m «cs-:o x_,:o T EEN EN 7 ANDER fmselijk ongeluk tg mm$i te s' Èraven-Brakel ONZE VOLKSBEIS Achttiende laargang n' 205 CENTIEMEN HET NUMMEFf Eontfag I en föaandag 2 September 19(2. A BestuurderJ, Van Nu ff el-De Gendt. Bit niiGïssr fcevat 0 bladzljdsn en wordt verkocht aan 2 Gentlemen. ■vV Bloedig drama te Ukkel. Nog hef geval der Hollandsche barones Voor ile Burgerlijke Rechtbank van Brussel Laatste schikkingen voor de reis. ABONNEMENTEN!"* Zes maanden 4 franken. Een iaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. dl TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. gaf AAN KON Dia I NOEN BUREELEN TE EF5US5EL I TE HALST 728, Steenv/eg van VJaterioo, 723. Q, Kerkstraat, I Telefoon 114 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® blaaz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2j00 fr. 1.05 Rek]amen (per regel) Gemengd nieuws (per regel) fr. 2 00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 vl Het is bi'oodnoodig, doodnoodzake- lijk voor ons katholieken eene zuivere houding aan te nemen in kwestie der Grondwetsherziening. Wat gaan de katholieken doen Die herziening stemmen, verdagen of van- derhand wijzen Het ligt in ieders gedacht dat wet ten tot het leven geroepen over 20, 30 en meer jaren, in toestanden die niet dezelfde waren als deze welke wij thans beleven, het is klaar dat zulke wetten eens moeten nagezien, inge kort of uitgebreid worden. Doch nu stkan wij voor wat anders. De antiklerikale partijen zijn op po litiek gebied geklopt, verpletterd ge weest bij de laatste kamerkiezingen. De socialisten leggen zich niet neer bij die volksuitspraak en willen door het geweld, desnoods door de revolu tie bekomen wat zij door de wettelijk heid niet in staat waren te veroveren. Zij eischen de herziening der grond wet, onder de bedreiging dat anders de algemeene werkstaking uitbreekt en nijverheid en handel met ondergang bedreigd worden. Wat moet de regeering doen Moet zij of mag zij de herziening aannemen? Moet zij vragen om de herziening uit te stellen, te verdagen, of dient zij kort en goed da vraag tot herziening te verwerpen? Er is geen twijfelen mogelijk; het is eene plicht voor ons huidig staats bestuur de vraag tot grondwetsherzie ning heel eenvoudig vanderhand te wijzen. Waarom De kiezingen zijn gestre den op een programma zoo kiaar, zoo duidelijk dat bet tot nog toe nooit zoo helder had afgeteekend gestaan. De strijd werd geleverd vooral op een dubbel terrein, op schoolgebied en op de stemkwestie. Het antwoord van het volk is af doende en krachtdadig geweest. Het Belgische volk wii gelijkheid, volle gelijkheid in schoolzaken geen lieve, geen bevoorrechte kinderen in ons va derland, alle scholen die het wette lijk programma aannemen en uitvoe ren dienen in gelijke mate ondersteund omdat zij onder stoffelijk oogpunt in gelijke mate aar, het land en zijne be volking dienst bewijzen. Wat liet stemvraagstuk aanbelangt, geen enkel kiezer heeft voorzeker op 2 Juni 1912 voor de katholieke regee- ring gestemd opdat de regeering na derhand de grondwet zoude herzien. Sapristi! daar is zelfs geen spraak van geweest. De bevolking verwacht van onze regeering en onze partij heel wat an ders en heel wat voordeeliger. Vooraf eene rechtvaardige school wet. Daarbij eene wet die de voordee- len der arbeidswoningen ook verleent aan de kleinburgerij en de bedienden eene wet voor de kredietregeling van den neringdoenden middenstand, eene prachtige pensioenwet en een onder zoek over de oplossing om aan de sociale kwestie in zake ziekte, onge vallen, onbekwaamheid en ouderdom eene algeheele oplossing te geven. Het land vraagt van onze wetgevers wetgevend Werk, geen krakeel, geen lawaai, nog veel min schoeliestreken. Als het parlementair leven voortgaat zooals het althans in den gang is, dan kan men het Parlement evengoed ge sloten houden. Er kan dus geen spraak zijn