Helena MMdleton BUITENLAND. Eet H. Sakra mentslf oiigres te Weonen. Eene gossie vangst te Brussel In de Hongaarsche Kamer Vreeselijke spoorwegramp NIEUWSBERICHTEN. Erge onlusten. De Duitsche bestuurbare iitfatien Uit Rome wordt in dale 17 September ge meld Keizer Franz-.Tozef heeft aan den Paus het volgende telegram gezonden Aan Z. II. Pius X, te Rome. Ik jubel onulat ik Uwe Heiligheid mag bericht zenden over den zeer gelukkigen uil slag va:: liet Eucharistisch congres, dat heeft plaats gehad binnen de muren van mijn ver blijf te Weenen, en ik druk aan Uwe Heilig heid mijn vu rigs ten dank uit voor de afvaar diging van kardinaal Van Rossum naar liet congres, waarvan ik met geestdrift het be- schewpschap op mij nam. 't Is voor mij een groote troost de over tuiging te kunnen uitdrukken, dat het gods dienstige werk waaraan Uwe Heiligheid zijne zorgen heeft gewijd, zal bekroond worden met de meest heilzame gevolgen voor de christenheid. Pius X heeft geantwoord met het volgende telegram Z. M. keizer Frans-Jozef te Weenen. Met de levendigste en diepste ontroering hebben Wij het aangename nieuws ontvan gen dat Uwe Majesteit zoo goed was ons per telegram te sturen, over den prachtigen uit slag van het internationaal Eucharistische congres, gehouden in uwe doorluchtige hoofdstad. Het heeft den stempel gedrukt op den zoeten troost die Wij hebben ondervonden, toon wij dezer dagen die plechtige betoogin gen van geloof en godsvrucht volgden. Wij danken den Heer, die onze gemeen schappelijke pogingen tot verheerlijking van het verheven altaarmysterie heeft gezegend. liet is ons aangenaam nogmaals onze vaderlijke en erkentelijke genegenheid aan uwe Majesteit uit te drukken, die, met de kostbare hulp der leden van de keizerlijke familie, door hare hooge bescherming zoo doelmatig heeft hijgedragen tot het volledig succes van het congres, in het vaste bewust zijn dat de vruchten ervan overvloedig en duurzaam zullen zijn voor de katholiciteit, en dal de nieuwe verdiensten van Uwe Maje steit jegens den godsdienst, op haar en op haar doorluchtig huis groolere zegeningen des hemels zullen doen neerdalen. Wij geven aan uwe Majesteit en aan hare keizerlijke familie den aposlolieken zegen Eene gevaarlijks bende aangehouden. Woensdag morgend heeft M. Ertel, officier d»<r Rechterlijke brigade, nan het Iroofd vap talrijke-agenten, een bezoek gebracht in een buis der Bloemenstraat, waarin vele ver dachte koppels bijeenkwamen. Na vergeef- sclkoidpeischingeo was men verplicht de1 deur in te beuken. De agenten stormden binnen en hielden in de verschillende kamers van het huis drie vrouwen en twee mannen aan, allen van fransche afkomst. In den loop van zijn onderzoek vernam M. Ertel dat een der huurders langs het dak de vlucht genomen had. Gevolgd door zijne mannen klom hij naar het dak. Na lang zoeken ontdekte men don vluchteling, op het platform van een bijgebouw, in eene groote kuip vol water, waaruit alleen do neus en de mond van den vluchteling opstak om te kunnen ademhalen. Dat was eene goede vangst. De man had er inderdaad alle belang bij aan de policie to ontsnappen, 't Is een genaamde Gustave Leguet, gezegd Tatave geboren te Parijs in 1884 en reeds meermaals uit het land ge bannen. De drie koppels konden hunne be staanmiddelen niet doen kennen en werdon tor beschikking van den prokureur des konings opgesloten. 