Ea bevolkinosbewsgino OORLOG 'T EEN EN 1 ANDER Navolgers van Boonot en öie. Akelige ontdekkingen Echtelijk drama te Luik. Dg lianiieterij te Elsene. dehtlends Jaargang h* BOÖ 2 CENTIEMEN MET NUMMER Dïjjnsdag 27 August! 19Iff. 33 J%l. Gr 3£» 3E_vi J3 Bestuurder J. Van Nu ff el-De Gendt. Droevig drama te Rijsel Naar onze Kolonie. Onvoorzichtige moeder Het middenbureel van den telegraaf te Londen vernield. Een slachtoffer der verwaandheid. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $|f «F» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4$ BUREELEN J 728, TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 723. TE AALST Bierltstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 0,50 4® biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.0Q Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Hecht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 IN BELGIE Wij hebben over een paar dagen onze bevolking gerangschikt volgens de gesproken talen in een klein loo pend artikel van het een en ander. De algeheele bevolkingsbeweging is be langrijk genoeg er een hoofdartikel aan toe te wijdon. In 1910 waren wij met 7,423,7S4 Belgen in 1886 waren we nog enkel met 4,529,784 ge ziet we gaan mer kelijk vooruit. Van 1866 tot 1876 en van 1900 tot 1910 zijn de twee tijdperken geweest van de grootste volksvermeerdering de twee tijdperken getuigden ook van een or.gemeenen bloei en welstand in het land. In de laatste tien jaar we bedoe len van 1900 tot 1910 heeft Bra bant en Antwerpen bijna de helft van de bevolkingsvermeerdering Luik en Henegouwen komen niet aan de mid delmatige bevolkingsvermeerdering. Sedert 1856 is onze bevolking met 63,90 ten honderd vermeerderd. De provincie Antwerpen is in dien tijd vermeerderd met 122 ten honderd hare bevolking is dus meer dan ver dubbeld en die felle aangroei schijnt nu eerst voor goed aan gang te gaan. Brabant is met 96 vermeerderd, de provincie Luik met 76 Hene gouwen met 60 Sinds 1S31 is de algeheele Belgische bevolking geklommen van 3,785,814 tot 7,423,784 of wat meen dan 96 ten honderd De bevolking' per provincie was in 1910 de volgende Brabant komt aan 't hoofd met 4,469,678 inwoners Henegouwen heeft er 1,238,837 Oost-Vlaanderen 1,120,335 Antwerpen 968,677 Luik 888,341 WesLVlaanderen 874,135 Namen 362,846 Limburg 275,691 Luxemburg 231,215, In 1910 was Luik nog vóór Ant werpen. In 1920 zal Antwerpen heel waarschijnlijk Oost-Vlaanderen voor- bijspringen en Henegouwen zeer dicht op de hielen komen. West-Vlaanderen heeft ook veel kans Luik voorbij te zullen streven. De dichtheid onzer bevolking heeft natuurlijk ook fel toegenomen Over gansch het land is het getal inwoners per vierkante kilometer 252. In Bra bant gaat het zelf tot 447 in Oost- Vlaanderen tot 374 in Antwerpen tot 342 in Henegouwen tot 335 in Luik tot 306 in West-Vlaanderen tot 270 in Limburg tot 114 in Namen tot 99 in Luxemburg tot 52. De grootste dichtheid per arrondissement heeft het arrondissement Brussel met 924 inwoners en de kleinste dicht heid het arrondissement Neufchateau met 40 inwoners. Er zijn in België 2629 gemeenten. De gemeenten onder de 500 en de 1000 inwoners verminderen aanhou dend. In 1846 hadden we 31 gemeenten boven de 10,000 inwoners in 1910 waren er 104. De omgevingen van Antwerpen, Brussel, Gent en Luik vormen het vijfde van gansch de Belgische bevol king. De grootste gemeente is Antwerpen met 301,756 inwoners dan Brussel met 177,070 Luik met 167,521 Gent met 166,445 en daarop volgen eenige voorsteden van Brussel. De kleinste gemeente was en blijft, de gemeente Zoetenaey met 24 inwoners. Te Vorst is 87 ten honderd van het grondgebied der gemeente bebouwd te Ukkel is het 60 °/0te