn rijtuig en deed zich naar huis voeren. Pas was hij huiten de Europeesclie wijk, of generaal Tuan-Chi-Kei, die in rijtuig- volgde, blies op een alarmtrompje en het rijtuig van Chang-Tseng-Hu werd op het zelfde oogenblik omringd door eene sterke troepenmacht. De generaal werd uit het rijtuig gesleurd, sterk gebonden en onmid dellijk voor het krijgsgerecht gebracht, dat reeds vergaderd was. Zonder anderen vorm van proces, zonder ondervraging of gelui gen verhoor, werd aan den generaal zijn doodvonnis voorgelezen met de melding, dat de straf onmiddellijk zou ten uitvoer ge bracht worden. Hij werd naar den koer gesleept, daar aan een paal gebonden en eenige oogenblikken later gaf het strafpeloton vuur. Het eerste salvo was niet doodelijk. Alhoewel door verscheidene kogels getroffen, hoorde men het slachtoffer nog roepen Wat heb ik toch misdaan Nu werden geene salvoschoten meer ge lost. doch de soldaten laadden hunne gewe ren naar beliefte en vuurden ze op hun ge- noraal af, trachtende zoo dikwijls mogelijk te kunnen vuren. De grootste opschudding heerscht in de streek. President Yuan-Chi-Kaï, wordt nu openlijk beschuldigd en plichtigheidsbewij zen der terechtgestelden worden gevraagd. Men vreest nieuwe onlusten in de provin cie Houpó. De policieprefëkt van New-York, M. Waldo heeft verklaard, dat indien hij on machtig is, te New-Yorlc de ondeugd uit te roeien, zulks komt, doordien het gerecht de wetsovertreders oin zoo te zeggen beschermt en verdedigt. Zoo geeft hij als voorbeeld oj), dat zekeren Paul Sam ook een speelhouder, twaalf maal voor het gerecht werd gebracht wegens overtredingen en dat deze Paul Sam twaalf maal werd vrijgesproken. Men vond inderdaad in de boeken der griffie de twaalf gedingen tegen Paul Sam ingeroepen, doch men vond ook, dat de poli- oïeagenten die Paul Sam in overtreding had den genomen, voor de rechtbank eene' ver klaring hadden afgelegd welke recht- streeksch liet tegenovergestelde was van het geen zij in eerste verklaring hadden ge- »d. Het bewijs was dus blaar, dat er op deze agenten was gewerkt worden. De agenten die eerst beschuldigden, kwamen nadien als getuigen ter ontlasting optreden. Intusschen vragen de eerlijke lieden zich te New-York af, waar de medeplichtigen der boosdoeners te vinden zijn, ouder het gerecht 'ofwel onder de policie. Het eene is het andere waard. De inspecteurs Weber en Rose, hebben verklaard, dat de speelkringen en andere verdachte koten aan de policie 12 miljoen frank 's jaars betaalden. De policieoverste Becker, die den aanslag op touw zette, beeft sinds de maand November laatstleden, meer dan 100 maal zooveel op de bank geplaatst als hij gewonnen heeft. Hij had een'loon van 1000 fr. per maand en wist meer dan een miljoen op de bank te boleggen. Het schandaal is verre van geëindigd en men verwacht nog opschudding wekkende, verhalen. Zullen op 24 dezer met de Anversvtlle vertrekken Voor het Ministerie van Koloniën MM Delhaise, zone-overste (5® vertrek) met zijne vrouw Mabüle, postoverste (4® v.)Buciie- man, klerk (2® v.) Wijns, id., (2® v.) De Roeck, Stein (2® v.) Geelen, De Smet, De Thuin en Peeters, klerkenBorzini, genees heer, dienstoverste (3®v.) - Libbrecht, ge neesheer, (2® v.) Loze, scheepskapitein, (2® v.) Flam ent, werktuigkundige, en Man- nens, timmerman, {2® v.) Dahlstrom, smid, (3e v.) Adrianne en Everaert, baanleggers: De Ridder, ontvanger, (2® v.) Hubrechsen. (3® v.) Evrard en Foucroulle, klerkoversten, (2° v.)Feller, landbouwoverste, (3° v.) Reygaert, id., (2® v.) Glaes, kweek er, (2® v.) Buil, substituut, (3e v.) Voor de Comp. du Kasaï MM. Paul Brunei en Fernand Leboulte, geranten, (2® klas)Louis Lacroix, adjunkt, (2® klas). thans ongeveer twee jaar oud, medegenomen en was bij hare moeder teruggekeerd. Maandag morgend, kwam Jacquemont in de woning zijner schoonmoeder om zijn kindje te zien. Hij was -dronken .en daar de vrouw hem opmerkingen maakte, greep hij haar vast en begon baar te mishandelen. Op het