Helena Middle! BUITEMUm Eet E. Sakrameatskengrss ts Weenen. Dramatisch cngelttk ts Viesville Het Coupes van den Belgischen Volksbod Ergs toestand van dan lani» in Vlaenderen Vreeselijk ongeluk te Fransch=Lourdes 2 DE VOLKSSTEM 14 SEPTEMBER 1912 pauzen samen te zien alsook een paar auta- ren uit inalakiet (Mauw groen marmer) dat enkel in Siberië le vi; «Jen is. en die ge geven werden door den grootvader van don tegenwoordigen Keizer van Rusland alsook eene kolom, geschenk van den Khedief van Egypte. In deze kerk bevinden zich de helft van de beenderen van Sl Pieler en Paulus, do andere helft is in de St Pieterskerk en het hoofd berust in do kerk van St Jan van La- tranen. In de basiliek van St. Sebastiaan zagen wij het graf van den heilige, een bronzen pijl waarmede hij doorboord werd, hol eerste graf der H. Cecilia, het graf van den paus-martelaar II. Mnximus, alsook indruk ken van de voeten van ons Heer-in het slijk van Quo Vadis. de plaats waar St Pieter den Heer ontmoette. We daalden dan neder in do catacomben. De Catacomben (kwartier der tomben of graven) zijn lange, smalle, ondergrondsche gaanderijen waarin de christenen hunne doo- den begroeven. De heidensche Romeinen verbrandden hunne overledenen, hadden dus geene onder- aardsche begraafplaatsen. Wegens de duurte van den grond maakte men tallooze gangen, dieper en dieper, en in de wanden dier gangen werden nissen uitge hold waarin men lijkkisten plaatste. Zoo kregen die begraafplaatsen soms verschil lende verdiepingen, zoo ontstond er feitelijk eene onderaardsche srad. Ze beslaan 18 vier kante mijlen. Daarin hebben we de grafste den gezien van menige zeer bij ons volk ver eerde heiligen. We bezochten nog den triomfboog van Drusus, de puin en der badplaatsen van Ca- racalla, vereenigingsplaats van den hoogste» adel, bet paleis der Caesars of Romeinsche keizers, den tempel van Apollo, zagen de via latina, de via Appia, de plaats waar Sl. Sebastiaan gedood werd, de plaats waar Nero Rome deed in brand steken, den cirkus Maximus die een half miljoen toeschouwers kon bevatten,bet capriool, enz., enz., enz., te lang om te melden. Hewel, wat zogt ge van zulke reisjes En zeggen dal het bijlange nog niet gedaan is Indrukken van onzen bijzonderen briefwisselaar. Woensdag lle September 1912 Gisteren zijn wij frisch en gezond in Wëenea aangekomen. God zij geloofd Zon der ongevallen eene lange reis gedaan veel schooue landstreken gezien veel meester stukken van Gods en 's menschen handen be- wonderd maar ook veel regen zien vallen, en langs onze reis veel noodlottige gevoigeu van de aanhoudende regens vastgesteld. Zoo ver van België hadden wij dezelfde droeve lucht gesteltenis als in ons vaderland. Heden ook is liet in Weenen ook een regenplas. Veel volk ook hebben wij ontmoet, dal ovenals wij met hetzelfde doel de reis had ondernomen, landgenoot en, ja vrienden uil liet Land en uit de stad van Aalst. De Bel gische afdeeling zal een eervolle plaats onder de andere (ten getalle van 8) bekleeden. Bij ons aankomen te Weenen vroegen wij ons af waar al dat volk plaats of intrek ging vinden. En schoon en prachtig dat alle stra ten versierd waren. Weldra hadden wij de uitlegging van den buitengewonen toeloop c» van de heerlijke verlichting. Er was in Weenen een man aangekomen, een nederige kloosterling, eenvoudig va» afkomst, een voudig van manieren, geen aardsche vorst, geen keizer, noch geen koning en nochtans 81® vervolg. Ik zag uw e kleur veranderen