c YmVl HU 'T ticio iihkE mn O O c3 13 J&. £3- B 23 A. 23 Eucharistisch Congres te leper Geheimzinnige zaak Bascsnti Belgi a Venszia Achüienda Jaar-gang n' 21Q 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 16 September 13(2. ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 flanken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds, $§F «9 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. A BUP.EELEN TE BRUSSEL j TE AAL5T 728, Steenweg van Waterloo, 728. j Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ, Van Nuft'el-De Genat. AANKONDIGINGEN s KI. aanb. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) Ir. 0.50 4® bladz. (de regel) Ir. 0,30 Finunc. aankon, (per regel) Ir. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regol) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel)-fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 In een onzer vorige hoofdartikels haalden wij aan van den oenen kant, het slavendom en het proletariaat en van den anderen kant, het patriciaat en den geldwoeker. Wij hebben toen gesproken over eene reeks typieke bijzondere gevallen. Thans willen wij onze achtbare lezers en geëerde leze ressen een meer algemeen overzicht geven over den algemeenen toestand van het geldbezit in eenige landen. Thomas Shearman schrijft 6310 Amerikaansche millionnairs bezitten samen 86 milliard en half, hetzij meer dan het derde van de nationale for tuin. In Engeland zijn er 7500 a 8000 bevoorrechte fafniliën die een totaal rente-inkomen hebben van 3 milliard frank. Over 10 jaar waren er in de wereld 700 personen die meer dan 25 millioen bezaten. Eene Amerikaansche tooneelspeel- ster heeft aan de nagels barer handen en barer voeten 165 diamanten voor eene waarde van 100,000 fr. In Frankrijk zijn er op de 40 mil lioen inenscken, 2,296,000 die niets doen, die zooals een Doorluchtige Kerkvoogd zoo scherphekelend ze noemde, echte parasieten zijn. 1015 Franschen hebben een fortuin boven de 5 millioen. In Duitschland zijn er 7409 mil lionnairs. Daarvan wonen er 3108 te Berlijn. In Engeland hebben wij nog de groote grondbezitters Hertog van Northumberland beeft 72646 Ha. gronds, Hertog van Argyll 70,000 Ha, Hertog van Buccleugh 185,000 Ha. en de Hertog van Sutherland 438,398 Ha. land. Kuntg'u zulke oppervlakte voorstellen, bevriende lezers 1 En dan wat uitbreiding, maar ook wat wanverhouding in sommige nij verheden I Het huis Krupp te Essen in Duitsch land bezigt alleen 44,000 werklieden de vaste inrichtingen van Manchester en Binninghan.de reederijen van Glas gow, deze 3 laatstopgenoemde plaatsen liggen in Engeland de grootsche nijverheidsinstellingen van Saint Etienne en Le Creusot in Frank rijk, gebruiken elk tienduizendtallen van werklieden en bedienden. Herinneren wij hier Rockefeller, den man met de vijf milliard, die alleen onder zijn bedwang 1,500,000 perso nen heeft I 1,500,000! het is juist 1 persoon op de 50 inwoners van de Vereenigde Staten Is het dan te verwonderen dat in menige gevallen, de nijverheid die anders zulk sclioón proefveld is om 's menschen persoonlijk initiatief te doen gedijen, is het te verwonderen dat in dusdanige omstandigheden de nijverheid eene onbeperkte, eene wan ordelijke en eene onverrechtveerdig- bare verhouding heeft daargesteld En anderszins wat armoe wat ellende wat tekort in menig gezin Te Londen, stad van 7 millioen zie len, zijn er 60 percent armen zestig arme menschen op de honderd inwo ners I Te Parijs moeten er op de 100 inwo ners, 14 ondersteund worden door de Openbare Lieldadigheid. Te Rijsel zijn er 40,000 menschen te helpen op de 220.000 inwoners. In Zwitserland worden er 200.000 menschen gevoed op de kosten der gemeenten. Te gazel ig er 1 iuwenei op de 7 in dit geval. Aldus luidt bet oordeel van La Croix op 6 Januari 1905. In de St-Denisstraat te Parijs, bij zekeren Fradin, slapen alle nachten 600 