BUITENLAND. Doodelijke ongelukken Een tenia te Marseille. NIEUWSBERICHTEN. Een belangrijk Congres De Spoorwegstaking in Spanje. Nadere bijzonderheden. Karri Provó geniet in do diamantbewer- kerswereld de beste faam. Nooit was bij in verdachte betrekkingen en al zijne handels zaken werden komptaiit betaald. Ook in de wijk waar bij mot zijne familie woonde, genoot li ij de algemeene achting. Zulks volstaat om te zeggen, dat bet onmogelijk is dat M. Provo zich eeno partij diamanten, welke hem niet toebehoorden zou toegeëigend hebben en er mede gevlucht zijn. Over liet vertrek vernemen wij nog de volgende bijzonderheden. De verdwijning. Dinsdag morgend had M. Provo zooals gewoonlijk rond 9 ure zijne woning verlaten om zich naar den diamantclub te begeven. Hij kwam 's middags niet t© buis, hetgeen zijne vrouw zeer verwonderde, daar hij baar gewoonlijk verwittigde, bijaldien het hem onmogelijk was tehuis te gaan noenmalen. Uren en uren verliepen en de angst ver meerderde nog gedurig toen er s'avonds. rond 8 ure. een telegram toekwam, uit Brussel verzou. 11 en meldendeBen te Brussel voor zaken. Kom morgen terug. Get. Karei. Dat telegram stelde Mev. Provo niet ge rust, daar baar man nooit den nacht huiten huig doorbracht. Rund 10 ure 's avonds ging de policie van Berchem verwittigen. Op het obgenblik zijner verdwijning had M Provo in zijn bezit eene partij diamanten, juweelen en geld, ten bedrage van ongeveer 10.000 fr. Het telegram. De broeder en de schoonbroeder van M. Provo zijn Donderdag naar Brussel gereisd, oin een onderzoek te doen, nopens bet tele gram en om te trachten op het spoor van den verdwenene te geraken. Het telegram is uit de statie van Brussel- Zuid verzonden. De tekst was uit de brieven bus van een tramrijluig gebaald en geschre ven op eo:i stuk papi- r waarop vijf postzegels van 10 centiemen geplakt waren. Het papier met hel handschrift werd aan de bloedverwanten van M. Provo getoond en dozen stelden onmiddelijk vast, dat hier een bedrog in 't spel was. Het was het geschrift van M. Provo niet. Men mag dus daaruit opmaken, dat het telegram gezonden werd door een der mede plichtigen aan de oplichterij waarvan M. Provo het slachtoffer werd. Het onderzoek Men vraagt zich af, of do diamanthande laar werkelijk le Brussel geweest is, ofwel bet telegram alleenlijk uit Brussel verzonden word, oin het gerecht op een dwaalspoor te brengen. Vrijdag 20 September, had M. Provo eene.poslkaart ontvangen van een pei'soon, dio vroeg om met hem in handelsbetrekkin gen le komen. M. Provo antwoordde dat de persoon hem kon komeu opzoeken en Maan dag kwam eene tweede kaart van den zelf den persoon, waaain deze liet weten, daHiij verhinderd was naar hot buis van M. Provo te komen. De huisgenoten van M. Provo weten niet wie de geheimzinnige briefwisselaar is, daar M. Provo beidé postkaarten in zijn binnenzak beeft geborgen. Het parket. Daar de policie overtuigd is dat men hier met een laffe, goed berekende misdaad te doen heeft, is liet parket verwittigd gewor den. Hot valsehe telegram is aangeslagen geworden. Het parket beval ook, dal talrijke personen zou ondervraagd worden, over bun tijdsverbruik der laatste dagen. Allen konden echter een volledig alibi opgeven en werden dus niet verder veront rust. 94° vervolg, Mevr. Tracy knielde naast Helena's bed, en vroeg haar in schier onhoorbare woorden Bid voor ons, als gij in den licinel zult zijn God loone u, antwoordde Helena vrien delijk en zij sloot