uwe lippen ■en uwe stem beefden. Ik zag u met eeuen allerhevigsten drilt den man berispen, dien gij meendet u verraden te hebben, en dan, door liet gew eld uwer aandoening, vielt gij in bezwijming aan mijne voeten. Wanneer ik aan uwe bedstede kwam, en uw bleek gelaat aanschouwde, met de t roos tel ij ke hoop, dat ik mis was,dat ik uwe on bespeurbare ontroering met recht gelioordeeld had..,, dan nog opende zich uw mond, en murmeldet gij eene driftige smeekiug tot Henri, u niet te verlaten of te verstooten. Zoo werd ik van uwe bedstede verjaagd met gedachten en gevoelens, die de tijd en het gebed alleen bekwaam zyn te over meesteren. Wanneer ik 's anderdaags door eeuen naamloozen brief de bevestiging be kwam van hetgeen waarover ik reeds te veel verzekerd was, -besloot ik in 't eerste oogen- blik mijner smart en verontwaardiging, voor eeuw ig van u te scheiden en 't w as niet zon der met mijzelve den hevigsten strijd te onder staan, dat ik tot het tegenwoordig besluit ge komen ben. Toen ik eenigé uren later bij het sterfbed van uwen oom verzocht word, was ik nog dieper overtuigd. Ik wilde zijne stervende ooren niet pijnigen met hom uwe misdaad en derzelver gevolgen te verhalen ik wilde ook mijn gew eten niet overladen met beloften, die ik. bijaldien ik u wegzond niet zou kunnen vervullen. Gij zijt tot heden niet plichtig ge weest, tenzij in gedachten, en in 't hart; gij hebt het gezworen ik geloof u. God erbarine u, indien gy mij liieriu ook bedriegtdock voor de aankomst van dien man hadden al de klokken der machtige hoofdstad bun groot sche tonen laten weergalm en. en de lijk koets van hel Keizerlijk Hof en al wat er rijk en edel en groot in Weenen was. was dien nederige kloosterling, te gemoet gere den, en gansch hel volk had hem toegejuicht! Waarom omdat hij do afgezant was van een gevangene afgezant van een ontkroon den Koning. Ja, maar de afgezant van het hoogste gezag op aarde, de afgezant van den teergeliefden Paus Pius X en omdat hij in naam van Pius, het plechtig II. Sakraments- congres kwam openen, voorzitten en zegenen! Men zegde ons dat men terug moest kee- ren tot over meer dan honderd jaren, om een voorbeeld van zulke godsdienstige en indruk wekkende plechtigheid aan te treffen. Het was toen de eerbiedwaardige grijsaard Pius VI, in 1782 na een lange en pijnlijke reis in Weenen aankwam, om Jozef II lo bewegen tot intrekken der noodlottige dekreten tegen de kloosters uitgevaardigd. Dezen namiddag groote feestzitting in de Rotunde waar twee Belgen. Mgr Heylen on M. Hellepulte hot woord zullen voeren on dezen avond groote godsdienstige plech tigheid in de Hoofdkerk. Zoo gauw de tijd het toelaat zal ik aan uw geëerde lezers daar een kort verslag over zenden. Doch er valt zooveel te hooren en te zien dat het onmoge lijk is, met den bosten wil van de wereld, er maar een klein denkbeeld over te geven. Een werkman gedcod en twee anderen doodelijk gekwetst. Woensdag nacht waren drie werklieden van de ketelmakerijen van Viesville, in de statie, bij middel der ophaalkraan bezig zware stukken gegoten ijzer op een wagon te latlen. De arm der kraan hing over de bijzon- sle haan. De werklieden waren zoozeer aan hun werk bezig, dat zij niet bemerkten dat een koopwarentrein op de bijzonderste baan kwam aangereden. De machinist bemerkte de kraan niet en de locomotief botste er met geweld op. De arm ging plotselings aan draaien en de drie werklieden werden weggeslingerd. Op het hulpgeroep