OUO-HEIDELBERG ONZE REIS NAAR ROME 'T EEN EN 'T ANDER Eea moordenaar aanplioufa Achttiende jaargang n' 215 Vrijdag (3 September 1912. 33 A. ca- 33 JLt A ID nabij Marseille. Doodelijk ongeluk te Brasschaet 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds, $3» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 723. j Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ, Van Nuffel-Be Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4* biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per rogel) fr. 2,00 Recht. herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Kunst is de hoogste, de echtste uiting- van liet mensch-zijn, en daarom past het de kunst in de mate van het moge lijke, te laten meegenieten door de werkende klassen. Hoevelen zijn er niet, die van den Maandag morgen, zeer vroeg, tot den Zaterdag avond, zeer laat, altijd aan den ruwen arbeid staan of met hoofd en borst voorover liggen gebogen over hunne bezighe den. Hoe gelukkig, hoe vveldoenend, zoo zij zich des Zondags, in plaats van zich steeds meer en meer te verstoffe lijken en daardoor te verlagen en te verdierlijken, in plaats van enkel ver zot te zijn op duiven- of rijdersport, of. erger nog. hun eenig verzet te zoeken in alkooi te drinken of bier te zuipen staat ons het woord toe, hoe ver edelend, hoe opbeurend, zoo wij de eenvoudigen van geest vergasten kun nen op de schoonste voortbrengselen van de kunst. Een der schoonste vor men om die kunst aan 't volk mede te deelen.oni er 't volk de vele schoonhe den te laten van genieten, is onbe twistbaar het tooneel. Hoe spijtig dat op onze dagen het tooneel in zoovele aangelegenheden misbruikt wordt om in stede van het volk op te wekken en geestelijk en ze delijk schooner te maken, waartoe het tooneel enkel en alleen zou mogen die nen, het thans wordt aangewend om het volk te verontzedelijken, door zijne slechte driften en neigingen op te jagen, en ernaar te streven om voor alle misdaden en scbandebedrijven de eene of andere reden te bepleiten waardoor de ergste misdrijven ver schoond worden. Het is dan ook dubbel noodig dat de katholieken van hunnen kant het goede tooneel uit al hunne kracht hel pen en steunen door woord en door daad, door schrift en door geld. Het hooge belang, de dringende noodzakelijkheid om het goede tooneel aan te moedigen werd helderstralend aangetoond op het nationale congres der katholieken te Mechelen, en voor onze plaatselijke noodwendigheden, meer inzonder op het zoo heerlijk ge hikte coneres der katholieken te Aalst in April 1911. Het is niet voldoende op tooneel- gebied u steeds te houden bij een zou teloos blijspelletje of een al te luid ruchtig, stormachtig en bloedig dra ma, waar er onvermijdelijk dooden en gekwetsten op het theater moeten val len, en tevens ook veel bloed moet stroomen. Zulke tooneelstukken behoo- ren, tenzij op enkele uitzonderingen, tot den ouden tijd. Met de steeds hoo- ger komende ontwikkeling van ons volk, zijn de eischen, de behoeften ook geklommen in de kunslprodukten. Hier te Aalst was men stilaan op weg om den herhaaldelijk uitgedruk- ten wensch in volle wérking om te zetten. De groote aandrijver dezer 011- gemeene kunstbeoefening was onbe twistbaar de bevoegde, de talentvolle, de eerwaarde pator Stracke. 't Was vooral dank aan zijn initiatief, aan zijn beleid, dat de stad Aalst op twee jaren tijd de eer genoot twee stukken van Vondel te zien opvoeren. Ook was het met het oog op de kunstnoodwen digheid van ons volk dat naderhand het befaamde stuk Starkadd en het even verkwikkelijke Flachsman werden opgevoerd. Het is in dien zin en op dien weg dat er dient voortgegaan, opdat ons volk naar het voorbeeld van onze Noorderburen, stilaan ook een volk van verstandelijke ontwikkeling en geestelijke schoonheid, een volledig cultuurvolk zoude worden. Pater Stracke is nu spijtig genoeg uit Aalst vertrokken, om zijn leeraars- ambt uit te oefenen te Drongen, doch dit belet niet, dat de