Hoe ver staat liet m\ Fransoiie schelen? 'T EEN EN 7 ANDES Acfattlencïe Jaargang n' 213 2 CENTIEMEN HET NUMMER Ëïr.3JL:y 17 10 82. r> O SBf W5 f» jO* -ZX. £3r .ëtj X_j "Q> SGïtrikkeltjk crjeM op de Schalde nabij Homlxcm. IMaas4 onze Kolonie. ABONNEMENTEN- tès maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. si# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. ipTt?; BUREELEN TE EFSWSSEL 723, Steenweg van Waterloo, 723, TE AALST 9, Kertestraat, Telefoon 114 BestuurderJ, Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® blaöz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Reklaraen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herscell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Holala Voorzichtig We gaan spreken over de lagere school en het ontwikkelingspeil in Frankrijk Op gepast dus, want M. de burgemeester Max van Brussel staat reeds met zijn advokaten klaar om ons een proces aan te doen. Immers die de Fransche school beknibbelt, beknibbelt de on zijdige school en die de onzijdige school raakt, die treft in hun teer gevoeligste snaren de antiklerikalen onzer grootste steden. In plaats van zelf die school te he kelen, laten wij liever bet woord aan Fransche antiklerikalen. M. Ernest Mir, officier van 't open baar onderwijs bevestigt Ik heb willen weten hoeveel on- geletterden er waren tusschen dezen die storten op de spaarkas en ik heb beroep gedaan op den schatbewaarder van de spaarkas van Aucb. Ziehier de inlichtingen die deze ambtenaar mij heelt verschaft Het getal storters (spaarders) van 't eerste halfjaar van 1912 bedraagt 260. Het getal ongeletterden (dezen die hun naam niet kunnen schrijven) is 27, hetzij 10,38 op 100 Dal is meer dan tien ten honderd, meer dan honderd op de duizend En nochtans, zij die komen storten in de spaarkas, staan niet op de laag ste sport der samenleving, die bekoo- ren meest tot den élite van den werkenden stand. En het departement Gers, waarin Auch gelegen is, be hoort niet tot het getal departementen waar het percent ongeletterden hel grootst is. Eene tweede getuigenis. Het is deze van een officier van 't le ger. Hij verklaart Deze die trachten weg te steken de belangrijkheid van het groot getal ongeletterden zouden verwonderd heb ben opgekeken, zoo zij de enorme de tachementen hadden gezien, die elk bataljon van zijn regiment, iederen avond in den Winter wegzond om den a. b. c. te leeren spellen. Ieder deta chement vertegenwoordigde wel de waarde van anderhalve of van twee volledige compagnies. «6 tot S compagnies van ongeletter den in een regiment, 't Is chik «Het getal van de vrijgesproken on geletterden beloopt ongetwijfeld 13526. Maar liet getal van de ingelijfde onge letterden overtreft zeer wijd dit cijfer. Een derde getuigenis. Het is nu een radikaal Fransch blad dat spreekt. «Te Rijsel.zegt dit blad.vormden de ongeletterde soldaten bijna het vijfde deel van geheel bet garnizoen twin tig op honderd.» De Temps tracht geenszins die cijfers te betwisten bet duivelt op den ellendigen politieken geest die er thans in Frankrijk heerscbt. Inderdaad, een onderwijzer mag de beste opvoeder, de 11 i n lis te leermeester van de wereld zijn, hij zal niet geteld en in zijne loopbaan gebroken worden, zoo hij niet eerst en vooraf, hoofdza kelijk, zoo niet uitsluitelijk een anti- Verikale kiesdraver is. Kan het missen dat die school mis trouwd worde door de klaarziende ouders Het vrije katholieke onderwijs gaat met wonderschreden vooruit, en wel zoodanig dat het officieel orgaan der Fransche staatsonderwijzers het ge dacht heeft uitgeworpen eene groote nationale meeting op touw te zotten tot verdediging der wereldlijke school. Hoormaar hoe dat blad permetteert: Er is geene fout meer te begaan in bet wereldlijk onderwijs de Room- sche Kerk overrompelt ons. De openbare onderwijzers zullen weldra niets meer zijn dan de bewakers van si^ioolgebouwen die volledig ledig