Laatste politieke oedachten van een groot man 'T EEN EN 'T Esiis hatelijke vereeniging, Esn drama der dronkenschap Gevaarlijke Hielen geknipt. Da geheimzinnige misdaad Geheimzinnig drama te Parijs. m X3> CS- ZO I_. IQ Bestuurder J. Van Nuffel-De Qendt. Uit onze Kolome te ANTWERPEN. Achttiende Jaargang n' E97 12 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 4 September 1912. ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE HALST 728, Steenweg wan Waterloo, 728. I Kerkstraat, I Telefoon 114 AANKONDIGINGEN! KI. aanfc. (1 tot 4 11. re».) fr. 0.60 3® blaöz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 P.echt. herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Al de bladen der verschillende par tijen hebben lofrijke artikelen gewijd Ban de gedachtenis van M. Leon De Lantsbeere, oud-minister van Rechts wezen en volksvertegenwoordiger van bet arrondissement Brussel. Enkele bladen noemden hem de ge leerdste man der Kamer, andere den sterksten bol der katholieke partij, ,a!lon zonder onderscheid bekenden dat hij een der geleerdste, een der be kwaamste mannen was van ons land. De w ooi den van zulk een man mo gen dus gelezen en overwogen wor den, en we meenen goed te doen tin laatste politiek artikel te vertalen dut hij heeft laten verschijnen in een Engelsch tijdschrift. Ziehier de hoofd gedachten Het schouwspel dat België biedt, Ss aandacht waardig. Eene partij houdt zich sinds meer Ifian het vierde eener eeuw aan het be- ,v. ind. Dit feit zonder voorgaande, valt voor in een der meest vooruitstrevende, der meest vrije en der meest industrieële landen van het vasteland, en dat door feline ligging geweldig den invloed gevoelt van de politieke bewegingen *ue Europa agiteeren. In d'oogen van velen is het feit paradoxaal, omdat ideze partij katholiek is, die zich zelve vrank en vrij en fier dezen titel geeft 'en die staat tegenover geduchte tegen strevers en die nochlar.s talrijke en {ingewikkelde vraagstukken moet op lossen, die oprijzen in het leven der moderne volksstaten. Waarom behouden de katholieken het bewind gedurende 28 jaren, waar om anders, omdat hunne politiek over eenstemt met de hoofdverzuchtingen van de natie Hur. programma en limine werking zijn in harmonie met het godsdienstig en gematigd karak ter van het Belgische volk. De kiezing bevestigt slechts deze beschouwing. Na het aftreden van bet kabinet Schollaert den 8 Juni 1911, dacht de oppositie dat zij hare overwinning ■itabij was. Er was in onze rangen een oogenhlik angst. Maar bet nieuw ka- êfiiietshoofd verklaarde ter Kamer dat Snuts aan de katholieke politiek zou veranderd worden de regeering hield 'de grondbeginselen er van staande fe.j achtte enkel dat de practische uit voeringsmiddelen konden gewijzigd worden. Dan kwam de onvergetelijke dag van 27 Augustus 1911, die aan onze troepen het vertrouwen en den stroom weerschonk. Meer dan 80,000 (Belgische katholieken -kwamen dien dag te Leuven toe om te betoogen ter vera van M. Schollaert en de school hervorming teeiscben. Ten laatste vormde de parlementaire trechterzij dichten blok rond de nieuwe begeering. M. de Broqueville vervulde 'al de verwachtingen die men in hem had gesteld. Zijn behendige en voor zichtige leiding verzekerde al ras zijne troepen zijne persoonlijke hoedanig heden verworven hem zelfs de achting Zijner tegenstrevers. Wat de oppositie betreft, haar aan bal werd geleid met meer opgewonden heid en woede dan met talent de zucht naar het bewind maakte hare hoofden onbekwaam tot eene slimme en bedachte werking. Sommige debat ten waren bijzonder noodlottig voor de tegenpartij deze onder andere op de Congozaken M. Vandervelde liet zich over tegenover de katholieke zendelin gen aan de meest schandalige en belee- digende uitdrukkingen. De eenige uilslag dien hij