r 'T Oe Vijfde Vlasnische SoGiaie Week Jiefü'T.-.mcfo |aar;«ag n' 294" 2 CENTIEMEN HET NUMMER' Zaterdag 31 Augusta 1912. o 3Q C3r ZO 3L J&. E> Bestuurder: J. Vati Nuffel-De Gendt. 9 33 Russische bende Bonuot êsi C31" Een alkooldrama te Tours Bloeiig gevent te leclielea. DE OVERSTROOMINGEN ABONNEMENTEN* Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 tranken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4|ï 4» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 723, BUREEL-EN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 723. TE ffiflLST 9, Ker-fcstra,a,t, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. fl tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3» blaóz. (de regel) fr. 0,50 4° biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieirws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel). (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Dat is eene vraag die voor de inge wijden gemakkelijk te beantwoorden valt. Gaan we voort op woorden en gezegzels en geschrijfsels, dan zijn al de politieke mannen zonder eenig on derscheid, volksmannen. Maar het volstaat niet te verklaren, te schrijven of te beweren, er moet wat meer bij Eijn, de woorden moeten door daden, door werken, door instellingen van allerlei aard, bevestigd en bekrachtigd worden. Over enkele dagen maakten wij u bekend met het oordeel van 't maand blad De Beambte van Gent, dat ronduit verklaarde dat de socialisten daar sinds de gemeentekiezing van October 1911 een echt schrikbe wind hebben ingevoerd. In de andere steden waar de beoren kartelmannen bet bewind in banden hebben, lijkt bet weinig beter te zijn Op 1 Augustus 1912 lezen wij in het Brusselsch blad Journal des Em ployés a het orgaan der bedienden, de volgende harde waarheden. We hopen dat onze lezers bet aandachtig zullen volgen, want 't is te welsprekend om bet onopgemerkt te laten voorbijgaan: Hebben wij ons te beloven zoo vraagt dit beroepsblad van de ge meentebesturen waarvan de meerder heid in tegenstrijd is met de gedachten van de regeering Zien wij niet, integendeel, de ge meenten bestuurd door de liberalen ter. opzichte van de leden van bun personeel de meest willekeurige, de MEEST ONRECHTVEERDIGE EN DE MINST DEMOKRATISCHE MAATREGELEN liemeil Hoeren die bet aangaat, pakt vast Doch laat bet woord liever aan de belanghebbenden Om er slechts eenige voorbeelden van aan te balen, is bet voldoende de verzameling van artikels te nemen die sinds bet begin van het jaar in bet «i Blad der Bedienden verschenen zijn. Het is te St. Jans-Molenbeek dat de gemeentebeambten wier jaarwedde minder was dan 1800 fr., de onbe duidende vergoeding van 40- fr. heb ben getrokken om de gevolgen van het duur leven weg te nemen. Het is te Schaarbeek dat de ge meenteraad zijn personeel met een loonrooster beeft begiftigd dat geene voldoening geeft aan de groote massa der bedienden. Het is te Oostende dat de raad den nieuwen loonrooster in bespreking- houdt liggen en hem schijnt te willen verzenden, naar de Griekscbe kalen ders. Het is te Antwerpen dat de raad niets doet om de gevolgen van de ver meerdering der koopwaren te verzach ten. Het is te Elseno dat de loonrooster op dusdanige manier is verbeterd dat bij de voortleelen vermindert, verwor ven door den ouden loonrooster. Het is te La Louvière dat men een hoofdklerk benoemt met eene jaarwedde van S00 fr. en dat men aan klerken een betere jaarwedde geeft dan deze van den dienstoverste. Het is in den Berg van Bermher- tjgheid te Brussel (kweekschool van doctrinairen) dat een liberaal blad den tekst van een brief verminkt en zich wel wacht van bet protest der onder teekenaars in te lasscben. Hel is te Antwerpen dat de Bond der gemeentelijke agenten verplicht is, om rechtvaardigheid te eischen, de gastvrijheid