'T EEN Ml ANDER Een familiedrama in Amerika D®od vaü generaal Booth Droevig drama te Coareelies Onverzoenbare wraaklust f ID O- 3E3 Xj -A- 13 li Vreeseiijk drama der zinneloosheid. Stoutmoedioe bandieterij te Eissne Dramatische brand te Schaarbeek VOOR ONZE KOLONIE Achttiende Jaaegang n' 197 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag S3 Augusti 19IS. ■tmoacaosB ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 6 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL-EN TE ERUS3EL 728, Steenweg van Vtatenloo, 728. TE AALST 9KerJcstraat» Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aafik. (1 tot 4 tl. Tsg.) Ir. 0.60 3* blaaz. (de regel) fr. 0.50 4e bi adz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekl amen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, berstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 België heeft de heerlijke faam aan 't hoofd te staan van alle natiën voor zijnen economischer., industrieëlen en Ncommercieëlen bloeimaar ons land geniet ook de weinig benijdenswaar dige eer mede te dingen voor het grootste drankmisbruik. Is het uit hekelarij, uit liefhebberij dat wij dit misbruik aanklagen Dui zendmaal neen maar 't is uit plicht van kristen menscb dat wij moeten wijzen op bet onmeetbare gevaar van don drankvloed die ons volk geheel en al dreigt te oversoppen en naar den ondergang te voeren. Wij moeten den reuzenkamp aan gaan tegen dit rampzalig zot en beestig drinken we moeten ten kruistocht to gen tegen het alcoolisme. Wat is alcoolisme Is dat van tijd tot tijd een glas bier drinken, als ge dorst gevoelt Is het soms bij misval, een stuk in den kraag drinken, wat steeds te beknibbelen valt? Oh, neen! dat is alcoolisme niet. Maar de toestand waarin duizenden verkeeren, die zonder zat te zijn of zal te worden, meer drinken dat ze li- chaamlijk behoeven of van noode heb ben, dat is de plaag van het alcoo lisme. De duizenden in de krankzinnigen gestichten, de. tienduizenden die inde gevangenis zuchten de honderddui zenden die langzaam hun geslachls- bloed vergiftigen de vernietiging van het gezonde leven in het nog te schep pen toekomstig geslacht, dat is de plaag van het alcoolisme. Het kind heeft recht op brood, spel er, lietde.Door den drank van vader of moeder, of vader en moedor, wordt het kind zijn brood, zijn spel en zijne liefde ontstolen. De vrouw is door het Evangelie vrij geworden uit den hoidenschen slaven- wereld de drankduivel heeft er op nieuw eene slavin van gemaakt. De ellende, de ongelukkigen, de smarten beschrijven door het drank misbruik verwekt, is onmogelijk weer te. geven de stoet van allerlei slacht offers van dien duivelschen tiran voor oogen doen oprijzen, schijnt al even onmogelijk. Zij die de maatschappelijke kwestie werkelijk willen verbeteren, zijn ver plicht zich op te offeren in den strijd tegen het misbruik van den drank. Terecht zei Mgr Mercier te Duik op eene vergadering van hoogstudenten, leeraars en hooger ontwikkelden: Ieder katholiek, ieder kristen, ja ieder mensch die nog een geweten heeft, is verplicht zich te onthouden van sterke dranken. Kardinaal Manning, aartsbisschop van Londen, ging alle Zondagen, hoe wel in de 70 jaren oud, naar het Hyde Park dier wereldstad om daar aan de menschen te spreken tegen het alcoolisme. Hij verklaarde dat, zoo hij zijn strijdtocht 25 jaar eerder ware begon nen tegen het alcoolisme, Engeland op den huidigen oogenhlik 100,000 ka tholieken meer zou tellen. Te Scheveningen bewees Dr Ariëns door proefondervindinglijke feiten dat het overtollige biergebruik zeer nadee- lig werkt op het zenuwengostel, op de hersens, op de maag, op het hart, op den lever, kortom, op al de levensver richtingen van 'tmenschelijk lichaam. Duizenden zijn er die zich langzaam maar zeker en onbetwistbaar zelfmoor den door het drankmisbruik. Duizenden liggen nu onder de kille graszode op het kerkhof, die, zonder het drankmisbruik, nog zouden genie ten van het leven. Duizenden kinderen zijn er die ver