Om MENGELWERK 'T EEN EN 'T ANDER A</hftisnd« jeargang a' 299 <f> *3 «3 4» DAGBLAD BestuurderJ. Van Nuff'el-De Genót. Dit munteer bevat 8 bladzijden en wsnlt verkocht aan 2 centiemen- Eindelijk en»». hos naïef AARDIG AARDIG I ONPLICHT1G Meeting in den Kathoileken Werknranskring, Aalst ROP^SE'S VLAG Eene onrustwekkende Verdwijning m ite'-mtftaPMEwaaawaaawaaaaiiaMaaaawwwiaa 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 29 en Maandag 30 September 1919. ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4p. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 728. I 9, Kierlsstraat, Telefoon 114 AAN KON DIGI NOEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* blaaz. (de regol) fr. 0.50 4® biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rek 1 amen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Eindelijk hebben wij in het blad De Werkman gekregen wat wij al maanden en maanden gevraagd en hervraagd hebben. Zij zeker, bet zijn nagels met koppen. Als men na zulke reden eeritlg nog niet bekeerd is lot 1 et puur en simpel, dan zijt g'er zeker eene,vaar geene zalf aan te strijken is. Maar vooraleer de bewijsvoeringen ten voordeele van iedereen één stem, aan te balen, komt er eerst een won dere lofzang op al de hoedanigheden van bet zuiver algemeen stemrecht. Lezer, die loizang moet gij in zijn geheel zien en lezen past eehler op dat gij niet omvalt van ontroering, want 't is geen klein bier. De daen- sislen klagen ook putten in den grond omdat onze katholieke werklieden van Aalst eene protestmeeting'tegen de al- gemeene hongerstaking hebben be legd, en dat zij daar niet hebben mogen komen 0111 hun de waarheid te zeggen. Daarop volgt de uiteenzetting van al wat ze aan onze vrienden zouden wil len komen vertellen. Wij gaan de hee- ren daensisten een groot plezier doen, want wij gaan bier al schrijven, van bet eerste woord tot het laatste, dat zij toch zoo geerne aan de katholieken zouden hebben laten weten. Nu ivoor den vliegen, maar schriften blijven. Tiet is dus nog vesf~betgr ruorbsn dat hunne gedachten schriftelijk voor oogen onzer partijgenooten worden gelegd, zoo blijven die gedachten veel, veel beter in den geest. Ge ziet, heeren daensisten, we zijn niet bang, we durven. Ziehier dus in 't geheel de Jeremias- klachten van die heeren We zouden zoo gaarne op uwe meeting verschijnen om u de waar- heid over het algemeen stemrecht te zeggen, maar we worden niet toege- laten. Anders hadden we u kunnen zeggen dat uit rechtvaardigheidsbe- ginsel alleen reeds het zuiver alge- meeu stemrecht u moet geschonken worden, dat men u niet langer met 9 cent pensioen daags zou blijven paaien, dat eene degelijke arbeids- regeling uw lichamelijk leven zou verbeteren, dat eene redelijke loons- verhooging uw stoffelijk bestaan zou wijzigen, dal de leerplicht uw kin- ders tot welopgevoede, onderwezen burgers zou groot brengen, dat een ii nationaal demokratisch leger de n onathankelijkheid van "België zou ii waarborgen, dat nijverheid en han- i> del verstandig zouden beschermd worden er. zouden opbloeien tot eer en glorie van ons gemeenschappe- lijk Vaderland, dat de vrijheid van burger, boer en werkman, geen doode letter meer zou zijn, dat de toenadering tusschen de versehil- lende standen zou bewerkstelligd worden, dat België een edel land zou worden met edsl-denkende, ge- ■I zonde, verstandige burgers en werk- ii lieden. En we hadden er u ook willen op- v wijzen dat al de rampen en onheilen, die eene algemeene werkstaking volgens hen, na zich zou sloepen, door diezelfde heeren zouden kun- nen vermeden worden, met u het algemeen stemrecht te geven Waarom, als ze de