Vreeselijke mijnramp Koningsgezindheid der Belgische bevolking 'T EEN EN 'T ANDER BMige kermis teBrussegem Naar Rome A.G13L De prijs der eetwaren. Moordpoging op een peiitieapt Nog de dubbele misdaad VAN DAtSPREM in Fransch-Noorden Donderdag 5 September f912. ^éhttlende Jaargang h* 208 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN» 7es maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ijl TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL.EN TE BRUSSEL 123, Steenweg van Waterloo, 720. TE AALST QKerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aanfc. (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0,60 3* bJadz. (de regel) fr. 0,50 4* bladz. (de regel) Ir. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (perregel) fr. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De leesten ter eere van Conscience, de onthulling van het standbeeld Lam- bermont, de blijde intrede onzer Vor sten, dit alles te Antwerpen in de week van 11 tot 18 Augustus, heeft de meeste bladen, zooniet al de politieke bladen, de gelegenheid gegeven, om hunne gedachten te laten kennen over het o royalisme de koningsgezind beid'der Belgische en inzonderheid der Vlaamscbe bevolking. 't Is overbodig nog te drukken op de heerlijke, de hartelijke ontvangst van den Koning en de Koningin van wege de Antwerpsche bevolking en van de honderdduizenden die van allerwege waren toegestroomd. En nochtans Ons heeft het getroffen hoe er na derhand, als de feesten achter den rug waren, als de kalmte weder in de ge moederen was gekomen, ons heeft het getroffen door eenvoudige menschen de instelling van het Koningdom te hooren afbreken, heel zeker op zeer naïeve, op uiterst oppervlakkige ma nier, maar dat maakt de kwestie niet, het feit is daar dat er in sommige ge moederen, in meniger inwendige, ge steltenis, zoo niet eene vijandelijkheid dan toch eene wantrouwigheid of min stens eene onverschilligheid heerschl tegenover de koningdommelijke in stelling. Het is noodig daar de aandacht op te vestigen en er de hieruit voortsprui tende lessen uit te trekken. Het kwam me ook zonderling v»or, dat er onder de personen, waar er zich onbetwistbaar vele en vurige konings- gezinden onder bevonden, er geen en kele was, die den groot lawaaier dierf. antwoorden, maar erger nog, allen hem in alles gelijk schenen te geven met een goedkeurend hoofdknikken of een hangschijnend en bedees'd ja- woordje. Wij ondervonden nogmaals hoe zel den 'er personen worden gevonden die voor hunne gedachten, hunne idea len, die nochtans in geenen opzichte moeten onderdoen voor die van anders denkenden, voor wat schoonheid, adel, verhevenheid betreft, hoe zelden iemand die overtuiging in 't openhaar tegen een onbeholpen en benulligen tegenstrever, durft verdedigen. De menschen zijn te veel karakter loos; het zijn sponsen die men kan uit wringen. zoodat er niets vocht meer in blijft. Tegen die schreeuwende, on barmhartige, wanhopige karakterloes- beid moet ten sterkste worden inge gaan. De wil, de durf, de schranderheid, bet karakter van ons jonge geslacht moet minstens vertiendubheld worden. Die karaktersterking, die wilsvor ming moet bewerkt worden in do eer ste plaats door de ouders, en latei- bijgezet en volledigd worden door de leeraars. We zeggen bijgezet, niet voortgezet, omdat de taak der opvoe ding en der opleiding bij de ouders bijlange niet is afgedaan, eens dat de kinderen ter school gaan. Ieder ouder moet weten dat ieder mensch, in algemeenen zin genomen, minstens dient opgeleid tot twintigja rigen ouderdom. In de schooljaren moeten daarom de ouders hand in handwerken met de leermeesters. Tus- scben haakjes voegen wij er bij, dat dit juist eene der principieële redenen is, waarom onzijdig onderwijs niet enkel eene onmogelijkheid is, maar regel recht indruischl tegen de regelen der opvoedkunde en der zielsleer. Hoe kan in zake kinderopleiding