'T m EN T Eese erge zaak te Beboeten Een belangrijk Ontwerp Achttiende jaargang hr 229 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 19 September (912. 33 J\. O- 5E» L ID Bestuurder J. Van Nu ff el-De Qendt. Ter Bief de van het werkende voBk 02 Vv'rsede mssrd der Leepoldslei Een drama der dronkenschap abonnementen» Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds, 4% TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. qj» 728, BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 723 TE AALST Kerlcstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KJ. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0,50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2 00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De socialisten razen sommige heet hoofdige menschen zot vooral in de Walen met hun gezaag en gezeever over de politieke hongerstaking de liberalen wentelen, keeren en draaien zich naar alle kanten Berst naar de socialisten en schijnen te vragen Mo- gen we meedoen Is 't goed dat w'ons stilhouden Zult g'ons vergeven als wij er tegen zijn omtwille van de overgroote meer derheid onzer partijgangers Dan naar de katholieken, en dan op schijnbaar groolhartigen toon Regeering wat gaat ge doen Gaat ge de ramp over het vaderland laten komen 2 Zoudt ge niets kunnen doen om verzoening te bekomen Ten laatste draaien de libe ralen zich tot hunne partijgenooten Vrienden, klinkt het uit hun schijn heiligen mond, wij zijn er voor niets tusschen. 't Is geheel de schuld der socialisten als de staking uitbreekt, er wij hebben er geen de minste schuld in. 't Is geheel de fout der regeering dat de socialisten de staking doen uit breken, want 't is de regeering die niet onder de pantoeffel wil liggen van een handvol roode lawaaimakers en embrasverkoopers. De socialisten spelen met het vuur, en zullen niet enkel de vingers maar ook hun broek verbranden met bet door alleman gekende gevolg Zij zul len met de blazen loopen. De liberalen houden bet, zooals al tijd, met don rol van Poncius Pilalus. De katholieke voormannen gaan als eerlijke lieden, steeds bunnen weg. Hun doening is klaar, hun antwoorden voor iedereen verstaanbaar. Br kan geen allerminste kwestie bestaan dat de regeering zou toegeven aan de bedreiging der socialisten. In dit opzicht is zelfs de kleinste twijfel, eene belachelijke zaak. Wij hebben al tientallen keeren gezegd en herhalen het nog Al dreigen de rooden nog honderd jaar met de werkstaking al dreigden ze met oorlog en revolutie al gingen ze nu allen op den kop staan, de regeering zal met eene bewonde renswaardige kranigheid mot eene boven allen lof staande krasheid, kop weten te bieden aan de revolutionnaire elementen en de grondwetsberzie ning eenvoudig verwerpenDie herziening zal gebeuren, niet als de socialisten bet eïschen, maar als de wettelijke meerderheid van bet land bet wil. Ondertusschen blijven onze regee ringsmannen niet stil. 't ls vacantie voor de roode kop stukken ze liggen aan zee of zitten in de warme landen. Ondertusschen is minister Levie volop aan den arbeid. Hij beeft de kommissie bijeongeroepen die gelast is met de studie boe de wet van 1889 op de arbeiderswoningen best en voordeeligst zou worden uit gebreid. M. Levie verkocht geen komedie streken hij begon zelf met te zeggen dat de regeering van de kommissie, geene groote welsprekende volzinnen verlangde, maar wel schoons, dege lijke en praktische oplossingen hij drukte er op dat de hoeren der kom missie er grooten spoed zouden bijzet ten om alzoo zoohaast mogelijk eene heerlijke wet tot stand te brengen. Zeker de wet van 1889 heelt de Schoonste uitslagen afgeworpenzeker, staatsministers Beernaert en Vanden Pereboom en meer andere, verdienen pnbeperkte buide voor hun gelukkig initiatief, maar het is tijd dat de onvol maaktheden in de wet verdwijnen en ér nieuwe en breedere bepalingen wor- fivu ingevoerd. Nog duizenden werklieden zouden kunnen in staal worden gesteld zelf hun eigen heerd te vorkrijgen