EE REACTIE iEfflï 'T EEN EN T ANDER LiAD Btoedig drama la Haine-St-Pstsl Een drama der dronkensÉap Drama fier jalaersclilieid Vreeselijke mlsdaafl te Clemskerke. 3d dBr Geheimzinnige zssk ie Londen Ba Wereldtentoonstelling van Gooi Schrikkelijk spoorwegongeluk te Esschsne-LomiJask. Hel weder In Weslelijk-Europa Achttiende jaargang n' 902 2 CENTIEMEN KET NUMMER Uonderilaf 29 August: Ï0I2. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. Cp 4* TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. EUREELEN TE BRUSSEL i TEAffiLST 72C| Steenweg wan VJaterSoo, 723. i Kerltstraat, Telefoon 114 Bestuurder: J, Van Nuffet-De Gendt. AANKONDIGINGEN s KI. sank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3* bladt. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Tot hiertoe hebben de roode bladen in de oppositie vrij spel gehad, ze mochten domheid op stomheid stape len, dat gar er niet aan. Liberale week blaadjes van 37e gehalle gingen zelf zoover de algemeene werkstaking aan te prediken, en dit op sommige plaat sen op zulke geweldige wijze, dat de socialistische kopstukken er een pun tje konden aan zuigen. Eonige liberale dagbladen, waaron der de Etoile, de Chror.ique, maar vooral de Journal de Liége, en andere, verklaarden zich kortaf tegen de alge meene werkstaking. Hoe meerde kie- zingen, de onverteerbare kiezingen van 2 Juni, achter den rug komen, hoe meer doorzicht er schijnt te komen bij vele leden der tegenpartij. We weten-reeds dat de Waar heid socialistisch weekblad van ad- vokaat Da Bruyne, radikaal tegen de politieke slaking is. M. Edmond Picard heeft een artikel geschreven dat veel ophef heeft ge maakt en waarin hij de uitzinnigheid doet uitschijnen dezer beweging, vooral in hare gevolgen. Een land als Frankrijk, Engeland, Duitschland, Noorwegen en meer an dere, zouden ook enorm lijden onder eene algemeene werkstaking, maar die zouden na eenigen tijd hun evenwicht kunnen herstellen. Zoo is het echter niet met België gelegen. Wij kunnen niet leven van de opbrengst en liet verbruik van onzen bodem wij moe ien veel, heel veel en regelmatig' pro- duceeren om het af te zetten op de vreemde wereldmarkten. Komt België met geene produkten, dan komen andere landen ©ogenblik kelijk in de plaats, want de interna tionale nijverkeidsconcurrentie is bui tengewoon groot. Die landen nemen dus onze plaats in; inde plaats van Bel gië,mogen zij leveren. Dit punt is van het allergrootste belang, want daarin juist liggen de gevolgen der staking. Laat ons een stond aannemen dat onze nijverheid en onze productie stil valt. Wat is het natuurlijk gevolg Dat er geene Belgische produkten in den vreemde verhandeld worden. De ver bruikers moeten dus naar andere pro dukten uitzien de handelaars dier landen moeten met vreemde huizen contrakten sluiten. België wordt en blijft buitengesloten. Na 6 of 7 weken is de staking gedaan. Wat gebeurt er De menschen denken terug aan den arbeid te gaan. Haltela, zegt de wer kelijkheid. Op die fabrieken zijn reeds lang andere lieden aan den arbeid op an dere fabrieken hebben zij geen al'zets- gebied meer voor hunne voortbrengse len, en zij hebben nog enkel de helft hunner werklieden van noode. Op andere plaatsen sluiten de fabrieken hunne poorten omdat zij geruïneerd zijn. En wat is het eerste gevolg? De werklieden staan werkeloos, broode loos, radeloos op straat. Ziedaar wat de zoogezegde werk liedenpartij voor honderden, zoo niet voor duizenden werklieden voor bereidt. Het is al te waar wat Edmond Picarif 'zegtMoest België slechts een tiende van zijne voortbrengst, van zijnen handel zien verloren gaan, wat onbedenkbare ramp zou er niet uit voortvloeien hoevele duizenden wer kers zouden er niet in hun bestaan zelf getroffen worden Nogmaals, 't is tot