VRIE BUITENLAND. Êrp zaak In Frankrijk 'I EEN El 'T MOER Schrikkelijk siitomebielojipluk 08 spoorwegstaking lil Spanje Achttaomda faapgaag n 223 O O JE3 C3r I2E» 3Lj .^ük. 3D BestuurderJ. Van Nuffe'-De Gendt. ro Wereldtentoonstelling Veröetering van liet zwaar trek' pardenras in Oasl-Viaaiitisrea Eene vreeselijke ramp 3 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 23 SepUsnber 1312. ABONNEMENTEN; Zes maanden 4 franken. Een jaar S franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $|k 3§) TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 0 BUREEL-EN TE BRUSSEL j TE AALST 72G, Steenweg van VJaterSae», 723. Kei-tcstraat, Telefoon 114 TEM AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e blaaz. <de regel) fr. 0,50 4e biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamer. (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,0Q Zondag hebben de daensisten mee ting gehouden, of juister gezegd, daen sisten en socialisten. Hebben er go- sproken: de apostaat Fonteyne en. M. Da ens. De sucialisten kunnen natuur lijk niets dan goed zeggen over die twee boven alle denkbeeld verhevene op- porkristenen. Wij waren curieus, echt curieus om te weten wat er daar op die meeting verteld was. Vandaag doorpluisten wijdegazet van M. Daens en, o, ontgoocheling! -we vonden er over de meeting juist drie regelen. Het viel mee dat wij er meer van te lezen kregen in bet socialistische dag blad de verslaggever wijdt verschei dene regelen aan den afvalligen Fon teyne en enkel een paar regels aan M. Daens. De schrijver zegt dat er goede argu menten waren aangehaald. Dat was juist wat we vroegen, argumenten, bewijsvoeringen. Vol spanning en met allergrootste aandacht lazen en herla zen wij, maar van argumenten niets te ontwaren of te zien. Wat vertelde Fon- teyne 1°) Dat hij bij 't volk al veel armbe heelt gezien (terwijl hij gaat jagen en 's Vrijdags vleesch eten in een hotel te Neerpelt). Dat een land- bouwwerkman 72 centiemen per dag won en den kost. En dan om te too- ,nen dat hij een priester is, een heilige priester in den vollen en verhevenen zin van 't woord (woorden van M. P. Daens) voegde hij er deze hatelijke woorden bij, hatelijk,- venijnig, ver foeilijk, vooral in zijnen mond Het Vlaamsche kristen volk lijdt veel meer armoede dan het Waalschc onkristene volk, waai' men weinig of zelden bidt. Niet waar, geëerde lezers, die kerel is wel een voorbeeldige priester. En zeggen dat onze hoogste kerkelijke Overheid, zulken opperpriester heeft durven afzetten De socialistische schrijver legt Fonteyne ook deze woor den in den mond Hoe meer torens van kasteelen en kerken, hoe meer armoede er onder de bevolking heerscht. Die bevestiging is in strijd metganscb de wereldgeschiedenis. Overal heeft de Kerk de volkswel vaart op ontzaggelijke wijze bevor derd. Doch over dit punt hebben wij 't niet, wij handelen over het algemeen eenstemmig stemrecht... Over de spreukbeurt van M. Daens vinden wij juist deze oordeelvelling «M. Daens heeft na hem (Fonteyne) gesproken en de A. W. vei'dedigd, daar wij over niets anders beschikken wanneer het katholiek gouvernement koppig blijft. Welnu, lezer, waar zijn de argu menten om het één man één stem 55 to verdedigen Zoekt in de hoogei'- Staande regelen zooveel en zoo lang als ge will, ge zult er niet de allermin ste noch de allei'kleinste bewijsvoering in aantreffen. Dat er een mensch is die 72 centie men per dag met den kost verdiende, we kunnen het heel gemakkelijk aan nemen. Doch we hadden liefst gezien dat die man met naam en plaats vex*- noemd wai'e geworden, dan konden wij om informatie gaan. Rechtuit, een man als Fonteyne zoo maar op ?ijn woord en getuigenis gelooven, dat (doen wij om den bliksem niet. Wij hebben, voor de rest, reeds