personen met de ellebogen op tafels. Zulk nachtverblijf kunnen ze krijgen zij dié geen 30 centiemen be zitten om eene bedslaping te betalen. M. Picot, in zijn onderzoek, vond te Parijs eene enkele kamer waarin zoo maar 14 personen sliepen. In Frankrijk loopen er 400.000 vagebonden,waarvan 50.000 te Parijs. Te Londen zijn er dagelijks 600.000 a 700.000 volwassen personen zonder werk. En ge weet wat bet 'beteekent werkeloos zijn. Volgens Booth zijn er in dezelfde stad, 200.000 arbeiders die niet meer verdienen dan 12,50 li', per week. Te Parijs zijn er260.000werklieden die hoogstens 1,50 fr. per dag winnen. In België zijn er 50.000 werklieden, zoo was het ten minste over enkele jaren nog, die min dan 2 fr, daags trekken. Dat zijn enkele algemeene beschou wingen. We zouden ze kunnen volle- digen mits talrijke en nauwkeurig aan gehaalde voorbeelden, maar we hebben best gevonden ons te houden hij deze algemeene cijfers. Ieder onbevooroordeeld man kan er uit besluiten boe er van do eene zijde veel te veel, en langs de andere zijde veel te weinig is. Terecht zegt dan ook een onzer bij zonderste katholieke sociologen De groote oorzaak der algemeene wanverhouding in de maatschappij ligt in bet feit, dat eene reeks burgers bet te veel bezit dat eene andere reeks te kort heeft. Zeker; verschil, groot ver schil zal er steeds blijven tusschen de verschillende rangen en standen der maatschappij, maar niemand kan toch redelijker wijze houden staan, dat dit verschil nujuist daarom zoo verschrik kelijk groot moet zijn en blijven'. raensch die aan de maatschappij geen dienst meer kan bewijzen, niets anders meer over blijft dan zich van kant to maken. Ge ziet, bij die socialisten is de pensioen- kwestie gauw opgelost. Er is bij ben geen penning noodig zijt go versleten, verou derd, neemt wat vergiften vertrek naar het... pierenland. Schoohe troost... maar voor ons paart, we bedanken voor zulke eer C;3Gd ZGO Do Fransche regeering heeft de onder wijze rssyndikaten bevolen zich te ontbinden. Vele syodikaten hebben aan het bevel gehoorzaamd, uitgezonderd de felste, waaronder dit van Marseille en dit van Parijs. Binnen kort gaan de scholen open. Op nen schoonen dag zullen de kinderen van Mar seille en Parijs t'huis komen aangeloopen Moeder, 'tisgeen school, 'tis geen school!.. En waarom niet mijn lieveling Wel, moeder, onze meester is voor den tribunaal geroepen, hij gaat leelijkgestraft worden?... Wat moeten zulke kinderen van hunne meesiers denken En wat droeve vruchten moet zulk een onderwijs niet afwerpen? RISeuw ministerie. Het nieuw Servisch ministerie is als volgt samenge steld: Hoofdminister en minister van buiten- landsche zaken, M. Nicolas Pasitch geld wezen, M. Patchou oorlog. Generaal Pout- nik binnenland, M. Protifch rechtswezen, M. Policevitch openbaar onderwijs, M. Louya Jovanovitch openbare werken, M. Jan Jovanovitch handel en landbouw, M. Kostou Etoyanovitch. Leepefikkesa. Langzamerhand is men Le Antwerpen hel Sint-Walburgisgast- huis, (Siuyvenberg-) en Sl-Elisabelhgaslhuis aan 't verwereldlijken. Dr d'IIannens. socia list, heeft zelfs heel Holland afgeloopen om er Protestantsche diensters te vinden. En toch zijn ze niet tegen den godsdienst, die loeperikken. Getuigen uit «eire streken: Generaal Si-uHen-Hiung, ondervoorzitter van liet Ghineesche Rijk zegt over België Hot voorbeeld der Belgische Katholieke partij is te overwegen hare daden komen overeen met het gedacht dat ik mij maak van eene sterke regeering. In België, de op positiepartijen vereenigd met de volks vleiers en met de zonder vaderlanders er met do kiezingen van 2 Juni niet toegekomen zijnde, de katholieke partij weldra sedert 30 jaar aan 't bewind, omverre te werpen, beproef den derevolutie te ontketenen. Maar de regeering waakte Zoo spreken alle onvoorbedachte men schen over ons gelukkige vaderland. Opzichter cüer imc seeks