Z.H.PiusX en M. Deens 'T EEN EN 'T Een Éama ('ar ja'oersoSieid Aaohotidingen ia Rusland 30 .Al. Gr 3E3 X_, Jrk. ID Dit nummer bevat 8 bladzijden en w®rfit verkocht aan 2 centiemen- Centres van Vrijdenkers Congres van Katholieken. VREESELIJK DRAMA TE VORST Een drama der dronkenschap te PÉRONNES-Mj-Binche Brusselsche briefwisseling. AcMllencfe jaargang n' 217 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 15 en NSaandag 16 September 1932» i li ^T"11 i———I o]> «VI ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ijjf TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 728. TE AALST 9, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-Be Gendt. AANKONDIGINGEN KJ. acnk. (1 tot 4 kl. leg.) tr. 0.60 3« blaaz. (de regel) fr. 0.50 4® biaaz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (por regel) fr. 2,00 Reklamer. (per regel) fr. 1.0Q Gemengd nieuws(per regel) !r. 2.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,0(1 Meent niet dat wij eene vergelijking gaan daarstellen tusschen liet inter nationaal vrijmötselaarscongres over enkele dagen te Munich gehouden, en afgeloopen zonder de aandacht te heb ben getrokken van de ontwikkelde we reld en nog veel min de belangstelling van de openbare meening, en het on- vergelijkbaar-groolsche algemeen Hei lig Sacramentscongres, althans te Weenen aan den gang in eene onbe schrijflijk'- schoonheid. Neen, over die congressen willen wij niet spreken zij hebben nog al ver van hier plaats gegrepen. Maar wij willen de aandacht onzer lezers vesti gen op de twee congressen welke door onze Belgische onderwijzers onlangs werden gehouden in ons land het eene te Oostende, het andere te Door nik. Te Oostende waren vergaderd de onzijdige, het is te zeggen, de liberale en socialistische leden van het onder wijzend personeel. Te Doornik waren vergaderd de bloem, de keurbende van onze kristene onderwijzers en onderwijzeressen. De verslagen van de beraadslagin gen der beide congressen zijn in de bladen verschenen. Wat vertelden de onzijdige dag bladen over de onderwijzers naar hun harte en naar hunne keuze Wat maakte den grondslag hunner bespre kingen Het viel niet moeilijk om die ver slagen te lezen, want zij waren zeer bondig, zeer beperkt, zeer kort. Doch het volstond, om te weten wat er op de menu had gepronkt. Inscheer en inslag was, pastoors-eten, nonnekens banbliksemen, papenvre- ten. Zij lieten hun hartewee uitschijnen doordien het klerikaal ministerie op 2 Juni niet om was gevallen en zij spoor den eenieder aan onverpoosd voort te werken om de onzijdige w-ereld- lijke school te doen zegepralen. Vóór de opening van hun congres kloegen sommige geuzenbladen, om dat M. Poullet niet naar dit congres kwam. Dat mankeerde er npg aan. 1°) Minister Poullet was niet eens uitgenoodigd. Kon hij daar als een ongevraagde gast komen binnenge vallen 2°) Hoe kon M. Poullet op zulk con gres aanwezig zijn, waar hij niets te booren kreeg, dan woorden van innig spijt en verkropte woede, omdat hij op 2 Juni door de Belgische bevolking- niet met klank aan de deur was gezet Doch M. Poullet was wel te Door nik, waar hij door het komiteit zeer vriendelijk was uitgenoodigd. En wie vond de heer minister te Doornik Zeker, het waren allen, kristene onderwijzers, heeren van rotsvaste overtuiging en met trouwe vaderlands liefde maar onder die kristenen, waren er niet enkel vrije, aanneembare en aangenomen, maar even talrijk, officieele onderwijzers, ja, gemeente onderwijzers, staatsonderwijzers Daar stonden vertegenwoordigers van gansch de lagere onderwijsinrich ting daar waren de wezenlijke na tionale onderwijzers vereenigd. Zeker, onze kristene onderwijzers verheugden zich zeer over den geluk kigen uitslag van 2 Juni, doch daar bleef het hij. Bij hengeene aanvallen op de tegenpartij, geen