Etterbeek 58 7„te Elsene 39 te Anderlecht 36 7<>te St-Gilles en St-Jans-Molen- beek 31 °/0 te Laeken 26 °/0 en te Schaerbeek 20 °/0. Turnhout 20 °/0 Antwerpen 21 °/0 Borgerhout, Moes kruiden en Oostende 22 °/0. Antwerpen heeft het'meest bebouw de grondgebied, 658 hectaren en 26 centiaren, en telt 45S inwoners per bebouwde bectaar gronds Gent beeft 616 H. 75 c. bebouwden grond Luik 495'H. 7 c. en Brussel 452 H. 86 ca. Wat nu de vreemdelingen betrefi die ons land bewonen In 1900 waren er 206,058. Daarvan waren er 53758 Duitschers 56576 Franscheu 5748 Engelschen 10417 Luxemburgers 229 van Moresnet, 63923 Hollanders en 13844 andere Europeanen waar onder 2251 Russen. Wij hadden bovendien 1566 niet Europeanen. Dat zijn eenige cijfers te balen uit de statistiek die het ministerie van birmenlandsche zaken in zijn jaarboek van 1911 heefi. kenbaar gemaakt. Er staat nog veel belangwekkends in, maar dit is bet bijzonderste met het oog op de algeheele bevolkingsbe weging. 5© BttiDBsesem. Volgens De Peuple zullen 500.000 arbeiders gedurende 5 a 6 weken moeten staken. Gerekend aan een gemiddeld loon van 3,5 fr. per dag, gaat dus stom- on domweg de arbeidende bevolking een verlies ondergaan van ten allerminste 50 millioon, met de schrikkelijke gevolgen die naderhand komen zullen. Iels is zeker zoo men 6 weken staakt,gaan vele fabrieken ophouden te bestaan. Waar gaan die werk- menschen dan werk vinden Zullen de volksverleiders, de volksbedrie gers daarvoor zorgen, of hebben zij er mis schien nog niet aan gedacht aan die afgrij- lijke ramp Wie zal het ons zeggen. Orozsjjdig osuderwsjs etra osïsbJ- dlcjje seCnaBeEï» De Journal de selijke Gand schrijft: De nieuwe gemeentescholen van de Bego- niastraat en van den Brugschcn steenweg zullen plechtig ingehuldigd worden door de liberale m a a tsch app ij en. Deze zullen uitgenoodigd worden aan den stoet depl te nemen die te dezer gelegenheid zal ingericht worden, den eersten Zondag van September toekomende. Wat zegt g'ervan Onzijdige scholen, ge meentescholen, officieele scholen, staats scholen, die ingehuldigd worden door liberale maatschappijen En aan zulke scholen zouden wij katho lieke ouders onze kinderen moeten toever trouwen Wordt het waarlijk geen tijd aan dien toestand eens voorgoed een einde te stellen. Os Haatstte s4E*sjjs8©B* vast G330. Dat is M. Jean-Philippe Savallée. Hij woont te Rumont, tegen Bar-le-Duc heeft gelot te Virion in 1828 en trok n° 5. Hij is nu 103 jaar oud. Hij heeft gediend onder het Hollan-sche en moegestreden in 1830; men is zinnens hem een pensioen te verleenen. Toen de oude dat vernam zei hij: t Zo zullen zich dan moeten haasten Socialistisch burgemaestes* OjpgesBoters. Leon Sohier, socialis tisch burgemeester te Houplines, die te Détroit in Amerika was aangehouden, was over eene maand aan de Engelsche policie overgeleverd. Nu heeft Engeland hern uitge leverd en Donderdag is gezel Sollier in 't ge vang van Boulogne opgesloten. Een sociaEistische meening. In de Flambeeuw socialistisch blad van Rotterdam staat geschreven Het is geenszins zeker dat de socialisten zullen be gunstigd worden door liet A. hoewel de strijd er voor een goed middel is om in voeling te blijven met het volk. Wij weten voorslags als liet stemrecht gegeven wordt zoowel aan de vrouwen als aan de mannen dat wij geenszins op de vrouwen kunnen rekenen. Deze zijn uit hunne natuur be houdsgezind en zijn geneigd de ingevingen te volgen van dezen die hun verstandelijke leidsman is. Het is zeer wel mogelijk dat de socialisten van dezen kant eene wreede mis rekening zullen hebben en dat liet meeren- deel der vrouwenstemmen aan de klerikalen zullen gaan onder dit oogpunt is de toe stand voor de