Vlieger-statistiek 1 EEN m 1 Nog is oplichting der Sollandsche barones Een gevaarlijke zinnelooze De loorderij van ïtumMe De AefcUienda jaargang n' I SS 2 CENTIEMEN HET NUMMER donderdag 22 August! (912. c? ID G-!0 H* 33 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Bloedig drama te Parijs. Moordpoging te Brussel ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 3 franken, Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 3& 3® TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 0 BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van VJatea*2co, 728. I 9, Kerkstraat, I Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 GO 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regelj fr. 2;00 Keklamen (per regel) fr. i.OlJ Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Reciit. lierstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Bijna drij maanden zijn verloopen sedert den onvergetelijken 2 Juni, die in de geschiedenis der katholieke partij met gouden letters geboekt is. De liberalen kunnen hunne verplet terende nederlaag niet verkroppen, en nog immer bespreken zij den uitslag en zoeken naar de oorzaken, die hen de klopping hebben toegediend. La Chronique is een der bladen waar men meest van al tegen het ka tholiek geloof ten velde trekt. De klopping van 2 Juni, schijnt haar, voor een oegenblik, de oogen geopend te hebben, aangezien deze antikatholieke gazet drukt Het katholiek geloof is machtig in België als men aan de geloovige bevolkingen de overtuiging geeft dat wij den oorlog' tegen God en zijne priesters bereiden, ontstaat, onder de politieke mannen der katholieke partij, eene onverbreekbare een- -•> dracht. Zoo is 't Hoe dat een tegenslag, zooals de liberalen er een ondergingen, de men- schen klaarziende maakt La Chronique zegt nog dat de liberale partij... wat min papen zou moeten vreten We zouden, voegt zij er bij, onzen tijd nuttiger kunnen gebruiken. 't Is ook ons gedacht. Maar moest, op dit gebied, de libe rale partij haar loven beteren, zij zou haar bestaan verliezen. Papenvret- ten, 't is nog het eenige wat zij kun nen zonder de hulp der socialisten Ziehier wat Le Précurseur het blad der liberalen van IJper, schrijtt: Men kan het niet loochenen, de veldtocht die men het land door onder nomen heeft onder den kreet «Weg met de kloosters heeft de bevolking van ons verwijderd en ze letterlijk ver schrikt. Zij heeft daarin gezien, voor het geval dat het kartel zon gewonnen hebben, liet invoeren van eene politiek op zijn Combes (gelijk in Frankrijk) en daarvan wil ons volk, dat zoo ge hecht is aan zijn geloof, niet weten. De katholieken zijn er in gelukt van ons kiezers af te keeren, die tot nu toe met ons waren", door de liberalen te toonen, samengaande met de socialis ten. Men moet het wel zeggen de plakkaten te Brussel uitgegeven en de kaart der kloosters voorstellende, waaronder men kon lezen Weg met de kloosters was allerbesten troef in de handen der katholieken. Ehwel, is dat niet schier letterlijk hetgeen wij voor de kiezing gezeid hadden La Chronique het liberale blad stelt zich deze vraag Moest de alge- meene werkstaking uitbreken, wie zul len er het meeste van te lijden hebben Het zullen de werklieden zijn die zich zullen blootstellen aan de ellende en onverbiddelijke beteugelingen te gemoet gaan. Het zal ook, en misschien meer dan iemand anders, de kleine burgerij zijn, met den kleinen bijzonderen han del en nijverheid, die niet voorzien zijnde van genoegzame kapitalen om den strijd af te wachten, het pijnlijkst zullen getroffen zijn. Nu hunne belangen zijn zoo eer biedwaardig als deze der werkende klas. Uit liefde tot eene gemakkelijke populariteit moet men dan demokratie doen op zijne zeeldraaiers, en onder voorwendsel dat de werkman de gelij ke is van den burger, moet men den burger niet reneweeren om voldoening te geven aan het Onberedeneerde onge duld van zekere socialistische clubs. De strijd in de Kamer is voor dezen oogenblik voldoende. Indien de