staan En het blad haalt daarop 9 gemeen ten aan waarvan de openbare scholen tellen in 't geheel 59 jongens en 42 meisjes, en de bijzondere, de vrije scholen 965 jongens en 870 meisjes, Twee dier openbare scholen hebben zelfs geen enkelen leerling, maar wij onderhouden er toch, zegt het onder wijzersblad, een onderwijzend perso neel en de schoolgebouwen. Daarop volgt het oordeel van twee of drie toezichters van het onderwijs. Ter hulp ter hulp klinkt hun noodkreet, ter hulp, of de wereldlijke school vergaat en de republiek zelt is bedreigd. Die vrijheidsgezinde heeren vragen niets minder of niets meer dan de laatste vrijheid aan het Fransche volk te ontnemen/namelijk de vrijheid van het onderwijs. Oh, ja, ze kunnen beproeven, zegt La Libre Parole maar dit zal niet pakken. Het gaat zoo gemakkelijk niet, een volk te berooven van eene vrijheid die reeds honderden en honderden jaren is ingevoerd, die vergroeid is met het volk zelf, en waarvan het volk om niets ter wereld afstand zal willen doen. Van de vrijheid van onderwijs zul len ze wel afblijven, en gebruik ma kende van zijn recht,, zal het Fransche volk bet vrije onderwijs meer en meer steunen en bijdragen tot de hernieu wing van het verstandelijk en zedelijk leven, tot de innerlijke' en uiterlijke gezondmaking van het Fransche volk Oh neen, verplichting van onder wijs is niet het groote redmiddel tot opbeuring van het volk, maar innige overtuigingskracht is het bijna onfeil baar middel om een volk tot zijn hoog- sten ontwikkelingstrap op te voeren. Oe W5*o".swe2t uepdwajeaen. Ja, gelukkiglijk zij verdwijnen in de kool- nijverheid van België. In 1910 werkten er in de Belgische koolmijnen nog 13 vrouwen, in 1911 bleven er nog vijf, in 1913 zullen er zeer waarschijnlijk geene meer overblijven. O, kon het ooit zoo verre komen, de door de natuur met zoovele gratie bedeelde wezens, uit al de nijverheden te krijgen, en hen we derom de plaats te verleenen waartoe de vrouw door den Schepper geroepen is. Tegen c5e zailap^erij. Ka- triene de Eerste, keizerin van Rusland, deed tegen de dronkenschap wat zij kon. Zij deed een hevel uitvaardigen, waarin te lezen stond Het is de vrouwen verboden overbodig te drinken als zij in sociëteit zijn, en de man nen zullen zich niet mogen dronken maken vóór 9 ure 's avonds. Had zij de dronkenschap radikaal verbo den, dan zou Katriene nog veel heler hebben gedaan. Eeeiige vraagskens. Mare Gregoiro is toch ne Judas voor zijne partij. Nu, schrijft hij dat een oude liberaal hen de volgende vragen heeft gesteld, waarop hij natuurlijk niet antwoordt. Die vragen zijn sappig zooals ge gaat hoeren 1) Op de kieshervorming. Wat is hel libe-1 raai platvorm Is het het algemeen stem- recht met een bijgevoegde stem voor den huisvader? Neemt men liet vrouwenslemrecht j aan Verdeeldheid. 2) Over de middelen te gebruiken om de kieshervorming te doen gelukken. Moet men de algemeene werkstaking ondersteunen Moet men ze verwerpen Verdeeldheid op gansch de lijn. 3. Op de Vlaamsche kwestie. 4. En misschien zelfs op de schoolkwestie. 't Is een waar extra. Er. zulke partij droomde van aan 't bewind te komen Libee*aaB bestism*.— De liberalen i van Oostende hebben, - de katholieken) hebben tegen gestemd eens te meer 50 j opcentiemen geheven op de personeele- en grondbelastingen. De burgers van Oostende zullen alzoo alle jaren nog 235.000 fr. meer mogen afdoppen. Als ge geerne met nen leegen portemon naie zit, moet ge maar door liberalen be stuurd worden. Scüioone fining. Se dert drie maanden waren do wagenmakers van Luikin staking.Zij eischten een herziening van het werkhuizenroglement en eene loons verhooging. De stakors waren ten getalle van 400. De patroons hebben geweigerd iets toe te geven. Zij hebben uit Duitscliland en Holland werklieden-wagenmakers laten komen die spoedig op de hoogte van hun werk waren Gisteren vernamen de stakers dat de veree- niging van de B'usselsche