te vragen voor een beftigen reclamatiebrief, in de kolommen van bet liberaal dagblad La Cbronique Het is te Luik dat bet klein per soneel honger heeft en er niet toe komt eene verbetering van zijnen toe stand te bekomen. Het is te Brussel dat het schepen college een nieuwen loonrooster bestu deert, die het minimum van 1400 op 1500 zal brengen, bet zij eene ver meerdering van 30 centiemen per dag. Het is te Brussel dat de gemeen tebedienden zeil zich verplicht zien op den vooravond der wetgevende kiezin gen eene liberale meeting te beleggen waar eenige kandidaten wat versleten volzinnen komen aframmelen, zonder overtuiging en vooral zonder formeel® verbintenissen. Men zou een ganscb boekdeel schrijven op soortgelijke gevallen. En deze kittelige kwestie van de scheidsraden voor gemeentebedienden, is zij .door één enkel «demokratiscken» (leest antiklerikalen) gemeenteraad op gelost geworden Dat ik weet, neen. Zoo is het echter niet gelegen met den Slaat. n Ik heb inderdaad vernomen dat den 12 Juli, minister Levie noch tans een klerikaal in bet ministerie van financiën, den beroepsraad heeft ingericht om, op hunne aanvraag, de agenten der belastingen, der douanen en der accijnsen te kooren, die door eene tuchtstraf getroffen zijn. s> De minister beeft te dezer gelegen heid eene toespraak gehouden waarin hij aan de leden van dezen raad vroeg, in de uitoefening' van hunne ambtsbe zigheden, de vastberadenheid te paren niet eene ganscb vaderlijke welwillend heid n En omdat alle onpartijdigheid zou gewaarborgd zijn, is deze raad voorge zeten door een raadslid van bet Be roepshof en samengesteld uit gepen sionneerde bedienden, die toebehoord hebben aan den zeltden dienst als den in beroepgaande. Deze mag zijne ver dedigingsmiddelen voordragen zooals bij bet best vindt en mag zich insge lijks door een collega laten bijstaan. »Oké! Molenbeek, Schaerbeek,Oos tende, Antwerpen, Elsene, La Lou vière, Luik en Brussel, waar zijt gij nu i-Ziet u daar aan de kaak gesteld, u, de demokrater, (o! boe zeer door de genen die gij noemt de verfoeilijke papen Die beschrijving van bet werk van de katholieken en van de antiklerika len, zoo prachtig weergegeven door bet officieel blad der Brusselsche be dienden, dat alles behalve klerikaal is, die beschrijving is te welsprekend om er nog een woord meer bij te voegen. C&tisflat ze naet amders cSue*» VGB2. Het personeel van de roode coöpe ratief van Dinant heeft besloten, tijdens de werkstaking de helft van loon af te staan aan de stakers. Telkens zulke stemming uitkomt, maken de roode bladen bet bekend. Wij vragen heel eenvoudig aan ieder mensch met gezond vor stand: Wat zou er gebeuren, moest iemand het wagen, te stemmen tegen het voorstel van de roode kopstukken Aan de deur zou het hatelijk en harte loos klinken Dat weten die roode sukkelaars best van al. J0.000 glasblazers doen csSe£ Bïiee. De vereeniging der glas blazers, 10.000 leden tollend, heeft laten weten dat zij niet meedoet aan de politiek. Nog zoo'n lap, en de werkstaking ligt in de patatten zelfs in het puttoken van Hene gouwen,do goudbron der werkstakingen. GpaangercasssQD. Europeesch Rusland geeft 170.684.393 Quintalen tarwe, 242.267.003 Quintalen rogge, 96.644.714 Quintalen gerst, 132.517.912 Quintalen haver, 15,521.537 Quintalen maïs. Belialve voor den maïs, zijn al de cijfers veel liooger dan in 1911. In Azisch Rusland is het opvolgenlijk 33.416.138 Quintalen, 7.862.621 Quintalen, 3.112.287 Quintalen, 17.363.288 Quintalen en 163.805 Quintalen. Al de cijfers zijn Hooger als in 1911. In Rumenië zal de opbrengst 10 ten hon derd min zijn tegen in 1911 toense26.033.562 Quintalen bedroeg. Klaar gesgsroken esi aange- teeliend» De Gazette van Charleroi schreef in 't begin dezer week Het is zeker dat het kind opgevoed in de