Gouden Regen VERVALLEN GROOTHEID. Brusselsciis briefivisseiing. Weerkundige waarnpiiigen FEESTWIJZER officieeleTwo TEERING -*1. 6 het drinken van azijn, ijzerwater of looizuur (afkooksel van malsche eiken takken), door wasschen van den zieken kop en den mond met verdund creoli- newater en met krachtig gemakkelijk te verteren voedsel, zooals gekookt graan, dat men hen des noods dwingt te eten.Luizen verjage men doorgroote zindelijkheid goede zand-en assche- baden met stof kalk, solferbloem en ook wel met een weinig insbktendoo- dend poeder in gemengd; het wasschen van 't houtewerk met kokende zeep- loop, met den stal yan tijd tot tijd te kalken en nu en dan eenige grepen stofkalk over de hoenders te werpen in den roest. Onze markten vragen verbazend veel groote, lekkere eiers en vooral veel versche wintereiers. Wij kennen den weg om veel groote wintereiers te bekomen, doch lekkere eiers vragen ook hunne zorgen. Onze boerinnen be handelen hunne boter met de zorgvul digste zindelijkheidde eiers die in vuile nesten verscheidene dagen of in stof en vuile lucht-, op eene te vochtige plaats of te warm liggen, bederven veel gauwer omdat de vuile lucht, binnen in het ei dringt en de kiem doet stikken omdat er te veel vocht en schimmel indringt of er te veel water stof uit verdampt. De eiers draaien en bollen dóet de snoeren ineen wringen waardoor het afsterven dier snoeren en het bederf ervan, den fijnen smaak der eiers spoedig bederft. Schudt en rolt nooit de eiers, legt ze in eene regelmatige temperatuur te bewaren, en vooral laat ze niet te lang in het nest liggen, waai door ze beurtelings, bebroed en afgekoeld spoedig den fijnen smaak verliezen. Hoe zindelijk er en voorzich tiger zij bewaard worden, hoe£langer ze versch en lekker blijven. Ten gevolge van den samenverkoop van boter, dringt zich ook de samen- verkoop der eiers op. De voorwaarden hiervan zijn regelmatig, zoowel winter als zomer, een bepaald getal groote, versche en lekkere eiers te leveren. De goede zorgen zullen u daartoe brengen, en de samenverkoop - Eendracht maakt macht 1 zal ,u toelaten de eieren in klassen, volgens de grootte tfe schikken. Onze koopers van bote? vra gen gedurig meer (en met ongeduld) eiers aan onze melkerijen. Profiteert er'van, niet oppervlakkig door te leve^ ren wat men heeft, maar door grondige- en blijvende verbeteringen op de neer hoven in te voeren, waardoor wij vreemde concurrentie kunnen tegen houden, zelfs een appelken tegen den dorst bij kunnen winnen, ofonzekin- ders een bestaan verzekeren. NOVELLE 10c Vervolg. Hierop volgde een lang stilzwijgen dat slechts door eenige half onder drukte zuchten van den bekommerden vader afgebroken werd. Nu kwam het dienstmeisje binnen en Zondag-mengelwerk. 333 Vervolg. Ach, lieve Dressen, ik herinner het my dagelijks, en daarom wenschte ik ook nu, dat aan de mènschen hier in de badplaats geen voet werd gegeven om te kunnen zeggen, dat een man van uw doorzicht van zijne dochter tot eiken prijs wilde ontslagen geraken. En om openhartig te spreken, zoo is het bloed, dat mij en u door de aderen vloeit, ook te oud omliet zoo maar voetstoots met dat van eenen pas geadelden zot te vermengen. Sophie riep de luitenant-kolonel, en was op* het punt zijne vrouw van verrukking te omhelzen thans spreekt gij, zooals het eene mevrouw von Dressen betaamt. Gij scheent vroeger niet veel op die dingen te letten doch nu ziet gij