BUITENLAND. 'T EEN EN 'T ANDER De grootste steden der wereld Dramatischs brand te Brussel Vrijdag 27 September 1912. 23 Gr 23 3Li 23 KATHOLIEKE WERKMANSKRING ONDERWERP SprekersMM. Is. CE GREVE van Gent en andere DE TRUSTEN STOUTMOEDIGE BANDIETERIJ De gruwelijke misdaad te Elsene. Uit onze Kolonie Achttiende jaargang it 227 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postliureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. EUREELEN TE BRUSSEL 1 TE SflLST 728, Steenweg van Waterloo, 723. j Kericstraat, Telefoon 114 Bestuurder: J Van Nu ff el-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3» bladz. (de regel) fr. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Verbond der Christene Vakvereenigingen DONDERDAG avond 26 SEPTEMBER 1912 ,om 8 u. in den Katholieken Werkmanskring De Algemeene Werkstaking Al de Christene Werklieden van Aalst, zoo vrouwen als mannen, wor den dringend uitgenoodigd'. Ook de Neeringdoeners en Kleine Burgers heeten nij hartelijk welkom. Namens het Hoofdbestuur der Christene Vakvereenigingen W4- Over enkele dagen meldden wij aan onze lezers het bestaan van een trust onder de bedelaars. Daarin vonden wij het bewijs dat het woord en het begrip trust dat over enkele jaren nog zoo goed als ongekend was onder het volk, nu alledaagsch goed is geworden. Het past dus dat menschen die van hunnen tijd w illen zijn, ook een klein gedacht hebben van wat een trust eigenlijk is. Trusten zijn vooral talrijk in Enge land, en het krioelt ervan in Amerika. In deze laatste streek kwamen er zoo overvloedig veel dat de wetgeving der Vereenigde Staten zich gedwongen ge voelde handelend op te treden en eene wet op de trusten invoerde. Een trust is de verzameling, of be ter, de samensmelting van al de nij verheden van de zelfde soort, in een bepaald land of in verscheidene lan den. Zoo hebt ge b. v, b. de metaal- irustinde Vereenigde Staten. Al de groote metaalfabrieken hebben hun beheer te zamen geslagen, al hunne kapitalen zijn in een middenkas veree- nigd geworden. Wat gebeurt er nu Tegenover die eene overgroote me taalnijverheid bevattend aldus al de groote metaalinrichtingen der Veree nigde Staten staan een ontelbaar getal kleine metaalfabrieken en me- taalnijyerheden. Wat is de werking van dien me taaltrust Hij koopt aan de hoogste prijzen al de noodige en beschikbare grondstoffen op dezer nijverheid, zoo dat er voor de ldeine nijverheden nog weinig overblijft, en 't gone er over blijft peperduur moeten betalen. Daar door vallen reeds talrijke kleinindus- triën. Maar er zijn er toch die een tijd lang weerstaan en nog steeds voort gaan met produkten af te levereu.Doch weest gerust het zal niet lang duren. De metaaltrust zet zijne produkten af aan den kleinst-mogelijken prijs, ja, ziet er niet op, ze te verkoopen met verlies, ver onder den kostenden voort- brengstprijs. De kleinindustrieën zitten gevangen, ofwel moeten zij onder den prijs verkoopen, en dan gaan ze onver mijdelijk ten onder ofwel houden zij hunne voortbrengselen in magazijn, doch dan komt er geen kapitaal in handen, en de nijverheid is ook wel- liaasr gedwongen hare poorten te slui ten. Na een min of meer kort of lang tijdperk zijn al die kleine metaalfabrie ken ten onder, en alleen blijft nog over de metaal trust, die geene concurrentie meer heeft te duchten, die almachtig is, en de prijzen zijner produkten zoo hoog kan stellen als hij maar begeert. Zoo gaat het regelmatig met aide groote trusten. Het is de overmacht van een zeer klein getal over de over groote