c* 'T EEN EN 'T ANDER Na de ramp van den Titanic Een nuttig vliegtoestel Cj> O Gr JE3 I-I X3 Bit nummer bevat 8 bladzijden en wordt verkocht aan 2 centiemen. Te Lourdes Be slachtoffers der wetenschap. Belangrijk Vraagstuk Eene roerende reis in Algiers De wreede moon der Leopsldsisi Interparlementaire VredsscsRfirentla Brusselse^ briefwisseling. i Achttiende jaargang n' 223 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 22 en Maandag 23 September 1912, ABONNEMENTEN! zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4$ BUREELEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 723. TE AALST S, Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel-Be Gendt. AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0,50 4bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Er zijn menschen die zich trachten uit te geven voor wat ze niet zijn en zoo hoort ge van valsche barons, val- sche graven, valsche hertogen, valsche priesters, valsche handelaars en meer andere vermomde personen. En juist zooals er gemaskerde personen zijn. zoo vinden wij valsche partijen. De socialistische partij geeft zich uit als eene partij van werklieden als eene partij die de verdediging opneemt van de ongelukkigen, van de armen, van de noodlijdenden. En nochtans, 't is enkel eene ver momming die zij aanneemt in wer kelijkheid zit er onder dat masker ge- beeï iets anders. De menschen van zekeren ouder dom kennen nog goed genoeg de Drey- fushistorie. Dreyfus was veroordeeld voor hoogverraad jegens het land. Doch Dreyfus was een rijke Jood en wie waren er onder zijne felste verde digers De socialisten. Ferrer, de Spaansche anarchist, leidde onder godsdienstig- zedelijk op zicht, een schandalig gedrag hij was de opstoker van de geplogen bar- baarschheden te Barcelona het was door zijne schuld dat kerken en kloos ters vernietigd en verwoest werden 't was door hem dat er zooveel bloed heeft gestroomd in de straten dier Spaansche stad. Het was Ferrer nog die zijne vrouw en zijne arme schaap- kens van kinderen in den steek liet, en bij zijne dood, alles overliet aan eene vrouw% en zijne eigene arme kinderen onterven dierf. Ferrer was million- nair; en wie waren zijne hevigste, zijne geweldigste verdedigers Niemand anders dan de socialisten. Wie heeft er meest bijgedragen tot oprichting van dat smerig standbeeld te Brussel ter zijner eere Wie zijn er de hoogste beschermers van dit ge denkteeken Nogmaals de socia listen. In Frankrijk werd verleden jaar de werkman Donge door socialisten dood geslagen. Socialist Durand en andere socialisten werden veroordeeld voor dit feit. Durand, de hoogstgeplaatste, kreeg de strengste straf. Nochtans 't was voor hem dat geheel het socia listisch Frankrijk in rep en roer kwam om zijne vrijheid te bekomen... Niemand is de afgrijselijke schelm stukken van Flachon vergeten. Wie waren zijne hevigste verdedi gers De socialisten. Wie heeft er hem de vrijheid weergeschonken Zijn ex- boezemvriend, de radikaal socialist Brianiï. Over eenige jaren werd in Italië een afschuwelijk drama afgespeeld. Graaf Bonmartini werd laffelijk ver moord. Als schuldig werden veroordeeld: de gravin, advokaat Murri, sociali stisch provincieraadslid, eenige mede plichtigen onder de bedienden van die hooge personen. Nu wordt er eene groote werking op touw gezet, om de in vrijheidsstel ling te bekomen van gravin Bonmar tini en van den socialistisclien advo kaat Murri. En wie nogmaals zijn de mannen die bergen zouden verzetten om die rijke luisdadigers de vrijheid weer te schen ken? Ge moet het niet meer vragen, het sijn immer en altijd de socialisten. Mochten er sommigen zijn die mo gelijk zulke werking nog niet al te boosaardig, al te venijnig zouden vin den, laat ons dan toe hun deze vraag te stellen Hoe komt het dat de socialisten al doen