basterd, verkankerd, bloedvergiftigd op de wereld zijn gekomen, en de onschuldige slachtoffers zijn van het wangedrag hunner ouders. Ja, vele kinderen zijn tenger en teer, zien bleek en uitgemergeld, kwijnen en teren weg dat g'het ziet, zijn onge lukkig geheel hun leven lang en dik wijls gebeurt het, dat de oorzaak van dit droevig levensbestaan niemand ar.ders is dan de vader of de moeder, die in vroegeren leeftijd te veel hebben gedronken. Beseften de menschen de verschrik kelijke verantwoordelijkheid hunner dwaze daden kenden zij de vreeselijke gevolgen op hun eigen bloed, door hun ongelukkig drankmisbruik, de beweging tegen het drankmisbruik zou met wonderstappen vooruitgaan. Het Dllilsehi In 1890 waren er in België 32206 personen enkel Duitsch sprekend in 1900 waren er 28314 of 0,42 percent der bevolking. Er was eene ver mindering van 12 percent voor de Duitsph- sprekenden. S!gemeen percent. Bij de •ijfers zijn de 327.696 kindoren onder de 2 jaar niet medegerekend.Daarmee rekening houdend, zien we dat 81,05 ten honderd van de Belgische bevolking slechts ééns taal sproken, waarvan 42,16 percent enkel Vlaamsch 38,47 enkel Fransch en 0,42 enkel Duitsch. Boven de 15 jaar spreken er 41,47 enkel Fransch 41,01 enkel Vlaamsch en 0,4 en kel Duitsch. In Clfoina. Het zit er weer aardig in China, Yun Shi Kaï moet aan de Cllineesche vergadering onmiddelijk uitleg geven over de onthoofding van 2 generaals. Een gerucht is in omloop als zou Sun Yat Sen vermoord zijn. den zee kant- In 1911 zijn er te Oostende door de verschillende vischbooten voor de volgen de prijzen visch toegekomen en uit de ver schillende Belgische havens Uit De Panne voor 327,118,85 fr. Uit Nieuwpoort 91.180,44 fr. Uit Coxyde 11.226,40 fr. Uit Ooslduinkerke 252,22 fr. Uit Blankenberghe 18.8G5,00 fr. Uit Heyst 3.287, 75 fr. Uit Zeebrugge 12.173,80 fr. Uit Oostende, kl. booten, 219.234,93 fr. zeilschepen, 1.051.773,10 fr. stoomschep., 2.954.267,80 fr. Allerlei kleine visch voor 40.015,00 fr. Totaal 4.729.395,29 fr. Ft»aitsc!iie araapclsie. Tijdens het verblijf van de Marseillaise Fransch oorlogschip, in de stad Antwerpen was het zeer in 't oogspringend hoe weinig tucht er heerschte aan boord. Nu komt het alles be ter aan het licht. 19 man worden vervolgd die bij het vertrek uit Autwerpen in do stad bleven rondslenteren. Ze VtfiHen nieta De liberale on derwijzers komen hardnekkig op tegen de beslissing dor roode collegas, waardoor zij een gedeelte van hun loon voor de werksta king zouden moeten afstaan. Dit verzet strekt die heeren recht tor eere. Afgescheurd, De Confédération General du Travail die in Frankrijk zoo ge kend is om haar last verkoopen, lieeft zich afgescheurd van de socialistische partij. Die inrichting wil heel en al zelfstandig worden. Os gesproken talen in Bel gië. In 1900 waren er, volgens de alge- meene volksoptelling, 2.574.805 inwonersof 38, 47 percent die enkel Fransch spraken. Er waren er 299.733 meer dan in 1890, 't zij eene percentvermeerdering van 3,61. In 1890 waren er 2.744.271 inwoners die enkel Vlaamsch sprakenin 1900,2.822.005, of eene vermeerdering van 277.734 of 2.83 percent. Het percent aantal vlaaraschspre- konden was in 1900 dus 42-16. In 1S90 spraken er 700.997 Vlaamsch en Fransch in 1900 waren er 801.587 of 14.35 percent meer. Daarvan gaf Brabant 5.26 per cent Oost-Vlaanderen 1,65 percent Ant werpen 3.58 percent West-Vlaanderen 2.76 percentLuik, 0.42 percentHene gouwen, 0.55 percent Limburg 0.34 per cent Namen, 0.03 percent, Luxemburg, 0,03 percent. In eene voorstad van Upperton gebeurde gisteren een geheimzinnig familiedrama. In eeno groote villa namelijk had een brand gewoed en toen de policie na aÜoop daarvan bet huis binnendrong, ontdekte ze de ver koolde lichamen van een man, eene vrouw en drie kinderen; die allon klaarblijkelijk door schoten waren gedood, en een door schoten gewonde dame. Deze dame, die zegde mevrouw Murrax te heeten, en twee schotwonden in den nek be komen had, heeft, nadat zij naar het