het groote, onwaar deerbare nut van het reizen want hier hebt ge eerst leeren beseffen, wat het is. van eene oude familie af te stammen. Deze zinsveran- dering van u bevalt mij meer, dan ik met woorden in staat ben uit te drukken. Doch in alle gevalle moeten wij Amalia eenen man verschaffen ik wil die kostbare badreis niet te vergeefs gedaan hebben Ik geloof ook niet, dat gij voor zoo iets behoeft te vreezen, daar, zoo ik mij niet ver gis, hier nog een ander is... Gd bedoelt Borgenstjerna dat ware misschien zoo kwaad niet! Ik herinner mij gehoord te hebben, dat in liet jaar 1719-1720 meldde een vreemde persoon aan, die den heer des huizes over eene drin gende aangelegenheid wenschte te spreken. Ik heb hem in het studeerkamertje van mijnheer gebracht, omdat mejuf- vrouw Louise bezig is den Kerstmis- boom in de spreekkamer te versieren, zegde het meisje. Goed, Grietje zeg aan mijnheer dat ik aanstonds komen zal! antwoord de mijnheer Harland.die zijn chambre- cloak uitdeed en een jas aantrok. Wie kan dat zijn, moedertje, die op zulk een ongewoon uur nog hier komt? Misschien een arme ongelukkige die u over iets spreken moet Laat hem niet ongetroost uit onze deur gaan, oudje M. Harland ging heen en het gesprek duurde zeer lang eindelijk kwam hij met een buitengewoon ontroerd en op gewonden gelaat terug, en verzocht zijne vrouw hem in de studeerkamer te volgen, alwaar haar eene blijde ver rassing wachtte. Eenige minuten later ging hij naar de spreekkamer, waar Louise zich aan de lange wit gedekte tafel bezig hield om gebak, kleine lek kernijen en allerlei geschenken op de schotels te verdeelen. Zijt gij bijna klaar, lief kind vroeg hij met eene stem, die onwille keurig zijne aandoening verried. Aanstonds, lieve Vader hernam zij bedaard. Nu, dan moet gij uw werk maar voor een oogenbiik staken, want de kinderen en kleinkinderen komen in lange nog nietIk moet u iets overhan digen dezen brief en dit kistje. Wat is dat Een geschenk voor mij van wie Ha riep zij uit, toen zij een klein doosje uit het papier gerold en geopend had. Zij stond voor een oogenbiik als ver steend en hare schoone bruine oogen waren onbeweeglijk op eene fraaie gouden broche gericht, waarvan de rand van fijn bewerkte laburnum- bloesems, een miniatuurportret om sloot, het schoone, trouwe gelaat van Gustaaf. Nu loste zich hare hevige ge moedsaandoeningen in een luid kramp achtig weenen op, zij kuste het hoofd en bevochtigde het met heete tranen. O wat een lief, rijk geschenk, beste vaderIs het van u Neen Nu, van wie dan Ik denk, dat wij 't wel uit den brief, dien gij da&ffiog in handen hebt, vernemen zullenhervatte de vader, die bijna van aandoening niet spreken kon. Louise las op den omslag haren eigen naam door eene onbekende hand ge schreven. Toen zij den brief had open gebroken, trok zij er een blank papier uit, waarop eenige half verdroogde, dorre laburnum-bloesems waren vast gehecht. In 's hemels naam, is het moge lijk Komt het van Gustaaf Is het een legaat van hem, of leeft hij werkelijk nog! riep zij uit, terwijl zij zich op eenen stoel moest laten neervallen, om niet ineen te zinken. Lieve vader I ant woord mij, of ik word waanzinnig een Borgenstjerna in het Ridderhuis zitting had. Ja, 't is wel zeker zoo en ik heb het uit eeu goed kanaal, dat een nazaat van denzelf den Borgenstjerna Page bij den koning Gus taaf III is geweestlater is echter met dit geslacht