'T EEN EN 'T ANDER Os vgrpüotitende verzekering Belangrijke ontvreemding De ontsnapping der barenes Geheimzinnige moordgogiog 0 O- 33 Ij ID De Katholieke Pers TE ANTWERPEN Wra2kro8pends heiüosclienderij Een drama in een taxi te Londen. AchttSends Jaargang n' 231 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 2 Oo'ctsr {332. <SI ABONNEMENTEN! Zes maAnden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postlmreelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ii» 34» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL.EN i TE BRUSSEL I TEffiflLST 723| Steenweg van Waterloo, 72S. J ICerliStraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. si AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* blaöz. (de regel) fr. 0,50 4» bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 In een der schoone redevoeringen die we te Leuven te hooren kregen, tij dens de sociale week, knippen we de volgende woorden uit Wees gema tigd in uwe handelwijze, in uwe woor den, in uwe politiek Dikwijls kwam ons sedert dien die groote waarheid te binnen er. dikwijls ook vóór en na die sociale week waren we oog- en oorgetuigen van handelin gen die alles behalve gematigd waren. Violenta 11011 durant. Al wat he vig is, is ook van korten duur. Hevige indrukken, juist daarom, omdat ze hevig zijn, worden pijnlijk indien ze zekeren duurte bovengaan. En daar om ook, omdat wij natuurlijkerwijze snakken naar afwisseling wanneer we in onze gemoederen werden geschokt, omdat ons hart en onze geest naar zoe tere indrukken verlangen wanneer zij 'eene hevige gewaarwording te door staan hadden, daarom strookt al wat overdreven is, al wat onzacht is, met onzen aard en onze verzuchtingen. Niets staat den Belg zoo zeer aan dan de gematigheid. Hij vindt mis schien wel hel Hollar.dsch karakter wat te koud, het Duitsch te barsch, het Engelscli te flegmatiek, maar hij houdt ook van het Fransch karakter niet, dat aan opeenvolgende lievige gewaar wordingen behoefte heeft. 't Is juist, omdat de liberalen, die in 79 aan 't roer kwamen niet gematigd konden besturen en te haastig en te geweldig le werk gingen 0111 al dege nen te vervolgen die hunne politieke denkwijze niet deelden, 't is daarom dat zij "reeds 6 jaar nadien beleeid be dankt w erden door het kiezerskorps. En is het katholiek staatsbestuur, dat sedert 1884 aan 't bewind is, aan 't roer gebleven, dan is bet ook omdat elk rechtgeaard ell niet vooringenomen Belg bekennen moet dat dit ministerie enkel bestaande uit katholieke minis ters steeds met groote gematigheid en onpartijdigheid te werk ging. En wanneertijdens denlaatsten kies strijd al onze politieke tegenstrevers den aanval biaasden en kreten slaakten van vreugde, om de overwinning die ze zoo zeker waanden en kreten van baat en razernij en wraak, 011 de vier hoeken des lands rondbazuinden wat al middelen zij reeds hadden verzon nen 0111 die jarenlang verdrukte wraak lust eens voor goed bot te vieren, dan rees voor hen op liet leger der gema tigde Belgen, niet enkel bestaande uit katholieken maar ook uit andersden kenden, die den 2 Juni door hunne stemmingswijze hebben verklaard Wij willen geen gewelddaden, geer.e vervolging, geen verdrukking, maar rust en gematigheid. En wanneer in den laatsten zittijd der kamers heel de linkerzijde in dolle razernij ontstoken, schier zes weken lang vuur en vlam spuwde tegen ons en onze regeering, omdat de zoo lang verwachte prooi hun weer al eens ont snapte, dan stond een wijze man, de Staatsminister Woeste, recht en liij zegde, zich wendende tot de linkerzij Mijnheeren, uwe handelwijze mis noegt ons geenszins gaat maar voort met huilen en tieren en banvloeken ge hebt vele gematigde elementen uit uwe rangen gejaagd; de anderen zullen volgen en zich scharen onder onze banier. Met zijn gewoon talent, even lako- niek als naar gewoonte kenschetste de groote Staatsman den waren toestand. Van den eenen kant de partijen van geweld en aanslagen die Colfs te Brus sel, Van Ilamme te BiiairieTAileud en Verhelst te Antwerpen om er maar drij op te noemen en al