tooneelkunstbe- oefenaars voortgaan op den voorge- lichten weg. Zoo is er spraak van Oud-Heidel- berg op te voeren, het meesterwerk van Wilhelm Meyer Foster. Het stuk munt uit evenzeer om zijne afwisse lende en kleurrijke toestanden, als om het zieleleven van de handelende per- sonagies. Schrijver heeft als leidmotief, eene zielkundige stelling genomen. Hij doet zoo eenvoudig weg, het dwaas-ver keerde, het vaak-belachelijke uitschij nen, in de manier waarop sommige kinderen worden opgevoed. Dan brengt hij het studentenleven voor den geest, niet in schijn-schoonheid, maar in de volle kracht van het werkelijk bestaan en zonder dat hij er naar zoekt of er bokkesprongen dient voor te maken, teekent hij daar in enkele lijnen, hoe het gemoedsleven van een prins zelve door de strenge eischen van een hoogadellijken stand, wordt gebroken. Oud-Heidelberg is een stuk van groote letterkundige gehalte, vol afwis seling en kleur. Toen het voor enkele jaren ter Aalstersche schouwburg werd opgevoerd, bekwam het een ongemee- nen bijval. Dit jaar wordt dit kunstgewrocht andermaal ton uitvoer gebracht. Op 6 en 13 October zullen de talent volle tooneelspelers van het Land van Pdem de hooge verdienste inza melen, van hun aandeel te hebben bijgedragen in de luisterrijke ontvou wing van de innerlijke krachten van ons Vlaamsche volk. Het katholieke Vlaanderen is beslist een grootsche toekomst te gemoet ge gaan, Door zijne zedelijke en weten schappelijke grootwording moet nood zakelijk een algeheele stoffelijke ver betering te voorschijn komen. En 't is een heerlijk en prijzenswaardig werk mede te helpen tot het bereiken van dit grootsche doel. V£aaBsche Sfudenfiestcon- gPQSi Op 10 September hielden de Waalsche studenten congres te Gilly. Meer dan 400 studenten waren aanwezig-. Op de af deelingen, in het. geven der verslagen, muntten vooral de Brusselsche studenten uit. Er heerschte buitengewone geestdrift. De toespraken van Dr Volkschein van Duitsch- iand en van Markgraaf de Jonghe werden uitbundig toegejuicht. De Katholieke Waal sche studentenbeweging zal mogelijk geroe pen worden oiu het Walenland tot Christus weer te brengen. Ter eeretianSULeon Hubert. Het arrondissement Philipville gaat de Walcourt eene belooging op touw zetten ter eere van M. Leon Hubert, op 6 October. M. Leon Hubert was volksvertegenwoor diger van Pliilippeville. van af 1896 tot 1912. De vrienden die willen inschrijven voor die betooging kunnen-zich richten tot M. Notaris Cambier te Walcourt. M. Leon Hubert zal als geschenk zijn borstbeeld in witten marmer ontvangen. Beslicht aan de Jagers en aan de Spanners.- De Société Ornithologique du Centre de la Belgigue met het doel de sporen van uitwijking te be* studeeren, heeft besloten een zeker getal vogelen van ©enen ring te voorzien. Zij doel ©enen warmen oproep aan de Jagers en aan de Spanners en verzoekt hun van wel te willen medewerken aan deze opzoekingen, met terug te sturen aan het Bureel der Uit wijkingen M. August© Tant, 153, Statie straat, Leuven, de ringen waarmede de door hen gevangene vogelen voorzien waren, als mede aan te duiden de plaats en den datum der vangst. De kosten zullen terugbetaald worden. De ringen dragen voor opschrift Ornis- Louvain en een volgnummer. Pak dat vast. De Chronique stuurt aan het adres van de jonge liberalen die per force meowillen mot de algemeen© staking, volgende harde woorden Het is. niet genoeg heldhaftig te zijn, ge moet ach ter u vele eenvoudige kiezers hebben, en dezen bedenken zich alvorens een slag te wagen. Het is om die waarheid al te zeer te hebben vergeten, dat wij aan den vijand den tijd hebben gelaten zich op een formidabele wijze te verschansen. Wij zitten dus heel sterk in onze schoenen. We wisten het wel, maar het doet goed zulks t'hooren verklaren door een tegenstrever. Overvloed vac? druiven. De oogst van de druiven in Italië is overvloedig. Uit Italië worden or dagelijks volle koop- warentreinen met druiven geladen, naar Bel gië verzonden. De prijs der druiven is ook zeer laag tegen andere jaren. Een klooster van 2l«fl0©fr.