duizen den bedienden en klein-burgers wach ten enkel de gelegenheid af om zelf eigenaar te worden van hunne woning. Minister Levie vraagt daarom, hoe er in dien zin best kap gewerkt worden bij vraagt bepaalde ontwerpen g< zonde oplossingen,om binnen kort aan de Belgische bevolking eene wet aan te bieden die ons voorzeker door de andere landen zal beneden worden. Ge weet bet, de wet van 1889 is reeds het beste wat er tot biertoe in dien aard bestaatwat zullen we dan niet mogen zeggen, als die wet van 1889 eens algeheel zal herzien wezen en op eene grootsche wijze zal zijn verbeterd? En nu wenden wij ons tot bet volk, dat nog voor 5 centen gezond verstand in zijn hoofd draagt. Wat is nu best Zooals de socialisten, bet volk opzwee- pen den ondergang van 't land be trachten en bun eigen persoontje ver heffen zooals de liberalen gelijk echte schijnheiligaards de handen wasscjien of zooals de katholieken volkswetten voorbereiden en weldra invoeren, waarbij die van geen enkel land kun nen vergeleken worden. De vraag stellen is ze oogenblikke- lijk beantwoorden. Is het dan te ver wonderen, dat onze katholieke vrien den telkens zoo schitterend zegevierend uit den veldslag komen -v'V*- E3ajz6>ne9eF@ HantOeL Voor de acht eerste maanden van 't jaar is de toestand weer zeer voldoende. De invoer bedraagt voor eene som van 3.091.714.000 fr. of een vermeerdering van 6,8 percent. De uitvoer bedraagt voor de som van 2.447.480.000 fr. of eene vermeerdering van 9,3 percent. De douanenrechten geven 4.612.304 fr. meer hetzij 10,7 percent. Da zeevaarlbeweging is eveneens schitte rend Bij den inkom zijn er 10.85S,867 ton geweest of eene aanwinst van 3,3 percent bij den uitgang 10.870.475 ton of eene aan winst van 3,6 percent. S!i emit? eken. Gezel reist van 't eene luilekkerland (voor hem) naar 't andore; tusschendoor komt hij eens gauw in België piepen om zijne sukkelaars te doen denken dat hij hen niet vergeet. Vandervelde heeft dan te Herstal gespro ken en heeft er gezegd dat hij of niemand wist wanneer de politieke staking zou uit breken. Daarna heeft hij den trein genomen in voorbehouden klas en is terug naar 't zon neland vertrokken. Arme proletariër Geeft hem het puur en simpel of hij sterft nog van honger Lewe eSe vrójlfoead 5 De policie- ageiilen van Brussel hebben samen een bond gesticht om hunne beroepsbolangen te beher- tigen. Welnu, lieer Max, liberale burge meester der hoofdstad, heeft per omzendbrief al zijne polioieagenten streng verboden van dien beroepsbond deel te maken... Ah 't Moest in staatsdienst gebeuren. Ge zoudt er een spel van beleven. Welnu, lieeren socialisten, waar blijft ge met uw protesten, waar blijft uwe veront waardiging, wanneer interpelleert gij in de Kamers over deze schennis van de vrijheid van vereeniging Waar blijft ge kome dianten Hij BïeefS er» genoeg van. M. Mennet, bestuurder van het gemeen lelijk financieel beheer van Brussel, heeft hoe wel nog betrekkelijk jong zijn ontslag egeven. M. Iiennet was zeer bevoegd in de finan- ciezake», maar hij trekt er van onder omdat hij het geknoei van de huidige kartolbestuur- ders niet kan aanzien.... Daar staan die felle antiklerikale politiekers Woorden mekken, voonlbeel- den trekken. De werklieden, de rooi wel te verstaan, moeten de helft van hun pree laten vallen voor 't plezier van de kopstukken. De daensisten zijn ook voorde algemeene werkstaking-. ZouMrDaens, die zoovele dui zenden jaarlijks opstrijkt, nu ook da helft van zijn pree afstaan voor de algemeene! staking Dan blijft er hen* noj dag over om armoe te lijden, en de werk- menschen moeten liet stellen met 1,50 fr. Voorbeelden zouden bier best van pas komen, maar zij die rekenen op de helft van de pree van Hr Daens, zullen van eene aller- kaalste reis terugkomen. EZes&e SiföersSe msensstg. De Matin van Antwerptm schreef over een dag of twee niet enkel een lang en heftig artikel tegen de algemeene werkstaking, maar ook terzelfder tijd tegen het puur en simpel alge meen