Dwaze uitgavee Osuwdas der Mtitua!ist8!i 'T EEN EN 'T ANDER Waar gaaa wij naartoe XD -A- CS- IE3 X_i A ID TERECHTWIJZING Achttiende jaargang n' 223 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 26 September 1012. ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ij# 48» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 72S, Steenweg van Waterloo, 728. I s. Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® btadz. (de regel) fr. 0.50 4® biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) Ir. 2,00 Rekiamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieu ws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het valt huiten kijf. Tegenwoordig wordt de luxe eene allergrootste plaag, eene echte maatschappelijke ramp. Het doet ons denken aan den glo rietijd van het oude Romeinsche volk. Dronken van de steeds behaalde en hernieuwde overwinningen op de bar baren zot van wereldsche pronkzucht en zinnelijken wellust, ging het over machtige, het overmoedige volk, dat niemand kon verslagen of overrompe len, zijn eigen ondergang te gemoet. Die dwaze zucht naar overdreven praalvertoon is de oorzaak van den ondergang zoowel van eenlingen, van familiën als van volkeren en landen. Thans is de luxe die de menschen overal ten toon spreiden waarlijk ver bazend. Geen onderscheid meer lus- schen meid en mevrouw geen klee- dingsverschil tusschen arm en rijk, hoewel het klaar blijkt, dat ieder zich diende te houden volgens rang en stand, en levens met bezadigdheid en treffelijkheid. De vieze toiletten der mondaines zijn voorzeker even zoo sterkte laken, af te keuren en te be knibbelen als de kleederdracht van de lichtekooien uit de weinig befaamde achterbuurten der groote steden, en ongelukkiglijk, hoewel van zulk ver dachten oorsprong komend, al te zeer nagevolgd door de dochters van de burgerij en van grooten huize. Het voorbeeld echter komt meest altijd van boven, en 't is daar dan ook, dat wij, in alle billijkheid, de eerste oorzaak, de grondoorzaak moeten gaan vinden van die zotte luxeuitspattingen. Nog over een paar maanden hoor den wij van een zonderling geval van zulk dwaas vertoon. Twee honderd millionnairs uit de Vereenigde Staten kregen het in den bol de Olympische spelen te Stockolm te gaan bijwonen. Wat doen Vertrekken per reser- vée in voorbehouden klasse, met den schoonstén transatlantieker Of wel een boot huren en speciaal voor hen uitrusten Neen, dal was te ge meen Die heeren verzonnen wat an ders. Zij deden een splinternieuwe boot bouwen alles met de kostbaar ste bouwstoffen vervaardigd. Daar mede zouden zij, en zij alleen, naar Europa vertrekken zij zouden aan landen in de bijzonderste havens en dan laten zien wat ze konden en wie ze waren. Zij zijn ook gekomen te Ant werpen. Natuurlijk, alles gebeurde in de hotels en restaurants van allereer- sten rang. Dit verstaan wij opperbest. Maar toen die heeren parasieten uit Antwerpen vertrokken, dan moesten ze toonen dat ze wat meer waren. Aan boord gekomen, wierpen zij al het geld te grabbelen dat ze in den vreemde niet konden doen gelden. En dan za gen wij werklieden als hongerige gie ren op die muntstukken vallen en elkander verscheuren. Als het stuk be- meesterd was, ging de troep uit een,en toen bleek het dat de kleederen aan flarden getrokken, de klakken onder de voeten vertrappeld waren; en in vergoeding van al die stukken en brokken, hadden sommigen dan een klein geldstuk We herinneren nog den uitroep van gramschap van het Handelsblad iat over dit pijnend schouwspel schreefAh hoe spijtig dal onze werklieden niet genoeg besef hadden van hunne eigenwaarde, de stukken eiet opraapten,en deze met verachting terug naar het hoofd dier parasieten slingerden... Over enkele jaren gewaagden de uitlieemsche bladen van nog andere kuren van sommige mannen die niet wisten wat uitvinden 0111 hun tijd to dooden. Bij al hun geld stierven ze weg van