Helena liddleton BUITENLAND. NIEUWSBERICHTEN. Hst H. SakraiiiGntskoiigres te Weeiieii. Vresselijk fatmlletoma ts AnglGïir-Mj-LEik. Het echtelijk drama 2 DE VÓLKêSÏÈM Ik zeg aan den vriend Viclor, Mo dunkt, dat ik die wezens nog gezien' heb in Do Riche en hij Sis Buutnont met Aalsl- kermis Dat zullen wij gauw welen antwoordt hij daarop en zich tot eene dier vrouwen wen dende Do est era Senora De Palmada-Plaisance klonk het ant woord en gansch nieuwsgierig keek zij den toerist aan. 'k Was ook fel benieuwd om te zien wat de kameraad nu ging vertellen. Hij hield zich tevreden met eene Aaah ja en weg was hijOf wij gelachen heb ben met dien Italiaan VAN ONZEN BIJZONDEREN BRIEFWISSELAAR Weenen, 13 Sept. 1912. Ilc schrijf u van uit een waren mierennest, de algemoene uitroeping is hier Nooit heb ik zooveel volk gezien En alle treinen bren gen er nog aan En van alle kleuren En met alle slag van treinen. Eigenaardig en soms heel schilderachtige kleeding. Tyrolers, Hongaren, Saksen, Bohemers, enz. enz. Men vertelt ons hier dat malle parochiën van Oostenrijk het volk tot deelneming- aan het Congres is, aangewakkerd geweest door triduums, misiën, enz en zien wij ontel bare Herders aan het hoofd van een deel hunner kudde de stad binnenkomen, in den mn van onze godvruchtige bedevaarten naar Oostakker. En velen dezer godvruchtige bedevaarders zijn geladen zooals lastdieren, met slaapgerief en ander. En dat alles tot vereering van het Allerheiligste Sakramont Onmogelijk aan uwe talrijke lezers een oppervlakkig gedacht te geven van al wat er, ter gelegenheid van het Congres plaats heeft. Ik wil hun nochtans eenige bijzonder heden mededeelen over éénen dag. Woensdag had van 4 lot 7 uren 's avonds de plechtige openingszilling plaats in de Rotondeeen zaal waar 10,000 personen kunnen zitten en waar daarbij nog velen rechtstonden. Die zaal is gebouwd in 1873 ter gelegenheid der groote wereldtentoon stelling van Weenen, en staat builen de stad in den Prater, een parkje van 1712 hectaren. Die ruime zaal was opgepropt met volk En welk volk Daar waren talrijke leden der Keizerlijke familie, vertegenwoordigers van den oudsten en macliligsten Oostenrijk- schen adel, ministers en staatsmannen, en aan het hoofd van dat uitgelezen publiek, de pauselijke afgezant omringd door honderden kerkvoogden en kerkprinsen, bisschoppen en kardinalen En al dat volk had maar één hart en maar een doel Zijn geloof belijden en het H. Sacrament vereeren En tevens den Paus der Kindercommunie, in den per spon., van. zijnen-afgezant toejuichen Hóe' gevoelt mén zich fibrhet waai- geloof te bezitten, als men zulke betooging ziet, als men den Burgemeester der machtige stad Wednep. in den naam der bevolking, ppen- bare belijdenis van zijn geloof hoort afleggen, als men die mensckenzee den pauselijken gezant op een oorverdooveud handgeklap ziet en hoort onthalen Zoo iels moet men zien Dat schouwspel is onbeschrijflijk Hoe lier gevoelen wij ons ook, als wij over die onveizienbare vergadering twee slem- men hoorden weerklinken, om de Katholieke Belgen zoo dierbaar die van Mgr Hevlen bisschop van Namen, die als bestendige Voorzitter van het Inrichlingscomiteit, de eer genoot die plechtige zitting te openen en die van Adv. Valentin Brifaut, die (in de plaats van M. Helleputte, belet), in naam der vreemde congresleden het woord voerde. 