zieken huis was overgebracht, eenig licht kunnen werpen op de geheimzinnige geschiedenis. Volgens hare verklaringen zou de man twee van de kinderen hebben doodgeschoten en nadien het wapen tegen baar gekeerd hebben, echter zonder haar doodelijk te tref fen. De tegenwoordigheid van de twee an dere personen in het huis waarvan de eene naar vermoed wordt, eene kinderjuffrouw is en de andere een kind, is nog niet opge helderd, daar volgens de overlevende dame slechts vier menschen in het geheel zich in de villa bevonden. Nadat do brand in het gebouw was ge- bluscht, werd nog eene belangrijke ontdek king door de policie gedaan. Er werden na melijk drie ledige petroolkannen gevonden, in de kamer, waarin de lijken lagen. Verder bevond or zich een emmer met water, dat met bloed was vermengd en waar in iemand blijkbaar de handen had gewas- schen. In eene zilveren vaas, op den schoorsteen mantel werd een bedrag van ruim 22 pond sterling in muntgeld gevonden, alsmede een stukje papier, waarop geschreven stond Ik ben totaal geruïneerd en heb allen ge dood, die mij toebehoorden. Begraaf ons in eeuzelfde graf. God vergeve mij. Men weet nog niet, wie de man is. Generaal William Booth, stichter van het Leger dos Heils, is gisteren avond te Londen overleden. William Booth, werd geboren te Notting ham den 10n April 1829. Hij heeft zijne opvoeding genoten van een bijzonderen godsdienstonderwijzer van de Methodist New Connection Church. Op zijn 15® jaar werd hij bekeerd. Hij begon terstond te Nottingham aan de prediking in de open lucht. In 1852 trad hij in geestelijken dienst. In 1861 legde hij zijn ambt hij de New Con nection Church neer. Op zijn reizen door het land kwam hij te Londen, waar hem de ellende onder de bevolking van Oost-Londen trof. Den 5n Juli 1865 ving hij zijn pogingen aan om het lot van die bevolking te verbe teren. Eerst droegen deze pogingen den naam van Christelijke Zending, welke zich in 1878 tot het Leger des Heils ontwikkelde, hetgeen tot een organisatie is gegroeid met vertakkingen in 54 landen en koloniën, met 20,000 officie ren en onderofficieren. In verband hiermede heeft Booth een groot stelsel georganiseerd ten behoeve van de mensohen, die in den strijd om het bestaan zijn ondergegaan, van de hongerlijders, de zondaars en misdadigers. In 1910 had het Leger des Heils meer dan 900 instellingen van weldadigheid. Meer dan 6 millioen bed den en 10 millioen maaltijden werden in één jaar verstrekt. Behalve zijn In darkest Englandschreef generaal Booth nog Letters to my Soldiers; Religion for Every Day. De inkomsten van zijn werken en van de bladen waren steeds voor de kas van het Leger. De generaal kende geen verstrooiingen. Alleen moet hij genoegen hebben gevonden in reizen, ofschoon hij op reis even hard werkte als thuis. Vijf maal heeft hij Amerika en Canada bezocht, drie maal Australië en Zuid-Afrika, twee maal Indië, eenmaal Japan on verscheidene malen bijna alle landen van Europa. Ilij was in 1855 getrouwd met Catharina Mumford, die in 1890 stierf. Zijne zoons en dochters werken mee in het Leger des Heils. Een vreeseiijk drama der zinneloosheid bracht gisteren het dorpje Kerdavid, in Fransch Normandië in opschudding. Eene vrouw, schielijk zinneloos geworden, wierp hare vier dochtertjes in eenen poel en sprong er daarna zelf in. Alleen het oudste dochtertje, zes jaar oud, kon nog uit het water kruipen en zich redden. Ziehier in w elke omstandigheden het drama plaats had. De landbouwster Jozefina Pogam, 35 jaar oud, was op een veld gegaan, ongeveer 5Ót) meters van hare woning gelogen, om er aardappelen te gaan uitdoen. Zij had hare vier kinderen medegenomen. De aardappe len waren van geene goede hoedanigheid en de vrouw riep eensklaps r Indien het zóó moet gaan, zullen mijne arme kinderen er toch niet door lijeen. Ik zal ze ergens brengen, waar zij niets meer noodig hebben Zij trok dan har© vier kinderen, waarvan het oudste zes jaar en het jongste 1 jaar oud was, mede, en ging ze aan het einde