OORLOG De algemeene werkstaking T EEN EN 'T ANDER Bloeig dram te Charleroi. 30 <£3r UB IL-i IO Bestuurder i J. Van Nuffet-De Gendt. Eet gedacht van een cnzei' Waalsche vrienden. Doodeiijk ongeluk tijdens de Vliepaeünu te Testisclte Bev©stn£)iiregg<. Vreesoüjke dynamletontplofflng in ITALIË. Naar onze Kolonie. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 12 September 1912. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds, 5% 4» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL j TE AALST 728, Steenweg van WaterSoo, 723. I Kericstraat, Telefoon 114 AAN KON DIGI NOEN i KI, aanfc. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® blaöz. (de regel) Ir. 0.50 4» blaöz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,QQ Wij ontvangen van wege oen inwo ner van 't Walenland, van een Hene gouwer, een schrijven, een overzicht over den toestand in zijne streek, en uit zijne karakterschets kunt ge ge makkelijk hesluiten dat hij met ons ge heel en al tot akkoord is. Ja voorwaar, die algemeene werkstaking steekt de Waalsche werklieden de keel uit. Luistert liever wat onze toevallige medewerker zegt Eenigo woorden van een echten Waal over de algemeene werkstaking. Men spreekt zoo zeer over de alge meene werkstaking, groot schrikbeeld opgericht door de heeren van deRoode Sociale, dat ik ook ga zeggen wat ik er over denk. Hoe zou ik er niet over meespre ken ik woon in 't putteken van het Walenland t. t. z, in dit deel van He negouwer; waar de socialisten 't sterkst zijn. Zoo de staking waarmoe men ons bedreigt, geen hersenschim ware, zoo zooals de rooden het zeggen, de maand November voor België eene ongeluks maand gaat worden, welk deel van 't land zal er het meest door lijden Onbetwistbaar, het arme Walen land Ge moet een roode menner zijn, want zij hebben altijd brood op de planken zelfs in stakingstijd on; zulke zaak te wenschen. Wij allen zijn toeschouwers geweest van de staking' in den Borinage.die meer dan7 weken duurde en die over de 33000 werkers op de straten smeet. Allen herinneren wij ons hoe vrachtvolle broodkarren geplunderd werden. Aan al die zaken denkend, moeten wij uitroepen Ge moet een menner zijn zonder gevoelen zonder hart in uw lijf, om zulke onge lukken "te verwekken. Ook moet ge niet gelooven dat de Waalsche arbeider geestdriftig is, of met een goed oog die toekomstige al gemeene werkstaking beschouwt... Neen Allen duchten ze, verfoeien ze maar niemand durft er spreken. "Ik ken de wereld van de mijnen van Peronnes en Ressaix het zijn enkel de jongelingen en de herbergplaasters die partijgangers zijn van deze afschu welijke zaak. «Ah! zegde mij een mijnwerker van Ressaix, men zou ons willen doen spa ren en wij hebben onze schulden nog niet betaald van de laatste staking. Overigens,niemand gelooft er hier aan die algemeene werkstaking zoo aangepredikt door de rooden. "Geruchten loopen er zelfs onder de mijnwerkers dat de schrikkelijke ge beurtenis uitgesteld is lot de maand April, wanneer er geene kolen meer noodig zijn tot de verwarming. «Bovendien het geld, de levensader van den strijd, ontbreekt, de meeste syndikale kassen zijn leeg. Inderdaad de Luikersyndikaten zijn zoo goed als geruïneerd door do laatste stakingen. Op 2 Januari 1912 brak de vreese- lijke staking uit in de koolmijnen van Bergen die den genadeslag gaf aan de Boreinsche syndikaten. Ten laatste, een gedeelte van de mijnen in het Center komen nog te lij don van eene staking van 4 weken, en do onlangs gestichte syndikaten heb ben een doodschrik om in de alge meene werkstaking te treden wat hun het leven zou kosten. «Enkel de syndikaten yan Charleroi zijn bloeiend en daaruit vloeit de he vige beweging in dit midden. "Voor ons kunnen die bedreigingen van algemeene staking enkel goed doen