Hst H. Sakramentskongres OORLOG 'I EEN EN 'T ANDER Achttiende Jaargang n' &S9 Vrijdag 5 SejtieiRfcsr I9!2< 33 O- !B L. 33 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Qendt. DEVKEESEUJIE MIJMAMP la Fraasch-Nocrdan. REIS NAAR ROME CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTENs Zes maanden 4 franken. Een jaar S franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $gt TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN 728, BUREEUEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 728. TE AALST S, Kerkstraat, Telefoon 114 Si KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® biadz. (de regel) fr. 0.50 4® biadz. (de regeï) fr. 0,30 Finairc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, lierstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 HOIAdldir Iedereen handelt over de algemeene vreedzame staking, die de secialis- ten voornemens zijn te doen uitbreken, ten einde den wetgever te dwingen tot pene gr«ndwetherziening, waarvan bij ciet kó'oren wil. De socialistische vereenigingen heb ben besloten eene speciale reserve te vormen ten einde die werkstaking te ondersteunen. Moest om hetzij welke reden de aangekondigde staking niet plaats grijpen, dan zouden die gelden besteed worden om de socialistische propaganda uit te breiden. Dat de staking zal vreedzaam blij ven, zulks deed iedereen glim lachen, ware het mogelijk te lachdn bij de gedachte van zulke nationale ramp. Ramp voor de nijveraars. Deze im mers kunnen de grieven hunner werk lieden niet inwillligen de stemming van het algemeen kiesrecht ligt in hunne macht niet. Ramp voor de werklieden. Ze wezen socialist of ze wezen dit niet, ze zullen teleurstelling en zware beproevingen te verduren hebben. Ramp voor handelaars en burgers. De staking zal niet vreedzaam blijven, wat men er ook over zegge. De socia listische hoofdmannen zijn er van over tuigd en iedereen weet maar al te goed, hoe Vanderveldè, Anseele en Terwagne uitgejouwd en tot zwijgen toe werden gedwongen wanneer zij, in de week volgende op de grootsche katholieke zegepraal, naar 't Walenland ijlden, om de socialistische werklieden, die tot het ergste besloten schenen, tot be daren te brengen. De staking' zal ook geene grond- wetherziening meebrengen, wat men ook in dien zin belove Indien de so cialistische werklieden volhouden, de katholieke wetgevers van hunnen kant zullen dit ook. De roode spaarpot, wat men ook verkondige, zal niet volstaan 0111 den honger te stillen der vrijwillige sta kers. En zoo zal de algemeene staking alioopen. Maar de niet socialistische werklie den Zullen zij, wegens dit vraagstuk niets te zeggen hebben Komen zij dan niet in aanmerking? Hebben die werk lieden, die b. v. in de Gentsche. om schrijving cene meerderheid behaalden van 2000 stemmen, in de laatste kie- zingvoor den Werlcrechtersraad, heb ben die dan niets meer te zeggen Zullen ze, gedwee als schapen, het voorbeeld der socialisten moeten vol gen en tegen wil en dank honger moe ten lijden en honger moeten zien lij der., als de roode- hoofdmannen de algemeene staking uitroepen Zal er niemand zijn om de niet socia listische werklieden ter hulp te komen, terwijl de roode spaarpot, in den be ginne toch, de socialistische stakers zal steunen Zullen do patroons de werklieden aan den arbeid houden, die verlangen voort te werken De overgroot® meerderheid der werk lieden zal verlangen voort te arbeiden. Hun lot moeten wij ter harte nemen, voor 't geval de algemeene staking zou worden uitgeroepen. Hun plicht is zich niet bij de revolu- tionnaire beweging te voegen, maar aan den arbeid te blijven. De patroons van hunnen kant heb ben tegenover het vaderland een zware plicht te vervullen; zij moeten die al gemeene politieke werkstaking verhin deren. Van den anderen kant hebben zij een niet min strenge pticht tegen over de werklieden, die het verstand hebben de staking te verwerpen zij moeten ze aan den arbeid houden, zelfs ten koste van