Aan de socialisten Jk sta alten, kapitein!" 'T EEN EN 'T ANDER Sclirikkelijk familiedrama te Valines Eene wonderbare genezing Doodslijk ongeluk in eane koolmijn 33 O- 33 3L, 33 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Nog de politiesdiandalen Erge gasontploffing te Marseille. Het I8e jaarlijksch algemeen Con gres van den Belgischen Volkshond Achttiende jaargang n' 224 2 CENTIEMEN HET NUMMER Bsmsdag 24 September I9JH, ABONNEMENTEN!" Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4f> TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. ff$ BUREELEN TE BRUSSEL j TE AALST 725, Steenweg van Waterloo, 723. I 9, Kerkstraat, I Telefoon 114 AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0,50 4« bladz. (de regel) g,30 Financ.' aankon, (pér rogol)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 ^odcLig blijspel. Alle dagen moeten wij ons op d'eene of d'andere manier bezighouden met de kwestie van zuiver algemeen stem recht. Ge moet de socialisten daar hooren over raaskallen het rijmt meesten deels aan niemendalle. Ze zeggen Het algemeen stemrecht bestaat overal, uitgenomen hier wij antwoorden en wij kunnen het derhalve uitstekend en onwederlegbaar bewij zen het algemeen stemrecht bestaat in België maar 't is niet het éénstem mig' algemeen stemrecht, doch het is het rechlveerdigste, het eerlijkste, het beste stelsel dat er bestaat. Bit zeggen wij niet alleen, maar dat beweren, dat drukken in boeken, personen, zeer bevoegd in die zaken en die zich de moeite hebben getroost die kwestie jarenlang te bestudeeren. Doch spreekt bij onze socialisten niet van jarenlang sludeeren als zij zeggen of roepen of schreeuwen alleman één stem dan hebben ze zoo meenen ze toch den vogel van de wip geschoten en hoe harder er. luider ze huilen en kelen, hoe geleerder zij hebben ge sproker..... 'tls wel zonderling, maar jj'at kunt g'er aan doen. Een mensch kan niet anders zijn, dan hij is hij heeft zich zelf niet gemaakten zoo is het ook met een socialist. Ze beweren nog, de socialisten, dat het puur en simpel, de sleutel is tot het openen van de schoonste hervor mingen. 't Is weer eene leugen we geven toe eene onvrijwillige» leugen, maar in alle geval, 't is er toch ééne. Welke hervormingen zouden er door het puur en simpel eenstemmig stemrecht wel tot stand komen, welke nu door ons huidige stelsel niet worden ingevoerd! Zie, dat zouden we wel eens willen weten. Maar, lieve heeren socialisten, ge troost u toch eens de kleine moeite uwe kijkers een oogenblik open te zet ten ziet eens even hoé het in Frank rijk, het klassieke land van zuiver uni verseel stemrecht, hoe het daar gestaan en gelegen is. Vergelijkt eens de arbeidswetten van dat land met die van België. Spreekt uwe lezers eens over de wetten van maatschappelijke verzekering, op het arbeidstoezicht, op de gezonde en goedkoope woningen, doet eens het verschil uitschijnen tusschen al die Belgische en de Fransche wetten en als ge dat gedaan hebt, dan moogt ge zeggen, dat gij op hoogto zijt dan ten minste hebt ge recht uw woord te plaatsen en met klaarziende en ver standige menschen mede te klappen. Doet g'het niet, dan houdt gij uwe volgelingen verschrikkelijk voor den aap, en dan zijn wij er nog om uwe valsckheid, uwe onrechtzinnigheid te doen uitschijnen in de oogen van dezen uwerparlijgenooten, die door partij- drift niet stekeblind zijn geslagen. Zuiver algemeen stemrecht is het middel om den socialen vrede te beko men.... Kan het dommer Is het juist in die landen niet met meer uitgebreid kiesrecht, dat het aantal en de hevig heid der werkstakingen het grootste is? Wij houden staan dat heel de bewe ging van de schandalige op touw gezette hongerstaking het werk is van onverzadigbare, reikhalzende politieke eigengelukzoekers. En zoo het hier is, zoo gaat het op een ander. Kijkt eens wat er in 't Groot Hor- togdom gebeurt. Daar zijn aan 