i m m t DA.GBLAE) Mogen de Katholieken uitleg vragen Spaanscbe steer in brand Be geheimzinnige misdaad Dramatische brand te Belfort Doodelijk antomohielougeluk Het EnGliaristlscIi Congres Een politieagent aangevallen Achttiende Jaargang n' 20S m isi dsn aanslag op dsn Eerw. Heer Fleuret ia het Park te Brussel. Een soldaat zinneloos geworden TE WEENEN TE ANTWERPEN CENTIEMEN HET NUMMER Dinsdag 3 September 1912. ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 (ranken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. <|s 44 TWEEDE UITGAAF, uren 's avonds. <j$ BUREEUEN TE BRUSSEL f28, Steenweg van Waterloo, 728. TE AALST Kerkstraat, 9» Telefoon 114 BestuurderJ, Van Nut'i'el-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) Ir. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Finane. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herscell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) £r. 2,00 Niemand is den schandigen veld tocht vergeten in de Kamers aange voerd tegen onze missionnarissen, en zoo wij binnen vijftig jaar nog leven zal die gebeurtenis ons ongetwijfeld nog levendig in het geheugen staan Heel die campagne was gesteund hoofdzakelijk op een vertrouwelijk ver slag van hulpsubstituulja De Clercq, een manneken van 24 jaar, zonder de aninste ondervinding en de allerminste practische kennis. Zulke bevoegdheid zou in alle andei'e zaken als eene groote nulleteit terzij worden gescho ven. Nu was hij de rots waarop de ver foeilijke vrijmetselaarskracht geheel haar venijnig kraam ging trachten op te richten. Onze lezers kennen nog te goed de beschuldigingen om ze hier te herha len. Pater Van den Berselaer heeft broeder Vandervelde manmoedig aan gepakt., en deze als een ploeter heeft geantwoord dat den pater rekenschap moest geven voor het Congoleesch ge recht. Nochtans Vandervelde had in d Kamers een onderzoek gevraagd en 't schoonst van al, als zijn bijzonderste beschuldigde over juist bepaalde feiten een ailervoiledigst onderzoek voor stelt, dan kiest heer Vandervelde het hazenpad. Pater Cambier werd beschuldigd van alcool voort te brengén. Nochtans wat deed M. Cambier. Sinds 2.0 jaar mocht hij zoowel van den Congolee schen Onafhankelijken Staat als van de Belgische regeering die likeur voortbrengen. Dat is een drank, die Pater Cambier in kleine hoeveelheid maakt zooals w ij hier in België Char treuze Kriekken ofFranschen, en andere likeuren in huishouden maken. Leopold de II, zegde daarvan dat het voor Pater Cambier en zijne me debroeders, een lichamelijke en zede lijke versterking is. En wonder genoeg, het is minister 'Renkin, die bij de aankondiging van Vandervelde'sinterpellatie, bevel heeft gegeven Pater Cambier te verbieden dien drank nog te maken. Ja, dat is het werk van M. Renkin, katholiek minister van Koloniën, in ons katholiek België. We meenen wel dat wij zoowel als de antikatholieken, het recht hebben M. Renkin eerbiedig to verzoeken, de Belgische katholie ken eens klaar en duidelijk te zeggen waarom hij zoo gehandeld heeft. Want M. Renkin mag niet vergeten, dat ondanks al zijne bekwaamheid, zulke voor oningewijden hoogst zonderlinge doening, vele katholieken ferm de keel begint uit te steken I Pater Cambier heeft het zoo kracht dadig en zoo schoon, zoo diepvoelend gezegd Gij M. Vandervelde, die zoo roept voor de vrijheid der Congoleezen, die zoo hoog roemt op uwe eigene vrijheid, waarom verbiedt gij mij de vrijheid van in mijn huis teil mijnen dienste, iets voort te brengen, dat niemand, volstrekt niemand de minste schade berokkent. En het zijt gij, of juister, het is door 11 dat M. de Minister mij zulks ver biedt en nochtans ik weet hetwaart gij minister geweest, ge zoudt het mij niet hebben verboden. Is 't niet kolossaal dat een Belgisch missionnaris zulks in 't openbaar moet