welvaart van het ■I land eri van u hoven alles stellen, willen ze dat land en u teisteren door honger en kou en door ondergang van handel en nijverheid. We hadden u dat alles willen zeg- gen, en wij hadden er willen bijvoe- gen dat we de algemeene staking niet vragen, maar wel het Algemeen Stemrechtdat we alle wettige mid- i delen zullen beproeven om dat recht te -sjerovereu, en da! het slechts zal zijn als de katholieken halsstarrig blijven weigeren, dat volgens vrije beslissing der arbeiders zelf de algemeene werkstaking zal uit- breken, ook een wettig middel Zeer beminde vriend lezer, veront schuldig ons dat we dit ellenlang ge- zeever bier.hehben laten drukken. Het is om u een gedacht te geven van de groote de kolossale de for midabele argumenten die de aanban gers van puur en simpel weten voor te brengen. Leest het nog eens goed als g'er den moed toe hebt en spreekt dan Vindt ge in al dien hollen bom bast, in dien grooten lanteern met een heel klein licht, vindt gij daar de min ste redeneering, de kleinste bewijsvoe ring in Wij niet. We vinden enkel bevestigingen. Met het puur en simpel, geen pensioen meer van 9 eens per dag, eene degelijke arbeidsregeling, eene redelijke loonsverhoogiiig, de leerplicht, een demokratisch leger, de bloei van handel en nijverheid, de toe nadering tusschen de standen. Dat ja, dat staat daar allemaal in geschreven, maar wat beteekent dat Voor ons zijn dit niets dan heel hol- klinkende^ woorden, gedachten die niets degelijks inhouden. Wat wij we ten willen, wat wij vragen, en wat ieder verstandig mensch met ons zal vragen, het is de redeneering, het zijn de bewijzen, die ons onweerlegbaar tonnen zuilen hoe en_ leaarorn liet uur en simpel noodig is om geen pen sioen van 9 centen daags meer te geven het puur en simpel, eene degelijke arbeidsregeling, eene rede lijke loonsverbooging, den leerplicht, een demokratisch leger, eene toenade ring tusschen de standen zal teweeg brengen. Hoe, hoe, ja, hoe gaat het puur en simpel, die wonderen teweegbrengen Gij weet het in Frankrijk bestaat het puur en simpel. En nochtans De pen sioenwet, de arbeidsregeling, de scboolbijwoning, de klasseverzoening zijn er veel, veel slechter dan in ons gelukkig vaderland. Ge spreekt van den bloei van handel en nijverheid. Maar, oh, naïeve schrij ver, weet ge zelfs niet dat België, verre, heel verre op den allereersten rang staat voor wat handel en nijver heid betreftweet ge niet, dat ons handelscijfer, over 30 jaar al amper anderhalf milliard bedragende, nu ge klommen is tot het reusachtig cijfer van meer dan acht milliard Het puur en simpel gaat het leger verbeteren Zoo daar zullen de socia listen voorzeker verstomd van staan, zij die niets min noch meer vragen dan de afschaffing van het leger Loonsverbooging Maar moet dan eerst puur en simpel komen, opdat M. Daens zijne werklieden meer preè zoude geven En met zulk gesebrijf- sel moeten zij trachten hun arm kraam recht te houden I... Onze katholieke werklieden halen er de schouders voor op, dat weten we wel maar gij, ongelukkige ver dwaalden en misleiden, gij, socialisti sche slaven, zult ge er in toestemmen tot speelbal te dienen van een handvol, uitzinnige, verwaande en verdwaasde kopstukken en heethoofden Ge zijt vrij bette doen, maar beklaagt u niet als het te laat is. Nog vier tot vijf dagen goed weer, en de haveroogst in de Ardennen zal uitstekend mogen heeten. De favoris. Verleden jaar was het mode het gezicht glad te scheren. Volgens de Engelsche haarkappers verklaren, zal het dit jaar van mode zijn de far oris te laten staan. Qraanoeijgsf. De 22 landen, Prui sen, België. Bulgarië, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Engeland