'i bewind de mannen van 't bloc, de socialisten, de libera len, de ladikalen.... Welnu, de katholieken vragen met aanhoudende vastberadenheid de her ziening van de grondwet, tot uitbrei ding van het stemrecht, ja, tot invoe ring van het algemeen stemrecht. De socialisten zijn bijeen geweest om over de grondwetsherziening te beraadslagen. Gezel Weiter, de leider van de socialisten in 't Groot-Hertog dom, heeft aan Het Volk van Am sterdam, het officieel socialistisch or gaan een langen brief geschreven. Die brief is goud weerd, wij halen er tot stichting van alle eerlijke en rechtzinnige lieden, do hoofdbepalin gen uit. M. Weiter schrijft: «Ik en mijne vrienden, wij blijven partijgangers van algemeen stemrecht, dat vooraf staat op ons programma, maar wij geven onzen.steun niet aan een voorstel dat slechts een manoeuver is, bestemd om ruzie te brengen in het antiklerikaal huishouden. Wij zullen de zaken laten gelijk ze zijn. Er is geen gevaar bij, te meer daar men eene grondwet niet herziet zooals men verandert van hemd, wij doen zooals iedere staatsman in zulk geval zou doen. Wij zullen de artikels bestudeeren die herzien kunnen wor den wij zullen onze voorstellen op onzen tijd doen en het is dan dat wij zullen herzien Welnu, wat zegt g'er van, groote socialistische kopstukken van België en gij heeren liberalen van Kamer en Senaat en uit de dagbladwereld De katholieken vragen in 't Groot Hertogdom Luxemburg, het algemeen stemrecht. Liberalen en socialisten zijn daar aan het bewind. Nochtans het kiesstelsel in 't Groot Hertogdom is onder vele opzichten erbarmelijk het kar. onder geen opzichten bij het onze vergeleken worden. Niettegen staande dat, weigeren liberalen en so cialisten de kieswet te veranderen. Eu wij Belgische katholieken, na eene weergalooze overwinning, na eene rampvolle klopping der liberale partij, wij, triomfantelijke overwin naars, wij, de lieveiingspartij van het Belgische volk, wij zouden moeten het hootd in den schoot leggen, wij zou den op de knieën moeten vallen voor de roode Marianne Maar zijn die menschen die zulke verregaande pre tentie daarstellen, dan niet stapelgek Sn!sa«it"aJige omgeEsjücheitll.— Weet go waar er schreeuwende ongelijkheid bestaat Dat is bij de schoolkinderen. De stad Antwerpen betaalt aan de liberale- en socialistische kinderen 130 fr. per jaar aan de katholieke kinderen geen centiem De stad Brussel geeft aan de socialistische en liberale kinderen 150aan de katholieke kinderen zero. Zulks is ook het geval, in Schaerbeek, in Luik, in Gent, in al de ge meenten door antiklerikalen bestuurd. Die ongelijkheid is in geenen deele te wettigen, en nochtans wat doen liberalen, socialisten en daonsisten om die ongelijkheid te doen ophouden Naar Brussel gaan betoogen, gaan mani festeeren om die ongelijkheid nog wat groo- ter te maken. l-2o@B3s«eec9 uaai gedachten- Gelezen in de Peuple op Zaterdag 21 Sep tember 1912, op de eerste bladzijde kolom: Na den 2 Juni, mag er nergens nog een liberaal of socialist gevonden worden, zijne stem gevende aan onderwijzers of onderwijze ressen, door de geestelijkheid voorbereid om aan de kinderen van 't volk een onderwijs van onverdraagzaamheid en van dweepzucht te geven Een onderwijs van onverdraagzaamheid en dweepzucht De fameuze schrijver die de liierbovenstaande regels heeft neergepend, mag wel spreken van onverdraagzaam heid en dweepzucht Leve het neutraal nationaal onderwijs goed voor alle Belgen niet waar heeren antiklerikalen VJaJ^zegt g'erva». - De Fransche pensioenwet van 5 April 1910 gaf een maxi mum, dus ten meeste, 393 fr. 87 op 27 Februari 1912 werden er wijzigingen aange bracht; en nuishetgrootstepensioen297fr.44. Gemiddeld bedraagt dit pensioen maar lOOfr. Zulks zijn wij nu te weten gekomen door het socialistisch congres van Le Havre. En zeggen dat in Frankrijk het puur en simpel stemrecht al zoo lang bestaat. KE»as. De Journal de Charleroi schreef deze week Voor de duizendste maal, herhalen wij dat het niet de godsdienst is die -door de Vrij denkerij en het socialisme wordt bestreden, bet is de valsclie godsdienst, de Roomsch Katholieke godsdienst, die eene leugen is. en de katholieke kerk die deze leugen uitbaat en dus eene bedriegelijke aftrugge- larij daarstelt En met die g-oddeloozen gaan de daensisten hand in hand van hen zegde een hunner kandidaten Laat ons daensisten en socia listen als broeders zijn ra. Beermaes»! 