verklaren van een katholieken mini ster En nu wat is er gebeurd met substi tuut De Clercq De openbare meening vroeg eene tuchtstraf voor hem omdat hij, onge twijfeld, aan de ordetuebt was te kort gekomen Is zulks gebeurd Ge zijt er wel mee I M. De Clercq die maar hulpsubsti- tuutje was, heeft als belooning eene bevordering gekregen hij is bepaald substituut genoemd. En dat zou moge lijk nog kunnen passeeren maar bij heeft daarbij een voorrecht verkregen. Om substituut te worden in Congo moet men 25 jaar zijn welnu M. De Clercq is'maar 24 jaar hij is dus te jong om tot zulks benoemd te worden. Waarom heeft M. Renkin voor hom een bijzonder decreet uitgevaardigd en hem bevorderd bij uitzonderlijke;; titel Nu wordt er ten-laste van M. De Clercq eene gerechtzaak besproken van hijzonder grootbelang. Hij zou name lijk eene negerin, die in dienst was bij een blanken officier, tot 2 maand ge vang doen veroordeelen hebben,omdat zij niet in zijnen dienst wilde komen. We weten natuurlijk niet hoe die zaak juist ineen steekt, maar zij is te belangrijk om ze in den doofpot te laten, en het is te hopen, vurig te hopen, dat er in ons Parlement licht, volkomen licht over deze zaak worde gevraagd. Onze honorabelen mogen zich niet tevreden stellen met een antwoord dat algemeen, onbepaald en ontoereikend is. Er zou een volledig, onpartijdig onderzoek dienen ingesteld te meer dat er overal klachten oprijzen, dat in de besturen van Belgisch Congo de vrijmetselarij almachtig is en dat hare beschermelingen er vrijgevochten blij ken. Zulks mag niet meer voortduren'. En t is wel het allerminst, dat Belgische katholieken het recht vragen van over den toestand in de Belgische kolonie eens degelijk ingelicht te worden door een katholieken minister. E9s Belgische telefcon. In 1910 hadden do telefoondraden in ons land eene gezamenlijke lengte van 209.253 km. lir waren in 1910 juist 3S649 abonnementen. Al s§e anaals als van koninklijke fefl©ec8s. De keizer van Oostenrijk heeft den Paus laten welen dat al de Kardinaals in zijn kei zerlijk Hof verblijfplaats zal schenken tijdens het II. Sakramentscongres. Die eer is uitsluitend voorbehouden aan le den van koninklijke bloed. De Paus heeft den Keizer bedankt om zijn godsdienstzin en om dien blijk van hooge hoffelijkheid. bctUedeHandsche Con fines 4e Aniwergsen. Het heeft er Donderdag op dit congres gestoven. M. Bernard Candé, een Joodsch journalist van Haarlem, heeft M. De Jabins, afgevaar digde van de Hollandsche regeering, onhof felijk behandeld en tevens de Vlamingen verweten dat zij te veel grootsprekers zijn en te weinig voortbrengen. Tot staving van zijn gezegde haalde hij aan dat Karei Van den Woestijne belet was dit congres bij te wonen daar bij echt slavenwerk moet ver richten, hoewel het onze heerlijkste Vlaam- sche dichter is. Langs verscheidene zijden werd M. Candé op zijne plaats gezet. Eendracht opnieuw beze- ïjeld. Kamerlid Franck heeft den lof gemaakt op dat congres van zijn goeden vriend Frans van Cauwelaert. Zou M. Franck den fijnen vos weer zoeken te spelen We nemen dien lof geerne aan, maar het blijft vast staan dat M. Franck in d'oogen der Vlamingen, buitengewoon veel in aanzien heeft verloren. Obuzs Staafspoorwegen. We kunnen onze lezers een algemeen gedacht geven wat onze nationale spoorwegen zooal opbrengen. In 1910 gaven de reizigers 103. 