achteruitgegaan, en tegenwoordig is het geheel te niet. Bij Svarteborg moet er evenwel nog een landgoedje liggen, dat door zekeren majoor Borgenstjerna bewoond werd. Doch dat is alles van ouden datum, lieve, en wij doen dus het best, gij verstaat mij met ons te houden, alsof wij niets wisten van de lotgevallen dezer familie, die onder ons gezegd niet van de schitterendste moeten geweest zijn. Mevrouw von Dressen liet er zich even zoo veel als haren echtgenoot aan gelegen liggen, om een onderwerp onaangeroerd te laten, waarbij elk van hen zyn geheim had, dat de andere niet weten mocht. De luitenant-kolo nel zweeg, omdat hy zich over zijn gedrag in het bosch van Svarteborg schaamde, en daarenboven overtuigd was, dat Borgenstjer na volstrekt niet den voorspanrijder kon zijn, waarmede hij toen in aanraking geko men was, al mocht hy dezen ook in den bloede bestaan Mevrouw von Dressen, wijl zij begreep, dat haar echtgenoot, zoo hy achter haar geheim kwam, nooit zijne toe stemming zou geven tot de vereeniging zijner dochter met den zoon van eenen armen dag- looner. Wat daarvan ook zijn moge, hernam mevrouw von Dressen, een oud-adelijke naam is daarom toch niet minder edel, omdat de voorzaten van dengene, die hem voert, in bekrompen omstandigheden geraakten. Wat nu den heer Borgenstjerna zeiven betreft, ik DE VOLKSSTEM WUMJ-..-rr Leeft hij werkelijk nóg riep zij uit met al de snelheid eener plotseling opstijgende hoop. M. Harland knikte en had moeite om zich goed te houden. Men zegt, dat hij nog leeft en u getrouw gebleven is f' stamelde hij. Het lijk, dat men aan het strand van Policastro gevonden heeft, was slechts dat van eenen vriend, wien hij dien brief aan u .had meegegeven, om u op zijne terugkomst voor te bereiden. Een heer, die deze zaken heeft hier ge bracht, zou u gaarne'spreken,indien gij echter bedaard genoeg zijt... Waar waar is hij riep Louise, naar de deur snellend. Deze werd geopend en daar zag men Gustaaf Kohier aan den arm harer moeder binnen treden. Zijne gelaats kleur was door de zon verschroeid, geel en ziekelijk, zijne gestalte mager en schraal, maar op zijn aangezicht lag de uitdrukking van de hevigste aan doening en de hoogste zaligheid, toen hij zijne armen naar haar uitstrekte en zij met een schellen vreugdegil naar hem toevloog. Maar waarom zouden wij het geluk van zulk een wederzien nog verder afschilderen? Wie zou zich.degemoed stemming dezer beide trouwe harten niet kunnen voorstellen De vreugde kan niemand dooden, zegde Louise later, het was op dat oogenbiik aan uwe borst te moede, alsof ik sterven moest Maar zij stierf niet, zij omhelsde vader en moeder en verzocht Gustaaf, haar slechts voor eenige minuten te verontschuldigen, om een weinig tot haar zelve te kunnen komen. Toen zij na een kwartier uurs weer terug kwam, had zij eerst God op hare knieën voor deze vreugde bedankt, haar rouw gewaad verwisseld en op haar gelaat lag een licht waas van frissche levens kracht, die door een onbeschrijfelijken zoeten vrede werd opgehelderd. Zij boog zich over den schouder van Gustaaf, sloeg hare armen om zijnen hals en fluisterde Vertel mij nu eens, beste vriend, door welk wonder ik u teruggekregen heb (Wordt voortgezet). VV* Uit de hoofdstad ontvangen wij volgend schrijvend Zaterdag 28 September 1912. De tweede uitgang van den stoet van St. Gnido, te Anderlecht, is zeer wel gelukt. Mer Mercier heeft den optocht meegedaan. Overal