onze propa gandisten op laffe wijze hebben willen. van kant maken. Aan de andere zijde de partijen der verdraagzaamheid die, al zijn ze besloten hunne rechten man haftig te verdedigen, dan toch ook vast overtuigd zijn dat niets zoo zeer een persoon of eene partij hatelijk maakt dan gewelddaden of geweldwc orden. De Minister de Broqueville heeft het verldaaard, hij het begin van den laat- stèn zittijd De nationale driekleur wappert hoven de regeering, boven de partij der koningsgezinde, vredelieven de en verdraagzame Belgen. Aan or.s de nieuw bijgekomen niet te verschrik ken te verstooten maar ze voor goed in te lijven. Men vergete niet dat de handelwijze van een persoon altijd die klas en partij beminnelijk of hatelijk maakt naarmate die persoon zelt hatelijk of beminnelijk is. Men veriieze ook niet uit het oog, dat niemand het recht heeft personen als vijanden te aan schouwen en ze als vijanden te be handelen. De handelwijze en de ge dachten dier personen alleen raken ons en moeten we desnoods bekampen de pesonaliteiten laten ons onverlet. Persoonlijke veeten mogen in ons hart nooit huizen scheld- en schimp woorden in onze monden en in onze dagbladen geen plaats vinden 't is van de katholieken niet dat men ooit zeggen moet dat zij de specialiteit ge vonden hebber, eenieder te minachten en te bevlekken. Onze regeering moet eene regeering zijn ten dienste van al de Belgen onze politiekzoo gema tigd als onze regeering zelve. Ze komt van Le Peuple Z. H. Pius X zou besloten hebben het Vatikaan to verlaten en zijnen zetel op het eiland Malta over te brengen. Wie zal do eerste zijn om dat nieuws over te nemen Wie, wie Kij is boos, tosh zs? boes. Wie dat Wel dezelfde Le Peuple En waarom Om dezelfde reden voor dewel ke hij sinds veertien dagen aan 't bassen is. Te Marcinelle moast men eene gemeente onderwijzeres aanstellen. De anti-klerikale meerderheid heeft de plaats durven geven aan eene goed gekende juffer, van Marcinelle geboortig, die haar diploma in eene vrije normaalschool had behaald. Wat schelmstuk! Nu is hetzelfde gebeurd te Saintes, in BrabantTweede schelmstuk! Inde irae Van daar de woede De vrouwen in tSefafesnek. Dokter IIJones, beroemd Engelscli genees heer, die sedert eenen heelen tijd in de nijverige streek van Lancashire verblijft deed een inkwest over den toestand dei- vrouwen in de fabrieken werkzaam. Hij be sluit dat het eerste gevolg daarvan is, eene groote vermindering in liet aantal geboor ten en ten tweede eene sterke vermeerdering in de kinderoverlijdens. Van al de nijverhe den zegt hij is de textielnijverheid de ergste voor wal die gevolgen aangaat. Waarlijk, als men de*werkvrouwen en werkmeisjes onzer nijverheidsgestichten over straat ziet gaan, moet men bekennen dat er daar iets van is. De vrouw troone in hot huishouden. De S£sMsm!ba9i. Hij maakt lawaai en grolt geweldig. Wat monsters toch, die vuurbergen Deze spuwt steenen, van een meter dikte, tot de hoogte van een halve mijl. Hij heeft liet omliggende bedekt onder eene laag asch van twee meters. Heel het dorpje San-Vincenzo ligt onder eene laag zwart zand van twintig centimeters. E^eiisabgnnementen. Zou het waar zijn Men beweert dat de prijs van de vijfdaagsche abonnementen gaat verhoogd worden 35 fr. voor voorbehoudene, 23 fr. in 2e klas en 13 fr. in 3e klas. De Pers is in onze dagen het machtig mid del om het goede te verspreiden, het ge schikte middel om de noodige kennis van kerkelijke en maatschappelijke toestanden te verwerven, het noodzakelijk middel om het kwaad, zoo ruimschoots verspreid togen te gaan. Pius X prijst dan ook voortdurend het "werk der Katholieke Pers, De pers pers, sprak hij, men begrijpt niet genoeg hare groote belangrijkheid Noch de ge- loovigen, noch de geestelijken wijden zich aan de Pers zooals het zou moeten. Nafcr- mate bet vergift der slechte boeken door de drukpers meer verspreidt wordt, moet ook het tegengift verspreid worden door de goede pers. Ik zou indien het geld mij w ontbrak liever mijn borstkruis verkoopen, dan dit noodzakelijk werk te laten vallen Niet alleen