109.982 fr. do inkombewijzen 336.073 fr.; do pakken 3.000.502 fr. de kleine koop waren 17.656.577 fr. de groote koopwaren 177.349.282 fr. de financiën 275.730 fr. Buitengewone voortbrengselen 3.534.670 fr. Of te zamen het lief totaal van 308 millioen 599.833 fr. Daarbij zou men 715.277 fr. moeton voe gen van onrechtstreeksche opbrengst. In 1910 beliepen de algeheele uitgaven 205.959.795 fr. zoodat er eene zuivere winst blijft van 103.355.715 fr. In 1910 heeft iedere Belg gemiddeld 24 reizen gemaakt. Verleden jaar waren er 1147 spoorweg ongevallen waarvan 168 doodelijk. Er was dus 1 doode op 17.551.787 reizi gers; en 1 gekwetste op 237.798 reizigers. Eene c9c*uGifcui. In de «Pandectes Beiges» een uiterst verzorgd werk staat nochtans te lezen Niemand mag trouwen met de moeder zijner wedmee of de dochter die deze heeft gehad uit eene andere verbin tenis Als er in zulke werken zulk© drukfouten voorkomen, dan is het niet te verwonderen dat er voorkomen in den samenstel van de dagbladen,waar alles met groote haast moet gebeuren. Telesgra Boenen. In 1910 zijn er in ons land 20.687.996 telegrammen verzon den, waartusschen 1274 radia-telegrammen. De geuzenbladen beweren dat Beyl, de moordenaar van priester Fleuret, krankzin nig is. De houding van Beyl in hel gevang, is verre van er gek uit te zien. Hij is uiter mate beleefd en onderdanig, spreekt over zijn misdaad op de bedaardste wijze, tonder liet minste leedwezen te betoonen, en be wondert de antiklerikale politiek van Frank rijk. De moordenaar liet zich in het gevan- genregister boeken als ongeloovige. Vol gens de bekentenis van lieden, die uiterst welingelicht zijn, s-ou Beyl deze moord be dreven hebben om xle aandacht op zich te trekken. De kerel hoopte door zekere groe pen ondersteund to 'worden, om aan eene strenge straf te ontsnappen. De daad zou naar zijn vermoeden, eene plaats verschaffen bij het verlaten der gevangenis. TE ROTTERDAM Eenmatroosverstikt Gisteren avond, om ruim 6 ure, is er brand uitgebroken in de voorboeg van het te Rotterdam in de Waalhaven liggende Spaanscbe stoomschip Ciaragan dat met steenkolen geladen wordt. De brand ont stond in liet oliehok, vermoedelijk doordat de 53-jarige matroos Juan Novo San Pedro, uit Vivero, die de wacht aan boord had, on voorzichtig met een brandende lantaarn om ging. Het vuur deelde zich ook aan een verf- liok mede on nam spoedig zoo'n omvang, dat het niet met eigen middelen te blusschen was. Toen de matroos Novo San Pedro dit zag, wekte hij het scheepsvolk, ten getalle van dertien man, dat in dezelfde voorboeg lag te slapen. Allen wisten zicli te redden, en een der matrozen verloor er haar en knevel bij. Waarschijnlijk om zich te overtuigen, dat ze allen gered waren, is San Pedro toen in het logies gegaan. Hij is niet teruggekeerd en toen de brand gebluscht was, vond men zijn lijk in een van de kooien, het hoofd in een kussen gedrukt. Een ter hulp geroepen geneesheer stelde vast, dat de man door den rook was gestikt. te Antwerpen Het onderzoek. Is het een spoor Naar liet schijnt zou de policie een spoor van den moordenaar gevonden hebben, of ten minste toch welen in welke richting het onderzoek te wenden. De dochter Gallet die ook door den moor denaar gekwetst werd, is thans veel beter en in staat uitleg te geven, over den aanval waarvan zij liet slachtoffer werd. Zij deed namelijk aan den onderzoeksrech ter M. Steyaert, het volgende verhaal 'Nu,over eene maand ongeveer,kwam een persoon tot twee keeren toe aanbellen aan het huis der Leopoldslei, en vroeg telkens toelating om er den nacht te mogen over brengen. Telkens werd zijn verzoek ook van der hand gewezen, 't Is een peroon uit de omstreken van Charleroi en zou misschien wel eenigzins familie van ons kunnen zijn. Ik ken den naam niet van dien persoon, doch ik zou hem aanstonds erkennen, moeste hij in mijne tegenwoordigheid worden gebracht. - Maar, vroeg de rechter, de persoon die u niet den stok sloeg en hij, dien gij nu aan duidt, is dat een en dezelfde Ja, User, de person, die xojj met den stok sloeg, is wel die uit de omstreken van Charleroi. De onderzoeksrechter heeft ook den zoon Gallet ondervraagd en deze heeft bekend, dat toen hij zijne woning verliet den avond der misdaad, om zich bij zijne verloofde te