onzijdige school niet naar het spiritualisme zal gaan... de onzijdige school zal liet weg houden van de godsdienstige zedenleer Dat noemen we ten minste openlijk spre ken. De zoogezegd onzijdige school is daarom ook regelrecht tegen onze kristene levens beschouwing. BSb&m»! £eBef©onb©ek. De Staat heeft een nieuw telefoonboek uitge geven. In 't Vlaamsdie land wordt de ver binding in 't Vlaamsch gegeven. Dat is de natuurlijkheid zelve dat bestaat zoo bij alle volkeren. Dat belet niet dat sommige anti klerikale bladen weeral janken dat de Walen benadeeld worden. Iioe is het toch mogelijk zoo kortzichtig to zijn Geef ieder liet zijne en de vrede is terstond geteekend. lui©s£ er zijn. Hoe komt het dat onze vrienden in het Groot Hertogdom Luxemburg thans zulken droeven politieleen toestand beleven dat het kristen onderwijs or zoo fel bedreigd is Door niets anders dan liet onvereenigd zijn der katholieken. De loge is in hare krochten jaar in, jaar uit vereenigd en heeft overal geheime vertakkingen. Onze Luxemburgscho broeders moeten zich ook zonder toeven ver eenigen, zoo zullen ze sterk worden en den vijand achteruit kunnen drijven. Het is aan de eendracht dat Wij Belgische katholieken onze prachtige overwinningen hebben te danken. Eene gruwelijke vereeniging. De policie van Moskow komt de hand te leggen op eene gevreesde bandietenbende, die sinds twee jaar angst en schrik ver spreidde in heel d^ Moskowerstreek. Deze vereeniging van schurken heeft niet min dan 36 diefstallen gewapenderhand ge pleegd, en 18 moorden op het geweten. Bijna altijd hadden deze bandieten automo bielen ter hunner beschikking en het is een automobiel, door de schurken achtergelaten, die de policie op hun spoor bracht en toeliet de bandieten te vatten. Meest al de leden der benden zijn jonge lingen. Zij kenden zich slechts onder bijna men en alleen hun kapitein, zekeren Saschka. kende den burgerlijken stand van al de le den. Dez9 Saschka is de zoon van een achtbaar burger, zekeren Samischkine. Daar deze zijn zoon alle hulp ontzegd bad, wegens zijn slecht gedrag werd Saschka bandiet. Weldra stond hij aan het hoofd eener bende jonge hooswichten en oefende over hen eene stalen tucht uit. In tegenstelling met de andere Russische benden, die gewoonlijk de opbrengst hunner bandieterijen.in slempartijen opmaken,waren de leden der bende Saschka gedwongen rechtsfreeksch naar huis te gaan met hunnen buit. In liet bezit van elk der bandieten, vond men een vrijgeleide, heel in regel en dus onmiddelijk henuttigbaar. Een dronkaard wil zijne zieke vrouw verwurgen en verbranden. Een daglooner, zekere AmedéePreteseille wonende rue de la Madeleine, 20, te Tours die sedert lang zijne vrouw martelde, heeft nu gepoogd haar levend to verbranden. Hij kwam gisteren dronken te huis en eischte van haar gold. De ongelukkige, die te bed lag. weigerde, waarop hij haar begon te mishandelen en den inhoud der petrooilamp op haar wierp. Het slachtoffer kon nog langs het venster op het dak van een naburig buis vluchten. De woestaard achtervolgde ze en wilde ze verwurgen, als een gebuur het slachtoffer uit zijne handen rukte. De plichtige werd aangehouden en gebon den naar het policiebureel overgebracht. Aldaar verklaarde hij zijne wederhelft om het leven te willen brengen omdat zij te lang ziek was. Hun dochtertje is bij familieleden opgenomen en de moeder-martelares werd in hoogst bedenkelijken toestand naar het gasthuis gevoerd. Woensdag avond, rond 9 1/2 ure, heeft er in de Begijnenstraat, te Mechelen, een hevige vechtpartij plaats gehad. De genaamde L. Gerard, brigadier in gar nizoen bij de artillerie te Antwerpen, kwam per automobiel naar Mechelen gereden, ver gezeld van twee juffrouwen. De genaamde V. N.., wonende de Stassartstraat, had ver nomen dat een der juffrouwen