want de werkers, beangstigd door die bedreigingen, zijn eerder ge neigd zich te syndikeeren, daar waai de politiek geen voorwendsel kan zijn tot staking. Dit legt den bloei uit van onze kristene syndikaten. Alzoo is een onlangs gesticht kristen syndikaat te Epinois-bij-Binche, bloeiender dan dit der socialisten te Binche is het kris ten syndikaat der kleermakers 10 maal sterker dan dit der rooden. «Om te eindigen met een woord vol blijde verwachting, mogen wij u zeg gen Onze toekomstige oogst belooft heerlijk te zijn G. H. Onze Vlaamsche werkers moeten zich dus niet al te ongerust maken. De staking kan wel eenige sukkeleers mee opzweepen,maar90op de honderd zullen passen, en de onnoozelaars alleen laten loopen. Van den anderen kant beschouwd, zal de algemeene staking ook een goede zijde hebben. Niemand twijfelt eraan dat de revolulionnaire partij door haar drijven, meer als ooit in de on gunst zal geraken hij het volk, dus dat die partij heel zeker zal gestremd wor den in haren vooruitgang. Nu, het socialisme is, van algemeen standpunt uit beschouwd, de grootste ramp, de ergste geesel van onzen tijd. Zoo dus die geesel door de staking van zijn kracht verliest, komt dit regelrecht ten goede aan het ordelievende ge deelte van het land. saaaï sSssï s4e©s*f. De Action Economiquedeelt de volgende uitslagen mede over het percent veronge lukte mijnwerkers op de 1000. Jaargetal Frankrijk Engeland Diiitschiand België 1901 1.21 1.35 2.34 1.17 1902 1.09 1.23 1.99 1.07 1903 1.02 1.26 1.92 1.14 1904 1.07 1.25 1.80 0.93 1905 1.04 1.36 1.86 1.98 1906 7.17 (1) 1.29 1.97 0.95 1907 1.10 1.32 2.39 1.04 1908 0.91 1.32 2.71 1.07 1909 1.17 1.46 2.04 0.95 1910 1.08 1.60 1.97 0.95 (1) Ramp van Courrières. Neemt nu het middengetal voor die 10 jaren, en laat de ramp van Courrières, om breed te zijn, er buiten, dan komen wij tot dezen uilslag Duitschlaud 2.10 Engeland 1.35 Fran krijk 1.35 en België 1.07. Voor het grootste getal ongelukken komt Duilschland aan den kop, en België, aan den steert. Golukkiglijk Die kleine verhouding van gedoode werk lieden komt bij ons voort, omdat onze mijnen, verstandig en verkleefd worden be stuurd, dat het hooger personeel een streng toezicht houdt dat het materieel goed onderhouden en steeds verbeterd Wordt, en vooral ook dat de praktische maatrogelen door de ondervinding aangewozen, worden uitgevoerd. Eb* ook al tegew. M. Maurice Leciercq schrijft in de Opinion van 31 Oogst zijn gedacht over de algemeene werkstaking in 't generaal. De ondervinding in Frankrijk heeft bewezen, zegt hij, dat eene algemeene werkstaking, zelfs in een en dezelldo corporatie, onmogelijk is. Zou hei Baron de Ruzette zijn Een katholieke confrater deelt mee dat M. de Ruzette meest kans heeft om voorzitter der Kamer te worden. De liberale Gazette oordeelt dat het een flinke keus zou zijn. De aandacht staat dus sterk ge vestigd op den oud-gouwheer van West- Vlaanderen. Schoolvepplgchiing, In Den Haag zijn er 40.000 scholieren. In 1910 werden er in 't 1® arrondissement 96 proces verbalen opgemaakt, gevolgd van 50 ver oordeelingen in T 2® arrondissement 259 rechtsgedingen gevolgd van 126 veroor deelingen; in 't3®arrondissement253 proces verbalen en 37 veroordeelingen. Een man met een gouden kop. M. William Peters, millionnair, grootste houtkoopman van Canada loopt met een gouden schedel. Over enkele jaren viel een zijner vrienden in 't water en stond op t punt te verdrinken M. Peters sprong hem achterna, rodde hem, maar hij had zelf al zijne schedelbeenderen gebroken. Ilij werd naar 't gasthuis gevoerd. De geneesheeren oordeelden dat M. Peters maar op eene manier kon gered worden. Hij moest eene operatie ondergaan en al de gebroken heen deren moesten vervangen worden door juist nagemaakte gouden heenderen. Die