tad gesproken Is 't waar of niet 'T EEN EN 'T ANDER De vreeselijke misdaad der Leopoldslsi Doodeiijke tramongelukken OE OUDERDOMSPENSIOENEN DA Gr rond Antwerpen. Vrecseüjk ongeluk aan de dokken Achttiende jaargang n' 221 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 20 September ISI2. 1 'I' I I 'I. I I lil I I 'W' I I II I I I I I ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. fit ij» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL.EN TE BRUSSEL I TE AALST ?23| Steenweg van Waterlooa 7.28. I e, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuff'el-De Gendt. AAN KON DIGI NOEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bla<iz. (de regel) fr. 0.50 4® biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, hersteil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Minister Levie is een wakkere ke rel. Niet enkel voor, maar evenzeer na de kiezing kent zijne werklustigheid noch perk noch palen. Zondag is hij gaan spreken voor de Vereenigde Werklieden van Charleroi Daar is Minister Levie thuis, daar geeft hij bij voorkeur zijne gedachten en voorne mens eerst te kennen, 't Is immers daar dat de heer minister zijn gansch leven heeft gestreden voor de heilige volks- ,zaak, gesteund op eene rotsvaste zui ver Roomsch katholieke overtuiging. Het was zeker niet zonder belang de - gedachten te hooren van onzen Minis ter van Geldwezen. Hij kwam met geene holle, niets inhoudende woor den voor den dag maar met prachtige, heerlijke, voortreffelijke voorstellen die in het land het allerschoonste ont haal zullen genieten bij onze vlijtige bevolking. In ons zoo vooruitstrevend en zoo voorspoedig land is het ongepast nog ongeletterden te ontmoeten, zegt M. Levie, daarom moet er gewerkt wor den tot volledige en algemeene ontwik keling van het volk. Het verplicht onderwijs moet worden ingevoerd, maar op de uitdrukkelijke voorwaarde dat de vrijheid sin de keuze der school volledig geëerbiedigd en gewaarborgd worde. De schoolkwestie is feitelijk eene kwestie van de vrijheid van geweten. Geelt eene behoorlijke oplossing aan de vrijheid van geweten en de school kwestie is opgelost. Natuurlijk ook dat de vierde graad zal worden ingevoerd. Bij de schoolwet, komt de nieuwe wet op de arbeidswoningen, uitgebreid tot de bedienden en kleine bgrgers, tegenstrevers zeggen dat wij geen geld meer hebben het tegendeel is waar, bevestigt M. Levie, en als bewijs voer ik u aan, dat M. de Bro- queville, M. Hubert en ik te zamen het gansch eens zijn geworden om een pensioen te verleenen aan al de Belgi sche werklieden. Ge weet genoeg dat dit geene bloote beloften zijn, maar dat die woorden wezenlijkheid bevatten,die binnen kor ten tijd in uitvoering zal zijn gesteld. Schoon voorwaar is de werking die ónze regeering voorstelt te verrichten. Eene rechtveerdige schoolwet, eene zoo wel te pas komende beroepsoplei ding aan het jonge geslacht, een eigen woning voor de werkende familiën, een schoon pensioen in den ouden dag. Is er wel iemand die er een schoo ner programma zou kunnen voorstel len En is het niet dom-belachelijk, te lez' n in de socialistische bladen, iets in dezen aard, zooals stond gedrukt in het socialistisch orgaan van Brussel Minister Lovieis gaan spreken te Char leroi.Hij heeft gehandeld over de nieu we schoolwet; hij heeft eene nieuwe wet op de arbeidswoningen en een pensioen yoor alle arbeiders aangekondigd maar hij heeft niets gezegd over de gewichtigste kwestie van den dag, over de grondwetsherziening. En daarop eene stortvlaag in regel op den minis ter. Maar beste roode kopstukken, wat zit het volk met de grondwetsherziening in. Het volk, het echte volk. vraagt liiets meer en niets beters dan een goed, een treffelijk, een voorbeeldig bestuur. En dit bestuur hebben wij ■Wel onbetwistbaar in België. Zouden de socialisten ons één enkel land kun nen aanhalen waar er aan het hoofd eene betere, eene meer volksgezinde jregeering is Wat geeft het denkende volk om het puur en simpel, als het maar prachtige wetten krijgt. Weet