volksmassa, het is de- verplet tering van een aanzienlijk getal nijve- raars en de toenemende aangroei van het proletariaat. Niemand kan het verwonderen dat zulke trusten machtig veel geld moe ten winnen, en dat dezen die er mede bezig zijn in kortejaren schatrijk moe ten worden. Wij gaan u daarvan eenige staaltjes geven. In 1903 bezaten de trusten in Enge land al een kapitaal van zeventig mil liard 6 trusten hadden elk een kapi taal van 170 a 230 millioen. In 1900 bezaten 13 trusten in de Vereenigde Staten ieder meer dan 250 millioen kapitaal de petrooltrust be gon met 488 millioen de metaaltrust, le grootste die er bestaat, heeft een kapitaal van 7 milliard 200 millioen hij bezigt 168,000 werklieden. De metaaltrust bracht in 1902 drie milliard op. De petrooltrust gaf eenige jaren na zijne stichting, 457 millioen 075,000 winst, of 48 ten honderd van zijn kapitaal. De suikertrust geeft 7, 20 en 21 ten honderd. De staaltrust, met een kapitaal van 1404 millioen, werpt eene zuivere winst af van 555 millioen. De vleescfctrust gesticht met 3 1/1 milliard kapitaal, geeft 10 tot 20 ten honderd winst. Rockefeller is alzoo betrokken, huiten zijne talrijke persoonlijke zaken in 590 trusten. Door die trusten worden wraakroe pende toestanden in het leven gei-oe- pén. Het is gebeurd dat een i-ijsttriist al den rijst in Indië ging opkoopen, zoo dat er voor de inboorlingen die hem ge kweekt en geoogst hadden bijna niets meer overbleef,en dezen aan een wroe den hongersnood ten prooi stonden. En nog altijd gaat de geldzucht van die ti'ustmannen vei'der en verder. Verscheidene trusten hebben nu onafzienbare gronden aangekocht, waaruit ze zelf hunne grondstoffen trekken voor eigen ï-ekening de meeste hebben hunne eigene mijnen hunne persoonlijkehandelsvloot, hunne eigen landerijen, hunne ijzerenwegen, hunne dokken, hunne hoogovens, hunne allerhande fabrieken. Oud-Pi-esident Roosevelt is tijdens zijn bestuurstijdperk, ten velde getrok ken tegen de ovennacht der trusten President Taft is op dien weg voortge gaan. Verscheidene trasten zijn reeds veten 1 ontbonden maar ongelukkiglijk, die mannen weten het altijd zoo te flikken dat ze met de rechterhand terugnemen wat hun uit de linker ontnomen wordt. In den strijd voor het Presidentschap bonken heei-en Roosevelt en Wilson om ter hevigst op die trustverbon den, die alom ramp, ellende en zelf moord hebben gezaaid in duizenden en duizenden nijveraarsfamiliën. Eertijds waren dezen welstellend, zeer in aan zien door de opkomst van een ti-ust zijn ze op korten tijd ten onder en tot de uitersche armoe gebracht. De wetgeving van alle landen heeft voor plicht oen waakzaam oog te hou den op de ongezonde vlucht van die trustkoorts. Het mag niet zijn dat om wille van de geldziekte van eenige ï-eeds schat rijke mannen, duizenden eerbare en voortreffelijke familiën ten gronde gebracht worden. O® prSjjs waxi Fiom® voer Beeüslieoiiiw'ku-sgt. De jury heeft den Grooten Eereprijó voor beeldhouwkunst toegekend aan M. Arthur Dupont. M. Arthur Dupont is de neef van den ge- kenden beeldhouwer: José Dupont. Eene kwakkel. De Gazet van Rijsel had uit Brussel een bericht ontvangen dat het kabinet de Broqueville zou instemmen met eene grondwetsherziening. Dit bericht is doodeenvoudig eene kwak kel. De regeering is zinnens schoone sociale werken tot stand te brengen en de politiek op 't achterplan te schuiven. Staking op den spsorwsg in Spanje. De ijzerenwegbedienden van Spanje waren beslis' de algemeene werk staking uit te roepen. De berichten luiden echter dat