stemrecht. Een man een stem, roept het liberaal blad Maar dat doet veronder stellen dat iedereen evenveel begrip, even veel belang, evenveel verantwoordelijkheids gevoel heeft voor een landsbestuur, hetgene natuurlijk eene allergrootste dwaasheid is. Arme liberale Matin, wat doet g'uwe blauwe vrienden knarsetanden zekeipSaeael in zee. Na de ramp van de Titanic heeft men langs alle kanten hekend gemaakt, dat er prijs kampen ingesteld werden voor reddingstoe stellen, reddir.gsbooten, enz. Deze berichten zijn onjuist, ten minste voor hetgeen Engeland betreft, alwaar noch het Staatsbestuur, noch de White Star Line, dergelijke prijskampen hebben ingericht. Npgtans zullen de uitvinders met belang stelling vernemen dat het Engelsch Staats bestuur een official komileit gevormd heeft om de volgende punten te onderzoeken stouwing, voortdrijven en het van stapel laten loopen der schepen. De belanghebbende worden verzocht zich te wenden tot J. Gevers C°, Sint Jans straat, 70, te Antwerpen, alwaar zij alle verdere inlichtingen kunnen hekomen, en waar zij zuilen te welen komen welke for maliteiten te vervullen zijn om uitvindingen aan dit komiteit voor te leggen. Al de opzendingen moeten gedaan worden aan de Secretary to the ComiltHe on Boats Davits, voor 1® October 1912. TE ANTWERPEN. Belangrijke aanhoudingen. Het onderzoek nopens de vreeselijke ban- dieterij der Leopoldslei, scheen in de laatste dagen geheel verlaten te zijn. Daar was even wel niets van, wel integendeel. De onderzoeksrechter, M. Stejaert had in de laatste dagen een ernstig spoor gevonden, en daar hij zeker wilde zijn zijn slag niet te missen, hield hij alles geheim. Een paar dagen geleden kreeg de onder zoeksrechter een proces-verbaal, door don policieofficier Celis, der5d® wijk, opgemaakt over eene mededeeling, welke hij van twee inwoners dier wijk had ontvangen. De laat- sten gingen door de Hochstetterstraat, wan neer hunne aandacht werd opgewekt door kreten, welke uit een huis dier straat opgin gen. Zij traden binnen, en vonden er eene dienster in eene zenuwcrisis ten gronde lig gen. Zij uitte woorden welke deze lieden zeer verdacht voorkwamen. De jonge vrouw, 20 jaar oud, van Hol- landschen oorsprong, werd naar het St. Wal- burgisgaslhuis overgebracht, waar zij in den loop barer ijlkoorts, de volgende woorden uitsprak Doe liet lijk weg I De dochter zal toch niet spreken Vervolgens sprak zij van eenen sleutel welken men toch niet zou vinden. Merken wij liior* terloops op dat zij de laatste woorden had uitgesproken twee da gen na de moord, en vooraleer in de dagbla- Eene eerste ondervraging. Dinsdag morgend werd de vrouw door den onderzoeksrechter ondervraagd. In hare zakken vond men stukken van dag- hladen, welke betrekking hadden op de moord, alsook tusschen papieren het ge schreven adres van den heer Grosbodt, Leo poldslei, 195. Wanneer men aan de vrouw vraagt wat de woorden beteekenen door haar uitgespro ken, zegt zij, zich daar niets van te herinne ren. Zij bekent dat haar vriend, vergezeld van een tweeden persoon, haar naar Rotter dam had medegenomen, om een slag- uit te voeren, maar dat zij geweigerd heeft, daar aan deel te nemen. Zij bekent insgelijks dat haar vriend Hol land heeft moeten ontvluchten voor bezwa rende diefstallen, waaraan hij zich had plich- tig gemaakt. Zoggen wij insgelijks dat het drijtal ver bleef, in de buurt waar de vriendin van den zoon van liet slachtoffer woont. Van dien kant uit, hebben de verdachten den handel en wandel van het huisgezin Gal let nagegaan. Het Hollandsche gerecht is per telegram verwittigd, en een overste der veiligheid wordt te Antwerpen verwacht. Een aanhou dingsmandaat werd ook tegen den vriend van het meisje, en tegen diens makker, wiens naam zij niet kent, afgeleverd. De verdachte vrouw werd in het geheim opgesloten. Eene tweede aanhouding. De beide Hollandsche kerels hadden echter Antwerpen niet verlaten. Zij verhor- gen zich nu eens hier en dan eens daar, steeds trachtende op de hoogte te