EêB3 loisnstraffing. 'I EEB EM 'T ANDER HET PLAN DER TOEKOMST Een heerlijk Vleamsoh Feest DAGBLAD MIDDENSTANDSBOND van het Arrondissement Aalst. PIET WIJSNEUS Een automobiel gestolen Teruggevonden te Parijs Een bloedbad te Brussel. Achttiende jaargang n' 220 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dinsdsg i October 1912. ABONNEMENTEN: Zes «laanden 4 franken. Een jaar 8 franken Inschrijving in alle postbureeien van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§ï 4§> TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. <ji» BUREEL.EN TE BRUSSEL I TE fflfflLST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I 9Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder: J Van Nuft'el-Be Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0:60 3* bla^z. (de regel) fr. 0,50 4* bradz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per rogel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Een confrater van Luik beweerde dat er spraak was een nieuw wetsvoor stel neer te leggjen waardoor men twee zoons per familie zou naar 't leger roe pen. De Patriote van gisteren Zondag logenstraft dat nieuws en beweert dat men er in 't Ministerie van Oorlog niets van weet. Wij zijn bij machte hem de stellige verzekering te geven dat er in 't leger sedert langen tijd daarvan spraak is. Waar zal dat eindigen Wij hebben herhaaldelijk onze lezers een kijk gegeven in de wanverhoudin gen van onze kapitalistische samenle ving.Wij hebben ons niet gehoudenbij woorden maar wel talrijke voorbeel den aangehaald die dienen moeten om onze vooruitzettingen onwederlegbaar te staven. Iedeffeen kent nu den gren- zeloozen afstand tusschen het fortuin van de albezitters en de uiterste armoe van de nietshebbers. Zij die zich de moeite hebben getroosteen blik te wer pen op dn formidabele geldmacht der trusten en bunne ongehoorde winstaf werpingen, kunnen niet anders dan die overdrevene, alles overweldigende geldopstapelingeö afkeuren. Paus Leo XTII schreef dan ook in zijn onsterfeiijken wereldbrief P.erum Novarum Meer en meer dreigt het kapitaal in bezit te komen van enkele individuen, terwijl de groole menigte steeds meer en meer verarmt. Het is boog tijd dat er dringende en afdoende maatregelen genomen worden om een einde te stellen aan de onverdiende ellende der massa, De weg ons door den wereldbe- roemden Paus aangewezen, hebben alle katholieken ten plicht te volgen. Wij moeten niet ziende blind wezen niet doen gelijk de ganzen, den kop in bet zand steken om liet aanrukkend gevaar niet te zien en er dan door ver pletterd te worden. Wij hebben in de maat onzer krachten opzoekingen ge daan om een degelijk gedacht te heb ben van de twee uitersten in deze kapitalistische materialistische maat schappij De verbazende rijkdommen van enkele dozijnen geldzieke mannen, en de ontzaglijke miserie van millioe- nen onterfden. Dat is de feitenbestati- ging van Pans Leo XIII, en van alle sociologen der XX' eeuw. Velen dezer laalsten houden zich liefst onledig met allerhande bespiegelingen, met alle soort theoretische beschou wingen, maar de Paus zegde Drin gend is het noodig, spoedige en af doende maatregelen te nemen om een einde te stellen aan de onverdiende ellende der menigte. Ons blijft niet anders te doen dan die spoedige en afdoende maatregelen op te sporen, ze goed te wikken en te wegen, in hunne draagkracht, in hunne doelmatigheid en in hunr.e ge volgen, en dan door de wetgeving te doen bekrachtigen. Vooraf dient het terrein gekend, on derzocht en klaar gemaakt. Hoe en waar wordt er bij het volk meest el lende en ontbering geleden Dal. is de zaak die dient nagezocht. Een werkman, kloek van gestel, blozend van gezondheid, behendig in t werk en vast in zijne werkzaamheid, is hij machte om behoorlijk aan zijn brood te komen. Doch onze bezorgd heid gaat ook tot de meer ongeiukki- gen. Overigens een gezonde werkman van