Eene geheimzinnige zaak 3A De afbreksrs van (!e «ten te Lourdss 'T EEN EN 'T Bs slachtoffers van 't vliegen Os Vijfde Viaamsche Sociale Week O O ^.33 Akelige ciitdekkSng te Zeis Schrikkelijk ongeluk ie Seraing Mutualisten Gouwdag Socialistische zedeleer. Een familiedrama nabij Toulon. Ac^iiende jaargang nr 203 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 30 August! 1912. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. <jj( TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE ERUSSE5. 728, Steenweg van Waterloo, 723. TE ftflLST Telefoon 114 BestuurderJ, Van Nuffel-Be Gsndt. AANKONDIGINGEN s S>ï KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. ide regel) Ir. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,0(5 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De grootsprekers spelen.... schampavie I Te Lourdes, in het verrukkelijke, in het heilige Lourdes, in de uitverkoren plaats van de kleine Bernadetta Sou- piroux, gebeuren er talrijke mirake len. Doch hel geloof is eer.e gave Gods, en zoo is het niet te verwonderen dal er nog velen te vinden zijn die, hoewel met eigen oogen die wonderen ziende gebeuren,schuddebollend antwoorden: Neen, het kan niet zijn. Zij loochenen niet het feit of de feiten der won dere gebeurtenissen, omdat feiten blijven en door niets of niemand kun nen weggenomen worden, maar zij nemen a priori op voorhand,reeds het besluit te verklaren Het kan niet zijn, het is onmogelijk. Verleden week zijn twee onder de hevigste afbrekers te Lourdes aange komen. Zij werden er in het verpleeg huis en het bestatigingsbureel van D* Boissarie zeer welwillend en hoffelijk ontvangen. Het waren heer Ghide, professor van wijsbegeerte aan het lyceum van Gap en Dr Aigner van Mu nich met zijne vrouw. Deze dokter is meer vermaard door zijne bitsige, ha telijke aanvallen tegen Lourdes dan wei om zijne wetenschappelijke ken nissen. Deze heide heeren waren in het be statigingsbureel toen de bisschop van Tarbes er binnenkwam. De bisschop werd hun voorgesteld en verre van Zich over hunne aanwezigheid te ver wonderen, plaatste Mer zich in den zetel en begon vertrouwelijk met hen en vooral met Dr Aigner te klappen. De bisschop zei hun zeer eenvoudig deze klare woorden De kerk vraagt aan de geneeslieeren geenszins zich uit te laten, of uit te spreken over het bo vennatuurlijke der genezingen maar zij verlangt en verwacht van hen deze drie zaken 1°) De vaststelling der ziekte, wat geschiedt door geneeskundige getuig schriften, en zoo bet de moeite is, na derhand een bijgevoegd onderzoek. 3°) De vaststelling van den huidigen toestand van den zieke die zich gene zen verklaart. 3°) Ten laatste, in de zeer ernstige gevallen, de aanduiding of aanwijzing dat de genezing hare uitlegging vindt of niet vindt in de geneeskundige we tenschap. Toen begon Mr Aigner over Mad. Bouckel van Metz te spreken die in 1903 te Lourdes toekwam met een volle opening in de kaak en te Lour des plots genezen is. Naderhand was die vrouw weer ziek geworden zegde Aigner. Verschooning, viel D' Boissarie in de rede, die vrouw heeft het recht van ziek te zijn zij is 75 jaar oud, en ik noch een ander hebben haar de onsterfelijkheid beloofd.... De dokter wist niet meer wat antwoor den. Maar daar zat kanunnik Georges Bertrin in 't bureel, die de Critische geschiedenis op de gebeurtenissen van Lourdes heeft geschreven, een boek dat reeds aan zijn 37° uitgave is. Hij had 's morgens aan zijn bisschop de toelating gevraagd en bekomen met die twee beeren eens in 't open haar de zaak te bespreken. Tot nu toe had hij stil gezeten. Doch daar staat hij recht en vraagt aan M. Ghide, D'' Aigner te verwittigen dat hij hem iets mee te deelen heeft. M. Aigner laat M. Ghide meegaan om hem te antwoorden. Buiten vraagt M. Bertrin om met M. Ghide en Dr Aigner een openhaar debat aan te gaan in de grootste zaal van