geldelijke opoffe ring. Van nu af moeten al de katholieken, en ja, ook al de andersgezinden, die lijk den 2"°" Juni, willen doen voelen dat ze nog niet willen ingelijfd worden in eene revoliitionnaire partij, zich diep overtuigeA dat ze krachtig in te spannen hebben, om, eenerzijds ten beste mogelijk de werkstaking in de nijverheidsgestichten te verhinderen en, anderzijds, om de werkersgezinnen der gedwongen stakers hij te staan. Alle vredelievende Belgen zullen hand in hand gaan om het algemeen worden der staking te beletten en de gedwongen slachtoffers te helpen. In voorkomend geval moeten deze laatste de eenigen niet zijn om 't gewicht van den geesel te dragen, waarmede ons land wordt bedreigd. Kunnen de socialisten groote reser ves besparen om de werkstakers te ondersteunen, dan kunnen de ordelie vende Belgen nog veel meer. 't Is van deze laatste niet dat een dagblad eens schreefTous pingres Ze nijpen er op -VV~- Wie -al! voorzitiem ïworrfeas 7 Die vraag wordt fel besproken. Volgens oen confrater zou het niet M. Liebaert noch M. Helleputte zijn. In vroeger en tijd is M. SchoÜaert nog lang voorzitter der Kamer geweest, hot zou eene reeds afgedan» zaak zijn M. Schollaert terug in dien lastigen eerepost te herstellen. M. Baron Huzette zou ondervoorzitter worden. M. Nerinckx, zooals we reeds mede deelden, zou tot staatsminister bevorderd worden. ©21° G2er*«ysj2!eG,S2f, Men maakt zich erg ongerust over de laatste gebeurtenissen in het onderwijzerscongres.in Frankrijk Hot 011- dorwijzerssyndikaatliecft zich aangesloten hij het werk van «Le Sou du Soldat», een werk dat ten doel heeft het leger te ondermijnen, 011 gisting le brengen onder de soldaten. BVIvmst foït-asüd. De Temps van Parijs deelt mee dat. Frankrijk het land is met Spanjo dat uit geheel'Europa, zijne onderwijzers het Slechtst betaalt. Zij begin nen aan 1200 fr. en hebben als maximum 2000 a 2500' fr. Het blad haalt stichtende feiten aan van leerlingen die in de normaalschool gebuisd werden en in de administratie gingen en daar allen veel, veel hoogere wedden ont vangen dan de onderwijzers die nochtans in hun studententijd de felste en de bekwaamste waren. Wij stellen hier maar eene vraag. In Frankrijk bestaat sinds jaren het algemeen stemrecht. Hoe komt het, dat. het algemeen stemrecht niet belet heeft dat in het door de natuurrijkst bedeelde land,dat daar de onder wijzers zoo slecht betaald worden En ndch- a is de socialisten maken het volk wijs dat met het puur en simpel algemeen stemrecht voor de werkende klassen het aardsch para dijs wordt ingevoerd. En zeggen, dat er menschen zijn, zoo onnoozel, zoo buitengewoon onnoozel om dien zottemanspraat aar. te nemen voor de zuiverste waarheid. S©[h©ot8e 9®edeyoes*isi0|.Toen M. Helleputte zijne prachtige redevoering heeft uilgesproken ter Kamer, hebben wij gezegd ge kunt De Volksstem rond dien latum raadplegen, dat die rede als een model in de scholen zou worden gebruikt. Hetzelfde komt reeds bewaarheid te wor den. Do redevoering van M. Helleputte is thans in afzonderlijke boekskens uitgegeven. Verscheidene onderwijsinrichtingen zullen in hunne letterkundige lessen die meester lijke verhandeling ontleden. Era toch zoovele z5e5ve crjera- SC'^era. In 1910 waren er in 011s land 1263 geneesheeren, 1882 apothekers en 2589 wroedvrouwen. In 1870 waren er 398 geneesheeren op 10.000 inwoners in 1880, 392 r in 1890, •136 in 1900, 529 in 1909, 563 in 1910, 71. In de provincie Brabant, zijn er meest 99 op 10.000 inwoners 649 te Luik 604 te Namen 528 in Henegouwen 520 in Antwerpen 489 in Oost-Vlaanderen 445 in Luxemburg 434 in West-Vlaanderen 352 in Limburg. Hel wonderlijkst van al is toch wel, dat hoe meer geneesheeren er komen, hoe meer zieken.or ook komen. Ge zoudt dus moeten denkon dat de geneesheeren de menschen eerdër ziek maken in-plaats van 30 te gene- te "Weenen. Kardinaal Van Rossum, officieel door Z. H. den Paus afgevaardigd om het H. Sakra- mentskongres te Weenen bij te