ena fiflfl ZIJ KUNNEN ZE NIET MISSEN Instorting ia eeca koolmijn GEHEIMZINNIG DRAMA üiiiiiiiB Ld end 18 SslmsrliEEk IU De Kempenaar DE VOLKSSTEM 7 SEPTEMBER 1912 De zusterkens, eerst verjaagd, worden nu in de Fransche gasthuizen terug geroepen om de smetziekten te bestrijden. Overeenigen lijd werden de Zusters v;in Liefde uil het gasthuis van Avignon (Fr.) gedreven en vervangen door wereldlijke ziekendiensters. Tegenwoordig is het gast huis van Avignon opgepropt met zieken, waartussclion talrijke lyphuslijdors. Er zijn zolfs zooveel zieken dat het personeel ontoe reikend is. Men heeft overal nieuwe zieken- oppasters gezocht, doch men heeft er geen gevonden. Bovendien, degenen tot wie men zich gericht had, hebben geweigerd typhuslijders te verzorgen. Ten einde raad waren de gods diensthaters van den gemeenteraad verplicht, zich te w enden tot het moederhuis der Zusters van Liefde, te Parijs, om de kloosterzusters terug te vragen. De Zusters hebben geen verderen uitleg gevraagd. Zij zijn onmiddellijk vertrokken en na een gansehen nacht reizens, zijn zij te Avignon aangekomen, waar zij, na de H.Mis bijgewoond en de H.Communie ontvangen te hebben,onmiddelijk naar't gasthuis de zieken zijn gaan verplegen. Is dat geene schoone wraak der Zusters De stad Avignon is niet de eerste, noch zal de laatste zijn, die de zusters moet terug roe pen in de gasthuizen. Franlirij Zelfmoord in den trein. De vrouw, die gisteren te Parijs in den slaapwagen van den sneltrein uit Keulen stervende gevonden werd, is overleden en naar het doodenhuis gebracht. Tot hiertoe weet men nog niets over de wanhopige en in haar bezit heeft men niets gevonden, dat hare identiteit kon laten vermoeden. Onitsclilanci. Behendige dief Toen de gelddra, van een groote Bank te Berlijn voor een loket een bedrag van 23,000 mark in groot bankpapier uittelde, vroeg een keurig ge kleed heer hem om eenige inlichtingen. De gelddrager wendde, terwijl hij antwoordde een oogenblik zijn oogen van het geld af. De vreemdeling verdween haastig. De gelddra ger ontdekte nu, dat 3000 mark aan bank briefjes ontbraken. Blijkbaar had de vreemde heer met zijn vragen trawanten var. hem in de gelegenheid gesteld, drie bankbriefjes van 100Ó mark weg te kapen. De reis van prins Heinrich. Prins Heiurich van Pruisen, de broer van den Duitschen keiter, is aan boord van den ge- pantserden kruiser Scharnhorst te Tsing- tau, in Kiao tsjou, aangekomen. Hij is er feestelijk ontvangen. Vrijdag gaat hij aan boord van den .kruiser verder naar Japan. E9n moordenaar. To Pischkowitz, bij Glatz. heeft een eenarmige, Hermann ge naamd, hij eenen twist zijn broeder gedood. Toen de maire en de gendarmen hem kwa men aanhouden, verschanste Hermann zich in zijne woning en schoot op de overheden. De burgemeester en een gendarm werden ge kwetst. Ten slotte werd het huis overweldigd en de moordenaar aangehouden. De wijn in 1912. De druiven in de wijn gaarden te Rudosheim en omstreken zijn prachtig ontwikkeld, trots regen en koude. Hier en daar zijn ze reeds rijp. Zij zijn over 't algemeen verder gevorderd dan verleden jaar op dit tijdstip, trots den heeten zomer. Men denkt dan ook dat do oogst van 1912 zoo goed en zoo overvloedig zal zijn als die van 1911, vooral indien September wat zon brengt. Vergiftiging door kampernoelie. Te Lissa, provincie Posen, zijn twee boerenfa milies vergiftigd door het eten van. kamper noelie. Negen personen zijn bezweken. Vier verkeeren nog in levensgevaar. Engeland. De