Oe Katholieke volksbeweging in leiyiö 'T EEN EN T ANDER Het einde van een avondtnrier Eene belangrijke uitvinding EcMelijk drama te CIMilly Hst drama van Eastbourne Achttiende jaargang n I SS Zaterdag 24 August! ISIS. 33 A. O- IB X-, A 33 DRAMA DER JALÖERSCHEID nabij Namea GRUWELIJKE MISDAAD ia MtsciDAfnira Veröaclite bsrichlan uit Rusland 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ijjt TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL-EN TE BRUSSEL I TE AALST 723» Steenweg van IVaterSoo, 723. Q, Kertstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-Be Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. ide regel) fr. 0,50 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Relcl amen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) £r. 2,00 Sinds 1S86 hebben de katholieken hier in ons land vooral beginnen in te zien dat eene zuivere, welgemeende er. aanhoudende katholieke volksbe weging ten hoogste noodzakelijk was. Gelijk altijd zijn de Belgische katho lieken stoutmoedig op den voorgrond getreden en wisten bij te springen daar waar er in de beweging een tekort was vast te stellen. Onze lezers, en vooral zij die zich met de leidende po litiek en maatschappelijke beweging druk bezig houden, mogen niet nala ten zich een boek aan te schaffen dat hun ill prachtigen oogenschouvv zal laten nemen het heerlijke, maar vaak ook moeilijke werk, door onze vrien den in de laatste 25 jaren afgelegd. Dit boek is meesterlijk geschreven en komt van de bevoegde hand van volksvertegenwoordiger Arthur Ver- haegen, voorzitter van den Belgischen Volksbond. Het lezen van dit hoek is eene over- schoor.e wandeling op het maatschap pelijk veld van onze katholieke wer kers over gansch België. Tevens zult gij er het genoegen smaken de voor mannen te ontmoeten die ons op dien weg zijn voorafgegaan. Vooreerst Staatsminister Beernaert en met hem Staatsminister Helleputte, Pater Rut ten, ministers Levie, Renkin, Carton de Wiart en volksvertegenwoordiger Huysbauwer en de sr.oere werkers, keuren Eylenbosch, Leon Brugge- man en priester Pottier. Leest dit werk om van die werking een klaar gedacht te hebben. Meent niet dat het enkel de socia listen zijn die zich we spreken niet op liefdadigheidsterrein, want daar behoort bijna alles aan de katholieken maar die zich op maatschappelijk gebied hebben onledig gehouden. Uit muntende werken en inrichtingen voor de w erkende klas hebben het licht gezien te Leuven, te Antwerpen, te Brugge, te Sint Niklaas, te Brussel, te Bergen, te Iiortrijk, te Charleroi, te Le Roeulx, te Lokeren, te Roesse- laere, te Luik en te Namen. Overal zijn er ziektekassen, pen sioenkassen, lijfrentkassen, werkbeur zen, studiekringen, en talrijke inrich- lingen van nut en vermaak tot stand gekomendie aan het volk dat wilde zien, hebben getoond dat de katholie ken op elk gebied wedijverei#j;en zich opofferen om aan het volk al de moge lijke diensten te bezorgen. Zoo hebben wij te Leuven, eeugrooten Ouderlingen Bijstand, eene maatschap pij tot 't bouwen van Werkmanswonin gen, eene voor den gemeenscbappelij- ken aankoop van grondstoffen, eene voortbrengingscooperatief, eene veree- niging van bedienden, synciikaten van werklieden en van kleine patroons, een scheidsraad en een officieel maand blad voor de gilde. Te Sint Niklaas zien wij 3 Onder linge Bijstanden, 15 syndikaten, elf afdeelingen van muziek, van letter kunde, van sociale huishoudkunde, van vermaak. De Onderlinge Bijstan den bezitten een kapitaal van 58,000 fr. Tevens bestaat er een studiekring. Te Bergen hebben wij mutualitei ten, pensioenkassen, een studiekring, eene belangrijke coöperatief en in gansch liet arrondissement 40 volksse- kretariaten en syndicaten van vrije mijnwerkers. Te Brussel zijn de werken zoo tal rijk dat wij ons beperken met te herin neren aan het sekretariaat van de maatschappelijke werken van