Humis werktal G T EEN EN 1 ANDER De Vijfde Vlaamsofie Sociale Week Bloedig drama te Rebrange Hoeveknecht door zijg meester gedood O X3 A. Gr B TL, A. X3 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Qendt. Belangrijke diefstal te Antwerpen Een hatelijk vonnis. Aclbttlanda jaargang ft' ÊS1 2 CENTIEMEN HET NUMMER llfoensildQ SS Atigntii 19 32. ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. êfi ij> TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728| Steenweg van IVaterloOf 728. O, Kerkstraa Telefoon 114 AANKONDIGINGEN s KI. aanfc. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* blaaz. (de regel) fr. 0.50 4® blaaz. (de regel) ff. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Woensdag zijn de socialisten bijeen geweest om te hooren hoe de zaken Ever algemeene werkstaking vander- hand gaan. - Gezel Lampens zat voor en gezel Verschraegen, de aardige vriend der boeren, gaf verslag over den toestand. Alle veertien dagen zal er eene bro chuur verschijnen uit de reeks van een half dozijn die moeten uitgestrooid worden. In September moet een tweede ma nifest worden openbaargemaakt. De mijnwerkers zullen verzocht wor den geene overproductie te willen al- leveren. Een bijzonder blad zal ter in- zicbte van de staatsbedienden uitgege ven worden. Eene werkdadig© propagande gaat gemaakt worden onder de dokkers. De werklieden der openbare diensten on de milieianen zullen insgelijks aan gesproken en bewerkt worden. Br wordt in die vergadering veel gebabbeld over de middelen om de algemeene werkstaking te doen geluk ken, waarna gezel Lampens het vol gende kostelijk gedacht uitdrukt Als de partij eene sterke inkas heeft Als de burgerij deelneemt aan de beweging Als de kinderen, voor een groot deel, voor een tijd in den vreemde kunnen opgenomen en gehuisvest wor den dan moet de werkstaking gelukken. Dat ongelukkig woordje als zeggen ze bij ons Als het dat niet was dan zou het wel gaan Als ik geen tegenslag had geliad, ik ware er bo venop Als ik niet ziek word, dan zal ik mijn brood wel kunnen verdie nen. Dus om de staking te zien gelukken, moet er veel geld in kas zijn tot nu toe is er bitter weinig. De Journal de Mons heeft wel eene inschrijving geo pend, maar op twee maanden tijJs is er 145 fr. binnengekomen 145 Ir. voor 500,000 werklieden is een bitter ma ger beestje. Tweedens, de burgerij moet mee doen. Maar zijn die jongens nu locb stapelgek. Als er iemand door de werkstaking in zijne belangen schro melijk most lijden, dan is het toch wel de burgerij als er iemand te klagen heeft over het socialisme, dan is het toch wel de burgerij als bet socia lisme iemands ondergang en dood heeft gezworen, dan is bet toch wel de roode partij; en nu komen die zelfde gasten vragen dat de burgerij het strop om haar eigen hals zou werpen, voor de lieve dogen van de roode Marianne Zou het denkbeeld van de algemeene werkstaking nu reeds het hoofd van de roode kopstukken op hol hebben gein-acht. We moeten het gaan geloo- ven anders begingen zij voorzeker de uitzinnigheid niet de burgerij om steun te verzoeken in hun dwazen, zotten, beestacLtigen en allerdomsten strijd. Ten derde, de kinderen moeten in den vreemde gezonden en gehuisvest worden.We vragen het aan u moeders van Vlaanderen. Zoudt gij om iets ter wereld, uwe kinderen uit uwe handen laten gaan zoudt gij het aandurven uwe lievelingen als vee weg te zenden naar den vreemde zonder eens to we ten in wiens banden die arme schepsel- kens zullen vallen? En zijn zij den naam van moeder nog waard, de vrou wen die er in toestemmen hun eigen bloed aan hunne moederzorgen te zien onttrekken? Neen, de naam van moe der verdienen zij niet, echte moeders zijn zij niet, maar bastaardmoeders moeten ze genoemd worden. Geen moederharte kan of zal het toelaten dat de kleintjes van hen worden weg gevoerd. En nochtans, 't is dit beest achtig middel dat mede een