beestige aanran dingen of beleedigingen jegens de ongodsdienstige meesters. Onze kris tene onderwijzers verrichtten opbou wend werk. Zij onderzochten en be sproken den toestand drukten den wensch uit eene voorbeeldige en recht- veerdige schoolwet ingevoerd te zien zij stelden verbeteringen voor nopens het per.sioenverwerven en nopens de- kas van weduwen en weezen. Zij namen zelfs het ontwerp aan in 't jaar 1914 eene gezamentlijke bedevaartreis te doen naar Rome. In den loop hunner werkzaamheden zonden zij aan M. de Broqueville een telegram van diepe hoogachting en en eerbiedige verkleefdheid. Zij onthaalden het antwoord van onzen populairen Premier op ein deloos gejuich en gejubel, Onze kabi netsoverste liet immers weten dat al de beloften door zijn vriend M. Poullet en hem, te Borgerhout en te Turnhout gedaan, gansch zouden vervuld wor den. In wedervergelding vroeg hij aan de onderwijzers van hunne leerlingen diep overtuigde kristenen en vurige vaderlanders te maken. Zoo zijn die twee congressen verloo- pen. Overbodig is het wel nog verder aan te dringen op het groot verschil dat er- tusschen beiden heersclit. De onzijdige onderwijzers staan feitelijk, buiten het ware volksgevoe len zij vertegenwoordigen enkel de ongodsdienstige, de goddelooze en hoogstens de onverschillige vaders onze kristene onderwijzers verpersoom lijken de opvoedende gedachten van alle kristene huisvaders. Het zijn dus niet de eersten, maar wel zij die de kristene kinderen moeten opvoeden en opleiden. Ook vragen wij ons at Hoe is het mogelijk dat iemand zoo dwaas kan zijn, aan de katholieke ouders het recht te ontzeggen voor de opleiding hunner lievelingen, onderwijzers te verlangen naar hun vertrouwen. Nochtans, dat recht ontzeggen ons de liberalen en de socialisten, en op den hoop toe, door hunne handlangerij met die goddelooze partijen, de heeren daen sisten. feester Wam bach benoemd. Over drie maanden reeds kondigden wij aan dat meester Emiel Wambach de opvol ger zou worden van M. Jan Blockx als be- s vji'der van het Vlaamsch Conservatorium te Antwerpen. Vandaag verschijnt in het Staatsblad de benoeming van M. Wambach. Men bad tegen Meester Wambach een nijdigen veldtocht gevoerd, dien wij van den beginne af hebben afgekeurd. Nu drukken wij de hoop uit dat M. Wambach zijne lage belagers zal beschamen en zijn groote kunst- ziel geheel ten beste zal geven aan het Vlaamsche volk. Vara laag tct hoog. In de Mississipi te Mound Ba jon woont M. Isaié T. Montgomery. Hij beeft eene negerstad ge sticht van 1000 inwoners en bezit een fortuin van 200.000 dollars of één millioen. Diezelfde Montgomery is de zoon van slaven, bij zelf was op 9 jarigen ouderdom nog de slaaf van M. Jozef Davis, broeder van Jefferson Davis, voorzitter van de confe deratie. Na den oorlog nam Davis bom als zijn bediende en schonk hem tot gebruik 2 plan- terijen van 4000 roei. In enkele jaren werd Montgomery een der grootste katoenplanters van het Zuiden. Hij bracht het alzoo van slaaf van echten slaaf, tot millionnair Europa moet om zrep. Dr Albert Nobles van Philadelphia, een zeer befaamde Amerikaansche Aardrijkskundige maakt i'n eene onlangs verschenen studie bekend dat Europa binnen 70 jaar niet meer zal bestaan. Het oude Vasteland zal door eene geweldige vuurberguitbarsting vernie tigd worden. Italië en Azië zullen eerst wor den aangetast. Daarbij bet instinct drijft ïm reeds de nVéSsCuêïi weg. Zooals de zwaluwen op vast tijdstip wegtrekken, bij 't naderen der koude en dit uit natuurlijken onbewus- ten aandrang, zoo wijken nu reeds duizen den Europeanen uit niet om economische redenen maar uit iustinct. Volgens Professor Nobles zou naderhand de Golfstroom ook van richting- verande ren, enkel langs Amerika loopen, en zoo Europa gansch vervormen tot een ijsland. Dit