het arrondissement Brussel, aan do school van Kunsten en Ambachten en aan de talrijke beroepsscholen en de propa- gandistenschool. Te Charleroi hebben wij eene coöpe ratief met 14000 leden daar zijn inrichtingen ten voordeele van zieken, ouderlingen, werkonbekwamen, wer- keloozen, weduwen en weezen veree- nigingen om te helpen tot het bekomen van eene arbeidswoning eneenplechti- ger: begrafenisdienst. Door de herverzekeringskas krijgen de leden in tijd van ziekte of ongeval, en dit gedurende 5 jaar, een bijstand van 1 frank per dag. Te Roeulx hebben wij een studie kring, twee coöperatieven, mutualitei ten, herverzekeringskassen en pen sioenkassen. Te Kortrijk vinden wij syndikaten, beroepsschoien, werkeloozenkassen en allerlei instellingen die den werker verzekeren en bijstaan tegen de moei lijke dagen die komen kunnen en voor de meesten komen zullen. Lokeren telt wevers- en metserssyn- dikaten, een bureel van kostelooze raadpleging, eene maatschappij voor het bouwen van werkmanswoningen, en talrijke mutualiteiten en pensioen kassen. Roesselaere bezit eene samenwer kende bakkerij en menigvuldige an dere werken waarin de werklieden den grooten rol spelen. Luik heeft van alles syndikaten, mutualiteiten, studiekringen, coöpe ratieven, pensioenkassen, werkbeur zen en een katholiek dagblad. Namen heeft eveneens allerlei volks- werken in het leven geroepen. Wat Gent betreft, onnoodig hier op te wijzen. Ieder weet dat de Gentsche katholieken op ieder gebied wedijveren met dê Gentsche socialisten en dat binnen korte jaren de economische werking onzer vrienden die der socia listen heel waarschijnlijk zal overvleu gelen. Dwaas, ja, uitzinnig zijn diegenen die durven zeggen, dat onze katho lieke vrienden achteruit zijn gebleven om onze kristene arbeiders niet op elk gebied, met raad en daad bij te slaan. De katholieke volksbeweging is een heerlijken weg opgegaan alien spannen samen, allen gaan hand in haud, om ze nog tot voller, tot alge- meener uitbreiding, ontwikkeling en bloei op te drijven. Dit heeft ons op eene uitstekende, op eene magistrale wijze doen inzien, de zoo bevoegde als ondervindingrijke schrijver M. Arthur Verbaegen, in zijn alom zoo gunstig besproken hoek: 25 années d'action sociale. Leger1 zercalea* hoofd.—M.Booth oppergeneraal van het Heilsleger is ge storven. Hij was al 82 jaar geworden. Het Heilsleger bevatte 70.000 officieren, 71 dag bladen en tijdschriften en 750 menschlie- vende werken het had wortel geschoten in 52 landen. Nu Booth dood is, ^vraagt men naar gijn opvolger want ieder leider van een maatschappij, 't zij grooto of kleine, moet steeds zorgen voor een bevoegden opvolgor. Ma*ede Ssn 'ft verochiet. Meer en meer wordt er gosprolcen .van het sluiten van den vrede tusschen Italië en Turkyë. Cyrénaïque zou aan Egypte gaan, en Tripo- litaniê worden ingelijfd door Italië, hoewel de sultan er het geestelijk gezag zou over houden. Engeland zoo in veigelding Turkyë waarborgen voor de niet-verbrokkeling van het Turksche Rijk. Blijde lnftg«ede. Gent zal toeko mende jaar eerst aan de beurt komen voor do Blijde Intrede onzer vorsten. Daarna zal het gaan per alphabetische orde. Doornik, hoewel geen hoofdstad der provincie, zal ook het bezoek ontvangen de vorsten zullen er een riddersteekspel hijwonen. V/ij ze voot*zoi*fj. De prokureur des Konings M. Holvoet, in naam van 't par ket, heeft aan de burgemeesters, policiekom- missarissen, veldwachters^ bevelhebbers der gendarmen, van het arrondissement Brussel volgenden brief gestuurd: Mijne Ileeren, Sinds eenigen tijd reeds worden er in het land aanzienlijke hoeveelheden revolvers ver kocht. De dracht der wapens, een gevaar daarstellend voor de apenbare veiligheid, in tijden van staking, van geweldige politieke betoogingen, of van verzamelingen voor doel hebbend aanslag te plegen op de vrijheid van den arbeid, verzoeke ik u