de Paus beveelt het zoo nood zakelijk werk der katholieke drukpers aan maar ook de kardinalen, de bisschoppen dor gansck* wereld. Het groot kwaad van onzen tijd, zegt Kardinaal Mercier, aarts- bisschop van Mechelen, is het misbruik der pers. Dag aan dag wordt bet kwaad door slechte geschriften duizenden malen ver- nieuwd. In hoogere kringen bedriegen zij de verstanden in lagere klassen bederven zij de harten. Hier tegen moeten goede ge- schriften gesteld en gelezen worden. En hoe zeer het van doen is, toont Z. E. Kardinaal Richelmi van Turyn, die onlangs een onroerend goed dat Lij van zijne ouders geërfd had, verkocht en de opbrengst er van 70,000 franken aan het Katholieke dagblad 11 momento schonk ojü deszelfs werk zaamheden te kunnen vermeérderen. Na zulke voorbeelden, steunt uit al uwe krachten en middelen en goeden wil de Ka tholieke drukpers. Het wetsontwerp op de sociale verzeke ring waarover wij vroeger handelden, is ge steund op de verplichting. In de laatste jaren ontstond eene machtige beweging ten voordeele der verplichting, bij zonderlijk sedert dat de voormannen der sociale verzekering moesten bekennen, dat de aangemoedigde vrijheid niet bij machte is om aan dit gewichtig vraagstuk eene volle dige en duurzame oplossing ie geven. In België zijn er slechts een half millioen werklieden verzekerd tegen ziekte. 200,000 legen invaliditeit e-.i op de 1.200,000 leden bij de Lijfrenlkas aangesloten, zijn er slechts G50,000 die regelmatig storten. Zoo men berekent dat er ongeveer 1,500,000 werklieden gevonden worden, verzekerbaar 'egen ziekte, invaliditeit en ouden dag, dan moet men bekennen dat men nog ver ver wijderd is van hclgene het maandblad van den Volksbond beweert (Augustus 1912, blz. 109) wat de verzekering van liet ziekte- risico betreft, is deze kwestie ten grooten- deele door de vrijheid opgelost. Men mag voor *t oogenblik verzekeren dat. de mutua nt liteiten, over gansch het land ingericht door allo partijen, de groote meerderheid der in lij fbare personen groepeeren. Waarom hebben wij anderszins het ont werp van den Landsbond bijgetreden Wij waren en wij blijven vijandig van een stelsel van verplichting, zooals liet tot in de laatste jaren werd opgevat dit begrip van verplichtende verzekering, door den Staat ingericht en de bureelen geregeld, ontneemt aan de werklieden hunne onafhankelijkheid en hunne vrijheid van vereeniging. Het geeft aanleiding lot drukking van den eenen, tot veinzerij van den anderen kant en verwekt onophoudelijk geschillen met Staat en werk bazen, die verder willen gaan dan de noodige maatregelen van waarborg en toezicht en aldus optreden als beheerders dezer verzeke ringen in plaats van de belanghebbenden. Die staatsvoogdij en dit werkbazen juk ont neemt aan deze verzekeringen hun opvoe dend, zedelijk en weldoende karakter de ondervinding leert ons dat de werkman er aan houdt de verantwoordelijkheid er van op hem te nemen. De werkstaking der koolmij- ners in 1911, korts na de pensioenwet der mijnwerkers, leverde de droevige ondervin ding op van den toestand, teweeggebracht door zulke soort van verplichting. Het refe rendum, verleden jaar door den Landsbond ingericht tusschen alle christene mutualitei ten van het land, bewees dat men van zulke verzekering niet wil weten. Het meerendeel dier vereenigingen ver klaarde zich voor de verplichting in den zin van het Engelscli stelsel. De verplichting beperkt zich bij de tussclienkomst van den Staat en werkgevers ten opzichte der onvoor- zienigen alleen deze worden onder voogdij gesteld. Gevaarlijk en onbehendig is het gansch de arbeidende klas onder staatvoog- dij te plaatsen. Wij hopen dat al degenen, welke zooals wij tot hiertoe partijgangers waren van volle vrijheid,zich bij ons stelsel zullen aausluiten; aan eikoen de vrije keus latende der vereeni ging door dewelke hij zich wil verzekeren j tegen ziekte, invaliditeit en ouden dag. Van zoodra de werkman de vereischte storting gedaan heeft en deze wel bestatigd is, mag de werkgever geene afhQffA'ing doen pp bot loon. Men verwijt