Lourdes, M. Ghide antwoordt M. Aigner is Duitseker en kan zich niet vlug genoeg in 't Frausch uit drukken!! Jamaar, zegt M. Bertrin, gij zijt Fransehman, gij kunt voor hem antwoorden. Bovendien, gij hebt op 1 September in de Revue philoso- phique van Pdbot geschreven, dat het heter was onzen strijd, aangezicht tegen aangezicht uit te strijden of erover uitleg te geven. Daarom heb ik er aan gedacht die openbare bespre king te Lourdes te houdej. Ik zal mijn gedachten voorstellen, gij de uwe, en het publiek zal oordeelen. Ik zal geene de minste persoonlijkheden maken en zooals naar gewoonte, mij op wetenschappelijk terrein houden. Neemt gij aan Ik heb geen tijd klonk het piteus antwoord van heer Ghide. In geenen deele.sprakM. Bertrin, gij vertrekt slechts Maandag, we heb ben nog twee volle dagen Dan besloot M. Chide: Neen, er zal te veel volk zijn. Die openbare bespre king scheen hem nutteloos, en hij en l)r Aigner verkozen het bij de geschrif ten te houden. Beminde lezers, hoe vindt ge die heeren. Zijn 't geen felle koppen Eerst uitdagen, dan niet aannemen. Jarenlang in hunne bladen Lourdes aanvallen, maar als zij zich moeten verantwoorden, den bek in de pluimen houden Het zijn zulke feniksen die de^menig- vuldige wonderen, den wereldroem van de gezegende Lourdescke wateren willen te niet doen. Is 't niet voor om te vallen Naar aanleiding' van dit bezoek zijn er te Lourdes treurige zaken in de stad zelf voorgevallen. M. Ghide, die de beevaartgangers naar Lourdes voor al wat leelijk en beestig is,heeft uitge scholden, die de priesters als eene soort sjackelaars en kwakzalvers heeft voorgesteld en die nu de platbroekerij begaat, hoewel met tweeën zijnde, de openbare bespreking met M. Bertrin niet aan te durven, M. Ghide is door een groep "personen aangevallen en uitgejouwd en is door de policie moe ten beschermd worden.Dit wasnatuur- lijk heiwerk van eenige vurige jonge lingen. Ondertusschen gingen duizenden voort naar O. L. Vrouw van Lourdes, hare hulp en haren bijstand afsmeekeud in dit aardsche tranendal. De katholieken van gansch de we reld zullen den moed loven van den Z. E. II. Bertrin, die zoo heldhaftig die heeren grootlawaaiers uitdaagde en thans voor ieder die zien wil, de platbroekerij dier zoogezegde ge leerden in volle daglicht heeft gesteld. Ongehoord. De Bien Public onze uitmuntende confrater van Gent, haalt het feit aan dat te Gent een hoofdklerk op het punt staat zeer streng gestraft te worden, omdat hij de groote fout heeft begaan in eene dienstzaak de Vlaamsche taal te heb ben gebruikt. De Bien Public komt daar heftig tegen op, en alle rechtzinnige menschen zullen zijn gevoelen deelen. De schuld ligt niet aan een onzer minis ters, maar wel aan het hooger Postbeheer. Onze confrater is van meeoing dat zulke zaak buiten de bevoegdheid ligt van dat be heer en enkel kan opgelost worden door de Kamer. Het is wel te hopen dat men in volle Vlaamsche land een beambte niet op zulke willekeurige wijze zal laten mishandelen. V/at zuiian ze nu zeggen M. Pierre Baudin, Fransch senator en oud minister, schrijft in zeer scherpe bewoordin gen over den officieelen Franschen onderwij zer in een antiklerikaal Brusselsch blad. Zal M. Max nu ook geen proces inspannen tegen M. Baudin, om het wereldlijk onder wijs te hebben aangevallen den ban. De Portugeesche priesters dio het staatspensioen hebben aan vaard, stellen zich in een ohmogelijken toe stand tegenover de Kerk, omdat zij daardoor, in een vernederenden toestand staan tegen over den Staat die de Kerk vervolgt en bo vendien omdat zij alzoo de scheidingswet schijnen goed to keuren die formeel doift- de Kerk is veroordeeld. Die priesters zullen, ofwel hun penning moeten afwijzen, ofwel groot gevaar loopen in den ban der Kerk te worden geslagen. Praofotag -—Uit de ver slagen van de Sociale Week te Leuven blijkt klaarblijkelijk dal dit jaar de Sociale