verwoestingen te velde. Een bijzon der herichtgever van den Daily Maildie eene rondreis door liet district der Engelsche venen doet, vertelt droevige bijzonderheden over de mislukking van den graan- en aar dappeloogst als gevolg van de aanhoudende regens. Kostelijke akkers en beemden zijn in broekland herschapen en de korrels in de halmen van de schooven zijn uitgesproten. Saboteering. Veertien telegraafdraden zijn doorgesneden le Potters Bar, bij Londen. Op eenjtelegraafpaal was een briefje gehecht, waarop vermeld stond dat zulks gebeurde ingevolge de houding van de regeering, te genover de stemrechtdames. De röddingsbooten. De minister van koophandel heeft een decreet uitgevaardigd, bevelende dat al do booten, die naar den vreemde gaan, voldoende reddingsbooten moeten hebben voor al de passagiers. Dit decreet treedt in werking den 1 Januari 1913. SSjpsmje. Gewurgd door zijne zweep. Men meldt uit La Pulmas Een voerman vond op zonderlinge wijze den dood. Gezeten op zijn bok, voerde hij zijne paarden, terwijl hij zijne zweep om bals had gerold. Men veronderstelt dat. als hij van hol voertuig wilde springen de zweep zijn hals omknelde, terwijl de hecht tusschen twee zware stukken bleef vastzitten. Het lijk van den voerman werd nevens het paard gevonden. Een proces van honderd jaar. Een ge ding, dat honderd jaar hangende is geweest, is te Granada geëindigd. De Spaanfiche rech ters moeten uil maken, wie de eigenaar was van El Generalife en van het prachtige Al- hambra met hunne fraaie tuinen, welke in den tijd van de Moorsche overheersching de zomerverblijfplaats van de Saraseensche vorsten waren. Een eeuw geleden heeft Grimaldi, de toenmalige burgemeester van Granada, de bezittingen toegewezen aan de voorvaderen van den tegenwoordigen mar kies de Campot3jar, Kort daarna spande de Snaansche regee ring het geding tegen de familie in en ver langde de overdracht van de bezittingen aan den Staat als rechtmatig eigenaar. Het hoogste gerechtshof van Salvador heeft nu uitgemaakt, dat El Generalife en het Alhambra aan de Spaansche koninklijke familie beliooren en last gegeven om de be zittingen onverwijld aan haar over te geven. Tegelijk is de markies vanGampolejar veroor deeld, om de gehcele opbrengst van de vruchtenoogsten, die sedert honderd jaa: verkregen zijn, aan de kroon te vergoeden. Bovendien zijn alle kosten van gelding te zijnen laste gebracht. Italië Gelukzalig- en heiligverklaringen. Twee eigenaardige gelukzaligvcrklaringspro- cessen zijn thans aan de bevoegde congrega tie onderworpen. In eene vergadering dm* kardinalen, leden der congregatie, werd het geval onderzocht van de negers Karei Luanga. Matiiias Morrumba en hunne mak kers uit Oeganda, welke voor het christen geloofden marteldood ondergingen. Het is de eerste maal dat de gelukzaligver klaring van negers wordt aangevraagd. Anderzijds wordt gemeld dat Mgr Combos, primaat van Afrika en aartsbisschop van Algiers en Karthago, aan de geloovigen van noch aan beloften en werd ten slotte veroor deeld om levend te worden begraven. Husland Alkoolism in Rusland. Te Moskou werd een congres gehouden tot bestrijding van het alkoolism. Luidens de officieel© statistiek neemt het verbruik van alkoel in Rusland toe. Geheel dit land telt ongeveer 150 mil- lioen inwoners. In 1911 waren er 26,234 aan den Staat toebehoorende alkool ver koophuizen en werden aldaar 91,650,236 vedros verkocht (1 vedro is 1,229 decaliter), t is te zeggen 2 milliocn vedros meer dan hot