snelden de statiewerklieden toe. Een der slachtoffers, de 17jarige Arthur Jacquart bezweek weldra. De ongelukkige was den schedel letterlijk verbrijzeld gewor- nen. De twee andere werklieden hadden ook schedelbreuken en zware inwendige verwon dingen bekomen. Hun toestand is hopeloos. De stoker en de machinist van den koop warentrein werden op hunne lokomotief omgeworpen, ton gevolge van den schok, doch ontkwamen het met lichte kneuzingen. Franlirij It Sneeuw. De temperatuur is zeen ge voelig gedaald in de Ardennen. Dinsdag avond sneeuwde het op verschillende plaat sen, onder andere in den omtrek van Vou- ziers. Door de aanhoudende regens is de Maas 35 centimeiers gewassen. Men vreest dat ze overstrooien zal. De onderwijskwestie. Het syndicaal bestuur der onderwijzers in hel Seinedepar- temeut heeft besloten tot weerstand. Dit acht liet de eenige waardige houding». Alleen de algemeene vergadering van 3 October zal tot de ontbinding der vakverceniging kunnen besluiten. Dood van kardinaal Couillé.Kardinaal Couillé. aartsbisschop van Lyon, primaat van Gallië, is Woensdagnamiddag overleden in zijn aartsbisdom, nabij de Basiliek van Fouvières. Op 14 dezer maand was het 20 jaar geleden dat de kardinaal zijne intrede deed in zijn bisdom Lyon. Hij is bijna tot indien gij niet meineedig zijt, indien gij God niet aanroepen hebt om eene logen te beves tigen, kniel dan alle dagen uws levens voor Hom, en bedank Hem, dat Hij u gespaard heeft. En luister nu naar de bevelen, die ik u opleg volbreng ze stiptelijk, en acht ze zooals gij acht... Ik heb aan Mevr. Moore ge schreven om haar voor te stellen, dat, zoodra gij genoeg hersteld zijt om uit te gaan, gy u naar Hampstead zoudt begeven eu er mijne terugkomst afwachten. Ik verbied u, ten stel ligste, een enkel bezoek van Henri te ontvan gen, of eenen van zijne brieven te openen. Niet alleen verzoek ik u, maar ik gebied u niet te antwoorden op dezen brief, 't zij dóór schrift, het zij door woorden, noch er ooit zelfs van te gewagen. Volgens uwe dtipteltyke getrouwelijkheid aan deze bevelen, zal ik oordeelen over uwe begeerte om eene nieuwe loopbaan te volgen, eu om 't geheugen van 't verleden© te vergeten, tenzij in de geheime boetvaardigheid van uw hart. Ed. Middle ton. De volgende briefjes waren in dezen brief gesloten Ga niet, ik smeek u ik vergeef en zal u dulden DONDERDAG. Gij liet my drie dagen geleden in de ont steltenis, en ik vrees voor hetgeen welhaast zal gebeuren. Ik kan dit uitstel niet verdra gen, schrijf of kom ZONDAG. „Tk zal geeue rust hebben, tenzij ik u zie. Sedert dat die vrouw aangekomen is, beeldde ik mij in dat alles ging ontdekt worden. ZONDAG. Die aaneenschakeling van bewijzen tegen mij was schrikkelijk in mijne wanhoop slueg ik mijne handen te zamen. Ik las Edward's brief op mijne knieën, en myne dankzeg gingen werden gedurig onderbroken door de op het laatste oogenblikJnj kennis gebleven. Hij stierf zachtjes te 2 ure 25, omringd door Mgr Bcchetoile, zijn bijzonder secretaris, don secretaris van het aartsbisdom en de zusters die verzorgden. Pierre Hector Couillé was geboren den 14 Maart 1820 te Parijs, w*erd priester in 1854, hulpbisschop van Mgr Dupanloup te Orleans in 1S76 en volgde dezeif op in 1878. In 1893 werd hij aartsbisschop van Lyon en in 1897 kardinaal-priester. Duitscliland. Aardbevingen. In. vele dorpen van het Zwarte Wood is de bevolking door aard schokken hevig aan het schrikken gebracht. 