en OORLOG MANIEREN EEN EM T MOER Rouw aan 't Belgisch bof. O «I* ID J&. Gr IE3 X-i -A. ID Eons belangrijks uitvinding. Vreeselijk autGmobielongeluk Uit onze Kolonie HEt!8ejaarlijksc!i algemeen Congres van den Belgischen Volksbond. Achttiende jaargang n' 225 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 25 September 1912» ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar S franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «|5- 4» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEEEN TE BRUSSEL I TE AALST 728| Steenweg van Waterloo* 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nut'fel-De Qendt. AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0.50 4e biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Heer en meester Vander velde heeft reeds in de laatste weken, in gala, Zwitserland, Noorwegen, Denemar ken, Engeland en Spanje bezocht M. De Broucüere heeft acht prachtige dagen mogen doorbrengen te Chem nitz in Duitschland, met hem was M. Fisher M. Paulsen zat als grooten signor in Le Havre M. Terwagne heeft geen tijd zich bezig te houden in 't zomerseizoen met prullen .en houdt zich liever koes in zijn prachthótel aan het Belgische zeestrand, M. Furiie- mont is van betzelfde gedacht. De bla den melden dat M. Anseele, die ex- bediende, geerne een toertje doet per auto en niet nalaat er gebruik van te maken. Onder tusschen, de eenvoudige roode slaven mogenwroeten. Meester Vandervelde heeft behoefte de menschen steeds kond te maken, waar hij is en wat bij ter streke ge- riet Zoo is zijn pleger vertiendub- b ld. Oe menschen koopen dikwijls maar schoóne en kostelijke kleeren enkel en alleen om gezien te zijn. Wij ken nen personen die, wanneer zij eene flesch wijn klutsen, er enkel smaak van hebben, als andere menschen ge zien hebben dat ze wijn op tafel heb ben staan. M; Vandervelde schijnt ook, in al zijne plezierreizen, maar de volle maat van zijn geluk te kunnen genieten op voorwaarde dat,Jan en alleman weet waar mijnheer verblijft, boe hij zijnen tijd doorbrengt en hoe hij er ontvangen is geworden. Als Vandervelde onopgemerkt er gens is geweest, dan laat hij het niet weten, maar als hij de zelfvoldoening Jjeeft ergens als een kleine afgod, of een troeteljongen behandeld te wor den, weest overtuigd dat het 's ande rendaags in de gazet staat en dat hij zulks zelf schrijft en onderteekent. Nu is bij te Madrid geweest men kwam dén «proletariër» per auto alha- ien men ontving hem met den groot- sten eerbied en volle pracht in het so cialistisch volkshuis bij reed naar het stierengevecht Mijnheer was er wel tegen doch hij ging toch zelf ook kijken. Nu hij het gezien heeft, nu hij weet wat het is, nu heeft bij schoon en gemakkelijk praten en uit zjn pen vloeien dan ook deze woor ci<m Het is de eerste keer maar ook cie laatste keer van mijn leven, dat ik naar een stierengevecht ga zien, Ik geloof dat velen zouden praten als M. Vandervelde. Als ze bij uitzon derlijke gelegenheid te Madrid komen e.i dan de uitzonderlijke kans hebben een buitengewoon stierengevecht bij te wonen, dan, gelijk hij gaan zien, en eens dat het gezien is, uitroepen Foei Daar ga ik niet meer naarzien Wij beschouwen dit anders wij redeneeren alzoo M. Vandervelde kwam te Madrid, hij is naar een stie- rengevechtsvertooning gaan kijken door zijne aanwezigheid heeft heer Vandervelde dit stierengevecht aan gemoedigd en voortaan kan ieder zeg gen zooals hij Ja, ik wil dit stieren gevecht ook eens zien, en dan denkon Aprèsmoi, le déluge Bij het ter statie keeren, zat M Vandervelde in een prachtig galanj- tuig met een paar flinke, gitzwarte paarden bespannen. Het is de Belgische socialist die het zelf kenbaar maakt. Naar zijn schrij ven te oordeelen moet hem clit bijzon der bevallen hebben. Doch hij spreekt