zulk dreigend gevaar, dreigend vooral voor de wer kende klasse,waar die lieve socialisten bet volk met geweld willen naartoe drijven. Keure goed wie wil, heeren libera len van Aalst, maar wij heeten het een vervloekingswaardig werk. De Union Libérale van Yerviers schrijft over algemeen stemrecht onder andere deze beteekenisvolle woorden Ik houd insgelijks staan dat hot onrechtveerdig zou zijn aan al de Bel gen dezelide rechten te verleenen. Ik pretendeer, volgens den groo- ten denker Alfred Foüillée (dit was een hevig anti-katholiek) dat gij aan de demokratieën die willen bloeien, de meerwaardigheid der verstanden en der bekwaamheden moet opleggen, onder straf van verval. Ik neem de rechtvaardigheid van het zuiver alge meen stemrecht niet aan. De liberale kiezers te Verviers, te Luik, te Antwerpen, te Brugge hebben wel getoond dat zij al ds toegevingen aan de socialisten gedaan, niet goed- keruen. Het puur en simpel algemeen stemrecht is voor de socialisten geen doel maar enkel een middel om de wereld ten hunnen profijte te veran deren De liberale o Matin van Antwer pen is met het vooruitzicht der alge meene werkstaking al niet heter in zijn schil" Hij noemt die beweging, hoewel mogelijk eene vreedzame, in elk ge val eene revolutie die den gang en den vooruitgang der natie zoekt onmogelijk te maken. Wil men door zulk middel het algemeen stemrecht veroveren, dan kan men insgelijks door dit,mid del elk punt der grondwet dwingen të veranderen. Zulks is niet aannemelijk. Zooals onze lezers zien, begint de beweging tegen de algemeene werk staking meer en meer toe te nemen, dewijl in meest al de plaatsen van Bel gië, het volk er meer en meer een hekel begint tegen te gevoelen. De Belgische bevolking is een volk met gezond oordeel, en daarom zal het nooit zijn medehulp leenen tot het be vorderen van zulke noodlottige en aartsdomme beweging. 'S Is hij Klieft. M. E. Wangermée, onder-algemeen gouverneur van Katanga, is bevorderd tot Commandeur in de Orde der Afrikaansche Ster. Sommigen verkeeren in de waan dat dit de fameuze logebroeder Wangermée is, die liet dansen in de maneschijn zoo eerbiedwaar dig vond als het bidden van den Vaderons Die menschen hebben het glad verkeerd, er is geen verwantschapping behalve den naam tusschen M. Wangermée, onder algemeen gouverneur en Wangermée den logeman die enkel een stuk Gongoleesch officier-is. 25 jaar burgemeester. Zon- en Maandag vierde de inwoners van Boom het 25 jarig burgemeestersschap van M. Emiel Van Reeth, volksvertegenwoor diger. Prachtige feesten grepen plaats en schoone geschenken werden den verdienstvollen man aangeboden. Z. H. de Paus heeft hem bekroond als rid der van hot orde van St-Gregorius den Groote... Onze beste heilwensohen aan den onvermoeibaren kampioen der katholieke zaak. Be nieuwe volksvertegen woordiger voor Brussel, eerste plaats vervanger op de katholieke lijst, is de heer T'Kint, burgemeester van Wolverthem. Hij zal den zetol van den heer DeLandtsheer be- kleeden in de Kamer. 80.0(30 vriesiden der zus ter kens. Tegen 1 October moeten de zusterkens der bewaarschool, die 200 kleine kinderen verzorgen, uit Trouville ge zet worden. Do bevolking van Trouville heeft een verzoekschrift geteekend om tegen die uitdrijving te protesteeren. In Frankrijk bestaat bet algemeen stem recht. Nochtans heel de bevolking vraagt, eiselit liet behoud der zusterkens. Nochtans do regeeriug zal niet toegeven de zuster kens zullen uitgedreven worden. Wat beteekent nu toch het zuiver alge meen stemrecht Namen van befteekenis. Het spoorwegbestuur heeft besloten aan de twee nieuwe maalbooten, die eerlang zullen iii dienst treden op de lijn Oostende-Dover, de namen te geven van Baron Laniber- mont en Hendrik Conscience gaan sscfo veftmesten. De