TEEN EN T ANDER Eene vendetta in Corsika Zaken die niet pakken. Daden die geëischt worden. De wreede misdaad der Leopoldslei ^og een doodelijk ongeluk aan de Antwerpsche dokken. Achttiende Jaargang n' 223 Zaterdag 21 September 1912. DAGBLAD TE BRUSSEL Bestuurder: J, Van Nuffel-De Qendt. De onzedige luxe DE MOEDERMOORD EEN OPROER VAN HUISHOUDSTERS 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbiireeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. sjfr dl TWEEDE UITGAAF, 7 uren *s avonds. <jj» BUREELEN 728, Steenweg van Waterloo, 728, TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN a KI. asnk. (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4* biadz. (de regel) fr. 0,30 Finaiic. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, kersnell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 De roode leiders hebben donders veel moeite om hun kraam waarin de algemeene hongerstaking moet voor bereid worden, recht te houden. Seigneur Vandervelde is in Noor wegen, in Denemarken, in Spanje, in Engeland geweest om geld te bedelen, maar overal scheppen zij hem heel be leefd en vriendelijk af. Kookt zelf uwen pot gelijk gij hem koken kunt, schijnen de internationale broeders hem toe te roepen. In België is het al niet veel beter gelegen. In Vlaanderen is er geen spraak van algemeene staking als er ooit kwestie van komt, zal bet in onze gezegende gewesten een heel mager beestje zijn. De Walen zelf beginnen er al tegengoesting van te krijgen ze worden gewaar dat ze door hunne op- zweepers, gefopt, gekuld en bedrogen worden. Ten einde raad. beginnen de socia listische hoofdmannen zich te wenden tot onze katholieke werklieden. All schrijven ze nu, gij katholieke werk lieden, gij zijt zoowel werklieden als wij, gij hebt dus bij die beweging het zelfde belang als wij. Hoe spijtig, dat de socialisten altijd zoo lieftallig niet'zijn voor onze katho lieke vrienden. Toen het in 't begin van dit jaar kiezing was voor de Goedemannepra- den, dan waren de katholieke werklie den, nog slechter als rotte visch ze werden uitgemaakt voor al wat laag en gemeen is ze waren te dom en te stom voor dood te donderen. Doch nu kunnen de roodon hun verduften haring niet binnenkrijgen, en nu noodigen zij de katholieke wer kers uit mee tekomen paarten van dien vuilen kost. Onze vrienden moeten van verdufte spijzen niet veel hebben, en daarom laten zij de portie liever heel en ganseb over aan de roode grootspre kers. Natuurlijk dat hun oud deuntje weer voor de pinne komt. Op 15 Sep tember schreef de Peuple, dat de socia listen den godsdienst eerbiedigen. Hoe spijtig dat korls nadien een ander Belgisch socialistisch orgaan een uitval in regel deed tegen onze geestelijkheid en tegen de Kerk. Daar bij Vandervelde schrijft in zijn werk Geschiedenis van het socialisme en van de samenwerking in het Center De strijd tegen de Kerk is het onmisselijk hij voegsel van den klassen strijd Dit is dus weeral afgehandeld. Ge zult herinneren dat wij reeds meermaals de vraag hebben gesteld wat de roode kamerleden gaan doen met de werkstaking, of zij ook hun prêe voor het algemeen gaan af staan. We deden dezelfde vraag voor wat heer Daens betreft. We stonden reeds lang op een ant woord uit te kijken, maar hoe meer wij toezagen, hoe minder er toekwam. Nu echter is er een antwoord gekomen en wel van het roode blad Le Journal de Charleroi dus uit het brandpunt van de beweging. Dit blad begint al krampen te krij gen en laat wanhopige kreten boorer, «En 't is zoo huilt het orgaan terwijl zij (de kamerheereri) voor onze zaak eene vermeerdering van werk zullen moeten leveren, in de volle koorts van den strijd, dat men van hen het gansche offer van hunne wedde zou vergen De arbeider berooft zich ongetwijfeld van gansch zijn loon, maar hij werkt ook niet