Week op eene scliiiterende wijze is gelukt. Er zijn 640 deelnemers. Ge ziet het wel het katholieke Vlaanderen wordt als eene on overwinbare vesting der katholieke zaak. Eiiaci. Leon Peltzer, zoo haast hij uit het gevang was gelaten, rees naar Keulen waar hij zijae moeiier ging om helzen. Van daar was hij naar Engeland ge trokken waar hij eene plaats als sekretaris had gevonden. Doch hot lekte uit wie hij was en hij moest Engeland verlaten. Nu is hij in Azië waar hij eene plaats gevonden heeft, 't ls best niet te zeggen waar hij verblijft, want het ware wreed hem daar ook zijne plaats te doen verliezen. Voorlaan zullen wij van hem niet meer hooren spreken. De ongelukkige heeft wreed zijn misdaad ge boet mocht hij nu voor 't overige van zijn leven een vredevol bestaan vinden. Wij gunnen het hem uitterbarte. Qeroejseea Het voorzatter dep Uit de verschillende lofarti kelen zoo prachtvol M. Leon De Lantsheere gewijd hij zijn betreurd afsterven, is gemak kelijk af te leided dat hij de aangeduide man was om M. Gooreman als voorzitter der Kamer op te volgen. In die veronderstelling is het verlies van M. Leon De Lantsheere zooveel te zwaarder voor onze katholieke partij, waarvan hij onbetwistbaar een der uitstekendste mannen was. MsaÊeSs vsibb tegenstrevers. Alle bladen, de liberalen en ook de socialis tische organen niet uitgezonderd, brengen eene prachtige hulde aan de hooge talenten en het hooge karakter ibu den zoo plots ge storven oud-minister L. De Lantsheere. Esar as de vijand- De Aveiür die Borinciye schrijft op Zondag 25 Oogst: Minister Poullet gaat zetelen tussclien de vijanden van de instelling die hij moet ver dedigen n En weet ge wie die vijanden zijn Onze kristene onderwijzers die kortelings hun congres houden te Doornik. We maken van de gelegenheid gebruik om er op te wijzen, dat er tusschen de kris tene onderwijzers, zoowel officiëele, als aan genomeneen aanneembare zijn dat is due wel degelijk de vereeniging der nationale onderwijzers, die geen enkele hunner colle- gas als pariassen aanschouwen en nog veel minder als dusdanig behandelen. Dinsdag werd door twee maaiers, A. N. en C. H., in het Scheldebroeck, wijk Dy li, in eenen rietpolder nabij hunnen meersch, het half verteerde lijk ontdekt van eenen ouderling van omtrent 65 jaar, met grijzen baard, bruine overjas en vest, grijs gestreepte broek en voorzien van eenen regenscherm, bril met Iedere kasje, enz. Men heeft op hem een pakje ontdekt, rood-bruin gekleurd van binnen en geplooid op apothekerswijze. Den 18 Juni laatst moet die persoon daar omtrent aan de deur eener herberg een glas water gevraagd hebben en verklaard dat hij sinds in de veertig jaren een huis had verlaten daaromtrent op don Scheldeoever gelegen en dat hij op zoek was om het terug te vinden. Men heeft hem dan zien verdwijnen in de richting waar zijn lijk, na zoolang in 't riet verdoken te zijn gebleven, werd terugge vonden. Men vermoedt dat deze persoon zich daar moet vergiftigd hebben. Een doode en vier gekwetsten Woensdag morgen, rond half zeven, ge beurde er in de staalfabriek van Seraing een schrikkelijk ongeval. Men had een hak, waarin gesmolten staal was, hoven op eene brug gevoerd, om hem van daar in den verkoelingsbalc uit te gieten. Daar er aan de opening waardoor do gloei ende vloeistof wegloopen moest, staal was gestold, wilde een arbeider, A. Philippart, het staal or met eenen haak aftrekken. Doch, door eene al te ruwe beweging, sloeg de hak om, en kwam in eene kuip koud water terecht, zoodat er eene schrikkelijke ont ploffing plaats greep. Langs alle kanten spatie het brandend staal. Vier arbeidors werden zwaar gewond opgenomen en Phi lippart, die er het dichtst bijstond, werd deer lijk aan horst en aangezicht verbrand. Rond half tien, gaf Philippart den geest. Het slachtoffer was 44 jaar oud. De andere getroffenen verkoeren in eenen bevredigen den toestand. Onder Voorzitterschap der Heeren Moyer- soen.Rollier, Van der Linden en Van Lierde, zal er op Dijnsdag 24en September aanslaan de eene algemeene vergadering gehouden worden ten 2 1/2 ure van den namiddag in don Katholieken Kring te Aalst. 