C.SiiO- Eeira. Door de benoeming van M. Wam- j bach als bestuurder van het koninklijk) Vlaamsch conservatorium van Antwerpen, is de plaats open gevallen van toezichter van de Belgische muziekscholen. Als kandidaten tot die plaats worden voorop gezetM. Dubois van Leuven en M. Mortelmans van Antwerpen. Wat fostGekesnt eSat. We lezen in al de roode bladen en natuurlijk ook in de j liberale bladen Ouders, doet uwe kinderen ontslagen van de godsdienstlessen Eh zoo gij, socialisten de liberalen laten we onverlet, hun nummer is door alle man gekend -- gij, socialisten, gi zegt, ge beweert, ge bevestigt dat de socialisten niet! tegen den godsdienst zijn. Waarom voert ge; dan zulke razende propaganda om d* ouders aan te zetten hun kinderen geen catechismus te laten leeren Als dat geen godsdiensthaat is, dan ver staan w'er ons niet meer uit l Geene pensioenen meer noo- dïcj. Lafavgue en Robin, twee fameuze socialisten hebben zich van 't leven beroofd. Zij Men liet ii^eslagiu de Schoon congres bijzonderlijk voor wat aangaat de Eucharistische werking. Ja we zijn van leper gekomen, met de gedachte, hot besluitde veelvuldige communie wer ken we, met Gods hulp, op onze parochies door zoo schreef een confrater van Kortrijk. De bespreking over Godsdienstonderwijs dat, nochtans de grond en v^ste basis is, waarop het gebruik der veelvuldige commu nie steunen mo9t, was onbeduidend. Men zou waarlijk zeggen dat men benauwd is, hierde koe bij de hoorens te vatten. En waarom De godsdienstige betooging den Zondag, was zeker een triomf. Honderde mannen stapten fier en met juichend hert of mond door de strjiten. Ja, Hij blijft de groote, schoone onzicht bare koning, van wie, en voor wie we leven. En nu, opnieuw ons slotwoord met Gods hulp aan het werk I De daad moet volgen. TE AMIENS Is het eene moedermoord? Mad. Delannoy, oud 46 jaar, wonende in de rue des Bourelles, to Amiens, werd giste ren met eene diepe wonde in de keel dood aangetroffen. Het is de zoon die na volbrachte dagtaak, zijne moeder aantrof. Hij beweerde dat zijne moeder ziek moest gezelfmoord hebben, upar dat nam het parket, dat spoedig ter plaats verscheen, niet aan. Hoe kon het, vroegen de magistraten zich af, dat, in deze veronderstelling, het lijk aan den voet van den trap zou liggen, in eene normale houding, terwijl het bloed op de treden bewijst dat zij er af rolde. Verder, de kleederen van het slachtoffer waren enkel langs hoven vol bloed, ondanks de wonde aan den hals werd toegebracht. Het wapen bleef overigens verloren. De zoon die liet eerst het gedacht op zelfmoord riep, verzekerde dat liij het mes uit de wonde trok en dan als zinneloos hot huis rondliep. Hij had het mes weggeworpen, en wist niet, in sjijne verslagenheid, waar hij liet liet. Later werd het mes gevonden, en zal naar naar Bertillon worden gezonden, tot studie van de vingerindrukken. Overigens, niets is gestolen geworden en dat alles deed het par ket besluiten, don zoon zelf aan te houden. Het schijnt dat zoon Delannoy zijne moeder niet vergeven kon dat zij geld had verspeeld, hij speculation., ELFDE BRIEF. Zondag avond. Gisteren morgen 5,15 vertrek uit Floren- tië naar Venetië. Rijden Bologna en Pudua voorhij. Te Florentië komt een eerwaarde lieer onderpastoor te laat; te Bologna, waar we 20 minuten oponthoud hadden, blijven 2 leden van het gezelschap achter. Ze vervoe gen ons allen te Venetië om 2 ure des na middags zonder bijkosten gehad te hebben. We vliegen nu door de Lombardische vlakte. Wat ons aldaar hijzonder treft zijn de vele ossenspannen die werken op de velden. Het is een heerlijk gezicht 2, 3, ploegen achter elkaar le zien ieder met 16 langge- hoornde ossen hespannen. Die ploegen, die logzwaren grond omwoelen, hebben eene snede van minste 40 centimeters breedte op 40 diepte en moeten, boom en alles, gansch uit ijzer zijn, zoo niet trekken de ossen ze als drooge