en 't Land der Gallen, Koninkrijk Hongariê, Italië, Luxemburg, Noorwegen. Holland, Rumenië, Europeescli Rusland, Zwitserland, Canada, de Verse- nigde Staten, Indië, Japan, Azisch Rusland, Egypte, Tuuezië, geven dit jaar eene graan opbrengst geschat op S70.ti50.5S4 kwintalen tegen 815.238.835 kwintalen graan in 1911. De opbrengst van 1912 bereikt dus 106 7/10 percent van deze van 't jaar te voren. Aan de opbrengst te schatten, zou dus het brood kunnen afslagen. Roggs en RijSï. Pruisen, België, Bulgarië, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Koninkrijk, Ralië, Luxemburg, Noorwegen, Holland, Rumenië, Europeescli Rusland, Zwitserland, Cailatla, de Vereenigde Staten, Azisch Rusland, Algerië, in 1911, brachten 342.417.337 kwintalen rogge op tegen 403.155.710 kwintalen in *1912 of eene ver meerdering op 1911 van 557 percent. Italië heeft nu 200.00Q kwintalen en Japan 5 miUioen kwintalen l-jjst meer opgebracht dan 't vorig jaar. E3s isavQ!', de maïs eet de gez*sft, In 1911 waren er 784,944,801 kwintalen maïs, dit jaar 918,524,272 kwin talen. In 1911 waren er 431,795,223 kwin talen haver, nu 508,451.180 kwintalen of 17,8 per cent meer opde opbrengst van 1911. In 1911 waren er 241.982,340 kwintalen gerst nu 255,757,243 kwintalen. De op brengst vail do graangewassen is dus zeer voldoende. Ecm prndepe Sijok. A! de libo- ale dagbladen, de eene achter de 'ander® beginnen het socialistic'ie juk moe te wor den. Hoe hartverscheurend voor de Aalster- sche liberalen. De Petit Bleu schrijft dat minstens de 3 vierden der kiezers de alge meene staking formeel afkeuren, en dat mins tens de helft der werklieden er tegen zijn. Sinds 2 Juni hebben de socialisten nog niet het minste gevraagd aan do regeering. Zij hebben enkel bedreigd en bevolen. Eene re geering die besef heeft harer waardigheid kan niet anders handelen, dan zulke onbesciiofte- rikken de dour te wijzen. Breekt dan de sta king uit dan zullen wij de verantwoordelijk heid vaststellen. Als ernstige liberale bladen zoo iets schrij ven, wat hoeven wij ons dan te bekommeren om het geblaf der kleine keffertjes. Esninakitsg der kieswettsn. De Flaudre libérale is van oordeel dat er overeenkomst kan gevonden worden, als de regeering de eenmaking der kieswetten wil voorstaan. De socialisten huilen en kelen Neen, dat niet dat willen we niet Zoudt ge niet zeggen, dat die mannen, hoewel op 2n Juni zulke ferme davering ont vangen hebbende 011 enkel over het 1/4 der kamerzetels beschikkende, tamelijk veel poli tieke pretentie vooruiUetten A De haveroogst. In vele streken j van ons land stond de haver te rotten op het eld. Zoo echter is het overal niet geweest. In de Ardennen is de haver zoo vroeg niet! rijp, zoo stond hij nog ten volle groen toen liet aanhoudend regende. Nu is hij daar rijp j en de landbouwers hebben reeds de groote helft in de beste voorwaarden- ingeschuurd. i Kent ge het kameleon Dat is een klein, aardig beestje dat gedu rig van kleur verandert. Er loopen van die aardige dingen tusschen de menschen ook. Er zijn or die dees half uur hevige (io schijn ten minste) vuorstaander zijn der bur- gersbelangen. Een kwartier nadien beramen zij alle middelen om de burgersklas 11aur don afgrond te helpen. Daensist,socialist en liberaal spelen hier dien rol. Zij gaan hand in hand 0111 de algemeene werkstaking te doen uitbreken waarvan de burgerij eerst en vooral moet het slachtoffer worden. 't Was kartel om het goevernement omver te werpen nu kartel 0111 de burgers den duivel aan t« doen. Ec weet go wie die kartelmeeting belegde? 