is volgens M. Nobles ook gansch na tuurlijk. Sinds eeuwen is Europa bewerkt, uit de aarde is bijna al getrokken wat moge lijk is, bet is dus tijd, dat dit gedeelte van den aardbol verlaten worde, en er overge gaan worde tot bet ontginnen van de nog versche landen, die dan ook voor de men- schen goed bewoonbaar dienen gemaakt door warme waterstroomingen. M. Nobles is vast en zeker een geleerd man, maar 't is toch ook een Amerikaan en die moeten toch met iets Amerikaansch voor den dag komen. Goed® Bij den offi- cieülen onderwijzer van Soumain M. Delelle, zijn 3 leerlingen van zijne klas in zijn huis gebroken en hebben er ferm gestolen. De kleinen hebben bet gedaan, verklaarden zij, omdat hun was geleerd dat eigendom diefstal was. Zou dat nu misschien weeral de onzijdige school boleedigen zijn Op 10 Sep tember hielden de rooden vergadering in den Borinage. Aan de bespreking der slaking namen o. a. deel Bastien, Brenez en Mon- ville kamerleden Brenez verklaarde Ik weet niei of de stakers zullen toelaten dat de spoorwegwerklieden aan den arbeid gaan waarop een afgevaardigde riep Men zal iedereen doen stilleggen Ge ziet dus waar de socialisten naartoe willen. t CU"-.^3 *T Een man snijdt zijne vrouw den hals door De volkrijke St-Pieterswijk werd Vrijdag avond, rond 6 1/2 ure, door een vreeselijk drama in opschudding gebracht. In het huis nr 24 der Blandinusstraat, houden de echlgenooten Maeren-Bauderloo eene herberg. Do man, 46 jaar oud, is be diende in de frilure Max», welke zich thans op de foore van Leuven bevindt. Hij verdachte zijne vrouw hem ontrouw te zijn en wilde haar Vrijdag komen verrassen. Hij had zich den knevel laten afscheren en haar en wenkbrauwen geverfd om niet her kend te worden. Ia zijne zakken had hij een scheersmes. Maeren bevond zich rond 61/2 ure in eene herberg der St-Amandsplaals, toen hij zijne vrouw zag voorbijgaan, met eene kruik in de handen. Onmiddellijk sprong hij haar achterna, greep de vrouw langs achter vast en bracht haar met zijn vreeselijk wapen eene gewel dige snede aan den hals toe. De arme vrouw had nog de kracht om tot in eene naburige apotheek te gaan, doch daar stortte zij, uitgeput door bloedverlies, ten gronde. Spoedig snelde een geneesheer toe, doch alle zorgen waren vruchteloos. De ongeluk kige was weldra een lijk. De moordenaar werd door ooggetuigen aangehouden en naar het policiebureel over gebracht. Hij is ter beschikking van het par ket opgesloten. Het lijk van vrouw Maeren is naar het doodenhuis overgebracht. Op hevel der Okhrana geheime policie zijn te Warschow talrijke huiszoekingen gedaan in woningen vau geneesheeren, advokaten, ingenieurs, enz... De policiemannen ontzagen zich geene moeite, om hunne doorsnuffelingen zoo ter gend en hatelijk mogelijk te maken. Zoo werd op sommige plaatsen het behangpapier afgerukt, plankenvloeren opgelicht, de kus sens van zetels opengesneden enz... Alle woningen werden van zolder tot kel der zorgvuldig doorzocht. Een twintigtal aanhoudingen werden gedaan. Men veronderstelt dat deze aanhoudingen in verband staau met do onlangs gehouden vergadering van Galicie, alwaar door de afgevaardigden der rovolutionnaire groepen beraadslaagd werd, over de aan te wenden middelen, tot het bewerken der onafhanke lijkheid van Polen.