in zijn verslag ook eventjes over het loon der socialisti sche bedienden van Madrid. Ge moet weten, de vervoerdienst van Madrid is voor de groote helft in banden van eene socialistische samenwerkende maatschappij. Het was dan wel de moeite weerd, te weten hoe vet die roode kapitalisten hun bedienden wel betalen. M. Vandervelde zegt dat de bedienden dier maatschappij 3,85 fr. hebben. Die bedienden zijn niet de koetsiers, maar wel dezen die een anderen dienst uitoefenen. Die menschen ontvangen dus 3,85 f. Is dat nu zoo buitengewoon, 3,85 fr. voor Madrid eene stad van boven de 300.000 zielen eene stad waar de huishuur verheven, het leven over talgemeen zoo duur is, veel, veel duurder dan in de grootste steden van België. Zouden de heeren socialisten ons niet willen zeggen, hoe die roode werklieden, betaald door eene roode inrichting, hoe die menschen hun huis houden te Madrid kunnen doen met 3,85 fr. Volgens ons moeten die men- clien ook niet veel vleesch kunnen koopen. Nochtans de kopstukken kunnen goeden sier maken, leiden een echt 'ijkernenschenleven, komen aan niets tekort. We vragen ons af Wat ver schil, wat grondverschil, ten voordeele van den werkman, is er wel tusschen eene kapitalistische nijverheid en eene nijverheid, uitgebaat door socialisti sche hoofdmannen. Ik meen dat het voor de werklieden verre afblijft, een aardsch paradijs te zijn. De roode leiders donderen op bet ktipltaal en pndertusschen stapelen zij hunne koffers vol. De roode leiders bulderen tegen de kapitalistische samenleving, en onder- tusschen profiteeren zij zelf het meest van hare voordeelen. De roode leiders spuwen op het patronaat omdat het te lage loonei) be taalt, en ondertusschèn betalen zij zelf aan hun eigen volk, aan de kleinen wel te verstaan, echte hongerloonen. De kleinen, de eenvoudigen, de ge wone werknienschen, zij mogen steeds voortgaan met te wroeten doch in plaats van te wroeten voor kapitalis tische patroons, wroeten zij nu voor de socialistische kopstukken. Deze laatste leiden een leven vol rijkemen- sclienmanieren. den zicb te ontbinden. Eenige groepen hadden zich onderworpen. Do voornaamste echter weigerden. Na hebben meest al de leden van de ontbonden syndikateu zich persoon lijk aangesloten bij de syndikaten die weer stand bieden. Gij, menschen die wat verder ziet als den dag van morgen, wat moet er in de toekom&t geworden van oen voik dat zoo in opstand komt tegen alle wettig gezag Dat volk moot ten onder. Een trust van bedelaars, De laatste trust die iu'Amerika gerechtelijk is vervolgd geworden, is deze van de bede laars. De policie had bemerkt hoe op korten tijd bet getal bedelaars was vermeerderd. Eenige aanhoudingen werden gedaan en het spel kwam uit. Er bestond eene vaste ver- eeniging van bedelaars. Het beheer zag alle ontvangsten na, en moest ervan een sterk percent hebben.... De policie heeft bevonden dat dagelijks duizenden bedelaars door het beheer werden gecontroleerd en in de mid- denkas een gemiddelde som aanbrachten van 5 fr. per dag en per bedelaar ECBeïnste en grootst® vogel.— De kleinste der gekende vogelen is do vogel- vlieg van Cuba, de Calypte helenoe, die ten meeste 57 millimeters lang is. De grootste vogel is de struisvogel. Andere groot® dieren.— Ge hebt olifanten van 6 tot 7 meters lengte een soort walvisch van 25 tot 30 meters lengte, en eene soort slangen van 9 meters lengte en zelfs nog meer. Genezen. M. Beornaert is genezen geweest. Meester Tinei is ook op weg naar volledige herstelling. Onze Spoorwegen. De minis ter voorzag voor 1912 eene meerdere ont vangst van 15 millioen tegen do ontvangsten van 1911. De 8 eerste maanden echter geven reeds 12 millioen 820.000 fr. zoodal wij mogen zoggen dat het weinig zal schelen of de ontvangsten van 1912 zullen 20 millioen meer bedragen als in 1911. In Augustus 1912 heeft de Spoorweg 458.000 fr. meer opgebracht als in Augustus 1911. En nochtans, het is peperdure tijd. het was buitengewoon slecht weer, en ten laatste de socialisten hadden iedereen aangezet, el. heel veel le sparen. Ge ziet, ons volk houdt weinig rekening met de commandos der heeren socialisten. M.Tatft.