een katholieke huisvader hand in hand gaan met een maconnieken onderwijzer; hoe kunnen die twee elkander bestrijdende krach ten, aan een en dezelfde kinderopvoe ding te zamen werken Doch komen we terug tot ons be sproken onderwerp. Wij moeten de menschen om ze in staat te stellen lier hunne overtuiging voor te staan, een sterk karakter geven. Doch dit is on voldoende. We moeten ze de noodige verstandelijke ontwikkeling schenken. Waarom o. a. moet er in België een koningdom bestaan, en waarom geene republiek Daartoe bestaan er vele redenen en die moeten ze kennen. Het koningdom bestaat in onze ge woonten deze instelling is vereenzel vigd met onze zeden en gebruiken en nooit is het goed eene instelling te vernietigen die als een levenmakend deel uitmaakt van de zeden en gebrui ken van een volk. Het koninkrijk België is opgericht door de grooto Europeesche Mogend heden en 't is bijna eene historische zekerheid, dat zonder het koningdom, België reeds lang de onderdaan ware geworden van een grooten Europee- schen Staat. En wat gaat er boven de vrijheid, de zelfstandigheid, de onaf hankelijkheid van een volk Het is maar als de mensch ziek is gevallen, dat hij de waarde der gezondheid leert schatten het zijn maar de verdrukte volkeren, de Ieren, de Polen, de El- zassers, de Finnen, die hebben leeren ondervinden, hoe veel voor hun is ver loren gegaan met het verlies van de onafhankelijkheid van hun land. Het koningdom is ook een groote heiboom voor het gezag. Wat eerbied,, wat ontzag heeft men b. v. b. voor M. Fallières, niet als persoon, maar als president Ze lachen er mee, omdat hij binnen enkele maanden toch ge daan heeft met president spelen en er van onder mag trekken. Daar waai er tekort is aan gezag, daar komt onvermijdelijk wanorde en anarchie. En 't is klaar dat een koningdom over 't algemeen veel meer gezag bijbrengt dan eene republiek. Voor de Staatkunde van een land is eene vastgevolgde politiek ook ver uit de verkieslijltste. Met de verandering van een hoofd, komt er ook zeer dik wijls eene verandering in de politieke leiding,in de internationale staatkunde van een land, ketgene meestal zeer nadeelig werkt voor het algemeene landsbelang. In sommige groote kwes- tiën is een en dezelfde staatkundige gedragslijn onontbeerlijk. Ziet maar tot staving, hoe de Franscken zijn uit gemeten met Egypte, en onlangs met Marokko Waar ware onze Congo geweest zonder de hardnekkig- vast houdende politieke gedragslijn van Koning Leopold II Dit zijn ten minste ernstige, redenen die pleiten ten voordeele van een ko ningdom, en die door het volk heter en duidelijker zouden moeten gekend en begrepen worden. Geboortens en sterftercs. Roesselaere behaalt de kroon voor het groot ste getal geboortens.Iiet heeft er 266 op 1000 inwoners. Courcelles komt aan den steert met 0,83 geboortens op 1000 inwoners, In de maand Augustus zijn er in de Brus- selsehe omgeving 672 geboortens geweest, waarvan 206 in de stad zelve. Te La Louvière waren de meeste sterfge vallen, 180 op 1000 inwoners, en te Cour- celles het minst, 0,39 op 1000 inwoners. HuGde aan onze burger wacht. Generaal Beyers, minister van Oorlog in deZuid-AfrikaanscheUnierepubliek is gelast met eene militaire studiezeuding in Engeland. Hij zal ook België bezoeken vooi-al met het oog om onze instelling der burger wacht te leeren kennen. De burgerwachten zullen fier zjjn over dezen hoogen dunk 11 Ouitsche vakbonden.