verveling. Waren er geene die het noodig vonden, hunne bad inrichting vol champagne te laten loopen en er zich dan in te baden Moesten over een paar maanden de paarden van een millionnair niet mede aan een grootsch banket deelnemen, en slabberen uit zilveren emmers met goud omboord In Parijs en Londen hebben som mige familiën nog wat anders uitge dacht. Daar wordt er huwelijk gevierd tusscben hazewindhonden. Die bonden worden versierd met de fijnste juwee- len, krijgen hunne trousseaux, hebben tot drie verschillende kleedingen per dag. In Parijs bestaat er voor die hon den eene speciale schoenmaakster in Londen is er eene bijzondere mode voor die honden en wordt er een speciaal blad voor uitgegeven. Sommigen dier «hondenhuwelijken» kostten aan de eigenaars tot 20 en 30 duizend frank Ge weet dat er te New-York 600 damen zijn uit de millionnairswereld die jaarlijks aan hunne toiletten 200 millioen besteden. Zeker, zij die geld hebben, moeten het daten rollen, moeten de menschen laten leven, maar 't is op die manier niet dat de personen door de fortuin zoo mild bedeeld, hun maatschappelij- ken plicht moeten verstaan. Er is goed werk te verrichten op eene andere manier, zonder uwen toevlucht te moe ten nemen tot zulke uitzinnigheden. Prins Albert de Tour en Taxis is het model van den verkwister, of van eene modepop. Hij doet alle dagen eene splinternieuwe kleeding aan hij heeft 12 bevoegde kleermakers besten dig' in zijn dienst deze kosten hem 75000 fr. per jaar. hij gebruikt vozen- geur die 125 fr. per pond kost, heeft per jaar 1000 cravatten, 200 paal schoenen, voor 5000 fr. cigaretten van doen, en aan zijn sportlust geeft hij jaarlijks 375,000 fr. Ook onder het werkende volk be staan schreeuwende misbruiken. Kent gij zelf, lezer, geene werkmeisjes die hoeden koopen van 30, 50, ja gaan tot 100 en 150 fr. Hebt gij nog geene fabriekmeisjes ontmoet die haarkam men dragen die zij 25 tot 50 fr. hebben moeten betalen Zoo zijn er vooral te vinden in de groote steden, en dit bewijst dat dooi den overtolligen luxeduivel, zoowel den hoogsten als den laagsten stand is bezeten. Ouders die zelf mee doen aan die dwaasheden, of kinderen hebben die dien droeven weg zijn opgegaan, mogen overtuigd wezen, dat voor hun nakomelingschap den ondergang met volkomens zekerheid mag worden te gemoet gezienDaarom, kleedt u schoon, deftig, zelfs chik n als ge wilt, maar blijft in de rede en in uwen stand. EssgeBscBie mSjaawerkers. In 1911 hebben 1.179.101 personen in de mijnen gewerkt, daarvan 1.067.213 in 2.325 koolmijnen, 28.025 in 625 mineraalmijnen en 82.363 in de steengroeven. In de koolmijnen werkten er 863.512 onder de gronden, bij de personen die boven den grond werkten, waren er 6279 vrouwen. Beneden in de mijnen werkten 54.720 jongens ondor 16 jaar en onder en boven de gronden waren er in 't totaal 74.166 jongens onder de 16 jaar werkzaam. Hoeveelheid Engeische ko- Ben. In 1911 zijn er 27J.891.983 ton kolen uit den grond en uit de koolbergen getrokken. Het is de grootste hoeveelheid die tot biertoe bereikt werd. ®!'avo, sociale wenkers. - Sinds lang lagen wij op loer om te welen te komen hoeveel kristene werklieden er nu genyndikeerd waren. Pater Rutten heeft onze nieuwsgierigheid voldaan. Thans zijn er 82.000 katholieke arbeiders vereenigd. Verleden jaar waren er enkel 71.000. In 1904 waren er nog maar 10.000. Ge ziet, onze mannen doen flinken vooruitgang. Gaat voort, vrienden, in de gezonde ver- eeniging ligt de macht en de vooruitgang van de maatschappij. Op zee gestorven. In 1894 verloren 1874 kapiteins en zeelieden, en 1107 passagiers het leven op zee. In 1911, waren er 997 kapiteins en zeelieden en 24 passagiers. In 1912, met het vergaan van den Titanic zal het cijfer ongelukkiglijk veel grooter zijn. Een prijs wan !Q8ffl fr. M. Beernaerl beeft een tweejaarlijkschen prijs van 1000 fr. toegestaan aan de koninklijke Vlaamsche Akademie