wonen, wordt te Weenen verwa ht. Grootsche toebereidse len worden gemaakt om hom in te halen. Men verzekert, dat al wat naam heeft in den Romeinschen adel, zal aanwezig zijn bij de ontvangstplechtigheden en op het kongres. De volgende hoogwaardigheidsbekleders, zullen Mgr. Van Rossum vergezellen Mgr. Sinibaldi, apostolieken pnotonotaris, rector van het Portugeesch coilegie te Rome; baron Schonberg-Ruth-Schonberg, geheim kamerheer prins Luigi Lancelotti, onlangs geheim kamerheer benoemd, en Mgr Giovanni Boïkovic, rector van San Girolamo degli Schiavoni, te Rome. Zij zullen tijdens hun verblijf te Weenen de gasten zijn van den Keizer. Het inriehtingskomiteit heeft laten weten dat er een®groote verandering zal plaats heb ben in de orde der H. Sakramentsprocessie. Volgens de eerste schikkingen, moest de Keizer, die gezien zijnen ouderdom, niet in staat is te voet te gaan, de processie ver voegen voor het aalaar, rechtover het keizer lijk paleis opgericht. Doch de Keizer heeft zulk een groot verlangen uitgedrukt om de processie te vergezellen, dat men de noodige schikkingen genomen heeft om hem toe te laten den stoet 5;n hofkoets te volgen. En opdat de kardinaal-legaat niet te voet zou zijn, zal deze het 'Heilig Sakrament dragen in een ander rijtuig, gekend onder den naam van koets van de keizerin Maria-Theresia De prinsen van hot keizerlijk huis zullen de eerewacht vormen rond het Allerheiligste. Do talrijke menigte zal zich voor de mis gedeeltelijk op do ruime Heldenplatz en ge deeltelijk op de Maria-Theresijiplatz scharen, twee prachtige squares door de gehouwen van hot keizerIijl; paleis van elkander ge scheiden. VöoeV a paleis is er plaats genoeg' om een groot all aar op te richten, waarrond de weerdigheidbekleeders van de Kerk en van het Hof zich zullen scharen. Om aan de talrijke afveerdigingen der werklieden logementen te verschaffen, zijn verscheidene scholen en openbare gebouwen in slaapzalen veranderd. Het beheer van oor log zal eenige duizenden soldatenbedden leveren, uit de depots van het leger. Al de scholen van het keizerrijk zullen tijdens den duur van het congres gesloten blijven en de kinderen zullen deelnemen aan plaatselijke betoogingen Ier eore vuu liet H. Sakrament. Als nu reeds do toebereidselen alles over treffen wat tot hiertoe in dien aard gezien word, mag men gerust verzekeren, dat de plechtigheden zelf overheerlijk zullen zijn, gezien den machtigen steun en de heilzame tegenwoordigheid der Keizerlijke familie. Daar De Volksstem een briefwisselaar zal hebben, die de feesten en het Kongres bijwoont en volgt, zullen hare lezers een trouw en zaakrijk verslag hebben. Nadere bijzonderheden. Akelige toestanden Aangrijpende verhalen worden nu over de ramp geseind Ploegen redders ontdekken mijnwerkers van de galerijen. Allen waren dood. De moe dige mannen zagen groepen van 5 tot 6 gravers langs de wanden der galerijen uit- eslrekt. Bij vallenden avond werden de lijken bo vengehaald. Aan de oppervlakte grepen hartverscheurende tooneelen plaats. De eerst bovengebrachte was een 16-jarige knaap. De vader moest verhinderd worden eene hand aan zijn eigen te slaan. Een zinneloos geworden gekwetste riep aanhoudend «moord». De opoffering der redders. De ontploffing werd verscheidene kilome ters in den omtrek vernomen. De stijgende bak bracht de werklieden, die er in zaten, ongehinderd boven. Vrijwilligers boden zich allerzijds aan om hunne ongelukkige werkbroeders ter hulp te snellen. Eene eerste ploeg daalde ,neer ten prijze van bovenrnenschelijke krachten. Afschu welijke gekwetsten werden bovengehaald. Verdere instortingen vermoeilijkten de red ding. Meest al de slachtoffers waren verstikt. Nog eene ontploffing. Een redder gedood. Des morgens, rond 2 ure, werden 21 lijkeu uit de mijn gehaald, doch van toen af moes ten de opzoekingen gestaakt worden, gezien het groot gevaar dat de redders dreigde. Rond 4 ure greep er eene nieuwe ontplof fing plaats. Vier redders