ONZE IIS m ROME T EEN EN 1 ANDER De verschrikkelijke mijuramii ID^k-GriOIL. Bestuurder J. Van Nuffel-De Gendt. De rooden loopen blauwe schenen Echtelijk drama te St=Jans=Mo!enbeek. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dinsdag 10 Sspfemfeer f913. ij fi ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4f* ij TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. ëj t]> Cf BUREELEN TE ERSÜSSEL 72S, Steenweg van Waterlos, 72S. TE AALST E3Kerlüstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot i kl. leg.) fr. 0.60 3® blaaz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,0(1 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (perregel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 We hoorden onlangs een simpel niensch uit het volk zeggen Z'hebben wat aangevangen die so cialisten, met hun strijd voor de alge meens werkstaking Dat is de waarheid. Onze socialisti sche felle kopstukken hebben van eigen iet aangevangen 't is de grootste dom migheid, de grootste ezelarij die ze konden begaan. En zeker is het dat zij van eène kale reis zullen terugko men. Waarom moet het algemeene werk staking worden Wel om het zuiver algemeen man nelijk stemrecht in te voeren. En waarom dit zuiver algemeen stemrecht Om eenïge roodê embrasverkoo- pers naar omhoog te laten klefferen. Wie kan h recht geven De regeering, zoo ze in haar streven, gevolgd wordt door de meerderheid van de leden van Kamer en Senaat. Maar 't is juist de regeering, 't is juist de meerderheid van Kamer en Senaat 't is juist de meerderheid van het land die van hot niet-te-rechtveer- digen puur en simpel niet neten of niet hebben wil. En wat blijft er over Er is geen de minste kans, geen schijn van welge- lukken in de beweging ten voordeele van zuiver algemeen stemrecht.... De regeering noch de meerderheid zal ooit toegeven aan het hevel van de roode almachtzoekers. En al gingen nu al de socialisten op hunnen kop staan, te beginnen met Fun.émont,- Vandervclde en Terwagne, dan/nog' zou de weigering van de wettelijke machtsbekleeders even stellig, even krachtdadig, even beslist wezen. Is het dan waarlijk niet dwaas, aartsdom, duizenden werklieden in armoe en gebrek te zetten duizenden verdwaalde sukkelaars in het vuur te jagen voor eene doellooze zaak of in alle geval voor eenontoereikbaar doel? De .10,000 glasblazers van Charle roi hebben de werkelijkheid van dezen toestand ingezien, en zij hebben zich radikaal verklaard tegen het meedoen van hun verbond aan die extra-poli tieke beweging, die hoogstens enkel voordeel kan brengen aan de mannen die leven van de politiek, maar hoe genaamd geen haat zal brengen aan lieden die leven van het gewoon werk hunner handen. Voor een dozijn ge lukzoekers zouden er duizenden hon ger moeten lijden. Rechtuit, die hee- ren zijn niet vies gevallen. De vooi'zitter van de wevers van Verviers is niet minder energiek in zijne verklaringen. Bij ons schrijft hij in het rood orgaan Le Travail bij ons wil geen enkel werkman van de algemeene politieke werkstaking we ten, en zij doen er niet aan mee ook 't Moet ons niet verwonderen, dat zelfs in 't Walenland die noodlottige, wraakroepende stakingsbeweging alles behalve goed onthaald wordt en geens zins de geestdrift, het enthousiasme verwekt bij de massa, die de gebroken potten zal mogen betalen En daar komt andermaal het spook der antiklerikalen voor den dag, de zoo gevreesde en geduchte, als be voegde en geleerde socialist Edmond Picard. Hij doet op helderklare wijze het gevaar dier beweging uitschijnen in de Moniteur maritime et commercial Hij drukt er op dat er noodzakelij kerwijze een fiasco moet uit voortko men,gevolgd van wreede,pijnlijke,bit tere ontgoochelingen, vergezeld van gruwelijke, schrikverwekkende, afgrij selijke ellenden. En die stelling verge zelt hij van eene gansche reeks onweer legbare cijfers en officieele statistieken Ik hen benauwd, zegt Picard, van nuttelooze betoogingen, die eene partij discrediteeren of belachelijk maken, vooral