meer, tenvyl onze lasthebbers in tegendeel dubbel werk zullen hebben in 't Parlement en in de meetings Tusschen haakskens wil dat zeggen; in plaats van ons geld af te staan, zoudt g'ons nog meer moeten betalen, omdat wij meer werk afleggen. Doch met di® woorden zijn al de socialisten niet content. De Weer wraak der Glasbla zere schreef op 10 September op heel energieke wijze «Tot hiertoe weten wij nog niet tot hoeverre ik ging zeggen de edel moedigheid de plicht der politie kers in de aanstaande staking zal ge dreven worden. Gaan zij eerst houden staan dat wij de economische staking moeten doen, zonder dat zij de politieke sta king houden Zuilen zij aannemen dat de werk lieden het offer van hun loon zullen doen zonder dat zij zelf het bedrag zullen storten van hunne wedden, voortkomende van de politiek Indien dit zoo is, dan zal het eene der monsterachtigste politieke er. be- driegelijke aftruggelarijen zijn die er begaan wordt ten nadeele van de be trouwende massa.... 77 Ge ziet, sommige werklieden, on danks al het geraas der groote heeren, beginnen toch reeds iet of wat klaar te zien in 't spel. 't Is toch buitenge woon ook. De huisvaders die met vrouw en kinderen zitten, moeten ge heel bun pree afstaan, met het groot gevaar later zonder werk te vallen, en de kopstukken, zij die zich vetmesten met de politiek, die jaarlijks bulten hun gewoon werk, nog duizenden op strijken, ter wille van de politiek, zij houden den zak gesloten. Zoo niet, heeren, zeggen de werk lieden. En wij zeggen: gij die u laat toppen, toont ten minste dat gij niet dommer zijt dan sommige goedge kende dieren, en doet uwe «meesters ook afdoppen. Ja, in den zak, heeren van de roode Marianne gij ook heeren van de libe rale partij van Aalst, want gij hebt de menschen ook tot. slaken aangezetin den zak, ook gij M. Daens uwe 4000 ballekens pellen gij ook hebt fortuin, en licht nog uwe drukkerij, gij kunt uwe duizenden gemakkelijk missen, zonder op uwe kin te moeten kloppen; de werklieden moeten honger en ge brek lijden om uwentwille; welnu 'tis niet meer dar. billijk dat gij ten minste toch ook iets doet. Gij zoudt, om goed te zijn, ook honger en gebrek moeten lijden, doch dat vragen de werklieden niet van u, zij zijn tevreden zoo gij stort wat gij te veel hebt, en dat, toch maar dient om in uwen coffre-fort opeen te stapelen Geene woorden meer, mijne heeren, het volk vraagt uwe DADEN vV Ze vlogen aan de deur. De Pransche socialisten houden tegen woordighun 12° CongTes. Den 2n dag werd voorgesteld en eenigszins aangenomen dat al de bladen die gelen gebruiken, aan de dear zouden worden gezet. De vertegenwoordigers van de Petit Parisien van de Petit Journal van de M$lin van le Journal van L'Eclair van Goemoodia van de Action Fran^aise van La Presse van La Patrie van L'Intransigeant van de République Frangaise van de Aurore van de Autorité van de France en van de L'Evènement mochten er van onder trekken. Bij ons waren het enkel de katholieke bladen in Frankrijk vliegen de anti-socia listische bladen buiten. De Belgische socia listen betaalden alzoo aan de liberale poli tiekers hun kruipersloon, Tiniel is ziek. Sinds ettelijke dagen is Tinei, onze groote en wereldbe roemde toonkunstenaar erg ongesteld. Laat ons hopen dat de bestuurder van hei Brus- solsch koninklijk Conservatorium spoedig moge genezen zijn. De zaak Fonfeyne nader be paald. Het bericht dat Fonteyne Vrij dags en dat nogal in 't openhaar zou vleesch hebben genoten, maakte groote verbazing bij onze talrijke lezers. We meenen goed te doen dit feit dan ook «ader te bepalen .