verwierr, was het ver wekken van eene beweging van afkeer bij de katholieken en onpartijdige kolonialen. Bovendien dierven de tegenstrevers der regeering geen bespreking trot- seeren op de algemeene politiek. De katholieken houden staan dat de schoolverplichting niet kan ingevoerd worden zonder dat 1°) de huisvader de vrije keus der school bezitte; 2°) uit hoofde van zijn vrije keus niet meer moet betalen als een ander. Daaruit spruit noodzakelijk dat de Staat den plicht heeft de confessionneele scholen te subsidieeren, zoo de huisvader deze verkiest. De 20 millioen aan de kloos ters is een onbezonnen fabel gesteund op fantaisistische berekeningen. De kloosters bezitten in België geen enkel voorrecht. Zij staan tegenover het strafwetboek op denzelfden voet als de vrijmetselaarsloges en ieder kent en waardeert de onschatbare diensten door ieder orde bewezen. De opgesta pelde beleedigingen tegen de kloosters hebben derhalve geen enkelen bijval in een land waar er geene familie be staat die onder hare leden geen mon nik of kloosterlinge telt. Drie besluitselen spruiten uit de geschiedenis van 2 Juni 1° Het land heeft de politiek der katholieken een schitterend bewijs van vertrouwen gegeven. 2° Het kartel heeft de liberale partij uiteengeslagen. 3° De politiek van orde en gema tigdheid die altijd die der katholieke partij was, heeft eene nieuwe en plech tige goedkeuring gekregen vV ESinistei'iëel cDsatsflag. Mini ster Braenne, minister van Openbare Wer ken in Noorwegen, heeft zijn ontslag gegeven. Het kabinet Bratlie zal last hebben zich recht to hou Jen. De behoudsgezinden slaan in een moeilijken toestand. M. Bratlie heeft ingenieur Hovdenah, bui ten liet Parlement staande, als opvolger van M. Braenne genomen. Ontslag wan K3. sle Bneggue- rï88e aBs Bunmastes* wan sg3©QG«« wegen Onder voorbehoud, en hoewel gewoonlijk op dit gebied uit zeer wol ingelich te bron komend, zou bij de heropening der Kamors, M. Davignon zijn ontslag nemen als minister van Buitenlandsche Zaken en als dusdanig opgevolgd worden door M. de Broqueville, die de Spoorwegen aan een ander zou overlaten. Ieder weet, dat het ministerie van spoorwegen verre uit het lastigste ministerie is. M. de Broqueville is sinds de laatste maan den fel verouderd, en zijn werk dient alzoo wat verzacht te worden. Een nieuw mSeuïstePse 2 Ge ruchten doen do ronde dat de regeering zin nens is een nieuw ministerie tot stand te brengen, het ministerie van handel en scheepvaart. Afwachten blijft de boodschap. Nieuvje S'&sffiSsmamasftsr5®. Het gaat er nogal met de nieuwe staats ministers te benoemen. Nu is er kwestie van heeren Edmond Picard en Norincx. M. Picard heeft gevraagd de benoeming nog wat uit te stellen. Wij vragen ons af Wat beteekont dat benoemen van zoovele staatsministers Er wordt zeker iets in 't schild gevoerd. In 1911 waren er in België 1522 handels maatschappijen verdeeld als volgt Maatschappijen in gezamentlijken naam 696. in simpel commandite 165. in commandite door aan- deelen 2. Naamlooze maatschappijen 211. Samenwerkende maatschappijen 211. Verscheidene andere maatschappijen 9. Er zijn 625 maatschappijen in 1911 ont bonden. Zoo. De Peuple schrijft dat in Juliansdorf in de provincie Sibezië een paard kwam testerven. De eigenaar gaf de toela ting het in den grond te steken. Doch mijn werkers droegen liet op een afgelegen plaats en daar verdeelden zij het vleesch van het gestorven paard. Zij vlogen er op als wilde gieren, als gij de Peuple moet geloovoa j juist alsof die menschen nooit in hun leven vleesch kregen. Wij meenen te mogen veronderstellen dat bij ons in België de werkers geen goesting zouden hebben om sjulk ziek peerdenvleesch op te eten. Het meet wel zijn dat de toestand van de Duitsche werklieden nog zoo schitte rend niet is. R®COB*e!» De