om toe te {jennen aan den schrijver die het beste Vlaamsch werk zal hebben voortgebracht. Het Staatsblad van 22 September deelt mee dat de Vlaamsche Akademie die gift mag aannemen. Be eerste prijs zal dienen voor de werken van de jaren 1912 en 1$13. De jury zal bestaan uit 4 leden der Vlaam sche Akademie en een lid aangeduid door de regeering. Vosmzitter sUes* Kasnei*. Het zou dus vaststaan M. Schollaert zal terug voorzitter der Kamer worden. M. Nerincx geeft zijn ontslag als eerste ondervoorzitter en M. Paul Sogers zal in de plaats komen. Het blijft echter vastgesteld dat dit enkel geruchten zijn. Ons werd volkomen de ver zekering gegeven dat M. Segers de plaats zou innemen van Minister Hubert, die om gezondheidsredenen zijn ontslag zou geven. 't Is echter goed mogelijk, dat om de praatjes te vermijden, in de huidige omstandigheden, ieder der ministers besloten is, op post te hlijveD, totdat de toestand in 't land weer normaal is g-OVorden. EVBis geB'edsneereS. De Volks gazet valt uil op dc schrijvers van een libe raal blad, die beslist tegen de algemeene hongerstaking zijn, en hun tegenwerking met machtig veel bewijzen wettigen. De Aalster- sche liberalen vallen nu hals over kop op die liberale schrijvers en op socialist Picard. Het zijn echter niets dan belachelijke, klein geestige aanvallen. De heeren liberalen zouden beter doen de redeneèring van de schrijvers trachten te weerleggen. Doch daardoor zijn ze te benul- lig, en 't valt hun veel gemakkelijker liet stelsel der vischwijven te volgen. Daarvan nemen wij nota. x In ons artikel van gisteren Namen en Aalst was er spraak van aantijgingen jegens Paus Leo XIII. Iedereen zal verstaan hebben, dat er geen kwestie is van Loo XIII maar wel van Z. H. Pius X. Men richt Ligues pour la liberté des lan- gues op. Ja, vrijheid voor het Fransch alleen. Ziehier welke vrijheid do Vlaming geniet voor zijne taal. Te Gent hebben de Vlaam sche studenten dor Hoogeschoolkompagnie de gewoonte om hunne verlofaanvragen in het Nederlandsch te doen. Zij beelden zich in, dat een Belgisch burger ook in het leger, nog Belgisch burger is en zijn Grondwette lijke rechten behoudt. Kapitoin Guillemyn oordeelt daar anders over. Zaterdag 21 September heeft hij een 60-tal Nederlandsche aanvragen om verlof gescheurd en de soldaten gedwongen hun aanvraag te doen in 'tFransche anders geen verlof, ook in de toekomst niet. Hij heeft daarbij een toespraak gehouden, waarin hij dien maatregel aldus rechtvaar digt vele officieren kenden geen Neder landsch «et la bienséance exige, que la per mission puisse être comprise par des officiers qui ne ccmprennent que le franqais Kapitein Guillemyn zou goed op zijn plaats zijn in Polen. Hij vergeet dat Vlamingen nog een vrij volk zijn in een vrij land, of ten mir.ste het willen zijn. Wij zijn benieuwd te weten, wat het oordeel van den Minister van Oorlog in dezen zal zijn. Wonderbare mentaliteitHeer Guillemyn, le'comble de la malséance et de l'outrecui- dance is.... door zijn onkunde aan een Bel gisch burger het gebruik van een andere taal dan do zijne te willen opdringen. van het Arrondissement Aalst, op Dinsdag 24 September, in het lokaal van den Katholieken Kring, te Aalst. Talrijke en prachtige vergadering Uit alle hoeken van liet arrondissement zijn de sociale werkers hier bijeengekomen. De ruime zaal is gansch bezet. Aan het bureel zetelen de heeren Van Lierde, Moyersoen en de Bethune, Cosyns, Rollier en De Beer. Twee voorname punten staan aan de dag orde 1° Wat denken de Mutualisten van ons arrondissement van de verplichting in zake Sociale Verzekeringen 2° Wat denken zij van de driedubbele ver plichte tusschenkomst van den Verzekerde, den Werkgever en den Staat 'i Na eene korte aanspraak door den heer Van Lierde, die het ambt van Voorzitter waarneemt, neemt de heer Moyersoen, onze geachte Volksvertegenwoordiger het woord. Met de bevoegdheid, hem in