begeven, hij dezen persoon nabij zijne wo ning ontmoet heeft. Naar het schijnt zou deze persoon een diamanthandelaar zijn, met wie de zoon Gal let eens zaken deed. Zaterdag is de zoon Gallet met een policie- man naai* Charleroi vertrokken, om er den verdachten persoon te zoeken. Zij zijn ech ter onverrichter zake teruggekeerd, daar zij nergens dien man ontmoettenr Men veron derstelt nu dat deze persoon wel eene inge heelde woonplaats heeft opgegeven, en der halve dus lang zijne misdaad voorbereidde. Hce de moordenaar zou in huis geraakt zijn Men is tot hiertoe nog niet heel zeker hoe de moordenaar zou in huis geraakt zijn, doch er is slechts een veronderstelling meer moge lijk, namelijk, dat de kerel bij raiddel van valsche sleutels zou binnengedrongen zijn, tijdens de afwezigheid van de poortieres. Het is eerstens onmogelijk dat de bandiet langs den hof zou in huis gekomen zijn. In den hof liepen twee honden waaronder een schapershond, die weinig vriendelijk was, vrij rond. De geburen hebben deze dieren zelfs niet liooren blaffen. Ook zijn de planten, welke den hof muur bekleeden niet beschadigd. Het kan zijn, dat de moordenaar deel maakt van de bende die twee jaar geleden in de woning van M. Grosbodt drong en dus nog een valschen sleutel in zijn bezit had. Zóó moet de moordenaar alleen het ver trek dor poortieres afgewacht hebben, om dan binnen te dringen. Verrast door de terugkomst van vrouw Gallet en hare kin deren moet hij zich hoven verscholen ge houden hebben. Indien de dochter niet zoo vroeg naar hare kamer gegaan ware, dan zoude ongetwijfeld de bandiet in stilte alles geplunderd hebben en met zijn buit ongezien vertrokken zijn. 7 dooden en talrijke gekwetsten. De genaamde Herman Schwartz, van Ro- manshorn, (Zwitserland), werd Vrijdag mor- gend van den soldatendienst ontslagen, om dat hij blijken van krankzinnigheid gaf. Men was nochtans zoo onvoorzichtig geweest,hem zijn geweer niet af te nemen. Des avonds sloot hij zich in zijne wo ning op en schoot van uit een veuster op de policieagenten, die hem wilden aanhouden. Vier personen werden gedood, een agent werd doodelijk, en zeven andere erg ge wond. Toen men er eindelijk in gelukte de wo ning binnen te dringen, was de krankzin nige verdwenen. Hij was, naar men dacht, langs achter gaan vluchten, naar een dicht bijgelegen woud. Op de tafel vond men zijn geweer, nog met vijf kogels geladen. Gansch den nacht door, bleef- het huis onder toe zicht der policieagenten. Met behulp van po- liciehouden, werd de verdwenene opge zocht, doch deze opsporingen hebben tot niets geleid. Zaterdag morgend werd een klopjacht in gericht, waaraan minstens een honderdtal personen deelnamen. Nabij Romanshorn werd hij ontdekt en hij begon wederom re volverschoten te lossen, op zijne achtervol gers. Twee dezer werden gedood. Nu scho ten ook de achtervolgers op den zinne- looze en deze stortte weldra erg gewond neder. Hij kon alsdan onschadelijk gemaakt worden. Een dor gekwetsten van Vrijdag avond is aan zijne wonden bezweken, zoodat er zeven dooden zijn. Vijf redders in de vlammen omgekomen. Eene verschrikkelijke ramp brengt de streek van Belfort in-rouw. Gisteren mor-, gend, rond 5 ure, barstte brand uit in de woning van den landbouwer J.