zijne beminde was, en hij spoedde zich naar de Begijnen- straat om zich te overtuigen. Aldaar gekomen, vond hij haar in het gerij zitten, en vol woede, haalde hij haar uit den auto. Een gevecht ontstond hierop tusschen V. N. en L. Gerard. Deze laatste ontving eenen stamp op den onderbuik, en viel bedwelmd op de straa't- steenen. De aanvaller ontrukte den brigadier alsdan zijnen sabel en bracht hem hiermede eenen kap op het hoofd toe, waardoor het slachtoffer eene orge wondo bekwam en voel bloed verloor. De policie kwam intusschen toegeloopen, V. N., werd aangehouden en naar het policie bureel overgebracht. Aan den brigadier wer den de eerste zorgen toegediend door dokter Geerts. Hij is daarna naar het krijgsgastkuis over gebracht. Proces-verhaal is tegen V. N. opgemaakt. in TDira Per telefoon werd gisteren namiddag uit Norwich gemeld, dat nood en desolalie heerscht in de stad en omtrek. Het verkeer staat stil. Duizenden mensch en zonder schuil plaats vluchten in openbare scholen en ka pellen. Het water bereikt dikwijls de ven sters der slaapkamers. De policie vaart rond met booten om de menschen uit de bedreigde huizen op te nemen. De ambtenaren van de waterleiding vree zen, dat de voorraad water maar voor een paar dagen voldoende zal zijn zij waar schuwen de menschen om zoo weinig moge lijk te gebruiken, daar de pompmacbin© door de overslooming niet kan werken. Duizenden kostbare kanaries, waarvoor Norwich een belangrijke fokplaats is, zijn omgekomen. Over een groote oppervlakte is groote schade aangericht aan marktplaatsen én tuinen. Vaak zag men verpleegsters op den rug van mannnen naar de zieken bren gen. Al de groenten tuinen zijn vernield. Het is donker in de stad, daar de elektrieke fabriek is stil gevallen. Bij toortslicht zet men 4© redding voort. De werklieden verrast bij 't verlaten der fa brieken dwalen rond om te zoeken waar vrouw en kinderen zich bevinden. De grafsleenen op het kerkhof zijn omge worpen. Bruggen zijn weggerukt, van an dere is de toegang verboden, omdat men geen vortrouwen meer heeft in hunne sterkte. Een dienst van bootjes is ingericht. Een koopwarentrein is door eene boogbrug ge zakt. Men vreest voor de sterkte van den dijk te Gaslessy. De Potorsborough-rivier staat 17 voet boven het gewoon peil. Ver scheidene duizenden hectaren in Burton Trent zijn overstroomd. Te 10 1/2 ure gisteren avond is het water beginnen zakken, maar de stad blijft in de duisternis gehuld. De trams rijden nog altijd niet. De overstrooming vermindert snel. Het bureel van een plaatselijk blad is gedeeltelijk ingestort. Vandaag heeft niemand letsel be komen een kind echter verdronk, terwijl men des nachts met de reddingswerkzaam heden bezig was, en het lijk van een man is in de rivier drijvende gevonden. Er loopen nu treinen naar Norwich en Cromer, maar de dienst is nog zeer beperkt. Vervolg (4de dag). Leuven 29 Oogst 1912, Om 2 ure treedt Z. Eminentie binnen be groet door eon langdurige ovatie. E. P. Rutten Wat kan ik u zeggen na bet jubelend ont haal dat uwe intrede hier heeft begroet? Wij chrislene sociale werkers, boven stoffelijke welvaart,boven verstandelijke bekwaamheid, stellen de zèdelijke waarde, (toej.) Gedurende deze dagen is er op gedrukt,dat wij volgens het woord van Frans Cauwelaert in ons binnenste eene goudmijn dragen.