Kunstnieuws. Brusselsche briefwisseling. STRIJDKREET EEN JUBELFEEST IN HET VATIKAAN De 10° verjaardag der Kroning van Paus Pins X HOE L06SEK. ONZE HELDEN Kl8SiBnarisseEvaE8c'üsuinaarKsT.30 BE VOLKSSTEM 26 EN 26 AUGÜSTI 1912 Ia Vlaanderen vlaamsch, zoo is de kreet die wij thans hooren, het is ons dierbaar recht, waar wij zoo zeer naar Streven... Al door de vrije vlaamsche gauwe, zien wij thans onze vrome voor- Vaderen herdenken met vreugde wer pen wij onze blikken op steden en dorpen, die er het hunne toe bijdragen, em feesten in te richten, ter eere, van cnze vroegere vlaamsche helden, die kulks waardig zijn Eere zij aan Aalst, Waar men op zoo prachtige wijze de tlag der Gulden Sporen gevierd heeft Alsook aan vele andere vlaamsche (ste- den en dorpen, waar men niet minder gevierd heeft, ten einde dien heuglijken dag te herdenken. Eere zij ook aan Antwerpen, die zich waardig toont onze vlaamsche Scheldestad te heeten waar men op zulke meesterlijke en roemrijke wijze herdenkt, - Hij die1 zijn volk leerde lezen Hij die ons nauwer verbindt en ons leert kennen uit welk Edel geslacht wij Vlamingen voortspruiten, en hoe wij moeten too- nen onze vlaamsche helden waardig te zijn. Pit vlaamsche broederliefde bren gen wij hulde, aan allen die zich opge offerd hebben om zulke schoone feesten ïn te richten, om zulke mannen als Conscience te herdenken. Zulks ver diend nagevolgd te worden, in heel ons -vlaamsche land, om de vlaamsche her ten er op te beuren, om te toonen, wat en wie wij zijn want Rust-Roesthet ïs betreurenswaardig, dat vele Vlamin gen zich schamen hunne vlaamsche moedertaal te spreken, en dat ook velen aan hunne oude vlaamsche zeden verzaken, omdat zij soms rijk zijn of omdat zij een hoog ambt bekleeden, en het zijn zij die ons zouden moeten voor afgaan, het zijn zij, die de tolk zouden moeten zijn van ons vlaamsch bestaan onze taal en onze zeden, en maar al te dikwijls zien wij dat zij er zioh niet om bekommeren. Eh wel, dat zij zich op richten, dat zij hun vlaamsche bloed in hunne adren laten vloeien dat zij zich verbroederen met al wat vlaamsch is, dat zij onze fiere vlaamsche rechten doen geldenen als wij dan werken hand in hand, Eendracht bij Macht dakzuilen wij misschien in de toekoihst eens megen wezen, wat Vlaanderen in het verleden vermocht dan zullen wij KVl iuOilkion UvUüliWl BU) onzen vurig verlangden droom eens te «ien verwezenlijken De Eisch eeder Vlaamsche Hoogeschool en zoo zal onze strijd, machtig voortgestreden worden voor onze fiere leus Voor God en Vlaandrens reeht Laat óns dus allen dapper zijde aan zijde staan, Gij Studentengilden die de weg moet banen met uw verlicht verstand, Gij vlaam sche wachten met uw vlaamschen taaien wil, Gij allen katholieke vlaa-m- iche vereenigingen, in een woord al die zich Vlaming heetStrijdt allen moedig voor onze vlaamsche belangen, Waar en hoe het ook moge wezen want: In 't zuiden wemelt valsch verraad Bat ons belaagt met saooden lasten Hoe meer het zuiden ons versmaadt tTe koener wordt ons wacht en vaster Sluipt in het land de bastaardij En maakte ze kruipers valsche knechten Jn vlaandren vlaamsch dat willen wij Wij Vlamings zullen daar voor vechten. J. M. Hofstade. in wit moirée-zijden toga met een rood ma- zetta en stool bekleed, langzaam de Cappella Sixtina binnen, terwijl achttien cardinalen, met de roode Cappa omhangen, vergezeld van hunne caudatari in rood-paarsen toog, in plechtige proeessie volgden. Perosi zong zijn eigen Tu es Petrus en machtig klon ken de zuivere metalen stemmen door de ruime Sixtijnsche kapel met haar prachtige acoustlek. In de kapel wachtten de Bisschoppen en Protonotaren, de Uditoren der Rota en de Generaals der reguliere Orden in het pries terkoor de komst des Pausen af. De gezanten van Belgié, Beieren, Brazilië en Chili, ver tegenwoordigers der andere gezantschappen bij den H. Stoel, Maltheseridders eu ridders van het H. Graf, de Romeinsehe