— Het trappistenklooster van Espirade-l'Agly heeft meer dan een millioen gekost. Nu is dit klooster met al zijne toehoorigheden open baar verkocht en 't heeft juist 21.100 fr. opgebracht. Do ex-burgemeester van Espira de l'Agly, M. Aug. Pagnon, is er mee weg. Vroeger woonden in zulke kloosters 100 tot 200 soms 300 a 400 menschen nu worden ze voor een appel en een ei weggegeven aan schatrijke logemannen, die er groote meneer in spelen, geheel alleen. Is het volk daar nu beter mee Ba ItaBuaacnseBse ksatlBoBae» ken. Er zijn in Italië 3018 katholieke vereenigingen met 346.864 leden, waarvan 202.743 mannen, 48098 vrouwen, en 96.023 lieden onder de 18 jaar. Er zijn 374 werkmanskringen met 104.614 leden daarvan zijn er57.870uit Lombardië, 18.950 uit Venetië en 6397 uit Sicilië. Van die 104.614 katholieke werklieden zijn er 67.466 uit do nijverheid en 37.658 uit den landbouw. In 1907 waren er 1303 landelijke kassen. Er zijn buitendien 800 maatschappijen van ouderlingen hijstand met 110.000 leden. Twea nieuwe ftrsins. Op aan dringen der katholieke Volksvertegenwoor digers en Senators van Gent, heeft de heer Minister van Spoorwegen twee nieuwe trei nen ingericht, ten titel van proef, die te beginnen met 1 October zullen beginnen rijden. De eerste is een lokaaltrein dio's Zondags zal vertrekken uit 's Gravenbrakel om 18.36 en te Gent zal aankomen om 20.41. De tweede is de trein Nr 2803, die 's Zon dags niet rijdt, maar die alle werkdagen 's morgens vroeg uit Deynze vertrekt. Hij zal voortaan uit Kortrijk vertrekken van 1 October tot 31 Maart om 5 u. 09 en van 1 April tot 30 September om 4 u. 11. De vliegende brigade der policie van Mar seille, heeft Woensdag morgend te St-Martin de brau-b ij -Marseille, den Italiaan Jan Fer rari aangehouden, die Zaterdag laatstleden, den policieagent Dussaut, die hem wilde aanhouden, met een revolverschot gedood had. Ferrari hield zich sinds zijne misdaad in den omtrek van Morignane schuil. Een policiekommissaris en drie opzichters gingen hem daar per automobiel opzoeken. Zij ontdekten hem rond 9 ure op de baan van Salon naar Arles. De moordenaar herkende depoliciemannen en wilde vluchten, doch eene behendige zwenking van den auto bracht de policie in de onmiddelijke nabijheid van den schurk. Deze poogde alsdan van zijne revolvers ge bruik te maken, doch vooraleer hij kon schieten lag hij reeds onschadelijk ten gronde. De ellendeling werd onder goed geleide naar Marseille gebracht en er in 't gevang opgesloten. Een man onder den tram vermorzeld. Gisteren avond, rond 9 ure, is tusschen den Drijhoek en de Polygoon een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Joz. Van Hemeldonck, 36 jaar oud, dok werker, gehuwd en vader van twee kinderen, was naar do paardenkoers geweest, welke ter gelegenheid van de kermis hier plaats had. Hij had verscheidene herbergen bezocht en men denkt dat hij op hooger gemelde plaats moet gevallen zijn, overvallen van den vaak. In alle goval, werd hij dooreen rijtuig van den electrieken tram overreden. De wattman had niemand voor zijn rij tuig gezien; het moet dus zijn, dat het slachtoffer ten gronde lag. Dadelijk, na den schok gevoeld te hebben, stopte de wattman zijn rijtuig en men vond het lichaam van Van Hemeldonck vreeselijk vermorzeld ten groude liggen. Men heeft alles bijeengebracht en in eenen zak naar het doodenhuis van het gasthuis gevoerd, Men verwacht het .park©* v ZESDE BRIEF. Zondag om 7,40 ure vertrekken wij uit Milanen, na een goede nachtrust genoten te hebben, 't Weder blijft prachtig. Volgens den man der kunst komen we nu aan een geval van hijzonderen aard Een reiziger lijdt sedert nen tijd aan verkoudheid der voeten. Intéressant, zegt de dokter, ici il s'agit de trés bien poser le diagnostic. Ex proevisis meritis waren de lijdende lichaams- deelen reeds met ether