van grondwetsherziening voor den oogen- blik. Er blijft nog veel te veel haastig werk. Bovendien, de doening van de socialisten maakt die herziening vol komen onmogelijk. Moest de regeerin0 toegeven, het zou alleszins blijken dat zij het hoofd heeft moeten buigen voor de roode marianne. En verduiveld daar kan of daar zal in de allerverste verte geen spraak van zijn. Om die zelfde rede is eene verdaging onaanne melijk. De puur en simpele verwer ping van de vraag tot grondwetsher ziening blijft de eenige, ends meest juiste oplossing. Willen dan de roode kopstukken om zulke zaak, duizenden werklieden in staking jagen, duizenden familiën, moeders en kinderen, honger en el lende doen lijden willen dan som mige werklieden de stapelgekheid be gaan naar die ellendige volksverlei ders te luisteren, bet staat hun vrij; maar het staat ons ook vrij hun gedrag te beoordeelea het staat ons ook vrij de vrije en onafhankelijke werklieden te beschermen en te verdedigen en het staat de werklieden ook volkomen vrij naar de tirannij der rooden niet te luis teren en aan den arbeid te blijven. Dit laatste zal bijzonder veel gebeu- ■en; en dan zal de openbare veiligheid daar zijn om ieders geheiligde vrijheid tegen de mogelijke dwingelandijstre ken te beschermen. Eene vrouw breng! haren minnaar zeven messteken toe. Op het gehucht «De Kat, te Ukkel. had Donderdag- avond, een bloedig drama plaats. Een weduwnaar, voddenraper, oud 40 jaar, wonend Caré Cassemaus, onder hield betrekkingen met eene weduwe hij wie hij zijne eetmalen nam. Sedert eenigen tijd, waren zij in oneenig heid 011 twistten dikwijls. De man bleef ech ter dagelijks bij de vrouw V....,komen. Don derdag avond, ontstond een nieuwe twist tusschen hen. Eensklaps nam de vrouw een keukenmes en bracht den man zeven steken toe in het gelaat, den rug on den arm. Tij dens dezen aanslag, werd het 1-ijarig doch terken der weduwó omgeworpen en brak zich den linkerarm. M. Hennuy, policïeofficier, dien g-eburen verwittigd hadden, snelde spoedig ter plaats, door een dokter vergezeld. De geneesheer, na de twee gekwetsten verzorgd te hebben, deed den man naar zijne woning overbren gen. Dezes toestand is onrustwekkend. Koac.gficüsgG eSSncgen. Madame Helen Max heeft een klein boeksken geschre ven met klein© historikens. We halen er een koppel uit. Men was in een salon aan 't spelen, om prijs aan 't doen voor 't schoonst of beter voor 't leelijkste muilentrekken. De rechter van den prijskamp komt bij de dijkgravin en zegt met den bevalligsten. glimlach Ik ge loof, Mevrouw dat gij don prijs verdiend hebt. Ik zegde de andere, en ik heb niet mee Ziet g'liem staan blinken Eene dame noodige eenige vriendinnen ten harent op een spel .- Geene complimenten, zonder ceremoniën, zegt zij, breng meê wat gij het nuttelooste hebt.... En sapperde boere I de damen brachten allen hun man meê. Zeicere pastoor is een onvermoeibare preeker. Achter iederen zin blijft hij een uur wach ten en als men denkt dat hij gedaan heeft, begint hij opnieuw Mijne broeders, komen wij aan de pro feten. Er zijn groote profeten en kleine profeten. Spreken wij eerst van de groote profeten. Eu als wij met de groote gedaan hebben, beginnen wij met de kleine. Als hij daarmee gedaan heeft, vraagt hij. Welke plaats zullen wij nu geven aan den profeet Teremias. Eene stem uit de omstaanders roept «G moogt hem de mijne geven, ik ga naar huis. En nu uit den telefoon. Een lid van den Engelschon adel telefoneert naar zijn genees heer. Mijne schoonmoeder staat aan do poort van'tgraf, komt gauw om er haar doen door te gaan. Dit is waarachtig gebeurd, beweren de fijnweters. Gesiea'aaB begaven. Op do begrafenis van Generaal Booth te Londen waren er minstens 25000 man aan wezig. Bevelhebber Higgins heeft de lijkrede uit gesproken. Zij was eene samenvatting van al de werken door Generaal Booth tot stand •ebracht. S3© asil^d50|3p©Ber, De aardap peloogst beloofde zeer overvloedig en zeer goed te zijn. De aanhoudende regens schijnen het slecht te maken. Nochtans er zijn perso nen die er natuurlijk hun belang in vinden de zaken erger te maken dan ze wezenlijk zijn. Het zijn personen die hun beste doen om van hunne waren de hoogst mogelijke prijzen te verkrijgen. 