wondere operatie werd gedaan en gelukte ten volle. Nu leeft M. Peters met een gouden schedel- hoof d. Y#ai SieetpSajk uoonfoseBd. Op 't H. Sakramentscongres te Weenen is er iets overschoon gebeurd. Op den eersten dag, 'sWoensdag's morgens,is de Keizer van Oos tenrijk met al zijnefamilieleden ter II. Tafel genaderd. Zulk voorbeeld is zeker wel eenig in de wereldgeschiedenis. Een molar ontptoft in de lucht. Een doodeiijk en een erg gekwetste. Een doodeiijk ongeluk heeft Dinsdag namiddag tijdens de vliegmeeling van Tem- sche plaats gehad. Rond 4 1/2 ure was de vlieger Busson zeer gemakkelijk opgestogen en daar de motor goed werkte en alles in orde was, besloot hij onmiddelijk te kampen voor den prijs der langste vlucht met passagier". Hij keerde dus naar zijne vertrekplaats terug, en zijn helper, do gdnaamde Alexandre 25 jaar oud, geboren te Parijs nam bij hem plaats. Weldra vertrok hij. Het toestel vaarde 250 meters ver. Dan klom het langzaam van het water op en steeg op ongeveer 50 meters hoogte. Men bemerkte dat er hij het opstijgen vuurgensters uit den motor sprongen. Busson vloog stroomop waarts en verdween achter den draai der Schelde. Men verloor hem eenige minuten uit 't oog. rtEensklaps zag men hem in de verte boven een boschje te voorschijn komen. Hij zweefde toen boven het grondgebied van Thielrode, nabij den molen en de Durme, hoven een boschje. Pi^.sdings zag men den een vlakker geschud worden, eene groote vlam slingerde uit den motor op en eensklaps duikelde hij voorover en plofte bliksemsnel ten gronde. Onmiddelijk vaarde de motor boot van het Rood Kruis naar de plaats van het ongeluk, gevolgd door verscheidene andere booten. Nabij den oever der Schelde vond men den eenvlakker in een boschje verbrijzeld. Busson was met het hoofd en een heen in eenen boom blijven hangen. De mecanicien lag ten gronde en gaf geen teeken van leven meer. Hij verloor veel bloed, uit ooren, mond en neus. Men vreesde dat hij den schedel gebroken was en zulks werd al spoedig door geneesheeren beves tigd. De ongelukkige werd in hopeloozen toestand naar het gasthuis overgebracht. Ook Busson word uit zijne hachelijke positie verlost. Do man had een been gebro ken en eene zware hoofdwonde. Zijn toestand is ook niet van gevaar ontbloot. Busson is met zijne vrouw per motorboot naar Ant werpen overgebracht. Het ongeluk heeft te Temsche, onder het publiek en onder de vliegers de grootste ont roering verwekt. Een mijnwerker doodt zijne minnares en zelfmoordt zich. Een bloedig drama, wederom aan de onaf hankelijke zedeleer te wijten, bracht Dinsdag Charleroi in opschudding. Sinds eenigen lijd woonde een genaamde Gregoire Van Hout, 35 jaar oud, geboren te St-Gillis-bij-Dendermonde, samen met zekere Maria Haegemans, geboren te Oostende, weduwe van Louis Ileiremans en gescheiden echtgenoote van Jan Van Dyck. De vrouw was 44 jaar oud. Het bebelsch huishouden kwam niet goed overeen en reeds herhaalde malen, had Van Hout de vrouw verlaten, doch telkens kwam hij terug. Acht dagen geleden, na een nieuwen twist, tijdens dewelke hij zijue bijzit bedreigde, vertrok Van Hout opnieuw. Dinsdag morgend kwam hij zich op den koer der woning van Maria Haegeman ver bergen. Rond 11 1/4 ure, verliet hij zijne schuilplaats en trad in de keuken, waar de vrouw aan den wasch bezig was. Haarkindje, 15 maanden oud, speelde daar op den vloer. Geburen hoorden niet den minsten twist, toen eensklaps drie revolverschoten weer klonken. Onmiddelijk daarna zagen de ge- huren Marie Haegemans hij hen komen binnenloopen. Zij overhandigde haar kindje aan eene buurvrouw en zaktedan ten gronde. De vrouw had opgehouden te leven. Een kogel had haar het hart doorboord. In de keuken van vrouw Haegeman vond men Van Hout met doorschoten hoofd