werden getroffen. Eon hunner, Abraham genaamd, werd ge dood de drie anderen werden erg gewond. Een mijn-ingenieur, heer Dupont ging alleen de mijn in, op zoek naar den arbeider Bouquillon, dien men in de galerij, waarde ontploffing plaats greep, had zien nederdalen. Doch, het bleek dat Bouquillon voor de ont ploffing was weergekeerd. Nu ging men op zoek naar den ingenienr, die niet op de oppervlakte terugkwam alle opzoekingen bleven zonder uitslag. De inge nieurs Perent en Remi daalden om 6 ure in de mijn en bestuurden persoonlijk de red dingswerken. De eene ontploffing na de an dere maakte dit werk allergevaarlijkst. Men was verplicht alle reddingswerk te staken. De ingenieurs, zouden, naar het schijnt, he* sloten hebben de nnjn te sluiten, daar de brand reeds grooter en grooter wordt. Een telegram van Pd. Fallières. President Fallières heeft aan den minister van openbare werken, te Arras het volgende telegram gestuurd Diep ontroerd bij het vernemen der ramp welke de bevolking van Clarence ge troffen heeft, sluit ik mij bij de openbare smart aan, en bid u aan de ontsnapten en aan de beproefde familién, mijne rechtzinnige deelneming te beluigen De opzoekingen worden onmogelijk. De mijnen van Clarence staan in de mijn werkers wereld bekend als de gevaarlijkste en meest grauwvuurhoudende van heel bet Noorderbekken. Waarschijnlijk is de ramp te wijten aan het springen eener slecht gestopte mijn deze zou het koolstof in brand gezet en aldus de de grauwvuurontplolfing verwekt hebben. Woensdag morgend. rond 7 ure, is M. Léon, hoofdingenieur der mijnen, met eene nieuwe reddingsploeg afgedaald. Hij kon zich aldus overtuigen, dat ten gevolge dei- reeks instortingen de brand heviger woedt langs eene zijde, doch dat allo pogingen om in de mijn te dringen vruchteloos eu eerder noodlottig zouden zijn. Hel is dus onmogelijk de juiste plaats te naderen, waar de ramp zich voordeed. Om 9 ure is eene andere ploeg, onder het bestuur van een ingenieur in de mijn afge daald. Zij vonden geene lijken of gekwetsten. Ook vonden zij geen spoor van M. Dupont, de verdwenen ingenieur. Kort daarna had nog eene tweede ontploffing plaats waardoor alle opzoekingen volstrekt onmogelijk wer den. De minister van openbare werken ter plaats. Woensdag morgend is de Fransche minis ter van openbare werken ter plaats geko men. Eene overgroote menigte verdrong zich in den omtrek van do mijn en de gendarmen hadden de grootste moeite om den minister te kunnen een doortocht banen. Het regende geweldig, doch de menigte scheen zulks niet te voelen. De minister deed zich door M. Léon lang durige uitleggingen geven over de vermoe delijke oorzaken der ramp, de reddingswer ken, enz. M. Léon legde uit, hoe hij Dinsdag avond gevonden had, waar de slachtoffers waren, eu hoe hij met do reddingsploegen op zoek was om de ongelukkigeu te bereiken, toen zij door eene reeks instortingen alle verbin tenis voor de arme liedon zagen afsnijden. Zelfs moesten zij zich ten spoedigste haasten om terug te keeren, daar nieuwe instortin gen gedurig te verwachten waren. De minister was zeer ontroerd en drukte dan den wensch uit, do lijken der slachtoffers te zien. M. Léon bracht hem in het lokaal, dat in rouw kapel herschapen is en waar de 21 lij ken naast elkander tentoongesteld zijn 0111 horkend le worden. De minister en alle aanwezigen zullen wel licht nooit de pijnlijke ontroering vergeten, welke zich hiervan hen meester maken. Daarna ging de minister met zijn gevolg de gekwetsten bezoeken. Angstige familién. Woensdag namiddag was het een gedurig gaan en komen der angstige familiën, die in de rouwzaal kwamen zien of zij onder de op gehaalde lijken, niet een vader, een broeder, een zoon, een verloofde konden herkennen. Roerende tooneelen hadden er plaats. De lijken welke bepaald herkend waren, werden onmiddelijk gekist en een opschrift., vermel dende den naam van liet slachtoffer op de kist gehecht. Reeds verscheidene malen hadden zich