socialistische partij niet roos kleurig. Als een socialist zoo iets kan schrijven over Holland, wat mogen wij dan niet ver klaren over ons katholieke België, waar 90 tei) honderd van do vrouwen voor onze zaak geheel en al gewennen zijn. piöangeiaradcj ©ra scSipakfos- wirad». De Beambte Vlaamschgezind maandblad van eene maatschappij van be dienden uit openbare diensten schrijft Te Geilt heeft sedert de zegepraal van het kartel met de gemeenfekiezingen van October een regiem van schrikbewind geschenen voor de onderwijzers. Ieder is op bevel, of hij wil of niet, in socialist omgekeerd en wee deze die het niet is of die eene vrije meening durft uitspreken. De verklikkerij bestaat er op eene vaste schaal en niemand durft nog den mond openen; niet enkel mag men geen katholiek zijn, liet is al genoeg als men geen roode is... Dat noemt men dan o spotternij der woorden de partij der vrijheid 1 HL33l Riislaiad Het voorbeeld der Parijsche autobandieten schijnt aanstekelijk te werken. De Russische politie had kennis gekregen van hot beslaan van een uitgebreide ban dietenbende te Czenstoehau, met veriakkin- gen tol zelfs in Galicië. Toon de 'policieagen- ten in het door de bende bewoonde huis bin nendrongen, werden z j door de bandieten met revolverschoten oi tvangen. Allo de ven sters en deuren van liet huis waren met ge wapende bandieten bezet, die zich eerst terugtrokken toen de policie een snelvuur opende. Nadat de hulp van militairen was ingeroe pen, kon tot de bestorming van het huis worden overgegaan. Eerst werden de deuren door dynamiet geopend. In een der vertrekken boden drie der baffdioten met revolvers gewapend een wan- hopigen tegenstand. NS ongeveer 50'schoten, konden twee hunner onschadelijk gemaakt worden, terwijl de dorde ontsnapte. In een bloedigen strijd werden twee andere bandie ten neergeschoten en vijf vastgegrepen. De overigen vluchtten door het venster. Bij den strijd zijn verscheidene soldaten gewond. In het huis vond men een geheel wapen magazijn, alsmede talrijke voorwerpen van plunderingen en overvallen afkomstig. TUS3CHEN ITALIË EN TURKYÉ Be vredesonderhandelingen. Sten blijft het stilzwijgen bewaren over de instructies, gegeven aan de Turksche afge vaardigden in de officieuse vredesbesprekin gen. Men gelooft evenwel dat zij zullen vragen het hinterland van Tripoli te behouden met toegang tot de Middelandsche Zee, terwijl Italië de rest van de kust en het kustgebied zou behouden. In diplomatische kringen betwijfelt men echter dat de vrede op handen zij. Wat ei ook van wéze, niets beslissends wordt verwacht vóór den afloop "der parle mentaire verkiezingen. Een vader doodt door onvoorzichtigheid zijn eenig kind. Een droevig drama bracht Zaterdag avond, de wijk Lambersart-Rijsel in opschudding. Een wever van Vlaamschen oorsprong, Albin Van Nuffel, 37 jaar oud, zat aan tafel eenig huiswerk te verrichten, toen hij be merkte dat zijn lOjarig dochtertje, eenig kind, in eene onbetamelijke houding op ha ren stoel zat. De vader maakte zijn kind eene opmer king, waarop deze, lachende, zich naar liaren, vader wendde en bleef zitten. Van Nuffel nam een voorwerp op de tafel en wierp het naar zijn kind, dat aan de borst getroffen werd. Het arme kind zakte ineen en kon nog zeggen Zie eens vader wat gij gedaan hebt, waarna zij bezweek. De man had een groöt keukenmes naar zijn kind geworpen en het lemmer had haar het hart doorboord. Radeloos van schrik, liep de vader een ge neesheer halen, doch het was vruchteloos. Het arme kind was dood. De vader is zich gaan gevangen geven. Zijne droefheid grenst aan wanhoop en men heeft een bewaker in zijne cel moeten plaat sen, ora hem te beletten zich te zelfmoorden. TTö -A.2a.sox-e3a.