Het ve ak onzer Volksreis naar Rome WAJUtOM EEN KONING? m C* '1 EEN EN 'T ANDER Ds vreeselïjke mijnramp in Fraiiscli-NQonlen DAGBLAD Eene gruwelijke broedermoord Groot spoorwegongeluk CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 7 September S3IZ. ('i Cl ABONNEMENTEN' Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 728. TE AALST 9» Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Reclit. herstell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij hebben in een vorig hoofdartikel eenige hoofdredenen aangehaald die pleiten ten voordeele van den monar chieken vorm van onze Staatsinstelling. Met de monarchie blijven wij trouw aan de landelijke traditie, met de mo narchie blijft er meer waarborg voor liet onmisselijk gezag met de monar chie heeft men de eenheid in onze inter nationale politiek, met de monarchie heeft men de mogelijkheid tot het vol gen van eene en dezelfde staalkundige gedragslijn in de levenskwestiën van een land. Wanneernu de koningskroon wordt gedragen waardig, adellijk, recht ko ninklijk, zooals het zoo gelukkig het geval is met ons tegenwoordig Door luchtig Vorstelijk Huis, dan is er niet te vreezen dat de eerste onzer grond- wettelijke instellingen zal omver ge worpen worden. De liefde, het patriotisme van onzen Koning, zijne gehechtheid, zijne ge trouwheid aan Land en Volk de lief talligheid, de milddadigheid van onze Vorstin hare bekommernis met het lijden van de bedrukten hare groot moedigheid tegenover de verdwaalden en ongelukkigen, hebben tienmaal meer bijgedragen tot de stevigheid van het Koninkdom van België, dat de schranderheid en het vernuft van den grooten Monark die Leopold II is geweest. Hoewel thans onwrikbaar ingean- kerd in de harten, door de liefde die het volk ons Vorstelijk Eehtpaar toe draagt, moet de Koninklijke instelling zich beslist bij hare grondwettelijke voorschriften houden en bepalen. Iedere fout door het Koningdom be dreven, is eene verzwakking van deze hoofdinstelling. De socialisten, de radikalen en meest al de progressisten zijn antiko- ningsgezind en verklaren zich over tuigde, besliste republikeinen. Deze groepeeringen wachten er niet op het Koningdom aan te vallen, te ondermijnen, belachelijk en onhebbe lijk te maken zij azen er op voor wendsels of schijnredenen te vinden om alzoo beter het betracht doelwit te bereiken. Zelfs zoeken ze altijd fiog niet naar voorwendsels, en vallen zij den troon aan zonder den allerminsten grond en veeltijds met een echte kwade trouw. Niemand is het schandalig artikel vergeten dat in het socialistisch blad De Werker is verschenen, eenige dagen vóór de Blijde Intrede onzer Vorsten in de stad Antwerpen. Over een göe paar dagen schreef Vooruit n eene kleine mededeeling over een initiatief door onzen Koning genomen. Als hoofding van die kleine mededeeling stond er in dikke karak ters gedruktOnze boer Onze Beer dat was onze Koning Albert. Ge ziet met wat eerbied, met wal hoffelijkheid zelfs die heeren socialis ten spreken en schrijven over den eer sten Belgischen Burger, over onzen hoogsten waardighoidsbekleeder en gezagvoerder Hoe wilt ge met zulke al te verre gaande vrijpostigheid, hoe wilt ge dat het gezag reeds zoo zeer geschokt en ondermijnd op onze dager. hoe. wilt ge dat gezag steviger maken, als met het opperste wereldlijk gezag alzoo openlijk mag gegekscheerd wor den De socialisten die zoo zeer den ijze ren arm banteeren in hunne inrichting, die somtijds, tegenwoordig zelfs heel dikwijls, zulke belachelijke tucht in hunne partij doen binnendringen, zij zouden moeten inzien dat zoolang het koningdom in België eene wettelijke instelling is, die instelling ook door al do Belgische burgers, in den per soon van den koning, zou moeten geëerbiedigd worden Hoe bekampen nu de tegenstrevers het koningdom? In de meeète gevallen halen zij daar toe weinige redenen aan. Ze zeggen, alle Belgen zijn gelijk voor de wet dus moet iedere Belg de kans hebben om ook eens het opperste gezag in den lande te bekleeden... Men kan een goeden koning aantref fen maar eveneens