der hoofd voorwaarden is om dien noodlottigen strijd voor algemeen stemrecht te doen gelukken. Voorwaar, wij aarzelen niet het te verklaren zoo de algemeene werk staking niet kan gelukken zonder veel geld, zonder de steun der burgerij, zonder het wegjagen der kinderen dan mogen wij stellig verzekeren dat die algemeene werkstaking moet en- zal mislukken, ja op een deerlijken sisser zal uitdraaien. Immers, veel geld is er in werkmansmiddens niet in de kas de burgerij zal in hare verpletterende meerderheid, verre van de staking te steunen, die. slechte, die misprijzende beweging uit. al hare macht tegenwer ken de Vlaamsche moeders vooral, en bier is er geen onderscheid tusschen de standen, de Vlaamsche moeders zullen nooit dulden dat hunne lieve bloedjes, in vreemde handen worden geworpen. Neen dat dulden ze niet zij sterven nog liever" den hongerdood! En nochtans dat zijn volgens de Gentsche socialisten, de onmisbare voorwaarden om hun strijd te doen zegevieren. Zouden ze niet beter doen, de men seben wat beters voor oogen te houden, instee van ze met opgezetten wil, met moedwilligheid, naar een tijdperk van ellende, van ongeluk, van droefheid van armoe en van verbittering te drij ven. Onze kl-istene werklieden houden echter de oogen open, en zij zullen al hun beste doen om hunne werkbroe- ders op tijd en stond den rechten weg aan te wijzen. Daar mogen de roode volksleiders staat op maken EfP ©®k 515 4e®e3l« De Waarheid, officiéél orgaan der onafhankelijke socialis ten, verklaart zich effenaf tegen de algemeene werkstaking. We komen dus tot den slotsom: Zijn er tegen al de katholieken, aide libe rale burgers, de onafhankelijke vakbonden, de. vrije socialisten. Zijn ervoor de make laars in werkstakingen 't zijn mannen die veel winnen als er veel werkstakingen zijn. Het Hi SakrameKtscong^es te Weenen. De Reichspost te Wee- nen verschijnend, deelt den lijst mee van de 145 bisschoppen en prelaten die het congres zullen bijwonen. Mgr. Mercier zal verblijven bij prins Carlos von Clary, Mgr. Heylen, bisschop van Namen, zal afstappen m liet aartsbis schoppelijk paleis van Weenen. 19 landen van Europa' de 2 Amerika's, Azië en Afrika zijn door bisschoppen verte genwoordigd. Het congres zal van weergalooze pracht zijn. ^og niet zinneloos verkSaard. Beyl, de droeve misdadiger op priester Fleuret in 't park te Brussel, is door een der wetsdoktors als niet zinneloos zijnde aange geven. De verklaring van de twee andere wetsdokters is nog niet gekend. Dit belette niet dat onze tegenstrevers reeds 's anderendaags van de moord in vette letters drukteMoord gepleegd «door een zinnelooze op een priester. Geschenk van een Israëliet aan een katholieke hooge- school. M. Max Pam, een joodsclïe advokaat van Chicago, heeft vijf studiebeur zen gesticht aan de katholieke hoogeschool van Washington. De studenten die er zullen voordeel uit trekken,moeten een bijzondere studie maken van de maatschappelijke en economische vraagpunten. Opening der jacht. Zaterdag is de jacht geopend. Sart, tegen Spa, heeft 8000 hektaren weide en bosschen, waar veel wild m loopt. Deze jacht is verpacht voor 6000 fr. Vroe ger bracht het 10.000 fr. op. Over de grens> Joris Westreyn die de werklieden kwam ophitsen aan de werken van de Gentsche tentoonstelling, fijntjes over de grenzen gezet. Fijn gewerkt Gespannen toestand- Zoo de Mogendheden niet waleker toezien en op tijds bijspringen, zullen de Balkanstaten wel dra in vuur en vlam staan. Al de volkstam men staan op tegen den Turk en vragen hun eigen beheer. Turkyë zit in een lastig parket. De ver brokkeling van het Turksche Rijk zal zeer moeilijk te voorkomen zijn. De ©peerohoopig^g vara t volk pin België zijn. er 252 personen per vierkanten kilometer in Holland is het 177 fin Engeland 144, in Duitschland 120. in het Groot Hertogdom Luxemburg 100, in Frank rijk 73, in Noorwegen 7. In Canada waren er 