-a.TT> e Niet ver van de plaats waar pas eenige dagen geleden de tribuuen opgericht waren voor den Grooten Prijs van den automobiel club van België, heeft men verleden week zonderlinge ontdekkingen gedaan. Toen men bezig was een put te graven voor de grondvesten van een huis, vonden de aardewerkers een menschelijk geraamte, nog zeer wel bewaard. Men vond geen over blijfselen eener kist, en ook van Ideederen was geen spoor te ontdekken. Natuurlijk gingen de praatjes hunnen gang, doch Zaterdag was het nog erger, toen men een tweede geraamte vond,op eene diepte van nauwelijks 40 centimeters en op eenige stappen afstand van de plaats waar het eerste geraamte gevonden werd. Ook dit tweede lijk moet naakt begraven geworden zijn. Van wie zijn deze lijken en hoe lang liggen zij daar reeds begraven Men weet het niet. Het parket van Dinant is ter plaats ge weest en heeft een onderzoek geopend. Men herinnert zich in, de streek niet, dat daar personen zouden verdwenen zijn. Vertrek van de Anversville. Zaterdag, rond9 1/2 ure voormiddag, heeft de nieuwe stoomboot Anversville van de Compagnie Beige Maritime du Congo zijne eerste reis naar Congo ondernomen. Aan boord bevonden zich 38 passagiers van 1® klas, en 35 van 2® klas. Te La Pallice moeten er nog 14 passagiers aan boord ge nomen worden. Tussclien de passagiers bevindt zich kapi tein Delhaise, reserve-kapitein van het Se linieregiment, thans voor de 5® maal naar de Belgische kolonie vertrokken,waar hij reeds vele diensten bewezen heeft. Verder Dr Berzivi, die reeds voor de derde maal afvaart, en nog verscheidene passagiers die voor de 2® maal de reis ondernemon. Tussclien de passagiers ook Mej. Tristant, die zich inscheept voor Boma, waar zij in den echt gaat treden met den heer Schmitz, bij gevoegd controleur bij het postbelieer aldaar. Aan de vertrekplaats was, gezien het slecht weder, maar weinig volk. Daar bevonden zich ook de lieeren Van Opstal, bestuurder der firma Walford en G° er. verschillende hoofden van de Com pagnie Maritime Beige du Congo». De Anversville staat onder het com mando van kapitein Dierickx. De Kongoboot is voorwaar een flink schip. Mochte hij vele gelukkige en voorspoedige reizen maken. Opgemerkt werd dat de nieuwe hoot niet bevlagd was, schoon dit altoos de gewoonte is, wanneer een schip de eerste reis onder neemt. Eene vrouw dcedt haren man met een messteek. Zondagsavond, rond 9 ure, heeft eene vrouw, Maria-Christina Vos, haren echtge noot Jan Herpin, met een messteek in den hals gedood. Ziehier in welke omstandighe den het drama gebeurde. De man, oen mijnwerker, was rond 4 ure van zijn werk te huis gekomen. Hij zocht ruzie met zijne vrouw, wegens een twist welke zij gehad had met haren oudsten zoon. De vrouw liet haren man praten en ging hare gehuwde dochter bezoeken. Van zijnon kant ging de man eepige her bergen af, zoodat hij rond 9 ure, dronken te hnis kwam. Kort nadien kwam ook de vrouw te huis. Opnieuw zocht do man twist, terwijl de vrouw voor het avondmaal zorgde. Eonsklaps sprong de man recht on wilde zijne vrouw aanvallen. Deze stond juist met een broodmes in de hand en bracht haren man een steek in de keel toe. De slagader werd doorgesneden en de man was eenige oogenblikken later een lijk. De vrouw is aangehouden. Een wonderbare vischvangst. Zondag morgend rond 7 ure, waren eenige visscliers aan hun geliefkoosd tijdverbrijf bezig, langs de Mariemontkaai, op het grond gebied van St-Jans-Molenbeek, toen een hunner op don bodem der vaart, nabij don tragel eene valies zag liggen. Hij haalde ze op en bevond dat zij zeer zwaar was. Zijne Verwondering sloeg echter in verbaasdheid over, toen hij de valiea open de en vaststelde dat zij