- De okhrana beweert dat de aangeho»^£enen aan deze TsrgauerKïg nebben dee\ genomen, j atnoewel in hun huis niets T^dachts aange- werd. Islagen i Toen de karavaan der bedevaarders naar Rome hare laatste voorbereidsels aan het maken was, schreef M. Daensin zijn week blad, dat de Paus in 't geheim het Vatikaan had verlaten. Wij hebben daarop geantwoord dat het eene leugen was mendacia Wij voeg den er bij dal een kristen man wel weet dal een Paus nooit het Vatikaan huiten komt. Wij bestatigen nog dat het enkel ongeloo- vige dagbladschrijvers waren,die dat nieuws overnamen. Eenige dagen vóór het vertrek der reizi- zigers verscheen in hetzelfde blad van M. Daens een bericht volgens hetwelk Z. H., door erge onpasselijkheid getroffen, zich in de onmogelijkheid bevond nog verhoor te verleenen. Wij hebben terug geantwoord «mendacia», M. Daens. Onwaar: En we voegden er de bewijzen hij. Daar tot hiertoe geen enkel antigods dienstig blad dut laatste nieuws heeft aan gekondigd, moesten we wel veronderstellen, dat M. Daens het uit zijnen duim heeft ge zogen. Waarom Het inzicht is licht te hegrijpen. Twee honderd, drij honderd Belgen, Aalstenaars en andere, gingen met eigen oogen den Paus zien, den Plaatsvervanger van O. L. Heer, uit zijn eigen mond die woorden van vaderlijke genegenheid booren. waaraan weinigen ongevoelig blijven, Zij zouden Hem zien, die in het arme huisje van Rieze werd geboren en nude hoogste aard- sche weerdigheid bekleedt. Zij zouden onder de hand huigen, die de arme visschers van Venetië zoo wel zegent als de machtige keizers van Oostenrijk. De overgroote eerbied dien alle kristenen voelen voor den Paus van Rome, zal, door hetgeen de bedevaarders gaan zien-en boo ren, nog aangevuurd worden. En heel zeker zullen zij, bij hun terugkoeren, door woorden en daden hunne gevoelens van eerhied lucht geven en indruk maken op degenen die hen niet hadden vergezeld. Dat moet M, Daens vermijden. Immers de Paus van Rome keurt zijne handelwijze af. Hij zal dus eerst en vooral valsche be richten rondstrooien om de hedrvaarders hier te houden. Gaan ze dan toch naar Rome Dan zal M. Daens trachten aan die veroor deeling van den Paus minder belang te doen geven met den Rechter in waardigheid te verminderen en zijne onpartijdigheid ver dacht te maken. Dat wil hij in zijn artikel van den Werk man» van Donderdag laatst. Spreekt hij daar van Pius X? Handelt hij over de rneer dan 300 stadhouders van Christus die den Pause lijken Stoel hebben hekleed Hoegenaamd niet. Van al die geleerden, van die wereldbe roemde genieën, van die ontelbare schaar heiligen, geen enkel gebenedijd woord: niets: nihilo Hij citeert enkel drij bisschoppen en één paus, wier levenswijze niet gansch vlek keloos was. Van al de andere niets, volstrekt niets Er was een Paus die niet docht ergo dus al de andere1 Ziedaar de gevolgtrekking die hij niet neerschrijft, maar die hij bij den lezer wil doen ontstaan. Hij zou even goed gezegd hebben Tus schen de dertien Apostelen was er één, die diep gezonken was ergo al de andere....1 Mijnheer Daens, veronderstel eens dat uw Vader zaliger nog leven zou. Wat zoudt ge gezegd hebben van den man die de eerbied zou trachten te verminderen, welke dien braven Ouderling toedraagt 'i Wat zoudt ge gezegd hebben van de per soon, die uw Vader zaliger ziek, dood ziek zou beweerd hebben, wanneer Hij in goede gezondheid verkeerde En wat al verontwaardiging zoudt ge niet gevoeld hebben voor die persoon, indien het dan nog geen vreemdeling was voor uw Vader zaliger, maar zijn eigen kind En nochtans, Mijnheer Daens, dusdanig is uwe houding dat doet ge met onzen Vader, met den Vader van heel de Kristenheid, mei uw eigen Vader, mits gij beweert ook kristen te zijn en dus ook zoon van Z. H. den Paus Pius X Of het eene goede zoon is die zoo te werk gaat, of een ontaarde, daar zult ge nu best zelf op antwoorden. Wanneer ge aan de reizigers naar Rome den raad geeft Broederlijk n tg léeren \even, dan hebt Waarschijnlijk uit het oog YèrlOrSïi uat zulke raadgeving overbodig is, wanneer zij tot «goede zoons» wordt gericht. Bij slechte zoons kwam die enkel goed van pas, wantEen slechte zoqd. was nooit een goede broeder. Mijnheer Daens, ik wil u niet spreken van het 8sle Gebod Gij zult geene getuigenis der Valscliheid geven Ge kent dat. gij