adel en weinige geneodigden, damen en heeren, vul den de overige ruimte. De dienstdoende Zwiisers en Palatijnsche wacht zijn in groot tenue. Z. H. begaf zich terstond naar de treden van het altaar, en bad het trappengebed met den cardiriaal-celebrant mede, don eersten door den Paus gecreëerden cardinaal, Z. Era. Card. Merry del Val. Daarna nam de Paus plaats op zijn troon, waar assisteerden hunne Eminenties Card. Rampolla del Tindaro, VivèsyTut© en Delia Vdpe. Tredende oogenblikken waren er wederom zeer vele bij deze greolsche plechtigheid. Nog moer dan de koninklijke intocht maakte diepen indruk het Credo, dat de gepurperde Cardinalen, die zich om den Bisschop van Rome in een breedon cirkel geschaard had den, t© zamen met den Paus luid baden, zich vereenigend in het ééne geloof volgens de apostolische geloofsbelijdenis. Dan de diepe stilte der Consecratie, toen de bestuurders van Gods Kerk in kinderlijk gelooven aan het Godsgeheim diep hunne hoofden bogen voor den verborgen God onzer onzer altaren. En als van een engelenkoor uit de hemelsche gauw en zweefden toen door de stille ruimte de zoet-vloeiende klanken van het Gezegend Hij, die komt in den Naam des Heeren Hosanna in Excelsis ge volgd door een heerlijk schoon O salutaris hostia, o heilbrengende Hostie, die de hemel- deuron wijd openzet, geef kracht en hulpe in den strijd En aller lippen baden mede dezen vredigen engelenzang van Perosi borsten bogen zich in ootmoedige aanbidding- of hieven zich omhoog in heilig Godsver- trouwën. Eindelijk hog de zegen van den Paus. Fier hief zich de flinke gestalte van Christus' voren de Evangeliewoorden waren toegezon gen Gij zijt Petrus, en op dezen steen rots zal ik mijne kerk bouwen en aan U zal ik de sleutels des Hemelrijks geven Met machtige stem en grootsch gebaar zegende de Paus in zijn volmacht als Stadhouder Christi de geknielde menigte, die diepbewo gen in ootmoed zich bekruiste. In de Sixtijnsche kapel werd ter herden- denking van den kroningsdag var. onzen roemrijk regeerenden Paus Pius X eene plechtige Hoogmis opgedragen. Verleden jaar kon Zijne Heiligheid, door ongesteldheid verhinderd, deze plechtigheid, helaas niet bijwonen. Des te grooter was dit jaar de vreugde van allen, toen zij zagen, dat de Paus zich in zoo'n bloeiende gezond heid mag verheugen. Hiervan was niet al leen het gezonde uiterlijk en do opgewekte stemming van Z. TI. het bewijs, maar ook het volle, krachtige geluid, waarmede de Paus na de H. Mis het Sit nomen Domini benedietum aanhief en het Benedicat vos omnipotens Deus, Pater el Filius et Spiritus Sanclus mot zichtbare vreugdo en een lang, uithalend Sanctus zong. Door de palfreniers in roode kleedij en de hoogwaardighoidsbekleeders van het Vali- kaan voorafgegaan, schreed Zijne Heiligheid Vakantie leergangen. Aan de jeugd opvoeden opgedragen. Wanneer men tegenwoordig de scho lieren en de studenten gade slaat en ze aan het redeneeren zijn, denkt men voorzeker dat er ernstige vraagstukken besproken worden handelende over studie, kunst of wetenschap. Nadert, men is verwonderd, die toekomende mannen hooren de kans te bespreken van een velokoers of ander sport. Eerste broekventjes nauwelijks kun- jnende lezen zitten met een sportblad in de hand en denken meer aan voetbal, velokoers. automoblelkoersen zelfs bokspartijen dan aan hunne leergan gen. Ziet ze op speeltijd, 't is velokoers voetbal en in de afwezigheid van den opzichter verdeeld in twee kampen, groote rede—sport algemeene slag 't Huis is het niet veel beter, de gazet in handen en gezien met koortsige haast naar den eenen of den anderen koordendanser of acrobaat. Athene moet gedurig wijken voor Sparta. Fijngevoelen en kunst bukt onder brutaliteit. De ziel wordt geofferd aan het lichaam Niet dat we tegen redelijk sport of gymnastiek zijn integendeel alles in middelmate gelijk Ed. Picard zegt. Wij vragen gezonde lichamen waar kloeke ontwikkelde