wat ze kunnen om de grootste schuldigen, om de rijkste misdadigers te verlossen, en hoe komt het, dat ze geen vinger verroeren, geen voet ver zetten, geen letter op het papier schrij ven, om de vrijmaking te bekomen van de medeplichtigen van die rijke ban dieten Nochtans, die menschen wa ren veel min plichtig, kregen ook min der straf; en toch vragen de socialisten niets voor hen. Zij doen niets ten voordeele van de veroordeelde mede plichtigen van Durand, van Ferrer, van Murri. Al hun invloed, al hun geld, al hun liefde gaat tot de rijken en tot de grootste plichtigen 1 Ondertusscken zit op de galleien te treuren een ongelukkige priester van Milanen, die op valsche aanklachten veroordeeld is en dit voor de afschu welijkste misdrijven. De personen op wier getuigenis, de arme priester is veroordeeld geworden, hebben op hun sterfbed verklaard,in bijzijn van getui gen, en die verklaring schriftelijk be vestigd, dat zij onder den aandrang van vrijmetselaars, valsche getuige nissen hadden afgelegd. Die priester is dus wel ten volle val- sckelijk beticht en veroordeeld. Doch het Italiaanscha strafwetboek laat in deze gevallen, geene procesherziening toe, en zoo komt het dat die alleronge lukkigste priester, hoewel zijne on schuld ten volle blijkt, toch bij de jaleiboeven moet blijven, toch als hoogsten booswicht blijtt veroordeeld en in ballingschap gehouden. is zulks waarlijk niet wraakroepend? En nochtans Meent ge dat de anti klerikale bladen, dat de socialistische organen een enkel woord schrijven om eene der schreeuwendste, der schanda ligste, der meest wraakroepende en der meest hemeltergende ongerechtig heden te doen verdwijnen Neen, dat hart bezitten ze niet. On schuldigen mogen verkankeren in peslbolen onschuldig-veroordeelden mogen verkwijnen in de stinkende galeien, wanneer het priesters of arme menschen geldt maar hemel en aarde dient verzet bergen desnoods ver plaatst en valleien toegelegd als groote en rijke socialistische booswichten de vrijheid zou moeten teruggeschon ken worden. Eu zulke partij, met zulke werking, betitelt zich zelve m6t den hardklinken- den naam van werkliedenpartij 1 De vliereden wasa het tifoera ÜSBWe» Gezel en kamerlid Bastien heeft deze dagen een toespraak gehouden te Qua- regnon over militarisme en z. a. Volgens De Avenir du Borinage in zijn ver slag heeft Bastien het volgende gezegd «Er zijn hier reservisten en gezellen die onder de wapens zullen worden geroepen. Wanneer zij er zullen toekomen, dan moeten zij met hun geweer eene kleine samenspraak hebben. De redenaar, geestig, legt dan uit hoe die kleine samenspraak moet zijn en eindigt met deze woorden: Na deze kleine redevoering, ben ik overtuigd dat uw geweer zal weten wat bet te doen heeft Dat zijn echte aanhitsingen tot opstand in het leger. In geen enkel land wordt zulks gedoogd.en in 't belang der algemeene orda. is het te wenschen dat ook die misdadige woorden hunne verdiende straf oploopen. Eene voorspelling. M. Inge nieur Philippart, liberaal, heeft in de Journal de Liège volgende studie laten verschijnen. Met officieele stukken in d'hand bewijst hij dat onder het stelsel van zuiver algemeen mannelijk stemrecht op 25 jaar. de katholieken 95, de socialisten 52 en de liberalen 37 zetels zouden behalen. Volgens dit liberaal blad zouden wij dus nog zegevieren, 't Is ook het gedacht van Edmond Picard. De wil der ouders. De Vrij donkerij van Aarion had bij de opening der gemeentescholen aan al dö ouders eea om zendbrief gezonden, hun aanzettend hunne kinderen te doen ontslaan van de godsdienst lessen. Uitslag Geen enkel kind heeft de ontsla ging gevraagd. Ondanks drukking en geweld vragen de ouders allen, volstrekt allen een kristen onderwijs... Moeten wij dan voor een hand vol logemannen onze kinderen tegen den wil der ouders