wanneer die betoogingen onaf scheidbaar zijn van onherstelbare ram pen, Welnu, ik heb de overtuiging dat zulks in België het geval zal zijn met eene algemeene werkstaking PardoefDaar ligt het. Laat ze nu maar babbelen, praten, zeeveren, sjau- welen en wauwelen zooveel, zoo hard en zoo onbarmhartig als het hun lust al de klaarziende menschen zullen nu ook wel hun oordeel hebben. Het was Picard, die S dagen vóór de kiezing de davering voorspelde van de antiklerikalen. Dezen schreven wel -dat hij er niets van wist en er maar op aanbabbelde, maar de 2 Juni heeft hem heerlijk gewroken over dezen laster. Nu voorspelt M. Picard den volle- digen fiasco der algemeene politieke werkstaking, die volgens hem bijlange niet algemeen kan zijn of worden, (tenzij op papier) maar die in de niet te verwezenlijken veronderstelling, motst zij zelfs algemeen kunnen wor den, nog onherroepelijk veroordeeld is om piteus uit te loopen, op eenen for- midabelen sisser. Picard houdt ook fijn den aap met hun geroep .over de verbeteringen die er zouden komen met de komst van het puur en simpel. Ze zeggen niet eens, wat ze zullen geven als het zuiver algemeen stem recht moest ingevoerd worden. Maar ook wat zouden ze doen Ze liggen nog. altijd met het liberaal cadaver aan hun been ze kunnen niet vooruit zonder de vracht van dit liberaal ka daver mee te sleuren En daarbij nog is het wel zeker dat de toestand der partijen in 't Parlement met die nieuwe kieswet zou veranderen Om den blik sem niet, raadpleegt hier nogmaals de cijfers, en ge zult'nen neus trekken, beweert Picard. En 't is voor zulk hersenschimmige zaak, voor zulke in feite niets opbren gende kwestie, dat duizenden werklie den ongekende en nooit beleefde ellen dige toestanden zouden moeten bele ven, die mogelijk jarenlang in de kno ken zullen blijven zitten. W*- ISeBangwekkende cijfers. De laatste groolo Zweedsche slaking in 1909, be trok 300.000 werklieden in 9000 plaatsen in den strijd.De werklieden verloren 11.071.000 werkdagen, ongeveer 37 dagen per staker. Het totaal verlies beliep 39 millioen kronen (Eene kroon geldt 1,40 fr.) 716 gezamentlijke arbeidscontrakten vie len in duigen waar 87.000 werklieden in betrokken waren. Te Dordmund komen de gevolgen aan 't licht van de laatste staking der mijnwerkers die nochtans maar 10 dagen duurde. De werkers verloren aan loon 8.430.804 mark. (Een mark geldt 1,25 fr.) zondor rekening te houden van bet loonverlies der werklieden door het verbreken van bun contralet. Daarin waren betrokken 155.852 mijnwerkers die op 18 Maart 11. niet waron teruggekeerd. Zij werden 4.752.726 mark afgetrokken, zoodat de mijnwerkers op 10 dagen 13 mil lioen mark verloren. Het zijn deze gevolgen die de roode heeren to gemakkelijk vergeten. Maar 't is waar ook, als er werkstaking is, dan zeggen die heeren dat ze meer werk hebben. Dat is voor hen eene uitstekende gelegenheid om voor eene groote pree te zorgen. De groote hoop lijdt gebrek, zij mester, zich nog wat vetter. Dal is het verschil tussclien beide reeksen. Leve de gelijkheid Arme liberale partij. Een jong liberaal ventje vroeg het bijeenroepen van een liberaal congres om de houding der liberale partij te hespreken. Al de groote liberale bladen beginnen daarop te huilen dat het eene vaart heeft. Watschrijven ze, moeten we in congres komen, om nog wat heter te laten zien, hoe scherp wij verdeeld zijn KöffJ ééuBt Emiel Faure, socialis tisch kamerlid aan 15,000 fr. in Frankrijk, is groote aandeelhouder in een grooten Fran- schen Casino, of speelkot. De socialistische partij zijner streek heeft een onderzoek be volen over zijne handelingen. Dit onderzoek begon Zaterdag te Tours. Over enkele jaren was Emiel Faure nog ruitenkuischer op de 69 meierij. Hij is rood kamerlid gebombardeerd, en nu zit hij met zijn centen in de woekerende speelhuizen. Waar heeft Faure zoovele centen ver diend om grooten aandeelhouder te kunnen worden Natuurlijk in de socialistische par tij. Ziedaar de martelaars van de arme werk