zielen in huizen. •Nu is 't een overdaad de lichaams sterkte gaat boven wetenschap en ken- nis,alsof het gebrul van de leeuw boven de zang der nachtegalen te verkiezen te richten, dan aan een geleerde die tijd en gezondheid zou verbruikt hebben om menschenleyens te redden en te verlengen. Jonge lieden hebben gedurig de na men van velorijders op de lippen maar kennen de namen niet van Geleerden, Dichters, Beeldhouwers, Schilders, die Vlaanderens roem gemaakt en de we reld door verspreid hebben. Maar hoe daar verandering aan brengen zult ge mij vragen. Door op voeding 1 Bestuurders en leeraars van alle sGhelen aan u die taak Ontrukt de kinderen aan de sportplaag, ontrukt ze aan de straat en met eenen aan alle gevaren der ziel, leid ze onder het be waak van een bekwame profesor de wijde wereld in. Richt vakantielber- gakben in. Dagelijksche wandeling met verschillende leeraars handelend over Natuur, Botaniek, plaatselijke Historie, Oudheidskunde, Folklore enz. leergangen in velden en meerschen over bergen en dalen. Ontwikkelt de leerlingen hun oogen leert ze het schoone zien en gevoelen en ze zullen het vuige verachten. Gelukkig zullen ze genieten over het minste, het kleinste, het nietigste in chijn, maar een gassche wereld op zijn eigen, die de Schepper zoo kwistig in de natuur verspreid heeft, en waar van zooveelen ontrokken blijven daar z'er steke blind voorbijgaan bij gebrek aan geoefende oogen. Denkt gij ook dat indien de volks huisvader een meerdere kuituur geno ten had en gevoeliger was aan de ■schoonheid der natuur, hij min in de herberg zoude vertoeven,min geld ver teeren,min alkool verbruiken dus meer gezondheid, geluk, welstand en zielge- not genieten. En de toekomstige huisvaders, het toekomstige geslacht zijn de tegen woordige leerlingen. Gelijk de Godde lijke Meester en de Grieksche leeraars, onderwezen indevrije lucht, in de volle natuur, zoo ook zouden bevoegde pro fessors uitstappen doen met de leerlin gen en telkens over iets nieuws han delen. Bijvoorbeeld Een bezoek aan Lede, de zachte lijn van heuvel en baan doen opmerken, kouten ovèr het schoone der velden het dichterlijke der beekjes omzoomd van oude knoestige wilgen in het water spiegelen licht, schaduw en Kin™ <joea zien handelen over het nut der vogoUnf; overinsekten De bedekapellekens op merken h t ontstaan van den bede weg waarom hij gevestigd is bezoek aan de kerk uitlegging over spitsbogenstijl, schilderwerkenbeeldhouwwerken enz In deze wandeling ligt alles begre pen. Men doet vooreerst aan footing sport, t is gezondste men leert Natuur, Schilderkunst, Beeldhouwkunst, Bota niek, Dierenkunde, Oudheidskunde en andere vakken te lang om te melden. Andere dagen zou men besteden om pachthoeven modelinrichtingen te be zoeken. Verders Muzeums, Ateliers, Werkhuizen, Fabrieken, Abdijen, Kloo sters, Kerken, Kasteelen enz. enz. Dit ware voorzeker een goed middel om kunstgevoel bij de kinderen te doen ontstaan en hun van veel nadeeligs te onthouden tevens wordt het een nut tige gezonde sportoefening die de leer lingen met gretigheid zouden aanveer den, en de ouders niet min. - Deze zouden Hemel en professors over deze goede ingeving bedanken,bij zonderlijk als ze met een hoop bengels zitten die een leven houden om er hoorendul van te worden. Ik spreek met ondervinding, J. D. L. neg onafgemaakt, maarzij biedt reeds een der gezelligste wandelingen aan der Brusselsche omgeving. Zij loopt van aan de vaart, verbindt zich door eene brug met de Van Praetlei, trekt voorbij de statie van Schaerbeek. Tot aan de Helmetbaan beeft de Lamber- montlei langs weerszijden over 't alge meen zeer nette gebouwen. Er staan 3 reien boomen, de vierde rei is versierd met schilderachtige hofkens. Achter de brug zijn er nog enkele gebouwen in oprichting, maar van daaruit ziet men het Justiciepaleis, de torens van St-Ma- ria en van O. L. Vr. van Laeken. Aan den voet vajj den Lambermontlei