leiders van het socia lism dat niet willen verstaan, indien zij voortgaan eene dreigende houding aan te nemen, tegenover vreedzame burgers, goede vaderlanders, verdedi gers der orde, en partijgangers van vreedzamen vooruitgang zullen zij er enkel in gelukken de afwijkingsbewe ging van de bevreesde kiezers nog meer te doen toenemen en alzoo den toestand van het katholiek Gouverne ment te versterken Beter laat dan nooit zegt het spreek woord. Eindelijk gaan onze tegenstre vers wat wijzer worden en de kreten Weg met den godsdienstWeg met de kloosters Weg met de burgerij een weinig onderdrukken. Het is juist niet uit overtuiging of dat zij tot betere gevoelens gekomen zijn, o neen, doch het is omdat hunne loensche politiek er hen toe dwingt. Zij zullen in het vervolg hunne oude maskers van den zolder halen en het oude liedje zingen van wij zijn tegen den godsdienst niet. Opgepast dus Kiezers, en op uwe hoede voor die vermomde. SfleS: weder heer en eiders. In België blijft het weer standvastig... ver anderlijk. Inde omliggendelanden, eveneens, wissel den in de laatste dagen bewolkte en heldere lachten elkander af. In Zwitserland viel geen regen, doch de lucht was over het algemeen een weinig be wolkt. De temperatuur is ietwat geslegen. Zelfs wordt mooi weder gemeld uit Lattaane, Locarne, Vevey en Zermatt. In het Zuiden van Europa heeft het gebied van den hoogen druk zich opnieuw versterkt en is diontengevolgeook voor Midden-Europa van invloed op de weergesteltenis geworden. Evenwei doet een naderende lage drukking van den Atlantischen Oceaan bewolking en plaatselijke regens verwachten. Ongegrond ger&iciüS. Eenige Italiaanscho dagbladen, verspreiden het ge rucht dat de Paus, in 't zwart gekleed, en vergezeld van een sekretaris, 's nachts ten 2 ure het Vaticaan zou verlaten hebben, om zijne zieke zuster te bezoeken. Dit gerucht is volkomen ongegrond, want de zuster van den Paus die wat onpasselijk geweest is, is reeds volkomen genezen. Nieuwe munten. Naar de «Tag- liclie Rundschauvernoemt, bestaat het plan, ter gelegenheid van het 25-iarig regee- rings-jubileum van keizer Wilhelm, dat den 15en Juni van het volgend jaar zal gevierd worden, nieuwe munten in omloop te bren gen. Allo goud- en zilvermunten zullen door andere vervangen worden, waarop eene nieuwe beeltenis van den keizer zal prijken. Op het oogenblik in loop zijnde mnnten, na melijk, dagteekenen reeds van bet begin der regeeringsperiodo van keizer Wilhelm, en stellen den monarch op jeugdigen leeftijd voor. Niet alleen zal de nieuwe beeltenis den keizer op ziju tegenwoordigen leeftijd voor stellen, maar ook zullen hals- en borststuk bedekt zijn en wel met het uniform van de kurassiers lijfwacht. Congres van den Ik4. kath. lya'OMwentsond. De Reiclispost le Weenen meldt, dat Z. H. de Paus, tot vertegenwoordiger van den H. Stoel bij het congres van don internationalen raad der Katholieke Vrouwenbonden, dat van 8 tot 10 September te Weenen gehouden zal wor den, benoemd beeft, den eerw. beer doctor Spoiser, professor aan do Universiteit, te Freiburg, Zwitseiland. Deze benoeming wordt bijzonder op prijs gesteld door het bestuur der R. K. Int. Vereeniging tot Be scherming van Meisjes, daar dr. Spelser een der meest gewaardeerde leden van dit bestuur uitmaakt. Movr. de barones (le Montonach, pr. der R. K. Intern. Vereeniging tot bescherming van meisjes, 16, rue St-Pierro, te Freiburg, is bereid aan eveutuoele deelneemsters of deelnemers van dit congres, alle gewenschte inlichtingen te verleenen. Vanaf 7 September, is haar adres bene vens dat der onder-presidente, Mejuffer Clé ment, 33. Rumweg, Weenen. Men kan al daar belet aanvragen met duidelijke vermel ding van naam, adres, benevens in welke kwaliteit men ingeschreven staat als lid van dit congres. Verleden nacht had in een klein spijshuis der Simon-le Francslraat, te Parijs, een bloedig drama plaats. Het spijshuis werd gehouden door eene weduwe, Mev. Clavière en nu onlangs was een weesjongen, dien zij vroeger