vrouwen aangeboden, die een der lijken, als- dat van hun echtgenoot herkenden, doch na dien bevonden, dat zij zich vergist hadden en de ongelukkigen verwijderden zich snik kend. Het is ten andere ook zeer moeilijk, in die half verkoolde, vreeselijk verminkte-licha men iets bepaalds te herkennen sommige lijken hebben geene kleedereu aan 't lijf en bij anderen is de kleedij heel en gansch de zelfde. De menigte, die Woensdag avond rond de bureelen der mijn stond, werd ongeduldig, denkende dat de toegang tot het lokaal waai zich de lijken bevonden, hen zou verboden worden. Zij overrompelden de gendarmen en men was gedwongen allen voorbij de lijk kisten te laten defileeren. In de gasthuizen van Anchei en Bruay. De minister van openbare werken is per automobiel naar de gasthuizen van Anchei en Bruay gereden en heeft er de gekwetsten ondervraagd en aangemoedigd. Te Anchei zijn reeds vier gekwetste mijnwerkers over leden, van de elf welke men er gebracht had. Geneesheeren en zusters verwijderen zich niet van hot lijdensbed der ongelukkigen, waarvan er ongetwijfeld nog velen zullen bezwijken. Na het bezoek aan de gekwetstep, is de minister opnieuw naar do mijn gereden en had er een langdurig onderhoud met de ingenieurs. Dezen verklaarden dal het roeke loos zou wezen, in de mijn nog af te dajen, daar er nu een onmeetbaar deel moet in brand staan en men zich aau nieuwe ontplof fingen moet verwachten. Donderdag morgend om 2 ure voelde men in de huurt der mijn een lichte schok. Onge twijfeld had eene nieuwe grauwuurontplof fing plaats gehad. Nieuws overlijdens. Ds pogingen der redders. Woensdag avond werd uit Bruay gemeld, dat daar, in het gasthuis, nog twee gekwet sten overleden waren. Men is vol lof over de toewijding der ge neesheeren uit den omtrek. Niet zoodra had den zij de ramp vernomen, of zij snelden naar de mijn, om hulp te bieden en twee hunner, vernomen hebbende, dat er nog .gekwetsten heneden waren, deden zich mijnwerkers- Ideederen geven en gingen ze in het diepste der mijn verzorgen. Alle hoop verloren. Donderdag morgend verklaarden de inge nieurs d.it alle hoop verloren is en men de ongelukkigeu die zich nog in de mijn bevon den, aan hun lot moet overlaten. Ongetwij feld zijn de mijnwerkers die zich nog beneden bevonden, toch reeds bezweken. Evenwel blijven ingenieurs, geneesheeren enz. op d« plaats. Wij zijn zoo gelukkig onze achtbare lezers te mogen berichten dat eene Vluamsche, door en door Vlaamsche pen, de reis mee doende naffr Italië, ons dagelijks op da hoogte zal honden van de reis. Ter herinnering morgen vroeg te 7 uro in de Sl-Martinuskerk plechtige communie. De II. Mis zal opgedragen worden door den Z. E. H. Deken. Morgen avond te 5 1/2 ure vertrek per specialen luxotreiii uit do Noordstatie van Aalst. TUSSCHEN TALS EN TURKYË De vredesonderhandelingen. De samensprekingon ovor den vrede, die in Zwitserland gaande waren, zijn tijdelijk opgeschorst, omdat de Porte enkele punten, welke de Italianen le berde hebben gebracht, nader dient te overwegen. In Turksehe re- geeringskringen acht men de kansen dat nv-n ten slotte tot overeenstemmingzal komen goed. Een Ilaliaansche kruiser heeft in de wale en van Mokri(Smyrna)een Kretenzer schip, dat er reeds 10 maanden geankerd lag, prijs emaakt en weggevoerd. Geen mobilisatie in Griekenland. De geruchten over een aanslaande mobi lisatie van leger en vloot worden heslist te gengesproken. Turkyë zou eene leeniug willen sluiten. Men verzekert dat de minister van finan ciën aan den ministerraad de noodzakelijk heid, heeft voorbehouden eene leening vun 5 raillioen pond aan te gaan. Eene Engelse he groep zou 4 millioen aanbieden. De Tamiuo deelt dezelfde inlichting mede. Do minister van financiën heeft in den minis-, terra ad gezegd dat men 6 millioen noodig had en do raad heeft den minister gemachtigd in onderhandeling te treden voor eene lee ning van G millioen pond.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1