's Avonds had eene algemeone godsdiens tige zitting plaats in de St. StephanusKerk de hoofdkerk van Weenen. Reeds lang vóór den aanvang dor plechtigheid was het on mogelijk een plaatsje to vinden. De kerk 83° vervolg. Helena, spreek zoo verwilderd mot. Ik kan geone woorden van hoop of van verster king uitspreken, indien gij die zwakheid van u niet verjaagt, —f indien gij niet strijd tegen eenen drift, .eenen drift in zondè begonnen, en dio enkellijk op vernieling kan uitkomen. Alice, ik zweer bij al wat heilig is, ik zweer, zóoals ik het op mijn sterfbed zou doen, dat ik uw echtgenoot niet bemin, en dat nu... O dan hebt gij slecht gehandeld f Gg hebt hem nooit bemind, eu nochtans hebt gij hem gezocht,zijne gevoelens opgewekt, totdat zijn karakter, dat goed was, onstuimig ge- wordon is zijne bleeke wangen zijn nog blocker geworden. Gij hebt hem nooit bemind, en gij hebt hem al zijne plichten doen verge ten. Gij hebt zijn hart van mij, van zijn kind van zijn huis afgerukt, en dat acht gij niets In uwe boosheid hebt gij zijne liefde en mijn geluk ontnomen gij hebt er mede gespot, en liet vernietigd. Oh Helena, dat God met u medelijden hebbe, want gij zijt inderdaad zeer plichtig - Ik ben misdadig en plichtig geweest. Alice maar niet op de wijze, dio gij denkt. Geloof mij, er ligt in dit alles een geheim, dat ik niet durf veropenbaren. Oh! ja, er lag een geheim in die lucht,die wij inademden, in de woorden, die wij tot elkander spraken, in ons leven, en in onze harten. Mijne grootmoeder beeft en verbleekt wanneer gij genoemd wordt, of wanneer uw rijtuig in de straat voorbij rolt; en nu nog was eivol, en meer dan de helft der steeds toegestroomde menigte moest teleurgesteld terugkeeren. En nochtans dat praclitgebouw is 108 meters lang en 28,20 m. breed. Dat eeft ons een gedacht van het getal personen die daarin kunnen staan Donderdag voormiddag hadden de Belgen, die ten getalle van 1300 het Congres waren bijgetreden, eene vergadering in de Laim- grubenkircheook St. Jozelskerk genaamd. Z. D. H. Mgr Heylen zat voor.Het bisdom Gent was daar met eer vertegenwoordigd door den zeer eerw. Kanunnik Van den Gheyn, die in de besprekingen een gewichtig deel nam, en door den Z- E. Heer Noterman, deken van Weileren, die met zijne gekende welsprekendheid, een prachtig en practisch verslag- voorstelde en verdedigde. Mocht het nu maar Zondag 15n Sept. schoon en helder weder zijn Dat is de algemeens wensch want vandaag Vrijdag regent het hier met plassen. Een verschrikkelijk drama gebeurde in den nacht van Zaterdag tot Zondag, te An- gleur-bij-Luik. In een huis der Eikenstraat woont Arnold Claessons, 50 jaar, schoenmaker, maar die des avonds nog de lantaarnen op den open haren weg onlsteekt, met zijne vrouw Rosa Ambroise, 46 jaar, een weinig arm van geest en twee kinderen eene dochter, Maria, 14 jaar, eene stom-doove, en een zoontje van 8 jaar. Zaterdag nacht keerde Claessens huis waarts van zijne ronde. Hij bemerkte zijne vrouw voor een geopend venster. Zij be weerde niet te kunnen slapen,tengevolge hel gerucht van een familiefeestje, dat bij buren plaats had. Daar hij haar wilde dwingen het venster te sluiten, greep zij een mes. en plofte het haar man in de keel. Het hoofd verliezende opliet zicht van bloed, vatte de man een revolver vast en vuurde tweemaal op zijne vrouw, die, in den schouder getroffen, hui lende op de vlucht sloeg. De echtgenoot, in de slaapkamer weer- keerende, vuurde dan op do slapondo kindo ren. Vervolgens nam hij de brandende petrool- lamp van de talel en wierp ze op het bed zijner kinderen. De moeder het noodlottig schijnsel van den brand ontwarende, wilde hare kinderen ter hulp snellen. Slecht bekwam