- Het is de Gazette van Bjugge die het nieuws de wereld inzond. De Gazette van Brugge» schrijft dat Fonteyne ju jagersldeedij in ge zelschap van twee heeren vleesch heeft geëten, op Vrijdag 23 Augustus,te Neerpelt, in het Hötel Neuf juist over de statie, en dit rond acht uren van den avond, 't Is gruwelijk. In 4910 waren er op de 100 beschuldigden die in Frankrijk voor 't gerecht moesten verschijnen, 36 min derjarigen. Het getal minderjarige misdadigers heeft de volgende verhouding. Misdadigers onder de 13 jaar437 Misdadigers van 13 tot 16 jaar 3904 Misdadigers van 16 lot 18 jaar 7300 Misdadigers van IS tot 21 jaar 21495 Totaal 33136 minderjarige misdadigers Verrukt. Mgr Heylen, bestendige voorzitter van de H. Sacramentscongressen, is met zijn sekretaris iuit Weenen te Namen toegekomen. Zijne Doorluchtige Hoogheidis nog onder den ontróerenden indruk van de grootsche plechtigheid van Weenen. Hij is verrukt over de weeggalooze schoonheid die de Katholieke Kerk daar heeft genoten. De waarheid heeft haar recht. In 't Werkers wolzij n, socialis tisch blad, staat er te lezen over de verkiezing van Fonteyne Het is daarom dat wij niet zullen ophou- den te verklaren.» De kiezing van don abbé Fonteyne was geenszins de uitdrukking van den volkswil; maar wel het gevolg vau een arbeid die alles behalve eerlijk was Als een socialist in zulke bewoordingen die kiezing schandvlekt, dan mogen 'wij et- wel het bewijs in vi.idwtn, dat er in Brugge tijdens den kiesstrijd heel vieze dingen zijn gebeurd. Wanhopige daden. In 1910 waren er in België 12 kinderen onder de 16 jaar die zich van 't leven beroofden. Sinds 1886 blij ft die verhouding nagenoegdezelfde. Bij de ouderlingen boven de 70 jaar, neemt het getal zelfmoorden toe. Doch zij komen het meest voor, zoowel voor mannen en vrouwen tusschen de 25 en de 40 jaar. In 1910 begingen 822 mannen en 229 vrouwen, samen 1051 personen die uitzin nige dwaasheid. Dat is iets dat tegenwoordig- de oogen uit steekt. van velen. Ze moeten meegaan met de wereld, ze moeten de voorbeelden volgen, ze voeren luxe omdat een ander liet ook doet. En ik wil hier niet spreken van luxepeer- den en «luxerijtuigen en luxe in 't huishouden aan tafelin kasteel en pracht- gebouw neen, ik wiLgewagen van dien uit zuinigen luxe van vrouwen en dochters uit den burgersstand, uit den werkersstand, bij het zeer geringe volk en ik wil spreken inzonderheid van dien luxe die bij winter' als bij zomertijd tegenwoordig met onzedig heid, ja ik herhaal bet, met onzedigheid gepaard gaat. Is het te verwonderen dat niet alleen Bis schoppen in tot hunne diocesanen gerichte hullen en brieven, en priesters in hunne pree- ken, en gododienstige schrijvers in goede en deftige gazetten en drukwerken, maar ook onverschilligen 't zij in 't spreken, 't zij in boeken, 't zij in bladen en zelfs in ongods dienstige dagbladen, er tegen uit varen en opkomen en er zich tegen verzetten Kan dat anders Bekijkt ze mij ne keer dat vrouwvolk, of liever neen beziet ze niet, 't zou u kunnen schaden, 't zou in u doen opwellen wat een christen kost wat kost, gauw en rap moet bedwingen. Kleederen bezigen ze niet meer om er zich mee te bedek ken haar is eene vulschheid en een spre kend bedrog kousen en schoenen dienen hen tot ongemak en ongezondheid en mis schien wel eens tot been- of voetbrekerij. Ziet rondj en ge zult moeten rechtuit be kennen dat men dat meest tegenkomt bij geringe personen, die noch door fortuin, ver- Stand of naam begunstigd werden. Want iemand die waarlijk rijk is en liet goed meent is eenvoudig trettelijk iemand die wat rechten zin en helderen geest bezit, houdt zich met zulke prullen niet bozig iemand die van aauzien is of wil worden bij zijnen evenmensch, heeft zulke tooisels, zulke uithangborden, en zulk dwaas clownkostuum en geestig pet of wagenwiel of botermand niet noodig. Zij' ge niet beschaamd gij christen vrouw en dochter die op zulke wijze het werk Tan uwen Heer en Schepper tegenwerkt, ver draait, en er 't natuurlijke schoon® van weg