86e vervolg. Uw karakter is weg uwe faam is verlo ren gij zijt voor eeuwig van Edward geschei den. Nu blijft er u niets over dan de welbe kende toegenegenheid van geheel mijn leven. Ik ben naar mijn huis niet teruggekeerd, sedert het laatste tooneel, dat er mij uitjoeg, en ik zal er nooit terugkeeren. Zoo lang gij leoft, zal ik bij u zijn waar gij gaat, daar zal ik u volgen. Eene wilde vreugd vervult myn tart, omdat ons lot voltrokken is. Helena schrijf mg eenen enkelen regel zeg my waar gij heen gaat, wat gij doet. 't Leven heeft geene sterkte, de spraak heeft geene woorden voor deze onstuimige en koortsachtige aan doening. voor dit uur van schrik, van angst en vreugde. Ik scheurde den volgenden brief open,en las deze woorden Mijn dierbaar kind, ik zal u morgen zien, en dit vooruitzicht maakt mij schier gelukkig. De laatste gedachten van uwen oom waren op u en Edward gevestigd en over u beiden sprak hij zijne laatste zegeningen uit. Het zicht van uw wederzydsch geluk, uwe weder- zijdsche toegenegenheid, zal mij zijne gedach tenis herinneren en een troost voor mijne smarten wezen. Edward heeft met mij in mijne droefheid als een zoon gehandeld, en ik denk graag dat hij u in de grootste zegening bezit die mijne erkentelijke teederheid hem wenschen kan. Ik wenscb gerust te mogen zyn aangaande Henri en Alice. Ik hoopte, dat de geboorte van hun kind hem aan zijn huis en Alice IV ederland. Een schat. Uit Well (Limb.) schrijft inen aan de L. K. Vrijdag is op het kasteel een kistje gevon den gevuld met gouden munten. Uit door hem gevonden papieren vermoed de de eigenaar van 't slot, Dr Wollers, uil Dusseltlorp, dat op zekere plaats een schat begraven lag. Onderzijn persoonlijke leiding was reeds meermalen een binnengracht afge- dregd en afgevischt, maar men vond niets. Nu wilde hij dezen gracht vullen met den hoogen wal, die er langs lag. Reeds was men een paar dagen aan 't werk en 't vinden van een paar munten deed de hoop herleven. Vrijdag middag, toen do arbeiders reeds vertrokken waren, groef een bediende nog verder. Plotseling stoot hij op een ijzeren kist. Behoedzaam wordt ze uitgegraven en in 't kasteel gedragen en daar door middel van een beitel geopend. Ze is ongeveer 40-50 cm. lang, 20-25 breed en diep. Bij opening lag bovenop een keten, bestaande uit zwart6 koralen, en verder was de kist bijna geheel gevuld met gouden munten, ter grootte van een mark. Bovenop lag een pupier, vermoe delijk bevattende een aanduiding door wien en wanneer de schat daar hegraven is. Hoe groot de waarde is en uit welken tijd de munten dagteekenen, is tot nog toe on bekend, daar de eigenaar geen enkele inlich ting geeft. Frankrij li- Begrafenis van kardinaal Couillé. Dinsdag morgend heeft te Lyon de begrafe nis plaats gehad van Z. E. kardinaal Couillé. Eene massa volk was opgekomen. Aan het hoofd van den stoet gingen de godsdienstige slichtingen en meer dan 1000 priesters, geestelijken en seminaristen. Talrijke prela ten assisteerden kardinaal Lucon, die den lijkdienst celebreerde. In den stoet waren vier kardinalen, vier aartsbisschoppen en 23 bisschoppen. Duitschland.. De vleeschduurte. De Vorwarts deelt een teekenend voorbeeld van de duurte der levensmiddelen in Duitschland mede. Te Görlitz kost paardenvleesch reeds 50 pf. het pond, zoodat dit vleesch misschien spoedig even duur zal zijn als het rundvleesch vroe ger. In Engeland kan men nog rundvleesch krijgen tegen een prijs, dien ir.en in Duitsch land al voor paardenvleesch moet besteden. Een schat. In het dorp Grussen, bij Pyrmont, hebben spelende kinderen in dicht struikgewas een pot vol oude munten gevon den, in het geheel niet minder