lieden partij Aan oassHerSé Hebt gij dochters die geneigd zijn om in het middelbaar onderwijs te treden in 't Vlaam- sche land, stuurt ze dan naar de middelbare normaalschool van Turnhout, onder het bestuur van de Damen van het H. Hart. Daar worden alle vakken aangeleerd met het Vlaamsch als voertaal. Zoo worden de toe komstige regentessen bekwaam om later eene schoone plaats te bekleeden in 't Vlaamsche land, waar er vlaamschkennende ondersvijskrachten nog veel te kort zijn. HeS magj heaünrserd s Te Avig non in Frankrijk joegen de bazen van 't ge meentehuis, do gasthuiszuslerkens weg... De engelen vertrokken.,. Eeiügen tijd nadien breekt de typhus uit in liet gasthuis. Men zocht naar diensters men kon er geene vin den. Ten einde raad, schrijven de hazen naar het moederhuis om zusters... De zoo schandig weggestamptezusterkens, op het eerste woord, ze komen terug. En tegen die zielen voeren z'liier in België dien hatelijken strijd. Een persoon door zijne vrouw doodgeschoten. Zaterdag nacht gebeurde in de Edmond de Grimberghenstraat, te St-Jans-Molenheekeen vreeselijk drama. Op het eerste verdiep van,het huis n. 29, woonde daar het gezin Rivière-De Ghendt. De man, een boekhouder, gaf zich aan den drank over en dientengevolge was het gezin niet gelukkig en heerschte er slechte over eenkomst tussclien man en vrouw. Zaterdag avond kwam Rivière andermaal dronken te huis. Een nieuwe twist ontstond, welke evenwel niet lang duurde. Weldra was alles kalm en Rivière legde zicli te bed. Tijdens zijnen slaap, nam vrouw Rivière een revolver, plaatste den loop op de rech terslaap van haren man en haalde den haan over. De man werd den schedel door een kogel doorboord en bleef op den slag dood. Op het gerucht der losbranding kwamen de twee zonen Rivière toegesneld. Zij liepen een geneesheer halen, doch dezes zorgen konden-niet meer haten. Hij kon enkel de dood vaststellen. Vrouw Rivière is zich nog denzelfden nacht op het policiebureel gaan gevangen geven. Zij is ter beschikking van hot parket opgesloten. in aiüLltirdLj It. Nog tien lijken gevonden. Nog een tiental lijken zijn bovengehaald. In den loop der opzoekingen, heeft men ook verscheidene doode paarden gevonden. De toestand der redders die te Liévin ver zorgd worden Quinet, Luc en Levêque, is merkelijk verbeterd. Men hoopt thans alle drie te zullen redden, doch er zullen verschei dene maanden noodig zijn om hen geheel en al te herstellen. Inschrijvingslijst. De bisschop van Arras heeft een inschrij ving geopend voor de getroffen families hij zelf toekende voor'1000 fr. Do mijnwerkers kamer van het Pas de Galais heeft 10.000 fr. geschonken. De deelneming van België. De Belgische gezant te Parijs heeft aan den president der Republiek de deelneming der Belgische regeering uitgedrukt in de verschrikkelijke koolmijnramp. Het juist getal slachtoffers is 31 gekwet sten, opgehaalde en herkende dooden 42 personen verdwenen of niet opgehaald 15 gekwetsten verzorgd in de gaslhuizen of ten huize. l\\ 't geheel dus 88 slachtoffers. SWEEDE BRIEF. Zaterdag avond 11,29. We stevenen daar pas Klein Bettingen voorbij. Daar was 't tolrevisie en natuurlijk oponthoud en hijgevolg tijd om eens af te stappen. «Ja, zegt M'V. B., docteur, zouden ze hier voedzaam hier brouwen Ik zal eens rap nen teug gaau proeven, zegt de docteur. En hij komt pas torug, lacheud en smak kend, of bijna 't heel compartiment schiet hem voorhij 't buffet in. En V. B. moet ook nen beker door het venster hebben;0,20 fr. voor een stijve pint. Diedenhoven 12,05. Hier werd straf gevochten in 70. Een bloedrit was 't, een doodsrit, Wol weken zij voor onze houwen. Maar van 2 regimenten, wat reed en wat Is onze tweede man gebleven. [streed En dan kwam de nacht en we reden vandaan Rondom de wachtvuren laaiden, En wij gedachten de dooden, de dooden. Zoo zong de Duitsche dichter over het slagveld hij Diedenhoven. Metz voorhij. Nu komen we in *t land van de kartoffelsalade. van de zuurkool, de parademarsch, do kellners, van de