's Nachts herhaalde de aardbeving zich. Zaak Kostewitsj. Gisteren werd de Russische kapitein Kostewitsj, die in Duitsch- land onder verdenking Tan een spion te zijn gevangen heeft gezeten, te Leipzig verwacht. Hij komt, zoo heet het, om-zijn proces voor het rijksgerecht te bespoedigen. Verhongerd. Boscharbeiders vonden Maandag in het Grunuwald bij Berlijn, een uitgeput mensch, die weldra stierf. Het bleek, dat het schepsel was verhongerd. Engeland Belgische postbedienden te Londen. Een veertigtal Brusselsche en Gentscho postbedienden kwamen te Londen toe. Zij worden ter statie Gharine-Gross opgewacht door de leden der Londensche postbedienden vereeniging en hebben daarna een uitstap door Londen gedaan per break. Zij bezochten Westminster,het Parlementen vaarden naar Greenwich. Reddingboot. Een reddingboot voor onderzeeërs, bijzonder gemaakt voor de ad miraliteit verliet Barrow in bestemming naar Chatham. Dank aan die boot kan een gezonken on derzeeër terug worden opgehaald en naar de dokken gebracht. Kettingen kunnen onder den onderzeeër worden geslagen en met twee kaapstanders kan het beschadigd schip wor den geplaatst op een hijzonderen bodem op de reddingboot die 16Ó voet lang is, 1200 ton kan opheffen en 1,050,000 fr. heeft ge kost. Auto-ongelukken. Bij het doorzien van de morgenbladon vond de Westminster Gazette gisteren gewag gemaakt van een lieele reeks ongelukken, in Engeland door motorrijtuigen veroorzaakt twee vrouwen in een auto-ongeluk gedood, drie gewond iu een ander, een man gedood door een auto, een jongen koor den bij wagen van een rnoto- cyclette, een paard van den auto geschrok ken en drie personen verwondende, een lijk op den weg gevonden mot teeltenen, dat de dood veroorzaakt was door een auto, en ge vallen van minder belang. ïtsilid Aardbeving in de Abruzzen. De bewo ners van Camardo en omliggende gemeenten werden 's nachts gewekt <fy v eene a&rdl{2> ving. Een tunnel sch-hile. Eene kerk eil eene school werden zwaar beschadigd. In den voormiddag werd mehTÏieiAvc sclrokken ge waar die eCblorïgeenev/scbyrtle v,erGrt)rz&akte». Congres. Het VII*. llaliaausch congres voor sociale studie en werking zal gehouden worden te Venetië van 22 tot 28 September en voorgezeten worden door den karchnaal- patriark van Venetië. Muurschildering: ontdekt. Eene prach tige muurschildering tan Bennozzo-Gozzoli (1420-1498) uit de XV® eeuw werd ontdekt te Pisa. Zij stelt voor de H. Maagd met vier heiligen. Het blijkt een der beste werken van den Fiorentijnscheu meester te zijn. FortLigal Vreeseüjke misdaad. Onbekenden ver moorden nabij Ligarn den eigenaar Jose Antonio Dias, die alom was geacht. Na hun slachtoffer te hebben gedood, bouwden de ellendelingen hem armen en beenen af en verbrandden die. zenuwachtige aandoening, die mij overmees terde. Het scheen mij afgrijselijk in dat oogenblik, dat hij mij valsclielyk zou beschuldigen en oordeelen dat hij mijne genegenheid schijn heiligheid zou noemen. Ik dacht dat ik liever zou sterven, dan hem, op de wijze, die lnj mij voorschreef te ontmoeten, alsof 't leven mij geen grootere ellende kon aanbrengen noch tans, langzamerhand overtuigde ik mij dat er zulk groot gewicht op mijne borst niet drukte noch zulken angst in mijnen geest ontstond, gelijk ik in den tijd ondervonden had, wan neer ik door kommer gekweld, verplicht was te glimlachen, wanneer ik, in mijne eigene oogen onteerd, eu door mijn eigen hart ver wezen, zoo hoog door hem verheven werd, dat ik elk oogenblik te