— Ziehier eenige cijfers over het ledental der Buitsche vakvereenigingen. In 1910 In 1911 De socialisten 2.128.021 leden 2.400.018 De kristelijlcen 316.115 350.574 De liberalen 122.571 107.743 De onafhankelijken 711.117 763.935 De vredelievende».7.121.126^ 162.262 De plaalselijken 7.133 Daaruit volgt dat de anti-socialistische vakvereenigingen reeds over de 1.400.000 leden tellen. De Duitsche socialisten blijven er dus ook nog zeer verre af. van al de ge- syndikeerde werklieden te hebben ingelijfd. Ander weef in de lischt. Wat zal 't nu zijn of worden Heel de maand Augustus beeft het om zoo te zeggen c voor dag geregend. Gaat September dit slecht voorbeeld navolgen Tot hiertoe is het zoo geweest. Maar Dinsdag was de lucht veel klaarder, de wind was gekeerd, er 't kan wel zijn, dat na nog wat tegenpreute- len, de zon toch ten langen laatste de over hand zal behalen. Het ware in alle geval te wenschen. Iedereen vraagt het. Op dit punt zijn alle partijen t'akkoord, wat zelden ge beurt. Z03 kwaad ccasü, Jotigems De 10.000 vereenigde glasblazers doen al niet mee aan die politieke werkstaking, terecht hongerstaking genoemd. De roode bladen spuwen vuur en vlam doch het zal niet haten. Als het in het zwarte kolonland zoo slecht gaat voor de socialisten, wat mo gen zij dan wel verwachten in het Ylaamsche land We vreezen dat de socialisten dezen keer terdege hunne broek gaan verbranden. En deze die dat doen, moeten op de blazen zitten Tegen it ei puur en sSmpeG. Dr Richard Strauss schrijft in de Etoile Beige een geweldigen artikel tegen het puur en simpel algemeen stemrecht. Wat! roept hij uit, de stem van een Richard Wagner zou maar zooveel wegen als die van den eersten kwint den beste maar 1 stem is al meer «dan genoeg voor 10.000 kwinten te zamen, en een Richard Wagner mager b. v. b. wel 100.000 weerd zijn. Het is onge hoord, zegt Dr Strauss, de stemmen hijeen te tellen de stemmen moeten niet geteld maar gewogen worden. SapristiHeeren liberalen van Aalst, wat zegt ge van uw liberalen Brusselschèn con frater Een doode en een erg gekwetste Dinsdag namiddag is het parket van Brus sel alhier afgestapt, om een onderzoek te doen over een drama, dat groote opschud ding verwekte. Een herbergier had Zondag avond een bal gegeven en schier al de in woners van het dorp kwamen er naartoe ge stroomd. Het feest was rond 10 ure volop aan den gang, toen er twist ontstond tus- schen dansers die tegen malkander gevallen waren. Het duurde niet lang of men viel aan 't vechten. Zes of zoven jongelingen spron gen naar den genaamden Victor Vandenbor- re, 34 jaar. Zij wierpen hem ten gronde en brachten hem verscheidene messteken toe, waardoor hij erg gewond werd aan liet hoofd, de horst en den rug. Eon landbouwer die zich in de zaal be vond, wilde tussclienkomen om het slacht offer te beschermen doch de aanranders keerden hunne woede tegen hem en in een oogwenk lag de ongelukkige met messteken doorkerfd, badend in zijn bloed ten gronde. De landbouwer, Louis Lossie genaamd, 58 jaar oud, werd de longen en het liart doorboord en op den slag gedood. Ziende dat hunne slachtoffers nï&t meer verroerden en het bloed over den vloer stroomde, sprongen de vechters recht en vluchtten weg. Na hot eerste oogenblik van schrik kwa men de moedigsten terug de zaal in om de slachtoffers te helpen. Men beslatigde dan dat Louis Lossie dood was en dat Victor Vandenborre nog slechts ademde. Een dok- lor werd in allerhaast ontboden en deed Vandenborre, na eene eerste verzorging, naar zijne woning overbrengen. De ongeluk kige had niet minder dau S steken bekomen, waarvan er drie doodelijk zijn. Het lijk van den armen Lossie werd naar het doodenliuis overgebracht. Inlusschentijd was dokommandant der gendarmen met vier zijner manschappen ter plaats gekomen en deed hij de eerste vaststellingen. Gansch den nacht gingen de gerechtsdienaars op zoek naar de daders, en tegen den morgend wer den er vier aangehouden. Deze werden ter beschikking van 't gerecht gehouden. Het parket was vergezeld van twee weLsdoktors die het lijk van den ongelukkigen Lossie schouwden en den gekwetste onderzochten. De vier aangehouden jongelingen werden vervolgens onder aanhoudingsmandaat naar het gevang van Vorst overgebracht. Andere aanhoudingen worden verwacht. Uit het Arbeidshlad halen wij de vol gende cijfers aangaande den prijs van ver koop in 't klein der bijzonderste eetwaren op 3ien Juli 1912. Te Luik was het brood het duurst, 0.37 f. den kil. Brussel en Bergen spannen de kroon voor wat de koffie aangaat, (4.40 fr.) Te Gent integendeel kon men hem krijgen aan 1.50 fr. Verscho eiers betaalde men 0.14 fr. 