5s ziek gewaB- leei. Staatsminister August Beernaert was naar Zwitserland vertrokken om er de interparlementaire vredesconferentie voor te zitten. M. Beernaert heeft eene zware ver koudheid opgedaan en heeft zich te Genève te bed-moeten leggen. Als die verkoudheid voor den grooten Staatsman maar geene erge gevolgen lieeft I Hij is echter reeds terug op gang. PoCêtêeke geBëjfcheëd. We lezeu in oen plaatselijk blad Alleman moet gelijk zijn voor do wet. En nochtans dat is niet zoo, want de eene heeft eene en de an dere 3 of 4 stemmen... Domme iedeneering, antwoorden wij. Ieder is wel gelijk voor de wet, want Ieder deftig man die 25 jaar oud is, heeft eene stem. Ieder gehuwde man die 35 jaar is en eene kleine belastingsom betaalt heeft 2 stemmen. Ieder mensch die eigenaar is, of een ren'boekje bezit van 100 fr. rente heeft eene stem bij; ieder mensch die gediplomeerd is, heeft 2 stemmen bij. Daarin bestaat geene uitzondering. Daarin is iedereen gelijk. raonsftepitincfcien. De Virgi nian Railroad Goïiu^any heeft eene locomo tief laten houwen ilie 376000 kg. weegt. Zij kan 155 waggons van 5000 kg. trekken met eene snelheid van 16 km. per uur. 't Is de sterkste locomotief die er heden bestaat. TE NEW-YORK De liooge gerechtsambtenaars te New-York doen een onderzoek om te weten wat .er ge worden is van zekere documenten die zeer belangrijk zouden zijn en die aangeslagen werden op het oogenblik dat do policie Gyp the Blood en Lefty Leues aanhield. De toestand is zeer gespannen door het feit zelf van dit onderzoek, dat opnieuw de policie verdacht maakt. De deteclieven, bevestigen, dat al wat aangeslagen werd in het logement der betichten, naar de buroelen van het ge recht overgebracht is. Men houdt zich bezig met de voorafgaande formaliteiten van in beschuldigingstellen en men bevestigd dat belangrijke bewijzen ont dekt zijn dat, onder andere om de misdaad te vergemakkelijken, het gedeelte der straat waar Rosenthal vermoord werd, den dag der misdaad, aan do voetgangers na midder nacht ontzegd werd. Dit feit werd vastge steld door de bekentenis van Sam Kramers, die met twee andere kerels aangehouden werd om voor de moord op een hoek der straat gestaan te hebben met nog twee an dere medeplichtigen, en gepoogd te hebben de aandacht der voorbijgangers af te wenden. Heer Gaynor burgemeester van Now-York, is door den alderman Curran, voorzitter der gemeentekommissie, gelast een onderzoek te doen over de beschuldiging van omkooperij tegen de policie, voor de rechtbank gedaagd. Heer Curran beweert dat Heer Gaynor eer- roovende woorden tegen hem uitgesproken heeft en vraagt 500,000 fr. schadevergoe ding. Verscheidene slachtoffers. Eene hevige ontploffing bracht verleden nacht de Lodiwijk te Marseille in opschud ding. In eenen winkel der Lodistraat, was eene gasbuis met oorverdoovend gerucht ge sprongen. In weinige minuten tijds stond heel de winkel in laaie vlam. De verschillige huurders van het huis, zaten in hunne kamers opgesloten. Het is siechts met de grootste moeite, dat zij kon den gered worden door de pompiers. Eene gansche familie was in een achtergebouw ge vlucht en bleef er tot Maandag morgend rond 4 ure opgesloten zitten. De winkelierster, de 55jarige juffer For mer is niet nieer teruggezien. Daar de win kel ingestort is, denkt men dat zij zal ver slikt zijn en haar lijk onder de puinen ligt. Twee oude damen hebben erge brandwon- een bekomen en twee pompiers werden tij dens de reddingswerken erg gekwetst. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. De heer L. Ghyselinckx, advokaat ter stede, vertegenwoordiger der kristene demo craten in den stedelijken gemeenteraad, heeft per brief zijn ontslag van gemeente raadslid ingediend. Hetgeen we al lang voorzien hadden is gebeurd.. HH. De Leorsnyder, Dumont en De Graeve, om die enkel op te noemen, zijn eerst vertrokken zij waren overtuigd na korten tijd, dat de democratie van M. Daens niet bestond in liefde voor de andoren, maar vooral in liefde voor zijn eigen zeiven. M. Planckaert liet hem ook in den steek na hem een brevet gegeven te hebben van fopperij Al wie met M. Daens omgaat wordt er van gefopt Zoo een getuigschrift komende van een vriend met denwelko men jaren lang in nauwe onderhandelingen is geweest, is vol beteeken is. M. Baron de Bethune Karei trok er ook van door, korts voor de kiezing. En nu is 't de beurt aan M. Ghijselinckx. Deze beeft er ook genoeg van. Nog eenigen tijd en M. Daens, staat alleen met zijnen schoonzoon. Iedereen kent de geschiedenis van dien kapitein die al zijne mannen, op eene uit zondering na, in het slagveld had verloren. Na den slag wilde hij ze rangschikken en, van gewoonte riep hij uitZwijgen daar, in de rangen. De overgeblevene antwoord de Kapitein wij staan alleen. Nous ne sommes qu'a qu'un Weldra zal M. Daens in hetzelfde geval zijn. Wat heeft M. Ghyselinckx aangezet zijn ontslag in te dienen Daar hebben wij niets in te zien. In alle geval de handelwijze van M. Daens, gevoegd bij zijne laatste aantijgin gen tegen O. H. Vader den Paus en het ge drag van zijnen droeven alter ego die hier gisteren in de stad aanwezig was, den ongelukkigen priester wiens naam wij nog liefst verzwijgen, dat alles is voorzeker niet vreemd geweest aan zijn besluit. Hel zou ons ook gjootelijks verwonderen moesten deftige kristene menschen lang ver toeven in een midden dat voor hen alles behalve deftig is. Een jongeling doodt zijn vader en zijn oom en zeffmoordt zich. Zaterdag avond gebeurde te Vannes, bij Rennes (Frankrijk) een schrikkelijk familie drama. Daar woont op eene hoeve, de familie Roquier. In de laatste dagen was er verscheidene malen twist ontstaan tusschen de dochter en den zoon Roquier. Zaterdag avond was zulks wederom het geval.. Eensklaps haalde den zoon een revolver te voorschijn en schoot op zijne zuster. De vader was echter tusschen beidon ge sprongen en kreeg de twee kogels in het hoofd. De man stortte als neergebliksemd ten gronde. Hij was op den slag gedood ge worden. Op het gerucht der losbrandingen kwam de broeder van vader Roquier toegeloopen. Als zinneloos van gramschap, loste de vader moorder nu ook een schot op zijnen oom. Deze kreeg een kogel in het voorhoofd en werd den schedel doorboord. Hij ook bleef op den slag dood. Geburen, door de dochter verwittigd, kwamen nu ook ter plaats en vonden de lijken der twee ouderlingen in de keuken liggen. Zij gingen dan op zoek naar den moordenaar, doch deze had zich in zijne kamer opgesloten en schoot zich daar ook een kogel door het hoofd. De dood was oogenblikkelijk. Het drama heeft in de streek, waar de familie Roquier zeor goed gekend is, groote op schudding verwekt. In liet "Vatiltaaxi Paus Pius X is een bij uitstek vroom man. Er gaan onder het volk en er gingen reeds door de pers verhalen van wonderbare genezing, op voorbede van Z. H. door God verricht. Wij hebben ons steeds onthouden van hel herhalen dier geruchten, welke meer aan 's volks groote vereering voor den regeeren den Paus, dan wol aan ernstig vastgestelde feiten schenen te ontspruiten. Thans echter vinden wij een bericht mot namen, plaatsen en datums, dat onder alle opzichten kan nagegaan worden, en hetwelk wij hier zonder commentaar laten volgen. Het is geschreven door den E. H. Garnier, in de Croix en luidt Een jongmensch, Pierre de Beaumont, geboortig uit Villenave d'Oruon (Gironde), maakte deel uit van de laatste (Fransche) pelgrimtocht naar Rome. Hij is 21 jaar oud en doof van af zijn 2de jaar, tengevolge van een verzwering in de ooren, die op de twee trommelvliezen doorgebarsten zijn. Drie specialisten hebben hem langen tijd verzorgd en zonder succes alle mogelijke geneesmid delen toegepast. r Hij was met ons naar Rome gegaan, alleen om den Paus te vragen voor zijne ge nezing te bidden. «Hij verkreeg 1. 