slechts een klein gedeelte der belanghebbenden willen meedoen. Zoo zal het ook ii. België zijn met de.... politieke hongerstaking. ESaosi wam een fpao©ten S35|sl©' Biaaat. M. Baron Marschallvan Bieber- stein is te Badenweiler tegen Slraatsbur plots gestorven. Baron Marsehall was de Duitsche gevolmachtigde in Londen. Hij werd aanzien als Duitschland's beste diplo maal. Keizer Wilhelm hield hem in hooge achting. De baron was naar Londen afge zonden om de toenadering tusschen Duitsch- land en Engeland te bewerken. De Geldmannen. Dr Banquaert, een pure socialist, is beheerder In eene grooto finaneieële onderneming. Socialist Grimard gaat beheerder worden van een der grootste nijverheidsinrichtingen van Luik. Weg het kapitalisme, mijnheeren Katk©3ieSke ECaonenpresê dent. M. Van Nispen ^ot Zevenaar is door liet Iiollandsch Parlement verkozen tot Voorzitter, der Kamer. M. Van Nispen tok Zetenaar is een uit stekend katholiek, van zeer groote geleerd heid. 't Is in een Protestansch Land dat een katholiek tot de hoogste plaats kan opklim men. In de liberale steden van België kan een katholiek nog geen straatkeerder worden. En 't is juist die partij die meest spreekt van verdraagzaamheid. Aan de deur. In Gent bij de socialisten, dierven hoeren De Bruyne, Si raoens en anderen hun gedacht zeggen en ze vlogen aan de deur Te Brussel wilde E. Picard niet gemuil band worden en hij trok er zelf van onder. In Duitschland schreef Hildebrand recht zinnig zijn meening enhij vloog aan de deur. In Frankrijk deden Briand, Millerand, Clemenceau, Vivianï, Caillaux hun goesting enze werden uitgemaakt voor verraders. Dat is de partij dervrijheid. Schoone Polemiek. Vooruit van Gent, in zijn Aalstersche rubriek schrijft: Een vreemdeling mag vrijelijk de socialis tische partij ^alschelijk betichten en aanval km, en daarachter verbergen zich de groote geldmannen... Wij hebben duidelijke feiten, feiten met de macht, aangehaald en wij meenen dat ei wat anders noodig is om die zaken te weer leggen, vooral van politiekers, die liet ver stand in pacht schijnen te hebben. ©ctoheB'wseï». De weerprofeten voorspellen schoon weder in de eerste helft van October veel nat in de tweede helft. Niet vergeten dat z'er niemendalle van NABIJ REIMS Een 83 jarige rentenierster in hare woning aangevallen. Dinsdag nacht, rond 11 12 ure, werd Mev. Madeleine Ducanoy-Oudry, moeder van den burgemeester van Rilly uit haren slaap gewekt door een gerucht in hare kamer. Zij wilde om hulp roepen, doch op hetzelfde oogenblik werd zij vastgegrepen door twee bandieten, die haar uit liet bed rukten en vreeselijk mishandelden. Weldra verloor de arme vrouw het bewustzijn. Meenende hun slachtoffer gedood te heb ben, doorzochten de bandieten inderhaast de meubelen, stolen eene som van 650 fr. en eenige juweelen en namen do vlucht langs het venster waardoor zij binnengedrongen waren. Na verscheidene uren bewusteloos ge legen te hebben, bekwam de vrouw eindelijk en kon zij het alarm geven. Onmïddelijk trok do vliegende brigade der policie op zoek. Zware vermoedens wegen op twee jonge straatzangers, die daags voor de misdaad de streek met hunne liedjes door kruisten en 's anderendaags spoorloos ver dwenen zijn. De toestand van Mevrouw Ducanoy is zeer bedenkelijk. Hierbij eene lijst der steden die, met hunne voorgeborchten, meer dan 500.000 in wol ners tellen In Europa Londen, 7.253.000 inwoners; Parijs, 2.888.000Berlijn, 2.852.000 Weeuen, 2.065.000; Moscow, 1.617.000; Hambourg, 1.132.000 Constanlinopel, 943.000; Budapest, 