het haar: zij werd op revolverschoten onthaald, eet: kogel drong haar zelfs in deh arm. Zij'vlood als- krankzinnig weg-, luidkeels am hulp schreeuwende. .Buren snelden langs alle kanten toe, en gelukten erin, na ei lahgiiurige worsteling, den uitzinnige te overmeesteren. Een akelig schouwspel wachtte hun in de woon Men vond liet knaapje dood uitge strekt; de halsslagader was met een ynes doorgesneden. De man had ook met een mes zijne kinde ren aangevalleu. Na lange opzoekingen trof ir.en de doof stomme aan, die op het dak was gevlucht, liet aangezicht doorkerfd met messneden, en met twee kogels in het kinnebakken. Allen werden overgebracht naar het Beiersch gasthuis. Zondag morgend verklaarde Claessens zich niets meer te herinneren vanaf het oogenblik, dat zijne vrouw hem den mes steek toebracht. Hij werd in tegenwoordigheid gesteld van liet lijk van zijn zoontje en een roerend too- neel had er plaats. Dan werd hij in de Sint Leonardgevangonis opgesloten De toestand der stom-doove is vrij erg; wat betreft de moeder, men hoopt haar nog le redden. Frsiiiltrij k Auto-camion in de Seine. Vrijdagmor- gend kwamen twee auto-camions op de brug te Puteaux. Ingevolge eene verkeerde bewe ging reed een der rijtuigen op hot voetpad, verbrijzelde de ijzeren afsluiting en viel in de Seine. Gelukkig kon de chauffeur zich zwem mende redden. Men poogt nu de auto op te visschen. Het wassende water. Men meldt dat de Marne en de Aisne op onrustbarende wijze wassen, zoodat hunne wateren de streek van Vitry-le-EranQois en St-Menehould dreigen te overrompelen. Uit Antibes wordt ook gemeld dat de Meurlhe op verschillende plaatsen over stroomt. Diiitscb-laiid. Zeeramp. De stoomboot en Kameroun van de Woermann-lijn ging geheel verloren tijdens haar tocht van Hamburg naar Afrika's kust. De bemanning landde te Monrovia. Logenstraffing. Eene officieuse nota zegt De Miincbener Post heeft naar aanlei ding van het verblijf van koning Manoel in onze stad zoogezegde onthullingen meege deeld over een Beiersch-Portugeesch com plot, voor doel hebbende de monarchio in Portugal te herstellen, complot waarin de hertogin Maria-Josefa van Beieren zou be trokken zijn en waarvan baron Hertling, minister-voorzitter, op de hoogte was. Dit nieuws wordt tenf stelligste gelogen straft. De krijgsbewegingen. De keizorlijke krijgsbewegingen zijn Vrijdag te 10 ure 's morgens gestaakt. De keizer heeft ze dan tamelijk breedvoerig gekritikeerd. Uit Stuttgart word gemeld dat de krijgs bewegingen van het 13* legerkorps zijn opge schorst wegens de vertraging in den oogst. De duurte van het vleesch. Eene con ferentie over de duurte van het vleesch is door den Rijkskanselier belegd, onmiddellijk na zijne terugkomst. Beslissingen aangaande dit vraagstuk zijn op handen. De phonograaf bij den postdienst. De inschrijving der loopende rekeningen ge schiedde, ter Berlijnsche post, gedeeltelijk met de hand, gedeeltelijk metrekenmachines. Om tijd te sparen, werden proeven genomen met phonograafrollen die de opgezegde reke ningen opnemen. Die rollen woiden bewaard in kasten en dragen eene elikelte waaraan ze gemakkelijk kunnen erkend worden. Elke kast bevat 1100 rollen. Ee:ie rol kan lot. 500 aanwijzingen behelzen. De rollen worden bewaard gedurende drie maanden, daarna op eene machine gezet die er eene laag van een milimetcr afneemt. Vervolgens worden ze terug in dienst gebracht. Die verrichting^ kan een honderdtal malen worden herhaald: Met dit stelsel kunnen ongeveer 100 reke ningen per uur opgenomon worden, j