Paketboot France lieeft den afstand Le Havre naar New-York afgelegd in 5 dagen en 16 uren, met gemid deld 23,52 knoopen per uur. Het is het rekord In 1906 deed liet de Provence in 6 da gen, 3 uren en 45 minuten. Een millionair van Boston, Pittman ge- heeten, en eigenaar van verschillige groote weverijen, heeft gisteren onder zonderlinge omstandigheden zelfmoord bedreven. Alvorens zich te dooden, deed hij namelijk eenige belangwekkende onthullingen waarbij hij liet bestaan ontsluierde van eene machtige organisatie van fabrikanten in Massachusets, die zich ten doel gesteld had, de macht der arbeiderssijndicaten te fnuiken en de stakin gen op allerlei onwettige manieren, tegen te gaan. Daartoe zouden zelfs bandieten gehuurd zijn, om branden te stichten, dynamietaan- slagen te plegen en onlusten te verwekken, welke dan naderhand de stakers ten laste ge legd werden. Op rekening van die organisatie moet dan ook het terrorisme geschreven worden, dat indertijd in Lawrence heerschte, toen daar eene staking was uitgebroken onder 'de wevers, die zulke ernstige gevolgen na zich sleepte. Nog een ander opschudding wekkend feit in verhand met deze zaak, is de aanhouding van William Wood, den voorzitter der American Woolen Compagny, onder be schuldiging aan eene samenzwering te heb ben deelgenomen door het uitdeelen van dynamiet tijdens de'werkstaking in Lawren ce. Toen had, zooals men zich nog zal herin neren, eene dynamietontploffing plaats, die den stakers toegeschreven werd. Natuurlijk heeft deze aanhouding groot opzien verwekt, daar Wood een der aanzien lijkste textielfabrikanten in het land was. Hij had jaarlijkscli een inkomen van 100.000 dollar. Naar verluidt is nog de aanhouding van drie andere voorname personen te verwach ten. Wood loochent hardnekkig de tegen hem ingebrachte beschuldigingen. nabij BERGEN. Verleden nacht, rond 3 ure, kwam een 19 jarige mijnwerker Arthur Rivart, wo nende te Hyon-bij-Bergen, dronken te huis. Hij sloeg er alles aan stukken, en daar zijne alkoolwoede nog niet gestild was, begon hij dan steenen door de vensters der geburen le werpen. Zoo werden al de ruiten verbrijzeld bij Ernest Van Pevernage. winkelier, 32jaar oud, wonende juist rechtover het huis van Rivart. Van Pevernage. gewekt door het verbrij zelen der ruiten, stond op en kwam beneden zien wat er gebeurde. Op het oogenhlik dat hij de straatdeur opende,kreeg hij een steen, met volle geweld door Rivart geworpen, op het hoofd. De ongelukkige werd den schedel gekloven en stortte bewusteloos ten gronde. Een geneesheer kwam hem verzorgen en oordeelde zijn toestand hoogst bedenkelijk. De policie werd verwittigd en Rivart werd aangehouden. Hij is te Bergen in het gevang opgesloten. Het parket is ter plaats geweest. Aankomst van de Leopoldville De Congoboot Leopoldville is Maandag na middag, rond 2 ure, toegekomen, hebbende aan boord 121 passagiers waarlusschen lui tenant Arnold, wiens procos voor geweld daden op negers gepleegd, in België zekere opschudding verwekte. De passagiers brengen weinig nieuws aan. Alles is kalm in de kolonie, verzekeren zij. De palmolienijverheid neemt er groote uitbreiding. Sedert 1 Juli zijn er twee der gelijke fabrieken in werking. Tijdens den overtocht, is een lid van do bemanning gestorven en werd het lijk in zee begraven. Als de boot aanlandde hebben eenige vrien den van luitenant Arnold, aan deze een palm tak, hebbende een breed lint met de nationale kleuren,aangeboden. De luitenant, die afgewacht werd doorzijn vader en familieleden, alsook door zijn ver dediger, heeft zieh aan alls interview ont trokken. Vóór eenige dagen lazen wij in schier al de antigodsdienstige dagbladen dat Z. H. de Paus in 't geheim liet Vatikaan zou verlaten hebben om bezoek te brengen aan een ziek familielid. Van hunnentwege kon