dan. 1SOO stuks. Zij dagteekenen uit de 15®, 16e en 17° eeuw en zijn zeer kostbaar. Teeken des tijds. Een welsprekend voorbeeld hoe het aantal geboorten zelfs in het katholieke Beieren achteruitgaat. Te Zirndorf werden tieri jaar geleden nog onder een bevolking van 3000 zielen,2?0 geboorten 1 aangegeven nu wop en er fOQO menschen en bedraagt: bnï aantal géboorlen maar 179. Dom Manoel-op reis. Officieus wordt liet nieuws verspreid dat Dom Mahoel naar Luzern vertrok, terwijl hij te Possenhoven blijft tot het einde dezer maand. Hij gaat naar Neder-Oostenrijk om zijne verloving te rege len met de dochter van Dom Miguel van Braganza. Vleesch voor Duitschland. Sommige groote Duitsche steden als Keulen en Dres den besloten groote hoeveelheden vleesch op te koopen om voort te verkoopen aan de bevolking, die lijdt onder de duurte van het vleesch. De kommissie belast met den aan koop van vee, kwam aan to Malmö, van waar zij naar Stockholm zal vertrekken. Belang rijke aankoopen van vee zullen gedaan wor den in Denemarken, Zweden en Noorwegen. Mijnongeluk. In de mijn Augusta Victoria, te Hüls, zijn in den nacht van Zaterdag drie mijnwerkers door eene instor ting begraven. Men heeft ze tot hiertoe nog inniger zou verkleefd hebben doch, behalve eenige haastige regelen door dewelke hij mij 't geval aankondigde, en nog een kort briefje sedert dien, heb ik van hem niets meer ver nomen maar ik heb eenen zeer wonderbaren brief vün zijne schoonmoeder ontvangen. Zij dringt aan om mij onmiddelyk na mijne terug komst in Engeland te zien zij spreekt van een verschrikkelijk geheim, dat zij mij moet mededeelen. Indien ik haar niet zinneloos dacht, zou dit mij verschrikken doch hare woorden en mijn gedrag zijn sedert het huwe lijk zoo wonder geweest, dat ik mij inbeeld dat zij van haar verstand is. Ik zal morgen dadelijk na mijne aankomst naar Henri's huis gaan, en rond den middag hoop ik wederom bij u te zijo, mijn dierbaar en allerliefste kind. Het verledene is droefhet toekomende is duister ik heb Veel vrees en onrust doch gij zijt mijn licht in de duisternissen, de pand des vredes in den storm des levens, en in uw geluk zal ik mijne eigene smarten vergeten. Geef mijne vriendelijke groetenissen aan den dierbaren Edward. Ik blijf uwe zeer toegenegene, M. M. De beker was eindelijk volik ledigde hem ten gronde uit. Wat wonder, dat hij mij den geest verdraaide? Voor eeuwig door Edward verbannen door Ilenri vervolgd, bij Mevr. Middloton gelasterd. van moord be schuldigd, wat bleef er mij hier te doen Kon ik niet buiten gaan en in den kouden diepen stroom den driftigen stroom den driftigen angst van dat hart voor eeuwig stil leggen Kon ik geen vergif innemen, en in mijnen doodstrijd om Edward zenden Edward had verboden mijnen naam in zijne tegenwoordigheid uit te spreken. Daarom DE VOLKSSTEM niet kunnen bevrijden en men verkeert in onzekerheid over hun lot. De gevaarlijke hoedennaalden. De poli cie van Schleswig heeft eene verordening uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt dat vrouwen met lange, onbeschermde hoednaal- den, voortaan van het verkeer met den tram zijn uitgesloten. Verspieder aangehouden. De Berl. Zig. A. M. meldt dat twee spionnen verrast wer den nabij de forteres van Allenstein. Een hunner is aangehouden. Aanslagen op treinen m_et troepen. Uit Keulen aan de N. R. G. Achteraf verluidt dat in de laatste dagen dikwijls op militaire treinen, die de soldaten van de krijgsbe wegingen in Baden naar hun garnizoen terug brachten, aanslagen