Engeland. Christabel Pankhurst te Parijs. In zijn nummer dezer week, meldt het tijdschrift Votes For Women dat miss Christabel Pankhurst, leidster der beweging voor vrou wenstemrecht, die voortvluchtig is, zich schuil houdt te Parijs en van daar uit zal blijven leiden. Miss Pankhurst kan niet uit geleverd worden wegens de op haar wegende beschuldiging van samenzwering. Sedert hare vlucht, schreef miss Pankhurst bijna al de artikels van liet blad der suffragetten. Oostenrij R. Uitdrijving van Servische officieren. Eene commissie van Servische officieren, be last met den aankoop^ in Hongarië, van paarden voor de Servische ruiterij, werd uit gedreven bij bevel der Oostenrijksche rogee- ring, onder voorwendsel, dat de overheid niet ingelicht was omtrent de officieel© zending der commissie. Uil het onderzoek ingesteld door de Servische regeering, blijkt dat dit verlaat de kleur uwe wangen, en uwe lippen beven als ik van haar spreek. Henri trouwde met mij, een onnoozel kind gelijk ik sedert dien gehoord heb dat mannen, rijke en edele bruiden, om hunnen staat en rijkdommen huwen zonder mij te beminnen, of zonder zichzelven minnelijk te maken. Hij haat Robert Harding en verwenscht hem stil wanneer hij hem ontmoet, en toch spreekt hij hem beleefd aan hij offert hem geld, dat hij veracht, en geschenken, die hij weigert. Gij zegt, dat gij ITenri niet bemind,gij zweert het,en nochtans zit gij dagelijks uren lang bij hem,en wanneer hij bij u niet geweest was, hebt gij hem ge roepen. Gij hebt hem in het geheim geschre ven en zijt bleek geworden wanneer uwe brieven ontdekt waren. Oh er is in dit alles een diep en afgrijselijk geheim gelegen wij hebben zoodanig in de duisternis geleefd, dat wij schier vergeten hebben wat licht is. Ik verdook mijn aangezicht in mijne han den de kracht van Alice's woorden had mij ter neer geslagen Ik was niet bekwaam haren onderzoekenden blik te verdragen. Er heerschte tusschen ons eene langdurige stil zwijgendheid. Daarna stond ik op om te ver trekken. Terwijl ik mij verwijderde, de oogen ten gronde gevestigd, zeide ik Gij bidt voor uwe vijanden, bid voor mij. Gij bidt voor degene, die in ziel en lichaam lijden, biil voor mij. Gij zult nooit begrijpen welk gelijk en ongelijk gij heden gehad hebt, doch gij zult geen ongelijk hebben, wanneer gij God voor mg bidt, want Hg heeft mij met al zijne strengheid beproefd al zijne macht heeft Hij tegen mij uitgewerkt, en ik sta om te be zwijken. Ik verliet haar, en sedert dien heb ik dat engelenwe/.en,die bleeke en vernielde gedaan te nooit meer teruggezien, noch de klank voorval veroorzaakt werd door de schuld van den Servischen gezant te Weenen, die naar Belgrado zal worden teruggeroepen. De dichter Vrohlyky. De begrafenis van den Czeekschen dichter Vrohlyky, heeft gis teren te Domazlice onder grooten toeloop plaats gehad. Het lijk was op het stadhuis tentoongesteld. De burgemeester sprak eene redevoering uit in 't bijwezen van afgevaar digden van de stad Praag, der Czeeksche Academie en der Maatschappij van letter kundigen. Eene overgroole menigte volgde het lijk naar de statie, van waar het naar Praag gezonden werd, waar Zaterdag de lijkdienst plaats heeft. De Duitsche p^rs bevat zeer lofrijke arti kels over den overledene. £4,13. <51 Verbod van verblijf. 