neemt Moet ge niet rood worden tot achter de ooren, gij die u zoo uitbundig tentoon stelt en de schuld zijt van menigen zwaren val en ergernis bij dezen die u tegenkomen, ontmoeten en zien. Gij zijt vlaamsch van aard, van karakter; van doening en wen ding, en wilt navolgen en meedoen met die ongepaste Parijsche mode die, door al wat deugd heeft verloren, eerst en vooral wordt gedragen, gekoesterd en bemind. Gaat dat niet beteren Gaat ge niet wijzer worden In een congres te Weenen gehouden, eenige dag-en voor het H. Sacramentscon gres, heeft men besloten tegen zulke luxe en mode met handen en voeten te wer ken om ze uit te roeien, te verbeteren, te veranderen, te vermenschelijken. Doet ge mee met de wijzen of gaat ge vol- herden met de dwazen "te Antwerpen. Het onderzoek. Donderdag morgend werd het meisje door den heer onderzoeksrechter Steyaert opnieuw met haren vriend geconfronteerd. Het ging over de kwestie van het geld geven om naar Rotterdam te vertrekken. De Hollander moest nu bekennen het geld gegeven te heb ben. Het meisje werd insgelijks geconfronteerd met den policieagent, die baar in d3 Warande weenend aantrof. De agent heeft haar her kend. Zij werd ook in tegenwoordigheid gebracht der herbergierster uil de Hochstetterstraat, waar bijna alle dagen haar vriend kwam,om geld te halen. C. werd ook in tegenwoordigheid gesteld der herbergierster, want het was deze peiv sóon. die in de herberg kwam vragen of hot meisje tijdens hare zenuwziekte niets over de moord der Leopoldslei had laten ontvallen. De kerelbekent in huis te zijn geweest, maar niets daarover gevraagd te hebben. Eene Hollandsche dame, wonende te Oude God, de ?aanhouding van het blonde meisje vernemende, dacht in het signalement eene gewezen Hollandsche meid van haar te her kennen, die gedurende eenige dagen in de maand Juli daar in dienst wks geweest. Het meisje verklaarde dat zij in een verbeterings buis in Holland was geweest. Maar zoohaast de dame zegde dat zij aan den consul inlichtingen zou vragen, voor aleer haar in dienst te houden, nam de meid de vlucht. Op hare kamer vond men eenen brief, komende uit Scheveningen, en door een vriend van haar geschreven, waarin blijkt dat zij in Holland deelmaakte eener welingerichte dievenbende. Zij zelf had weten de vlucht te nemen, schrijft die vriend, al hoewel zes agenten der veiligheid baar opzochten. De brief werd aan het parket overgemaakt. De dame werd ook met het meisje geconfronteerd, maar zij herkende haar niet. Men weet dat een derde Hollauder nog voortvluchtig is. Naar het schijnt zou deze echter een alibi kunnen opgeven, want den dag der moord is de persoon tot 9 ure 's avonds in dienst geweest in de Statiestraat. Zulks werd door verschillige getuigen be vestigd. De kerel moet evenwel redenen hebben zich te verbergen, want sinds de aanhouding van zijn gezel is hij nog niet gezien geworden. van Amiens De ellendige moordenaar doet bekente nissen. Het is thans bewezen dat vrouw Delannoy, wier lijk aan den voet van den verdieptrap wérd aangetroffen, door haren zoon ver moord werd. De ougelukkige moeder had kort geleden de enkele spaarcenten verloren waarmede zij voortdeed. Nu bleef haar nog enkel een pensioen van 400 fr. en de 40 frank die haar zoon Louis maandelijks naar huis bracht. Tot varleden maand gaf Louis alles aan zijne moeder af, maar sinds een tijd hield hij een deel achter en verdroeg niet dat zijne moeder hem dienaangaande opmerkin gen maakte. De ellendeling die nog maar 17 jaar is, werd het hoofd op hol gejaagd door eene schoone van zijnen ouderdom. Hij is een achterlijke knaap, die geroepen scheen om lustig door 't loven te kruisen. Zijn vader stierf in het zothuis. Het was om de geldeischen zijner vriendin te voldoen, dat hij zijne moeder liet mes in den hals plantte. Hij deed