gepleegd zijn. Naar den militairen trein van het 114® regiment infan terie werd bij Lörrach met steenen gewor pen, ten gevolge waarvan do machinist zwaar gewond werd. Bij de statie Schopfheim is ook met steenen naar een militairen trein gegooid, waarbij een rijtuig getroffen werd, waarin officieren zaten. Ondanks een ijverig onderzoek is men er tot nu toe niet in ge slaagd, den dader te pakken te krijgen. Engeland. Kasteel afgebrand. Een oud kasteel in Cheshire, is grootendeels afgebrand. Er zijn schilderijen en miniaturen verloren gegaan, meubelen uit den Napoleontischen en vroege re:: tijd, kostbaar vaatwerk en sieraden. Alleen een klein stuk van den vleugel, door het dienstpersoneel bewoond, is behouden. De vechtpartij t9 Belfast. Er is verschil tusschen de berichten over, de vechtpartij te Belfastaangaande de vraag, wie begonnen is. Volgens het eene hebben de nationalisten het eerst aansloot gegeven door de groene vlag te ontplooien, volgons het andere de unionisten door het zwaaien met de roode vlag der Britten. De correspondent van de (liberale) Dailjr Chronicle beweert, dat de unionisten op het voetbalveld zijn verschenen met het plan om ruzie te zoeken. Er was de heele vorige week al praat van. Voor tien wedstrijd zon gen zij liedjes, die kwetsend voor de Room- schen waren, en zij zwaajden met honderden oranje vlaggetjes. Volgens dien correspon dent waren het ook unionisten, die met revol vers hebben geschoten. Men vreesde, dat er gisteren hij het openen van fabrieken en wer ven weer gevochten zou worden. De troepen bezetten een punt van de stad, maar het liep kalm af. Een paar mannen liggen met sche delbreuk in het gasthuis. Oostenrij k Liefdedrama. Een groote grondeige naar van Buda-Pest, Setan Jo, schoot in volle straat de prima donna van den schouwburg van Grosskanirzsaw, Esther Voeroes, neer daarna pleegde hij zelfmoord. RuslandL Zeeschuimers op de Zwarte Zee. - Drie zeeschuimers in een bootje vielen een zeil schip aan dat met graafTWas geladen. Na het schip te hebben stilgelegd'sloten-ïzg de 'ma trozen op in eene kajuit en roofden de geld kas met haren inhoud. Daarna konden zij vluchten zonder te worden verontrust. Een officier moordenaar. Een Russisch officier Protopopff schoot in volle straat den student Kelpsch neer, met wiens zuster hij verloofd was. Het slachtoffer had zich steeds tegen het huwelijk zijnpr zuster met den officier verzet. De moordenaar werd aangehouden. Eene vrouw ter dood veroordeeld. De rechtbank van Tarnow veroordeelde ter dood eene vijftigjarige vrouw, de genaamde Cu- dak, die met de hulp barer twee dochters haar man met ongehoorde wreedheid had vermoord. Terwijl hij sliep, had zij hem met petrol overgoten en het bed in brand gesloken. De ongelukkige bezweek 's anderdaags aan zijne wonden. De vrouw werd veroordeeld om te worden opgehangen. Hare twee dochters werden vrijgesproken. zou hy nooit meer als de naam van een levend schepsel uitgespoken wonlen. Ik zou eenen nieuwen aaunemen, en mij-in de afzonderheid begraven. De aangroeiende ziekte, die ik in de laatste dagen ontdekt had, en welke de teering meldende vlekken mijner wangen, de drooge hoest, en 't nachtelijke zweeten, mij hadden doen herkennen, zou mij daar traag zaam wegslepen. Daar zou ik alleen leven, alleen lijden, sterven en wanneer de aankon diging mijner dood, indien er aankondiging zou wezen, eens toevallig onder de oogen valt dergenen, die mij eens-beminden, zij zal onopgemerkt voor hem ..verschijnen. Myn ware naam, myn