aan het ontwerp dat bet voor de helft of voor het geheel der bijdrage de werklieden ontslaat die gering loon verdie nen die gedachte is nochtans ontleend aan M. Arthur Verhaegen, die dit stelsel de Vrijwillige verplichting noemde. Die werklieden worden niet ontslagen, men laat hun slechts toe, gelijkvormig de redevoerin gen en schriften van den voordrager van dit gedacht, eene aanvraag tot onlslaging in te dienen, over dewelke uitspraak zal gedaan worden naar gelang de omstandigheden. Zoo zoumenkunneu de ontslaging verwerpen van al wie min dan 2 frank daags wiut. Die op- werpiug komt ook zonderling voor van we gens dezen, die beweert dat het ontwerp te veel verplichting behelst. Wij zijn overigens overtuigd dat, dank aan de vakvereenigingen en andere econo mische factoren, de lage dagloonen, die be letten deel te nemen aan sociale verzekerin gen, van lieverlede zullen verdwijnen. Een artikel, over korten tijd verschenen in de Gazette van Brugge besloot in danzelfdeu zin in West-Vlaanderen worden reeds vele hofsteden gevonden waar benevens de kost een volslagen werkman 2,50 tot 3fr. daags verdient. Wij bekennen dat hier en daar slechte toestanden bestaan, maar zij wor- w den van langs om zeldzamer en zullen bin- nen korten tijd verdwijnen. Hopen wij dat de Kamers liet ontwerp de Gliellinck even goed zullen onthalen als de mutualisten dat men het bestudeere en klaar uiteenzette en men zal zien dat, dank aan de onafhankelijkheid der mutualiteit tegenover werkgevers en bureelerij, liet gansch tegenstrijdig is met het Duitsche stelsel. Wie het tegenovergestelde beweert, toont dat hij dit niet kent, ofwel dat hij ons ontwerp niet grondig genoeg bestudeerd heeft en weinig weet van wat de ondervin ding ons leert in zake van mutualiteit, zoo wel hij ons als bij den vreemde. Hij bewijst ook dat hij de wenschen niet kent door alle vereenigingen uitgebracht in hunne Landda gen waar de mutualiteiten van allo gewesten van België vertegenwoordigd waren. A. E. Een inkasseerder verdwenen met 16,700 frank Een geldinzamelaar van een der grootste banken van Antwerpen, Jules X., die den dienst aan de winket doet, had rond 10 ure des morgens, van eene firma de som van 16,681,90 frank ontvangen. Deze som be stond uit 98 briefjes van 20, 4 van 50 frank, 51 briefjes van 100 en 9 briefjes van 1000 fr. Het reglement van het huis luidt, dat die bedienden de sommen terstond in de handen van den kassier moeten storten Jules X., heeft het ontvangstbewijs gegeven en de som in zijn bakje voor hem laten liggen. Om 12 ure en een kwaart, verliet de geldinzame laar de bank en is niet meer weerggekeerd. Om 2 ure, is do persoon bij zijne zuster, waar hij de maaltijden neemt, weggegaan, zeggende naar Brussel te moeien vertrekken, om eene zaak van den kassier te regelen, hetgeen niet waar is. De verdwenene is 57 jaar oud, ongehuwd, en woont in den omtrek der Zwemdok. Heer Boeren heeft de policie der hoofd stad per telegram verwittigd. van Goelioorn Het is Zondag avond rond 11 ure, dat de verdwijning der barones van Coehoorn vastgesteld werd. In het ziekengesticht kan men zich maar niet voorstellen hoe zij er in gelukt is de waakzaamheid te verschalken. Zij had hare kamer op het eerste verdiep, langs den ach terkant van het gehouwn Allijd werd zij be waakt door twee ziekenverpleegsters, die haar vergezelden, wanneer zij in den hof ging wandelen. Sinds eenige dagen werd er dikwijls een automobiel in den omtrek van het ziekenge sticht opgemerkt. Men vermoedde we\dra dat deze toebehoorde aan personen die er, ondanks de waakzaamheid, in Plukten mot de barones in betrekking te '^Vijven. De barones is in nwk¥d gevlucht. Hoe zij er in gelukt vs hare kamer te verla ten weet men niet. ^en veronderstelt echter dat zij zich bij roddel eener koord in don hof heeft latW; glijden en dan per automo biel weggebracht werd. Niet /„oodra was haro"verdwijning vastge steld of je peiicic werd onmiddelijk ver- j wi'ajgd en een onderzoek geopend. Alle op zoekingen hieven echter vruchteloos. Hot dient echter gezegd to worden, dat eens.huiton