heeft men het plein der spelen binnen kort in te huldigen, de kom der plein wordt in asphalte gelegd. De zijwegen van de Lambermontlei brengen ons naar het Josaphatpark. Boven de Gedachtenis straat is degelijkleggingenkelgedaan, de boulevard blijft achterwege, 't Is spijtig hopen we dat hij weldra ge heel zal voltooid wezen. Vijvers, meeren, moerassen uit de Brusselsche omgeving schijnen bestemd om tot parken vervormd te worden. Klagen w'er niet over. Dit maal is het de oude vijver van de Souvereinlei tusschen Audergem en Boitsfort die vervormd is in een gezel lig park, vroeger was het een zeer on gezond moeras. In November was men begonnen met de vervorming, nu groeien de boomen, groenen de weiden en grasperken verrukken het oog nochtans er is te kort aan bloemen Een nieuwe fontein, versierd met kunst- matige rotsen, is voor Woluwe aange legd, hare kokende wateren vermeer deren het schilderachtige van dit ge zellig hoeksken. In'tOosten wordt het park door een heuveltje overheerscht, waar bovenop een kasteel staat. Een vaste brug over de Woluwe, stelt in staat de Souverein lei te bereiken. Al die wandelingen rond Brussel kunnen we gemakkelijk doen dank het uitstekend tramwegen net dat we bezitten. inblazen, ze doen beslissen, ze leiden en er over onderhandelen. In het geheel zijn de mislukkingen veel, veel talrij ker dan de bijvallen. De werkstakingen breken de uitwe gen van den handel, die dikwijls vol moeielijkheden zijn om te herstellen, de handelsbetrekkingen hebben een gruwel tegen den warrebroel en de willekeurige onderbrekingen. Beeldt men zioh in wat ramp het zou zijn moest onze algemeene voert- brengst met een tiende dalen er zou een tiende der werklieden werkeloos vallen en de bestaanmiddelen vernieti gen van zoovele kleine huisgezinnen. Ah 1 wat zijn ze schuldig, zij die de werkstakingen verwekken en niet ver der zien dan hun neus en niets anders vertellen dan dwaas- en ongerijmdhe den. Werklieden, overweegt dat. KOBE. Men zou tegenwoordig gemakkelij ker geld vinden, om aan een rugge- kromden halsbreker een standbeeld op Uit de hoofdstad ontvangen wij dit schrijven Zaterdag, 24 Oogst 1912. We plodderen voort in regen en slijk en zonder spotlach lm>gen we zeggen De Zomer loopt op zijl. einde. De Herfst komt vlug aan en de zwaluwen trekken er al van door, op zoek naar nieuwe zomerzonnestralen die wij zoo weinig hebben gehad. Zondag morgen te 6 u.10 hebben wij in België, op 40 km. van Brussel eene aardbeving gehad wij weten er niets van matr in het waar nemingsgesticht te Ukkel is het aange- teekend. We hebben dus eene aardbe ving gehad maar z'hetft zich heel be tamelijk gedragen. Te Brussel hebben wij ook eene Lam bermontlei, ter eere vai hem die men Dinsdag namiddag, bezocht ik bet Elisabetgast-huis te Ukkel met den voor. zitter van Sint Vincentius te Ukkel en TheodoorDoric, den Belgischen Bre- toenschen bard,zoo genoemd omdat hij j -v België de luitenant was van Botrel. Dit g»Gouwis in laatst modernestijl en een modei-.on netheid, rijnheid, orde en wetenschappelijk volmaaktheid en is gelegen in een der «ohoonste en ge zondste landschappen. Nu*ijn er 200 zieken van allen ouderdom, geacht en stand. Er zijn kamers van 25 fr. po* dag maar ook prachtige slaapplaatsen aan 2,25 fr. en 3 fr. per dag. De verkleefdheid der goede zusiers heeft ons vooral getroffen. De overste is baronnes de Broqueville, zuster van onzen uitstekenden Eerste Minister, ge holpen op bewonderenswaardige wijze door 22 zusters en een groep met vrij willige ziekendiensters van het werk van St. Camillius,tusschen dewelke wij de schoonste namen vinden van onzen Belgischen adeldom. Ziedaar een ver kleefdheid weerdig vermeld te worden en waervan vele antiklerikalen in de pijnlijke oogenblikken van het leven gelukkig zijn zich te kunnen bedienen De traditionneele kermis van O. L. Vrouw ten Roode zal heden avond op de Anneessensplaats geopend worden. Over 300 