volledige bekentenisseti on beloond Teel laatkomend berouw® De Duilsche huishoudsters gaan er met geen zachte voetjes door. Daar de melkverkoopers van Torn den prijs der molk met 2 pfennigen hadden op geslagen, en eene nieuwe verhooging van 2 pfennigen hadden aangekondigd togen 1 Oc tober, besloten de huishoudsters de melk verkoopers te boycoteeren. Onlusten braken weldra uit. Alle morgenden wachtten honderden vrou wen in dekraten do aankomst der melkver koopers af en in een oogwenk waren de wa gens stilgehouden en de melk in de riool ge goten. Wilde een melkverkooper wat al te veel tegen stribbelen, hij mocht er vast op reke nen eene goede rammeling op le loopen. Vrouwen, die melk noodig hebben voor hunne kleine kinderen, worden ook aange vallen. Verscheidene der hevigste boycot- teerst ers hebben reeds met revolvers ge dreigd. Daar de melkverkoopers na een drietal dagen mét hunne melk geen weg meer wis ten, moesten zij spoedig toegeven en den prijs afslaan. De haishoudsters zijn nu zoo tevreden over den hekomen uitslag, dat zij zinnens zijn te gen de slachters hetzelfde middel te gébrui ken, om dozen te dwingen hunne prijzen te verlagen. Mogelijks zullen de hakkers en andere handelaars in voedingswaren ook hunne beurt krijgen. Donderdag morgend, rond 10 1/2 ure, ge beurde er wederree*» schrikkelijk ongeluk op de stoomboot Escaut gemeerd aan den Willemdok. Zekere Willem Uyterhoe- ven, 61 jaar oud, wonende Ankerrui, 19, stond aan de wink, terwijl men erts aan 't los sen was. Voor hem viel een der ophaalmar.djes en voorzichtigheidshalve hukte hij zich over de wink om het mandje weg te nemeu. Doch de ouderling bleef met zijne frak hangen aan de kraan waarmede men den stoom van de wink afsluit de kraan giug open en de wink zette zich in beweging met het ongelukkig gevolg dat Uyterhoeven tusschen de koord gevat word en verschillende malen mede rondgedraaid. Men draaide seffens de kraan toe, doch men moest verscheidene nieuwe koorden doorsnijden om het lijk er uit te halen, dat nog slechts eene vormelooze rrïasaa bloedend vleesch vormde. Het hoofd was letterlijk vermorzeld, do hersenen en de stukken van het schedeUieen lagen verspreid op het dek van het schip. Het was een akelig en ijzingwekkend schouwspel. Het lijk werd naar het dooden'huis ge bracht. I)e policie heeft een onderzoek inge steld. De man had reeds eenige jaren te voren, in een ander ongeluk een been verloren. Hij liep nu met een houten been, en verrichtte aan de booten wat klein werk. Do oude bloeddorstige vendetta, welke reeds sinds 1887 de familiën Paoli en San- guinetfi verdeelt, is wederom de oorzaak eener moord geworden. 't Is nu reeds het 24e slachtoffer, door deze vendetta veroorzaakt. Donderdag morgend, rond 6 ure, was .do hoefsmid Jozef Bergotti, van Vensolasca, bezig een muildier te beslagen, toen er van achter een muur. rechtover zijne smis, een geweerschot gelost werd. Bergotti kreeg den kogel in het hoofd en bleef op den slag dood. Do ongelukkige was 42 jaar ou'd, gehuwd en vader van zes kinderen. Twee maanden geleden werd de schoon broeder van Bergotti, Piëtro Finallieri in dezelfde omstandigheden gedood te Quer- ciolo. De vermoedelijke dader zou zekere Gio vanni Paoli zijn, een zeer gevaarlijke ban diet. Deze is eenigen tijd geleden pil Guyana ontsnapt, en is nu 'bezig al degenen te doo- don, die in hot proces, dat tusschen hem en zijn doodsvijand Sunguinelti hing en door Paoli verloren werd, tegen hem getuigden. Sanguinetli zelf heeft hij nog niet kunnen treffen, daar deze zich nu eens hier eu dan elders hij vrienden schuil houdt. De bevolkiug is hoogst verschrikt, daar het algemeen geweten is. dal Paoli nooit zijn schot mist. Verscheidene brigaden gendar men doen klopjachten in den omtrek van Venzolasca,

De Volksstem | 1912 | | pagina 1