7 menschen op 10 vierkante kilometers, in Australië slechts 6. Leuven, den 26 Oogst 1912. Heden Maandag, is te Leuven begonnen de vijfde Sociale Week. Het werk der Soci ale Weken is nog niet oud. Over 5 jaren be gonnen met een twee honderdtal deelnemers hebben de inrichters, het Sekretariaat der Christen© Vakverenigingen en de Belgische Volksbond zich mogen verheugen in ëenen gestadig stijgenden bijval. Dit jaar zijn er reeds meer dan 600 inschrijvingen toege komen en men zegt dat de telaatkomers ge vaar loopen geen plaats meer te vinden, 't Is 9 1/4 ure. De treinen uit Vlaanderen en Antwerpen zijn toegekomen. Men zou zeg gen dat ze geen ander reizigers meebrachten dan Sociale-^erkers De lange Statie straat heeft op dit oogenblik een schilder achtig uitzicht. Ge ziet ze daar afkomen de lange rijen deelnemers, in groepen stap pend, de een achter de ander, en zich spoe den met pak en zak naar de Sint Pieters hoofdkerk waar om 9 1/2 ure de Plechtige Mis wordt opgedragen door E. P. Rollin, Pcovin ciaal der Dominikanen om Gods zegen over de werking dezer studiedagen af te smeken. En nu naar 't St-Pietera College waar de zittingen plaats grijpen in de ruime feestzaal. Netjes staat ze bezet met lange tafels, stoe len en banken, want ge moet weten, ieder deelnemer heeft zijn genummerde plaats bij een dezer tafels, wat aan iedereen toelaten zal met alle gemak de noodige nota's over de lessen te nemen. Het .^sekretariaat wordt bestormd door de te laatkomers maar al de plaatsen in ie zaal bij de tafels zijn reeds genomen en zullen zich moeton vergenoegen met een plaatsje boven op de gaanderij Op den koer, bonte groepen van leeken en priesters, kloosterlingen van alle orden, stu denten, werklieden en burgers, 't Wemelt al dooreen 'tis blijde opgewektheid en broeder lijk samenzijn De opemngszitting De ruime zaal loopt vol. Luide toejuichin- gingen. Pater Rutten treedt binnen gevolgd door Minister Van deVyvere en andere per sonaliteiten. We bemerkten onder meer Z. E. H. Ceelemans deken van Leuven, Kan. Luytgaerens, alg. schrijver van den Boeren bond. Dr Soynenschein, vertegenwoordiger van hetDuitsche Volksverein. Pater Rutten de apostel en de ziel van de Soc. Week opent opent de vergadering en bidt luid het Onze Vader en Wees gegroet voor. Pater Rutten Ons eerste woord, zegt hij, moet zijn een woord van dankbare hulde aan God die onze Soc. Week zoo klaarblijkelijk zegent. Welk schouwspel kan 't hart meer verheugen dan dit wat we hier zien. Meer dan 600 inschrij vers toegestroomd' uit alle deelen van t vlaamsche land naar het middenpunt van hooger leven, met het hartstochtelijk ver langen om aan hun volk meer en meer dit hooger leven mee te deelen. Gij zijt allen hier vereenigd, dierbare Vrienden, dooreen liefdeband. Gij komt hier te samen, priesters, leeraars; seminaristen, werklieden, burgers, studenten, de gedach ten opdoen die ons volk moeten verheffen. Zoo zal met eenheid van leering ook de een heid van werking ontstaan in ons land Laat nu onze teleurgestelde, onze bitter teleurge stelde tegenstrevers maar zeggen dat de christene werklieden gebukt liggen onder de dwingelandij van rijke kasteelheeren en heerschzucktige pastoors (gelach). Wij zijn vereenigd en onze beweging is niet meer te stuiten, (toej.). Daarna verwelkomt Pater Rutten de aan wezige personaliteiten en deelt de veront schuldigingen mede van de H.H. Verhaegen, volksvertegenwoordiger, Beernaart en Schol- laert staatsministers, Poullet minister van kunst en wetenschappen, hoogleeraar Kurth, die belet zijn de sociale week hij te wonen. In de plaats van M. Verhaegen, houdt Minister Vandevyvere de openingvrede. Laat mij u zeggen, beste werklieden, hoe het me vergenoegt u hier vergaderd te zien, om te werken ivoor de verheffing van ons volk. In de eerste sociale week hebt gij de grondslagen gelegd uwer werking, practisch en zonder theoretische