een slechten, en dan is er het land mee geschoren. Hier vergeten zij te zeggen dat de grondwet de noodige maatregelen en schikkin gen heeft genomen om de misbruiken tegen te gaan juist zooals zulks het geval zou kunnen wezen met den pre sident eener republiek. Doch de grootste en op het kleine volk meest indrukmakende reden is wel de groote som die de Staat jaar lijks aan het koningdom heeft te beta len Ziet eens, roepen ze 7 millioen aan één man. Is dat nu nog billijk? Voor ons katholieken valt het niet moeilijk om daarop te antwoorden. Ieder moet leven volgens zijnen stand. Een burger leelt op breederen voet als een gewone werkman een groothan delaar hangt het wat grooter uit, dan een gewone neringdoener een baron een graaf of een hertog brengen hunne levenswijze in overeenstemming met hunne adellijke waardigheid een prins moet prinselijk een president, presidentlijk een koning, koninklijk leven. Zoo is ook het geval in de Kerk. Een bisschop, een aartsbisschop, de Paus, leven natuurlijk op veel groot- scheren voet, wat het openbare vertoon betreft, dan een gewone dorpsonder pastoor ot kapelaan. Onze koning heeft koninklijke in komsten, maar hij moet die noodzake lijk hebben want hij heeft ook konink lijke uitgaven. Alle maatschappijen, alle liefdadigheidsinstellingen, alle komiteiten tot het verleenen van hulp in groote rampen, allen landen eerst bij den koning aan en altijd en overal moet de inteekening gelijken tred hou den met de koninklijke waardigheid. Bovendien heeft hij nog zijne konink lijke verplaatsingen, zijne koninklijke ontvangsten, de koninklijke opvoeding zijner kinderen, den onderhoud zijner ontelbare bedienden en onderhoorigen. Het is dus wel allerklaarst, dat in de gegeven en in de bestaande omstan digheden een Staat, die de eer bezit een koning aan zijn hoofd te hebben, aan deze ook een koninklijk inkomen verzekere en waarborge. Tot hiertoe weet de openbare meening nog van niets, en alle dagen komen ze met ver- ache kwakkels te voorschijn. Hoe vredelievend.Ce socialis tische coöperatieven hebben een manifest uitgegeven, waarin wij lezen Moet het veroverd worden door eene lange moorddadige werkstaking, de arbeidende klasse is bereid tot alle offers. Do socialisten zijn bijlange nog niet in werkstaking, en ze spreken en schrijven al vau moorddadige werkstaking. Ze voorzien dus dat er moorden gaan ge pleegd worden. Als dat ook al eene vrede lievende staking wordt genoemd, dan is alles vredelievend. flnttfsferjsera Eï®weea. Rotterdam en Hamburg blijven ten achtere. In de 8 eersto maanden van dit jaar heeft Antwerpen 50 schepen en [342.425 ton bij- gewonnen. Hamburg heeft 130 schepen verspeeld en Rotterdam heeft enkel 125.000 ton bijge- wonnen. De Belgische nationale haven heeft den en wij mogen roepen:Ant\verpen voorspron. boven! Se wevers vssa Verviers. De Travail rood orgaan te Verviers, schrijft Niemand der werklieden wil van de algemeene werkstaking. Onze syndikalen doen aan geene politiek. Daarbij politieke werkstakingen geven nooit wat ze zouden moeten geven. Dus 10.000 mijnwerkers vau Charleroi zeggen aan de roocto kopstukken Ge kunt gestolen worden met uwe algemeene werk staking. De wrevers van Verviers voegen er aan toe: Loopt naar alle duivels met uwe vodderij. We zoudeu wel eens het citroenzure ge zicht willen zien van de socialistische Aals- tersehe liberalen. Ja, socialistische liberalen of liberale socialisten; immers onze liberalen zijn veel meer revolutionnairgezind dan de socialisten. Nochtans het schijnt dat ze ge muilband zijn geworden. Het werd tijd ook EsjropeescSie fcieedïj. De Chineesclie regeering heeft voorgeschreven dat de Cliineesche ambtenaars bij officieèle plechtigheden de Europeesche kleedij zullen aannemen. Paddestoelen. Door het eten van paddestoelen zijn reeds vele menschen vergiftigd en gestorven. Zoo het schijnt,is er nu een middel uitgevonden om die vergifti ging te voorkomen. EJrtreve ramp, In 1906 was het te Courrières, nu Dinsdag te Calonne-Ri cuart in de Clarence. 