ge dtta niet dat in Frankrijk soms de helft, soms de 2 derden van de kiezers zich niet eens de moeite geven, in verkiezingstijd, van hun stemrecht gebruik te maken Weet ge niet dat de sociale wetgeving in Frankrijk verre ten achtere is bij de Belgische Veronderstelt nu eens, volksverlei- dende kopstukken, dat het puur en simpel in het land zou ingevoerd zijn Zou het volk daar een boterham meer voor kunnen eten Zouden de moe ders een stuk kaas meer aan hunne kinderen kunnen geven? Maar om den belange niet. Dat weten de kiezers op perbest en daarom laat het puur en simpel stemrecht het verstandige kie zerskorps zoo ijselijk koud en onver schillig. Maar de familiën, een eigen heerd, een ruime en gezonde woning bezorgen de kinderen een uitstekend onderwijs en eene voorbeeldige opvoe ding verschaffen, de menschen in hun ouden dag een lief pensioentje ver zekeren, dat zijn zaken die onze land- genooten oneindig meer ter harte lig gen, en 't zijn juist die voortreffelijke weldaden die onze regoering zich ge reed maakt om aan onze Belgische be volking te verleenen. Mijnheer Levie heeft over de grond wetsherziening geen gebenedijd woord gesproken, en hij heeft wel, zeer wel gedaan M. Levie heelt bij zijne be minde werklieden van Charleroi ge handeld over de nieuwe hervormingen die hij en zijne collegas bij de wetge ving gaan voegen, en wij zeggen daar om ook met innige overtuiging en blakende geestdrift,Heer minister Levie, ge hebt te Charleroi voortref felijk gesproken, wij bieden u onze eerbiedige en bewonderende geluk- wenschen. v/V* Opening e2er Kamers. Hot is op Dinsdag 12 November dal de Kamers op nieuw geopend worden. Naar 't schijnt zal de koning geene troonrede houden. Het heeft er gestoven 2 De Kamer is geopend in Den Haag Maandag laatst. De koningin heeft eene troonrede gehouden. De socialisten wilden eene betoo ging met een stoet inrichten ten voordeale van het puur eu simpel stemrecht voor man nen en vrouwen. De burgemeester van Den Haag heeft de belooging krachtdadig verboden. De socialisten wilden toch probeeren, doch de policie ging er met ruwe voeten door en... de orde heeft gemakkelijk de bovenhand be haald. De veteranen. Er blijven nog juist 6 volksvertegenwoordigers over in de Kamer, die in 18S7 gekozen werden. Het zijn heeren Beernaert, van Thielt-Rousse- laere. Woeste van AalstVisart van Brugge, Begerem en Van Cleemputle van Gent en Fr. Fléchet van Luik. Pe groot© jannen. Het was kermis te Leuven. Er grepen in gemeente lijke lokalen ondersteunde volksspelen plaats. In sommige lokalen hadden de socia listen bussen geplaatst ten voordeele der... hongerstaking. In een dezer lokalen plaatste een rood kopstuk, zeer goed gekend, eigenhandig de bus en gaf het voorbeeld met zelf eerst in de bus testeken. Men heeft die bus nu geopend, en 't wil troffen huiten het kopstuk heeft er niemand iets in de bus gestoken. En weet g-e hoeveel er wel in zat?... Een heel stuk van vijf cen tiemen 1 Of er onder het werkende volk gelachen wordt met die buitengewone milddadigheid, hooft niet gezegd Geboortecijfers. Ziehier de statistiek over de beweging der geboortens hier in ons land. Van 18G7 tot 1876 waren er 32,47 ge boortens op 1000 inwoners Van 1S77 tot 1886 waren er 31,24 geboortens op 1000 in woners Van 18S7 tot 1896 waren er 29,04 geboortens op 1000 inwoners Van 1897 tot 190G waren er 28.29 geboortens op 1000 inwoners In 1910 waren er 23,72 geboor tens op 1000 inwoners. In Limburg is er eene vermeerdering van 23,95 percent, in de provincie Antwerpen van 3,12 percent j in Luxemburg van 0,42 percent. In Luik is er 20,67 percent vermindering, in Henegouwen 18,98 in Namen 11,52, in Oost-Vlaanderen 5,72 in Brabant 5,48 in West-Vlaanderen 2,30. Hoe minder geloof in* de menschen, hoe minder plichtbesef. De schijnheilighuid gaat toch soms wat al te ver in de wereld. Al onge lezers hebben reeds veel te veel hooren spreken van kamer lid Fonteyne, den afgevallen priester. Een dezer dagen is dat heerschap ontmoet in de provincie Limburg. Het