vorig jaar en 7 miljoen meer dan in 1909. Het is in de Zuidergouvernementen ran Rusland alsmede in do gouvernementen Sl Petersburg en Moskou dat het meest ge dronken wordt 32 flesschen per inwoner (1 üesch is 1/2 vedro). In dR Ballische pro- inciën en in Polen wordt het minst godron- ken 4 flesschen per inwoner. Opmerkenswaardig is het, dat het ver bruik van alkool afneemt in de provinciën waar hongersnood heerscht. De alkool, die Staatsmonopool is, bracht in 1911 de som op van 782,076,591 bruto ontvangst en 597,645,5S5 zuivere ontvangst. De Staat die nochtans den alkool zelf ver koopt, besteedde in 1911 eene som van 25 millioen roebel tot bestrijding van het al- koolisme. Ean kranige zwemmer. M. Romat- schenko, van Bakou, professor op het athe neum, die gedurende 24 uren heeft gezwom men en op de Kaspische Zee eene lengte van 24 kilometers hoeft afgelegd, heeft eene uit daging gestuurd aan M. Burges, die van Dover naar Kales zwom. Hij stelt.voor te zwemmen van St.-Petersburg naar Stock holm, eene lengte die op 725 kilometers wordt geschat. De werkstaking in de textielnijverheid. De aankondiging van den goeden oogst in d- Russische landouwen en de prijsverhooging der lextielvoorlbrengsels hebben eene werk staking uitgelokt in gansch tiet arrondisse ment Todz (de stad uitgezonderd) de werk lieden eischon 1° eone loonsvermeerderin van 40 tot 50 °/o 2° een uur per week mil der te werken des Zaterdags 3° eene betere inrichting der hulpkassen in geval van ziekte en 4° het inrichten van scheidsrecht kamers. De hazen weigeren toe te geven en de sta kers houden hunnen eisch staande. Zwitserland. Twee Italiaansche socialisten aangehou den. Volgens den correspondent Evening News in Zwitserland,' zijn te Zurich dwée Ilaliaansche socialisten aangehouden, omdat zij den keizer hebben uitgefloten. toen zij vaststelden dat Madame Pemany zich gedurig achter eene venster der eerste verdieping verborg. Dinsdagavond, een vrouw ziende voorbij gaan die nog op de villa werkzaam was ge weest, riep Mud. Demany haar binnen daar de deur vermaakt was. Èene samenscholing vormde zich. men deed het slot springen en enkelen begaven zich naar de eerste verdie ping. De deur eener kamer openende deed een geweldigen stank de aanwezigen terug deinzen. Op den plankenvloer lag M. Demany, den rechterslaap doorschoten en het aangezicht gansch bebloed j hij hield nog een zelfwer kend pistool in zijne rechter hand geklemd, Mad. Demany, gekleed met een rozen peignoir, teekens gevende van geestesstoor nis, bleef bij het venster staan. Zooveel be zoekers ziende riep zij droevig uit Hij is daar, Paul, het is mijn man, laat hem slapen. Maar wat willen al die lieden Men verluchtte de plaats en vertrok. De meier deed alsdan gedurende gansch den nacht twee gendarmen de wacht houden in de villa. Madame Demany legde zich ter •ust in het gansch met bloed besmeurde bed. Het parket stapte Woensdag af te Bray- Dunes. Een geneesheer stelde vast dat Mad. Demany een vuurschot in het hoofd had be komen en de kogel in het kaaksbeen stak. Men kon niet het minste woord uit de ongo- lukkige vrouw krijgen die op het punt is moeder te worden. Men veronderstelt dat. M. Demany, in een zenuwaanval, zijne vrouw willen dooden heeft alvorens een einde aan zijn leven te stellen. De familie der vrouw werd verwittigd. Woensdag nacht is een ongeluk gebeurd iu de koolmijnen vau Bars Longchamps, te La Louvière. Toen rond 112 ure de werk lieden bijeen waren, greep op de verdieping