1. M. A. Nichols voor de socialisten Zijn neef dö heer P. Nichels, baas van het socia listen lokaal aan de Groote Markt, is lid van den Onpartijdigen Bond van Neringdoeners en Ambachtslieden. 2. M. Brys, voor de vooruitstrevende liberalen. Hij staat zelf als lid aangeteekend van dien Bond. 3. M. P. Daens. Zijn zoon is er ook lid van en hij zelf nam den laatsten bloemenstoet van den Onpartijdigen Bond onder zijne ondersteuning. Mundos vult decipi. De wereld wil bedro gen worden. Het mengelwerk dat thans in ons blad verschijnt loopt ten einde. De lotgevallen en de beproevingen der ongelukkige Mevrouw Middleton konden hare diep kristene overtuiging niet aan 't wankelen brengen en hoopvol wacht zij een beter leven af, waar zij ruimschoots vergoeding zal vinden voor hare tegenslagen en teleurstel lingen en er tevens zal vereenigd worden met de geliefde wezens welke de dood haar ont rukte. is de titel van het nieuw mengelwerk dat eerstdaags zal aangevangen worden. Het is een prachtig werkje, hoogst roerend, in eene klare eenvoudige taal geschreven, zonder gezochte toestanden, zoo natuurlijk volgend, dat de lezer als met do hoofdpersonen medeleeft ONPLICHTIG is het verhaal van een arme werkman, slachtoffer van het noodlot, die belicht wordt eene vreeeselijke moord gepleegd te hebben. De man is onschuldig, doch do schijn is al to zeer tegen hem en uit die schijn worden duidelijke bewijzen getrokkenZijn proces zal weldra opgeroepen worden, doch hij valt ziele, uitgeput door ellende en zedelijk gebroken door de vreeselijke verdenking welke op hem weegt. De arme man sterft in den kerker. Slechts verscheidene jaren later, doet een toeval den waren moordenaar ontdekken. Na een listigen strijd tegen het gerecht, kan hij eindelijk toch in het net gebracht wor den en doet volledige bekentenissen. De ellendeling, die ook nog gepoogd had, de weduwe van den onschuldig opgeslotene te huwen, boet zijne misdaad op het schavot Dat is in korte trekken samengevat, het onderwerp van het mengelwerk ONPUICHTIG!!! zal ongetwijfeld door onze lezers gretig gelezen en gesmaakt worden. Wij zijn overtuigd, dat zij het zullen bewaren en herlezen. Do ruime zaal bevatte ongeveer 600 man waartusschen vele socialisten en daensisten. M. Van Schuylenberg opende de zitting en deed de openbare verklaring dat die verga dering niet werd belegd tegen het Algemeen Stemrecht. Dit Algemeen Stemrecht is eene politieke zaak, sprak hij, en aan politiek doen de kristene vakvereenigingeir niet mede. Maar de vergadering werd belegd tegen de Algemeene Werkstaking. Hij drukte er tevens op dat de kristene Syndicaten altijd en in alles hunne leden volkomen vrij laten de socialistische vakvereenigingen gebruikten immer er. altijd dwang. Daarop beklom de heer Is. De Greve, hot beloog en begon eene aanspraak, een diep gegronde en gestaafde redevoering die een volle uur heeft geduurd. Geen muisken hoorde men loopen. Onze vijanden zegt hij willen ons de Alge meene Werkstaking opdringen met geweld. Zij hebben hot recht niet want zij zijn 100.000 in getal. De kristene vakvereenigingen tellen bijna evenveel leden; voegt daarbij de niet- vereenigde werklieden en zoo komt men tot een getal van 1.400.000 werklieden die van de Algemeene Werkstaking niet willen. Met welk recht wil de minderheid ons dwingen 2° Art. 310 van het Burgerlijk Wetboek bedreigt met groote straffen al wie iemand eenigszins wil beletten le arbeiden. Socialisten en andere laten van nu af aller hande bedreigingen hooren tegen ons. Hunne leiders stoken ze en hitsen ze maar gedurig op, opdat ze ons schrik zouden aanjagen en wij uit schrik het werk zouden staken. Indien men op hen art. 310 niet toepast, da! rnen het dan maar afschaffe. 