sukkelaars van werklieden die in den rooden leihand loopen j.ullen mogen chikken. Ze zijn er wel mee, de stakers gaan «bons» krijgen, waarmee ze naar do roode coöpe ratief moeten gaan. De stakers kunnen dus geen weg en moeten alles aannemen wat men hun geeftzuur brood, oud vleesch, beschimmeld© groenten en al wat er in de coöperatieven te vinden is. Ondertusschen zullen de mannen der roode coöperatieven er liet beste moe zijn. De neringdoeners kunnen maar op de kin kloppen. Dit belet niet dat de roode bladen zoo onbeschaamd zijn aan diezelfde neringdoeners te vragen hen te ondersteunen. De liberale gazet van Aalst is ook van dat gedacht. De neringdoeners zul len hun dat anders béfaald zetten. Verleden nacht werd de policiokommissa- ris van Haine St-Paul verwittigd, dat een bloedig drama gebeurd was. Hij deed on middel ijk een onderzoek en vernam weldra het volgende In eene herberg dor Hoogstraat was een twist ontstaan tusschen twee mijnwerkers, Michel Justinian, 2S jaar oud en Decraye Pierre, 33 jaar oud. Do eerste is ongehuwd' en de tweede gehuwd en vader van twee kinderen. Weldra werden de twisters handgemeen en Decrayo haalde een mes te voorschijn, waar mede hij zijn tegeustrever een geweldigen steek in den huik toebracht. Het slachtoffer stortte badend in zijn bloed ten gronde. Een geneesheer kwam hem ver zorgen -en deed den ongelukkige naar liet gasthuis van La Lqui-j&re o-veihreng.cn. .De man bezweek bij zijne aankomst. De moordenaar was n| zijne misdaad rus tig gaan slapen en werd in zijn huis aange houden. Hij deed volledige bekentenissen. Hij werd naar het gevang van Bergen overge bracht en ter beschikking van den prokureur des Koniugs opgesloten. Eene moeder en hare vier kinderen erg gekwetst. Gisteren morgend, rond 8 ure, drong een policieopzichter eene woning binnen der Shipcetsteeg, te Londen, en vond er eene lmurlinge, Madame Fox, boweegloos en uit gestrekt op het bed liggen. Zij had verschei dene wonden aan de keel en had bovendien vergift ingenomen. De vier kinderen der ongelukkige, waar van het jongste zes maanden oud is, en hél oudste negen jaar telt, waren insgelijks aan de keel gekwetst. Zij werden in wanhopigen toestand, naar het gasthuis overgebracht. Dank aan de spoedige zorgen, is Madame Fox, gered. Heer Fox, gomeentebediende, was des morgens op zijn werk. Deze zaak wordt onderzocht. te R0NCQ (Frairech-Noorden) Sedert meer dan een jaar leefdo Henri Vandamme, 54 jaar, geboren te Gheluwe (België), gescheiden van zijne vrouw. Hij had den huisraad verkocht en was naar Meonen gaan wonen. De vrouw woonde te Roncq, in hot kwartier Dronckart, bij eene barer zusters. Verscheidene malen reeds had Vandamme getracht het gemeenzaam leven te hernemen maar zulks werd hem halsstarig geweigerd. Maandagmorgen nu, rond elf ure, begaf Vandamme, die erg bedronken was, naar de hofstede Van do Walle, waar zijne vrouw aan den arbeid was. Hij trad reclit de keuken binnen, waar zij zich bevond in gezelschap van eene zuster der huisvrouw. Vandamme hernieuwde zijn voorstel dat verworpen werd. Alsdan trok hij een revol ver en bedreigde er zijne vrouw mede, die in eene naburige kamer vluchtte waarvan zij de deur op slot deed. Vandamme begaf zich naar den koer en zegde tegen de hoeveknechten Ik ga u allen dooden Hij loste verscheidene scho ten waarop elk eene schuilplaats zocht. Niemand meer ziende plaatste Vandamme zich tot een muur en schoot zich een kogel in lioold. Hij viel als eene massa neder en twintig minuten later bezweek hij. Het dorpje Dompaire, gelegen bij Epinal, werd Maandag avond door oon vreeselijlc drama der jaloerschheid in rep en roer ge steld. Ten govolge van een hovigen twist, liad een 19 jarige jongeling Jules Generaux ge naamd, zijne verloofde Alina Cierubini, 