24 arbeiders-afge vaardigden, tijdens de laatste werkstaking- der hakkers te St-Petersburg aangehouden, zijn in vrijheid gesteld. Op bevel van de policie moeten die werklieden St-Petersburg binnen de drie dagen verlaten. In academie of vestingsteden mogen zij evenmin verblijf houden. Verrussing van Finland. In de oogen der Russische regeering is Finland nog te onafhankelijk. Do verrussing- wordt dah.ook met zooveel krachtdadigheid doorgedreven, dat Finland eerlang eenvoudig eene Rus sische provincie zal wezen. M. Seyn, alge meen© gouverneur van Finland, stelde daartoe een programma op, behelzende eene wijziging van muntstelsel, bepalingen be treffende de pers en do behandeling van Fin- sche politieke processen door Russische rechtbanken alsmede de aanhechting bij Rus land van de tw ee groote distrikten Nykyrka en Riwinebb. 3D> ene a-ïi arRie n Geen Engelsch-Russisch-Deensch ver bond. Als gevolg op een artikel van den Londenschen Observer zinspolend op de mogelijkheid van het sluiten van een En- gelsch-Deensch verbond, verklaarde de Deensche hoofdminïster aan het blad Natio nal Tidende dat bedoeld artikel geheel uit de lucht gegrepen is, dat Denemarken onzij dig wilde blijven in alle gevallen en dat de huidige regeering het behoud dier onzijdij beid lot haar plicht rekende. Zwitserland Algemeene werkstaking te Lausanne. Eene algemeene werkstaking werd te Lau sanne uitgeroepen als verzet tegen de aan houding van den anarchist Luigi Bertons. Benden doorluopen de stad. Een gevecht ont stond tusschen policie en werkstakers. Een groot getal aanhoudingen werd gedaan. ereenig-dLe-^tateii De hooeste wolkenkrabber. Te New- York wordt thaiïs liet hoogste gebouw vol tooid dat'Hot heden werd opgericht, de Woolwó'rth BüildiHi/ V hetwelk zich ver heft tot op 780 voet boven den grond. De huurders betalen samen ongeveer een mil- lioen dollars per. jaar. Het gebouw telt 50 verdiepingen. Er is een pompierspost, twee apothek ©rijen, eene badinrichting, twee bars. drie spijszalen, drie geneeskundige kabinet ten. eene inrichting voor tandmeester en vroedvrouw. Het werd gebouwd door Fran sclie kapitalisten. Merkwaardige uitvinding. Graaf L Szechenavi, echtgenoot van Gladys Vander- bilt, deed eene merkwaardige uilvinding op liet gebied van onderzeesche draadlooze tele grafie. Hij werkte daaraan sinds jaren. Hij wil zijne ondervinding uitbaten en slichtte met dit doel de Submarine Wireless Company gevestigd te New-York. Die maatschappij beschikt over een zeer aanzien lijk kapitaal en werd opgericht te Albany, na bet gelukken der beslissende proefneming. De marine sekretaris Meyer, die zeer veel belang stelde in de uitvinding, stelde ter beschikking van den uitvinder een torpedo boot in de haven van Newport. Een Amerikaansch bericht. Naar da Globo verneemt, vertelt de San Frankisco Cali. dal een dokter te Denver voor een blin den lijder vorlof heeft gevraagd, bij eene te rechtstelling tegenwoordig te mogen zijn en, zoodra de dood is vastgesteld, de oogen van den terechtgestelde uit de kassen te mo- en nemen, om die vervolgens bij den lijder, wien de blinde oogen wordon ontnomen, in te voegen. De dokter maakt zich sterk den blinde aldus ziende te maken. harer stille en deftige spraak gehoord. Doch indien er een heilige is, die mij op de wereld verdedigt of een engel/die voor mij inden Hemel bidt, zij is het, wier leven ik verbitterd en wier liart ik gebroken heb. XXIV. Brief van Henri aan Helena. Mevr. Middleton meldt aan Helena het overlijden van haren oom. Gesprek tusschenIlenri en Helena. Zij valt hem te voet om van haren eed ontbonden te wordenen wordt door Edward betrapt. Edward verjaagt haar uit zijn huis. Bezoek van Helena aan Alice, icier zoontje overleden is. Verioijtingen van