menigen artikel gewijd aan de overdx-even ar moe in sommige gezinnen. Doch zal het algemeen stemi'echt dit boteren ïs er dan geen armoe, geen schreeu wende ellende in Frankrijk Bestaat nochtans daar het algemeen stemrecht biet En wie is het die er de armoe lenigt Oh Het zijn niet de socialisten en de liberalen in de Kaxner. Die heei'en hebBen hun lui leven 15,000 fr. per jaar doen betalen Het zijn niet de socialisten, Guesde, Jaurès, Clemen- ceau, Viviani, en al die andere groote socialisten, die allen, zonder uitzonde- x-ing bijna, prachtige kasteelen bewo nen. Maar de ax'moe woxvlt er gele nigd, de ellende vex'zacht 1) Door katholieke zustei'kens die weezekinde- ren moederlijk vex'zox'gen en groot brengen 2) die de armste zieken in de verpleeghuizen, kosteloos verzor gen 3) die de huisgezinnen gaan opzoeken en recht houden waar vader of moeder bedenkelijk ziek te bed liggen. Wat komt in Godsnaam, het alle man één stem, -wat komt die, we zouden haast mogen zeggen die om noozelheid doen bij het lenigen der armoe Ja, Fonteyne heeft eindigend ook deze woorden uitgebrabbeld Hij en Pieter Daens zullen niet alleenlijk medestrijden maar in de voox\ste ran gen gaan Zie, dat is het dat hooren wij nog geerne. Zij zullen in de vooi'ste rangen gaan. Daar de staking met gekruiste armen geschiedt, is er geen kwestie van marcheeren. We zoeken dan ook geene w oor denvitterij. In de voox'ste x'angen gaan, dit wil zeggen de bewe ging meer dan iemand ondersteunen, door woord, door pen en door centen. Ah Daar hebben wij het spel. Fon teyne en M. Daens gaan pellen, afdok ken zij gaan hunne duizenden halle kens- die ze zoo gemakkelijk winnen door hunne politiek, storten ten vqor- deele der stakei-s. 't Is toch zoo dat ge verstaat, niet waar heex'en, in de voor ste rangen gaan. Daarbxj Fonteyne heeft nog een rijken vriend, heerschap Marquet, waarvan de liberalen en socialisten vóór de kiezing zoo vies waren Marquet zal Fonteyne wel boven water houden. M. Daens is rijk genoeg en kan nog allex'hest uit de voeten, zelfs als hij voor eenige maanden zijne Kamerpree afstaat. We verwachten dan ook dat ze eer aan hun woord zullen doen doch eerst zien, zei de blinde. We hesluiten dus deze bespx'eking met deze logische gevolgtrekking Herhaaldelijk vroegen wij naar bewijs voeringen ter verdediging van het alleman een stem. En wonder genoeg sinds maanden krijgen wij niets dan woorden, soms eene volle karrevx*ackt scheldnamen, maar we wachten nog immer en altijd naar het eerste ax^gu- ment. Een der kopstukken der daensisten, een mager kopstuksken wel is waar, kwam over enkele maanden voor den dag met bewijsvoeringen, maar hij ging zooverx'e zelf op eene «onbewuste» manier een meervoudig algemeen stemrecht op gansch natuurlijke wijze voor le staan. We hebben destijds die bekentenis a ange teekend, en tot hier toe is daar nog geene weerlegging op gekomen. Wij blijven dan ook bij ons besluit Het puur en simpel algemeen stemrecht is. niet logisch te verreckt- veerdigen. ie 89? 't SsMSBat.— Van 1831 tot 38 was baron de Stassart voor zitter van hel Senaat; baron de Schiervel van 1838 tot 48 M.Dumon-Dumorlier van 1848 tot 1852 Prins de Ligne van 1852 tot 1879. In 79 gaf hij zijn ontslag met de schoolwet, Baron do Tornace werd voorzitter van 1879 tot 1880. Baron de Sélys-Longchamps was het van 1880 tot 1885. M. d'Anethan was het van 1884 tot 1884. Graaf de Mérode-Wes- terloo was het van 1885 tot 1892. Baron t' Kint de Roodenbeke van 1892 tot 1899. Hertog d'Ursel van 1899 tot 1903. Graaf de Mérode (zoon) was hot van 1903 tot aan zijne dood in 1908. Markgraaf Simonis van 1908 tot 1911, en sinds den 14 November 1911 is het M. de Favereau. jooBgjenss J Borinage schrijft op 24 dezer Wij willen het puur en simpel op 