rielhoutjes aan stukken. Do kleinere boerkens schijnen veel muil ezels te hebben. En hoe vruchtbaar die vlakte is. Ze zijn nu bezig met den 2en maïsoogst en de maïskop- pen hebben zekers eene lengte van 30 centi meters. En dik dat ze zijn. De maïs van ons heeft er geen copie aan. De suikerbeeten zijn hier volop rijp. Onze blikken dwalen over onmetelijke weiden. Deze zijn omzoomd door kleine hoornen, het moet eene soort van doorn zijn, en rond den stam dier boomeu ranken 2, 3 tot 4 wijn stokken in de hoogte, worden van uit de lage boomkruinen naar andere hoornen ge leid en vormen de heerlijkste festoenen van groen en purper of geel, zoo heerlijk en ver rukkend dat iedereen aan 't venster ligt om zijne oogen uit te kijken. En durft onze mannen maar niet voor uitpeinzers en stoef- fers uitmaken, als ze u Dinsdag aanstaande zullen verhalen over het schoone Italië. Honderden keeren herhaalt men hier- Hoe schoon o, hoe heerlijk o, hoe goddelijk Zelfs als ze zouden willen liegen, zouden ze het niet kunnen, want hun verhaal zal altijd onder de waarheid blijven. Na drie kilometers in volle zee gereden te hebben, stoomen we om 12,40 ure te Venetië binnen. De gondels, kleine bootjes, lagen gereed om ons naar de hotels te vervoeren. Wat eene stad Dat is nu eens de clou van onze reis Hier moet ik zwijgen Hier is de kunst eenvoudig niet volle grepen weggeworpen ze bedekt de straten zelfs, vraagt het maar aan onze Italianen straten met witten en zwarten marmer geplaveid waar vindt men dat nog Hier zwemmen wij in den oceaan dei- hoogste heerlijkheid. Hoe zou ik u kunnen beschrijven de hemel- sche St. Marcuskerk, en liet goudgele en wit marmeren Dogenpaleis en de St. Marcus- plaats (de groote markt, van Brussel, hoe wonderschoon ook, blijft, naar ons aller meening, al geheel, er ver hij achter). Go zult de portretten wel te zien krijgen, die velen van ons hebben laten maken vóór de kerk als er honderden, duizenden duiven voor hunne voeten loopen, op hunne handen, armen, schouders en hoofd zitten en zoo tam zijn dat ze naar ons komen toegevlogen. Wat moet dat in deze machtige Veneliaan- sche republiek eene weelde, eene nooit geëvenaarde pracht geweest zijn toen ze de Adriatische zee beheerschte We bezochten ook hare gevangenissen, onderaardsclie ho len, zonder lucht, zonder licht, waar het bed een steen was en van waar de ter dood ver oordeelden geleid werden over de brug der zuchten, ponte de sospiri (de echte* deze), om de halsrechting te ondergaan. We kregen verschillende koninklijke pa leizen te zien dat van Genua, liet Quirinaal te Rome, het paleis van Florentië en dat van Venetië. We bewonderden den rijkdom van de zaal van den raad der Tien, van den Grooten Raad, van den raad der Drie, we togen per gondool naar kerken en kapellen, naar de Academie van Schoone Kunsten, naar paleizen van oude patriciërsfamiliën, naar het prachtige eiland Lido met haar heerlijk strand, genoten, begeesterd en ver voerd,van daar van het heloovereud schouw spel dat ons bood tegen zonsondergang het gouden water en do azuren hemel der Adriatische zee, alles versmeltend in de verte tot de hoogste heerlijkheid en ons latende verbaasd en verstomd voor de volle ont plooiing der oneindigste natuurpracht. Ja, we hebben onze reis in den volsten zin des woord's gesmaakten we mogen verze keren 4&t QYtfal waarde Belgische binnenviel, zij met de gulhartigste gastvrij heid werd onthaald. Een klein voorbeeldje onder vele, dat Zal aanloonen hoe, zelfs in eene wereldstad als Venetië, iedereen op de hoogte was onzer aanwezigheid. Vandaag, Zondag, schrijft L'Adriatic© Ieri a mezzogiorno arrivata a Venezia, proveniente da Roma, una comiteva di ollre duecenti Belgi. Cinquanta gondole si trava- vano altenderli alia stazione e l'Agenzia Cook, alia quale sono raccommanditi, li dis tribui in diversl alberghi. Si fermerauno, nello nostro citto