Mevr. Tracy. Brief van Mevr. Middleton. Helena verlaat haar huis en vertrekt naar eene onbekende plaats. Ik begaf mij naar huis, en binnen gekomen zag ik eenon brief,waarop ik Henri's geschrift herkende, op de tafel liggen. Ik nam hem met mij in mijne kleedkamer, en Da de deur dicht gemaakt te hebben, ontsloot ik hem met bevende hand, en las het volgende Gij verkiest niet mijne brieven te heant- woorden, en ik ben van uw buis als een ver velenden bedelaar weggezonden. Mijne zuster verkeert in de diepste droefheid, en vruchte loos hoop ik door u eenige tijdingen van baar te ontvangen. Gij speelt een gevaarlijk spel, indien gij u door zulke kleinmoedige beleedi- gingen van mij denkt te verlossen. r Ik ben moede alleen te lijden en het leven is niet lang genoeg, oiii het in den hevigen strijd, en de bartverteei'ende ontsteltenissen, in welken wij ons gedórig bevindoD, te ver slijten. Aan alle dingen komt een einde, en indien gij nog vier-en-{;wintig uren met mij den gek houdt, zult gij het u tot bet uur uwer dood beklagen. Heb ik u niet gezegd dat de tijd zou komen, op welke,u indieD gij mij niet had leeren beminnen, gij mij zoudt moeten haten Mijn laatste brief aan Henri was hem niet besteld geweestik begreep het duidelijk, en met wanhoop; wantik had hem zoo smeekend en zoo biddend opgesteld, dat zijn hart moest bewogen zijn. Al mijne hoop lag daarin en nu had de schijnbare verachting en de onge voeligheid mijns gedrags hem in die wreede gramschap geworpen, die ik zoo sterk vrees de. Ik begreep dat ik hem, kost wat kost. moest bevredigen, en in de uitleggingen, die ik hem opzond, was er meer verschooning dan beschuldiging, meer smeekingen dan be rispingen. Ik sprak hem meer als een belee- digde vriend dan als een onbarmhartige vijand aan. De dag was reeds gevorderd, eer ik mij kon overtuigen dat de opstel mijns briefs wel genoeg geschikt was om hem te bedaren en te verzoenen nochtans dierf ik het slechts wagen hem op te zenden. Ik gaf hem met bevende hand aan den dienstbode,en verzocht hem eigenhandig aan M. Lovell le bestellen daarna kwam de nacht met zijne lange duistere uren, zijnen rusteloozen slaap, en zijne wa kende ellende. Hoe was het mogelijk, dat ik 's anderen daags 's morgends in de zware lucht en in de duisternis geene voorteekens zag van hetgeen dien dag zou aanbrengen Hoe was het moge lijk, dat, bij 't intreden der kamer van Ed ward, en het aanschouwen van elk voorwerp dat mij zijne beeltenis herinnerde, ik mg niet ongelukkiger dan naar gewoonte gevoelde?— Waarom verlangde ik naar zijne terugkomst niet of waarom vreesde ik ze met geenen meerderen angst dan daags te voren en wanneer ik zijn afbeeldsel tegen mijne lippen TE VORST Nadere bijzonderheden M. Paul J..., de wisselagent op den AI- sembergschen steenweg, die, na zijne vrouw gedood te hebben, zich poogde te zelfmoor den, bevindt zich nog altijd in het gasthuis van Vorst. Zijn toestand is verbeterd en de dokters die hem verplegen hopen hem te kunnen redden. Hot drama zou, zooals wij reeds meldden, toe te schrijven zijn aan voorbijgaande geldelijke moeilijkheden. De echigenooten J... hadden een kind, een meisje van 7 jaar. M. Paul J... werd geboren te 's Graveil» brakel, in 1874. Zijne echtgenoote, Fanny R..., die Vrij dagnamiddag den geest gaf, werd geboren t© Elsene, in 1877. Het parket stapte Zaterdag-namiddag ander maal te Vorst af en onderzocht de kamer waar het verschrikkelijk drama plaats had. In het bureel van den wisselagent, werden de brieven en boeken in beslag genomen. In