de oogen .Na eenige stonden opende zij ze opuieuw, en zich tot M. Lacy wendende, sprak zij met diep gevoelen in de stem Oh M. Lacy, ben ik niet gelukkig dat de dood mij juist overkomt om mij den tijd te laten op mijne knieën te vallen en, en uit te roepen Heer, ontferm u mijner 1 Zij werd door eene schielijke bezwijming overvallen, en viel krachteloos in haar bed neder. Iedereen verwijderde zich in stilte, behalve mevr. Middleton, dié, in wanhoop en gedurig weenend, den slaap der zieke lijdster bleef bewaken. Zij kon zich moeilijk de waarheid voor stellen van 't geen Helena haar gezegd had 'teenigste dat zij zich kon inbeelden, \\a(s dat dit bemind en aanbiddelijk wezeu moest sterven. Al 't gene zij lief bad was door de dood aangetast. Zy had tot nu toe tegen de droefheid gestreden voor de eerste maal was zij onderw orpen zij aauriep God, en in den schrik, in 't medelijden, in de on weerstaan- bare liefde die bare verwante ziel vervulden, had zij geleerd zich van wd mensclicu ver- Te Boston, in de Vereenigde Staten, werd Dinsdag, Woensdag on Donderdag het vijfde internationaal congres der Handelskamors gehouden. Er waren 88 afgevaardigden uil Duitschland, 58 uit Italië, 61 uit Engeland, 44 uit Oostenrijk, 22 uit Hongarië. 12 uit België, 12 uit Canada, 10 uit Nieuw-Zeeland, en 5 tot 10 afgevaardigden uit Chili. China. Japan en verschillende andere landen do Vereenigde Staten waren natuurlijk zeer talrijk vertegenwoordigd. Voor den eersten keer hadden Rusland en de staten van Mid den- en Zuid-Amerika afgeveerdigden naar het congres gezonden. De vergadering hield zich bezig met de kwestie der vaste bepaling van het Paaseh- feest en andere wijzigingen, aan den almanak voorgesteld de inrichting van een interna tionaal scheidsgerecht voor de regeling der geschillen, lusschen de bijzondere personen en buitenlandsche regeeringen ontstaan enz. Er werd besloten pogingen aan te wenden, om eene eenvormige wetgeving op de Bank- wissels te bekomen, alsook de bijeenroeping te vragen van een internationale conferencie gelast ile oorzaken van den opslag der levensmiddelen op te zoeken en de middelen le beramen om daarin le verhelpen. Het congres werd Donderdag avond ge sloten door een groot banket, bijgewoond door President Taft. 4e ANTWERPEN. Een jongeling onder een wagen verpletterd Vrijdag, rond 11 ure voormiddag, greep en schrikkelijk ongeluk plaats, tusschen de Sleutel- en St-Anthoniusstraat, en dat eene algemeene opschudding teweegbracht. In de richting van de Groenplaats kwam een tramrijtuig gehold, en een camion in de zelfde richting rijdende, zette rechts af. Op dit oogenblik kwam de 17-jarige Piet Steens elektriekb» werker, wonende Nationalestr., per velo aangerend, en meende nog tusschen den camion en het voetpad den noodigen weg te vinden, om te kunnen voorbij rijden. Ongelukkiglijk was dit niet zoo, en de jongeling werd ten gronde geslingerd, en liet achterste rechterwiel bleef hem op beide beenen vastzitten. Men is ver| licht geweest den camion op ïe heften, om den jongen uit zijnen gevaarlij ken toestand te kunnen verlossen. De ongelukkige was erg gesteld, en werd met een draagstoel naar het Ste Elisabeth- gusthuis overgebracht. Beide beenen waren erg verminkt. Het slachtoffer was werkzaam in de werk huizen DeBruyn, om den eloktriek to plaat sen èn moest eene boodschap verrichten. Om haastiger terug te zijn, nam hij bet rijwiel van zijnen gezel. Het linkerbeen is reeds moeten afgezet