8S0.000Warschau 856.000 Glasgow, 7S4.000Liverpool, 747.000; Napels,723.000; Brussel,720.000; Manchester, 714.000 Leipzig, 664.000 Milaan, 600.000;. Madrid, 600.000; Kopen hagen, 578.000 Dresden, 558.000 Mar seille, 551.000 Rome, 540.000 Birmin gham, 526.000 Breslau, 526.000 Keulen 526.000 Lyoti, 514.000 Praag, 514.000 Barcelona, 5S7.000 Amsterdam, 574.000. In Azië Tokio, 2.186.000 Osaka 1.239.000 Calcutta, 1.222.000 Hsiangtan, 1.000.000Hsingan, 1.000.000; Bombay 980.000 Canton, 900.009 Hankow 826.000; Tientsin, 800.000; Peking,698.000; Sjanhaï. 650.000Bangkok, 650.000 Foe- ciiow, 624.000 Chunking, 600.000 Madras, 520.000Tsliantchow, 500.000 Santchoe, 500.000Haiderahad, 500.000. In Afrika Cairo, 680.000. In -Amerika New-York, 4.767.000 Chicago, 2.195.000; Philadelphia1.549.000: Buenos-Ayres, 1.400.000; Rio de Janeiro, 900.000; Saint-LouiSj 687.000; Boston 371.000; Cleveland, 561.000; Baltimore, 558.000 Pittsburg, 534.000. In Oceanië Sydney, 606.000 Mel- bourn, 562.000. Zeventien steden overtreffen dus een mil lioen inwoners. Onder die groote steden bekleedt Brussel den 2Sen rang in de wereld en den 13en rang in Europa. Os moordenaar aangshouden. Nadere bijzonderheden Van Wynendaele, die geboortig is van Aspelaere-bij-Ninove, was na zijne misdaad gepleegd te hebban, naar deze gemoente ge komen, om er vaarwel le zeggen aan zijne ouders. Daar was men echter reeds ver wittigd, en heel den nacht werd liet huis door de gendarmen bewaakt. De moordenaar had echter vermoedens dat men daar reeds van de zaak wist en liet zich niet zien. Woensdag morgend bevonden zich drie policiemannen in het huis der misdaad, toen er zes maal geheld werd. Het was liet getal keeron dat er moest gebeld worden voor de eclitgenooten Van Wynendaele. Onmiddelijk gingen de policiemannen openen en Van Wynendaele in persoon stond voor hen. Hij werd spoedig vastgegrepen en in de onmoge lijkheid gebracht te schaden. Van Wynendaele werd naar het policiebu- reel overgebracht. Ondervraagd, verklaarde hij niets van de misdaad te weten. Hij scheen zeer terneergeslagen en zag er uit alsof hij heel den nacht rondgedwaald had Hij beweerde Dinsdag namiddag naar Aspe- laore geweest te zijn en slechts Woensd, morgend met den eersten trein naar Brussel te zijn teruggekeerd. De moordenaar werd in het gasthuis bij het lijk zijner vrouw gebracht. Hij barstte in snikken los, toen hij zijn slachloflër zag. M'en denkt dat de moordenaar weldra vol ledige bekentenissen zal doen. Bij de Visschers. Zooals men weet vertrok op 1 October 1910 de eerste zending visschers uit Antwer pen naar Congoland de zending bestond uit heeren Gustaaf Dhondt, klerk, Labbeke en Van Hijfte, visschers-patroons, allen van Oostende. De ongelukkige Labbeke stierf in Januari 1911 in Congoland. Heer Dhondt, keert met de eerstkomende boot uit Congoland naar Antwerpen en Oostende terug, en heer Van Hyfte heeft de toelating gevraagd zich als visscher-landhouwor in de colonie te mogen vestigen. ïnlusschentijd is de postboot-luitenant Goor vertrokken om het bestuur der zending op zich te nemen hij heeft zijne verbintenis verlengd mot 1 jaar en zal binnen 10 maan den teruglceeren. De zending'lieeft intusschen den visscher Deltenhamoester aangeworven, die zich voor eigen rekening in Katanga gevestigd had en wiens onderneming mislukt was. Men weet ook dat de 2Ö zonding vertrok op 1 Februari 1911, maar deze was meer met een wetenschappelijk onderzoek in de colonie gelastzij bestond uit Dr Stampers, leerling van professor Gilson, bestuurder van het Museum