Wacht am Rhein en de kegelklubs want 't kegel spel is het Duitsche nationaal spel, van het Miinchener bier en de lange pijp, van de Gesellenvereine, van de reizende handwerk- leerjongensen eenlettergrepige woorden als Feuerversicherungsgesellschaften in 't land van de vet betaalde onderwijzers en deKrupp- kanonnen. Maar, alle gekkernij op een. stokje gela ten moet men bekennen dat we in een land zijn waar iets roert, het land der gloeiende patriotten. Hier woont oen arends^olk. Hef heeft zijne grootheid te danken aan zijne geestes- helden, meer nog dan aan zijne krijgsge- nieën. En het dankbare volk bemint die hel den, bewust dat wie oude grootheid viert, jonge grootheid aankweekt En die zelfbe wuste natie, och zoo nietig en verbrokkeld in 't begin der 19° eeuw streeft bij 't begin der 20iU naar niets minder dan naar wereïdover- vleugeling. Het grootste mirakel der 19de eeuw is wat een Oxfordsch professor noemde, de verhijs- terende hemelvaart van het herworden volk van Gcrmanje. Wat Griekenland aan dich terlijkheid, Rome aan krijgsgeest ten toon spreidde, is versmolten in het Duitsche volk. Ja, al gaat daar alle voelen en denken in vaderlandsliefde op, zoo is er toch ook geen land rijker aan boeiende volkssagen en legen den, aan sprookjes en dichterlijke herinne ringen. Waar ter wereld ziet men zoovele standbeelden van Koningen en Keizers, van oorlogs- en gedachtehelden Denkt eens aan die geheimzinnige allerschoonste maagd met haar gouden haar, op de wereldberoemde Loreby. Denkt eens aan dien kalen Brockenherg waarop de heksen op bezemstokken rijden 's winters in den maneschijn; aan duizend an dere van mysterie tintelende herinneringen uit lang vervlogen eeuwen. En het diepe ge moed van Duitschland durft den Heer der Heerscharen openlijk danken omdat hij dit land heeft uitverkoren lot oen stapelplaats zijner weldaden en de Keizer, aan de spits zijner honderden zegovolle legioenen roept hun aanhoudend toe Hij die voor zijnen God niet uitkomt is laf en geen soldaat. Dit woord zou als motto kunnen dienen voor den verhe- vensten lofzang dien men zou kunnen aan heffen ter eere van het land waar nu, in het holle van den nacht, ons rustend reisgezel schap bliksemsnel doorvliegt. En hier maken we als van zelf ccne verge lijking met België, het schitterendste perel- tje in Keizerskroon der landen, het oogap peltje dat zijn blik gericht houdt op alle andere werelddcolen, ook om ze te overvleu gelen, of minstens te evenaren, niet in macht- vertoon van woest geweld maar in 't uitdee- len van weldaden aan 't eigen volk en aan de wereld, in kunst en wetenschap, in nij verheid en handel, in grootheid op alle ge bied. O, ik weet het, velen onzer landge- nooten kleineeren ons België ze doen het opzettelijk, stelselmatig, ze gelooven zeiven niets van wat ze schrijven of doen het uit onkunde. Maar dit mag ik hun uit eigen ervaring zeggen Hoog, hemelhoog, duizendmaal meer dan hemelhoog staat 't te glanzen in het wereld zonnelicht en als men mot tientallen van Engelschen of Amerikanen spreekt over lgië, of wel in Duitschland of in het Noorden of met toehoorigen van landen die wereldfaam genieten, dan uiten ze den al lergrootsten lof ons ter eere, en die vreem delingen erkennen eenstemmig in onzen laatst overleden koning den grootsten vorst der latere tijden, en in ons landeken hel meest welvarende van Europa. Dit moge hij sommigen verbazing wekken of een glim lachje. Dit is nochtans eeno meening, in alle rechtzinnigheid uitgedrukt. En terwijl ik zoo aan 't mijmeren zit, en vruchteloos den vaak zit af te wachten, hooi ik gedurig schaterlachen en roepen. Ik begin weer de groote wandeling van de machien tot aan do fourgon overal nog vollo leven en vroolijkheid. Dewiezers zijn nog ten vollo aan 't slaan en aan 't discuteeren. Daarneven zitten ze te zingen dat hooren en zien ver gaan. Die Aalstenaars, die Aalstenaars Hoe vreemd klinkt het hier het strijdlied te hoo ren weerklinken Nu datzij gekozen zijn... Stilaan nochtans verstilt die luidruchtigheid. Morpheus opent zijne armen en zo liggen er weldra in of liever, ze liggen elk in hun hoekske, met vieron in een kompartiment. 