20 jaar oud, met revolverschoten gedood, waarna hij zich zelfmoordde. Ter gelegenheid eener plaatselijke ten toonstelling was een bal ingericht en hel meisje had het voornemen te kennen gege ven er zich heen te begeven. Daar de jon geling echter in den rouw was, en hij haar dus niet kon vergezellen, wilde hij zich tegen de inzichten van het meisje verzetten. Zij ging toch, doch pas was zij in de dans zaal, of do jongeling trad op zijne beurt binnen. Onmiddelijk ging hij naar zijne vriendin en een revolver te voorschijn ha lende, loste hij verscheidene scheten op het meisje. Deze kreeg drie kogels in het hoofd en stortte dood ten gronde. Vooraleer de talrijke ooggetuigen zulks hadden kunnen beletten, had de moordenaar zich reeds een kogel door het hoofd gejaagd en als doodge- bliksemd plofte hij op het lijk van het meisje. Het Gedsnkteeken der gebroeders Van Eyck. Do Gemeenteraad van Maaseik, geboorte stad der beroemde schilders, heeft eene toe lage van 150 fr. voor het gedenkteeken ge stemd. De abonnementen. Afslag van 50 t. h. op den prijs van het abonnement wordt verleend aan alle amb tenaars, agenten en werklieden van het departement van het spoor, posterijen en telegraaf, alsook aan hunne vrouwen en "ongehuwde'kinderen, bij hen Inwonend. De prijs van het abonnement wordt dus verlaagd van 20 op 10 frank. Voor kinderen beneden de 15 jaar, is het abonnement vast gesteld op 10 fr. Zondagabonnementskaarten worden afge leverd van April 1913 af, aan den prijs van 5 frank. Zij geven toegang op Zondagen en wettelijke Feestdagen, alsook de twee dagen der Gentsoho kermis. De aanvraag moet vergezeld gaan van een portret en gestuurd worden aan 't Gomiteit der Tentoonstelling, kantoor dor abonne menten, Kortrijkschen steenweg, te Gent. -Een hoeveknecht doodt een meisje, na gepoogd te hebben haren vader te ver moorden. De ellendeiing aangehouden. Eene vreeselijke misdaad bracht Maandag nacht de zoo rustige gemeente Glomskerke in opschudding. Een boerenwerkman zekere Frans Lens, 24 jaar oud, zocht betrekkingen aan te knoo- pen met een löjarig meisje, Mathilda Lens, eene verre nicht van hem. Sedert verschei dene maanden liep Frans Lens het meisje overal achterna. De vader van Mathilda Lens verzette zich krachtdadig tegen die be trekkingen. Frans Lens kwam alle dagen uren en uren rond de woning van het meisje slenteren om haar te kunnen spreken. Vader Lens die zulks had opgemerkt, had den jongeling den toegang tot zijn huis ontzegd en gaf zijn dochter verbod,buiten te gaan als Frans rond de woning slenterde. Deze. ten zeerste verbitterd over dit besluit, besloot op \v.ree.de wijze wraak te nemen. Maaddag avond, rond 7 1/2 ure, terwijl vader en dochter Lens alleen thuis waren, trok hij op hunne woning af en ging binnen. Nauwelijks had vader Lens hem bemerkt of hij sprong naar den indringer toe en wilde hem met geweld huiten zetten. Frans Lens bood hardnekkigen tegenstand en ging eene verwoede worsteling aan met den vader van het meisje. De jongeling, een sterk gespierde en kloek gebouwde kerel, gelukte erin vader Lens ten gronde te werpen. Hij hield den man onder zijne knieën gekneld en trok zijn mes waar mede hij hem vier steken toebracht. Daarna nam de dader de vlucht. Hot slachtoffer was erg getroffen. Hij kon evenwel nog opspringen en liep eene naburige woning binnen om zich te laten verzorgen. Zijne dochter door schrik bevangen, kroop in oene kleerkas. Frans die gezien had dat vader Lens zich naar eene naburige woning had begeven, liep naar huis om zijn geweer en kwam naar de woning van het meisje terug. Als een razende stormde hij binnen. Daar hij liet huis ledig vond, steeg zijne woede ten top. Hij liep als zinneloos al de plaatsen rond, en doorsnuffelde allo hoeken en kan ten, de