due a tre giorni. Ge kunt wel peinzen dat wij andere katten te geeselen hadden dan gazetten le lezen. We kunnen allen wel Italiaansch, maar hadden toch maar 24 uren in 'nen dag om te kijken en te bewonderen. Maar onze sekre- taris, M. Jozef Arijs, speciaal door het Co- miteit belast met den dienst der huilenlandsche dagbladen, heeft ons volledig op de hoogte gehoudeo en we aanzien het als eene plicht hem hier openlijk onzen dank toe te sturen. Ook was het niet zonder aandoening dal we afscheid namen van het brave Veneliaan- sche volk dat ons, toen onze 50 gondolen van de hotels ons ter statie voeren, van uil vensters en deuren met zakdoekengewuif en toejuichingen en handkusjes het lot weer ziens toeriep, en zij. de toonkunstenaars hij uitnemendheid, begeesterd onze liederen Daar zat een sneeuwwit vogeltje, Wie zal- er ons kindeken douwen. Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief, Daar is een lied dat 't hart bekoort, in godvruchtige stemming aanhoorden en ons in vervoering brachten toen ze de laatste*verzen van De Mol's lied mede aanstemden. Zulke oogenblikken ver geten we nooit en toen we aan de statie, waar velen ons gevolgd waren, om ons goede reis toe te wonschen, afscheid namen stond op aller wezen de droefheid te lezen en in meer dan een oog perelde een traan. Adio, Venezia, a ï-bviderci, Venezia. TWAALFDE BRIEF. Zondag avond trokken een honderdtal on zer mannen te Milaan naar den Apollo, een grooten prachtkelder waar mooie muziek werd uitgevoerd. Ze waren er nog geon kwartier gezellig gezeten bij eene groote lekkere pint, om ringd door de verbaasde Ila' -ansche water drinkers, toen het orkest u Brabanconne aanhief, gevolgd door het Italiaanseh volks lied. Als één man sprongen de onzen recht, ontblootten het hoofd en voerden de geest drift ten top door hun luidruchtig gejuich. Of er leute was Maandag morgend vaarwel gezegd aan Italië, vertrek naar Zwiterland. Tijdens een half uur oponthoud te Gliiasso hadden we gelegenheid onze gevoelens ton oprichte van den grooten, onvermoeibaren en zorgvollen inrichter onzer reis, den Heer De Valckeneer lucht te geven. Toen we allen in de wachtzaal der static vereenigd waren, sprak de heer Deken Roelandts hem, in ons aller naam, onzen innigen dank uit en loofde hem als den man, die de groote moeilijkhe den, onvermijdelijk met zulke reis verbon den had weten te voorkomen en de kleinere immer wist in der minne te regelen. De heer Deken weuschte hem geluk met den heerlijken uitslag onzer reis en bood hem. tot blijk van ons aller erkentenis, een prachtvol echt Venetiaansch kunststuk aan. Herhaaldelijk werd do aanspraak van den heer Deken door de warme toejuichingen van de toehoorders onderbroken, terwijl de gevierde heer De Valckeneer door deze onverwachte liulde zoodanig was ontroerd dat tranen van aandoening opwelden uit zijne oogen, en ons zeiden hoe diep hij ge troffen was door deze voor hem onvoorziene gebeurtenis. Te Goesclienen, 2Q ontbijt ter statie. Daar deed de heer Dokter Rubbons van Lede de volgende aanspraak Nu wij in het schilderachtige en vrijheid lievende Zwitserland de herbergzaamheid genieten, zal het niet ongepast zijn, vooraleer elkaar t$ verlaten, eene gezamenlijke hulde te brengen aan dezen die in zulke geposte bewoordingen den bestuurder onzer reis te Gbiasso heeft gedankt, aan hem onder wiens hooge bescherming onze bedevaart is gesteld. Aan u Mijnheer den Deken, zeggen wij allen dank. Dank voor uwe bescherming, dank voor uwe medewerking, dank voor uwe lei ding, dank voor de groote gunsl die Gij ons hebt verworven in verhoor ontvangen te zijn geweest door Zijne Heiligheid en dank bij zonder voor uwe prachtvolle aanspraak r.an Z. Heiligheid, in dewelke Gij zoo wel onze gevoelens van eerbied, getrouwheid en stand- vaslig'.ie«l aim (Jan H. Stoel Iteljt vertolkt.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1