terstond iederen persoon, aangehouden iu den loop van vijan dige betoogingen of verzamelingen, af te tasten, ten einde te onderzoeken of deze geen verboden wapen draagt. In geval van ontdekking van een wapen in dien aard op hem, zal deze persoon, on- iniddelijk te mijner beschikking moeten wor den gesteld. De prokureur des Konings, ,G. Holvoet. Deze aankoop van revolvers schijnt moeilijk avereen te brengen met de zoo vredelie vende inzichten der rood© leiders. Doch wij weten hethet eene zijn slechts woorden dit echter is het begin eener voorberei ding tot noodlottige daden. Eeoi nieuttf ©o^ffleeS ©vee* bel gis. Dr Seitz, bijlange geen katholiek, schrijft in het Frankfurter Zeitschrift Onder vrijheidslanden van eerste gehalte moet België in de eerste plaats voornoemd worden. Sedert tientallen van jaren wordt het land geleid van bij val tot bijval door eene regeering openlijk en vrank en vrij katholiek. Toen de katholieken aan 't bewind kwa men, voorspelde men aan dit land een nood lottig verval. De werkelijkheid heeft de on geluksprofeten gelogenstraft. Het tijdperk der tekorten heeft plots opgehouden en de be grootingen hebben verwonderlijke bonis ge geven. België heeft, onder nijverheids- en han- dolsopzieht, zulk eene vlocht genomen dal de Belgen zonder tegenspraak do eerste natie der wereld zijn. Het geserreerd net van zijne spoorwegen en telegrafen klopt al de rekords. België is vijfmaal kleiner dan Groot-Bretugne (En geland) en het telt 4S keeren min afmen dan het rijke Engeland. Belgen, wezen wij trolsch en fier op ons zoo bloeiend vaderland E§n meisje met revolverschoten gedood. Gisteren avond -had een bloedig drama plaats te Saint-Servais, bij Namen. Een 22-jarige arbeider Adolf Plumier, doodde er een 20-jarig meisje met revolver schoten. Plumier keerde met het meisje, langs de Samber huiswaarts, toen eensklaps een hevige twist tusschen het koppel ontstond, doordier Plumier haar verweet. Zondag avond meteen anderen jongeling gedanst to hobben. Het meisje antwoordde hem, dat zij toch vrij was te dansen met wi® zij wilde, waarop Plumier, die zeer opgewonden was, schielijk een revolver trok en twee schoten op het meisje loste. Deze werd door da twee kogels in het hoofd getroffen en stortte bewusteloos neder, terwijl de moordenaar de vlucht nam. Voorbijgangers, die op het gerucht der vuurschoten waren toegesneld, vonden hot meisje in een bloedplas liggen. Het slacht offer werd naar de woning van een genees heer gebracht, die haar na verzorging naar het gasthuis deed overbrengen. Dè ongelukkige bezweek er kort na har© aan komst. Wat de moordenaar betreft, deze is spoor loos verdwenen. Men veronderstelt dat hij zich gezelfmoord heeft. Het parket is lei- plaats geweest. I1V OOISTGrO Aan de grenzen van Belgisch Congo en Engelsch Soudan jaagde eene bende stoopers op olifanten, wier ivoor zij naderhand op de wereldmarkt brachten. De bende werd aan gevoerd door een blanke, een Amerikaan, met name Rogers, in de Evenaarswouden terecht gekomen, na meerdere avonturen te hebben doorleefd in Californië en in de on herbergzame goudvelden van Klondijke. Zijne tochten in het gebied van Lade deden den Engelschen gouverneur van het distrikt, kapitein Fox, hesluiten eene zending soldaten op zijn spoor uit te rusten een onderofficier, zes Soudaneesche soldqton, acht dragers en zeven muilezels. De opzoekingen duurden twee maanden, tijdens welke kapitein Fox en zijne manschappen de hardste ontberingen hadden te onderstaan. Eindelijk ontdekte kapitein Fox sporen eener ivooroverbrenging en dan een kamp. Hij zond op verkenning drie zijner manschap pen uit, die verdwonen. Hij zelf rukte dan vooruit en werd naar eene hut geleid, waar het hoofd der stroopers, de Amerikaan Rogers, lag t® zieltogen. Deze laatste leefde nog enkele dagen, on bezweek tengevolge van een vuurschot, gelost door de Souda neesche fusiliers