in, zoo maar goedsmoeds laten vergoddeloozen? Duur Beven in Duiisehlasid. Gelezen in het hoofdartikel van het rood socialistisch blad van Brussel op Vrijdag 20 dezer De levensduurte is waar. te nemen in AL de landen, in heel de wereld. Van April 1911 tot Juni 1912 is in Duitschland het ossen- en verkenvleesch 10 ten honderd om hoog gegaan en de prijs van het brood 4 ten honderd. Vóór de kiezing weet g'het nog was die levensduurte de schuld onzer regee ring... Nu schrijven die heeren zelf dat ze vroeger de menschen hebben leugens wijs gemaakt. Be wfes'keü'S (SS) jssariij. De Fransche socialisten houden congres in Le Havre Gezel Rënard heeft daar ver klaard De socialistische partij wordt over rompeld door de advokaten en de geneeshee- ren. Daarop antwoordde gezel Klemzinski De groote meerderheid dor socialistische partij is toch gevormd uit werklieden en ge- confedereerden Hebt ge al ooit eene groote partij gezien waar de werklieden, in getal, de meerder heid niet zijn Doch.'t is heel zeker, veel advokaten en geneesheeren profiteeren er van om langs den rug der onnoozele snullen omhoog te klauteren. Zie maar naar de socialistische kopstukken in België. Prijs dar aardappeSen. In Luxemburg is de aardappeloogst uitstekend gelukt. De prijs voor 100 kgr. gaat van 5,50 fr. tot 6 fr. Uier oen gedacht van den aardappel handel in die streek-Jaarlijks wordt erin de volgende streken gemiddeld verzon den 50 wagons aardappelen te Virion 150 te Sainte Marie 300 te Longlier 250 te Meix 300 te Bellefontaine400 te Izel 400 te Florenville 150 te St-Módart300 te Bertrix 600 te Libramont350 te Wideu- mont 600 te Bastenaken 300 wagons te Bourcy. Do rooden gaan meest naar Nancy de blauwe meest naar Metz, en de ge wone aardappelen blijven meest in 't land, Een bedevaarder van Aalst, te Lourdes nauwelijks aangekomen, was ooggetuige van het volgende feit, dat hij ons mededeelt met verzoek van opname Het Allerheiligste wordt gedragen door den Aartsbisschop van Lissabon er is nog een bisschop. Iedere zieke wordt afzonderlijk gezegend, terwijl de aanroepingen, door de priesters aangeheven, door al de aanwezigen herhaald worden. Wat treffende gebeden Hoe wordt de Hemel hier gewold aangedaan Het is waarlijk niet te verwonderen dat er genezingen gebeuren O. L. H. kan daar niet aan weerstaan. Twee volle reien zieken worden beurte lings gezegend. Ik heb ze tö naaste bij geteld: er waren er zoo tusschen 200 300. Bijna ten einde is daar een lamme jongeling, die alle moeite doet om, in eerbiedige houding, den zegen van O. L. Heer te ontvangen. Die werkman —- hij was ten minste als zoodanig gekleed was zoo eerbiedig en ingetogen, dat eenieders oogen op hem gericht waren. Het is zijne beurt. Wat gaat er in liem om? De aartsbisschop gaat verder. Gaat O. L. H. den jongeling nog verder beproeven Een priester zegt aan den jongeling zich neer le zetten hij helpt hem zelfs. De oogen der aanwezigen volgen reeds het H. Sacrament, dat verder zijne zegeningen uitstort aan de overige zieken. Maar welke beweging Wat gebeurt er daar, op de plaats van den jonge ling? Hij is recht, hij is genezen Wat ge juich, wat gejubelNu voelen wij de moeite der reis niet meer Toekomende jaar moet gij hier naartoe. Al hetgene gij nu gezien hebt, zelfs Scher- penheuvel, Oostaoker, en andere, 't is de schaduwe, vergeleken met het licht... Nooit, sedert hun ontstaan, hebben de Mu tualiteiten belangrijker en gewichtiger oogen- blik beleefd. De mutualisten moeten zonder talmen hunne stem laten hooren. Zij wezen dus op de vergadering tegenwoordig. Al de vrienden, die bij vergissing geene uitnoodiging zouden hebben ontvangen, en welke de Maatschappelijke vraagstukken aanbelangen, zullen er ook welkom zijn. Heer Mesureur, bestuurder van de wel- dadigheidsdienst, is Donderdag, te Parijs, een