1. Dinsdag 10September, om half elf, een audiëntie, waarop hij zich met zijn moeder bevond. Toen de H. Vader lang9 hem kwam, deelde hij Hem zijn ver langen mede om genezen te worden. Hebtgij wel liet geloof? zeide PiusX. »De jonge man antwoordde niet, omdat hij hel niet hoorde, maar zijne moeder ant woordde Zeker, Heilige Vader, hij heeft zeker het geloof. De Paus sloeg hem driemaal zacht op het hoofd, en zeide Ja, ja, ja. Op hetzelfde oogenblik hoorde mijnheer de Beaumont en begon hij te weenen. Er zijn nu drie dagen verloopen, ik heb hem meerdere malen gezien en zoo juist heb ik hem nog bezocht. Hij verstaat mij zelfs als ik zacht spreek. nabij AIMS. Zondag morgend waren twee werklieden van de Kabelfabrieken van Ans, Clement Maximien en Emiel Roufosse, in de koolmij nen van La Haye, bezig een kabel te her stellen. De kabel was gedeeltelijk uit den put ge trokken en lag opgerold op den grond, waar men hem bad vastgemaakt, om te beletten, dat hetVteel, dat nog in den put hing, het overige in de diepte zou getrokken hebben. Terwijl de twee werklieden aan liet werk waren, gleed de kabel schielijk door de aan- hechtsels en de rol ontwikkelde zich zeer snel'; Pioufosse wilde ze tegenhouden. Hij werd medegesleept en viel met het hoofd voorover tegen een muur, waar hij buiten kennis bleef liggen. Hel uiteinde van den kabel sloeg tegen de beenen van Clement. Deze werd omverge worpen. Ooggetuigen kwamen toegesneld en namen de slachtoffers op. De ongelukkige Roufosse gaf weldra den geest. Hij was den schedel ingedrukt. Wat Clement betreft, deze was de heide beenen gebroken en had erge ver wondingen over heel het lijf. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. O Een wonnig en zonnig weer dreef zondag morgen honderden en honderden katholieke volkswerkers naar Namen om er bet con gres bij te wonen van den zoo weelderig bloeiencïen en krachtig groeienden Belgischen Volksbond. Oe werkzaamheden Na in eene solemneeleMis in de hoofdkerk, Godes zegen te hebben afgesmeekt, begon nen onmiddelijk in de ruime lokalen van bot College Notre-Dame de la Paix, de afdee- lingen, hunne werkzaamheden. 1° afrïeeling Vakvereenigingen Deze afdeeling wordt voorgezeten door bet Algemeen Christen Vakverbond van België. Aan het bureel heeren Van Eylenbosch, voorzitter A. Verdeelen, van Mechelon, ondervoorzitter. Heel do zitting van den voormiddag wordt besteed aan de grondige bespreking van de standregelen van het Algemeen Christen Vakverbond. Daar de 4 eerste artikelen zoo goed de beteekenis en de strekking van dit Verbond doen uitkomen, willen wij ze even bier laten volgen. Art. 1. Tusschen de Christene Beroeps- verbonden van België is een Verbond ge sticht onder den naam Algemeen Christen Vakverbond. Art. 2. Dit Verbond bestaat zelfstandig, buiten alle partijpolitiek. Het heeft zijn zetel in het Algemeen Se cretariaat der Christene Beroeps vereenigiu- gen, te Gent, en voor doel a) De algemeene leiding der christene vak organisatie in handen te nemen b) Do bestaando federatie» te bevorderen en nieuwe te helpen stichten c) Bestendig in betrekking te zijn met bot internationaal christen vaksecretariaat d) Een reservefonds te stichten on to be sturen e) Syndicale vergaderingen, sociale weken en congressen voor to bereiden en te rege len»

De Volksstem | 1912 | | pagina 1