van 773 meiers eene instorting plaats, waar bij drie personen ge trollen werden. Zij wer den gauw uit hunnen toestand gered. Hel zijn de genaamden Nikolaas Huurt, oud 39 jaar, wonende te Houdeng Goegnies gehuwd en vader van twee kinderen, ge kwetst aan de rechterbil en de rechterzijde Jozef Appelmans, oud 28 jaar, ongehuwd, wonende te Meerheke, gekwetst aan het hoofd en de beenen Jules Beghen, vader van twee kindoren, liep kneuzingen op. zijn bisdom heeft aangekondigd dat eerlang het proces tot gelukzalig- en heiligverklaring van den eerwaardigen Geromine, een Araab. had zich tot hel christendom bekeord en was ingelijfd geworden bij hel Spaansch leger. Door de Mahomedanen te Algiers gevangen oenomen, werd hij slaaf van een pacha, die eischte dat hij het christendom zou afzweren. Geromine gaf toe noch aan bedreigingen, Een Erusselsch ingenieur doodgeschoten in eene villa. Zijne vrouw zinneloos geworden. Op 17 Juli laatslleden kwam to Bray- Dunes, nabij Duinkerke, een echtpaar aan, M. Paul Demany, oud 52 jaar, gewezen ingenieur te Luik, verblijvende te Brus sel, en zijne vrouw, oud 40 jaar, geboren te Antwerpen. De eebtgenoofen Demany waren zeer ge heimzinnig. De man ging dikwijls alleen uit; dan dwaalde hij op het strand en in de duinen en sedert eenige dagen werd hij meer er. meer somberder. De verledene week ontving hij zijnen broeder, ingenieur te Brussel, die den Don derdag vertrok. Sedertien waren de huuraars der villa des Fougè.res niet meer uitge gaan. Geburen en baders waren verwonderd het huis gesloten te zien. Zondag. Maandag en Dinsdag steeg hunne verwondering ten top, 75° vervolg. Sedert mijn huwelijk, waren hare manieren zonder onverschillig te zijn, toch wat gespan nen. Dikwijls was zi.i te wege iets uit te spre ken dat haar scheen te kwellen en te ontstel len, maar nooit was het uit haren morid ge komen. Ik veronderstel dat het betrekking had op Henri en Alice en ik vreesde bovenal een gesprek met haar over een onderwerp, nopens hetwelk ik, eilaas eene uitlegging kon geven. Ik kon mijn eigon godrag zoo slecht veranderen, dat in plaats van ge durende de laatste dagen van haar verblijf in Londen, haar gezelschap to zo -ken, ik het integendeel ontvluchtte, en met zenuwachtige aandoening bevreesd was om met haar alleen te zijn. Zij vertrokken eindelijk. Wanneer mijne tante mij vaarwel zegde, sloot zij mij in hare armen, en blaasde mij in de ooren God geleido u! God zegene u mijn allerliefste kind De weinige dagen, die tusschen 't vertrek van ty. en Mevr. Middleton, en do opening der Wetgevende Kamers moesten verloopcn, brachten wij bij de Moore's, te Hampstead, door. Ik genoot daar eene stillere vreugd dan ik sedert ons verblijf te Ilillscombe geproefd had. Rosa was afwezig, en daarom kon het gezelschap oen weinig stijf schijnen maar 't was voor mij een tgd van betrekkelijken vrede, en soms van geluk. Edward was welgezind, en de voldoening die hij liet blijkeu, wanneer hij de plaats, ROEREMOE REDDINGEN Donderdagavond is op dan Haechtschen steenweg een brand uitgeborsten welke bijna noodlottige gevolgen liad. Het was rond 6 3/4 ure, dat een manden maker, M. Verstraeten, wonendein het huis ii 342, van geinddc-n steenweg, bemerkte dat zijn magazijn gelagen achter zijn woon huis, in brand stond. Hij'gaf onmiddellijk het alarm. Spoedig snelden de bedienden van den tramdepot uil de buurt, toe met allerhande bluschloestellen. Daar het vuur zich aan het woonhuis mede ieelde, verschenen weldra aan de