vreezen had van nog dieper vernederd te worden. Zijne lofspraken waren dolken, die mijn hart doorboord had den, maar nu werden zijne berispingen - en zijne verwijten door eene sprakelooze getui genis van liefde beantwoord, die te midden mijner plichtigheid, mijner ellenden en mijner bittere vernedering, zuiver, heilig en onge schonden gebleven was. Dan vloog er iu eens door mijnen geest als eene straal van licht en hoop 't gedacht van eene belijdenis eene vol ledige, breedvoerige en volkomene belijdenis. Wollce oneindige rust in dat woord Welke waarborg voor den vrede. Een dionstbude kwam binden, en oenen brief op de tafel leggende, zegde hij M. Lo- vel heeft hier zeer dikwijls naar u komen vra gen, madame lnj verzoekt te weten of hij irnu kan zien, of dezen namiddag moet terug- keereu. Ik had de wereld gegeven om Henri te kun nen aanvaarden, om den gloeienden angst mijner ziel in woorden te kunnen uitdrukken, De Belgische Volksbond houdt zijn 18* congres op 22 en 23 September, te Namen. Het programma is aldus opgesteld Zon dag, 22 September, om 10 ure, solemneele mis in de hoofdkerk, om 11 ure, vergadering der afdeelingen om 16 ure, algemeene ver gadering, waarop Mgr Heylen, bisschop van Namen, het woord zal voeren. Maandag, 23 September, om 9 1/2 ure, vergadering der afdeelingen, om 14 ure. al gemeene slotvergadering. Werkzaamheden der afdeelingen 1® afd. vakvereenigingen 2e afd., onderlinge» bij stand en maatschappelijke verzekeringen, goedkoope woningen 3® afd., schoolwet 4® afd., belangen van het scheepsvolk 5° afd., belangen der vrouwen 6® afd., belan gen der uitwijkelingen. Daar staat nog eene groote hoeveelheid haver en zelfs tarwe af te pikken. Onnoodig Le zeggen dat dit alles verlaten is. Ook is de prijs der haver geslegen van 22 tot 28 frank- In de Polders en in het noorden van Wesl- Vlaanderen staat er zelfs nog veel tarwe en haver op stam alles rot. In die streek, van waar de beste aardappo- len komen, zal er dees jaar weinig van den oogst blijven, dio nochtans zooveel beloofde. De landbouwers kunnen met hun gerij niet meer op het land zóó nat ligt het, paarden en wagens zinken zeer diep in de aarde. Elders verschilt de opbrengst aardappelen volgens den grond. In de Zandstreken is de oogst overvloedig en weinig knollen zijn door de plaag aangetastin de Kleistreek 't Land van Aalst, Audenaerde en Kortrijk integendeel, zijn de meeste aardappelen erg aangetast. Er blij ven er van nu af aan nog slechts de helft over 't is eene echte ramp. Wegens den regen en de koude, kunnen de rapen niet voortgroeien. Hier toch zoo de ramp kunnen voorkomen worden, indien hel weder betere zinnen kreeg. De weiden die laag en langs de waterloo- pen liggen, zijn om zoo te zeggen vol water; de beesten loopen in 't water, wat slecht is voor de dieren, en voor de boler. De steenbakkers vooral lijden erg, zij kun nen niet voortdoen, geen middel voor te vormen of te drogen. Er is steen te kort eu de prijs staat 18.20 frank het duizend. God geve dat de zon ons van heden af gedurende eene maand, met hare weldoende en herstel lende sfHüen begiete Een vreeselijk ongeluk, te Fransch-Lour- des voorgevallen, heeft te Brugge eene diepe ontroering veroorzaakt. Onlangs was eene Duitsche weduwe, Strasser genaamd, naar Brugge gekomen met, baar 14-jarig zoontje Ernest en hare dochter, die als onderwijzeres geplaatst is hij de kinderen van M. Etienne Visart, zoon van den heer burgemeester. Tijdens haar verblijf te