van kapitein Fox. Alvorens t« sterven, vertelde Rogers zijn leven aan den Engelschen officier, die gekomen als rechtdoener, en nu ziekenoppasser was ge worden. Voorheen liet hij zijne vrouw aan haar lot over, om de avonturen te gemoet te loopen. Geen godsdienst belijdende, voegde hij erbij, mocht ik al doen wat mij beliefde. Zijne vrouw, die New-York bewoont, en die hem reeds sindst waalf jaar dood waande, is hertrouwd. Eene gruwelijke moordzaak is thans in Duitsch Zuid-West Afrika aan 't licht ge bracht door twee ellendelingen. Eenigen tijd geleden, werden twee Duit- sehers, Falk en Sommer genaamd, ter dood veroordeeld, wegens moord op een blanke, nabij Winduck. De twee ellendelingen hebben nu in het gevang Lekend, dat zij in het begin des jaars, toen zij beiden in het gebergte zwierven, zij eene zwarte vrouw on haar negenjarig doch tertje, tot een katholieke zending behoorende, opgelicht en in eene spelonk opgesloten had den. Daar deden de beide schurken moeder en dochter gedurende verscheidene dagen do afgrijselijkste martelingen en gruwelijkste mishandelingen ondergaan en vermoordden ze dan. De ellendige moordenaars duidden de spe lonk aan waar de slachtoffers vermoord waren en men vond er inderdaad hunne been deren. Wilde dieren hadden de lijkon version- den. Daar deze moorderijen op inboorlingen gepleegd werden, hebben de Duitsche plan ters aan d© overheden gevraagd dat de terechtstelling der moordenaars zou plaats hebben in de streek zelf, waar de slachtoffers woonden, opdat de inboorlingen wel zouden kunnen zien. dat er maar één© gerechtigheid bestaat en dat de blanken zoowel als de negers voor hunne misdaden gestraft worden. Ongelukkiglijk weet men nog niet of de terechtstelling zal kunnen plaats hebben, daar er geen lieul is in de Duitsche kolonie en men geen inlander met de strafuitvoering zoekt te gelasten. De Londensche bladen maken melding van een nieuw middel om visch te bewaren dat, als men op de eerste berichten staat mag maken, een groote toekomst kan hebben. De uitkomsten van liet nieuwe stelsel zijn te Londen aan een aantal belangstellenden ver toond. De uitvinder er van, zekere M. H. J. Ran dolph Hemming van Cheltenham, voert als nadeelen tegen het bewaren van visch op ijs aan, dat dit de verrotting niet tegen gaat en zeer duur is. Zijn stelsel komt hierop neer, dat d© visch in een tank wordt gelegd en dan alle lucht, door het inpompen van koolzuur onder een druk van vier atmosferen, uit de visch uitgedreven wordt. De kosten moeten maar een achtste gedeelte bedragen van het verduurzamen door ijs, en de visch blijft lan ger goed dan volgens eenig ander stelsel mogelijk zou zijn. In tegenwoordigheid van Rawson, een raadgever van de regeering van IJsland, den agent generaal van Brilsch Columbië en een aantal journalisten werd dezer dagen een verzegelde cylinder geopend waarin eenige weken lang een zalm bewaard was, volgens het stelsel van Hemming. Hij word gekookt en de aanwezigen aten er van. De viscb, zoo verzekert men, smaakte even verscli, alsof hij pas uit het water kwam. Hetzelfde stelsel is toegepast op andere visch, dio eerst tien weken lang op ijs bewaard en daarna volgens de methode van Hemming behandeld was. Ook deze visch was goed gebleven, en men was het er over eens, dat dit met geen an der middel te bereiken zou geweest zijn. Want als visch eenmaal uit het ijs genomen is, bederft hij, zooals men woet, snel. Men voorspelt nu al, dat het mogelijk zal wordén om de zalm uit de rivieren van En gelsch Columbië en Newfoundland versch in Engeland en daar binnen iedereona bereik te brengen. De visch zal er, als het nieuwe stelsel de proef dourslaat, ook veel goedkoo- per worden. De eebtgenooten Bier, te Chantilly, in een hutje wonende, kwamen sinds lang niet goed overeen, daar de man, een onverbeterlijk© dronkaard, zijne vrouw steeds op eene onge hoorde brutale