nieuw slachtoffer van den plicht, op haar bed de eeremedalie gaan dragen van Openbaren Bijstand. Het is eene ziekenop passter der Salpétrière, mej. Marie Weide- man. Hare handen brandden langzamerhand op, door de tot nu toe onuitlegbare Xstralen; daarna tastte de kwaal hare twee armen aan, die afgezet werden. Het liielp echtor niet. Stuk voor stuk wordt haar vleesch ver slonden. In Engeland zijn achtereenvolgens Harry Blacker en Harry Cox bezweken, het vleesch levend verslonden. Harnick is reeds aan zijne achtste afzetting en hetzelfde lot wacht zijn ambtgenoot Blackall. Wilson overleed aan den gang van men weet niet welken verschrikkelijke!) kanker, door de Xstralen teweeggebracht. Aan den Duitscher Schoenberg, werd de linkerarm ontnomen; aan den Deen Fischer, de rechter hand. In Frankrijk ziet dokter Boëteau, ge neesheer der Godshuizen van Le Mans, zijne handen en zijne beenderen afgewreten worden. Heden is men echter voorzichtiger. De geneesheer bedekt zich hei gelaat met een ondoordringbaar masker, liij plaatst brillen met bijzondere glazen op den neus, doet een heschermingsvoorschootaan, met lood, caout chouc en bismuth gevoederd, en verbergt zijne handen in dikke handschoenon. Op dit oogenblik moeten zich in Euro- peesche kostscholen een 19jarig jongeling en een iTjarig1 meisje bevinden, broeder en zuster, die waarschijnlijk zeer verwonderd zijn, sinds April laatstleden geene tijding meer ontvangen te hebben van hunnen vader. Ongetwijfeld weten deze jongelieden niet dat hun vader in de ramp van den Titanic omge komen is. De man, M. Montgomery Smart, had slechts op het laatste oogenblik beslo ten aan boord van den litanie plaats te ne men om naar Amerika terug te keeren. M. Srnart was een zonderling man. Hij had zeer vroeg zijne vrouw verloren, en had dan zijne twee kleine kinderen eerst bij bui tenlieden geplaatst, zonder dat deze lieden den waren familienaam der kinderen wisten. Zoo zijn de kinderen dan later onder val sche benamingen in Europeesche kostscho len geplaatst geworden. M. Smart bekleedde te New-York een verheven plaats in de geldwereld. Men wist daar dat hij twee kinderen had en deze in Europa verhieven. Daar M. Smart nu een aanzienlijk fortuin achterlaat en tot hiertoe de kinderen niet van zich lieten hooren heeft de Staat nu op zich genomen het fortuin der kinderen te besturen, tot de kinderen zelf ontdekt worden. verte den vlieger komen opdagen en kort nadien, daalde het toestel neder. Bregard en een priester, drager van de H. Olie stapten uit het toestel. Zoo kon bevelhebber Largeot, die steeds een dapper officier geweest was, ook als ware christen®, de laatste troostmiddelen van den Godsdienst genieten. Ongetwijfeld is het de eerste maal, dat de H. Olie in vliegtoestel gedragen wordt en 't is ongetwijfeld de eerste maal, dat dank aan de vliegkunst, een stervende de Laatste H. Sakramenten kan ontvangen. -VW Toekomeuden Dinsdag, 24 September, te 2 1/2 ure van den namiddag, zal de groote mutualisten gouwdag plaats grijpen in den Katholieken Kring. Groote Markt, Aalst. De opkomst belooft buitengewoon talrijk te zijn. Schier al de kringen van het Arron dissement zullen er twee, drij afgevaardig den naartoe sturen In een nummer vau La Stmaine Reli- gieuse vinden wij het volgende roerend ver haal, ongetwijfeld eenig in de annalen der vliegkunst. Tijdens eene verkenning door eene Fran- schs patroolje tegen de Touaregs der Saharc ondernomen, werd de bevelhebber Largeot doodelijk gekwetst. Zijn einde voelende naderen, vroeg de bevelhebber de hulp van een priester. Er wareu echter geene aalmoe zeniers in zijne legerafdeeling en alleen in den post van Laghouat, ruim twee honderd kilometers Noorderwaarts was er een pries ter. Doch er waren geene banen, men kon den priester niet per telegram of telefoon