vandaag, kan morgen reeds heel gemakkelijk in de rei der or elukki- gen staan. Een ongeluk is zoo rap ge komen Er valt dus met orde en regelmatig heid te werk gegaan. Volgen wij den gewonen levensloop der menschen. Wij komen ter wereld als onbeholpen kind. Nemen wij een kind uit de volksklasse. Hot komt zijne ouders te verliezen Daar staan in hunne treurige alleenzaamheid die weezekens. Wat kan de maatschappij om in de kracht van 't mogelijke, die woGzekinderen hunne oudeiioosheid te verhelpen Andere kinderen zijn doof, stom, blind, kreupel, kwijnend, ach terlijk. Wat moet er daarvoor worden gedaan Kinderen Worden groote menschen. Veronderstelt ze in 't huwe lijk. De vrouw komt haren man te ver liezen, enblijft achter met verscheidene kinderen. Die vrouw is moeder,en als moeder bemint ze boven alles hare kinderen zij betracht het geluk barer lievelingen. Wat moet er met die moe der en met die halve weezen gebeu ren Moet die moeder uit huis - gaan werken, en de kinderen aan hun eigen lot overlaten Hoe dan worden die kleinen opgevoed En niet enkel de dood, brengt rampzalige gevolgen voor de familie, maar ook de ziekte, het ongeval, dé vroegtijdige .sleet, de ouderdom. Hoe moet er worden opgetreden om een gezin,om eene familie,een menseh- waardig bestaan te verleenen, als de man ziek is gevallen als hij komt te verongelukken als hij versleten is, oi tot eerbiedweerdigen ouderdom is ge komen? Ziekte,ongevallen,sleet, ouder dom zijn zaken die uit hunnen aard niet aangenaam zijn, en 't is dan toch niet te veel dat er in zekere mate tege moetkoming bestaat, om ten minste de stoffelijke, de geldelijke bekommer nissen te verdrijven. OhWat beminnen wij de Belgische katholieke regeering die hare uiterste krachten inspant, om wetten voort te brengen om een einde te stellen aan de onverdiende ellende van de werken de en vlijtige menigte. Het ouderdomspensioen voor de mijnwerkers is reeds opgelost, en eer het een paar jaren verder is zullen al de Belgische werklieden recht hebben op hun pensioen. Maar de ouderdom is niet do grootste, en vooral niet de meest algemeens plaag maar de ziektegevallen,de ongevallen,de vroeg tijdige werkonbekwaamheid zijn veel talrijker, oinvatten een veel grooter getal personen en 't is dan ook een uitstekend, een alleriofwaardigst ge dacht, dat vele katholieke gekozenen eene wet vragen om, met één slag,heel de sociale wetgeving, betreffende ziek te, ongevallen, invaliditeit, ouderdom, op te lossen. Daarbij komt dan nog de scboone leuze van het katholiek programma Iedere familie hare eigene woning iedere landbouwer zijn eigen stuksken grond. Zeker, zulke machtig sehoone wer ken komen niet ineens tot stand, maar ons aller streven moet er na gericht zijn en eens dit verwezentlükt, zullen wij deze getuigenis mogen afleggen De katholieke partij heeft door af doende en dringende maatregelen een einde gesteld aan de onverdiende ellen de van het volk. En 't volk zal ant woorden Die regeering en die partij blijven wij eeuwig erkentelijk, eeuwig dankbaar en eeuwig trouw Be p,poffla»wegen in de weceld, Het ministerie van Openbare Werken in Duitscliland geeft tie volgende statistieken over de speörweglijn. Het wereld-Spoonveg- wél heeft eene lengte van 1.030.014 Km. waarvan 526302 Km. voor Amerika 332S48 Km. voor Europa 101917 km. voor Azië en 36854 Km. voor Afrika, (van Australië is er geen spraak). In de 10 laatste jaren zijn de lijnen 30 ten honderd vermeer derd. De Vereenigde Staten komen op de eerste plaats met 388.175 Km. Duitschland heeft 61148 Km. Europeeesch Rus tand 59559 Km. de Engelsche Indiëu 51647 Km. Frankrijk 49385 Km. Oostenrijk- Hongarië 44731 Km. Canada 39792 Km. Engeland 37579 Km. Het gansch wereld spoorwegnet lioaft eene waarde van 227 milliard mark waarvan 106 milliard voor Europa. Ongeveer 30 ten honderd der lijnen worden uitgebaat door den Staat. Kos rijk Es E>3. Tafï: Volgens