vooral die zoo graag met gewijde texteu schermutselt. Ik wil enkel uwe aandacht trekken op d« woorden door den Paus tot de bedevaarderi gericht. Lees die eens aandachtig, zonder te denken aan A. S. en zeg dan Tot wie richten zich de goedkeuring en de gelukwenscben van den Paus, tot u of tot ons. tot uwe partij, of tot de partij van den E. H. Doken De penitentiers van St-Pieterskerk, heel St-Pieterskerk, het Vatikaan, heel Rome, heel Italië schijnt ons toe te roepen Die u (den Paus) versmaadt, versmaadt mij (God) Die u aanhoort, aanhoort mij. Die woorden, M. Daens, slaan in uw kerkboek niet meer lo vinden. Welke booze hand heeft er die bladzijde afgescheurd. In een huis op den Alsembergschen steen weg, te Vorst gelegen, viel er gisteren mor- end, een geheimzinnig drama voor. De slachtoffers zijn een wisselagent Paul Jacobs en zijne vrouw Fanny Rombaut, bei den een dertigtal jaren oud. Vrijdag raor- end, rond half negen, klopte de meid aan de deur hunner slaapkamer, om hen te mel den dat er een brief was aangekomen. Geen antwoord krijgende, keek zij door het sleu telgat zij zag hare meesters uitgestrekt op het bed liggen en het scheen haar of zij doodreutols hoorde. Aanstonds liep de meid den policiecommissaris der wijk verwittigen. Na onderzoek bleek dat de echtelingen Ja cobs heiden door een revolverkogel aan den rechterslaap getroffen waren. Alle twee had den den doodsreutel in de keel, toen de com missaris er hij kwam. Op de tafel lag een brief waarin heer Jacobs liet weten dat hij zich vrijwillig om hot leven bracht, dat Jiij door schuldeischers al te veel werd lastig e\allen. Van zijne vrouw sprak hij geen woord. Men denkt dat hij eerst een revolverschot op zijne vrouw zal gelost hebben en vervol gens zich zelf getroffen. Beide echtelingen verkeeren in wanhopigen toestand. Zij wer den naar het gasthuis overgebracht. De meid verklaart dat zij rond 7 1/2 ure een gerucht had gehoord, maar dat het haar toescheen of een meubel verschoven. werd. De echtelingen Jacobs hebben een 13jarigen zoon. Het parket is verwittigd. Vrijdag namiddag, werd gemeld dat Mev. Jacobs overleden was. Zekere Gamiel Devos, 32 jaar, ongehuwd, landbouwwerkman, afkomstig van Neder- brakel, had in Frankrijk den oogst gedaan en kwam werk zoeken alhier. Sedert vier dagen dat hij hier aangekomen was, deed hij niets dan drinken. Woensdag morgend in eenen aanval van delirium tremens sprong hij uit een venster van het tweede verdiep en kwam op de straatsteenen terecht. Hij brak den linkervoet en werd erg gewond over geheel het lichaam. Men droeg hem in een ander huis, doch, in den nacht van Woensdag tot Donderdag, rond 11 ure, kreeg hij eenen nieuwen aanval en sprong nogmaals door liet venster. Dezen keer werd hij in onrust- wekkenden toestand opgenomen. Men heeft zijne familie verwittigd. Uit de hoofdstad komt ons volgend schrij ven toe Zaterdag, 14 September 1912. Zondag, als naar gewoonte, zijn al de waardigheidsbekleeders aan liet Hof van H. K. H. de gravin vtui Vlaanderen, do moe der van onzen Koning, in de Regentschap straat bijeengekomen en hebben aan de gra vin een prachtigen bloementuil aangebeden- Zij ontving ook de telegrammen van hare kinderen envan een groot getal personen. De gravin is nu naar Zwitserland vertrokken. Op Vleurgat waar anders de kermis zoo leutig is, hebben er nu noch optochten, noch volksspelen, noch verlichting plaats gehad onkel hal- en duiyoiispel wareji nog in voege. bundelaars van 't kwartier zijn zeer op- gewondon tngsn het liberaal bestuur. Blekke muziek hééft dezen raad 's Maandags eena serenade gebracht. Wij hopen dat onze vrienden toekomende jaar die kermis terug in volle ffeur zullen brengen. De bevolking zal dan weten waar hare echte vrienden ritten en dit mot de kie-

De Volksstem | 1912 | | pagina 1