ontbieden. Men moest hem per ijlbode gaan halen en ongetwijfeld zou de priester te.laat komen. Luitenant Bregard, die met zijn vliegtoe stel aan de afdeeling Largeot gehecht was vroeg en bekwam de toelating om naar Lag houat den priester te gaan halen. Elkeen in het kamp wachtte ontroerd den uitslag af van het gewaagde tochtje. Officie ren en soldaten zagen beangstigdin de Noor derrichting van waar Bregard met den pries ter moest terugkeeren. Na verloop van 5 uren, welke hen als eeuwen schenen zagen zij eindelijk in 4^ TE ANTWERPEN* Aanhoudingsmandat bekrachtigd. Vrijdag verschenen het meisje K..., en de jongeling C..., voor de Raadskamer. De beschuldiging van moord valt weg voor het meisje. Zij zal alleen voor valsche naam dracht vervolgd worden. G..., staat terecht onder de verdenking van moord. Beider aan houding werd bekrachtigd. Het meisje is niet wei in het hoofd. De heeren Van Bever en Claus, wélsdok tors, zijn door den heer Steyaert, onderzoeks rechter, gelast de geestestoestand van het meisje te onderzoeken. Uit bekomen inlich tingen blijkt dat K..., zwak van geesl is, en liet nieuws der moord op de Leopoldslei, hetwelk zij in de dagbladen volgde, zou op hare zenuwen gewerkt en bij haar zenuw aanvallen hebben veroorzaakt. Dan het vor keer met dieven en moordenaars in Holland, zou er ook veel hebben toe hijgedragen. Op die wijze is het niet verwonderlijk, dat zij het adres der Leopoldslei, in een hook had geschreven. PA. Beernaert stelt voor de vliegtuigen te verbieden als oorlogswapen, de Franschen bekampen zulkshet voorstel wordt met groote meerderheid aangenomen. Vrijdag morgend, hield de Interparlemen taire groep zitting te Genève, onder voor zitterschap van M. Beernaert. De voorzitter stelde voor in oorlogstijd het gebruik van vliegmachienon totaal te verbieden. M. Destournelles van Gonstans, bestreed krachtdadig deze stelling. Een vliegtuig kost slechts 20,000 fr. als wanneer dat een pant serschip 60 a 80 millioen kost. Ieder is vrij de middelen te kiezen om zijne zekerheid en zijne onafhankelijkheid te waarborgen. M. Gustaaf Ador steunt het voorstel van M. Beernaert. M. Dreyfus, Fransche sena tor, helt over langs M. Destournelles. Lord Weardale Maddion, van Engeland, M. Eick- hoff van Duitschland, graaf Goblet van Bel gië en vele anderen zijn allen voor het voor stel van M. Beernaert. Het voorstel van onzen Belgischen Staats man wordt met eene groote meerderheid aan genomen. Uit de hoofdstad komt ons het volgende nieuws. Zaterdag 21 September 1912. De feesten van het 9e eeuwfeest van St Guiao te Anderlecht hebben Zondag een uitzonderlijken bijval beleefd. De historische stoet was wonderschoon. Inwoners en inrich ters wedieveren om ter meest. Het gold als eene algemeene herhaling van den Omme gang die nu dezen Zondag moet uitgaan. Kardinaal Mercier zal komen en, naar de ge ruchten loopen, door den burgemeester ont vangen worden. De Juffers komen voor als volmaakte riddersvrouwen er zijn ook 400 volslagen ridders. Op een praalwagen de prachtige kas van St-Guido, omringd van de leden van 't Aartshroedersschap. Daarvoor stapt de geestelijkheid, gevolgd van 4 histo rische vaandels waarvan dit der Brusselsehe koetsiers, van Ten Zavel. Morgen, kermis te Ukkel. De fanfaar Wauquier van Vleurgat geeft een groot concert, alsook de fanfaar Echo van Ter- kamerenbosch onder do leiding van M. Wauquier. Men gaat voort te spreken over de opvol ging van M. Cooreman, in zijne hoedanig heid van voorzitter der Kamer. M. Schol- laort wil er niet van M. Liebaort evenmin, M. Ruzette stribbelt steeds tegen lieereu Nerinckx en Harmignies, hebben geen kruim genoeg. Zij zijn zeer goed gezien, maar in deze troebele tijden van parlementair geweld is er krachtdadigheid van noode... Wie zal 't zijn

De Volksstem | 1912 | | pagina 1