't stuk te Brussel en te Charleroide Gente naars en de inwoners van Bergen vonden er aan 0.09. Te Brussel, te Luik eu te Dinant betaalde men boter tegen 3.80 fr. de Gen tenaars kregen ze voor 2.50 fr. Te Brugge was het ossenvleesch het duurst, 4 fr. den kilote Mechelen integendeel kostte het maar 1.50 fr. De Brusselaars moesten 2.90 f. geven voor een kilo varkenvleesch, terwijl de inwoners van Eekloo, Charleroi en Zonin gen er zooveel konden eten als ze maar wil den tegen 2 fr. Aardappels kostten 0,15 fr. te Nijvel en slechts 0.07 fr. te Gent. Brood suiker betaalde men 1 fr. te Eecloo en te Geeraerdsbergen en sleclits 0.65fr. te Luik. Te Brugge is depeterolie het duurst (0.20fr. den liter) te Antwerpen, Brussel en Bergen goedkoopst, (0.14). te Hasselt Zondagavond, rond 11 ure, bevond zich een marmerbewerker, geboortig van Diepen beek, eo 34 jaar oud, in eene herberg der Boomkensstraat, alwaar gedanst werd bij gelegenheid van Passerelle-kermis. Her mans, die onder den invloed van den drank verkeerde, stoorde de dansers en beging al lerlei dwaze kuren. .Om hem tot bedaren te brengen, verwittigde men den politieagent Prys. Deze laalstis, vergezeld van den hulp agent Bas, trad binnen en verzocht den rust- sloorder stil te zijn, hom tevens aanradende naar huis te keeren. Daar de marmerbewer ker wat tegenstribbelde, greep do agent hem bij de schouder en duwde hem de deur uit. Nu spoedde de marmerbewerker zich naar zijne woning, die eenige stappen verder ge legen is en begon van op den dorpel den politieagent te beleedigen en uit te dagen. Prys trad nogmaals op hem toe, doch ntiuwelijks had hij weer het woord tot hem gericht of de marmerhewerker trok een mes en stak er den agent mede, eerst in den onderhuik en daarna in het rechterbeen. D© ongelukkige viel bewusteloos teo gronde en verloor veel bloed. Andere agenten waren intusschen toegekomen en legden de hand op den dader, die in het stadsgevang werd op gesloten. De heeren dokters Verhelen en Nolens, in haast ontboden, dienden den gekwetste de eerste zorgen toe en bevalen zijne onmiddel lijke overvoering naar het stedelijk gasthuis. Het slachtoffer lijdt veel en zijn toestand is bedenkelijk. De onthullingen van Féjard Een Parijsch blad deelt over de moord op den E. H. De Jongh en zijne meid de vol gende bijzonderheden mede: Féjard, een der bandieten van Montgé- ron, die binnen kort voor de Assisen van Seine-en-Oise zal verschijnen, heeft zijne ont hullingen herbegonnen. Hij bekent medeplichtig geweest te zijn aan talrijke misdaden gepleegd door Bor.not, Garnier, Britanuicus en Porthos. M. Julien Vandam, onderzoeksrechter te Charleroi, heeÜ.Féjard in het gevang van Corbeil doen o»$srvragen door zijn kollega van Versailles, M. Rosenfeld. «Féjard beeft herhaald, dat hij in. Febru ari 1911 met Bonnot, Garnier en Porthos, de aardewerker die op 15 mei 1911 te Chars gedood werd, naar Charleroi gekomen was om een goeden slag to doen. Het viertal stapte af te Charleroi hij M. Labit, logementhouder, rue de Chavanes. Ik was bij de misdaad van Dampremy niet aanwezig Het waren Garnier en Bri tanuicus deze laatste werd le Angerville gedood, na den brigadier der gendarmen Dormoy gedood te hebben die den pas toor van Dampremy en zijne moid Palmyra Roland vermoordden. Ik betreurde liet, niet te hebben kunnen medewerken, daar ik door ziekte moest thuis blijven, want deu slag bracht rond de 6000 fr. op. Men weel dat de bandieten de opbrengst hunner misdaad te Brussel in slemperijen opmaakten. Een onderzoek gedaan te Charleroi be wees, dat Féjard op de hoeken van den loge menthouder ingeschreven