deze zaken eigen, zette hij het doel der vergadering uiteen Wij komen uw gedacht vragen nopens het wetsontwerp de Ghellinck, dat de driedub bele verplichting huldigt én voor verzeke ring tegen ziekte, én voor verzekering tegen vroegtijdige werkonbekwaamheid, én voor verzekering tegen ouderdom. Vooraleer uw uitspraak te doen, zult gij wel willen nagaan wat de toestand heden is na vele jaren lastige en onverpoosde propa ganda. Is er vooruitgang en is deze vooruit gang voldoende om er ons mode tevreden te stellen Hoe staat het met de pensioenkas sen De vergelijkende cijfers tusschen 1900 en 1910 zouden veeleer in ons arrondisse ment een achteruitgang aantoonen. En voor de ziekenfondsen en herverzeke ring Vooruitgang is daar wol eenigszins vast te stellen, doch meer dan de helft der gemeenten van ons arrondissement hebben nog geene ziekenkas. Zal er in dien toestand kunnen verholpen worden door het overtuigend woord, dat met vernieuwden iever op de buitengemeenten verspreid wordt Zulks is weinig te verho pen. Zeker, er zullen nieuwe leden aange worven worden, nieuwe kassen voor hen gesticht, doch de groote massa blijft onver schillig. Wat dient er nu gedaan Mogen awe volksvertegenwoordigers het ontwerp de Ghellink, dat de driedubbele verzekering daarstelt, aankleven De Christen Landsbond deed êenonderzoek hij de aangesloten maatschappijen en de groote meerderheid verklaarde zich voor de verplichting. In de Congressen van Dendermonde en Namen, alsook hij de mutualité neutre werd met algemeen stemmen de wensch uitge bracht do verplichting te zien invoeren. Wij verwachten van U een vruchtbare gedachtenwiseling, een praktisch besluit. (Toejuichingen). De heer Pieyns is voorstaander der ver plichting. Slechts een half millioen leden zijn bij de ziekenkassen aangesloten en 650 duizend leden doen regelmatige stortingen in de pensioenkassen. Vergelijkt die-getallen bij de 2,500,000 personen die zouden kun nen aangesloten worden, en alras zult gij overtuigd zijn dat de huidige toestand verre is van schitterend te zijn. Daarbij de nijver- heidswerkiieden zijn over 't algemeen rijp voor verplichting, en de groote voordeelen die de nieuwe wet zou meebrengen, zouden alras do anderen overtuigen. Wat de driedubbele tusschenkomst van verzekerde, patroon en staat aangaat, die is noodzakelijk. Indien do verzekerde niet moest tusschenkomen voor zijn pensioen, dan zou dat pensioen een premie kunnen worden voor fluiaardij en dronkenschap," daar de werkzaamheid gepaard met spaarzaamheid wel een reden zou kunnen zijn om er in 't geheel of wel ten grooten deeio van ver stoken te blijven. De Patroon ook moot tusschenkomon de werkman helpt hem verrijken, en 't is maar redelijk dat de winsten die hij doet, gedeel telijk gebruikt worden om de ellende le leni gen van hen, die ze hebben voortgebracht. Wat de Staat aangaat, die heeft reeds deze verplichting ingezien en er valt enkel in sommige gevallen zijne tusschenkomst te verhoogen of heter ts regelen. De heer Van Lierde zou de verplichte tus schenkomst willen van Slaat en Patroon, doch niet van den werkman. De E. H. Bekaert van Ninove, heeft niets tegen de verplichting in princiep, doch hij vreest dat men in praktijk den tegen- overgestelden uitslag zal bekomen van dezen, dien men verwa'cht. Er zou een middenpro ject dienen gevonden te worden, waar men trapsgewijze opgaat om het volk niet tegen te hebben. M. De Kegel verklaart dat alles kan ge wonnen worden met propaganda. Voor de burgers doet men niets, en deze, die slechts eenige werklieden hebben, zullen er tegen zijn om voor deze tusschen te komen in de verzekeringen. Hij vreest ook dat met een verplichtende wet de groote patroons zelf misbruik zullen maliën van hunne macht: zij zullen zelf kassen inrichten en hun werk volk verplichten. Uit een redewisseling over dat punt ont staan blijkt dat volgens het ontwerp de Ghellinck de werkman