van het veld in eene poel werpen, waarin nauwelijks eenige kubieke meters water stond. Daarna sprong de arme vrouw er zelf in. Toen de vader 's avonds te huis kwam, vond hij alleen zijn zesjarig dochtertje te bed liggen. De arme kleine verhaalde aan haren vader, wal moeder gedaan had, er bij voe gende dat zij kon uit het water kruipen en onmiddelijk naar huis geloopen was, waar zij zich ontkleedde en te bed legde óm zich te verwarmen. Onmiddelijk liepen de vader en eenige ge- buren naar den poel en vonden er de lijken der moeder en der drie kinderen letterlijk opeengestapeld liggen. Het vreeseiijk drama heeft in do streek de grootste ontroering verwekt. Eene markiezin wil hare kinderen in 't water werpen. Een droevig drama had gisteren avond te Courcelles plaats. Rond 7 1/2 ure, wandelde eon© zeer net gekleeds dame langsheen de vaart van Charleroi, in gezelschap barer drie kinderen, 11, 8 en 6 jaar oud. Eensklaps greep de dame het oudste kind vast en wilde het in de vaart werpen. De drie kinderen begonnen om hulp te roepen, waarop de schippers ter plaats snel den, de kinderen verlosten en de dame naar het policiebureel brachten. Daar verklaarde zij zich met hare drie kinderen te hebban willen verdrinken en gaf baren naam op markiezin de la Motte d'Arenberg-d'Essé, wonende te Brussel. Zij had Vrijdag laatst hare woning verla ten, eene som van drie honderd frank mede nemende. Na hier en daar gedwaald te heb ben, wilde zij zich nu naar Jumet, van waar zij geboortig is, begeven, 't Is toen zij langs heen de vaart van Charleroi ging, dat zij het gedacht kreeg zich met hare kinderen te verdrinken. De arme vrouw lijdt aan zenuwzwakte ©n gaf reeds meermaals teekens van zinsver bijstering. In Februari laatst verleende koning Vic tor Emmanuel genade aan den 72jarigen Gelestino Gregori, na eene galeistraf van 40 jaren. In April 1872 had de man zijnen baas, den barbier Porciani, met vvien hij twist had ge had met revolverschoten gedood. Gregori werd verdedigd door Grispi, toen nog geen minister-voorzitter, doch deze gelukte er en kel in zijn hoofd te redden en hij werd ver oordeeld tot levenslange galeistraf, In het proces werd als getuige opgeroepen een gewezen werkgezel van den beschul digde, de pruikmaker Pio Lorenzitii, welke, goed op de hoogte van het verleden van Gregori, alles van hem zegde, waarin het gerecht kon belangstellen. Gregori zwoer toen zich te zullen wreken. Veertig jaren waren sedert dien voorbij gegaan toen Lorenzini in de bladen las dat Gregori genade had gekregen en in Rome was teruggekeerd. Lorenzini is intusschen eigenaar gewordon van een toiletsalon in de via del l'Aracceli, 64. Voor eenige dagen, toen hij na 't sluiten van zijn salon huiswaarts ging, werd hij door een oud man met ver bonden gelaat, op de hielen gevolgd. Ver moedens krijgend ging Lorenzini naar een policiebureel en kreeg een agent meê om hem te begeleiden. Toen zij buiten kwamen was de oude man verdwenen. Eene week later stond Lorenzini aan zijne deur wat lucht te scheppen, en weer zag hij oen oud man komen, thans zonder verband, en hij herkende hem als dezelfde ouderling, die hem reeds éénmaal gevolgd had. De oude man passeerde dicht bij hem en beiden keken elkander strak in het gelaat. Lorenzini herkende in den man zijn ouden werkgezel niet.Deze deed nog eenige stappen, wendde zich toen eensklaps ora, haalde een klein stylet uit den zak en stak naar Loren zini. Gelukkig kon deze, die op zijne hoede was, den slag afweren en geholpen door zijne dochter en een voorbijganger hield hij Gre gori aan en leverde hem over aan een cara- binière, die hem naar het politiebureel bracht. Daar eerst vernam Lorenzinni wie zijn aanvaller was. Gregori is naar de gevangenis van Regina Coeli gebracht. Woensdag namiddag werd de Legrandlei to Elsene in opschudding gebracht, door eene stoutmoedige bandieterij. M. Vleminckx, linnenfabrikant, wonende Priemslraat te Brussel, kwam gedurende den zomer regelmatig den nacht doorbrengen op zijn