jaar is die kermis ontstaan. In de 16* eeuw stond de kapel van O.L. Vr. ten Roode in de Andcrlechtstraat op 100 meters van de toenmalige stadsves- tingen. Op einde Oogst kwam er uit gansch het land volk toe om O. L. Vr. te vereeren en hulp te krijgen tegen cholera en buikloop. Dan hadden er jaarlijks groote feestelijkheden plaats. De Fransche revolutie schafte kapel en kermis af, weder herhaaldelijk te rug ingevoerd maar bepaaldelijk tot stand gebracht sedert de laatste chole- rauitbarsting in 1807. De Roode Maagd staat thans in de kerk van O. L. Vr. ter goeder Hulpe waar er veel beegangers heenkomen. Men leest ineen Brusselsch logieblad liet volgend typisch feit M. Max Hallet, roode schopene der stad Brassel is een kerel die voor zijne socialis tische princiepen nooit zou overstappen. Het schijnt dus dat de grootste collec tivist der Brusselsche gemeontebazen groote eigendommen bezit tusschen de Groote en de Kleine Espinotte. Schepene Hallet heeft het zoo verre gebracht dat de gemeenteraad onlangs d e opening stemde van groote bol werken en leiën tusschen den steenweg van Waterloo en de eigendommen van den rooden millionnair. Als bij tooverslag winnen dus de eigen dommen van proletariër Hallet een zeer groote meerdorwaarde aan. Te dier gelegenheid beeft de Brusselsche schepene-socialist nog eens zijnen eerbied en zijne genegenheid aan het werkende volk willen bewijzen hij doopte zijne drie bij zonderste bolwerken als volgt 1°) Avenue du Pauvre Peuplc ofte Ból- vard van den Errenxmen Werrekman. 2°) Avcxiue du Proletaire ofte Prolela- renlei (met bijzonder voetpad voor de snul" len). 3°) Avenue du Partage ofte Uitdeelings- laarii m Op deze laan zal men de proletavers op rang zeilen den dag dat aH«s zal verdeeld worden. En intusschentijd zal M. Hallet de profijtjes binnenpalmen, ten ware hij ze Ier beschikking -stelde van de algemeene werkstaking voor algemeen stemrecht. M. Picard heeft over de algemeene werkstaking in een Antwerpsch blad een zeer leerrijk artikel geschre ven, waaruit deze enkele punten ïn 't algemeen zijn het de beheerders der syndicaten die de werkstakingen Schepen in, te Antwerpen den 14 Septem ber, naar Belgisch Kongoland I. Apostolisch vikariaat van Belgisch Con. gelandEE. PP. Maurits Guilmin, van Waulsort, bisdom Namen Jozef Lestaeghe, van Lokre, bisdom Brugge tlendr. Van Erp, van Berchem (bij Oss), bisdom 's Herlo- genbosch. II. Prefektuur van Opper-KasaïEE. PP. Emiel Bodart, van Oret, bisdom Namen Lo- dewijk Diels, van Dessciiel, aartsbisdom Me- chelen Pieter Van Uden, van Boxtel, bis dom s' Hertogenboseb. Vertrekken den 14 September uit Brussel over Siberië naar China I. Prefektuur van Zuid-Kansu EE. PP. Alberic Baert, van Rumbeke, bisdom Brugge; Felix Catfolis. van Leuven, aartsbisdom Me- clielen Emiel De Vleeschouwer, vanJBorght, aartsbisdom Mecbelen. II. Apostolisch Vikariaat van Zuid-West- Möngolië, Ortes EE. PP. August Delacre, van Steene, bisdom Brugge Ernest Diolt- jens, van Herenlliout, aartsbisdom Me.helen; Omaar Wynant, van Woubrechtegem, bis dom Gent. Den 28 September III. Apostolisch vikariaat van Middcn- Mongolië EE. PP. Joris Tyberghien, van Yper, bisdom Brugge Lodewijk Clacys, van Antwerpen, aartsbisdom Mecbelen; Jozef Vermeulen, van Beeck, bisdom Luik. IV. Apostolisch vikariaat van Oosl-Mon- goliëde eerw. paters Alb. Botly, van Rukkelingen-aan-Geer, bisdom Luik, 3e ver trek Arthur Segers, van St-Nikolaas, bis dom Gent, 2e vertrek Marcel Van Durme, van Balegem, bisdom Gent. Schepen in te Genua den 15 October naar de Philippijnen. EE. PP. Karei Beurms, van Waasmun ster, bisdom Gent Jozef Billiet, van Zolla- gem, idem. De E. P. Alfons Baeten, bestemd voor liet vikariaat van Belgisch Congo, en de EË. PP. Napoleon Nlameygh en Alois Hannes, bestemd voor de Prefektuur van Opper- Kasar, zullon de leergangen van tropisch® geneeskunde volgen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 6