het gesticht, hot zoor gemakke lijk is weg to komen, daar er rond de hovin gen enkel hagen zijn en geen hekken. Een intervieuw. Een Brusselsch dagblad deelt een onder houd mede, dat een zijner opstellers had met M. Dejardin, de advokaat der barones. Deze zou verklaard hebben, dat de ont vluchting het eenige middel was om zijne kliënte toe te laten hare rechten te doen elden. De ontvluchting zou reeds lang voor bereid geweest zijn en de barones zou het •esticht verlaten hebben in mannenkleeding, welke haar door hare vrienden bezorgd werd. De advokaat zou ook verklaard heb ben, dat de barones zich niet meer in Belgie bevindt en thans door vrienden bewaakt wordt, die wel zullen weten te voorkomen, dat zij nog opgelicht wordt. in F'rankrijli. Eene kerk in brand gestoken. Zondag moest te Wasquehal, Fransch- Noorden, eene nieuwe kerk plechtig inge zegend worden. Ter dier gelegenheid waren reeds Zaterdag allerhande versierselen in de kerk aangebracht. Zondag morgend, rond 5 ure, toen de E. H. Couppez, pastoor, de kerk binnentrad, zag hij tot zijne groote ontroering, dat de predikstoel in brand stond en heel de kerk met een dikken rook gevuld was. Onmiddelijk luidde de pastoor alarm. Kort daarna snelden geburen toe, die weldra de vlammen konden uildooven. Alsdan kon men vaststellen welke schur kerij in de kerk aangericht was. De kwaad doeners waren langs een klein deurtje in de kerk gedrongen, hadden op een der altaren twee kaarsen genomen. De schurken legden stoelen, heiligen beelden, tapijten, enz, op twee hoopen, eene in hot koor, de andere aan den predikstoel, overgolen alles met petrool en staken er dan het vuur aan. De brandstapel in het koor vatte gelukkig- lijk geen vuur, doch de andere brandde goed op en de predikstoel werd ook grootendeels vernield. De schade is zeer aanzienlijk, daar eene schilderij van waarde ook vernield werd. Zondag namiddag werd de kerk onder een grooten volkstoeloep gewijd. Do gendarmen van Roubaix en het parket van Rijsel hebben het onderzoek gedaan. Nabij do deur, langswaar de schurken in de kerk drongen, werd eene klak gevonden. De laffe kerels moeten verscheidene flesschen petrool gebruikt hebben. Twee jaren geleden poogde men ook de voorloopige kerk van Wasquehal in brand te steken. Het onderzoek wordt naarstig voortgezet. te Brussel Zondag avond bemerkte een policiengent in de Koloniestraat een persoon, die tegen eene afsluiting leunde en veel scheen te lij den. Rond den man lag een plas bloed. De gekwetste verklaarde dat hij zonder de minste reden aangerand geworden was door twee kerels, die hem een dolksteek in den buik toegebracht hadden, waarna zij weg vluchtten. De policieagent leidde den gekwetste naar het gasthuis. Daar werd zijn toestand als zeer gevaarlijk geoordeeld. Een onderzoek werd geopend. Het slacht offer is een genaamd Jean Terrat,30 jaar oud, geboren te St-Etienne en die slechts vier dagen geleden te Brussel aangekomen was, om er eene plaats als koffiehuisbediende le zoeken, De policie hecht niet veel geloof aan do verklaring van Terrat. Men gelooft dat Terrat in Parijs tol eene bende apachen be hoorde, en hij te Brussel door een zijner ge wezen vrienden gestoken werd. Het parket is verwittigd. Zondag nacht hoorden voorbijgangers in de P'enchurchstreet te Londen, verscheidene revolverschoten weerklinken in een taxi, die in volle snelheid voorbij!)olie. De chauffeur stopte onmiddelijk en op het zelfdo oogenblik rolde eono vrouw met be bloed gelaat op de srïaatsteenen. Ooggetuigen snelden toe, doch op hetzelfde Oogenblik hoorde men in den auto nog twee schoten. In het rijtuig vond men een man, met doorschoten hoofd, llij had nog een revolver in de hand. De heide gekwetsten werden naar liet Guysgasthuis overgebracht. De vrouw zekere Miss Dudley gaf er weldra den geest. De man die ook doodelijk getroffen is, zou zekere Horwood zijn. Zijne indentiteil is echter nog niet bepaald vastgesteld. De oorzaken van liet drama zijn onbekend, daar do man niot kau ondervraagd Worden.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1