van natuurkundige geschiedenis van België, en van de loodsen Bruynooghe en Deryckcre. Deze missie, na de meren van Katanga onderzocht le hebben, daalt de Congostroom af, en zal de voorn :io raste rivieren van Mid den en Neder-Gongo, tot Boma onderzoeken. Een adjudant der pompiers schielijk overleden tijdens de reddingswerken. Woensdag morgend, rond 1 uur ontstond brand in een huis der Ahrikozenboomstraat. Het vuur was uitgeborsten in eene kamer van het tweede verdiep, bewoond door M. Louis Grammet. Deze lag in eene neven kamer te slapen. Ilij werd door den slikken- den rook gewekt en gaf het alarm. De pompiers spoedig ter plaats en daar M. Grammet niet langs de trappen beneden kon, werd hij hij middel eener ladder gered. Terwijl de pompiers verder het vuur be streden, zag men eensklaps den adjudant der pompiers, M.Clement Magdelyns, ten gronde storten. Spoedig werd hij opgenomen, doch hij gaf geen teeken van leven meer. Naar het gasthuis overgebracht, bezweek hij on- derwege. De ongelukkige was aan eene hartaandoening bezweken. Na oen uur werkens was alle gevaar go- weken, ,doch rond 5 ure herbegon het vuur en de pompiers moesten opnieuw ter plaats komen. De stoffelijke schade is zeer aan zienlijk. M. Magdelyns was de broeder van onzen konfrater M. Magdelyns, van Le Patriote. Op den eerepost gevallen, zal zijn afster ven algemeen betreurd worden, daar hij zich reeds dikwijls door zijnen moed en zelf» opoffering onderscheiden had. De lijkplechtigheden zullen op stadskosten geschieden. IV ederland Schatten in zee. Het Engelsche stoom schip «Lyona* is van den zomer op de kust van Terschelling weer bezig geweest met pogingen om do schatten van de L u t i n e, in 1798 daar gezonken met 1,217,000 p. st. aan goud, zilver en munten aan boord,boven te brengen. Het stormweer der vorige en deze maand heeft hol werk onmogelijk ge maakt, zoodat de Lyona zich in de haven van Terschelling moest bergen. Maar mot het hetere weer is het hervat. Men hoopt, als het weer nog eenige we ken aanhoudt, nog veel van den schat hoven te brengen. Bij vorige pogingen is er in liet cheel voor ruim 100.000 p. st. hoven ge bracht. Frankrij 11 Spoorwegongeluk. Er heeft een trein botsing plaats gehad vlakbij Villeneuve in het Aveyronscho. Verscheidene wagons zijn eheel vernield. Zeven personen kregen min of meer erge kwetsuren. Eene misgreep van de Parijzer policie. Een paar ijverige policiebeambten ontmoet ten dezer dagen in do Champs Elysées een jongen man met de rosette van het I.ogioon van Eer in zijn knoopsgat. Dat wekte de achterdocht der beambten en zij naderden de:i jongen man, zeggende - Niemand is op uw leeftijd ridder van het legioen van Eer. Dat hen ik ook niet, was het antwoord. Dan zeker commandeur vroegen de politieagenten, sarcastisch. Nog veel hooger, antwoordde de jonge man. Dat antwoord echter was te veel voor het geduld der agenten. Zij grepen den jongen manlieet en brachten hem naar het diclitshij- zijnde politiehureel. Hier werd de aangehou dene ondervraagd en toen bleek, dat de jeugdige gedecoreerde niemand anders was dan «Manuelex-koning-van Portugal. DuitsclilandL. Waaghalzerij. Omtrent het akelig ge val van den Berlijnschen behanger Biitlner, die Zondag met zijn valscherm van do Ste- essaule to pletter viel,meldt een Berlijnscha berichtgever p.og het volgende: Als plaats voor zijne mislukte poging koos hij de Stegessaule uit, op den Königplatz, aan het eind van do Siegesaljee. En hij had maatregelen getroffen, dat zijn proefval van

De Volksstem | 1912 | | pagina 1