was te Neerpelt. Moneer was in jagerskostuum in compagnie van nog twee heeren. Het was een Vrijdag. Meneer at ferm vleesch aan tafel en dronk volop wijn en de twee andere heeren be taalden met grooten munt. Welnu, lezer, hoe vindt ge dat Dat is Fonteyne, die martelaar voor 't volk Hij s aan 't vasten voor de algemeene werksta king Een gewezen priester die Vrijdags vleesch eet. En zulk een apostaat noemt heer Daens Een heiligen priester in den vollen en ver- hevensten zin van 't woord Zoudt ge niet omvallen te Antwerpen, Het onderzoek. De kerel die Dinsdag namiddag door de Antwerpsche policie aangehouden werd, is wel de vriend der Hollandsche herbergmeid. Het is een zeer gevaarlijke Hollandsche kwaaddoener en de policie van zijn land hooft er reeds dikwijls mede af te rekenen gehad. De jonge herbergmeid was, nadat zij het gasthuis verlaten had, door liefdadigs per sonen opgenomen geworden, 't Is daar, dat zij door zachte bewoordingen er toe uitge- noodigd werd, hare lotgevallen te beschrij ven en ze aan den policiokommissaris te laten geworden. Het meisje verhaalde, dat zij reeds sinds 16 jarigen ouderdom, de ouderlijke woning verlaten had en dan schier gedurig in betrek king geweest was met de apachen. In den Haag was zij betrokken geweest in de moord op een Turk, doch zij was in vrijheid gelaten en moest nu naar Holland gaan getuigen in deze zaak. Zrj deed liet niet en bleef te Ant werpen. Eenigen tijd nadien kwamen hare vrien den haar te Antwerpen opzoeken, om haar te overhalen te Rotterdam een slag te doen. Zij moest enkel de sleutels eener woning, waar zij nog in dienst geweest was, zien te bemach tigen Zij deed zulks inderdaad. In het schrijf boek staan ook nog eenige woorden over de Leopoldslei. Door M. Steyaert ondervraagd, weigerde zij te antwoorden over hetgeen zij in het schrijfboek neerschreef. Ook de aangehouden vriend loochent de feiten hem door het meisje ten laste gelegd. De derde kerel is nog niet aangehouden geworden. Sinds de aanhouding van zijn vriend,is hij nog in zijn logement der Statie straat niet teruggekeerd. De agent Crahay, der 8st® wijk, bij het lezen van de aanhouding der Hollandsche vrouw, herinnert zich op 19 Augustus, tus- schen 3 en 4 ure namiddag in de Warande, een meisje weenende op een tank te hobhen aangetroffen. Zij verklaarde aan den agent dat zij den 21 naar Holland moest gaan om te getuigen, hetgeen zij niet wilde doen. Den nacht van 18 tot 19 Augustus had zij in het gasthuis doorgebracht zeide zij en men had haar geld gegeven om uit Holland te vertrokken. De politie denkt dat de vrouw de geheele toedracht der moord kent, maar vreest er zich verder over uit te laten, daar zij in de misdaad betrokken is. Tusschen de Turnhoutsche poort en de Steenenbrug te Borgerhout, viel er Woens dag namiddag, rond 3 ure, een erg ongeluk voor. Het 9 jarig knaapje, A. Michiels, inde Raapstraat wonende, wilde al spelend op den steiger van den voorthollenden stoom tram springen. Hij struikelde en rolde onder de wielen. De kleine werd op den slag ge dood. Te Brasschaat, werd acht dagen geleden, de genaamde Jozef Van Ilemeldonck, hel slachtoffer van een doodelijk tramongeluk. Op dezelfde plaats tusschen den Drijhoek in de Polygoon werd Woensdagavond rond 10 ure Leon Berchs, 56 jaar ond, aardewer ker, in stukken gereden. Op eene lengte van 30 meters heeft men langsheen de tram lijn de overblijfsels van zijn lichaam moeten bijeenrapen. In eenen zak heeft men deze naar het doodenhuis gevoard. Het was te laat als de wattman al het mogelijke deed om te stoppen. Men heeft den tram moeien oplichten, om zekere lichaamsdeelen er van onder te halen. Het is alweer de drank die de oorzaak in van deze akelige dood. Leon Berchs is ongehuwd en werkte enkel maar voor den drank. Hij is gekend te Braeschaet onder den bijnaam van Zatten Door TE ANTWERPEN Een doode en twee gekwetsten Woensdag voormiddag had op den Engel- acken sloomer Orpheus op Nr 54 der dokken gemeerd, een erg ongeval plaats. Op dit schip waren werklieden bezig