letterlijk opgepropt was, met allerhande zilverwerk. De policie werd onmiddelijk verwittigd en deed de valies naar het policiebureel over brengen. Daar werd spoedig vastgesteld dat de valies toebehoorde aan M. Vleminckx. wo nende Legrandlei, te Elsene, teil wiens nadeele zij eenige dagen geleden gestolen werd in de omstandigheden welke wij mede gedeeld hebben. M. Vleminckx word onmiddelijk verwit tigd en kwam weldra op het policiebureel zijn eigendom herkennen. Ook al het zilver werk was ten zijnen nadeele gestolen. Men veronderstelt dat het andere gestolen zilverwerk ook in de vaart is geworpen door de bandieten, die vreesden er niet mede te zullen weggeraken. Men heeft nog heel den dag opzoekingen gedaan, doch vruchteloos. Men veronderstelt nu dat de bandieten zich nog niet uit Brussel verwijderd hebben. De opzoekingen duren voort. Een vreeselijk ongeluk, aan de onvoor zichtigheid eener moeder te wijten, veroor zaakte Zondag morgend eene diepe ontroe ring te Fleurus. De echtgenoote Toback had rond 7 1/2 ure een ketel kokend water waarmede zij eenig huiswerk zou verrichten, op den vloer ge plaatst, naast het wiegje waarin haar doch tertje, 30 maanden oud, sliep. Zij giug dan eene boodschap doen in do buurt. Terwijl de moeder weg was, ontwaakte het kind en wilde de wieg verlaten, zooala zij zulks meermaals had gedaan. De arme kleine kwam in den ketel kokend water terecht en toen de moeder eenige ston den later terugkeerde, vond zij haar kind ijselijk verbrandnaast den omgekantelden ketel liggen. Spoedig werd een geneesheer ontboden, doch het was vruchteloos. De arme kleine bezweek weldra in de afgrijselijkste pijnen. Men oordeele over de droefhoid der moer der, wier onvoorzichtigheid de eenige oorzaag is der vreeselijke dood harer dochter. Zaterdag avond, rond 7 ure, is in het tele graaf bureel van Londen een draad van de groote verdeelingstabel gesmolten. Dadelijk smolten op de 4e verdieping al de draden-, ten getalle van verscheidene duizenden. De bedienden hebben gepoogd het vuur met zand uit te dooven. Middelerwijl kwamen de pompiers ter plaats. Gezien al de draden zich onder den plankenvloer bevinden, hebben zij de meeste moeite gehad het vuur te bemeesteren. Zoo gauw het noodsein gegeven werd, kregen al de vrouwelijke bedienden bevel, het ge bouw te verlaten. Dit geschiedde zonder dat de minste paniek viel aan te slippen. De schade aan het bureel is niet aanzien lijk, maar deze teweeggebracht aan de werk tuigen en de draden, zal hoog beloopen. Door den dichten rook was het de pompiers onmogelijk aan het brandpunt te geraken. Voegen wij er bij, dat geheel de electrieke verlichting van het gebouw uitgedoofd was. De brand is rond 8 ure bestreden gewor den. Daarna hebben personen de noodige - voorzorgen genomen voor dè eleclrische toe stellen. De verbindingen met Westelijk Europa, met Amerika en met de provincie zijn op geschorst. Zoo gauw het puin was opgeruimd, heeft men beproefd tijdelijk herstellingen te doen en de verbindingen in te richten, met de voornaamste steden van Engeland en het vasteland. De schade aan de toestellen is zoo groot, dat dezelve eenige dagen niet meer kunnen benuttigd worden. De dochter van een inwoner van Lachartre» Mej. Métérian, 19 jaar oud, was als meid gaan dienen bij een rijke landbouwer M. Mallet van La Chaume (Frankrijk). Zulks stond vader Métérian niet aan, en reeds dikwijls had hij aan zijne dochter ge zegd, dat zij zich naaroene verhevener plakta moest uitzien. Het meisje weigerde echter en bleed op de hoeve Mallet dienen, önlangs nu wilde vj^dér Métérian haar dwingen na&r huis terug tekeeron, doch zulks ook werd geweigerd.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1