noodlottige naam, indien hij ooit bij hen uitgesproken v\erd, zou herklin ken als het doodsgeluid van vernietigde vreug de, van verdwenen hoop, als de gedachtenis van eene geheime schaamte of van een naam loos verdriet. De tyd vervloog elke maal dat de klok sloeg, sprong ik van schrik op maar ik werd bedaarder terwijl de nacht vorderde ik had 't eon en 't ander te verrichten want mijne wankelbare inbeelding was in een wezenlijk besluit veranderd. Ik haalde een klein handkoffertje, en stak er, benevens Edward's portret, eenig lijnwaad en geld in, alsook een kldin gebedenboekje, dat hij mij geschonken had. Mijn hoest was akelig en deed my schier barsten maar ik luisterde met eene wi eede Vreugde naar zijnen hollen klank en terwijl ik de banknoten in mijn zakboekje optelde, schreef ik met een potlood op 't laatste Voor mijne begrafenis De klok sloeg vijf uren. Ik zette myn hoed op en deed mijnen shal aan, het licht was zeer flauw; met eene bevende hand opende ik de deur der naaste kamer? ontsloot de blin-, Italië Arsenaal van valschmunters. Do policie van Rome ontdekte een echt arsenaal van valschmunters in eene overgroote keldering nabij het Quirinaal. Drie lokalen werden aangetroffen in het eerste vond men op eene tafel al de noodige toestellen tot ver vaardiging van valschen munt, in het tweede de werktuigen tot voltooiing, in het derde een grooten haard waarin nog brandende kolen werden aangetroffen. Niemand was in de keldering toen de policie erbinnen drong. In d6 stad worden talrijke aanhoudingen ge daan. Turkyë De aardbeving. Alle telegrammen uit uit het vilajet Andrinopel zeggen, dat do aardbeving van 14 dezer zeer lievig is go- weest, maar geen schade aangericht heeft, behalve te Tsjafaldja, waar de Konak is gescheurd. SExv e «cEL e ix De mobilisatie. De groote mobilisatie, ondernomen door de Zweedsche regeering is volkomen gelukt. Men had gevreesd dat, ten gevolge der socialistische propaganda, de mobilisatie in de Noorderdistrikten zou mis lukt zijn. De voorzitter der Hongaarsche Kamer is er met ruwe voeten doorgegaan. De oppositie geweld gebruikende heeft de voorzitter ge weld tegen geweld gezet. Hij heeft do policie doen komen en heeft de geweldigaards uit de Kamer gezet. I)ie uitdrijving duurde ruim twee volle uren. Graaf Apponyi bleef ten slotte nog met 14 leden der oppositie in de Kamer en verklaar de aan do policie dat hij en zijne vrienden goedschiks het gebouw zouden verlaten, als de policiemacht zich terugtrok. De zaal werd toen ontruimd. Al de banken en zetels werden terug op hunne plaats gezet. Vele zijn erg beschadigd. Om half 9 trad de regeeringspartij binnen en bracht eene grootsche ovatie aan graaf Tisza. Deze hield eene aanspraak en zegde dat men met bellen en kindertrompettekens geen ernstige politiek kon maken. De zitting werd toen regelmatig voortge zet en de minister van financiën ontwikkelde het ontwerp van begrooting. Tegen morgen richten de socialisten eene betooging in ten voordeele van het A. S. in. Nieuwe geweldige tooneelen. Woensdag- grepen andermaal heftige too- neelen plaats in het Hongaarsche parlement. Zoodra de zitting begon bleken de leden ten zeerste opgewonden. De tegenpartij was vol tallig aapwezig. Op hetoogenblik dat eenige leden der regeeringspqrlij binnenkomen, ontstaat er een stormachtig tumult. Zij worden belaagd en beleedigd. De minister van koophandel wordt uitgekreten voor ellendeling door een oppositielid. De minister gaat naar den bela ger en vraagt hem wat hij ze^t. Voor alle