blijven van het onderzoek, om desnoods te knnnen ontsnap pen. Zulks lukte echter niet. Dinsdag namiddag, heeft de policie der opsporingsbrigade den vriend der vrouw, ook een Hollander, aangehouden. Deze werd ter beschikking van den heer onderzoeks rechter Steyaert opgesloten. Dood van het slachtoffer. Zaterdag avond stierf vrouw De X..., 40 jaar, moeder van 6 kinderen, wonende Fruitberg. Bij de gendarmerie werd kennis gegeven van de geruchten welke over dit overlijden in omloop waren en het lijk werd ter beschik king van het gerecht naar het gasthuis over gebracht. Maandag namiddag is hetparket, bestaande uit de lieeren Taquet, onderzoeksrechter, Boucquey, substituut. De Beider, griffier en de lieeren Van Bever en Van Deuren, wets doktors, alhier toegekomen om een onder zoek ia te stellen. De lijkschouwing bewees dat er misdadige bewerkingen hadden plaats gehad. Uit het verhoor van sommige getuigen zou eene vrouw der gemeente, die op zijn Bebelsch huishoudt, de plichtige zijn. Een aanhoudingsmandaat werd tegen dè verdachte uitgevaardigd. De begrafenis van het slachtoffer heeft Dinsdag morgend plaats gehad. -WV- te Fleurus, Een dronkaard wil zijne twee kinderen levend verbranden. ov. luwlllvw tji UOUrt,JJ1.l I'1 de Chateletstraat te Fleurus woont een den spraak was van bet vinden van dien sleu- j ?nvei'^ete^j^e dronkaard, die heele dagen de tel. De jonge vrouw mocht niet meer terug- keeren naar de Hochstettersstraat, en ver liet haar logement niet meer in den omtrek der Middenstalie, waar zij met een landge noot, een gevaarlijken kwaaddoener ver bleef. De vrouw, die blond van haar is. was op 18 Augustus van Rotterdam alhier toegeko men, in gezelschap van den Hollander en een vriend van hem. Den 20 dezer vertrok het drijtal naar Rotterdam terug, waar er een slag moest uitgevoerd worden, maar de vrouw, vernemende dat er misschien eene moord moest plaats hebben, verliet haren vriend, en kwam op 22 Augustus weer. Uit hot getuigenverhoor blijkt het, dat de twee apachen ook weerkeerden. Niet zoodra had den de kerels vernomen dat hunne vriendin woorden had laten ontsnappen welke gevaar lijk voor lion konden worden, of zij verdwe nen. De policie, die al deze inlichtingen in stilte had genomen, had Maandag avond een lang onderhoud met den heer onderzoeksrechter Stejaert, en nog denzelfdeu avond werd de 30 fr. per vrouw aangehouden. jinwoners aanstoot en ergernis geeft door zijne schandalige zuiplust. Zondag avond kwam hij weer thuis in eenen toestand die hem tot onder het rede- looze dier verlaagde. Hij begon met zijne wederhelft af te slaan en haar dan aan de deur te werpen. Toen hij alleen meester was, wierp hij alles wat zijne vrouw, behoorde, op eenen hoop te midden de kinderkamer, stak er het vuur aan, en bleef er waggelend voor staan, den vooruitgang der vlammen be spiedend. Golukkiglijk zagen voorbijgangers den gloed van het vuur, en sprongen de woon in de kamer binnen het vertrek stond reeds teenemaal in reok gehuld. Zij begonnen met de half verstikte kinderen uit hun bod te sleuren, maar deonmensch verzette 6r zich tegen, en riep dat de kinderen niet mochten buitengebracht. Nadat hij eene goede ram meling had opgeloopon, van wego de aan wezigen werd hij naar den amigo gebracht, terwijl de kinderen door brave lieden inge nomen en geherbergd werden. Het is een feitware niemand tusschenge- komen, men zou thans de moord op die twee bloedjes moeten beweenen. De onmensch zit in 't gevang .opgesloten. De jongste kiesstrijd liet ons niet toe een omstandig verslag te laten verschijnen van het laatsie Congres van den Landsbond der Christene vereenigingen van Ouderlingen Bijstand, te Antwerpen gehouden in den loop der maand Mei. Het verslag, onlangs verschenen, roept al onze aandacht op die belangrijke bespre kingen. Na den referendum, verleden jaar door den Landsbouw ingericht, wierd er besloten een ontwerp voor te bereiden dat de volledige inrichting der sociale verzekerin gen omvat. Na lang bestudeerd geweest