was. Ilij heeft er den nacht van 26 tot 27 Februari doorge bracht, dus den nacht welken de dubbele misdaad voorafging. Twee dagen te voren was Britannicus ook bij de echtgenooten Labit geweest. Nadat Britannicus door de gendarmen ge dood was te Angersville, verscheen zijn por tret in de Parijzer bladen en de echtgenoo ten Labit herkenden het onmiddellijk. Britannicus had het jaar te voren ver scheidene weken bij de Labit's verhieven. Hij werkte dan in de koolmijnen en was ge kend als oen weglooper van het Fransche leger. Ook Garnier werkte in den omtrek van Charleroi als aardewerker, 't Is daar dat hij kennis maakte met Maria Vouillemin. Hij lieeft er op drie of vier verscliillige plaatsen gewoond. Garnier ging veel ten huize van Labit en kaartte er met zijne vrienden Britannicus, Renard, enz... Zij schenen niet gevaarlijk, alhoewel men uit hunne samenspraak kon opmaken dat zij voor levensregel hadden Noch God, noch meester Ook Garnier was als deserteur gekend en zij hielden te Mont-sur-Marchienne eene ver gadering in het socialistisch lokaal, zooge- zegdom een-syndikaat van deserteurs te slich ten. Zij werden door de gondarmen verrast en eenigen werder. gedurende verscheidene uren opgeslolen. Daar Oklaaf GarniGr wat wild te werk ging bleef hij verscheidene dagen achter de grendels. Kort daarna ver trok hij naar Brussel met zijne gezellen. M. Labit is overtuigd, dat indien de ont hullingen van Féjard ernstig zijn en Garnier waarlijk in de zaak van Dampremy betrok ken is, Marie Vouillemin, die thans in het Lazarusgevang te Parijs^ opgesloten is, er m6er moet van weten. Morgen, Vrijdag, zal de aftocht geblazen worden. De dag'van 't vertrek, de dag waar zoovelen. sedert twee jaar naar hunkeren, die dag is daar Meer dan twne honderd inschrijvers heb ben den oproep van De Volkstem beant woord. En wanneer men nagaat dat dergelijke po gingen meer dan eens door groote dagbladen van zeer volkrijke steden -werden aange wend en op weinig of niets uitkwamen dan mag De Volksstem fier roepen Onze reis is niet een succes, mnar een triomf Bene valete Vaart wel. Nieuwsgierigheid prikkelt uw hart. Bewondering zal u opvoe ren wanneer ge door de heerlijke Zwilser- sche dalen zult stoomeu of de immer lachen de Italiaansche landerijen zult aanschouwen. En wanneer ge vol heiligen eerbied zult ge knield liggen voor het graf van den eersten Stadhouder van Christus, of voor de voeten van Z. II. den Paus, denkt dan eens op de uwen, die hier hieven, op ons allemaal, op uw vaderland. Denkt dan dat het hier nog altijd voort- smokkelt en dat de zomerzon hier is wegge vlucht om u to volgen en uwe weg te ver fraaien en te versieren. Bene valete Vaart wel ;Maar keert ook weer vol tevredenheid en innig geluk, vol begeestering en snakkende naar het oogenblik waarop gij aan ons allemaal, he ter dan welke pen, zult schilderen en schet sen wat ge te zien en te liooren kreegt. De goede Heer zegene uw vertrek, uw verblijf in Italië en uwe terugkomst. En daarom ook, veizoeken wij al de deelnemers en bloedverwanten der deelnemers, morgen vroeg ter II. Tafel te willen naderen on de H. Mis hij te wonen die de Z. E. H. Deken to hunner intentie zal opdragen te 7 ure in Sl-Martenskerk. En dan do laatste toebereid selen. En to 5,12 ure van den nanoen, per specialen luxelrein, weg, weg naar Italië Bene valete Vaart wel Eene grauwvuurontploffing Talrijke gekwetsten In de mijnen van Clarence, nabij Bruay (Fransch-Noorden) had Dinsdag namiddag eene grauwvuurontploffir.g plaats. Het uopdsein werd omniddelijk gegeven, eu uit Liévin is eeue reddiugsploeg ter plaats gesneld. De grauwvuurontploffing had plaats, om 2 uro 15. Van de 73 mijnwerkers die zich in do diepte bevonden, kondon er 10 met lichte brandwonden, terug hoven komen. Zij verhaalden dat er talrijke slachtoffers zouden zijn. De reddingsploeg zette zich dap-

De Volksstem | 1912 | | pagina 1