had opge nomen en in een groot hotel had geleerd voor kok, wederom bij haar teruggekeerd, om samen het spijshuis uit te haten. Onder de gewone klienten van het huis, was de 23jarige Karei Aymé, een rondleur der, die zeer goed zijn brood won op de ver- schillige sportvergaderingen der streek. In de laatste dagen, voornamelijk sinds den terugkeer van den jongeling bij zijne aange nomen© moeder, scheen Aymé zeer terugge trokken, doch niets deed evenwel het vroese- lijk drama vermoeden, dat verleden nacht gebeurde. Aymé stond aan de toonbank in gezelschap van verscheidene andere verbruikers, toen hij eensklaps een revolver te voorschijn haalde en twee schoten loste op mev. Claverie. Deze stortte erg gekwetst ten gronde. Vooraleer iemand hem zulks had kunnen beletten, richtte Aymé nu het wapen op zich zeiven en joeg zich een kogel door de herse nen. Hij bleef op den slag dood. Zijn lijk werd naar het doo'denhuis over gebracht. Met alle noodige voorzorgen werd mev. Claverie naar een gasthuis gebracht, waar haar toestand hoogst bedenkelijk ge oordeeld werd. Nopens de drijfveer der misdaad, geeft Aymé zelf de inlichtingen in een brief, door hem aan den aangenomen zoon van zijn slachtoffer gestuurd. Daarin verklaart hij, dat bij gehoopt had met mev. Claverie te kunnen huwen.aldus het hotel te kunnen uit baten, en zulks nu door zijn terugkeer onmo gelijk geworden was Het geneeskundig onderzoek. Er wordt nog altijd veel gesproken over de oplichting der Hollandsche barones van Coehoorn en men begrijpt slecht dat zooveel tijd noodig is om een besluit te nemen om trent het lot van 'tjonge meisje. Men had het nieuws verspreid dat advo- kaat Dejardin, van Oostende, verzaakt had aan zijn inzicht de in vrijheidstelling van het meisje te eischen. Dit is totaal in strijd met de waarheid. Mr Dejardin, integendeel, stelt alles in 't werk om deze in vrijheidstelling te bekomen. Een rekwest hiertoe werd aan den voor zitter dor burgerlijke rechtbank van Brugge gericht om de genoesheeren van het fort Jaoo te Ukkel te dwingen do barones vrij le laten. De geneesheeren, inderdaad, weigeren aan den eiseh van den advokaat voldoening te geven, zoo zij niet gedekt zijn door eene rech terlijke beslissing. Uit eenen brief dien de jonge barones aan haren advokaat kon doen toekomen, zou blijken dat zij in 't volle genot van hare ver- standvermogens is en veel kalmer redeneert dan vele gezonde personen in den toestand waarin zij zich bevindt, zouden vermogen te doen. Nochtans wordt gemeld, dat doktor De Boeck, door het parket aangesteld om de verstandelijke vermogens van het meisje te onderzoeken, zijn verslag aan den prokureur des konings overhandigde, verslag, zegt men, waarin de deskundige tot de slotsom komt dat het in 't belang der barones zelve zou zijn, haar nog eenigen tijd in een gesticht te doen verblijven om volledige kalmte in haren geest te brengen. in Duitschland Een onbekende, waarschijnlijk een zinne looze, hoeft in don trein Nauen-Berlijn, drie vrouwen verscheideno messteken toegebracht, waarna hij uit den trein sprong. Op 't zelfde oogenblik stoomde de sneltrein Berlijn-Ham- burg voorbij. Het scheelde weinig of hij werd er door vermorzeld. Hij moest terug op do voettrede van den trein Nauen-Berlijn springen. Toen de express voorhij was, nam hij de vlucht door de velden, achtervolgd door talrijke reizigera en soldaten. Hij ging ingehaald worden, toen hij aan de deur van een huis een rijwiel bemerkte. Zonder dralen sprong liij op den velo en reed in volle snel heid weg. De reizigers en soldaten moesten hunne achtervolging staken. Men vreest dat do gevaarlijke gek nog slachtoffers zal maken Eene premis van 2,500 fr. is uitgeloofd voor don persoon die den dader zal doen aanhou den. De toestand der slachtoffers is zeur erg De policie is op het spoor van den dader. Het is een jongeling die onlangs uit het zinneloozengesticht van Herzberge ontsnapt is, waar hij sedert twee jaren opgesloten zat. Hij kreeg toen een dakpan op het hoofd