47 mijnwerkers zijn door eene grauwvuurontploffing gedood 23 gekwetst. Daaruit kunnon wij leeren dat er voor de mijnwerkers goed mag gezorgd worden ze verdienen het. Alle dSagem waï vepsch* Eerst M.Liebaert, dan M. Helleputte, daarna M. Schollaert werden vooruitgezet als opvol ger van M. Cooreman. Een Brusselsch libe raal dagblad spreekt zelfs van M. De Saede- leer. Onze Brusselsche confrater vergeet dat M. De Saedeloer zelfs geen lid meer is van de Kamer,maar overgegaan is tot den Senaat. Baron Ruzetle is nog niejrgonoegop hoogte om die plaats te bekleeden, anders ware hij de aangeduide man j en zoo duurt het liedje voort... in Iu het Palts is een gruwelijke misdaad aan het licht gekomen. Een jachtgezelschap vond in een bosch bij Bellheim, het lijk van den veertienjarigen boerenjongen Martin Heinlein, die sedert zes weken vermist werd. Het lijk was onder struiken verborgen. De knaap is vermoord, en wel door zijn eigen broeder Franz, die twee jaar ouder is. Bij zijn verhoor op de plaats van het mis drijf bekende Franz, dat hij op den akker een onboleekenenden twist met zijn broeder had gekregen on hem toen met een houweel twee levensgevaarlijke wonden had toege bracht. Toen het slachtoffer met zachte stem om genade smeekte, pakte den moordenaar den storvende beet sleepte hem naar een sloot en stiet hem met een stok diep in den modder. Daarna bedekte hij het lijk met struiken en ging kalm naar huis. Schier nog afschuwelijker dan zijn daad, was echter het gedrag van de ouders. Veer tien dagen geleden bekende Franz aan zijne ouders wat hij gedaan had. Maar dezen ke ken niet naar liun dooden jongen om. Nog erger zij gingen van huis, zoo het schijnt om in een andere plaats kermis to vieren. De oorzaak der ramp Een expert is Dondordag ondanks het ge vaar in de mijn gedaald, om te trachten do oorzaak der ramp op to sporen. Hij heeft verklaard, dat de ramp wel te wijten is aan het ontploften eener mijn. Deze stak het vuur aan de prop en de prop deelde dan op liare beurt het vuur mede aan het koolstof en het grauwvuur. Nieuwe opzoekingen Donderdag werden nog verscheidene po gingen gewaagd, om in de mijn te dringen, doch allen moesten na korten tijd gestaakt worden, om reden van liet gevaar. Men is evenwel geraakt tot op eene groote diepte en zoo heeft men bevonden, dat er drie mijnwerkers opgesloten zitten op eene diepte van 933 meters. Deze ongelukkigen zitten echter achter een hoop ingestorte steenlagen van meer dan 400 meters lengte en het schijnt zoogoed als onmogelijk ze te bek ken. Al de andere slachtoffers zijn in het diepste der mijn, meer dan een kilometer van de op- haalschans. Ten gevolge der gedurige instortingen is de verluchting op die plaats zeer wisselval lig. Men tracht nu de verluchting bestendig te maken. Schier gedurig duiden de toestellen aan, dat er warme lucht uit do diepte omhoog ge jaagd wordt, hetgeen bewijst, dat er nog nieuwe instortingen plaats hebben. De reddingswerken De toestand der redders uit Liévin naar de mijnen van Bruay gekomen, is zeer beden-, kei ijk, ten gevolge der giftige gassen welke zij ingeademd hebben. Zelfs zou een hunner in stervensgevaar zijn. De ingenieurs en verscheidene redders zijn Donderdag namiddag opnieuw afgedaald voorzien van de noodige toestellen om de verluchting te verdubbelen. Op eene diepte van 1000 meters vonden zij in een kleine stal een levend paard. Zoodra die tijding hoven gekend was, word onmiddellijk een ophaal bak beneden gezonden om het dier boven te brengen. De redders zijn gedurig in telefonische be trekking met de bestuurders, ingenieurs enz. die boven bleven. De ophaaibak ten dienste der ingenieurs gaat onophoudend op en neder. Ook de andere ophaaibak voor de kolen werkt gedurig. Mijnwerkers vullen de waggontjes met de kolen welke den door tocht der gaanderijen versperren. Buiten is het weder zeer koud, terwijl een ware stortregen blijft neervallen. Zulks heeft evenwel geen vat op de me nigte, welke ter plaats blijft. Daar buiten weet men reeds het nieuws van het geredde paard en men hoopt, dat de redders ook signalen zullen hooren