worden. De policieofficier, M. De Coninck, deed het noodige onderzoek. De ongelukkige jongeling P. Steens, is om 4 ure ten gevolge zijner wonden in het St-Elisabelhgastliuis overleden. Een jongeling doodgevallen. Vrijdag, kort na den middag, had er in den Entrepot der Waalsclie kaai, een ver schrikkelijk ongeluk plaats. Eenige vrouwen, die op het vijfde verdiep hun middagmaal namen, zagen den ophaal- hak naar boven komen,zonder dat er iemand in zat. Eenige minuten nadien zag men op den vloer het lichaam liggen van den 16-ja- rigen loopjongen, Th. Van Ael, Hofstraat, 15. De geneesheer Van Hege, ter plaats ge roep en, kon slechts de dood vaststellen. Men vermoedt dat de jongeling in den op- haalbak is gegaan om naar het vijfde ver diep te stijgen, maar onderweg er uit is ge vallen, want al de personen die in het maga zijn waren, hebben rond dit tijdstip een kreet geboord. wijdereu en tot God vluchten. Zij dierf niet denken, en daarom hield zy zich enkellijk met het gebed bezig. Toen Edward dien dag terug kwam, vond hij zijne vrouw zwakker dan ooit, doch be daarder dan zij tot dan geweest was. Zij ont ving hein inet eeno vriendelijkheid die zijne ziel doordrong. De yseljjke waarheid verscheen hem langs om duidelijker hij begreep dat hij haar moest verliezen, dat de hoop en de vrees, die bij onderstaan liad sedort dat hij haar tot zijn hart teruggebracht had, nu plaats moest ge ven aau de droevige zekerheid, aan den 011- vermydelijken angst tegen denwelkon de ge- voels zich verheffen, terwyl 't verstand zijne aanwezigheid vaststelt. Nu was er geen geheim meer tusschen hen zij wisten dat zij moesten scheidon, en hunne overigo dagen werden gebruikt om het lange en smartvolle vaarwel te zeggen. Zij was meer onderwon en dan hij, zij was dichter bij den hemel. Zij had geleden en ge streden en door voel verdriet was zi.i eindelijk tot de haven aangekomen, de laatste golf des levens had haar aan de kust der eeuwigheid gedreven, en voor haar vermorzeld hart, had de dood eenen balsem voor haren geest eene rust, die het leven nooit kon aanbrengen. Zij bezag hom uren lang, hare ziel scheen door hare stervende oogen te spreken liet sclien alsof de harpen des hemels zongen, alsof de. liederen der eeuwigheid rond hare tong weergalmden, wanneer zij over do dood handelde, die haren prikkel verloren had,over dat graf, wien de zegepraal ontsnapt was. DE VOLKSSTAM TV edLerland. Aardschokken. Te Madjalengka (res. Cheribon) zijn door aardschokken verschei dene huizen ingestort. De bevolking sliep de laatste nacliteir builen. Het bestuur bouwt bamhoeloodsen voorde dakloozen. Fran Ivrij lt Alcoolisme. Het alcoolverbruik is in Frankrijk vermeerderd in 1911 met 175,090 liektoliters in vergelijking met 1910. Dat is eene vermeerdering van 11 t. li. Men kan hier niet inroepen dat de bevolking ook vermeerderd is de Fransche bevolking s'aat stil indien ze niet afneemt. Terzelfder tijd is de misdadiglieid-ook toe genomen. In 1910 heeft men 15 oudermoorden aan- geteëlcend in Frankrijk zulk groot getal soortgelijke misdadey waren in een jaar nog nooit voorgekomen. Men heeft 305 doodslagen aangestipt daarin de beraamde moorden begrepen, wat eene vermeerdering dèarstelt van 15 t. h. Moord op eenen ongesyndiceerden werk man. Op 24 Juni werkte eene groep man nen voor rekening van de stad Le Mans. Eenige aardewerkers naderden hen en vroegen naar hunne sjndikautskaart. Geen van allen kon er een toonen. Dit wekte zoo zeer de woede van