antwoord wordt hij door verscheidene ka merleden omsingeld, ontvangt talrijke vuist slagen en valt ten slotte ten grunde. Hij wordt eindelijk na veel moeite door de leden der rechterzij verlost uit de klauwen dei- razende oppositie. Ontslag van een minister. Graaf Johann Zichy,minister van Binnenl. Zaken heeft zijn ontslag ingediend. Dit ontslag verwekt groote opschudding. Het is in ieder geval weinig edel in dusdanige om standigheden er slillekens van onder te mui zen. Betooging. De socialisten hadden voor Woensdag avond eeno niGuwe betooging op touw gezot. De policie, het leger stonden in voor de orde. Op verscheidene plaatsen hadden nog gewel dige botsingen plaats. den om nog eens voor de laatste maal het af beeldsel van Edward, waar hij in volle lengte op stond, te aanschouwen. Het licht was onvoldoende, myne gezwollene oogen zoo duister, dat ik moeilijk zijne trekken kon onderscheiden. Ik zag voor my anders niet als dat verschijnsel van het vreeselijlc oogenblik wanneer ik hem de laatste maal gezien had. Ik viel op mijne knieën, en stortte voor hem een gebed, dat voor den troon der Genade zal aanhoord zijn, indien gebeden uit den mond kuunen komen dergenen, die voor zichzelvcn noch kunnen noch durven bidden. Een gerucht in de kamer boven mijn hoofd deed mij verschrikken. Spoedig nam ik hel reiskistje, en droeg het met moeite naar bene den. Ik bereikte de poort, en maakte ze open. Ik sloot ze achter mij toe en iudien er ooit een angst bestond, dien men niet beschrijven kan, of eene daad, die aan eene zelfmoord geleek, die angst die daad waaren de mijne, wanneer ik de deur toetrok. Ik sleepte my moeilijk langs de straat, met een zwak ge moed, een lijdend hoofd, en een gebroken hart, schuddeud en bevend, wachtte ik naar 't eerste rijtuig, dat zou verschijnen. Ik ontmoette er eindelijk een, en liet mij naar do plaats brengen vanwaar do postwa gens afrijdon. Op eenen van hen zag ik den naam van... en ik huurde eene plaats. Een uur later vertrokken wy en toen ik Londen verliet, was het hevig aan het sneeuwen. Na eenige uren wegs, verzachtte de heete koorts, die mij overvallen was en de akelige eenzaamheid van het toekomende vertoonde zich voer mynen ge9st. Eene hoop voor mij, niets dan koude sidderingen en wanhoop in mijn hart, niets dan vreemde stemmen,vreem de wezens. Een somber, drukkend en sprake loos verdriet woog als lood op mijne ziel,biaar 20 SEPTEMBER 1912 n IIV Een sneltrein ontriggelt in een tunnel. Verscheidene wagons in brand. Tal rijke slachtoffers. De sneltrein Chester naar Liverpool is te Ditton in Lancashire ontriggeld. De trein was juist over de Mersey gere den en reed onder een tunnel, toen de loko- motief ontriggelde en tegen een pijler hotste. Zeven wagons ontriggelden en vatten vuur. Op het hulpgeroep der reizigers snelden langs alle kanten redders toe. Uit Widnes en Runcorn werden geneesheeren en ziekenver plegers ontboden. De machinist werd op den slag gedood, doch de stoker ontkwam het met eenige lichte kneuzingen. Al de reizigers die in de twee eerste wagons hadden plaats genomen werden gedood. Meestal deze ongelukkigcn werden levend verbrand. Talrijke werklieden zijn thans bezig aan het blusschen van den brand. Volgens de eerste inlichtingen zouden er 12 dooden en 50 gekwetsten zijn. Het vuur had zulke snelle uitbreiding ge nomen en woedde zoo hevig, dat de redders niet konden naderen en onmachtig het vree- selijk schouwspel van mannen en vrouwen, die bekneld tusschen de half verbrijzelde wagons, levend