en werd daardoor in de hersens geraakt. Nadat de aanrander uit den trein gevlucht was waarin hij zijnen gruwelijken aanval pleegde, heeft hij den velo gestolen van don opzichter der bosschen te Nauen en van daar is bij weggoredeu in de richting van Boer- nicka. Polieieageiiten zitten hem op de hielen. Bijna eiken dag leest men over een vlieg ongeluk, waarbij een vlieger zwaar gewond of gedood wordt. Naar aanleiding hiervan heeft de Fran&che vlieger Garros, die langen trjd het hoogte-rekord bezat, een statistiek gemaakt, waaraan het onderstaande wordt ontleend Tegemvoordig staat Frankrijk, wal het aantal vliegers betreft, bovenaan met 819 vliegers (op 31 Maart 11.) Dit land heeft ook het treurig rekord van het grootste aantal slachtoffers der vliegkunst, namelijk 53 doo- den, onder wie 25 officieren en 2 vrouwen. Duitschland beeft 135 vliegers, het aantal slachtoffers bedroeg 33, onder wie 8 officie- eieren Engeland komt op de lijst voor mei 196 vliegers en 12 dooden, onder wie 1 vrouw. België met 43 vliegers en 5 dooden Rusland met 97 vliegers en 12 personen die eenen doodelijken val deden. Italië beschikt over 106 vliegers en heeft 13 slachtoffers te betreuren. Spanje met 14 vliegers heeft tot dusver 4 dooden, doch niet het hoogste tenhonderd. Oostenrijk telt 48 vliegers en 3 dooden zijn te betreuren. De Vereenigde Staten komen op de lijst voor inet 48 vlie gers met het getal van 26 slachtoffers. Voor Nederland geeft Garros 19 vliegers en één slachtoffer op. Zwitserland heeft 21 vliegers en 3 dooden bovendien noemt Garros nog Denemarken met 6 vliegers, evenals Argen tine en Zweden met 5 Sddert de samenstelling van dit overzicht is de doodenlijst der vliegsport nog met 15 namen vermeerderd. Wat de oorzaken der ongelukken betreft, meent Garros dat deze in de meeste gevallen niet op te sporen zijn; echter bestrijw hij niet, wat de Fransche officier Ronard onlangs gezegd heeft, namelijk dat een vierde van alle rampen te wijten is aan de onbekwaam heid der vliegers. Vijftien der ongelukken worden veroorzaaktvolgens Garrosdoor onvoldoende geoefendheid 9 door waag halzerij 8 door onvoorzichtigheid 13 door fouten in den bouw 20 °/0 door hol onvoldoende bevestigd zijn van onderdeelen, en 10% door luchtstroomingen. Een Fransche vakman heeft eens beweerd dat één van de vier vliegers omkwam Gar ros acht dit overdreven. In 1910 en 1911 bedroog liet tenhonderd slachtoffers tusschen 6 en 8 °/0. tijd samengewoond met den 32jarigen Pieter Van der Straeten, van Denderleeuw, doch wegens het brutaaal karakter van dezen laatste, was de jonge tfrouw alleen gaan wonen op eene kamer der Groendreef. Van der Straeten achtervolgde haar echter en ing in hetzelfde huis ook eene kamerhuren. Onnoodig te zeggen dat er dikwijls twist ontstond tusschen het koppel. Van der Strae ten zocht de oude betrekkiogeu er aan te knoopen, doch Maria Van Ophem weigerde. De man uitte dan doodsbedreigingen tegen haar. Dinsdag morgend, toen de vrouw beneden kwam om zich naar haar werk te hegeven, sprak hij haar opnieuw aan en daar zij nog maals weigerde, trok hij een revolver en loste twee schoten op de vrouw. De ongeluk» kige kreeg de twee kogels in het hoofd en stortte bewusteloos ten gronde, terwijl de latje moordenaar de vlucht nam. Het slachtoffer word in bedenkelijken toe stand naar het gasthuis overgebracht. De moordenaar kwam zich een uur na da moordpoging cp liet Paleis van Juslicie ge vangen geven. Hij is in het gevang van Vorst opgesloten. De dubbele misdaad van Rumbeke blijft met het grootste geheim omringd. Evenwel wordt het onderzoek steeds met de grootste zorg voortgezet, maar tot hiertoe is niets gevonden, dat zou toelaten op het spoor der moordenaars te komen. De landbouwer Van Coillie is opnieuw door bet parket ondervraagd geworden, evenals zijn koeiwachler en eenige geburen. In de streek betreurt men ten zeerste, dat het gerecht er niet kan in gelukken, de band te leggen op de daders. Men vreest reeds, dat de daders nooit zullen