ten gronde liggen. De moordenaar had zich ge- zelfmoord. Hij werd in hopeloozen toestand naar het gasthuis overgebracht, waar hij kort nadien bezweek. Het parket ia ter plaats geweest. VIJFDE BRIEF. Zaterdag avond. We zijn vandaag don beroemden tunnel van den Sint Gotliardsherg doorgestoomd 3 uren is hij lang. We daalden dan in de vallei van den Tessin af, genieten een aller heerlijkste zicht op het meer van Lugano, stappen te Ghiasso in eenen Italiaanschen trein over, komen zonder moeite de tolbe ambten voorbij met onze sigaren en ander rookgerief ze zijn nochtans zeer streng op dat punt. In Italië bestaat het staatsmonopo- lium net als in Frankrijk men mag slechts 25 cigaren medeueinen. Go zijt er wel mee. Ik heb er eenen gezien die, na Chiasso, 30 cigaren uit zijn kousen te voorschijn haalde. Er kwamen er nog een boel- uit ander toe vluchtsoorden, zoodat ten slotte, als ze alle present geroepen hadden, bun companie het honderdtal overtrof Where is a will, zegt de Engelschman, is a way. Om 4 ure zijn we te Milanen toegekomen. Ons eerste bezoek was voorde prachtige Domkerk, een der schoonste van gansch de wereld, en die door de inwoners van Milanen met recht en rede genoemd werd het acht ste wonder van de wereld. Een plaatselijke gids heeft ons al do merkweerdigheden van dit reusachtig ge bouw getoond en ons een zeer belangrijken uitleg gegeven. Milano, Zondag morgen. Gisteren om 3 50 ure hier aangeland in de allerfijnste hotels (denkt maar stoutweg aan Metropole, Palace of Cosmopolite van Brus sel). Bezoek der stad. Om 8 ure diner waar wij intrek hebben gaf de spijskaart op Potage Porlugais Saumon grille a la Maitre d'Hólel Porames nature Piëce de boeuf braisé a la mode Courgettes farcies Poulets rótis Salade Pudding diplomate Sauce Anglaise Fruits Men vond dat het er nog al door kon. Dezen morgen gewekt te 5 ure, waren wij reeds vóór 6 uren vergaderd in de Dom Kerk om de mis bij te wonen van de Eerw. Heer Deken van Aalst, op het graf van den H. Carolus Borromeus. Verscheidene bedevaar ders zijn onder de H. Mis ter H. Tafel genaderd. Daarna, door een bijzondere gunst, werd ons toegelaten de kostbare schatten der kerk te bezichtigen en namontlijk de prachtige relikwiekas waarin het lichaam berust van den H. Carolus. Wa zijn dus voor goed in 't vaderland van de lange deegdraden of macaroni, van de vermicelli, ook van de malaria, van den Lacryma Ghristiwijn, van den Parmezaan- schen kaas en de Aalstcrsche kermi3straat- zangeressen, «Lepays oü fieurit l'oranger.» (Zouden ze hier ook knollen voor citroenen durven verkoopen Heerlijk klimaat hier. Effenaf te warm voor noorderlingen gewend aan frissche avondluchten en koelo morgentochtjes. Dichters uit alle landen zijn dezen blauwen hemel, zachte en geurige zefierkens die hier spelen, komen bezingen. Als men Baedeker leest schijnt Italië een die ven nest te zijn koetsiers, kaartjesgevers op trams en aan stations, overal waar men geld moet verhandelen, moet men een koppel goede kijkers bij zich hebben. Tusschen haakjes. Op den eersten tram, als mijn vriend hier gisteren zijn eerste tram kaartje vroeg, foeffelde de conducteur onder ltaliaansch kopergeld er ook een Fransch 10 centiemenstuk bij meenend zeker dat hij dat voor hem zou willen uitgeven. Eerlijkheid schijnt niet Italië's grootste deugd te zijn. Nu, ons kan 't weinig ergeren. Gisteren avond gehoord een ldubje vrien den trokken naar een concertzaal, droegen de Belgische driekleur in 't knoopsgat. Pas waren ze binnen of daar weerklonk plechtig en fier ons nationaal lied. Allen waren ten zeerste ontroerd. Heden. Zondag om 7,40 ure verlaten we Milaan om er later terug te komon. We kennen de stad reeds half. In iedoro straat loopen trams, honderden, duizenden zijn er; 't is een net, meer