1. Wat denken onze Mutualisten van het princiep der verplichting in zake sociale ver zekeringen 2. Wat denken zij aangaande de driedub bele verplichte tusschenkomst van den vor- zelcerde, van den werkgever en van den Staat Al wie aan sociale vraagstukken meedoet, zal daar tegenwoordig zijn. v/V* Waarom kloosterzusters mogen terugkeeren. Stilaan beginnen de kerkvervolgors de Zusters, die zij uit Franlcrijkgejaagd hebben, terug te roepen. In een stad van het Zuiden woedde over eenigen tijd de tjrphuskoorts de wereldlijke ziekenverpleegsters wilden de typlmslijders niet verzorgen. De gasthuiscommissie, in meerderheid uit radicaal-socialisten bestaande, heeft dan in allerhaast de Zusters der II. Martha terug geroepen, dewelke zij eenigen tijd vroeger verjaagd hadden. De Zusterkens kwamen gereedelijk. toegesneld om nieuwe bewijzen te geven van zelfopoffering en christelijke liefdadigheid. 't Is te hopen dat de gasthuiskommissie, na het verdwijnen der smetziekle, de zuster kens niet terug uit het gasthuis verdrijven zal. Zoo hatelijk zal de kommissie zich wel licht niet durven aanstellen. Intusschen vindt men in Belgie oolc roode en blauwe helden, die eischen dat de liefde rijke ziekenverpleegsters uit de gasthuizen zouden weggejaagd worden. t& Lessen Eene vrouw verdwenen Te Lessen is voor het oogenblik van niets anders spraak, dan van de geheimzinnige verdwijning eener inwoonster der stad. Deze, de echtgenoot© Lafourche, geboren Marie Galant, 26 jaar oud, van onberispelijk ge drag, was Maandag naar Maubeuge gegaan, om er in de bureelen der werkhuizen L'Espé- rance te Sous-le Bois eene som van 150 fr. te ontvangen. Zij keerde dan langs de Samber terug en was voornemens in het hotel Gi^os-Caillou te Maubeuge te blijven vernachten. Zij werd daar echter niet gezien en ook te Lessen, of te Geeraardshergen, waar zij familie wonen lieeft, werd zij niet meer ge zien. Verscheidene personen hebben nu ver klaard, dat zij Maandag avond, langs de Samber, eene vrouw hebben hooren om hulp roepen. De gendarmen der streelc doen een onder zoek over deze geheimzinnige zaak. Men vermoedt dat de arme vrouw door bandieten werd overvallen, bestolen en in 't water ge worpen. Opzoekingen zullen in de Samber gedaan worden. De vrouw is moeder van twee kinderen. Een luitenant verkoold. D© Fransche luitenant Chandenier, was< Woensdag morgend, rond 5 ure. te Douai opgestegen om te trachten Chalóns te berei ken en zóó zijn brevet van luitenant-vlieger te hekomen. In den omtrek van Grécy-aan-Serre is de ongelukkige gevallen en daar zijn reservoir vuur vatto, is de luitenant die zich niet had kunnen bevrijden onder zijn toestel verkoold. Nadere inlichtingen melden, dat het toe stel te Barenton is gevallen. Op het oogenblik dal het tuig den grond raakte, schoot de reservoir in brand. De lui- tonant zat onder den motor gekneld en toen men hem kon verlossen, had hij vreeselijlie brandwonden hekomen aan den huik en de boenen. Hij werd met de noodige voorzorgen naar liet gasthuis van Sessone overgebracht, doch toen hij daar aankwam, had hij reeds opgehouden te leven. Nog een vlieger gevallen. De vlieger Ollivier, wilde Woensdag mor gend op het vliegplein van Issy een nieuw toestel van eigen maaksel beproeven. Toen hij boven een boschje wilde vliegen, bleef hij cr in haperen. Ollivier werd ton gronde geslingerd doch ontkwam het met lichte kneu zingen. Het vliegmachien was geheel ont redderd. Een vreeselijk familiedrama is verleden nacht gebeurd te Saint-Maximin. In de Repu bliekstraat, aldaar, woont het gezin Giraud, bestaande uit den vader, Hendrik, oud30jaar, haarkapper, uit de