(toej.) Gij hebt hier, Eminentie, de bloem van onze katholieke werking. Wat ons hier vereenigt, Eminentie, is de geest van broe derlijke liefde, is eendrachtige streven naar hooger, naar de algeheele verheffing van ons volk Z. Eminentie de kardinaal (onbeschrijvelijke ovatie). Zoolang hel) ik getracht in uw midden to zijn Welk troostrijk schouwspel u hier allen vereenigd te zien rond uwen zoo diep bemin den P. Rutten. Christendom is liefde. Hoe zou de mensch God beminnen als hij zijnen broeder die hij ziet en hoort, niet wilde be minnen. Gij toont door woord en daad dat gij uwe broeders bemint! Dit is echt christendom dat is echt apostolaat. Niet genoeg kan ik er op drukken, op de noodzakelijkheid van de maatschappelijke opleiding der jeugd. De uitgangsdeur van het patronaat rr.oet de ingangsdeur zijn van de chrislene vakvereenigïng. Dit beveel ik u aan en verwacht ik van uwen iever. Ik ben verheugd over uwe talrijke aanwezigheid. Ik bid God dat Hij uwe sociale weken mogen zegenen. Zijne Eminentie begaf zich daarna naar het Gildenhuis en zat mee aan met de werk lieden aan de gemeenzame dischtafel. Tijdens liet middagmaal drukten versehiili- ge werklieden, namens hunne werkgezellen, aan Z. Eminentie hunne verkleefdheid en hunne diepgevoelde liefde uit. Zijne Eminen tie antwoordde in welgepaste bewoordingen en zoo was wel dit middagmaal als het beeld van heel deze Sociale Week, verbroedering en onderlinge liefde,met vreugde en leute. Het Congres der Studiekringen. E. P. Janssens, 0. P. Sekretaris van liet Verbond der Vlaamsclie Studiekringen. De Apologetische Studiekring voor ontwikkelden. Spreker wil ons overtuigen van de nood zakelijkheid van den apologetische studie kring. 1. De grondslag onzer sociale actie moet zijn, onze godsdienstige werking. Zoo is het h'ij de Duitsche Katholieken in het Volksverein. Het is des te meer noodzakelijk omdat onze hardnekkigste tegenstrevers, do socialisten, eerst en vooral vijanden van onzen godsdienst zijn. 2. Vele katholieken lijden aan bloed- armoedo. Hunne overtuiging is niet diep er. sterk genoeg. De onwetendheid in zake van godsdienst is de oorzaak waarom het gods dienstig leven van vele katholieken zoo lauw is en zoo oppervlakkig. De studiekring moet de verstandelijke godsdienstige overtuiging diep wortel doen schieten en nieuw leven doen stroomen uoor velen onzer Katholieken. In den studiekring moet worden gevormd in den geest, een persoonlijke, sterke over tuiging', maar ook de zedelijke vermogens, de wil, dient gevormd, bij voorbeeld, door liet lezen van liet Evangelie, enz. De Studiekring zal zijn wat zijn leider is. De leider moet de vergadering-eb zorgvuldig voorbereiden. Maar voornamelijk moet hij zich teene- maal kunnen ten pande stellen. Meer dan elders is in de leiding van den Studiekring zelfopoffering vereischt. Eindelijk de leider moet zijn een man die in do practische wer king staat de Studiekring mag niet uit liefhebbers samengesteld zijn. De keurbende aldus gevormd moet ijveren op alle gebied een diepen weldoenden invloed moeten ze uitoefenen op de groote massa en ze mee voeren tot dieper godsdienstig leven. (Toej). Eerw. Heer Fl. Prims, leeraar te Berchem, spreekt over De sociale studiekringen voor ontwikkelden. Vele studiokringen ontstaan ten allen kant, maar woinigen komen er toe hun jubi leum te vieren. Spreker zou willen onder zoeken op welke voorwaarden de socialo studiekringen voor ontwikkelden leefbaar zijn. Eerst on vooral moet de studiekring voor ontwikkelden aansluiten, bij de opvoeding genoten in 't college en daarom is liet. noodig dat de jongelingen in 't college eon elemen taire sociale vorming ontvangen, door beslu- deering derRerum Novarum. De leerstof behandeld in den studiekring moet immer van algemeenen aard zijn. Het is niet noodig dat we in den studiekring be sproken, de kwesties dor staathuishoudkunde en maatschappijleer, zonder praolisch belang en welke alleen tusschen mannon van het vak worden gedisi-uteerd. De studie van do encycliek Rerurn Nova- rum moet de grondslag wezen van do be sprekingen. Het hoeft dat we de draagwijdte en do betcekenis van iederen regel van het Rerurn Novarum beseffen, omdat dezo ency cliek van Leo XIII, de grondwet is van heel

De Volksstem | 1912 | | pagina 1