gerucht en liet hulpgeroep harer moeder snelde vrouw Jacquemont, die ziek op hare kamer bevond naar beneden. Pas had Jacquemont haar gezien, of hij trok een mes en liep de trappen op. Vrouw Jacquemont greep een jach tgeweer, dat in een hoek op den trap stond en loste een schot op haren man. Deze kreeg de ladin" in het hoofd ,on bleef op den slag dood. De moordenares ging zich daarna gevangen geven. Het lijk vau Jacquemont is naar het doodenhuis overgebracht. Iu zijne zakken vond men eene halve flesch gen ever en een grool scherp geslepen keukenmes. Een on derzoek is geopend. Een ellendeling vermoordt zijne bijzit, steekt zijn huis in brand en verhangt zich, na gepoogd te hebben een policieman te dooden. Maandag morgend rond 7 uren, zagen voorbijgangers rook opstijgen uit het huis n. 30 der Julian Lacroixstraat, te Belleville, bewoond door zekeren Montgeot, 35jaar oud. De policie drong binnen en kon het vuur, dat in de slaapkamer ontstaan was blusschen. In het bed, dat gedeeltelijk door het vuur vernield was, vond men hot, half verkoold lijk van eone jonge vrouw. Een bijgeroepen geneesheer bevond spoedig dal de vrouw verwurgd was geworden. Men ging op zoek naar den moordenaar en weldra kreeg men zekerheid, dat Montgeot zich in den kelder verscholen hield. Zij wil den er binnendringen, doch op hetzelfde oogenblik weerklonken vier revolverschoten on de kogels doorboorden de deur, gelukkig- lijk zonderde agenten te treffen. Do agenten gingen nu eene matras halen en daardoor beschut konden zij eindelijk in den kelder dringen. Zij vonden er Montgeot verhangen. Spoedig werd hij afgesneden. De moorde naar leefde nog, doch ondanks de hulp van een geneesheer bezweek bij kort nadien. De identiteit van de jonge vrouw is nog, niet kunnen vastgesteld worden. Men veron derstelt dat zrj na een twist met Montgeot door dozen "verwurgd werd. De twee lijken zijn naar het doodenhuis overgebracht. Een New-Yorksch handelshuis stelt de lij kén van zeven terechtgestelde booswichten ten toon. Wij hebben gemeld dat eenige dagen gele den te New-York zeven moordenaars eon neger en zes Italianen terechtgesteld wer den. Daar deze terechtstellingen denzelfden dag plaats hadden, heerschte er natuurlijk oene groote opschudding in d'e wereldstad en werd er schier van niets anders gesproken. Een handelshuis besloot dan deze eenige gelegenheid to baat te nemen, voor bet maken van reldaam. De bestuurder van bet huis gelukte er iu de lijken der zeven terechtgestelde te krijgen en stelde deze in zijne vitrienen ten toon. Weldra bevond zich voor de vitrienen van het handelshuis zulke overtalrijlce menigte, dat alle verkeer in de wijk onmogelijk werd. Men vreesde weldra onlusten en do policie deed de lijken uit do vitrienen verwijderen, ten einde het volk te kunnen uiteendrijven. Kan men schandiger reklaam uit denken Het is waarschijnlijk niet te hegrijpen, hoe de overheden zich durven medeplichtig ma ken aan dergelijke walgelijke uitstallingen. Eene vrouw doodt haar echtgenoot bij middel van een geweerschot. Eene jonge vrouw, Isabella Espreux, 22 jaar oud, wonende te Seraing, heeft Maan- i dag morgend rond 6 1/2 ure haren echtge noot, Frans Jacquemont, 26 jaar oud, niet, een geweerschot gedood. Ziehier iu welke omstandigheden het drama plaats nad. De ochtgenooten Jacquemont, slechts drie iz&r geleden gehuwd, wa.;-en verleden jaar jgeschcidon. De vrouw had baai' dochtertje, Het Davidstonds opeude Zondag te Antwerpen z;;jn kongres van 1912, onder voorzitterschap van den beer hoogleeraar Vlieborgh. D*5fce wensclite de zeer talrijk opgekomen le'ien welkom en stipte met vreugde aan dal de vlaamsche leergangen, bij de hoogescliool van Leuven ingericht, veel leerlingen tellen; zelfs de vreemdelingen volgen met gretig heid die leergangen. Spreker wekte allen op tot strijd voor de wettige betrachtingen der Vlamingen, welke geen enkelen Waal kun nen tegenstaan. M. Vau Meuten verwelkomde de kongres

De Volksstem | 1912 | | pagina 1