vensters van het 2e verdiep, een drietal vrouwen die ngstvol om hulp riepen, daar de trappen in brand stonden. Bij middel van ladders kon men deze vrouwen redden. Intusschen waren ook de pompiers ter plaats gesneld. Dezen doorzoch ten spoedig de bovenverdiepingen van huis en vonden er nog twee personen, reeds alf verstikt. Deze konden weldra tot het leven teruggeroepen worden. Na eene halve uur werkens, konden de pompiers de vlammen uildooven. De schade is zeer belangrijk. waar ons lot beslist was geweest, terug zag, was een bewijs van zijne rechtzinnige liefde voor mij. En welke teederlieid, welke gene genheid gevoelde ik voor hem niettemin ik vreesde hem want ik gebruikte alle mid delen om hem schijnbaar dat karakter te too- nen, dat hij mij zoo vriendelijk veronderstelde te bezitten. Hij berispte mij voor elke daad, voor elk woord dat de volmaaktheid, die zijne inbeelding gevormd had, zou bevlekt hebben. Hij bekleedde mg met hoedanigheden en ver diensten, die ik niet bezat, maar lapgs den andéren kant aanzag hij mij als een bedorven en eigenzinnig kind, dat 't leven moest leereh kennen zooals het is, en zijne dagelijksche plichten volbrengen. Zijne lofspraken en zijne berispingen ontmoedigden mij evenveel. Ik was werkeloos, want rust was eene wonderbare weelde voor mijnen vermoeiden geest geweest. Edward gaf mij boeken te lezen, schetsen te maken, onderwerpen te verhandelen. Hij was streng om mij te doen arbeiden, telkens dat mijne oogen dwaalden en mijn geest onmachtig was. Zoo lang hi. mij van zijne genegenheid sprak, zoo lang hij naar de liefwoorden, die ik hem toe stuurde, met voldoening luisterde, vergat ik, in 't geluk van een oogenblik, alle droevig ge dacht, alle vrees en alle spijt. Maar zoodra mijne aandacht zich van ons moest afwenden, en zich met afgezonderde zaken ophouden, verdoolde zij tusscheu duizende voorwerpen van onrust, die mij van alle zijden omringden. Wanneer Edward mij sprak van algemeene gebeden in ons huis op te zeggen, maakte ik hem al bevende eenige bemerkingen. Ik ging zoo dikwijls naar do kerk als hij maar liet hem altoos alleen tot het altaar gaan want zonder vergiffenis, zonder kwijtschelding, zonder verzoening dierf ik niet naderen. Don Zondag, dien \vjj te HJampstead door brachten, en op welken dit geschiedde, wan delde ik langs het kerkhof in mijne eenzame ellende, alsof een geest'des kwaads van mij bezit genomen, en mij van den tempel der barmhartigheid weggerukt had. Toen Edward bij mij terug kwam, was hij nogmaals diepzinnig en neerslachtig er was een strijd op zijn gelaat te bespeuren, en hij ging in stilte naar huis. Terwijl ik 's avonds in mijne kamer aan t schrijven was, kwam hij binnen. Eene zicht bare droefheid was op zijn aangezicht geprint, Toen ik nevens hem knielde en mijne armen rond zijnen als sloeg, maakte liij zich los en met het hoofd op de hand, zegde hij mot aan doening in de stem Ik was ver van te denken wanneer wij trouwden, dat wij aangaande de heiligste aller zaken zoo verschillig waren. Ik haalde uit mijnen zak een papier waarop ik de volgende regelen geschreven had, en reikte het hem toe Door mijzelve verlaten en verwezen, be vindt ik mij alleen de hinderpalen schijnen als een oordeel en eene wraak tusschen ons op te rijzen. Mijn hart is in mijne borst ver steend een wolk zweeft voor mijne oogen ik kniel, mijne smeekende handen verheffen zich vruchteloos zij vallen onder 't gewicht der herinneringen. Mijne ziel is sprakeloos zij laat geene