zakken graan te lossen. Bij middel van eene winch kon men twee laadboomen doen werken. Aan eiken kant der winch slaat eon werkman, eene ijzeren koord vasthoudende, waaraan men moet trekken om de lading op te halen of te laten afrollen. Terwijl men volop aan 't werk was ontsnapte de koord aan de handen van een der werklieden, waardoor de laadboom naar boneden viel, en drij personen trof 1° Jules Octaaf De Beul, 32 jaar, Kloos terstraat, die op den slag gedood werd 2° Achilles Van Melissen, 33 jaar, wonen de te Waesmunster, Nielschestraat, 52, die den schedel en de rnggraat had gebroken; 3° Rosalie Vingerhoets, Korte Koolstraat, 2, die aan het hoofd werd gekwetst. Het werk werd aanstonds op het schip stil gelegd, en ieder snelde too oin de drij slacht offers van onder den laadboom weg te halen. De automobiel van het Verhandhuis werd terstond gevraagd, waarin de geneesheer Jacquet plaats nam. Hot ongeluk wilde dat de automobiel eene panne kreeg, en het duurde wel een half uur, vooraleer men ver der kon rijden. De Beul, van wien men enkel de dood kon vaststellen, werd naar het doodenhuis over gebracht. Van Melissen bracht men stervend naar het St-Camillusgesticht over, en de vrouw werd na verpleging-huiswaarts gevoerd. De heer adjunct Van der Veken, die aan stonds ter plaats kwam, stelde een onderzoek in, en ondervroeg aan boord verschillige go- tuigen. In zake van sociale verzekering, evenals in alle andere kwestiën, heerschen er zekere vooroordeelen, langen tijd gevoed dóór de omstandigheden en mangel aan ondervinding. Tot heden bestond de voornaamste be kommering en het hoofdzakelijk doel der maatschappelijke eischen in het ouderdoms pensioen. Sedert tien jaar werden in ons land met dit inzicht ontzaglijke pogingen aangewend. Ons dunkens, is de tijd gekomen die beweging te regelen eu eenen stap meer te doen tot de algeheele verzekering. Alles ingezien komen de ouderdomspensioenen hier slechts op den derden rang. In de beweging ten voordeele der werk manspensioenen heeft men zich eene ver keerde meening gevormd van het verlangen des volks. Inderdaad, wat begeert de werkman als men hem spreekt van hem een pensioen te bezorgen Het is geenszins eene rente aan dien hoogon ouderdom, welke hij vreest nooit te zullen bereiken en die, ondanks zijne stortingen en de hooge premiën der openbare machten on voldoen do zal zijn om betamelijk te leven, juist om reden dat hij te laat heeft beginnen storten. Wat hij vooral begeert, en daarin heeft hij zeker gelijk, 't is van niet ten gevolge van ziekte en invalideit, aan welken ouder dom deze overkomen, in ellende te vervallen. Men moet het middel weten te vinden om den noodigen onderstand te verleenen aan dezen diö hem waarlijk van doen hebben, welke ook hun ouderdom weze. De verzekering tegen de ziekte en invaliditeit alleen is daar toe bekwaam, derhalve moet zij het voor naamste voorwerp uitmaken van het vooruitzicht en verdient zij de belangstelling der wetgevers. Het ontwerp neergelegd door M. Ridder de Ghellinck en eenige andere leden van don Landsbond heeft ten doele dit wijdloopig vraagstuk in den waren zin op te lossen. In strijde met hetgene een zeker getal sociologen beweren moet do kwestie der pensioenen niet eerst geregeld worden.Belgie telt ongeveer 450.000 personen van meer dan 65 jaar tegenover 7 millioen beneden dien ouderdom en Mvaaryan ver het grootste getal hem niet zullen bereiken en in alle geval maar korten tijd van het pensioen, aan de ouderlingen verleend, zullen genieten. Op 215,000 personen die de toelage van 65 frank bekomen hebben, sterven er jaar lijks minstens 21.000. Het is overigens onbetwistbaar dal do be hoeften der ouderlingen minder zijn dan deze van do personen in volle levenskracht, die daarenboven uog veelal last van kinderen hebben. De meeste gevaren tegen dewelke men den werkman en zijne familie moet wapenen, zijn de werkeloosheid, ziekte, ongevallen, invaliditeit en het voorbarig afsterven van hot hoofd des huisgezins. Het springt in 't oog dat men eerst en vooral de dringendste en grievendste en ook de talrijk ste noodwendigheden en onheilen moet ter hulpe komen. 