op den doortocht heel veel volk. De 2 concerten verleden week aangekon digd, gelukten uitermate, Heden Zondag concert van Willen is Kunnen. Zondag had de vaderlandsche bedevaart plaats naar de Martelaarsplein. De vlaggen van 't Nationaal Congres en dit van de oude Charteleer gingén mee, vergezeld van eene eerewacht. Op de plaats zelve vele vlaggen van d.e bonden van oud gedienden en vele overheden. Eerst werd de Brabangonne gespeeld, dan volgde eone aan spraak van M. Max, eén bloemen ruiker werd neergelegd aan het standbeeld van de Mérode, in den kelder worden bloemen en hoorde gisteren avond nog van juvrouw Nyqvist, dat hij een aanzienlijk vermogen, benevens een uitgestrekt landgoed in Nerike, een groot aandeel in zeer winstgevende ijzer mijnen en de hemel weet niet wat al meer heeft. De gravin P.., de voornaamste dame hier ter plaatse, is er zeer op gesteld, hem op hare soirees te zien. 't Is hem aan te zien, heeft zij onder anderen tegen jufvrouw Nyq vist gezegd, dat hij tot een oud, echt adel ijk geslacht behoort. Ik heb u van al mijn leven nog nooit zoo spraakzaam gezien, lieve Sophie, als in dit oogeêblik. Waart gij Vroeger slechts half zoo Handelbaar geweest, &an zou ik u niet zoo dikwijls eene gans genoemd hebben. Het bad doet u, zie ik. naar ziel en lichaam goed. Maar a propos, hebt gij al gehoofd,dat het kind van Borgenstjerna ernstig ziek geworden is Hij zond heden voormiddag om do klei nigheden, die Amalia gister voor de kleine geknipt had. Maar, lieve Dressen daar valt mij iets in, dat ons nader in aanraking kon brengen met den niet zeer toesch ietelij ken vader. Wanneer wij, bij voorbeeld,aanboden, het zieke kind bij ons in te nemen? Het zai hem als man ongetwijfeld moeilijk vallen, om den kioiuen lijder op te passen, en hij zal ons aanbod zeker aannemen. Neeo, lieve Sofie, daartoe ontbreekt het ons aan ruimte en ik kan ook dat kinderge schrei niet verdragen. Wat dat betreft, zoo ben ik overtuigd dat Borgenstjerna u gaarne de helft van zijne woning zal villen inruimen, dat ons ook wel het geschiktste zou ziju. Een overheerlijk denkbeeld, mijn engel dat laat zich hoeren. Hij inag dan hier aan kronen neergelegd door de verschillende maatsohappijen. Het eerste syndik&al vrouwelijk congres zal Zondag plaats grijjien in Patria. t>e ope ningsrede wordt gedaan door Pater Rutten. Daarna bespreking van verscheidene ver slagen. Te Vilvoorde heeft morgen een sociale studiedagplaats voorgezeten dpóf Mgr. De Waechter. Èr zijn meer dan 5öö toetredingen. Zoi dag namiddag gaat er in Brussel een koddige bloemenstoet uit met 40G0 figu ranten. Den 13 October hebben te Boitsfort de groote paardenkoersen plaats. Mot September zijn de verlofdagen van de rechterlijke wereld afgeloopen. Dinsdag hernemen Hoven en Rechtbanken hunne werkzaamheden. Het verbrekingshof houdt zijne plechtige opening om 11 ure liet Beroepshof om 1 ure namiddag. De Brabandsche jury is opgeroepen voor Maandag 11 November. Do hervorming van Brussel gaat voort. De verbinding Noord-Midi is aanstaande. Het geschil is bijgelegd. Het verslag der experten is voordeelig aan den Staat. Nochtans het beheer zal zich toegevend toonen. De tunnelwerken op de Terveurenlaan gaan hernomeu worden. Deze statie ter plaats zal van 1 October in dienst kunnen worden gesteld. Vijftien sporen en verschei dene toegangskaaien zijn aangelegd. Do voorloopige gare is afgedaan. Zoohaast de