gevonden worden. Nu eerst, begint men op de hoevo woder- om de handen aan het werk te slaan. Van Coillie, die do eerste dagen moedoloos en teneergeslagen was, zoekt thans in het werk een middel om de vreeselijUe dood zijner ge liefde echtgenooto te vergeten. Hij heeft ten andere 8 kindoren, voor welke bij to zorgen beeft. De zorgen van zijn huishouden heeft hij overgelaten aan zijne zuster en zijne schoon zuster. In de streek is alles nu ook wat kalmer geworden, doch ongetwijfeld zal er nog lang gesproken worden van dezo dubbele misdaad. Allerwege wordt evenwel den wensch geuit, dat de monsterachtige moordenaar zou spoe- mogelijk in handen van het gerecht zouden mogen vallen. Dinsdag morgend werd de Groendreef te Brussel, in opschudding gebracht door eene moordpoging. De 24 jarige Maria Van Ophem, die van i haren man gescheiden ieefdo, had eenige» Belangrijke wijzigingen. (Niemoe wet van ll"en Mei 1912). De nieuwe pensioenwet van 11 Mei 1912, heeft belangrijke wijzigingen gebracht aan de vorige peneioenwetten van 1900 en 1903 nopens de voorwaarden te vervullen tot het bekomen van het kosteloos Staatspensioen van 05 frank. De besluiten dezer nieuwe wet van 11 Mei 1912 dienen wel onderzocht en overwogen te worden door alle belanghebbenden, want zij openen den weg tot het kosteloos ouder domspensioen aan talrijke personen die vol gens do vorige bestaande verordeningen uit gesloten-waren. Krachtens do nieuwe pensioenwet wordt een kosteloos ouderdomspensioen van 65 frs. toegekend aan de personen geboren van af 1 Januari 1843 lot 31 December 1848 inbe grepen. Bijgevolg alle Belgen geboren in de jaren 1843-44-45-46-47 en 4S kunnen aan spraak maken op het pensioen van 65 frank, indien zij de volgende voorwaarden vervul len 1°) Belg zijn 2°) ten minste sedert één jaar eene ver blijfplaats in België hebben j 3°) ten minste 65 jaar oud zyn j 4°) in nood verkeeren. Deze vier voorwaarden moeten reeds ver vuld zijn VOOR 1 Januari van het jaar waar voor het pensioen van 65 frank aangevraagd wordt. De derde voorwaarde ten minste 65 jaar oud zijn moet vervuld zijn in den loop van liet vorig jaar, dus vóór den 1 Januari van het jaar waarvoor het pensioen gevraagd wordt. Alzoo de personen geboren in 1845 waren 65 jaar oud in 't jaar 1910, en voor wat den ouderdom betreft waren in regel om hun pensioen te ontvangen in 1911. Deze eboren in 1846 warén 65 jaar oud in 1911 en kunnen hun eerste pensioen ontvangen iö 1912. De personen van 1847 moeten wach ten tot in 1913, en deze van 1848 tot in 1914, oin hun eerste pensioen te trekken. De vierdo voorwaarde in nood verkee ren versohaft de meeste moeilijkheden, want volgens de wet worden de 65 frank alleenlijk toegestaan aan deze personen waarvan do nood kan bewezen worden, niet enkel in woorden want velen om 65 frank 's jaars te trekken zouden niet aarzelen zich voor arme sukkelaars uit te geven maar met daadzaken en cijfers, na nauwkeurig onderzoek over de jaarlijksche inkomsten en uitgaven, en over geheel den gang en toe stand des aanvragers. De Staat zendt aan alle burgemeesters de officieelo stukken en papieren waarop al de vragen gedrukt staan die de wet voorschrijft om den nood des pensioen vragers vast te stellen. De bur gemeester of zijn secretaris leest ieder dezer gedrukte vragen voor, en schrijft de gege ven antwoorden op. De burgemeester ondor- teeker.t lrnt invulblad omdo echtheid dor in lichtingen door den aanvrager verschaft to bevestigen en zendt binnen de maand alles over naar het beschermingscomileit hetwelk alleen gemachtigd is de aanvraag te heoor- deelen en uitspraak cr over te doen. Binnen de acht dagen wrordt aan dien aanvrager do beslissing van het beschermingscomiteit me degedeeld. Indien het komiteit do aanvraag verwerpt, dan heeft do aanvrager éóne maand lijd om in beroep te gaan bij den gouverneur dor provincie, en 'i is dan de provinciale com missie die over de aanvraag onwederroope- lijk zal beslissen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1