Brugge had zij met verschillige personen kennis aangeknoopt en zij besloot dan ook met hen mede te gaan naar Lourdes in Frankrijk, met de bedevaart die op 4 September uil Kortrijk vertrok. Zaterdag was de weduwe Strasser, in ge zelschap van haar zoontje en eenige vrienden naar Gavarni gereisd, in de woeste Pyre- neën, oin deze grootsche gebergten te gaan bewonderen. of om van mijnen noodlottige» eed ontslagen te worden doch Edward's bevel lag voor myne oogen; zijn brief was in mijne hand; en ik zegde met eene zoo bedaarde stem als ik maar kon Zeg aan M. Lovell dat ik nu belet heb, en dat ik dezen namiddag afwezig zal zijn. Ik bezag den brief die op de tafel lag,en bemerkte dat bij van Henri niet kwam, maar van Mevr. Moore. Deze, na menigvul dige uitleggingen en verschooningen, omdat zij verplicht geweest was haar huis schielijk te verlaten en naar zee te gaan, meldde mij dat haar buitengoed volkomenlijk te mijnen dienst was,en dat zij hoopte dat ik er zoo lang zou verbleven hebben als het mij aangenaam was. Zoo bevond ik mij opnieuw in moeilijk- hedon. Ik kon alleen niet beslissen of ik dit zou aanvaard of geweigerd hebben. Indien Henri van zin was mij te dwingen zijne bezoe ken te gedoogen, begreep ik, dat er voor mij te Hampstead min veiligheid was. Ik kon hem daar zoo gemakkelijk niet verwijderen als iü de stad daarbij was ik bekommerd omdat Edward zou kunnen veronderstellen dat ik niet zeer bereid was om zijn gebod stip telijk te volbrengen. Ik besloot eindelijk hem te schrijven dat Mevr. Moore Hampstead ver laten had, en dat ik daarom in de stad zou verblijven, tot wanneer ik nieuwe tijding van hem zou ontvangen of tot het gezegend oogen blik van zijne terugkomst. Toen ik mijnen brief overlas, nam ik de pen en schrapte het woord gezegend uit, omdat hij het als schijn heilig zou aanzien hobben. Nooit heeft een zoo korte brief zulkeu smartelijken arbeid of zulke ernstige gedachten gekost, als degene Uien ik Edward als antwoord opzond. Ik schreef menige kladden waarin beloften en smeekingeu, beschuldigingen en driftige In den namiddag was Ernest Strasser in ge zelschap van een ander knaapje wat afge weken, om onder den zoogezegden Pont de Neige te gaan. Nauwelijks op die plaats brak een vervro- zen sneeuwklomp van de massa af en viel met akelig gedruisch op Ernest. Strasser, ter wijl zijn kameraadje wat verder slaande, on gedeerd bleef. De vervrozen sneeuwklomp had een om vang van 12 kubieke m. Onder dit gevaarte werd het kind de ruggraat op twee plaatsen gebroken en zijn hoofd was gansch vermor zeld. Men vond zijn ijselijk vorminkt lijk in de rivier de Gave, die in de diepte vloeit. Het lijkje werd naar het gasthof der reizi gers gebracht, alwaar de leeszaal in rouw kapel veranderd werd. Dinsdag had de plechtige begrafenis plaats te Lourdes en het lijkje werd bijgezet in den grafkelder van eenen heer, die deze plaats edelmoedig liad aangeboden. Al de Duitsche en Fransche bedevaarders hebben met de Belgen samen deze indruk wekkende plechtigheid bijgewoond. Brussel. Eene goede vangst. De po- licie zocht sedert zes weken een kerel op, ze keren Gustaaf S..., tegen wien een aanhou dingsmandaat afgeleverd was voor diefstal len en nachtelijke aanrandingen. Donderdag morgend bemerkte hem een agent, op <1© Kaatsspelplaats, doch de kerel had den poli- ciebediende ook gezien en sprong een huis binnen. Hij liep recht naar d'en zolder, klom op het dak en geraakte langs een dakvenster in een naburig