moeder, geboren Marie- Louise Sicard, oud 27 jaar, en het 4 jarig zoontje Roger. Rond 10 uren lagon allen te bed, en niets liet het vreeselijk drama voorzien, dat een uur nadien zou voorvallen. Rond 11 ure stond Giraud op, wapende zich met een revolver, en het bedje van zijn 4jarig zoontje naderende, doodde hij dén kleine Roger. De ontaarde vader ging vervolgens tot zijne vrouw, welkedoor de losbranding wak ker was geworden. Madame Giraud kroeg twee vuurschoten welke haar aan de borst troffen zij had nochtans den moed zich op haar echtgenoot te werpen en poogde hem te ontwapenen. Vooraleer zij daar in gelukte, had Giraud de gelegenheid te pogen zich een revolverschot in het hoofd te lossen. Hij werd echter niet gewond. De toestand van vrouw Giraud, ofschoon zeer erg, is niet wanhopig. De moordenaar is aangehouden. Het onderzoek zal de drijf veer dezer misdaad uitwijzen. Vervolg (3de dag). De matigheid en de krachtdadigheid vul len elkander aan. Niets vermindert zoo zeer het aanzien van een propagandist, dan de minste fout tegen de matigheid. Al de krachten onzer ziel moeten samen gesmolten worden en opgevoed tot één har monische eenheid. Dat te bewerken is de taak der opvoeding. Eenheid en standvastig heid dat zijn de konteekenen van echte ka- raktermenschen. Dat to zijn moet ons ideaal zijn. God vraagt ons niet dat we wierook branden maar wel dat we ons zeiven ten offer brengen. Ons ideaal moeten we bemin nen niet theoretisch maar practisch. Ons ide aal moet vergroeid zijn met ons zeiven, het moet leven in ons het moet zijn geworden ons leven en bloed. En dan, wat geeft tegen kanting Maar nooit mogen we vergeten dat onze krachten zijn beperkt en dat we ons moeten betrouwen op hem, die gezegd heeft Mijn genade is voldoende. De genade is God met met ons, God in ons Wat kan het dan maken de tegenstand van andersdenkenden, als we sterk zijn in Hem die alles is Onbeschrijflijke geestdrift verwekt deze prachtige les. Pater Rutten belt zoo hard hij kan te vergeefs het gejuich verdubbelt. Eindelijk wordt het stil en Kanunnik Am. Joos, die de zitting had bijgewoond, kan het woord bekomen om in eenige opwekkende woorden Pater Ruiten te bedanken, en aan te kondigen, dat er eerstdaags een soeial© studiekring zal gesticht wordon onder de nor malisten te Sint-Niklaas. II0 les. Dr F. VAN CAUWELAERT, volksvertegenwoordiger van Antwerpen. De economische waarde van het karakter. Als katholieken liehhen wij als plicht karaktermenschen te zijn. dat is te zeggen, het evenbeeld van den God-Mensch in ons te verwezenlijken. Welnu men verwijt dat de bovennatuurlijk© bekommernissen, een hinderpaal zijn voor de katholieken tot het streven naar hooger© stoffelijke welvaart. Nooit is de armoede een zoo groot maat schappelijk gevaar, als in deze tijden, waar de uitspattingen der rijken vooral in onze grootsteden zoo in 'toog springend zijn. Armoede is een beproeving. In onzen lijd kan ieder die niet bolast is door erfelijke onbekwaamheid en dio karakter bezit, zich een weg hanen tot stoffelijken voorspoed. Waar een wil is, is een weg (Toej.) De lijdzaamheid is ons, katholieken niet voldoende: Wij moeten bewijzen dat onze bedrijvigheid beheorscht is door deleer der verborgon talenten. Bijna al de groote mannen, de hervormers van hun tijd op alle gebied, zijn gesproten uit de kleinere standen, zoo h. v. Van der Bilt, Carnegie, arnerikaansche millioenairs, de geleerde Faraday enz. Om zich op te werken is er noodig eerst en vooral zelfbetrouwen en mannelijke durf, juist begrip dor onderlinge verhoudingen der dingen er is noodig een gestadige, vol hardende inspanning on zelfbeperking. Het raadsel van het welgelukken is goed to doen wat men doen moet, op zijn zaken te passen. Het succes voornamelijk in handelszaken heeft geen auder geheim. De reden waarom de middenstand tegenwoordig niet vooruit

De Volksstem | 1912 | | pagina 1