— De voorzitter der Vereenigde Staten heeft goeden moed in don uitslag der kiezingen. De matige elementen, de behouds gezinden, de burgers en de verstandige werk lieden zullen voor mij stemmen. De groole geldmannen zullen waarschijn lijk redenen vinden om tegen mij te stem men, maar de zaken- en handelswereld zal mij steunenZoo luidt zijn oordeel. Bekoorlijk land. Gezel Huys- mans is danig gebeten op de kapitalisten en op de klerikalen. Doch dat is maar voor de frim. Verleden week had plaats het interna tionaal congres voor de huisnijverheid. Daar zag men gezel Huysmansgezel Troclet was er ook bijgezellig staan klappen met... ja met wie, met Pater Rutten !..En s'avcnds, ja s' avonds zag men gezel Huysmans ten dans gaan met eene dochter van een der grootste kapitalisten. Die heeren laten in alle geval do alge- meene werkstaking niet aan hun hart komen. Tuchteloosheid De Franscho regeering had de onderwijzersbonden gebo-h t Was verleden Zondag. Te Namen in de wijde zalen van O. L. Vrouwgeslicht der E. II. Paters Jesuielea. Zalen vol volk. En Vie was er daar Mannen uit alle rangen en standen, van de Kempen en do Vlaanderen zoo wel als uit t Walenland kasteelheeren en eenvoudige liedenhooge kerkdienaars, paters, priesters senators, volksvertegenwoordigers en nevens hen, of liever tusschen hen in eene ontelbare schaar eenvoudige burgers en werklieden. En onder die menigte deschoone, de gouden broederlijkheid de zon der broederliefde brandde in de harten lijk de andere zon aan den hemel fonkelde. 't \$as Congres van den Belgischen Volks hond. Allen die er deel aan namen waren voorzeker diep overtuigde katholieken. Beeldt u nochtans niet in dat die schoon e en grooto vergadering een politiek doeleinde had. De politiek werd er zelfs niet vernoemd. De ooren van onzo tegenstrevers zullen niet getuit hebben want geen enkele naam werd er uitgesproken. De Volkshond, de katho lieke doraokralen hebben andere katten i< eeselen dan zich met politiek onledig te houden. Hot Belgische volk verwacht heel wat anders van hen. Het vraagt bijzondere wetten om den ar beid te regelen on daarvan werd er ge sproken iu de afdeeling dor Vakvereeni- gingen Het vraagt weiten om den werkman en den burger zelf te «rijwaren tegen de gevol gen van ziekte, langdurige werkonbekwaam heid en ouderdom. En daarin voorzag de afdeeling der Onderlinge Bijstanden. Het vraagt ook sen wet die de vrijheid van den huisvader zou waarborgen, wanneer het er op aankomt eene school te kiezen voor zijne kinderen. Die zaak werd breedvoerig besproken in de afdeeling van het openbaar onderwijs. Eindelijk en zulks was van aard om ons veel genoegen aan te doen er bestond ook eene bijzondere afdeeling voor bediendon, waar dezer belangen druk bestudeerd wer den. Al die besprekingen werden plechtig ge sloten door eene algemeene vergadering. De congressisten, hielden er aan, en zulks past immers ook aan Belgen en aan Katho lieken, zij hielden er aan openbare blijk te geven van erkentelijkheid en eerbiedvolle liefde aan ons Vorstenhuis, van erkentelijk heid, onderwerping en eerbiedige kinder liefde jegens Z. H. Paus Leo XIII. Geen enkel woord van haat noch gram schap, maar liefde, broederliefde en vrede Dat was te Namen. Denzelfden dag had er te Aalst niet een congres, maar eene vergadering plaats van andere'democraten... Wie er was weten wij niet, wij kunnen er ons nochtans een gedacht van maken als we weten wie er aan 