zulks ons niet ver wonderen immers die dagbladen zijn er op uit valsche geruchten in omloop te brengen met het doel het overgroot gezag van Z. H. Pius X te krenken. Edoch, wat ons meer verwondering baarde, was de handelwijze van de weekbladen der christen democraten. Daar ook trof men die zelfde valsche tijding aan. Kristen menschen weten nochtans dat een Paus nooit het Vati kaan verlaat sedert de in beslagneming der stad door de overweldigers. En wanneer alle vijanden der Kerk ger geld rondstrooien, dat Z. H. de Paus door eene ziekte werd aangetast, dan ook kunnen wij licht raden, met welk antigodsdienstig inzicht al die valsche geruchten worden uit gevonden. Maar spijtig genoeg dat dan ook altijd dezelfde bladen der daensisten mede- helpen. Dezer dagen werd Z. H. den Paus weer al eens ziek, gevaarlijk ziek gezegd Hij kon niemand meer ontvangen Hij kon zelfs het H. Misoffer niet meer opdragen. Uitvind sels en niets anders. En ziehier het bewijs Do Z. E. Heer Deken der stad Aalst schreef aan het Vatikaan om te vragen dat de Bedevaarders, die met de Volksslem de reis naar Rome zouden meedoen, in gehoor zouden worden ontvangen. En ziehier het antwoord Rome, Vatikaan, 30 Aug. 1912. Zeer Eerwaarde Heer Delien In antwoord op uwen brief van 16 Augusti heb ik de eer U te melden dat, volgens uw verzoek, de Bedevaart van Aalst in gehoor zal ontvangen worden door Zijne Heiligheid den Paus. Gelief, onmiddelijk na uwe aankomst te Rome. U te begeven naar het Vatikaan waar men U den dag en het uur van het Pauselijk Gehoor zal kenbaar maken. Aanveerd, Zeer Eerwaarde Heer Deken, de uitdrukking mijner beste gevoelens. MKr Ramezzi di Bianchi, Secretaris van 't Vatikaan. Do policie van Mannheim heeft twee inter- natiale bandieten aangehouden, schurken van de ergste soort, die reeds lang door de Bel gische, Franscne en Luxemburgsche ge rechtsdienaars opgezocht werden. Het zijn degenaamdeti Wagner, een chauf feur, en Ressius, een arbeider. Het zijn twee samenwerkende hoosdoeners die nabij Saint-Martin op heeterdaad van diefstal betrapt zijnde, twee gendarmen doodden en spoorloos verdwenen. Na te Verviers euveldaden van dezelfde soort bedreven te hebben, trokken zij naar Luxemburg. Zij ook waren de moordenaars van den policiecommissaris van Esch-sur-Al- zelte. Vervolgens trokken zij naar Keulen, Mayence en Frankfort, immer op de buffers der goederentreinen reizende. Onderweg leefden zij van inbraak en diefstal. Zij ver trokken van Frankfort naar Mannheim, na te vergeefs gepoogd te hebben in een Gods huis te breken. Te Mannheim poogden zij voorbijgangers te ontrooven, doch de aangerande» riepen om lmlp en de schurken werden aldus in hechtenis genomen. Het onderzoek. Het onderzoek wil maar niet vlotten en de onderzoeksrechter tracht vruchteloos eene wending te geven aan deze geheimzinnige zaak. Reeds begint men te wanhopen, ooit den dader der wreede moord te zullen kunnen ontdekken. Over het onderzoek zelf kan niet veel gezegd worden. Talrijke veronderstellingen worden gemaakt en zooals het altijd gaat ontvangt de onderzoeksrechter talrijke aan duidingen, de eene al belachelijker dan de andere, en die enkel voor gevolg hebben, de zaak langs om meer ingewikkeld te maken. Talrijke getuigen zijn nog gehoord gewor den doch hunne verklaringen brachten geen licht in de zaak. De schrik in de wijk der misdaad. Het is gemakkelijk te begrijpen dat een gewettigde schrik heerscht onder de inwoners der wijk, waar de misdaad gepleegd werd, vooral pnder de vrouwolijkg bevolking. Overal worden de deuren reeds vroeg in dubbel slot gedraaid. Mevrouw Grosbodt weigert beslist nog de woning te betrekken, waar reeds tweemaal ingebroken, en nu de wreede misdaad op de poortieres en dezer dochter gepleegd werd. Het is ten andere zeer wel mogelijk, dat zij