't En duurde niet lang of men hoorde niota meer dan het zacht geronk van den voorbij- stoomenden trein en het (gesnork) van den daar even zoo jubclenden lieer F. G. Ik had er zelf pret in hem daar te zien wiegelen en te hooren ronken. Heel zeker droomde hij, want hij lachte en hij peinsde in zijn eigen dat hij wel degelukkigstoman wasderaarde. Of hij gelijk had Groote opschudding in den trein De con ducteurs en inspecteurs loopen heen en woer om do plichtigen te vinden heel de restau rant is leeg geplunderd. Daar blijft totaal niets meer overnog geen greintje zout. Wat is er gebeurd? Dat zal hel onderzoek wel aan het licht brengen. Misschien wel heeft Coock vergeten dat de magen der Aal- stersche inboorlingen heter gescherpt zijn en van grooleren omvang dan die der Brussel- sclie kiekenfretters. DERDE BRIEF. Zaterdag morgen 7 ure. De eerste nacht in den trein is voorhij. Gauw de reiszakjes opengedraaid. Ja, maar, sluiten ze allemaal wel goed Ge weet dat Ilaliaansche eerlijkheid niet in geur van hei ligheid staat en ik denk wel dat de hotelbe dienden Italie's faam niet liet minst helpen verbreiden. Maar een goed hangslot is locli overal te koop. A propos, ik verwed tien ac ties tegen één dat menig reisgenoot, die zijn bagagie zooveel mogelijk trachtte te beper ken of wat zenuwachtig door de overijling der laatste oogenblikken was geworden meer dan één nuttig reisustensiel thuis hoeft ver geten. Gelukkiglijk zijn ze niet alleen en vrienden kent men in don nood of, gelijk het spreekwoord zegt 't is heter een goede buur dan een verre vriend. Onmisbaar is alvast, kam, zeep en borstel. De tandenkoter is van minder gebruik. Naald en garen komt eenieder wel eèns van pas. Vivat nen verrekijker in Zwitserland. Veel Duitschers nemen een reiskussen mede do Aatslenaar is content met een kurkentrek ker en een flesch cognac. Razende kaartspelers zijn er ook onder ons zouden ze spelen genoeg bij zich heb ben Regenschermen moet men niet meena men die brengt men toch niet terug. Een vriend van mij was verleden week in Berlijn. Hij had daar ook zijn paraplu in een tram- car gelaten. Hij ging des anderendaags naar 't policiebureel, klopte en daar vond hij 4000 zusters en broertjes van zijn paraplu ken alle arme verlatelingskens, maar hoe hij zocht en zocht, hij en vond toch niet. Nu. hij heeft zijn adres achtergelaten. Dat raad ik ook die reisgezellen aan die in zijn geval zullen verkeeren. Pantoffels hebben er ook vele reisgenooten bij die kan men ook altijd aantrekken als men zijn schoenknoophaakje heeft vergeten. Zouden er onder ons wel heeren zijn die dolk of revolver op zak hebben Dat is erger. Ge kunt niet gelooven hoe kwaad de Italiaansche commissairs daar óp zijn, zooala men mij vertelt; nu, moorddadig is. toch nie mand onzer. Ik zie wel dat eenige dames die niet rooken op wat mondvoorraad zijnbedacht geweest. Wat knabbelen kan toch elke Aal- stonaar. Waaiers zullen ze enkel in Italië kunnen bezigen. Zij die insectenpoeder ver geten zijn moeten niet treuren, het inrichtend reisgeuootschap Cook is hekend voor het naspeuren van fijne hotels; mot poeder, pomade, reukfleschje handelt eenieder vol gens zijn geweten. Wat toch niemand onzer zal vergelen zijn, naar ik zie in de verschillende coupés ispotlood en nota boekje. Men hoort en ziet en peinst oil ervaart toch zoo machtig veel op de lange reizen.dat mon onmogolijkal zijne indrukken kan mede naar de heimat brengen zondor ze het papier toe te vertrouwen. Doch waarover praat ik Heeft eenieder niet reeds sedert lang, honderden adressen van vrienden en kennissen opgeteokend, die zoo graag hun kaartenalbummetje zagon ge vuld met zichten van sneeuwbergen en ravij nen, spelonken en rotsen, watervallen en zeeoevers.schilderachtige kantjes en hoekjesl parken en paleizen, en monumenten.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1