eenen der aardewerkers, dat hij de twee naast hem staande stadswerkliedon te lijve viel. Hij bracht hen zulke geweldige vuistslagen toe, dat een hunner ter plaatse stierf. De plichtige werd'voor dit feit door het assisenhof der Sarthe tot 2 jaar gevangenis veroordeeld Noodlottig pleziertochtje. Een paar dagen geleden ondernamen te Brest twee Franschon, graaf Trobriand en Balcon. een gewezen zeeofficier, met een Engelschman, Browns genaamd,een boottochtje. De boot is zoek. Bij Aber-Vrach is hel lijk van den En gelschman aangespoeld. Een onzedelijk grafteeken. Het graf- teeken van Oscar Wilde, op hot Père La- chaise-kerkhof te Parijs, werd weggeborgen omdat, bet onzedelijk wordt geacht. Het graf van Wildo bovind zich aan bot uiteinde van het kerkhof, achter den oven voor lijkon- verbranding. Hetgedenkteeken dat acht da gen geleden uit Londen is toegekomen, is nog niet geheel voltooid, het is er enkel met potlood op geschreven. Het bovendeel van het gedenkteeken is met een dik dok behan gen. Het stelt voor een naakt manslichaam met een sphynxkop. Het kerkhofbeheer vond dal die naaktheid niet op hare plaats is op een kerkhof en de commisse van hel minis! e- rie van schoone kunsten, die liet gedenktee ken keurde, heeft nog geene uitspraak ge daan, Men ziet met ongeduld hot deskundig oordeel van Rodin tegemoet, Vroeger was het'graf van Oscar Wilde, liet trouwe beeld van de volslagen armoede waarin zich de dichter bij zijn overlijden be vond er stond een eenvoudig kruis, waarop vrienden zijn naam hadden geschreven. In de lente van dit jaar besloot eene Duilscho dame, bewonderaarster van den schrijver, een graf teeken te laten oprichten en hel te laten uit voeren door den Duiischen beeldhouwer Jakob Epstein. Deze heeft den schrijver wil len verzinnebeelden door liet paradoxaal ge zegde van Wilde ia beeld te brengen De schoonheid is een sphynx doch zonder ge heimzinnigheid. Daitsdiland. De lijkdienst van baron von Marschal. De keizer heeft den rijkskanselier, lieer von Bethmann Hullweg, gelast lioin te vertegen woordigen op den lijkdienst van baron von Marschull. Statistiek der echtscheidingen in Duitsch land. Luidens eene door de rechtbanken opgemaakte statistiek groeit hot aantal echt scheidingen in Duitsctiianii van dag tol dag aan. Na de Invoering van het nieuw wetboek in 1900, valt hel aantal echtscheidingen van 8505 in 1899 op 6405 in 1900. In 1910 be- want in de kracht van hare tijdelijke liefde, in de vurigheid van haar levendig geloof, onderscheidde zij de snelheid des tijds en de langdurigheid der eeuwigheid,het leven scheen haar nu als een punt en zij Icon in den zin van David zeggen: «Ik mag bij u niet blijven,doch gij zult tot mij komon. Edward, do kloeke, de barsche, de eigen zinnige Edward, leed meer. Zijn geloof was sterk, doch zijne hoojvwas min levendig. Een twijfelachtig leedwezen bekommerde hem. De woorden van M. Lacy, in hun corste ge sprek, hadden het zaad der berisping in zijn hart geworpen sinds .was hij veel gekwollen geweest. 