gebraden werden. Nadere berichten melden nog, dat er zes tien dooden zijn. Te Liverpool zijn dertig ge kwetsten met een bijzonderen trein aange komen. Meest al de gekwetsten hebben de beenen verbrijzeld en werden erg verbrand. De Duitsche bestuurbare luchtballen heb ben waarlijk weinig kans. Zooals men weet zijn er reeds in Duitschland zelf, verscheide ne Zeppelins en Parsecals verongelukt. Onlangs nu, had Duitschland aan Japan een Parscval verkocht. Op 31 Oogst werd een proeftocht gedaan te Tokio en de reis liep zeer goed af. 's Anderendaags werd de luchtbal, die in eene voorloopige loods w as geborgen, door een rukwind omgeworpen. Het omhulsel hotste tegen de schroef, waar door het gescheurd werd en degazontsnapte. Eene ontploffing volgde en luchtbal en loods werden geheel verbrijzeld. Men vond nog enkel eenige vormlooze stukken terug. Bryssel. Door eene kar onigeworpen. Een aardewerker, Alfons Vap Londerzeel, wonend te Nieuwerkerken-Pijpei/beek. bij Aalst, werd Dinsdag op de Handelskaai, te Brussel, omgeworpen en gekwetst aan het linkerbeen door een paard, gespannen in eene kargeladen met stèenen. Hij werd naar het St-Jansgaslhuis vervoerd. Een vdlsch tweefranksidk. Twee kerels, T... en B..., die te vergeefs poogden een valsch stuk van 2 frank te doen uilwis selen, op de Noordlaan, door voorbijgangers en het vervolgens in betaling gaven in een sigarenmagazijn, werden Dinsdagavond door de politie der 4® afdeeling aangehouden. Een onderzoek werd te hunnen laste ingesteld. Bedrieger geknipt. Een ajusteerder werd aangehouden in eene herberg der Hoog straat, omdat hij in een zelfwerkende kas, in plaats van stukken van 10 centiemen, ronde ijzeren plaatjes had gestoken. In zijnd zakken vond men meer dan 200 zulker plaat jes en vele sigaren, hij middel van den truk bekomen. Hij werd opgesloten. Erg automobielongeval. In den nacht van Dinsdag tot Woensdag, rond 2 ure, keerde de heer Godefroid, nijveraar te werkte als vuur in mijnen geest. Laat in den nacht bereikte ik deze plaats. Sedert dat oogenblik tot heden heeft een nacht van ijselijkheid mij omringd. Geene tijdingen zijn mij toegekomen geen vijand heeft my vervolgdgeen vriend heeft mij ont dekt. Ik ben alleen, en ik sterf. Ik bespeur -dagelijks den voortgang der ontsteltenis dié mij naar liet graf sleept. Met eene onverschil lige wanhoop verhaast ik dien voortgang en ik schud en beef bij liet naderen der dood. Ik sleep mij naar de hoofdkerk, en in hare ont zagwekkende stilzwijgendheid of in de stille koorgezangen vind ik eene verzachtende kracht die somtijds over de duistere verschijn selen en de geheime schroomen mijner ziel als eene betoovering werken. Nochtans kan ik niet bidden wanneer an deren bidden. Mijn geest is bedwelmd. Ik kan voor God in spotternij niet knielen,terwijl mijne ziel tegen hem opstaat. De stem der dooden en der stervenden mengden zich met de op- en afdalende toonen des orgels. Som tijds klinkt er eene noot in mijne ooren, als een schreeuw des doods, het geruisch van stroomende wateren omringt mij, de ver- maledijding van Caïn vervolgt mij, en zijne klagende woorden rusten altijd op mijne lip pen «Mijne straf is grooter dan ik ze ver dragen kan Is er geen balsem vooor zulke smarten Is er geen toevlucht voor zulke wanhoop Spreekt gij dio het weet. want waarlijk, mijne ziel verkeert in grooten angst,en ik heb niemand om nnj te versterkenIk wandel door de vallei van de Schaduw des Doods, en God is niet met my. (Wordt voortgezet;.

De Volksstem | 1912 | | pagina 2