-B. Piot, op liet gehucht Vescemont. Snel breidde het vuur zich uit. Al de geburen kwamen toege- loopen om hulp te bieden, en den huisraad te helpen redden. Eensklaps stortte liet huis op de reddorsin, en zeven personen werden 'in den vuurpool verrast. Vijf hebben or hel leven bij verloren, de zesde is zeer org gewond. De slachtoffers zijn Emiel Prèvot, 26 jaarDomien Buez, 27 jaar Alfred Ruez, vader*van drie kinderen, waarvan het oudste 10 jaar is de gebroeders Jozef en Alfred Colin, 25 en 21 jaar oud. De gekwet ste is de broeder van een der overledenen, Domien Ruez, die nu de eenige steun zou wezen oen er gebrekkelijke moeder, oud 75 jaar. De eenige redder die aan de ramp ontsnapte, is zekere Frans Travers. De man is ten gevolge der ramp zoo zeer ontroerd, dat men vreest dat hij er het verstand ?ai van verliepen. te ]Vïerxem, Een doode en een gekwetste. Op deBredabaan, tusschen de Oude Barreel en St-Franciskuskerk heeft een doodelijk automobielongeluk plaats gehad, dat twee slachtoffers maakte. Vader Pols, wonende Bredabaan, was met zijne twee zonen, Jozef 18, en Louis 16 jaar oud, aan het verhuizen, en voerde eenen stootwagen, waarop eenige meubelen en huisraad lagen. Zij reden in de richting van de Oude Bar reel toen plots bet voortuig aangereden werd door een automobiel, rijdende in dezelfde richting. Vader Pots kon nog bijtijds wegspringen, maar erger was het met zijne zonen gesteld. De löjarige Louis bleef bewusteloos op da baan liggen, terwijl zijn broeder met lichte kwetsuren opgenomen werd. Na ter plaats eene eerste geneeskundige verzorging ontvangen te hebben, werden beide gekwetsten naar liet gasthuis gevoerd. De zoon Jozef kon huiswaarts keeren, maar zijn broeder Louis bleef er ter verpleging. In den nacht, echter, is de ongelukkige aan de bekomen kwetsuren bezweken. De automobiel hoort toe aan M. X., wo nende te Eeclceren, en liet was ae eigenaar die aan de stuurstang zat. Dit schrikkelijk voorval heeft eene diepe ontroering teweeggebracht. Een onderzoek is door de policie ingesteld. Het parket, bestaande uit heeren Steyaert, onderzoeksrechter, Godenir, substituut en Arekens, griffier, is Zaterdag namiddag nog te Merxem afgestapt, ten einde een onder zoek ter plaats te doen. Het groot internationaal Congres van het Heilig Sakrament hoeft dit jaar plaats te Weenen, in Oostenrijk, en zal beginnen op het einde dezer week. De deelneming uit België is zeer talrijk. Onze stad Aalst zal vertegenwoordigd zijn op dit Congres door den E. H. Vlerick, pastoor van 't BegijnhofE. H. J. Moyer- soen M. Romain Moyersoen, volksvertegen woordiger, en Graaf Camiel Liénaert, die aldaar twee weken zullen op den vreemde zijn. De Volksstem heeft een bijzondere brief wisselaar op het Congres. Een der aanvallers door een revolverschot getroffen. Verleden nacht kwam do policieagent Adolf Goedvriendt in burgerkleedij huis waarts, toen bij in de Diepestraat aangeval len werd door verscheidene kerels, die hem ten gronde wierpen en hem erg' mishandel den. Eensklaps voelde de policieman, dat men zijne vest bij middel van een mes doorsneed. Hij kon zich losrukken, trok zijn revolver en loste twee schoten. De aanvallers wilden den policieagent ont wapenen, doch bet gerucht der revolverscho ten deed twee andere policieagenten toesnel len, waarop de bandieten de vlucht namen. Een hunner bleef echter ter plaats liggen. Hij bad een kogel in den rug bekomen. De kerel, zekere Pieter Tycke, 17 jaar oud, wonende Scholierstraat, is in bedenkelijkon toestand naar het gasthuis-moeten gebracht worden. De kleederen en den hoed van den policie agent, dio letterlijk doorkerfd waren, zijn naar de griffie der rechtbank overgebracht. Het parket is verwittigd. Frankrij lt Eene telefoonjuffer vermoord. - Terwijl de 31-jarige weduwe Proux, telefoonbe- diende, Zaterdagmorgen aan haar arbeid was in het telefoonbureel der Austerlilzstatie te Parijs, trad plots een jonge man in het bureel en loste op haar vier revolverschoten. Zij werd door drie kogels in het hart getrof fen en viel dood neder. Daarna schoot do moordenaar zich een kogel door het hoofd en werd stervend naar hot gasthuis gebracht. Het onderzoek wees weldra uit dat de dader de 21-jarige Raymond Pfriter, was, eveneens telefoonhediende, welke de weduwo doodde omdat zij hem had afgewezen en zij dra mei een ander man zou trouwen^

De Volksstem | 1912 | | pagina 1