haarklievtiij.Nudoet gij een stap verder. Nu hebt gij als voorwerp uwer studie opgevat de lichamelijke zede lijke en verstandelijke opvoeding onzer volksklasse. Dit punt is allerbelangrijkst. Zoo het soms meegesleept wordt door onze tegenstrevers, is het, omdat het niet weet waarom het er gaat in den strijd. Zijn onver schilligheid komt voort uit zijn onwetend heid. Gij zijt hier vereenigd als broeders in een krijgsraad om die onwetendheid te be vechten; overal zult gij den steun ontvangen van alle katholieken. In naam mijner collegas der regeering kom ik u zeggen met welke belangstelling wij uwe werking nagaan, en met welke har telijke wenschen wff uwe pogingen begroe ten. Geestdriftige toejuichingen beantwoor den deze prachtige aanspraak, en na eenige dankwoorden van P. Rutten wordt seffens het woord verleend aan Dr. Van De Perre Volksvertegenwoordiger van Antwerpen om te handelen over beroepsziekten. Spreker wil trachten een. grenslijn te trek ken tusschen het ongeval en beroepsziekte. Het ongeval is een nadeel aan 't mensche- lijlc organism toegebracht op den arbeid door do schielijke werking van een uit wendige kracht, gevolg van een schielijke en anormale gebeurtenis. De [ongevallenwet houdt geene rekening met den gezondheidstoestand van den werk man vóór 't ongeval. Nochtans zijn de meeste werklieden voorbeschikt tot vele beroeps ziekten. Spreker toont aan wat een beroepsziekte is, welke hare oorzaken zijn. Hij toont op onder andere vergiftig voedsel, onzuivere lucht, slechte verlichting, te zware en te lang voortgezette arbeid, gebrek aan warmte, liooge warmte of koude, huisindustrie, bij tende stoffen, besmetting en vergiften. Kinderen en vrouwen zijn bijzonder voor beschikt tot beroepsziekten,waarvan de les gever dan eenige typische voorbeelden aan haalt. (Vervolgt) (G. H. LUXEMBURG) Een 20jarig meisje van. Rebrange Anna S...., verlangde in het huwelijk t© treden met een Italiaan, zekeren Malitoni, die werkman was in de fabriek waar haar vader meestergast was. Hare ouders verzetten zich echter tegen dat huwelijk, daar Malitoni volgens hen te arm was voor hunne dochter. Zondag avond ontmoette Malitoni vader S...., en smeekte hem nogmaals, hem met het meisje te laten huwen, doch de vader, die dronken was, beleedigde den Italiaan. Twist ontstond en weldra rolden beiden vechtend op den grond. De Italiaan, ziende dat hij het onderspit zou delven, trok eens klaps een dolkmes eu bracht er zijnen tegen strever twee steken in de borst mede toe. Denkende hem gedood te hebben, nam Malitoni de vlucht. Een hoeveknecht, oog getuige van het drama wilde hem aanhou den, doch kreeg ook drie dolksteken. Malitoni vluchtte dan weg. De toestand van vader S...., ea van den hoeveknecht is wanhopig. Deze laatste is gehuwd en vader van vijf kinderen. Maandagmorgend vonden de gendarmen, die den moordenaar opzochten, zijn lijk in een vijver liggen. Do dief bestoten te Turnhout Aanhouding te Amsterdam Een onbekend jongeling had in de ver- maakhuizeu te Amsterdam, de aandacht op zich getrokken door zijn buitengewoon ver teer. Zoo gaf hij op eenen avond in een dans- kotjeop den Schiedamschendijk 18 flesschen champagne ten beste en reed bijna alle dagen in lustig gezelschap per automobiel uit. De politie verzocht hem even op het poli- ciebureel te komen uitleggen wie hij was en van waar het geld kwam, dat hij bij volle grepen wegstrooide. Hij verklaarde eersteen koffiehuisbediende uit Venloo te zijn, doch zijn signalement be antwoordde volkomen aan dat van een koffie huisbediende uit Ten Boscli, die opgezocht werd wegens diefstal. Daarover ondervraagd bekende hij spoedig. Men vond in zijn bezit eene som van 300 fr. in Belgisch en Hollandsch geld, en in zijn logement vond men nog een kistje verschei dene kostbare gouden juweelen bevattende. Daarover ondervraagd, deed hij het vol gende verhaal Tijdens de Consciencefeesten