buitengoed, Legrandlei, 48. Over dag verblijft alleen eene meid op het hui ten- goed. Een veertiental dagen geleden, was een elektricien eenige herstellen komen doen in het buitengoed. Woensdagnamiddag, rond 5 ure, kwam deze kerel terug, zeggend dat hij nog eenige herstellingen moest doen aan do elektrieke bellen. Daar de meid hem her kende, liet zij hem zonder argwaan binnen. De elektricien verzoekt haar naar boven to gaan en de bellen te doen werken.De schurk nam die gelegenheid waar, om de voordeur te openen en twee gezellen binnen te laten. Dan ging de elektricien naar boven en zegde aan de meid dat zij naar beueden kou gaan. Pas was de meid beneden, of zij werd aangevallen door de twee andere bandieten, die haar met hunne revolvers bedreigden indien zij dierf om hulp roepen. De arme meid werd eeno prop in den mond geduwd en aan armen en beenen gebonden. Zoo werd zij dan naar de slaapkamer van haren mees ter gesleept en er op een zetel geworpen. Onmachtig moest zij daar ooggetuige zijn van de plundering der plaats. Allo kassen werden} opengebroken en alle voorwerpen van waarde medegenomen. De schurken namen ook een kistje mede, eene belangrijke geldsom bevattende. Zij lieten de meid aan haar lot over. Reeds lang na het vertrek der bandieten, kon de meid eindelijk de prop uit don mond verwijderen en om hulp roepen. Eene buur vrouw snelde toe en kon hare boeien losma ken, waarna de policie verwittigd word. Het parket van Brussel is nog Woensdag' avond ter plaats geweest. Het signalement der drie bandieten is in alle richtingen rond gestuurd geworden. Roerende redding, Woensdag avond rond 8 1/2 ure is brand ontstaan in het huis n. 26 der Gaucheret- slraat. Het vuur was uitgebarsten in een© kamer van het eerste verdiep, op den koer uitgevende. Spoedig deelden de vlammen zich mede aan de trappen, aldus aljen aftoeht afsnijdende aan twee vrouwen welke op da tweede verdieping woonden. Eene der vrouwen, 82 jaar oud, bevond zich in de kamer, gelegen hoven deze waar het vuur was begonnen. Zij kon onmogelijk vluchten, daar langs den eenen kant de trap pen in brand stonden en langs den apderen kant de vlammen door de vensters sloegen. De pompiers, spoedig ter plaats gesneld redden eerst de vrouw welke zich in de voor kamer bevond, doch om de andere te berei ken moesten zij ruim een half uur werken. Een der pompiers, zekere Narieng, werd daarbij erg aan het gelaat en de handen ver brand. Men kon er eindelijk toch in geluk ken in de kamer binnen te dringen en vond er de arme vrouw bewusteloos ten gronde liggen. Een bijgeroepen geneesheer kon haar ovenwei spoedig tot het leven terugroepen. D© schade, door het vuur veroorzaakt, is zeer aanzienlijk. De inrichting en uitbreiding der havens Eene Belgische zending is door den heer Renkin, minister vau Koloniën, naar Enge land gezonden, om er de inrichting- der ver- schillïge havens te gaan onderhoeken, met het doel de studie te vergemakkelijken van een uitgebreid plan om de haven onzer kolo nie en namelijk van Boma, Matadi en Kins hasa in te richten volgens de eisohen van den vooruitgang en te voorzien van de volledigste materialen. De zending bestaat uit de heeren majoor Ghielain Mahieu, bestuurder van het minis terie van koloniën Bouriez, ingenieur-wa- terkundige, en Camus, ingenieur. Zij zijn naar Liverpool vertrokken om er de vlot tende bruggen te onderzoeken. Deze kaaien reizen en dalen met het water, en dat stelsel zou in Congo groote diensten bewijzen, dewijl de Congostroora 6 maanden hoog en 6 maan den laag staat. Te Liverpool hebben de studiereizigers kostbare aanteekeningen genomen en zijn vervolgens naar Holy-Head, Kingstown, en Londen vertrokken, en zijn met een schoonen voorraad schetsen naarBrussel teruggekeerd, om in korten tijd de ontwerpen op te maken om onze koloniale havens volgens de ver- eischten van den vooruitgang in te richten. Men hoopt reeds aanstaande jaar do hand aan het werk te kunnen slaan.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1