gewassen en ingewre ven geworden. De patiënt was op het punt tot een straatremedie zijn toevlucht te nemen, 't ware geweest van alea jacla met hem. Pols gevoeld, borst geklopt. Een flesch Romanée van 87 zegt de dokter en 't is gedaan. We rijden juist Pavia op de Pó voorbij, en bewonderen in 't voorbijvliegen het be roemde Kartuizersklooster dier stad. Mon premier est en Italië, mon second en Espagne et le tout est un potage Door zulke raadseltjes ziet niemand klaar, mijn heer. Op do weiden ziet men niets dan moerbe- zieboomen. De bladeren worden geplukt alvorens de beziën op den boom staan, en dienen tot-het kwoeken van zijdevormen. Ook kan het óog weiden op prachtige blauwe wijndruifvelden. Bij de warmte die in den reiswagen heerscht, begint er meer dan een met tong en lippen sclinsüchtig te smek- ken Wij rijden langs den voet der Apennijn- bergen die Italië in twee stroombekkens snijden. De bedienden der kliniek zetten hun onder zoek voort. Een zieke maagPakt bicarbonate in moezelwijn, 't En is niet goed, fluistert mijn heer Louis. Vasten is't plan, man. Een maag is niet als een rot ei, hoor Maandag morgen. Gisteren om 11.20 to Genua, Gênes la Superbe, et Venise la Belle, aangekomen. Ontbijt in de spijsz'aal der statie. Macaroni op zijn italiaanscli gereed gemaakt met tomal- tensaus, echte Gentsche stoof karbonaden, en erwtjes, koud kalfvleesch met salade, aller lei nagerechten en een flesch wijn. Dat heet een 2de déjeuner. Bezichtiging der stadheer lijk, heerlijk, de rijke stad aan de Middel- landsche zee Wat een schilderachtige lig ging De kerk der Aunonciatiè is zoo rijk en zoo schoon dat ik het niet durf wagen ze te beschrijven. Men heeft hier het beroemdste kerkhof der wereld alsook crematorium of oven voor lijkverbranding ook bezocht de kathedraal, 't koninklijk paleis, enz. enz. 't Is Zondag. Al de winkels zijn gesloten. Dit strekt tot eer der Italianen en tot stich ting der Belgen. Om 6,15 ure diner in de statie. Spijskaart: Consommé aux patés d'Italie, Bceuf braisé Gênoise, Poulets rótis Salade, Bavaroise, Dessert. Daarna in de beste stemming vertrokken naar Rome, waar we aankomen Maandag morgen om 8,15 ure. God zij dank 't Hoofd doel onzer reis is bereikt. Wij zijn in do Moederstad der gansche christenheid. Iedereen schijnt er zeer gelukkig over. Het weder is nog altijd uiterst aangenaam. 't Praat hier al italiaanscli. Zeg Jef, help mijn pak eens wat dragen. No, signore, non est assez caritata Hoe kan dat anders. We worden er mede gevoed Frittata, Salato raisto, Piatto del Giosno, Costolletta di Vitello, Composta di Frutta, Chanti al Fiasco, Arangiata, Dolce Galdo, Gaffe Completo tegen una lira de tas ('t is gratis voor niet zoolang de voorraad strekt Na een kort ontbijt, trekken meestal de Bedevaarders naar Sint Pieterskerk. Hier moet ik de pen nederleggen, want zulke prachtige gehouwen naar waarde beschrij ven gaat mijne krachten te hoven. Zulke kunstwerken beschrijft men niet, men moet ze zien om er zich een denkbeeld van te kun nen geven. ZEVENDE BRIEF Maandag avond. Aangekomen te Rome te 8.15 ure 's mor gens. Na bezoek der St-Pieterskerk, rijtoertje door de stad. Dat is nu werkelijk de stad der burchten, zegebogen, bruggen, reusachtige waterleidingen, tempels, Amphitheaters, standbeelden. In alles wordt of werd ge streefd naar reusachtige afmetingen, echt amerikaansch. Daar tegenover voelen -wij onze nietigheid juist als vóór het Justitiepa leis van Rrussel en het reuzenbeeld der Ger- mania op hel; Nlederwald, dat vele Aalste- naars hebben bewonderd. Dat herinnert ons het heidensclie Rome. Het eeuwenoude christeneRome leeft in de beeldhouw werken, schilderstukken enkerken van latere genieën. Bezocht de Janiculus, berg van waarin 1870 de staatroovers den kanonsmond richt ten op het Vatikaan om daarin den Paus te beschieten. Pius IX gaf zich over om hel bloedvergieten zijner zouaveh te voorkomen. In St-Pieterskerk kunnen 54 duizend per sonen. Er bevinden