tonen hooren hare gebrokene lier heeft geene klanken meer. Stille gebeden door zuchten uitgedrukt, zoeken met geweld te ontvluchten, maar lijden gebrek van woor den. Is er dan geene wonderlijke geheim» uit roeping, geene sprakelooze smeeküjg in eiken zucht, in elke traan geen stil gebed, dat de mensch niet onderscheidt, maar dat God aan hoort Brussel. Diefstal en brandstichting. Het parket stapte Woensdagavond af in hel magazijn van pelswerk, n. 51, Papenvest. Al de plaatsen werden nauwkeurig onder zocht, de eigenaars en andere personen, ondervraagd. Het onderzoek gaf niet den minsten uilslag. Men bezit geen spoor van de dieven-brandstichters. Donderdag morgend heeft de veiligheids- policie een© belangrijke getuigenis ontvan gen van een inwoner der Papenvest, die door het parket niet was kunnen ondervraagd w.orden. Dëze persoon, M, «L.,., heeft ver klaard Woensdag morgend, om 4 ure, een man van ongeveer 35 jaar oud, uit den pels winkel van M. Maton le hebben zien komen. De kerel droeg eene grijze muls en zwarten bril en had een doek rond den hals gebonden. Alles doet veronderstellen dat deze persoon de pelsendief en brandstichter is, te meer daar M. L..., hem manden en pakken op eene stootkar had zien laden. De persoons beschrijving van den dief is naar al de poli- ciebureelen der hoofdstad gestuurd. Diefstal op de tram. Eon han delaar van Rijssel, M. Raoul B..., slapt© Woensdag in de Zuidst.alie, te Brussel, af, om zich naar de Beurs te begeven, blij nam de tram, welke opgepropt was met reizigers, voor de Noordstatie.Toen hij aldaar afstapte, stelde M. B..., de verdwijning vast van zijne brieventasch inhoudend 400 frank in bank briefjes en handelspapieren. Geldbeugel gestolen. Mevr. Marie V..., wonend te Mccheien, was Woensdag naar Brussel gekomen en bezocht er een ma gazijn in de Niouwstraat, om verschillende aankoopen te doen. Zich naar de kas bege ven hebbend om te betalen, stelde zij vast, dat haar geldbeugel uit haar handzakje was gestolen. Internationale dief aangehouden. Een Franschman, die sedert eenigen tijd dief stallen pleegde in magazijnen van tabak en si "-aren, werd Woensdagavond door eon zijner slachtoffers herkend en door de politie aangehouden. In het kornmissariaat dor 4® afdeeling, verklaarde de gentleman A. D... le lieeten, geboortig van Parijs, oud 22 jaar. Hij .werd opgesloten. Duitsche dieven. Twee Duilschers stapten vóór vier dagen alhier af in een hotel, Greepstraat. Gisteren verdwenen zij heime lijk. Na hun vertrek, bemerkte de meid, dat haar koffer, op hare kamer, werd openge broken, dat hare spaargelden en juweelen werden gestolen. M. Noël, politieofficier, 4a afdeeling, heeft de persoonsbeschrijving van de twee Duitschers in allo richtingen gezon den. Magazijn geplunderd. Woensdag nacht hebben inbrekers een bezoek gt-nracut aan den ellegoedwinkel der echlgenootea Vangoethera, Drukporsstraat 27 en 29. en hebben daar zulk eene groote hoeveelheid s-oederen ontvreemd, dat z<* minste s e«*n handwagen noodig getuid hebben om hun «uit te vervoeren. De politie der 4e afdeeling werd aanstonds met dezen belangrijken dieistal in kennis ge steld, maar tot op dit oogenblik' is nog geen spoor van de stoutmoedige daders ontdekt. Een valsch gerucht. Er was gemrid dat een meisje Zaterdag van Overvsscho teruggekomen was, waar zij geplaatst was door hot werk dor buitenlucht voor de kin deren en in den om «rek van den Gruoien Zavel, lot waar zij met hare vriendinnen meegekomen was, verdwenen