wagenmakers weigerde nog langer hulp te verleeneu en hen aanspoorde de staking op te zeggen. Op den stond werd de werkherneming be sloten. Doch het ergste van al is, dat de pa troons weigerden de nieuwe werklie door te zenden, met het gevolg dat 150 mannen der staking nu zonder werk op de straat staan. De werklie hebben aan loon 175.000 fr. ver speeld en niets bekomen. De Peupleschrijft nochtans dat de stakers eene schoone overwinning hebben behaald. Is 't niet wraakroepend, zoo do menschen om don tuin te leiden? Eene aanvaring. Twee dooden. Zaterdagavond, rond half negen, had er op de Schelde eene aanvaring plaats tusschen de Wilfordboot, die om 7 ure uit Antwerpen vertrekt en eene roeiboot waarin drij perso nen zaten. De hotsing had plaats op de hoogte van Calheek over Hemixem. In de roeiboot zaten de genaamden Kerm Van Robbroeck, 42 jaar, loezichter der gemeentewerken van Hobo- ken, Milenstraat, 135 woonachtig; Corneel Bogaerts, 57 jaar, Nolstraat, 6; Èmiel Ver bist, 26 jaar, metaalbewerker, ook to Hobe- ken verblijvende. De drij personen kwan.en van Temsche waar zij de vliegweek hadden bijgewoond. Het is in het terugkeeren, dat zij werden aangevaren. Bogaerts alleen werd gered en naar Hoboken overgebracht.. De twee andere zijn verdronken. Hunne lijken werden Zen dag morgend te Calheek opgevischt en door familieleden herkend. Vertrek van de Leopoldville. Zaterdag namiddag,ten 1 u. is de Belgische stoomboot Leopoldville, $aar Congo af gevaren met 98 passagiers in lste, 55 in 2de klas, en nagenoeg 3,800 ton lading. Aan de vertrekplaats, eene macht van volk. Vele officieren des legers, geestelijken en vele missionnarissen van vorschillige zen dingen. Opgemerkt Colonel Chaltin, gene raal Pittoors, colonel Cabra, de commandan ten De Breucq, Berlrand, enz., de Zeer Eerw. Pater De Glercq, procurator der mis sies van Scheut, enz. Tusschen de passagiers bevonden zich ver scheidene zendelingen de Eerw. Broeders Tiers en de Cuyper, schoolbestuurders, ver der Vanhée, Kachell, Poncelet, De Bock, Copine, Marchand en Van Leuven, broeders- leeraars de Eerw. Paters Brielman, Lau- wers, Pirecul, Vandun, Grandjean, Peore- boom, Roelandts, der zending van de Eerw. Paters Jesuïten de Eerw. Paters Van den Bosch, Van Erp, Guilmain, Lestaeghe, Diels, Bodard, Van Üden, Lofebvre, der zendingen van Scheut. Verder nog vertrokken de heeren Gerard, staalsinspecleur, di« reeds zijn 7&te reis telt, en M. Delry, slaatsprocureur, Linghie, sec- tieoversle, die voor de zesde maal vertrekt. Verscheidene directeurs bij hetministerie van Coloniën waren deze afvarenden eene geluk kige reis komen toewenschen, en de Mutuelle i Congolaise had bloemengarven aangeboden I aan de damen Van den Broeck en Everaerts, die met hunne echlgenooten naar onze colo- j nio vertrekken. Het muziek van het 6de Linieregiment speelde het gebruikelijk afscheidsconcerto. De Leopoldville zal te La Paliice nog 30 passagiers aan boord nemen. Een onverwacht bezoek. Eenige oogenbiikken voor het vertrek van de stoomboot deed het geronk van eenen motor eenieders aandacht opwekken. Het was de vlieger Gobé, die van Temsche kwam gevlogen met eene snelle vluch t hoven de Schelde, ter hoogte van de bocht van Austru- weel zwenkte, om dadelijk even vlug terug naar "c-rr.sche te keeren, de Soheldestroom volgende. NEGENDE BRIEF Donderdag avond. Allerlei onsamenhangends. Wat zijn ze toch vriendelijk die Italianen Ze nemen afscheid van malkaar en zeggen a dio, kee ren zich nog eens om en maken een schoon saluken met de hand, terwijl ze dan zoo zoetekes lachen kunnen. Al de daken bestaan uit eene dubbele rei pannen; is er eene bovenste pan kapot, moe ten ze toch nog geen rliumalisme vreezen de onderste is nog heel. En dat in een land waar ze nu sedert zes maanden geen druppel regen gevoeld hebben Hier koopen de werklieden een gazet, en als zij ze gelezen hebben maken ze er zich nen ronden hoed van. Zoo ziet men