't hoofd stond Niet een bisschop, een Mgr Heylen, lijk te Namen, niet een eerbiedwaardige geestelijke maar een on. gehoorzaamheid gezworen had aan Bisschop en Paus, en dien eed verbroken heeft die openbaar door een dagblad van Brugge be schuldigt wordt 's Vrijdags vleesch le eten, de vertrouweling, de lieveling, de speelbal van Marquet een man, dien men in zijn priesterkleed gehuld, de Brusselsche straten zag doorkruisen in dionzelfden stoet waar, juist vóór hem een plakbrief werd gedragen waarop men een priester had afgeschetst, dien men het land buitenschupte en achter hem een andere plakbrief, waarop men pries ters, arm aan arm met vrouwen van lichte zeden zag dansen. Droeve man Daarneven zit de heer Daens. Vroeger jaren heeft hij toebehoord tot de katholieke partij. Menig en slaat het nog versch in 't ge heugen hoe hij een der icverigste verdedigers was van de schooue ziel van 't kind Maar de tijden zijn veranderd.De hoogmoed, de hoogmoed Wat boide redenaars daar hebben verteld zullen we wellicht te wete komen. De weekbladen van den heer Daens zijnen ongelukkigen medegezel, zullen ons deze week een breedvoerig verslag geven over de besprekingen welke in die vergade ring plaats grepen. Welke voorstellen, wen ken en gedachten werden daar vooruitgezet om het stoffelijk en zedelijk welzijn van de lagere klas en van de burgerij te bewerk stelligen Wij hopen wel dat er daar niet werd gehandeld over politiek want, och God de politiek is goed voor de politiekers die er van leven maar het volk leeft van wat anders. Dat alles zal M. Daens ons golieven te ggen. Wij weten al wat de democraten van Namen deden. Wat deden dio van Aalst? Eens die vraag opgelost, zullen we kun nen zeggen waar de echte demokralen huizen. De ontploffingen in de mijnen zouden voorkomen worden. Uit Halle, Duitschland, wordt gemeld dat een ingenieur der mijnen,Wilhelm Hoek man een toestel heeft uitgevonden, dat voordurend de samenstelling en de ontwik kelingssnelheid dor gassen in de mijnen aan- teekent. Zoo is het door'dit toestel mogelijk, ^lle oogenblikken vast te stellen of er gas is op eene plaats waar het toestel geplaatst is. De minste verandering van tocht, of sa menstelling der gas, wordt op het toestel aangeteekend, zoodat men in weinige minu ten tijds de noodige voorzorgen zal kunnen nemen, om ongelukken te voorkomen. Men begrijpe wel de belangrijkheid dezer uitvinding. Een dezer toestellen, in eene galerij geplaatst, zou toelaten de aanwezig heid van grauwvuur, gevaarlijke gassen enz. in deze galerij aan le duiden. Onmiddelijk zouden er dan maatregelen kunnen genomen worden en diensvolgens zouden alle grauw vuurontploffingen en soortgelijke ongeluk ken vermeden worden. In de mijnwerkersmiddens wordt de uit vinding van ingenieur Hoekmann met veel geestdrift onthaald. TE MAASEIK Twee dcoden Verleden Zondag, rond 4 ure namiddag vertrokken na een vreugdig verblijf aldaar, per automobiel uit Maaseik, de lieer Gilis zijne oude moeder, zijne twoe zusters, een vriend, en dezes echtgenooto, allen te Luik woonachtig. Nauwelijks waren zij een kilometer ver gereden in de richting van Bree, toen eens klaps een band sprong, waardoor het voer tuig de boordsteenen raakte van de tramlijn, in dwarsche richting over de baan bolde en tegen een dikken eik terecht kwam. Door den hevigen schok, vlogen de zes inzittende personen uit den auto. De jonge heer Gilis. die het stuur in handen hield, be kwam weinig letsel zijn vriend, die nevens hem gezeten was, kwam er zonder letsel van af zijne dame echter werd 20 meter ver in een boschje geslingerd en bekwam kneuzin gen aan de handen en aan de schouders de drie andere damen werden in deerniswekken de!] toestand opgenomen. De 73-jarige moeder kloeg van inwendige pijnen en had erge kneuzingen aan