den fisc bezit M. Taft, oen paard van 1000 dollars een dollar is 5 fr.) een uurwerk van 100 dollars een piano van 100 dollars in de Bank heeft hij 6560 dollars in roerendo goederen, en verscheidene plaatsingen heeft hij 68.000 dollars. Verleden jaar werden de roerende eigendommen van M. Taft geschat enkel op 39.540 dollars. Voor meer dan 500.000.inrichtingen zijn «r in Frankrijk juist 142 werktpézichters Ieder .dezer amb tenaars bezocht verloden jaar gemiddeld 1500 inrichtingen dus er werden globaal 210062 bezoeken afgelegd, wat niet belot dan enkel 35 ten honderd van de inrichtin gen bezocht worden, die nochtans allen vol gens de wet, zouden moeien een bezoek ont vangen. éeial wei*Mieafien en badien- cSqgd.In Frankrijk genieten 4,700,000 personen van de arbeidswetten. O ril U een gedacht te geven hoe lang men in Frankrijk werkt laten wij hier de volgende statistieken druk ken Gestichten waar men Su. minimum werkt 980 n Tan 8 tot 9 u. 980 n 9 uren 4079 n van 9 tot 10 u. 5469 r> 10 uren 191145 n n van 10 tot 11 u. 10S19 11 uren ff 30579 n M van 11 tot 12 u. 9915 meer dan 12 u. 25691 TaüSsieSaess toee wafels. M. Franck van Antworpen heeft weer non Hater begaan.Ondervraagd dooreen liberalen dagbladschrijver verklaarde hij zich voor- stuander der .algemeene werkstaking.Onder- vraagd door een anderen liberalen dagblad schrijver, nopens zijne eerste verklaring aan een confrater, verklaarde hij nu tegen de algemeene werkstaking te zijn. M. Franck tracht tusschen twee waters te zwemmen. Opgepast M. Franck I ge zoudt kunnen verdrinken. Roc!bfceB*EiJ3ee dwaBöng her steld. Het. Staatsblad van Zaterdag deelt een koninklijk besluit mee van 6 Sep tember 1912, waardoor, op het budget van Justicie, eene vergoeding van 15.000 fr. verleend wordt aan Alfons Van Dorpe, van Gent, die, zooals men zich zal herinneren, het slachtoffer geweest is eoner rechterlijko dwaling hij word door het Assisenhof vor- oordeeld voor eene zaak, waaraan hij vol komen onplichtig was, en hij had reeds ver scheidene jaren gevangenis uitgedaan, toen zijne onschuld erkend werd. Zijn proces is herzien geworden en hij werd vrijgesproken. Op Maandag 23on September hield die Bond eene algemeene vergadering te Ninovo. Het verslag van die zitting werd ons overge maakt op Zaterdag 29steu rond 9 ure 's mor gens, veel te laat om nog opgenomen te worden. Immers, wanneer het verslagen geldt van zekeren omvang is het volstrekt noodzakelijk die ten minste een dag op voor hand naar onze Bureelen te sturen. Spijtig genoeg, want er is hier spraak van een organisme dat toi de heropbeuring arbeidt van den middenstand, van de nurgerij, voor dewelke tol hiertoe weinig of niets gedaan werd en wier toekomst ons nauw aan 't harte ligt. Ziehier de wonsclien die daar werden uit gedrukt De Middenstandshond van het Arrondis- semont Aalst, in Algemeene Bestuurvecga- dering van 23en September 1912 te Ninove, heeft algemeen den wensch uitgedrukt, dat >- het oogenblik gekomen is om do stem der burgers te hooren in zake algemeene werk- staking. Roept de aandacht op do artikelen van Le Pcdriote, van 22 September. «1° Doet aan den Landsbond het verlan- gen kennen daartoe al de aangesloten bon- den te vergaderen en do noodige maatre- gelen to nemen, om ten spoedigste moge- n lijk, de economische belangen der Kleine Burgerij te vrijwaren. 