was. Doch het kind, dat drie weken in het klooster van Overryssche doorbrengt, bevindt er zich nog altijd en kan bijgevolg niet verloren geloo- pen zijn. Zijne vacantie geëindigd, zal het o-elijk al zijne kleine gezellinnen zonder de minste moeilijkheid naar huis terugkeeren. de gezondste Elixir. Edward gaf mij 't papier terug, en zegde met onverschilligheid Poezg is geen gods dienst, en gevoeligheid geene godvruchtig heid. Maar zij kunnen er ons toe leiden, Ed ward Zij misleiden u, vrees ik. Hij keerde zich om en nam een boek ik deed als hij, en nam mijn gebedenboek. Wan neer ik het opende, vielen mijne oogen op de volgende woorden Hebt gij. in dezen dag de dingen, die tot uwe vrede strekken begrepen nu zijn zij aan uw zicht verborgen. Hoe lang, goede God, hoe lang Teruggekomen in Londen', begreep ik hoe •egrond I-Ienri's bemerking geweest was, dat Londen mij voor 't oogenblik beter zou gelij ken dan alle andere plaatsen hij had voor zien en berekend 't geen in der daad plaats greep. Ik gevoelde eene onvrijwillige voldoening wanneer ik zag, dat Edward al zijnen tijd noodig had en zijne aandacht gedurig geboeid was door de verschillige zaken betrokkelgk zijn graafschap, alsook door zijne vlijtige zorg om zijne plichten in do wetskamer stiptelijk te volbrengen. Wanneer hij te laat te huis kwam om te middagmalen, of wanneer hij eene korte wan deling in 't park met mij deed was er in deze oogonblikkon zoo veel te vertellen .zooveel dat ons beiden aanging, zulke groote vreugde in ons wederzijdsch gezelschap, dat Edward geene gelegenheid vond om mijne fouten te ontdekken, noch ik om hem iets te laten be merken van die droevige en duistere ver strooidheid, welke hem zoo zeer vergramde en mishaagde. De weergalm zijner stappen, de klank zijner stem was als muziek in mijne ooren. Ik vloog hem te gemoet, met eenen vriendelijken glimlach en eenen vurigen welkom; hij ontving mij dan met eene tee derlieid, die te dikwijls in strengheid veran derde, wanneer wij een uur te zamen door brachten, en hij de duizende fouten, die mija dagelijks leven kenmerkte, ontdekte. Er bestaat geen eenzamer leven als dat m eene onlangs getrouwde vrouw, wier ec -t- genoot gedurig in bezigheid of in staatkun Ie ingewikkeld is, en die bij toeval noch naa: t- bestaanden, noch hartsvriendinnen rondo a haar ontmoet. Dit was 't geval met mij. it had die vriendschap niet aangeknoopt die het leven van eene vrouw ten grooten dcele ver vuld. De smaak voor lezen,en studeoren, zoi sterk in mijne jeugdige jaren, had later moe ten wijken voor de noodzakelijkheid, dit nieuwe ontbeeringen vereischte. Deze vond ik ongelukkiglijk in Henri's ge zelschap. Het spreekt van zelfs, dat hij bij mij toegelaten werd telkens dat hij kwam en bij beweerde dat het bevel of 't verzoek om ons niet te verlaten, hom onbetwistbaar al de voorrech ten der v rie ndscli ap verl een den, w cl ke ons aan elkaar echtten, tusschen ons doen ontstaan hadden. Ik liad zoo dikwijls gestreden om mijne onafhankelijkheid te verkrijgen, dat ik ver legen en beschaamd werd, langer met hem over die zaak te twisten. Het scheen waar diger, om zijne eischen ten deele in te willi gen, liever dan die droevige tóoneeknplie wij zoo dikwijls beleefd hadden, te vernieuwen. Ik liet hem toe verschillige uren met rag alleen te zitten, om mij de verrulcendste boe kon te lezen en de onderwerpen van 't grootste belang met mij te behandelen. (Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1912 | | pagina 2