21 jaar en niets anders Wij vragen ons afAls de socialisten nu mochten commandeei"\i wat er te doen valt, waarom was het dan kiezing op 2 Juni? Zoo niet jongens, wij zijn de wettige meer derheid, wn 't zijn wij die zullen oordoelen hoe er te werken valt.Punt, andere regel H©3*ip?Btei*ïwg« - Op 25 Maart 1912, schreef l'Eloile Do klerikalen hebben het gewild. Hot is de schoolkwestie die de plat vorm zal zijn van de algemeene kiezingen, liet is de schoolkwestie die de inzet zal zijn van den strijd Al do katholieken hebben dat aangenomen en... het Belgische volk heeft schitterend ten onzen voordeel© gesproken. Dus besluit Er moet in alle rechtveerdigheid eene nieuwe schoolwet komen. ^©er'ietfienlcEr'Iiifjesi- De voor uitgang van den geest vair vereeniging hij onze landelijke vrouwen is waarlijk bewon- derensweerdig. We geven u een gedacht door de volgende cijfers. Getal Getal Getal Getal leringen leden voórdraeftten aanwezigen In 1906 2 115 4 90 ln 1907 2 1961 *60 3323 In 1908 36 3931 135 4181 In 1909 65 6162 215 12447 In 1910 74 6273 232 14209 In 1911 104 13273 532 55713 Bravo, vrouwen van den buiten, gij spelt eene flinke les aan zoovele onzer vrienden, die de noodzakelijkheid niet begrijpen van zicli te vereenigen. Zich aansluiten hij de algemeene werkstaking, met al hare rampen, droeve en schrikbarende gevolgen, dit ware voor de liberale partij liet plegen eencr zelf moord Zoo schrijft nu in formèelo bewoor dingen de liberale Cl ronique Natuurlijk, onze .Vy^torsohe liberalen-zijn grool'rTe hollen en die welen dat veel heter Dgshbéfle rc-ïes3e wf s rkïtagDe socialisten vragen aan de liberalen in het vooruitzicht der hongerstaking eene dubbele medewerking. 1) Geldelijke steun. -2) Overtuiging der burgerij. Wat de centen betreft, die moet ge in 't al gemeen bij de liberale partij niet gaan zoeken want die is pinneken dun en deelt niet geerne mee. Wat het tweede punt betreft, daar valt enkel le babbelen. Nu woorden kunt gij bij de liberale partij altijd in overhoop krijgen. Daarin zal de liberale partij aan de socialis ten voldoening geven. Het ergste is dat woordep zoo weinig zaad in 't baksken bren- £en- O 3 De afdeelisig der spoorwegen. Het departement der spoorwegen zal al de typen tentoonstellen, die sedert 1835 in België vervaardigd en gebruikt werden, van af do lokomotief Belgie die de eerste op onze spoorbanen reed, tot aan de soort, thans in gebruik. De lokomotief Belgie bestaat niet meer, maar zal zoo getrouw mogelijk hervoorgebracht worden. Naast de lokomotieven voor reizigerstrei nen zullen ook de machienon voor koopwa- rentreins worden tentoongesteld, en vooreerst de Olifant de eerste machien van die soort die op het vasteland reed. De eerste lokomotieven werden in Enge land vervaardigd zij kosten dan ongeveer 30.000 fr. Thans betaalt men voor eene lokomotief 150.000 frank. De eerste Belgische lokomotieven werden geleverd door de Werkhuizen Cockerill. I11 den beginne droegen al de lokomotieven eenen naam. Zoo vond men de Belgie do «Antwerpenaar», de «Schelde», de Bayard do Superbe Dan kwamen geschiedkundige namen Pepin van Lan den Pierre l'Hermite Godefroid de Bouillon Charles Quint Marguerite de Parme Marie-Thórése namen van kunstenaars «Jan Van Eyck», Rubens», Gró'lry namen van geleerden Juste Lipse Van Helmont vrouwennamen: Maria Helena en eindelijk Fi refly Ook de geleidelijke ontwikkeling der statiën zal er te zien zijn. De geheele eersten, met 6 wissels als te Brussel en 7 als te Ant werpen. Mechelen, destijds als hoofdstatie aanzien, telde 21 wissels. Men zal zich nog herinneren dat de laatste trein om 5 ure 's avonds uit Brussel naar Antwerpen vertrok en deze van Antwerpen naar Brussel, om 4 u. 55. Men had destijds meer dan twee volie uren noodig om die