boide polsen en aan den linkerarm. Doch de oudste zuster oud 45 jaar, was op den slag dood zij had vroeselijke wonden boven liet linkeroog. Ook de jongste, 43 jaar oud, kon niet meer tot het leven teruggeroe pen worden, en gaf kort daarna den geest. Het parket is lieden ter plaatse afgestapt, om in liet stedelijk hospitaal, waar de onge lukkigen opgenomen werden, tot een onder zoek over te gaan. Terugkeer der Bruxellesville Maandag voormiddag, rond half twaalf ure, is de Belgische stoomboot Bruxelles ville van Congo aangekomen met 63 pasa- giers van l9 klas, 31 van 2® klas, en 10 van 3° klas. De eerw. pater Breye, van de missie van Scheut, keerde ziek terug. Een andere passa gier, hoeft in een aanval van waanzin, over boord willen springen, en men is verplicht geweest den man voor het volgende der reis op te sluiten. Mevrouw Corin, die met liaren echtge noot, een geneesheer teruggekeert, bracht een flink, mollig kindje mede, geboren in Congo. Dat dit aantrek had bij de familie leden, behoeven wij niet te zeggen. Op het opperdek stonden vele palmplan ten, die uit Congo waren medegebracht voor de tentoonstelling van Gent. Geen enkel is in leven gebleven. Op 18 en 19 Augustus lioeft aan boord van de Bruxellesville een feest plaats ge had ten voordeelej van drie goede werken, dat eene som van meer dan 600 frank heeft opgebracht. Dood van den broeder der koningin. Men seint uit Munchen Hertog Frans Jozef in Beieren, de tweede zoon van wijlen liei tog Karei Theodoor, leed sedert eenige dagen aan longontsteking. Zaterdag nam deze ontsteking eene scherpe, zeer gevaarlijke wending en van Zondag was alle hoop op levensbehoud opgegeven. De hertog is Maandag morgend te 8 uur 20 overleden. De afgestorvene hertog geboren teTegern- see op 23 Maart 1888, was de jongste broe der van koningin Elisabeth van België. TUSSCHEN ITALIË! EN TURKYË De jongste gevechten. Op Ernasat en Erzoni aanrukkende pa trouilles hebben nog meer lijken gevonden, buiten on behalve de 1134, die gisteren be graven zijn. Uit Constantinopel. Het ministerie van oorlog deelt eon tele gram uit Benghazi mee, de bestorming der Italianen op 14 September tegen Derna be schrijvend. Het telegram zegt dat do aanval der Italianen word afgeslagen en dat de ver liezen der Turken en Arabieren 2 dooden en 2 gewonden bedroegen. Een tweede telegram beschrijft het ge vecht van 17 September (na hetwelk de Italianen beweren meer dan 1134 lijken van Turken en Araben begraven te hebben). Het evecht heeft 15 uren geduurd en in den be ginne hadden de Turken stellingen van liet Italiaanscho centrum bezet, doch zij moesten die later ontruimen. De verliezen der Tur ken bedragen circa ICO dooden en 100 ge wonden zij veroverden echter 110 geweren veel materieel en namen een serjant krijgsgevangen. De verliezen der Italianen bedragen meer dan 200 dooden. Geen der passagiers wist nie'üws uit Congo oluliliigq jirïester, «die eeuwige I self mede te deelen, TWEEDE DAG Eerste afdeeling. De Beroepsverenigingen M. 'Advokaat Reeckman handelt over arti kel 310, alsook M. de Formanoir. Art. 310 kan niet afgeschaft maar behoort gewijzigd te worden. Tweede afdeeling Arbeidswoningen M. Van Overbergho brengt daarover verslag uit. Gezien wij over die zpak al menigmaal hebben geschreven is het niet noodig dit le herhalen. De wet van 89 zal volledigd wor den en uitgebreid tol de bedienden en klein burgers. Derde afdeeling De schoolkwestie De bespreking van gisteren, gaat voort. Daaruit blijkt, iedereen W'u eene nieuwe schoolwet. Verplichting- met vrije school keuze. Men vraagt óe verplichting tot 14 jaar niet tot 12 jaar. Vierde afdeeling Over de belengen der Uitwijkelingen Pater Geysen is verslaggever. Men zal bij zonder zorgen voor deftig® en gezonde ver-

De Volksstem | 1912 | | pagina 1