28© fr. Hot liberaal dagblad van Henegouwen dat eene inschrijving heeft ge opend ten voordeele der 500.000 leden der algemeene werkstaking heeft juist 260 frs. bijeengekregen. Aan het bouwen kent men den metser zeggen ze t'onzent. Aan het geven,de vrijgevigheid der heeren liberalen. Woorden genoeg, maar er zijn geen centen bij Eiii ïosnnan anjer zijn wagea (oodjeplettsril, Vrijdag aYoud, rond 6 1/2 ure, kwam een voerman met een wagen, bespannen met twee paarden en waarop een groote ketel lag, nabij de Brug over het kanaal gereden De paarden waren «en fiêche», 't is te zeggen het eene vóór het andere gespannen. Daar het gespan de Paleizenstraat moest inslaan, had de voerman bij het afrijden dei- brug naast het paard dal in de treemvoer lag plaats genomen. Door de zwaarte van het gespan, reed de wagen in snelle vaart de helling- af. I)e voer man poogde nog zijne paarden in te houden, doch hij werd n'vge'-varpeii en de wielen liepen hem over het lijf. De ongelukkige werd de borst verpletterd. Ooggetuigen namen den armen man op en brachten hem in eene naburige woning. Doktor Eetors ter plaats geroepen kon enkel de dood vaststellen. Deze moet oogenbiikke- lijk geweest zijn. Het slachtoffer is naar het doodenhuis overgebracht. Zijne identiteit is nog niet kunnen vastgesteld worden. Deze verwittigde nu onmiddelijk de poli- cïe. Twee geneesheeren waren ook spoedig ter plaats. Na de dood der moeder vastge steld te hebben, verzorgden zij het meisje en deden haar naar het S1 Camillusgesticht over brengen om er de schedelboring te onder gaan. De policie opende dadelijk een onderzoek. Vrijdag morgend vroeg was het parket reeds ter plaats. De magistraten hebben zich ook naar liet gasthuis begeven en er langdurig het meisje ondervraagd. Men heeft niet het minste spoor van den moordenaar. Het meisje beeft verklaard dat zij hem moeilijk zou herkennen, daar zij hem schier in het gelaat niet gezien heeft. De moordenaar heeftop de kamer der poortieres eene som van 300 fr. gestolen. Een uur werk werd in een bloedplas teruggevonden. Op het gelijkvloers bevond zich eene kost bare partij zilverwerk, doch de bandiet heeft den lijd niet gehad zulks te bemachtigen. Naar het schijnt leefde da poortierster in overtuiging dat zij zou vermoord worden door bandieten. Verleden jaar werd er ten nadeele van M. Grosbodt een belangrijkediefstal gepleegd. Men kon slechts één der dieven ontdekken en deze zit thans nog in het gevang. Ongetwijfeld moet de dief langde misdaad voorbereid hebben. Het is ook zeker dat hij zich lang in de woning moet opgehouden hebben, want op de kamer der poortieres was alles onderste boven geworpen en door snuffeld. Men kan ook niet denken hoe de moorde naar binnengeraakt is. Aan de voordeur is geen spoor van geweld te bespeuren en de muren van den hof zijn te hoog en dragen geen sporen van beklimming. Het onderzoek wordt voortgezet. TE ANTWERPEN Eene poortieres vermoord. Hare dochter doodelijk gekwetst. In bet huis nr 195, der Leopoldlei, woont M. Grosbodt, een vennoot der firma Eiffe en Cie. Daar hij zich tegenwoordig op zijn buiten goed, te Calmpthout bevindt, wordt het huis nu bewaakt door de poortieres, Mev. Wed Gallet, hare dochter en baren zoon. Deze beide laatsten zijn diamantbewerkers en dus overdag niet tehuis. Donderdag avond rond 5 ure ging Mev. Gallet regenschermen dragen naar het werk huis barer kindoren, daar hot zoo geweldig regende. Zij keerden samen naar huis terug rond 6 ure 30 en bemerkten niets verdachts. Na geavondmaald te hebben ging de