vogelvangst geopend is, is er op de vogelenmarkt gedurende verscheidene Zondagen veel beweging. De liefhebbers zijn /.eer talrijk en de handelszaken marcheeren goed. De verkoopers van sleenmusschen ma ken goede affaires. Laatste nieuws. M. Schollaert zou kamer president zijn totPaschen, als ondervoorzit ter zou een jonge man genomen worden die hem dan zou opvolgen. Van avond wordt de koninklijke familie in Brussel verwacht. Donderdag woonden onze Vorsten de begrafenis bij van hertog Frans-Jozef van Bavière. Dinsdag hernemen do Vlaamsche leergan gen van bet Brusselsche Davidsfonds. Cartouche heeft danigen bijval in den Al- harnbra. Het Ijspaleis S' Sauveur, trek! heel veel volk Zondag opent ook jdo Vlaamsche theater1 zij'ri tooneeljaar. KOBE. van M. Cantiel Praet, opticien specialisme Aalst, lange Zout6traat, 6 29 september, 15 nro: Barometer 762° Wind: zuid-oost Thermometer 11 ü2 Vooruiti. veranderlijk het bed van den jongen zitten en den kop laten hangen ik leef intussclien te zijnent, alsof ik te huis was. Zijne woning is eene van fraaiste van de geheele stad. Op mijne eer, morgen om dezen tijd ben ik daarj reeds vol komen gevestigd Het is misschien beter, als ik de schik kingen der zaak op mij neem. Ik houd veel van het kind, en wil den heer Borgenstjerna zeg gen, dat ik komen wil, om mijnen lieveling te bezoeken, bij welke gelegenheid ik... Gij hebt gelijk, lieve, zoo zij het. Maar daar zijn de rijtuigen! zorg dat Amalia zich \vat haast; ik zal terwijl gaan zien, of ons rytuig er ook al is. Bij een meer bedaard nadenken verwon derde mevrouw von Dressen er zich over, dat het haar weinig moeite gekost had, hare aan- genomene rol vol te houden en ofschoon haar kiesch gevoel er verre af was, om het dubbelhartige te billijken in eene handelwijze waartoe zij uit edeler beweegredenen gedre ven werd, troostte zij zich ten laatste met do gevaarlijke stelling, dat het doel de midde len wettigt. Toon de kleine Alfred in den avond van den volgenden dag vrij van koorts was, bracht men hem goed ingebakerd naar Mevrouw' von Dressen over, die reeds een bedje voor hem in gereedheid had gebracht. De assessor en mevrouw von Dressen had den al hune overredingskracht noodig gehad, om Borgenstjerna te overhalen van het zieke kind te scheiden. Nadat men hem echter dui delijk had doen begrijpen, dat in dit geval vrouwelijke hulp eene noodzakelijke ver- eischte voor den kleinen zieke was, gaf hij eindelijk toe de tranen kwamen hem even- 29 ÉN 30 SEPTEMBER voor de Stad en het Arrondissement Aalst. AALST 29 Septembor. Opvoering door de Kon. Red. DeCatharinislen» van «Godelieve van Gistel gedramatiseerde legen de uil.de XIÖ eeuw, in 4 bedr. door Dr Eug. van Oyo. 6 October. Op Stadsschouwburg, te 5 uur 's avonds. Eerste opvoering van Oud-Hcidelherg iiet prachtig tooneelstuk van Willi. Moj*er Fos ter, (5 bed.) door het koninklijk Zang-, Tooneel- en Letterkundig Gezelschap 't Land van Riem 13 October. Tweede opvoering van Oud- Heidelberg in nainirldagvertoo- ning, eveneens op Stadsschouw burg, door voornoemd koninklijk Gezelschap. Begin 3 uur, einde omstreeks 7 uur. 10 November. Tooneelfcest der Tooneel- maatschappij der Christene Vak- vereenigingon Arbeid en Kunst Wo'den opgevoerd Do Plichl- vergeten Vader drama in 3 bedr. en Foppors blijspel. 17 November. Om 5 1/2 ure namiddag. Vermakelijk Avondfeest door den Touneelbond Langsom Beter en de fanfaar Willen is kunnen afdeelingen van den Ka Hm linken Volkskring Sl-Jozef, in de feest zaal, Meuleschetteslraat. 