te Antwer pen was hij aldaar koffiehuisbediende in het Hotel Imperial geweest. Na een paar dagen in dat hotel werkzaam geweest te zijn had hij onder het bed van een der dienstbo den een aan dezen toebehoorend geldkistje ontdekt. Dit geldkistje had hij zich toege ëigend en daarop het hotel verlaten. Op straat had hij een auto aangeroepen, waarin reeds twee mannen zaten. De chauffeur had er in toegestemd hen over de grens te bren gen. In den auto werd het kistje vau den dienstbode opengebroken. Het bleek 10,000 frank aan bankpapier te bevatten, alsmede eenige gouden sieraden, waaronder een mooi horlogi© met ketting. Ondertussen en ging het in volle vaart in de richting van de Hol- landsche grenzen. Doch nabij Turnhout ge- gekomen stopte de chauffeur plotseling. Te voren had hij blijkbaar overleg gepleegd met zijne twee inzittende landgenooten. Eens klaps werd de vluchtende Hollander beetge nomen en buiten de auto in het vrije veld gezet. Men gaf hem 1500 fr. van het van de dienstbode gestolen geld, wierp hem zijn koffertje achterna en ging er met groote snelheid van door, de rest van het gestolene behoudende. De koffiehuisbediende was daarop alleen verder gereisd en te Amsterdam gekomen. Daar heelt hij in een paar dagen zooveel verteerd, dat hij bij zijn aanhouding nog slechts 300 fr. in zijn bezit had. De chauffeur en diens beide vrienden zijn hem onbekend. De aangehoudene is naar Don Bosch over gebracht en ter beschikking van de policie aldaar gesteld. Men onderzoekt nu wat er van zijn ver haal waai' is. Te Lorgentiëre (Frankrijk) konden pach ter Chareyre, 52 jaar, en zijn hoeveknecht Gineys, 32 jaar, zich maar niet verstaan. Het was steeds gekijf en gekibbel tusschen die twee, maar het kwam toch nooit tot een dienstopzeggen. Donderdag morgend toog de knecht naar 't veld met de zeis op den schouder. Cha- reyze sloot hem den weg af en viel zijnen knecht met een mes aan. De schoonzuster van den boer zag den ongelukkigen hoove- knecht wankelen, nóg enkele stappen doen en dan op den weg neerstorten. Zij riep op hulp en zag den broer van haren man nog do vlucht nemen over *t veld. Als men bij Gineys gekomen was, stond men voor een lijk. De ongelukkige had een hartsteek, twee wonden aan den buik en zeven aan schedel en aangezicht. Korts daarop werd de dader uit een klein boschje gehaald, waar hij zich verstoken hield. Hij liet zich woerloos aanhouden en naar het plaatselijk gevang van Largentière overbrengen. Hij beweert gehandeld te heb ben in een oogenblik van uiterste opgewon denheid. Vijf katholieke priesters van Elzas-Lotha- ringen, de onderpastoors Henequin, Spacker, Adam, Mathieu en Heutingen van Diedenho- fen kwamen onlangs bij den kapitein van het aanwervingsbureel der stad om te vragen dat zij, als naar gewoonte op de jaarlijksché revue uiot zouden moeten verschijnen. De kapitein behandelde hen op zeer onbeschofte wij,ze, en vier der onderpastoors hadden toen aan de hoogere overheid eene klacht inge diend tegen den officier. Zij besloten hunnen brief als volgtIngeval de zaak niet op bevredigende wijze zou geregold worden, zullen wij genoodzaakt zijn ze voorde Kamer te doen brengen. De vijfde onderpastoor, de E. H. Heutingen had twee regels onder den brief geschreven. Alle vijf werden voor den krijgsraad der 33° legerafdeeling gedaagd, en, zoogezegd voor bedreigingen tegen eeu officier, veroor deeld, vier tot 6 maanden gevang, en de E. H. Heutingen tot 3 dagen arrest. De vier eersten waren in beroep gegaan, en zaterdag kwam de zaak voor den krijgsraad van de 16e legerafdeeling te Metz. De vervolgde priesters verklaarden dat zij volstrekt het inzicht niet hadden den aanwervingskapitein te beleedigen of te bedreigen, maar enkel kloegen omdat hij hen niet behandeld had gelijk liet anders in zulke gevallen gebeurt. Eon getuige van de zaak, een serjanl-majooy

De Volksstem | 1912 | | pagina 1