't Leven, dat haar zoo kort scheen, was hem te lang; do weg dien hij moest doorwandelen, was zoo eenzaam de hoop, die hij ging koes teren, zoo verwijderd de wereld bier op le, zoo boos en zoo slecht, het toekomend ieven, zoo geheimvol Zekeren dag dat zij een weinig beter, zelfs i wat sterker dan naar gewoonte scheen,kuste iiii vriendelijk hare verbleekte wangen, en zeide haar zachtes Zult gij mij niet verlaten, Helena zult gij niet sterven Dierbare Edward, antwoordde zij, ik kan niet leven ik moet niet loven ik heb te vee], te lievig geleden, om nog myn hoofd te verheft" ui ik heb al' wat men in deze on deugende en droevige wereld moet lijden, on derstaan. Geloof ndj, Edward, mijn Int is wij selijk geschikt geweest. Ik dank God, dat hi.j in zijne oneindige goedheid verleend heeft hier aan uwe zijde te mogèn sterven, met uwe draagt het aantal echtscheidingsprocessen 13.885 en in 1911 reeds 14.600. Tijdens de negen laatste jaren verdubbelde hetdusbijna. Vleesch vergiftiging. Te Merseburg zijn Dijnsdag 38 menschen door worstvergiftiging aangetast, gisteren was bet aantal vergif tigen tol 83 geslegen. De policie heeft de vleeschliocnvorij, die de worst geleverd had, gesloten. Th Keulen zijn er nog 20 niet ernstige gevallen van vleeschvergifliging bij geko men. Het getal vergiftigden bedraagt nu dus 90. De vleeschvergiftigingen te Keulen nemen eene onrustbarende uitbreiding. Gisteren be droeg liet getal vergiftigden 101. Levensduurte. Te Berlijn, en in de voorsteden richtte do socialistische partij 27 vrouwenmeelings in tegen de levens duurte. Zonder bespreking werden aldaar besluitselen gestemd waarbij gevraagd wordt vieescli en graan te laten invoeren zonder octrooirecht te heften en levensbehoeften voor do bevolking te laten verkoopen*- door de gemeentebesturen. "Fin geland. Liefde voorde bloemen. De onderwij zers 'dor Londensche gemeentescholen, boe zemen aan hunne leerlingen liefde m voor bloemen en planten en in die scholen beschikt elke klas over een tuintje. De leerlingen brengen aan de leeraars prachtige planten om daarmede de tuintjes te smukken. Echter werd vastgesteld dat in de Londen sche parken, de planten als bij tooverslag verdwijnen en dat ze weggenomen worden door scholieren om hunne onderwijzers te worden aangeboden. Nog het vrouwenstemrecht. Te Brixton heeft een menigte van verscheiden duizenden menschen met een fanfarecorps, een sereriade gebracht aan den onderwijzer Wills, die in de gevangenis zit, omdat hij geweigerd beeft de belasting voor zijne vrouw te betalen. De menigte hield, onder het zingen van liederen, een ommeloclit om de gevangenis. Ten slotte hield mevrouw Despard een toe spraak tot de menigte, waarin zij onder an dere zegde, dat ze liever haar rechterband wilde laten afhakken, dan een chèque teeke- nen voor eene belasting, waar niet het kies recht aan verbonden was. 150 millioen in de wieg.In Cesar's kamp te Wimbledon is een jonge wereld burger geboren die eenmaal zijn deel zal krijgen en een flink deel nog wel van de inillioenen derVanderbilt's. Dit gelukkige wicht is de zoon van den lieer en mevr. Alfred Vanderbilt, die 300 milliqen rijk zijn en reeds een zoon van elf jaar hebben. Toen M. Alfred Vanderbilt, zoon van Cornelius Vanderbilt voor de tweede maal trouwde, kreeg zijn bruid voor honderdduizend pond sterling juweelen. Toen hij zich van zijne eerste vrouw liet scheiden, betaalde hij haar eene som var. 25 millioen uit. Am o r iii a Kinderkamers in treinen. De Ameri kanen voerden spoorwegrijtuigenin die diens tig zullen zijn als kinderkamers. Zij bestaan uit eene eetkamer, eene opschikkamer, eene badplaats en eene groole kamer met een half dozijn bedden en wiegen. De vloer is bekleed met een rijk tapijt en de wanden met kussens. Eene kindermeid in dienst van de spoorwegmaatschappij, bewaakt en ver zorgt de kinderen. Hierin ook streeft de nieuwe wereld de oude voorbij. De vrouwenarbeid. Door eene