moeilijk eene nieuwe poortieres zou vinden. Verleden nacht is in de rue de TurenTie, te Parijs, een zonderling drama gebeurd. Om 11 ure begaf zich de portieres van het gebouw nr 5 der Baillistraat, bij heer Buret, hoedenfabrikant, rue de Turonne, op de tweede verdieping, om te zeggen dat zijn vader, die bij haar een kwartier betrokj over leden was. Wat er dan voorviel weet men niet juist. Volgens de poortieres haalde hij eensklaps een revolver te voorschijn en bedreigde er de poortieres mede. De vrouw, verschrikt, sprong alsdan uit liet venster, na zich wanhopig eenige oogen- blikken aan de leuningsbar te hebben Vast geklampt. Madame Nicolas werd zeer erg gewond opgenomen en naar het gasthuis overge bracht. Daar heeft zij de beschuldigingen tegen heer Buret herhaald. Heer Buret geeft volgenden uitleg r Toen ik de dood van mijn vader vernam wilde ik naar de Baillistraat loopen. Het was laat en ik wilde niet zonder wapen heengaan. Geef mij den revolver mede, sprak ik tot mijne vrouw Madame Nicolas zal deze woorden gehoord en gedacht hebben dat ik ze wilde vermoorden. En waarom zou ik haar kwaad willen Om haar voor hare moeite te danken De beschuldiging tegen mij uitge bracht, berust op niets Heer Buret is in vrijheid gelaten. Frankrij k De hertog Decazes. De hertog Decazes is Zaterdag morgen overleden. Hij was de zoon van Louis Decazes, afgevaardigde van de Gironde en minister van buitenlandsche zaken onder het kabinet Broglie. Auto-ongelukken. Een erg ongeluk had gisteren morgen plaats te Bougival, 't welk het leven kostte aan Mevr. Lorend, vrouw van den regisseur der Opera. Zij bevond zich in eene auto en werd gedood door een der hoornen van het rijtuig, met hetwelk de auto in botsing kwam. Een auto reed op den weg van Brunoy in de duisternis op de daar staande pyramide. Drie der inzittenden werden ernstig gekwetst. Maar ééne vrouw. Bij zijne laatste reis naar Parijs had de Marokkaansche minister El Mekri in het Fransche ministerie van financiën met zuidelijke welbespraakheid eene lange redevoering gehouden voor mi nister Klotz, om le bewijzen dat zijn ver heven meester Moelai Hafid, om zijn huis houden zoo wat volgens zijnen stand op te houden, minstens eene burgerlijke lijst moest hebben, van vier miljoen frank. Yier millioen riep de minister ontzet uit, maar de president der Fransche republiek heeft toch maar eene burgerlijke lijst van 1.200.000 fr. El Mekri sloeg de oogen ton hemel en mur melde met zachte stem Ja, maar Fallières heeft ook maar ééne vrouw Diefstal van wapenen. Te Parijs is oen diefstal gepleegd, die de policie groote on rust inboezemt. Men denkt nu weer aan de bende der automobielbandieten, die ook vóór hunne misdaden eene groote hooveelheid wapenen en schietvoorraad samen gestolen hadden. De nieuwe diefstal is ook van be- teekenis. De dieven moeten zich in den dag in den kelder van een wapenhandel. Boule vard de Strasbourg, hebben laten insluiten en voerden in den nacht hunnen diefstal uit. In den kelder verdreven zij zich den tijd met drinken. Des nachts braken, zij dan in den wapen,winkel binnen en deden hunnen slag. Eerst 's morgens ontdekte men wat er ge beurd was. De policie heeft aanstonds een groot getal geheime agenten aan 't werk ge steld. Op de flesschen in den kelder heeft men de vingerafdrukken gefotografeerd. Daardoor hoopt men spoedig op het spoor te zijn. DuitsclilaudL. Gevecht met dieven. Te Hgsr0 West- falen, zijn gisteren nacht b>' een'inbraak een 5-tal dieven verrast, Pjg binnendringende policiebeambte werd 'ioór een revolverschot zwaar gewond. Op hun daarop gevolgde vlucht hebban de inbrekers te Vogelsang nog een policiebeambte neergeschoten, ter wijl het te Milspe zelfs tot een geregeld ge- Y'i'cht kwam. Een wachtmeester en een poli-

De Volksstem | 1912 | | pagina 1