3" Wat zal de Algemeene Werkstaking voortbrengen Voor de roode leiders een aantal vetbe- taaïöe plaatskens. (Kashouders, ontbreken er daar altijd. Zij steken maar gedurig de zee over N. D. R.) Groote winsten voor hunne coöperatieven. Zulks bekennen zij zelf. Voor de werklieden, armoede, bittere ar moede en niets meer. Voor do burgerij, volledige staking van handel en nijverheid, en dus ook volledige ondergang. Zijn besluit was dat, in 't belang van den werkman zelf en in 't belang dor burgerij iedereen diende aan den arbeid te blijven. Dat besluit word met een oorverdoovend en daverend handgeklap begroet. Noch socialisten, noch daensisten repten een woord. Zij hebben er nochtans harde waarheden te hooren gehad. E. H. Van Laere, proost der kristene Vakvereenigingen bedankte de beide Spre kers en drukte de hoop uit, moest de Alge meene Werkstaking losbreken, dat de werk lieden trouw den raad zullen volgön niet van de roode leiders maar van degenen die het geluk willen en den welstand van volk- en burgersstand. Mag men te Rome de pauselijke vlag ont rollen zooals wij het doen op den doortocht onzer processiën Neen, niet te Rome, noch in de pauselijke stalen die overweldigd wer den door bandieten van 1860 tot 1870 in de andere deel en van Italië wel. Dat kan men licht verstaan. Hoe zouden beide vlaggen, die des pauzen en die der roovers, vreedzaam naast elkander kunnen wapperen, vermits het onder de plooien dezer laatste was dat de roofstaat de pauzenstad bestormde en er de.Piusvlag aan flarden trok Deze spreekt daar nu van voorbije tijden, van gedragen onrecht, van geleden, smart, van kneveling en onderdrukking door over macht die glorievolle vlag moest enkel hukken en bezwijken voor do overmacht van het tienvoudige. Zal liet ooit weer eens zwaaien, vrij en vroolijk, in vriendelijke» vlaggetooi, dat keurige vaandel met de witte en gele banen, waarin elke katholiek ook een nationaal vaandel begroet Wie durft zweren neen Zoolang de Paus zelf zijne vlag hoog houdt en zijn onvervreemdbaar recht blijft op- eischen, bestaat er een toestand waar Italië geen vrede kan mede hebben. En, hij Gods genade, zal de Pairs niet doen wat hij van vreemden niet duldt zijn vlag or.teoren hij zal de glorievolle geschiedenis van den Stoel van Petrus niet verloochenen, want die zijn vlag verscheurt, haalt een streep door zijn eigen historiebladen. In Holland wuiven iwee vlaggen nevens elkaar de nationale driekleur en de oranje kleur der vorsten heide gelden als sym bolen des vaderlands. Maar in Rome geldt voor den katholiek maar ééne zij die het punt van vereeiiiging was Jer dappere zou- aven, en diezelfde zal hetzij», die, zoodra de Paus zal spreken, don ouden zouavenmoed weer zal doen herleven. Weesl er zeker van, dat er honderdduizenden zullen optrekken die, met haar in top, voor die der overwel digers geon haarbreed zullen wijken. X. Een diamantkoopman verdwenen. De diamantkoopman K. Provo, oud 52 jaar, wonende S' Hubertusstraat, 113, te Bercheni-bij-Antwerpen. is sedert Dinsdag 11., spoorloos verdwenen. Hij was in het bezit van eene aanzienlijke partij diamant en ging heen voor zaken. Do vermiste persoon draagt ook eene gou den doekspeld, versierd mot diamanten en groene steentjes. Dinsdag avond werd in zijne woning een telegram besteld, behelzende deze woorden Ben voor zaken te Brussel. Men vreest dal de heer Provo in eene hin derlaag gelokt is aan liet telegram wordt geen geldof gehecht. Alle opzoekingen zijn tot hiertoe vruchte loos gebleven. De persoonsbeschrijving van den vermiste is in alle richtingen verzonden.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1