reis te doen. De uitvinder Marconi erg gekwetst. Uit La Spezzia wordt bericht Marconi, de wereldberoemde uitvinder der draadlooze telegrafie,is Woensdag het slacht- offergeweest van oen erg automobielongeluk. Het was half drie ure in den namiddag en heer on mevrouw Marconi keerden terug van het kasteel San Rossore, waar de koning van Italië een intiem ontbijt te hunner eer had gegeven. Marconi reed naar Genua en was zonder ongevallen door La Spezzia gekomen, toen zijn auto, op 20 kilometer van de stad in botsing kwam meteen zwaren moto-vracht wagen die uit Genua aankwam. De auto van Marconi werd geheel ver brijzeld en al de inzittenden waren erg ge wond. Marconi zelf is zwaar gekwetst aan het hoofd en hij werd naar het marine-hospitaal vervoerd. De koning zal hem morgen komen bezoeken. Zooals men weefis Marconi slechts 40 jaar, en deed hij de uitvinding, die hern wereld beroemd zou maken, toen hij 24 jaar oud was. Handelaars in bedorven vleesch aange houden. Vijf aanhoudingen. Eene zelfmoord. Te Chalons-sur-Marne, is eene erge zaak aan het licht gekomen. Men heeft er vastge steld, dat. het vleesch. dat door de keurders ongeschikt tot het verbruik verklaard was, toch aan sommige beenhouwers geleverd werd, die het zonder komplimenten verkoch ten. Op dit oogenblik zijn reeds vijf der bijzoiir derste plichtigen aangehouden. Men weet niet hoelang zulks reeds duurdo, toen men zekeren-dag bevond, daëeno ge slachte koe, welke aan de kooltering leed, en dionsvolgens moest gedolven worden, uit het slachthuis verdwenen was. Onmiddelijk werd een streng onderzoek gedaan en bij den heenhouwer Jouolte vond men het dier terug. Jouette en twee zijner knechten werden aangehouden. Ook de twee bedienden van het slachthuis, die met het delven der afgekeurde dieren gelast waren werden aangehouden en eenige uren later ging M. Huard, de ontvanger der oktrooi- rechfenjien in het gevang vervoegen. Gisteren morgen d, rond 5 ure, toen een gevangenbewaker zijne ronde maakte, vond hij den slachter Jouette in zijne cel verhan gen. Hij had hij middel van een stuk glas, zijn beddedeken in stukken gesneden en zich aldus eene koord gemaakt. De wanhopige had zich ook met het stuk glas eene diepe wonde aan de keel toegebracht. Toen men hem vond had hij reeds opgehouden te leven. De keuringen en wedstrijden voor heng sten van zwaar trekras, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen, hierna aan gewezen a) Voor de omschrijving Gent, te Gent, Beestenmarkt, Dinsdag 15 October, om 9 ure. b) Voor de omschrijving St-Niklaas, te St-Niklaas, Stadhuis, Woensdag 16 Oktober, om 9 ure. c)' Voor de omschrijving Eekloo, teEekloo, Groote Markt, Zaterdag 19 October, 0111 10 ure. d) Voor de omschrijving Ninove, te Ni- nove, Graanmarkt, Maandag 21 October, om 9 ure. e) Voor de omschrijving Geeraar.dsbergen, te Geeraardsbergen, Groote Markt, Woens dag 23 Oktober, om 9 ure. f) Voor de omschrijving Oudenaarde, te Oudenaarde, Stadhuis, Zaterdag 26 October, oir. 9 ure. De wedstrijden voor de provinciale pre- miën en indien zulks plaats grijpt voor de bewaringspremiëu van 6000 frank, zullen gehouden worden te Gent, Beestenmarkt, Dinsdag 5 November, om 10 ure. Do inschrijvingen voor de keuringen en de wedstrijden zullen kunnen geweigerd worden aan de eigenaars of houdejs van hengsten, die aan de keuringscommissie hunne paarden op het bepaald uur niet zullen komen aanbieden, of zich zullen aanbieden zonder de vereischte getuigschriften. De hengsten moeten .voor den keurraad bijtijds en in onafgebrokene volgorde aange boden worden. In geval van verwaarloozing op het gepast oogenblik voor den keurraad te verschijnen, zullen de te keuren hengsten voor de jury kunnen geweigerd en de wedstrijden gesloten verklaard worden. i-xa. Een