wijze mishandelde. Zaterdag laatstleden mishandelde Bièr op nieuw zijne vrouw en bracht haar zelfs een messteek in den rechterarm toe. Het slachtoffer ging zich bij eene buur vrouw laten verzorgen. Deze raadde haar aan eene klacht neer te leggen, doch de vrouw, nieuwe mishandelingen vreezende, deed zulks niet. Zij keerde naar huls terug en zegde tot haren beul, dat het geen© erge wonde was en zij alleen verschrikt geweest was hij het zien van het bloed. De ellendeling antwoordde haar, dat zij zich steeds om eene nietigheid bekloeg en sloeg haar nogmaals duchtig af. Nu had de ongelukkige er genoeg van en verliet hare woning. 's Anderendaags morgends, denkende dat haar man nog sliep, keerde zij terug om hare kleederen te halen. Bièr die zat te eten had echter zijne vrouw zien komen, verborg zich achter eene deur, en toen zij de hut ver liet, sprong hij op haar toe en plofte haar een mes in den rug. De vrouw deed nog een paar stappen en plofte dan dood ten gronde» De moordenaar ging dan zijn ontbijt voort zetten en toen de agenten hem kwamen aan houden, bood hij niet den minsten tegen stand... Op het policiebureel ondervraagd, zegde de ellendeling, dat zijne vrouw hem tegenstak en zijn eten nooit gereed was. De moordenaar is opgesloten. Een oproer aan boord van een kruiser zou in een bloedblad gesmoord zijn Eene logenstraffing. De Duitsche Gazet von Voss deelde Don derdag avond het berichlgmede dat te SinJ Petersburg het gerucht liep dat de bemanning van den kruiser Kagul der Zwarte Zeevloot, in opstand zou gekomen zijn. Daar er geen middel was, om de orde te herstellen, zouden de batterijen der kust het vuur op den kruiser geopend le hebben. De kruiser zou met hèel de bemanning gezonken zijn. Latere berichten uit Parijs meldden nog Volgens een telegram uit Nicolaïeft, een© haven der Zwarte Zee, zouden de oproerige matrozen vau de Kagul zelf hun schip doen zinken hebben Een Uveede telegram meldde, dat een andere oorlogsbodem der Russisch© vloot hetzelfde gevaar liep. Anderszijds wordt uit St-Petersburg ge seind, dat men daar in de officieel© kringen niets weet betrekkelijk den oproer aan boord van den stoomer Kagul en de vernieling van dezen kruiser. Men vermoedt evenwel, dot de waarheid verzwegen wordt en er alleszins toch iets moet gebeurd zijn in de oorlogsvloot der Zwarte Zee. Gisteren wist men al meer van het vreeso- lijke drama, dut to Eastbourne is voorgeval len. De moordenaar en zelfmoordenaar heette Murray bij gaf zich wel uit voor een kapitein van het Engelsche leger, maar is vermoedelijk slechts soldaat of misschien onderofficier geweest. Waarschijnlijk heeft hij tegen de Boeren meegevochten. Al meer is de opmerking gemaakt, dat vele Engel schen, uit den oorlog teruggekeerd, bloedige misdaden hebben bedreven. Ook in Zuid- Afrika trouwens zijn dergelijke misdrijven na den oorlog talrijker dan er voor. Murray had een knap voorkomen en leek een deftig heer, die altijd over geld scheen te kunnen beschikken. Hij was getrouwd met Edith Paler, de dochter van een spoorwegbe ambte, maar had ook betrekking met haar zuster Florence. Bij deze had hij twee kin deren, bij zijn echtgenoot© een. Desondanks waren de zusters op goeden voet met elkaar. De getrouwde naaide bijvoorbeeld de kleeren voor de kinderen van haar zuster. Edith was de jongste van vier zusters voor haar huwe lijk had Murray verkeering met Florence, met wie hij hot spoedig na het huwelijk weer aanlegde. Dit had ten gevolge, dat hij met zijn schoonouders in onmin leefdo. Te Eastbourne heeft hij oerst gekwetst Florence zijne schoonzuster daarna doodge schoten zijne echtgenoote Edith en haar kind, de twee kinderen van Florence en om te vol einden heeft hij zich gezelfmoord. Murray was geruïneerd. Doch hij kende ook geen zedenleer en eens zoover ie men. tot alles in slaat.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1