het bijwezen der magistraten, deden de wetsdokters Hégeren Bolliedelijksohouwing- van Mevr. Paul J..., waaruit schijnt te blij ken dat de arme vrouw inderdaad door baren man werd gedood. M. J..., oud-lid der Beurskommissie, werd in de financieel© wereld zeer geacht om zijne eerlijkheid en zijne nauwgezetheid in han delszaken. Men denkt nochtans dat zijn geldelijk© toestand in den laalslen tijd moeilijk was geworden, want aan verscheidene zijner vrienden deed hij zijn inzicht kennen zich te zelfmoorden, doch allen spraken hem geduld en moed in. In de Bours, werd Vrijdagmorgend een© inschrijving geopend ten voordeele van het ongelukkig kind der slachtoffers van dit drama. Spoedig werd de lijst met talrijk© handteekens hekleed en voor eene aanzien lijke som ingeschreven. Dit bewijst dat M. J... de achting en de genegenheid zijner kol lega's genoot. Brussel. Dpodelijk tramongeval. Een smartelijk ongeluk is Zaterdag morgend rond 8 nre gebeurd op den ALlsembergscheu steenweg, ter hoogte van het park van, ,St- Gillis. Tijdens dé maneuvers om bet fram- rijtuig* öt-Gillis-Park-NoorÜstatie op d© goede baan te brengen, werd do ontvanger Hombroeckx, wonende Westfalenstraat, t© Elsene, ten gevolge van eenen misstap, bij het afspringen, onder het zware voertuig geslingerd.Een der wielen reed hem over den buik en de ongelukkige werd doodgeplet- terd. Zijn lijk werd naar het politiekantoor op eenige stappen van de plaats der ramp gelegen en van daar naar het doodenhuis van Vorst overgebracht. De ontvanger Hom- broeckx, die 33 jaar oud was, laat een© weduwe en drie kleine kinderen achter. In den muil van den wolf. Een man van St-Genius-Rhode, laatst gewoond hebbend te Luik,werd vruchteloos opgezocht nadat het parket dezer stad een aanhoudings mandaat ten zijnen laste had afgeleverd wegens aflruggelarij. Vrijdag avond vroeg hij in het kommissariaat der Regentiestraat drukte, waarom vloeiden mijne bittere tranen niet meer dan vroeger De post kwam aan met brieven voor mij brieven van over zee. Een zwart zegel sloot een van hen, en zoodra ik dit bemerkte, dacht ik dadelijk dat mijn oom overleden was. Een overvloed van zuivere en heilig© droefheid, zooals er nooit in mijn hart onstaan was, deed mij voor eene wijl do vrees en de smar ten mijner eigene ziel vergeten. Zijnelaatste woorden,zoo schreef mijn© tante, waren over u. Hij richtte zich met moeite in zijn bed, en deed zich geweld aan om uwen naam uit te spreken na een© tweede poging, voegde hij er bij Zeg haar dat zii Edward gelukkig make daarna hield hij gedurende eenige minuten mijne hand in de zijne, en gaf ze eenmaal eene drukking zijn gelaat veranderde en hij stierf in vollen vrede. Oh mijne Helena, sterven moet erg en vreeselijk wezen voor degenen, die in d© wereld zonder God geleefd hebben maar sterven gelijk hij is niet wreed want zijn leven is, zooveel een menschelgk leven kan zijn, schuldeloos en onberispelgk geweest zijne dood was inderdaad de dood des recht vaardigen.... Ik overlas tweemaal tante's brief,en opende dan dien van Edward. Hij had Hyeres niet be reikt vóór mijns ooms overlijden, en had Mevr. Middleton op hare terugreis naar Enge land ontmoet. Hij was met haar op weg naar huis, en rekende eenigo dagen voor haar, den drie en twintigste der maand, in Londen aan te komen. Hg zegde dat zg door het verlies dat haar getroffen had, hevig aangedaan was, kalm nochtans en onderworpen, maar zeer gejaagd om bij mij te zijn. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1912 | | pagina 2