2° De Middenstandshond van het Arron- dissement Aaist heeft in Centrale vergade- ring van 23en September 1912 le Ninove gehouden, den wensch uitgedrukt dat de lasten, die op de Burgerij wegen uit hoofde der Burgerwacht, trapsgewijze zouden ver- mindert; woeden. Dat er re-F-us voor 1913 zou overgegaan worden tot de afschaffing van den 2eD ban, waarvan het nut nooit bewezen wierd Wij hebben in een nummer van vorige week letterlijk een schrijven medegedeeld van een bedevaarder naar Lourdes, die oog getuige was van eene wondere genezing. Piet Wijsneus neemt dat allemaal niet aan. Dat zijn uitvindsels voor hem. Om hem aan genaam te zijn gaan wij er hij voegen dat de genezer.eJan Kaviljon heet, 18 jaar oud is en te St-Brieux geboren werd en daar nog woonachtig is dat hij sedert 3 jaar aan zijne kwaal leed en slechts met krukken gaan kon. Piet Wijsneus kan nu zijneinformeerkazak aantrekken en onzebevestiging onderzoeken. Hij mag ze zelf afbreken indien liet mogelijk is. En terwijl hij dan op ronde is kan hij nog het volgende de visu nakijken Aline LeBorre, 38 jaar oud, van'Kiérity- Penmarsch, leed sedert twaalf jaar aan eene darmontsteking. Zij kon enkol melk ne men, en was sedert drie jaar bedlegerig. Tijdens de eucharistische processie gevoelde zij eene hevige pijn in de ingewanden. Die pijnen duurden .echter maar een seconde en sedertdien is zij genezen. Die genezingen gebeurden te Lourdes,ver leden Dijnsdag. Nu verleden Donderdag. Mej. Enault, 43 jaar oud, sedert 3 jaar bedlegerig kwam te Lourdes too op eene draagberrie. Zij stapt en loopt lijk wij. Genezen. Marg. Cojean, 19 jaar oud, had in eenen val de ruggegraat gebroken .en leed schrik kelijke pijnen. Genezen. Victorine Zézóquel, 23 jaar oud, kon noch gaan noch eten. Komt daar per draagberrie toe. Eensklaps zij springt recht en schreeuwt- Ik ben genezen. En zij loopt naar de grot om O. L. Vrouw te bedanken. Vrijdag morgend, genezing van Mejuffer A. M. óalez, 12 jaar oud. Vrijdag avond, genezing van Mejuffer Marie Locart, 41 jaar oud, van Louveigné, bij Luik. Zij leed sedert dertig, jaar aan oeno beenderziekte. Sedert dien was alle gang onmogelijk de geneesheoren verklaarden haar onherstelbaar. Zij komt gansch hersteld van Lourdes terug. Te Lourdes ziet en hoort men niot dan genezen, genezen.»1 Wij raden aan Piet Wijsneus aan daar eeus naartoe te trekken en er aogen en ooren goed open te zetten. Een bedevaarder van Lourdes. TE GENT Tienjarig bestaan van den Katholieken Vlaamschen Oud-Hoogstudenbond van Oost-Vlaanderen. Huldebetoog Dr Is. Bauwens. Hem wordt zijn bronzen borst beeld aangeboden. Dit feest wierd te Gent gevierd op schit terende wijze, Zondag 29 September. Om 10 ure wierd in de Sint Jacobskerk een dankmis gedaan, onder dewelke een aan tal godsdienstige gezangen van Benoit, Block, Tinei en Uytenhove wierden uitge voerd door een koor van kunstzangers, onder de leiding van Fr. Uytenhove zelf, Vlaan- derons grootste organist. Dat was heerlijke, hemelscbe muziek Na de mis eene godsdienstige aanspraak van pastoor Dr Hugo Vcrriest Deus nati- ones fecit sanabiles» God schiep de volkeren gezond en leefbaar, en 'tis de roeping van de intelleclueelen, ons Vlaamsche volk dat ziek is to doen herleven. Do zoetgevvoorde pastoor sprak begeesterd en bekoorlijk schoon Hij stond op 't hoogaltaar en hon derden menschen daar rondom liem, geboeid aari zijn lippen. Dat was mystiek schoon Om 11 teren in 't Landbouwershuis plech tige feestzitting met toonkunstig gedeelte, onder de leiding van toondichter Mauritz Henderick, en met de meewerking van de 120 leden van de vermaarde kooi-maatsehap- pij MARrAKRiNG en van een orkest van syrpphpnie fiamwygestslu uit veertig gekende kunstenaars, leeraars en bekroonden van 't koninkijk Conservatorium en een tiental befaamde kunstzangers. Voor de eerste maal wiord uitgevoerd, het onlangs gemaakte oratorio Passiespel gedicht door Lodewijk Dosfel, getoondiclit door Mauritz Henderick. Die muziekuitvoering was iets van liet schoonste dat men te hooren kon geven. Het Oratio van den jongën toondichter verwekte veel geestdrift en bewondering. Het huldebetoon van Dr. Is. Bauwens was grootsch, indrukwekkend en tevens harte lijk. Een meesterlijke redevoering .van den ondervoorzitter Dr. Reimond Spéloers van Gent, deed den held van het feest kennen en onder bet luide ovatiegejuich der duizend toehoorders wierd aan Dr. Bauwens zijn bronzen borstbeeld aaugebodon, vervaar digd door