gansche ploegen werken. De winkels zijn hier maar een voorschoot groot. De binnenhuisjes zijn zoo duffig en vuil als 't maar kan zijn. Ze hebben niets dan eene breede deur in den voorgevel, geen vensters in het deurgat hangen ze dan nog een gordijn dat maakt de kamers nog don kerder. Daarbij schuurt dat vuil volk van zijn leven niet. Zindelijkheid en Italiaan zijn twee dingen die vloeken op elkaar. De kamers zijn onbeschrijfelijke rommelhokken die meer aan stallen dan aan woonvertrek ken doen denken. Ze genieten nooit licht en lucht. En de buitengevels der huizen zijn allen zoo bruin als het vel der bewoners. Hier komt nooit een verfborstel aan don muur. De kleermakers, de schoenmakers enz. zitten aan de deur te werken. En wat zijn de straten hier eentonig Te Rome, bijna geen trams. Drinkgeld kent men hier ook toch is men met weinig tevre den hier is zoo weinig geld. Zoodra ze hoo- ren dat we Belgen zijn, zijn ze nog zoo lief, de mensehen hier ze bekijken ons als kwa men we uit een wonderland. En Belgique, beaucoup d'argento, beaucoup, zeggen ze, Italië pauvre rnulto pauvre Zou dat M. D. zijn die ze zoo bederft Vóór een paar dagen werd er 's avonds hier en daar eentje gepakt natuurlijk. En ieder trakteerde al nen keer. Zeg, gargoh, liior is pieco decom franka met porboria te zamen 6 fr. Si signore, en de gargono bracht 4 lire. Opgestaan en aangegaan maar onderweg dat vreemde geld eens nauwkeurig bekeken. Maar, man, dat zijn slechte, doorslechte stukken. Dat ge dat niet gezien hebt Ja en 't is geen avance om terug te gaan. Wacht, zegt onze man, 'k zal't in nen ande ren café den garqon in zijn pinken stoppen, 't Geen dan ook gebeurde. Of deze gefopt was Nu, ongeluk heeft men altijd op reis, de eene laat zijnen Boedeker pikken, de andere zijnen gouden bril, nog anderen hunne verre kijkers. Maar dat een ongeluk nooit alleen komt, zou men later best te Asch kunnen vernemen. Daar zal nog lang over verleden Dinsdag gesproken worden, over de 260 pauzen die allen tegelijk in de parochie hunne intrede zullen doen, met die honderden medailjekens. Dat was der. dag der ontvangst bij Z. H. Pius X. De kat was 's morgens reeds op de koord gesprongen.Werden daar ergens geen kosters builengesmeten, zoodat de H. Pastoor geen mis kon lezen Aardig volkje. Daarbij zijn we in het land der Cavalloria citadana, men weet niet waar men ze betrapt. Het is in alle geval, niet multo rigoletto. Bij ons bleven de aschepoetsters aan den haard zitten; bier is dat kleine volkje getrou wer 't gebeurt dat het u zelfs in vollen dag nog bijblijft, 't Is zoo iels als eksteroogen en tandpijn. En als de companie dan zit te wachten en op u roept, zoodra ge uwen neus vertoont, en ge hebt nog geenen koffie gedronken, wat doet ge dan Wel simpelijk meetrekken Kan een maagsken zoo hard schreeuwen als Aalstenaars die op reis zijn Ja maar, mijnheer, 't ging naar den Paus, en men moest zijn pasport hebben en dat was er nu niet Rap 4 maal naar 't 4dö verdiep op ep af, niets te zien Daarbij de horlogie kapot. Straks een ander gekocht van 8.25 fr. (ze gaat met den wind zegt de H. Pastoor,'k heb 't spel moeten bewonderen heel curieus van werk, echt italiaansch). Wat nog italiaanseh is. dat is Klein zijn van was. Maar als ge naar den paus gaat, is dat toch heel ambe- tant. Wat is dat echter voor den dappere, die geraakt waar hij wil, ja. Met pak en zak, met 260 portretten van den paus, met papie ren tuig van alle slag, kan men zoodanig van vermoeienis neerploffen voor zijne Heilig heid. dat Hij u ook den ring laat kussen. En dan zijt ge zoowel als de hoeren van het inrichtingskomiteit. Klein maar slim gaat bliksems goed samen. Zoo maakte de zonneschijn van het laats! uur allen regen goed. En als ge dan nog op den hoop toe gefeliciteerd wordt lijk deando ren, dan zijt ge in den hemel. Te Rome is 't 's avonds nog al druk in hel Corso Umberto, en op do Pirza Colonna (beide togen het hotel de Milano, waar velen onzer vernachten). lt Is daar dat men uit rust van de vermoeienissen van den dag. Een beetje pantoffelparade, net als bij ona onder do Boompjes, zou eon Rotterdammer zeggen. De oude Romeinen gingen gewoonlijk blootshoofd uit de moderne dragen alle strooien hoeden, weinigen eene pet. Wat voeren die Aalstenaars tegenwoordig een correspondentie Op een oogenblik zijn de inktpotten hier leeg. En naar ik verneem, worden er hondorden kaarten verzonden die hun spoor bijster worden. Beware of car- tapikkam. Die Ilaliaanders leven van diefstal en luiheid. 