huis. Hij wilde langs daar vluchten doch, op den trap liep hij in de armen van een anderen agent. Hij werd naar het gevang van Vorst overgebracht. Dievegge aangehouden. Eone 50-ja- rige vrouw stal Woensdagavond een pak hemden voor vrouwen aan do uitstalling van een magazijn in de Hoogstraat. Do handelaar volgde de dievegge en deed haar op de Ka- pellemarkt aanhouden. Zij werd achter de grendels gezet. Onder een auto. Mevrouw Oprens, wonende Noordlaan, werd Woensdagavond in de Nieuwstraat door een auto gevat en omgeworpen. Men nam haar op in bedenke- lijken toestand. Stoutmoedige dief. Terwijl M. Li- beau, van Antwerpen, in een bierhuis der de Broeckereplaats vertoefde, pikte een stout moedige dief twoe banden van zijn auto. De banden hebben eene waarde van 400 fr. Het leven moede. Een 26 jarig meisje, mej. Aline V,.., bediende inreen ma gazijn der stad, vvoond* gansch allepn op eene kamer der Gildeuslraat. Zij leide een regelmatig leven en ontving geeue bezoeken. Woensdag avond begaf ?ij /.io.U naar Lara kamer, sloot alles goed dichten draaide den gazhek open. Daarna dronk zij een vergift en legde zich te bed. Verwohtierfl haar Don derdag morgend niet te zién naar heneden komen, ging do bijzonderste huurster op de kamerdeur kloppen Geen antwoord ontvan gend, ging zij, ten prooi aan een angstig voorgevoel, de policie verwittigen. Toon deze ter plaats kwam en de deur had doen openen vond men het meisje dood te bed liggen. Men kent do oorzaak dier zelfmoord niet. Bitterpeeën der Trappisten Vincart geven extra koffie. 1500p Elsene. Schielijk gestorven. Een inwoner der Van Aastraat verliet Dinsdag avond zijne woning. Aan het uiteinde der straat, zakte hij neer, aangedaan door bloed vloeiing in de longen. Voorbijgangers en een agent brachten hem over naar hel korn- missariaat op den Steenweg van Elsene. Nauwelijks was hij er binnen of hij stierf. verschooningen malkander met razend geweld opvolgden maar als deze losbarsting mijner gevoelens, deze geweldige oproepingen over las, scheurde ik ze aan stukken, en leverde ze aan de vlammen over want hem nu on gehoorzame», zou de slappe band, die mij nog aan hem vasthield, in gevaar brengen, en mij, zoo hij zelf gezegd had, van hem afruk ken, en nochtans de voorwaarden van ver giffenis, de ootmoedige onderwerping aan hetgeen hy mij oplegde, was eene onrecht- streeksclie bekentenis van de waarheid zijner beschuldigingen en vau de rechtzinnigheid zijner veroordeeling. Door deze strijdende gedachten gedurig ge- kwollen, en door dien onophoudelijken angst ten uiterste vermoeid,zond ik eindelijk eenig© regelen, die ik meermaals overgeschreven had want somtijds scheen een woord te on verschillig, of te onbeleefd somtijds vielen zij te traag of te snel uit myne pen om de gevoelens mijns harten uit te drukken soms ook hadden mijne tranen 't papier beklad. Tot slot zegde ik Iudien mijn oom mij op zijn sterfbed noemt, vraag hem niet dat hij zegge God behoede haar maar God vergeve haar Ik schreef ook aan Mevr. Middloton, en waDneer deze twee brieven vertrokken warenr scheen ilc van een zwaar gewicht ontlast. Ik bevond mij in eenen wonderlijken staat gedurende de twee volgende dagen. In 't mid den van Londen, leefde ik in eene volkomene eenzaamheid. In plaats van de dienstboden te verbieden Ilenri binnen te laten, gaf ik hen bevel om in 't geheel niemand, zonder uitzon dering te aauvaardeD. (Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1912 | | pagina 2