beeldhouwer Verbanck. Dr. Bau wens bedankte ontroerd en hartelijk, waar na nog spraken Lod. Dosfel, en advokaat Hector Lebon, voorzitter dar Vlaamsche Balie van Antwerpen. Dit feest duurde tot 2 uur namiddag. Om 2 ure begon het banket voor de leden van den Bond 160 aanwezigen allen ad- vokaten, geneesheoren, rechters, notarissen, leeraars vvaartusschen -volksvertegenwoor digers Siffer, Moyersoen, Hendorickx, Van de Perre, Borginon pastor Vorriest, pater Bauwens, S. J, vlaamsche kunstenaars, vreemde afgevaardigden, o. a. Dr Doryssy, Dr Deplao, notaris Persyn, advokaat Priem uit West-Vlaanderen advókaten Lebon en Van Oeckel, dokter Laporta uit Antwerpen enzEen lange reeks telegrammen en brie ven brachten de verontschuldigingen en me- dedeelingen aan van volksvertegenwoordi gers, hoogleeraars, geleerden, vlaamsche kringen, van binnen- en buitenland. De tal rijke toasten die uitgesproken wierden, de zang en het muziek brachten de geestdriflig- ste stemming onder de aanwezigen. Volksvertegenwoordiger Siffer stelde voor een parlementaire groep te maken van vlaamsc'ngezinde volksvertegenwoordigers. Het motto van al die redevoeringen, brieven, telegrammen luidde Heil Dr Bauwens Leve de vervlaam- sching der Gentsche Hoogeschool Eene onbeschrijflijke eer wierd Dr Bau wens aangedaan Hulde aan hem De Volksstem is gelukkig op hare beurt aan dien grooten zoon van Aalst, hare mede- deeling en hartelijkste gelukwenschen aan te bieden. TTe Brutssel De Pal ijzer veiliglieidspolicie kreeg Zater dag bericht, dat in eene Brussclsche garage een automobiel gestolen was en dat de die ven in de richting van Parijs vertrokken waren. Onmiddelijk werden de noodige maatrege len genomen. Op de St-Quenlaan bemerk ten policieagenten, een auto, waarin vier perso nen als werklieden gekleed, hadden plaats genomen. De agenten wilden den auto doen stoppen, doch de inzittenden reden in versnelde vaart weg. Daarop sprongen de agenten in een taxi en nu begon eene dolle jacht. Aan den hoek dor Balagnystraat sprong een der kerels uit den auto en kon ontsnappen. Een agent die hem wilde achtervolgen, viel en werd erg aan de knieën gekwetst. In het Boulogncbosoh ontmoetten de poli- ciemannen een koersauto, zij namen er in plaats 011 nu herbegon de jacht. Toen zij den gestolen auto gingen inhalen, gelukten de bandieten er door eene behendige zwenking in te ontsnappen en de agenten verloren het spoor. Rond 6 1/2 ure 's avonds werd de auto verlaten gevonden te Boulogne. Men veronderstelt dat de dieven tot eene welingerichte bende beiiooren, welke inde laatste lijden reeds elf autos gestolen hebben. De bandieten trachten niet de autos te ver anderen en dan te verkoopen. Zij vergenoe gen zich eenige der bijzonderste deelen van don auto te nemen en deze aan den man te brengen. Te Parijs worden naarstige opzoekingen gedaan, om Ib trachten do bandieten terug te vinden. Men veronderstelt dal de porsoon dio uit den auto gesprongen is, zich ge kwetst heeft. Al do gasthuizen uit den om trok van Parijs zijn doorzocht geworden, doch vruchteloos. Drie Slachtoffers. Een bloedig drama, dat drie slachtoffers heeft gemaakt, is Zaterdag op de Hoogstraat te Brussel afgespeeld. Ongeveer acht weken geleden verliet vrouw Lobrun, do slechte behandeling van haren man een dronkaard van do ergste soort, moede, de echtelijke woning, en be trok oen kamertje, Valkstraat n° 5. Het Drama. Zaterdag avond om 10 1/2 uur, bevond vrouw Lebrun vergezeld van hare zuster, de echtgenoote De Meyer, en van vrouw De BruVcker, zich op de Hoogstraat, toen eens klaps L. voor de drie vrouwen stond, on aan zijne echtgenoot vroeg hem te vergezellen. Zij weigerde, en om twist te voorkomen, snelden 5-,ij met hare gezellinnen de danszaal La Belle Vue binnen. Maar ook de man,die dronken was,kwam inde zaaien wilde met geweld met jtijne vrouw dansen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1