te zijn door het beheer van den Landsbond, wierd dit ontwerp druk besproken in liet Congres van Antwerpen. De onweerstaanbare stroom der laatsie jaren ten voordeele der sociale verzekering, heeft in ons land schatbare uitslagen voort gebracht. Die beweging scheen zich echter ta beperken tot de werkmanspensioenen, als zijnde het oenig doel der maatschappelijke vereischlen. Thans begint men te beseffen dat dit een betreurensweerdige uitslag isde werkmans pensioenen behooren niet op den eersten rang geplaaatst te worden der sociale verzekerin gen en wij stellen ons voor te bewijzen in een tweede artikel, dat die verkeerde opvat ting spijtige gevolgen had. Het ontwerp van den Landsbond heeft ten doele op algemeene wijze de verzekering tegen ziekte, invaliditeit en ouderdom te regelen met aan elkeen der drie risic'os welke de werkende klas bedreigden hun eigenlijk belang te geven aldus hangt de kwestie der werkmanspensioenen af van de oplossing die gegeven wordt aan de verze kering tegen ziekte en invalideit. Do opstellers van het ontwerp hielden rekening der opgedane ondervinding, zoowel in België als in den vreemde, alsook der wetten onlangs gestemd in Engeland, Duitschland, Frankrijk en Zwitserland, zorg dragende dat deszelfs bepalingen zooveel mogelijk overeenstemmen met de gestelte nissen van ons land. Geen enkel beslaande wet wordt vernietigd men vergenoegt zich dezelve uit te breiden en toe te passen aan de vereischten van den tijd. Zeker is het dat de uitslagen bekomen door deaangemoedigde vrijheid prachtig zijn en dal de machtige be weging teu voordeele der ouderdomspen sioenen eenen gunstigen invloed uitoefenden op don vooruitgang der verzekering tegen ziekte en invaliditeit, 't Is op dien wel berei den bodem dat een duurzaam werk moet opgeeischt worden, dat de beste en volledig ste uitslagen zal opleveren. De talrijke christene mutualisten te Ant werpen vereenigd, hebben eenparig het ont werp van den Landsbond goedgekeurd. In het Congres, in Augustus 1.1. te Dendermonde gehouden door den Vlaamschen Mutualisten Landdag, werd een dagorde gestemd waarhij op dringende wijze de stemming van dit ontwerp gevraagd werd en het vakblad der onzijdige mutualisten houdt niet op zijne volle goedkeuring er over uit te drukken. Uit dan vreemden komen gedurig vleiende beoordeelingen toeuitstekende fransche mutualisten volgen de besprekingen met de meeste belangstelling en de voornaamste Nederlandsche dagbladen De Nieuwe Rot- terdamsche Courant en de Nieuwe Cou rant van 's Gravenhage hebben onder den titel Een Belgisch Voorbeeld eene gun stige ontleding laten verschijnen van het ontwerp. Wat meer is, Mr. Jhr de Savornin-Loh- man, hoofdman der historische kristenen, heeft in Juni 1.1. aan hot Nederl<uidsch voor stel verschillige wijzigingen gebracht, geput uit het ontwerp van den Landsbond. De Ne derlandsche Staten-Generaal, als gevolg dezer amendementen, hebben in strijde mot het verlangen van den Minister, besloten de bespreking van het voorstel der Regeering te verdagen, ten oinde de wijzigingen van Jhr. de Savornin-Lohman grondig te onder zoeken. Uit officioele bron hebben wij vernomen dat in Maart 1. 1. lijdons de bespreking van het inachtnemen van het ontwerp May, de Regeering verklaard heeft dat het nutteloos alsdan eene diepgrondige bespreking aar. te vangen der grondregelen, die tot basis moeten dienen in een bepaald stelsel van sociale verzekering, daar de Ministers van langs om meer overtuigd waren dat deze kwestie dient opgezocht en besproken wor den in haar geheel en niet in brokken en stukken en dat men ongelijk zou hebben do pensioenkwestie afzonderlijk op te lossen vermits deze noch do eerste, noch de voor naamste is der sociale verzekeringen, maar dat integendeel de verzekeringen tegen ziekte on invaliditeit veel dringender en belangrij ker zijn en dus eerst belmoren opgelost te worden. De lessen der ondervinding en deze van den vreemde bewijzen het en zulks is

De Volksstem | 1912 | | pagina 1