zoon als naar gewoonte uit on bezocht met zijne verloofde een cinema. Toen hij rond 11 1/2 ure te huis kwam, was hij zeer verwonderd nog licht in huis te zien. Hij ging naar hoven en vond op den trap zjjne moeder liggen. Ter zelfder tijd hoorde hij kermen boven. In der liaast liep hij naar de kamer zijner zuster en vond er deze heel bebloed. Samen konden zij het lichaam hunner moe der in de keuken brengen, waar zij vaststel den, dat de ongelukkige dood was. Slechts met de grootste moeite, kon het meisje aan haren broeder verhalen wat er voorgevallen was. Rond S ure was het meisje naar bare ka mer gegaan, daar zij hevige hoofdpijn had. Toen zij haar venstor wilde sluiten, werd zij eensklaps aangevallen door een grooten ster ken kerel, die baar bij middol van een zwaar tuig verscheidene lievige slagen op het hoofd toebracht. Het meisje riep om hulp en de bandiet liep naar beneden. Op het zelfde oogenblik kwam de moeder naar boven, roepende Martha, wat is er Op den trap werd de oude vrouw op hare beurt aangevallen door den bandiet. Eene korte worsteling had plaats, waarna de moe der onder het slaken van een luiden hulp kreet neerstortte. Het meisje doodelijk ver schrikt sloot zich in hare kamer op en bleef er tot de aankomst van baron broeder. Twee Gentscfie dieven aangehouden. Donderdag avond werd M. Van Snick policiekommissaris te s' Graven-Brakel ver wittigd, dat twee kerels, met zeer verdacht uiterlijk, aldaar met den laatsten trein uit Gent aangekomen waren. De policiekommissaris ging op zoek, doch vond de kerels niet. Hij besloot alsdan zich naar de stali6 te begeven, om het vertrek der eerste treinen bij te wonen. Rond 4 ure 's morgends zag hij ze in de statie binnentreden, beiden met een wel ge- vqlden zak op den rug. Hij liet de twee personen op de kaai gaan en na een teeken gedaan te hebben aan de statiewerklieden, sprak hij de beide kerels aan. In de zakken zag men gedoode kiekens steken, en de twee kerels werden aangehou den, toen zij voornemens waren den trein naar Brussel te nemen. Zij weigerden te zeg gen waar zij de kiekens gestolen hadden. De identiteit der dieven kon opgemaakt worden, dank aan de abonnementkaartop het Belgisch spoorweg- net in hun bezit gevonden. Het zijn twee Gentenaars, Emiel Van Keer en August Geerts. Eerstgenaamde verbleef in den laat sten tijd te Mons en Baroeul (Frankrijk). De twee schurken zijn te Bergen opgeslo ten ter beschikking van het parket Door de verlof kamer der burgerlijke recht bank van Brussel, voorgezeten door den heer ondervoorzitter M. Joly, werd beraad slaagd over den eisch, ingediend door den heer advokaat Dejardin, van Oostende, er toe strekkend dat de rechtbank zou bevelen dat de geneesheeren Marin en Ley hoofdge neesheer en eigenaar van het sanatorium van b ort-Jacco, te Ukkel, zouden worden ver plicht hem toe te laten zijne ldiënte, Mej. de barones van Coehoorn, opgesloten aldaar, na te Oostende op 28 Juli door Hollandsche detektieven te zijn opgelicht ge worden, te be zoeken. M. De Winter, stafhouder der Brugsche balie, na te hebben herinnerd onder welke omstandigheden, onwettig volgens hem, de jonge barones werd opgelicht, heeft voor zijn konfrater het recht opgeëischt met zijne kliënte te sproken, zooals elk advokaat dit mag doen met een persoon, opgesloten in een staatsgevang en waarvan de verdediging hem werd toevertrouwd. Mej. van Coehoorn is niet zinneloos, ver klaart M. De Winter. Hare familie liet ze, om reden van persoonlijken intrest, opsluiten omdat zij aan zekere eischen, betreffende de. nalatenschap van haar vader, eenige maan- den geleden gestorven, niet wil toegeven. Zij was slachtoffer van willekeurige aanhou ding, woonstschennis, oplichting met bedrei gingen en opsluiting. Als ze zwak van gees! is, dan is 't eène reden temeer om recht la doen gelden aan den eisch van M. Dejardin. In naam der geneesheeren verklaart