vreeselijksto bedreigingen uitende. Zijne opzoekingen bleven een tijd vruchte loos, doch wetende, dat hot meisje nog bin nen moest zijn, zocht hij opnieuw alle plaat sen van de woning af. Opeens hoorde hij een gerucht in eene kleerkas. Dadelijk begreep hij dat Matbilde Lens daar eene schuilplaats moest gezocht hebbenMet de kolf van zijn geweer beukte hij de kas in, greep het meisje bij do haren en sleurde haar alzoo uit de kas tot in 't midden van den vloer. Het meisje verweerde zich met de kracht der wanhoop, doch de ellendeling sloeg en stampte de on gelukkige overal waar hij haar treffen kon, tot dat zij bewusteloos bleef liggen. Dan nam bij zijn geweer en plaatste den loop ervan in den hals van het meisje. Hij loste een schot, dat Mathilda Lens op den slag doodde. Daarna nam de schurk, door de duister nis b -gunstigd, de vlucht. De gendarmen van Vliaseghem kwamen nog des nachts ter plaats der misdaad, en gingen op zoek naar den moordenaar die Dinsdagmorgen in de nabijheid van Glems- kerke aangehouden werd. Het parket kwam in den namiddag ter plaats. Elkeen is verontwaardigd tegen den laffen moordenaar en de gendarmen hadden de grootste moeite om hem tegen de volkswoede te beschermen. Een 16-jarige jongeling door een trein verrast. Dinsdag morgend gebeurde alhier een schrikkelijk ongeluk. Een 16-jarige jonge ling, Joseph Demesmaeker, wiens ouders eene boerderij bewonen, nabij de harreel van den ijzerenweg, kwam terug van da melkerij met zijn hondenkar. Toen hij zich op de sporen bevond kwam onverwachts een express trein in volle vaart aangereden, schier onmiddelijk na hel sein. De ongelukkige kon zich niet meer uit de voeten maken. Hij werd door den express trein verrast en buiten de sporen geslingerd. De hond was nog juist over het spoor geloopen en kwam alleen thuis. Do hoevebewoners gingen op zoek naar hun zoon en vonden dezen met gekloven schedel on erg gewond over gansch liet lichaam ten gronde liggen. Zijn toestand was bedenkelijk en de arme jjongeling is uenige uren later in de vreeselijkste pijnen bezweken. De droefheid doroudersis hart, verscheurend. Op de Belgische kust Verleden nacht heeft het onweder groote schade aangericht op den dijk. Aan het westelijk staketsel heeft de wind gedeelte lijk den restaurant vernield. Eene overgroote menigte bevond zich te middag op den dijk ten einde het groolsch schouwspel bij te wonen die de schuimende zee opleverde. Op het oogenblik dat de postboot Oosten de-Dover vertrok, waren twee visschers- sloepen in 't zicht die het tempeest trachtten te ontvluchten en de haven te bereiken. Een barer, de zeilen gescheurd, vroeg de sleep boot die, na talrijke vruchteloozo pogingen, er eindelijk in gelukte de sloep in de haven te brengen en dit onder de toejuichingen der toeschouwers. Ook te Blankenberg! ie heerscht een hevige storm. Het water staat zeer hoog en de haren slaan tot op den zee- kijk. Tengevolge van den storm vaarden te Vlissingen de schepen niet meer van een loods voorzien. De rechtstreeksche telegrafische verbin ding tusschen Vlissingen en Antwerpen is onderbroken. De loodskotter N. 4 heeft in do Pielingen ontmoet de Oostendsche visscherssloep O. 68 Matilde Fransch, welke door de bemanning verlaten was. Te Brussel. Uit Brussel wordt bericht, dat ten gevolge van den aanhoudenden regen, de Zonne op onrustwekkende wijze klimt. Door het storm weder werd in den Kruidtuin veel schade aangericht. Dinsdag morgend, rond 3 ure, viel er een muur in van het Gemeentebuis te Schaarbeek. Hij kwam op het afdak terecht der bureelen, die door den telegraafdienst worden gebruikt. Gelukkig, had men eenigen tijd tevoren dit ongeluk voorzien on waren bovengenoemde bureelen builen dienst gesteld.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1