zich geene stoelen in die kerk. Een honderdtal lampen branden rond het graf van den H. Pelrus. Wij kregen te bewonderen den mantel dien Keizer Karei de Groote droeg, toen hij hier in 't jaar 800 door den Paus, Keizer van liet Westen werd gekroond. Om de wereldberoemde mozaïeken te ver vaardigen (dat zijn schilderijen bestaande uit marmeren blokjes, tegen een gevestigd) heeft men voor sommige 18000 verschillende kleurschakeeringen moeien vormen. We bewonderen het grafmonument vap Clemens XHJ0, van Alexander VII0 dio den zuilengang rond St-Pietersplein liet bouwen, van Pius den VI, wonderschoon gehouwen uit éér.en blok marmer van Carrara, een a kolom uit den tempel van Salomon te Jeru salem, het graf der laatste steearts, den steen waarop Karei de Groote stond toen hij Keizei gekroond werd in 't jaar 800, het graf van Leo XIII. In St-Pieterskerk heeft men draagbars orgels, omdat er zoo ontelbaar vele altaars zijn en de kerk te groot is voor één orgel. Standheelden van Constantinusden Groote en Keizer Karei den Groote, als verdedigers van 't geloof (wonder prachtig) staan aan den ingang der kerk en,op hot. St-Pietersplein,die der Apostelen Petrus en Paulus. Bezichtigd het fort St-Angelo, waar vroeger 100 stuks kanon uitlagen. Een onderaardsche gang verbond het Vatikaan met dit fort. De zuil van Trajanus,beslaat nu 1900 jaar. Hoe zou Aalst eruit zien als de congreszuil te Brussel zoo oud zal geworden zijn. In de zoldering van de kerk St-Maria ter Meerdere bewondert men zware versierselen, gemaakl uit het eerste goud dat uit Amerika door de Spanjaarden naar Europa werd overgevoerd. Daar dezen die kerk onderhielden, schonken zij het haar. Hier ziet men ook het kribbeken waar het kindje Jesus werd ingelegd te Betlehem. Al de bedevaarders hieven vol bewondering staan bij het beeld van Pius IX in zalig© be trachting neergeknield voor het kribje. Men toont ons verder het portret der H. Moeder met het kindje, geschilderd door den Evan gelist Lucas die schilder was en dokier. Wij zagen nog de kolom die diende bij de geeseling van Jesus, de kamer waar St-Pau- lus, romeinscli burger, woonde en de kapel waar hij mis las, de eerste afbeelding van ons Heer gegeven door St-Pranistele aan St-Paulus. De kerk St-Jan van La tranen bezit hot hoofd van St-Pioter en Paulus, eenigo vaan dels gewonnen op de Turken in den slag bij Lepanto, eenige deelen der tafel van het laatsto Avondmaal, den put waaruit de Samaritaanscho vrouw aan Jesus te drinken gaf, het hoofd der H. Helona, moeder van Keizer Constantinus enz. Wij bezochten de Scala Sancta of hei ligen trap, door don Heer meermaals beste gen en door zijn H. Bloed geheiligd, In 326 werd die trap door de H. Helena naar Rome overgebracht. In de H. Kruiskerk zien wij den vinger dien Sint Thomas, de ongeloovige, legde op den Zaligmaker, twee doornen en eenen nagel uit het lijden van Jesus alsook een groot deel van het opschrift op het Ivruis van den Zaligmaker, en drie stukken van het echte H. Kruis. Daarmede werd do zegen gegeven aan de bedevaarders. De Kapucienenkerk bevat het graf van Pius IX die den wensch had uitgedrukt daar te rusten, alsook dat van den H. Stephanus, eersten martelaar. Hier zien wij don steen waarop de H. Laurentius, levend gebraden door de vervolgers, gelegd werd na zijnen dood en onderscheiden zeer wel den omtrek van het lichaam afgeteekend door de vlekken van bloed en gesmolten vetstoffen voortko mende van het lijk van deu H. Martelaar. MorgenDinsdag, om 11 1/4 ure, ontvangst bij Zijne Heiligheid. M. De Valckenoor deelde ons zoeeven de toelatingsbewijzen uit Anticamera Pontificia, Permessp per asslstere all' Udienza di Sua Santita ^elgiorno 10 corr., all ore 11 1/4, Dal Vaticano, 8 Settembre 191£. II maestro di Camera di Sua Santita Le Signore in abito e velo negro. I Signori in abito nero. Voor ons zal, wat kleedy b^feft, uitzon dering gemaakt worden. Reiskostuum zal volstaan,

De Volksstem | 1912 | | pagina 1