Mr. Mandeleer dat de eisch niet ontvankelijk is, daar de rechtbank niet bevoegd is om d« zaak te kennen, liet geschil van bestuurlij ken aard zijnde. Inderdaad, de zinneloozen* gestichten zijn ondergeschikt aan liet mildste* rie van Justicie, dat de geneesheeren be noemt welke de zieken moeten onderzoeken volgens de hun toegezonden regels. Niets bewijst dat eene onregelmatigheid is ge pleegd geworden. Mej. van Coehoorn werd opgelicht, met toestemming van den burge meester van Oostende, op zicht van een ge tuigschrift, afgeleverd door oen geneeslieei dior stad. De rechtbank, de meening van M. Man deleer deelend, verldaart zich onbevoegd en wijst den eisch van M. Dujardin af. VENETIË De afstand van Florenlië naar Venetië is 256 kilometers. Het zal in den vroegen mor gend zijn, dat men in de Centraal-Statie van Florenlië den sneltrein zal nemen om rond den middag in Venetië aan te komen. Men snelt, achtereenvolgens voorbij Cas- telJo, Sesto, Prato, waar den sluier van O. L.Vrouw, in de domkerk bewaard wordt, Pistoïa, Pracchia. Even voorbij deze siafie, doorvliegt den trein een tunnel van 2725 meters, die do waterscheiding uitmaakt tusschen de Adria- tische en Middelandsche Zee, Poretta-Marza- botto. tusschen welke beide statiën men £2 tunnels telt. Eindelijk komt men in de 'statie van Bo- logna, waar den trein eenige minuten op houdt. Bologna telt 150,000 inwoners. Hel is een der oudste steden van Italië, is de zetel van een aartsbisschop, heeft eene liooge- school, telt talrijke paleizen en monumenten. De afstand van Bologna tot Venetië is 123 kilometers. De trein suelt recht naar Ferrare die eene stad is van 35,000 zielen, en ook de zetel is van een aartsbisschop en eene fiooge- school heeft. Van daar richt hij zich langs Pontelagos- curo, Arqua, Rovigo, St. Elena, Battaglia, Montegrotto, Albano, Padua die nog 37 ki lometers van Venetië afgelegen is, en volgt van daar tot Venetië de oevers Tan het be vaarbaar Canale di Battaglia, om daar met den middag de statie in te stoomen. Eeneschoone blijde verrassing staat de reizigers daar te wachten. Bij het uitstappen van den trein en het uilgaan van de. statie, in de plaats van daar straten en rijtuigen to onimoeton, ziet men daar niets dan water en kleine bootjes, die ons in de richting van het hotel zullen voeren. Paarden, doodrijders, kruiwagens,velo's zult gij er niet ontmoeten. Evenmin kwajongens; hier hij ons werpt men ze op straat, daar zouden zij in het ka naal geduikt worden. Plakbrieven over de dronkenschap hangen er ook niet in de kof fiehuizen, want zij die er zich aan zouden overleveren, zouden vaders Kneip's voor schriften kunnen aanleeren legen hunnen wil en dank. Venetië mag men dus zeggen is een eigen aardige stad, de eenigste in haren aard. Zij telt 200,000 inwoners, heeft 15.000 huizen en paleizen die op paalwerken (pilo lis) gebouwd zijn, is de zetel van een aarts bisschop, die patriarch genoemd wordt, is 4 kilometers van den vasten grond verwijderd en gebouwd in de ondiepe strandmeeren (la gunes) van de Adriatische zee, die eene lengte hebben van 40 kilometers en zij telt meer dan 150 kanalen die haar in 117 eilanden verdoe len, en die aan elkander vereenigd zijn door 378 bruggen en passerellen. Onder de bijzonderste merkweerdigheden der stad zijn do kaai der Esclavons. het Dogepaleis, de Basiliek St-Marcus met uen toren, 98 meters hoog, het Herloglijk Paleis, de kerken van Sl° Maria-della-Salute, Sint Joris-do-Meerdere, Sl-Jan, St-Paulus^ doze der Jezuieten, der Scalzi, der Frari, Facul tatief bezoek aan het eiland Lido, enz. Vrijdag, 's morgends om 7 ure, in SlMar- tenskork, solemnecle mis door den Z. E. H. Kanunnik Roelaudls, Pastoor-deken, ondor de welke de II. Communie zal uitgedeeld worden, om den bijzondoren zegen van God, en hot wellukkop der reis to verkrijgen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1