24 November, te 17 uren, tooneel feest door den kring «In Liefde Bloeiend» van St-Martonsgesticht. Opvoering van De Kerhvervolger of l)e. Nero van het Noordendrama in 3 bedrijven, en Baas Ganzendonckblijspel in 1 bedrijf. HOFSTADE 20 en 27 OctoberOpvoering van hel nieuw bijbelspel Samuel 15ü uitvoer ders, orkest èn koren telkens om 4 uren slipt namiddag. N. B. De, katholieke Maatschappijen van de Stad en het A rroiiilissenient too'rden beleefd verzocht de datum's hun: ia r /eesten, zoohaast mogelijk aan 't beheer van ons bla l mede te dealen. Tlx. Ste"ueii!3, WISSELAGENT. 16, Cnderwijsstraat (Achterstraat), Aalst. Telefoon l>8.\ Aankoop en verkoop van titels aan 1 frank per duizend, lïostelooze uitbetaling van coupons en nazien van trekkingen. BEURS VAN BRUSSEL27 SEPTEMBER Leen van Süaat, Provki., Sleden Belgische leening lc r. 3 81.— Be'gfv-lic leening 2* r. 3 Si). 70 Belgis -h.- leening,3C i;, ,3 1 S2-,J0 Belgis-die leeniiig 2,3 99.75 '68.25 B dgische s. h.t.l;istl.VóTl -1 K ongcfuilkeérljaar 4 - tM •W+. Kongo (Loten) 7. 77.50 Annuïteiten 3 87.10 Gemeentekrediet 3 :8l 95 Gemeentekrediet 1868 3 Buurtspoorw. .Ian,r.),uli 3 'nT-1- Buurtsp." obl. jyiei-Nóv. 3 Buurtspoorw. (loten) 9 Anderlecht 1907 3,5 90.90 Aalst 3 Antwerpen 1S87 2,5 S4.— 84.50 Antwerpen 1903 2 72. Brussel 1902 2,5 S4. Brussel 1905 2 70.75 71 25 Brussel Zeehaven 2 70.— 7<L75 Charleroi 1905 3 Gent 1896 2 69.75 70 Elscne 1880 3 Eisene 1908 3,5 90.95 Laken 1902 3 Luik 1860 3 Luik 1897 2 69.00 69.75 Luik 1905 2 Mechelen 1883 3 Vïechelen 1897 3 82.— Oostende 1852 42.50 Oostende 1898 2 61 Sint-Gillis 1904 3 St-Joos-ten-Noode 1S81 3 Schaarbeek (100 fr.) 2 66.' 25 66.75 Schaarbeek (500 fr.) 3 Spa 1909 3,5 Ooornik (50 fr.) 3 Verviers 1873 3 100.— 100.25 Verviers 1893 3 83.— wel in de oogen. toen hij, nadat hij zijn zoon tje naar het verblijf van mevrouw von Dres sen vergezeld had, hem in vreemde handen moest achterlaten. Met de haar eigene.kioscheid had mevrouw von Dressen hare dochter weten te verwijde ren en het viel onzen held gemakkelijker met haar alleen door dit pijnlijke oogenbiik heen te worstelen. Zwaarder viel het hem om zich aan het denkbeeld te gewennen den luitenant-kolonel als een dagelljksche gast bij zich over den vloer te hebben dit alles wist Wirèn uit den weg te ruimen, terwijl hij hein do noodzake lijkheid van elke opoffering onder het oog bracht, die tot het welzijn van zijn kind kon strekken. Hiermede is de zaak evenwel nog niet afgedaan, liet de assessor er op volgen gij hebt zelf versche lucht en verstrooiing noo dig. Kom Onze goede baron wil u op zijne voorgenome ontdekkingsreis op den IJslerberg medenemen. Er waren eenige dagen verloopon het was Zondag avond. De badgasten hadden reeds de danszaal verlaten, en opstraal heerschtede stilte, welke aanduidt, dat het uur der rust gekomen is. Een koude nachtwind floot in de omliggende dalen en bergen. Uit de oneffene, opene vlakte, dicht bij de stad, door liet bijge loof met spookgestalten bevolkt, omdat men haar gedurende den oorlog tot begraafplaats had gebruikt, steeg een dichte nevel op,en te midden daarvan bewoog zich eene schaduw, op die van eenen nmusch gelijkende. Het was Borgenstjerna, die met zijnen houd tusschen de heuvels rondzwierf. (Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1912 | | pagina 6