't Schijnt dat er Woensdag avond een zang- en dansmatch heeft plaats gehad. Spijtig dat het uur wat slecht gekozen was juist middag bij onze tegenvoeters. 'tWas anders heel wel voor de rare wandelaars die een luchtje schepten. Ge moet niet zeggen die of die iedereen smaakt hier liet volle genot zijner vrije dagen. 'k Geloof dat men dat leventje op zijn roomsch zou kunnen gewoon worden. TIENDE BRIEF. Vrijdag. Vertrek uit Rome. «Rome verlaat men niet op één dag, zoo schrijft Schaepman aan Alberdingk Thijm; dat is met een ad dio on met een stapjen in den spoortrein niet afgedaan. Wie Rome eens gezien heeft, verlaat het eigenlijk nooit. Ik draag al het schoone van Rome,St-Pielor en het Pantheon, het Coliseum enden Pala- !ijn, de Catacombe en het Vatikaan, de hei ligen en de bloemen, de zon en den hemel, dat alles draag ik nu in mijn hart. 't Gaat er nooit meer uit. Deze gedachten hielden ons bezig toen we in liet late nachtuur weder ajlen te zameu RoAie verlieten, zij die van daags te voren een uitstapje deden naar Napels en Pompeï en zij die, te zeer vermoeid door het lange, afbeulende reizen, liever in rust en kalmto een dag langer te Rome van de verhevenste poëzie genoten die daar spreekt uit de hoog ste kunst. Door weelderige landouwen kwamen wo te Florentië aan, bezochten deze heerlijke slad met hare rijke museums, hare kathe draal, hare kerken. De kerk St-Cruce bevat het graf van Dante. Machiavel, Rossini, den weder tot het catholicismus bekeerden en vermoorden graaf von Stolberg, van Cheru- bini, Donatello, Galileus, den beroemden sterrekundige, van Michel Angelo die rust neven Dante, van Charlotte Napoleon Bona parte, van Julie Clary Bonaparte, enz. enz. In het klooster San Marco, verblijfplaats van Fra Angelico en SaVonarolla, bewonderen wij den heiligen kunstenaar in al zijne vlucht, net zooals we Memlinck maar leeren kennen te Brugge in het St-Janshospitaal. A propos van Napels. Ge bobt daar dien vuurspuwenden Vesuvius. Dien zijn lijf nen keer beklimmen is een ander soep dan het bestijgen van het belfort te Aalst, 't Kost ook wel een hal ven kluit meer zooals ge zult hooren. Ze waren gevijven en lieten Cook's agent akkoord maken dat gids en paarden en go- leiders zouden meegaan voor 90 fr. Eens dat ze boven waren, te midden dor brandende lava, ver, ver van alle levend wezen eischten de bandieten betaling van volgende rekening. We geven ze over tot richtsnoer van latere Vesuyiusbestijgers. Vervoerkosten te paard voor 5 personen fr. 90,00 Stalknechten 2,00 Begeleiders tot den berg 12,00 Drank voor het gezelschap 13,00 Dragers 85,00 Gids, voiture, funïculaire 22,00 Onvoorziene 9,00 fr. 233,00 per persoon fr. 46,60. Daarbij nog 10 fr. voor 5 inslalanékens. En 't schijnt dat men op zulke hoogte niet veel goesting krijgt om over prijzen te rede twisten, en zelfs gaarne, heel gaarne de vin- gerkens van die kerels invet. Neen. dan had den zij, die te Rome de cinemas bezochten een heter programma opgevat. Ze kregen wel is waar al do mooiste zich ten uit België te bewonderen en vonden het toch zeer leuk. In den vreemde ontroert u toch zoozeer de minste herinnering aan de lieve heimat. A propos, gisteren avond gehoord, bij het verlaten van den cinema. Twee straatzangeressen, met mandoline in do hand, geven daar katoen, «O Sla Lucia »v

De Volksstem | 1912 | | pagina 1