van de vermiste mijnwerkers. Velen weigeren te gelooven, dat alle hoop op redding moet op gegeven worden. Donderdag namiddag werd het lijk van den löjarigen Simon Bellucques door zijne moeder herkend, aan lidteekens welke de knaap op do beenen droeg. Een groot gel al redders weigeren nu nog af te dalen, daar het gevaar te groot is. Het bestuur der mijnen heeft nu een be richt afgekondigd waarbij dubbel loon be loofd wordt aan de mannen die willen afda len. Belgische deelneming. De Belgische mijnwerkersfederatie heeft aan de Fransche Federatie het volgende te legram gestuurd Wij vernemen de vreeselijke mijnramp welke zoo vele slachtoffers heeft gemaakt. De nationale Federatie der Belgische mijn werkers zendt zijn rechtzinnig rouwbeklag aan de familie der slachtoffers. De Fransche Federatie heeft het volgende geantwoord Do nationale vereeniging der Fransche mijnwerkers bedankt in naam der familiën der slachtoffers, de nationale Federatie der Belgische mijnwerkers in deze droeve om standigheden. De ingenieur Dupont. M. Dupont, het slachtoffer van den plicht en van zijne zelfopoffering, was maar 30 jaar oud het was oen ingenieur met groote toe komst zijne examens legde hij met de groot ste onderscheiding af. Do ongelukkige was gehuwd en vader van twee kinderen. Hulpbetoon. Er zijn maatregelen genomen om de fami lies van do slachtoffers geldelijk ter hulp te komen. Langs verscheidene kanton is er reöds hulpgeld, toegekomen. Z. E. H. Kanunnik Roelandts, pastoor deken te Aalst onder wiens geestelijke bescherming de reis gedaan icordt. Vrijdag namiddag zijn onze pelgrims dus vertrokken,om de natuurwonderen en kunst schatten van Rome en Italië te gaan bewon deren en een ootmoedig bezoek te brengen aan den H. Vader Paus Pius X. 's Morgens om 7 ure, werd in de St-Mar- tenskerk te Aalst, eene plechtige mis opge dragen door den Z. E. H. pastoor-deken, onder de welke er algemeene communie plaats greep, om Gods zegon over den tocht af te smeeken. Talrijke reizigers, alsmede familieleden naderden ter Heilige Tafel. Onze trein. Daar de trein welke ons tot Chiaeso zal voeren reeds Donderdag nacht te Aalst (Iverrebroeck) aangekomen was, zijn wij Vrijdag morgend eens gaan zien. Wat een pracht van een trein, en welke gemakkelijke inrichting. Voorwaar de ge wone prachttreinen zijn niet beter bedi- nc dan wij, en alles is er zoo praktisch ge schikt, om de reizigers het grootste gemal mogelijk te geven, zoowel in derde als ii tweede en eerste klas. Als men weet. dat de rijtuigen minstens 50,000 fr. kosten, zal men begrijpen dat alles er smaakvol en ordelijk moet toegepast zijn. Het vertrek. Stilaan nadert liet vertrekuur. In den omtrek der statie is liet een gedurig komen en gaan van Romeinen» on hunne familie leden, dragers van reiszakken en valiezen. Het is een levendig en tevens schilderachtig schouwspel. Een stroom van volk aan de Noordstatie. Geheel Aalst was daar vereenigd. De zon ook was eens komen kijken en lachte de reizigers toe. Vijf honderd tickets werden in de Noord- statie afgeleverd. Wat iedereen met voldoe ning heeft opgemerkt was de tegenwoordig heid van den achtbaren Heer Burgemeester. Hij wou met eigen oogen don trein afzien, met eigen mond on eigen hand, vaarwel zoggen aan de afvarenden. Zulks was van aard om reizigers on toe schouwers grootelijks te behagen. Het ver wondert ons dus niet dat, wanneer wij riepen Goede reis al de reizigers oenpa- riglijk antwoordden «Leve Aalst. Leve do hoer Burgemeester T JEU AXEL Donderdag avond, toon do goederentrein buiten het station Axel aan hot manouvreeren was, ontspoorde dezo, doordion een wissel niet behoorlijk was gesloten. Daar het lo laat was om dit nog to berichten aan de Sluys- 11, kwam de werklieden trein die te 6 ure van Terneuzen vertrokken was in vollo vaart op den ontspoorden troin gereden mei het ongelukkig gevolg dat do stoker van den werkliodenVrfcin gedood en de machinist hot been afgereden word. Doktoor Dom uit Axel verleende de eerto geneeskundige hulp.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1