gansch vrij zal blijven in het kiezen der maatschappij, doch men kan de patroons niet verbieden zelve pen sioen- en ziekenkassen te stichten. De E. H. Smet van Erembodegem zou verplichting willen in sommige groote nijver heden. Do werklieden, die daar gaan, zouden weten waartoe zij zich verbinden, doch hij wenscht de volledige verplichting niet, zooals zij in het ontwerp is uitgedrukt. De heer Van den Brande van Meldert verlangt te weten of ook de kleine landbou wers, die tijdelijk een werkman hebben, zouden moeten tusschenkomen. De heer Cosyns van Meerbeke is noch voor- noch tegenstander van het ontwerp de Ghellinck. Hij denkt dat de samenleving een grooten stap vooruit zou gaan bij het aanne men van dit ontwerp, doch hij is verveerd van de gevolgen die de verplichting op den buiten hebben zou. Verders wijdt hij uit over den toestand der koolmijners en walenwer- kers die uit de Dendervallei dagelijks naar verre streek hun brood gaan verdienen en die ginder groote bijdragen moeten storten in de ziekenfondsen, zonder al de voordeelen te kunnen genieten. Ook in de pensioenkassen moeten zij bijdragen voor het pensioen van 1 fr. daags dat de oud-koolniijners van heden af hebben, alhoewel zij zelve zeker zijn er nooit te kunnen van genieten. Spreker vraagt zich ook af wat er gebeu ren zal met de ziekenkassen waar kleine burgers aangesloten zijn. Voor hen zal er geen bijdrage van wego den patroon zijn. Zullen zij nog geduld worden De heer Moyersoen stelt hem gerust, daar er aan den huidigen toestand in de zieken kassen niets zal voranderd worden. De hij- dragen van den patroon zouden in geweste lijke kassen gestort worden, en vandaar uit verdeeld worden tusschen de plaatselijke maatschappijen van Ouderlingen Bijstand. De heer Vincent Dierix vindt dat het on mogelijk is de verplichting in te voerén, omdat velen niet kunnen getroffen worden. Wat moet er dan gedaan worden De staat zou meer en meer moeten tusschen komen de patroons zouden hun werkvolk moeien overtuigen de hegoede burgers zouden overal het goede voorbeeld moeten geven en de maatschappijen zouden meer propaganda moeten maker- De heer De Becker in een gloedvolle redo verklaart zich een overtuigde vooistaander van de verplichting, zooals zij zich in het ontwerp de Ghellinck bevindt. Geen enkele redenaar, zegt hij, lieeft het ontwerp in zijn geheel, in zijn princiep dur ven aanranden. Men is gebleven hij kleine beknibbelingen, die dan nog grootendeels gemakkelijk te weerleggen zijn. Zeker, het ontwerp de Ghellinck is vatbaar voor verbe teringen en niets of niemand belet or dio verbeteringen aan toe to brengen. Do propaganda, waarvan de heeren Vin cent Dierix en De Kegel zooveel verhopen, was tot hiertoe onvoldoende en zal liet ook in de toekomst blijven om lot een volledigon uitslag te komen. De heer Verhaegen zegde op het Congres van Namen eer 2 jaar verloopen zijn zullen wij de verplichte aansluiting hebben bij do pensioenkas, en de heer Hubert, minister van Nijverheid en Arbeid, zegde in een zijner redevoeringen, dat met de oplossing van liet vraagstuk der pensioenen ook dat der zie ken- en invalidileitskassen moest gepaard gaan. De heer Rollier vindt dat er middel is om alleman 't accoord te stellen. Buiten de ver plichting is er geen middel om tol een uitslag- te komen, maar voor de verplichting in zake van verzekering tegen ziekte is ons volk nog niet rijp. Laat ons dan trapsgewijze en met voorzichtigheid te werk gaan en in dezen zin een wensch stemmen. De heer Moyersoen is niet verwonderd over de tegenkantingen, die het wetsont werp ontmoette. Onmiddellijk kan gansch de verplichting niet ingevoerd worden. Hij is ook voor een trapsgewijze en voorzichtige inwerkstelling overgangsmaatregelen moe ten er zijn en propaganda moet ons volk voorbereiden. Wij allen wenschen dat gansch onze bevolking zou gevrijwaard zijn tegen da

De Volksstem | 1912 | | pagina 1