Parlö- mentskoinmissie is in de fabrieken van den Staat New-York, een onderzoek gedaan naar de arbeidsvoorwaarden der vrouwen. Vol gens M. Wagner, voorzitter der commissie, zijn deze voorwaarden oprecht wraakroepend. Wij hebben, zegt hij, in slachthuizen, me- taalfabrieken en touwslagerijen vrouwen be zig gevonden aan arbeid die in 't geheel niet geschikt is voor haar. Gedurende den eerstvolgenden zittijd zullen aan de wetgeving verschillende wetten voor gelegd worden, die lot dool hebben een einde Le stellen aan dien wantoestand. hand in de mijne, uwe liefelijke woorden in mijne ooren zij zullen mij tot 't einde vol gen, en wanneer mijne zwakke lippen on machtig zullen zijn, wanneer 't gedacht en 't geheugen zullen vervlogen zijn, zal de verzekering, dat gij bij mij zult blijven, my nooit, verlaten, en ik zal sterven zooals ik ge leefd heb, neen, niet zooals ik geleefd heb, mijn leven is akelig geweest, en mynedood zal bet niet zijn. Zij dook de oogen met hare vermagerde handen eene stille huivering rimpelde haar voorhoofd. Hare vroegere smarten waren voor haren geest verschenen zij overdacht wat zij onder staan had. en beefde. Maar toen zij zich naar Edward keerde, werd zij door zijnen stil zwijgende!) angst diep getroffen. Zij sloeg hare armen rond zijnen hals, en nep uit Ik zou blijven, indien ik kon, Edward, maar het is te iaat't leven is gebroken, 't licht is uitge doofd wij moeten voor emiigen tijd scheiden. O God! O God barstte Edward uit, de handen smeekend samenvoegend. Gij had ze mij gegeven, eii ik joeg ze van mij weg ik was blind en zonder genade; ik versta het nu mijne ede.ide is volledig. Uwe wegen zyn rechtvaardig, en uwe oordeelen vreeselijk Doch, myn geliefde. Hij is daarbij ook barmhartig hij heeft beproefd Hij heeft aan elk van ons den weg nes hemels voorgeschre ven. De mijne is kort. want Hij zag niijne zwakheid de uwe /al langen moeieliik zijn, want hij kent uwe sterkte doch wij zul'en ons beiden op 'teinde ontmoeten. Ik stort' met éénen Heer. één Geloof en ééne Hoop; gy zult i 29 EN 30 SEPTEMBER 1912 Uit Marseille wordt gemeld, dat aldaar de 67-jarige weduwe Justina Monier eene buur vrouw, mevr. Labrunie verliet, toen plotse lings een revolverschot weerklonk en de vrouw aan hel hoofd getroffen werd. Het slachtoffer werd naar het gasthuis overgebracht. Zij verklaarde er, niet te we ten wie op haar geschoten had. Vrijdag mor gend zagen vissehers eene vrouw in 't water springen aan de haven. Niet zonder moeite gelukten zij er in.de wanhopige te redden, welke naar hel gasthuis gevoerd werd. Raar werd zij door don pnliiiekommissaris onder vraagd, over de drijfveer harer wanhopige daad.Mev.Labrunie zegde,dat zij het was,die op de vrouw Monier geschoten had. Deze zou haar een palc titels gebracht hebben om ze bij een wisselagent, te verhandelen. Toen de buurvrouw zich bij een wisselagent aan bood en deze de nummers nazag stelde zij vast, dat er beslag was gelegd op de aandee- len. De buurvrouw werd dus in de zaak be trokken en toen de vrouw Monier weigerde, haar een geschreven bewijs te geven, dat de aandeelen van haar kwamen, loste zij op haar een revolverschot. 