ingewikkeld dan de dra den van een spinrag. Do hoofdkerk is de grootste der wereld een pronkjuweel een marmeren kantwerk van binnen. Het kerkhof is hier het belangrijkste mu seum straten volgen op straten, vol monu menten met verblindende pracht. Op weg naar Genua Dag, De liberale Etoile Beige van Woens dag morgen bevestigt het telegram dat wij Dijnsdag avond hebben aangekondigd. Wij lezen De Paus hoeft 350 Belgische bedevaar- ders in verhoor ontvangen, die Hem voor- gesteld werden door den E. H. Kanunnik Roélandt. Deze las een adresbrief aan den Paus. De H. Vader antwoordde dankend en gaf zijnen zegen Vier dooden en verscheidene gekwetsten. Te Tavola, nabij Prato, had gisteren eene vreeselijke dynamietontplofling plaats, in de volgende omstandigheden Een genaamde Fernando Gori, van Solo, kwam aan een zijner vrienden, Umberto Baldi melden, dat vrouw Baldi, die te Solo familieleden was komen bezoeken, schielijk ziek wasgevallen en haren echtgenoot ver langde te zien. Baldi kleedde zicli inderhaast aan, om Gori te vergezellen. Hij wilde dan in zijn kelder iels gaan halen, doch in de duisternis wiorp hij iets omver. De personen, die zich ook in huis bevon- den, hoorden als een glazen voorwerp bre ken, en onmiddelijk daarop volgde eens vreeselijke ontploffing. Heel hel gebouw stortte in. Toen de pompiers ter plaats snelden en de opruimingswerken begonnen vond men al spoedig verscheidene erg gekwetsten. In de gowezen benedenverdiepingen vond men do verpletterde lijken van drie personen, waar onder Gori. Eindelijk in den kolder vond men nog slechts het vreeselijk verminkt lijk van Baldi. Er wordt verzekerd, dat Baldi zinnens was het vuur aan zijn huis te steken, om de ver zekeringspremie te winnen en dat hij nu onvrijwillig de dood vond, toen hij zijne voorzorgen nam om den brand te doen uit breken tijdens zijne afwezigheid. TUSSCHEN ITALIË EN TURKYË Volgens een telegram uit Smyrna hebben verscheidene Italiaansche oorlogschepen een bolooging gehouden voor Scalanova, dat zii naar het schijnt gebombardeerd hebben. Gisting in den Balkan. In de dorpen Hizan, Sparquers en Kissan zijn onlusten uitgebroken. Te Sparquers zijn 6 Armeniërs gedood de bevolking nam de vlucht en liet den oogst in den steek. Aanhouding. De overheid van Salonild heeft de ont scheping van voor Servië bestemden schiet voorraad belet. De Servische gezant had in deze bij de eerste stappen gedaan, maar de Porte antwoordde met de vraag wat dat voor munitie was. Te Kuprulu zijn 15 Bulgaron aangehou den, verdacht van bommen op den spoorweg te hebben gelegd.. - Gevechten. De Albaneezen hebben het wnpendepot van Axlcovic aangerand. Zij zijn achteruit gesla gen. De Redifs der Dardanellen hadden reeds verleden week eene botooging gehoudon. Men heeft ze nu met kanonnen beschoten, waarop zij zich onderworpen hebben. Er is bevel gegeven aanstonds 'zeer krachtdadig elke daad van muiterij te onderdrukken. Er zouden verscheidene dooden zijn. W\ Vertrek van de Leopoldville. Lijst der passagiers die op 14 dezer mot de stoomboot Léopoldoille uit Antwerpen zullen vertrokken MM. Gérard, Staatstoezichler Leciercq, Luthy en Brusapern, agenten van beheer; Ris, Wuydts, Meurice en Hoste, klerk over sten Everaert, Galle, Pletinckx, Silfer en Govaerts, klerken Do Clercq en Simonatti, kapiteins-bevelhebbers Mamet en Cordon- nier, onderluitenanten. Courtens en Lindell, krijgsagenten Du- bernard, krijgsboekhouderoverste And ers- son, Baplisle. Godts, Karlsson, Nasson, Zol- terland, Berckmans en Dandoy,onder-officie ren Longhi, sektieoverste Verstraete, scheepskapitein Bourguignon, toezichler van werken Daumery on Lahaye, tele graaf plaalsers. De Witte, werktuigkundige Orlians, timmerman j Verhaege, limmerwerfoYerste^

De Volksstem | 1912 | | pagina 1