't Zijn deze dreigendste gevaren welke bovenal den werkman bekommeren. Iedereen weet hoe moeilijk het is hem te overhalen ernstige stortingen te doen tot het aanwer ven van een pensioen dat zoo ver verwijderd en daarbij zoo onzeker is Veel gemakkelij ker valt het van den werkman te bekomen, dat hij eene bijdrage hetale om hem te vrij waren tegen de onmiddellijke gevolgen der ziekte en der invaliditeit. Eene pas genomen ondervinding komt het eens te meer bewijzen de wet op de sociale verzekering, onlangs in Engeland gestemd, had niet te kampen tegen die onverschillig heid en vooral tegen die geweldige tegen kanting. welke ver is van te eindigen en die de toepassing derfransche wet van 1911 hij de werklieden ontmoet. Van de 13 millioen personen die door de engelsche wet verplicht zijn deel te maken eener maatschappij van verzekering tegen ziekte en invaliditeit, waren er in Juli 1.1. reeds 10 millioen en half aangesloten hij erkende vereenigingen hoewel de eindtermijn slechts uitloopt in October. En waar is men in Frankrijk? De toepassing der wet van 1910, die uitsluitend de werkmanspensioenen regelt, is tot heden op een sisser afgeloopen. De ondervinding van wat in deze twee landen gebeurt is voor ons zeer kostelijk en er valt te hopen dat men rekening zal houden van de kostelijke lessen die zij bevat. Er valt een ander gewichtig punt in aan merking to nemen. Aan welken ouderdom zal men de ingenottreding van het pensioen vaststellen Neemt men 65 jaar, dan is de hoop, van eenigszins te genieten van de ge dane opofferingen, zeer klein. Bepaalt men eenen minderen ouderdom, dan is het pen sioen zeer gering ofwel men moet zich aan zienlijke opofferingen getroosten, om tot eon behoorlijk pensioen te geraken. Wat is nu het natuurlijk gevolg van dezen staat van zaken?De werkman zal van wegens de openbare besturen eene steeds toenemen de geldelijke tusschenkomsl. en eenen minde ren ouderdom van rentgenieting erlangen. Ter gelegenheid der bespreking in de Kamers van de pensioenwet der mijnwerkers zag men niet volksvertegenwoordigers een voor stel verdedigen waarbij 2 fr. pensioen zou verleend worden aan 50 jarigen ouderdom en na 25 jaar in de mijn gewrocht te hebben. In Frankrijk werd reeds de ouderdom van rentgenieting van 65 jaar op 60 jaar ge bracht. Waar zal men op dien weg stil houden Zal er wel een land gevonden worden dat rijk genoeg is om zulko zware lasten te dra gen En is het wel mogelijk het onderhoud der mannen van hoven de 50 jaar, van hunne vrouwen en kinderen ten laste te leggen van het ander doel der bevolking Dit alles dient slechts tot oploop van meerdere beloften, die het volk vleien en verleiden en den econo- mischen toestand van een land in gevaar brengen. Zoo ziet men dat de toepas sing der wet op de werkmanspensioenen in Frankrijk jaarlijks hoven de 216 millioen kost aan de Staatskas "Verwarren wij dus do invaliditeit niet met den ouderdom; deze laatste bestatigt men' gemakkelijk door den burgersstand terwijl de voorbarige werkonbekwaamheid aan hot 10e- liclit der belanghebbende vereenigingen moet onderworpen blijven. Trekken wij des- aangaande profijt van wat Duitschland tot zijn nadeel ondervindt. Verzekeren wij eerst en vooral het risico- invaliditeit een groote stap wierd in dien zin gedaan door de wet van 5 Mei 1912 en men zal het ingenottreden van hot pensioen mogen vaststellen op 65, ja zelfs op 70 jaar. Aldus zal het bedrag van dit pensioen ver- hoogen, terwijl do bijdragen der belangheb- benden en der openbare machten in dezelfde verhouding zullen verminderen. De kostbare medewerking der verhonden en der maatschappijen van ouderlingen hij stand heeft den weg gebaand, op den welke de wetgevers de oplossing van dit belangrijk vraagstuk zullen vinden, zonder van de wor- kende klas, de wetgevers en den Staat te groote opofferingen te vragen^ A. E.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1