wervelwind richt overgroote schade aar Duizenden dooden en gekwetsten. Uit Japan wordt gemeld, dat sinds 22 Sep tember Tokio geheel afgezonderd ligt van andere plaatsen, ten gevolge van een vreese- lijken wervelwind, die heel de streek ver woestte. Allerwoge zijn de gemeenschapswegen, telefoon en telegraaflijnen afgesneden. Volledige inlichtingen ontbreken nog. doch het is zoo goed als zeker, dat heel zuidelijk Japan grootendeels vernield is. Te Yoko hama is de Fransche kruiser Dupleix van zijne ankers geslagen en gestrand. Hel schip kon slechts s'anderendaags vlot geraken. Te Simonosaki is een Japaansche paketboot gezonken. Het getal slachtoffers is onbekend. De oorlogschepen welke er gemeerd lagen ondergingen zware schade. De Satsouma en de Manska werden geheel onttuigd. Vier torpedoweerders en vijf torpedos zijn gestrand. Te Mangoya zijn eene weverij,een« school en een klooster ingestort. Er zijn tal rijke slachtoffers. Een telegram uit Tsurugi, in datum 22 September, meldt, dat een torpedo aldaai gezonken is. en heel de bemanning omkwam, Twee andere torpedos werden erg bescha digd. Het is meer dan vijftig jaar geleden, dat er nog zulke vreesolijke wervelwind gezien werd. De schade moet minstens op 40 miljoen yen gerekend worden. Er zouden verschei dene duizenden dooden en gekwetsten zijn. Ontelbare familiën zijn zonder dak. Te Nagoya bleef g-een enkel gebouw onge deerd. De haven is geheel verwoest en dri® stoomers zijn gezonken. Verscheidene andere schepen werden erg beschadigd. Te Gifu alleen zijn er 202. dooden en 2S3 gèTcwëtsfén. Te Osaka -zijn twintig duizend huizen vernield. Men meldt uit Port-Bou, dat de tolegraaf- en telefoonlijnen tusschen Port-Bou en Gerona en Barcelona vernield zijn. De grens- statie is zonder bericht. Ambtelijk wordt bekend gemaakt, dat de treinen van het Catalaansche net onder mili tair geleide rijden. Voor do heele net is de staking uitgeschreven. Uit de provincie zijn troepen naar Barce lona gezonden. Alle spoorwegverbindingen van Barcelona met Frankrijk zijn verzekerd, zoo ook de verbindingen van Madrid mot het overige Spanje. De stakers houden zich kalm. Een Spaansche reizigerstrein, die om 10.50 's morgends te Port-Bou moet aankomen, is om 7 uur 's avonds aangekomen onder ge leide van officieren en soldaten der genie. Er waren slechts weinige reizigers in den trein. Hij zal morgon weer vertrekken. Vijf treinen, door de stakers tot rijden ge machtigd, zijn na middernacht te Bondes aangekomen. Te Madrid ontwaart men zekere opwinding in de buurt van het Volkshuis waar heden avond het socialistisch congres wordt ge opend. 2000 spoorwegbedienden zijn te Madrid dezen nacht vergaderd in hot Volkshuis, bijeengeroepen denkt men door de syndicaten die do denkwijze verlangden te kennen van het middencomiteit, over de staking. Het oomiteit heeft belooft, een algomeenen oproep te doen tot al de in Madrid verblij vende «cheminots». Daarop is het bij den minister gegaan, die op hun verzoek, be loofde, het personeel der andere maatschap pijen niet le zullen verplichten, de stakers der Catalaansche spoorwegen te vervangen. Nieuwe stakers. Volgens oflicieele tijdingen zullen de be dienden van den Noorderspoorwog- der af- deeling van Gatalonië heden in slaking gaan. Mederland. Kazemebrand te Haarlem. Over dézen brand, gisteren per telegram door ons ge meld, vinden wij in de Hollandsche bladen de volgende bijzonderheden Gisteren avond le kwart over zevenen zag een korporaal der infanterie, die op de bin nenplaats van de infanteriekazerne te Haar lem liep, een vlammetje op een kleedkamer van do derde compagnie van het 4° bataljon. Hij meende zich eerst vergist te hebben, keek later nog eens goed toe, waarschuwde

De Volksstem | 1912 | | pagina 1