's Anderendaags ging Mevr. Labrunie zich zelfmoorden. Het onderzoek wordt voortgezet. Op het net van Catalogue loepen de trei nen onder de leiding van soldaten, doch zij komen met veel vertraging aan. De bestuurders der spoorwegcompagnies hebben aan de regeering eene nota overhan digd, luidend dat de eischen der cheminota 135 millioen meer uitgaven zouden vergen. Zij zijn echter Ixereïd die eischen in te wil ligen, indien de regeering hun toelaat de tarieven te verhoogen. M. Canalejas heeft verklaard, dat hij, of schoon hij er geen ambtelijk bericht van ont vangen heeft, verwacht dat op de spoorw eg- netten van Gaceres en Oviedo de staking zal worden uitgeroepen. Het gerucht gaat, dat het. spoorwegperso neel van het Noorden de staking zal uitroe pen, doch voldoende mannen aan het werk zal laten, dat de treinen kunnen blijven rijden. De toestand op het Catalaansche spoor wegnet schijnt verbeterd. Te Barcelona daarentegen wordt de toe stand gespannen. De bonden van bootwer kers, van de metaalarbeiders en van metsers hebben besloten zich bij de staking aan te sluiten, zoo de eischen van het Catalaansche spoorwegpersoneel niet binnen 24 uren in gewilligd worden. In de buurt van de statie zijn vechtpartijen geleverd. Er zijn menschen omgebracht. De bijzondere uitgaven van enkele bladen zijn verboden. Men oefent eene strenge censuiur uit. Uit Port Bou is gisteren in den namiddag onder geleide van geniesoldaten een reizi gerstrein met een werkwilligen machinist en stoker naar Barcelona vertrokken. Brussel. Geknipt. Een werkman ar beidde sedert veertien dagen in het hotel van M. Picard, oud-senateur, Hertogelijke straat Donderdag stelde men in dit hotel vast, dat vele voorwerpen, onder andere juweelen van waarde, verdwenen waren. Men verdacht den man en hield hem aan in een koffiehuis, op den steenweg van Boendael. Men vond hem drager der juweelen. Andere gestolen voorwerpen werden insgelijks in zijne woonst ontdekt. De plichtige bekende verscheidene diefstallen gepleegd te hebben. Inbrekers Bij de echtgenooten De- gang, handelaars in wielbanden, Nieuw'.and, drongen twee kerels binnen en stolen er vier luchtbanden voor auto's, van eene grooto waarde. De heer Degang kon de dieven „achterhalen leven inet denzelfden Heer, 't zelfde Geloof, dezelfde Hoop. Er bestaat eene heilige ge meenschap in welke wij beiden gelooven, tus schen degenen, die in den Hemel zegepralen, en die op aarde strijden. Gy zult voor my bidden als ik zal verdwenen zijn, ik zal voor u bidden waar ik ga. Aan het 'altaar denk op mij, alsof ik heimelijk aan uwe zijde knielde j geef mij eene verborgene plaats in uwe ziel, waar myn geest den uwen kan ontmoeten, wanneer gy u van de wereld verwijdert om God te spreken en wanneer eindelijk de dood voor u zal komen, gelijk zij nu voor mij komt, denk op dit uur, denk op mij, zoo plichtig, zoo zwak. die met kloekmoedigheid, niet a» mijne,den duisteren ingang met vrede binnen treed, dat God dan met u zjj, mijiï welbemin de. zooals liy thans met mij is Haar gebed wen?1 verhoord in liet uur der beproeving. Toen hij alle tijdelijke hoop ver loren had, en zich als de ongelukkigste der menschen aanschouwde, was God met hem» Twee dagen later, toen hij haar hoofd tegen zijne borst liet rusten, vroeg zij hem Lees de gebeden der stervenden. Hij las die met opge kropt hart en afgebrokene stem op het einde van ieder deel antwoordde zij godvruchtiglijk: Amen. Wanneer hij 't laatste gebed gelezen had, werd geen Amen op aarde uitgesproken, het licht was verdwenen, de ziel was heenge- vlogen. I-Iij was alleen, en ware God dan met hem niet geweest, hij ware inderdaad versla gen en ten uiterste verlaten geweest, want hij had weinige betrekkingen, weinige vrien den. (Slot volgt.)

De Volksstem | 1912 | | pagina 2