BUITENLAND. ONPUCHT1G OORLOG Onweder NIEUWSBERICHTEN. De geheimzinnige verdwijning ven den diaralltattdelaar Revolverdrama te Parijs. Docdeüjke vechtpartij TE eerchsm Er is lot lieden nog geen nieuws in deze droeve zaak gekomen. Ondanks alle opzoe kingen lieeft inen nog geen het minste spoor van den den verdwenen diamantkoopman. Zaterdag namiddag is de vrouw van M. Cli. Provo, een schrijven toegekomen,waarin het een en het ander verteld wordt. In het belang van het onderzoek, is do schrijver van dien naamloozen brief aanzocht zich bij den heer onderzoeksrechter, M. Lamproye kenbaar te maken. Langs eenen anderen kant verzoekt men de personen, die M. Provo,Dinsdag 24 dezer gezien hebben.zich insgelijks aan het gerecht kenbaar te maken. Een getuige bevestigt Provo gezien te heb ben in de Zandstraat, te Merxem, in eene automobiel. De heer die nevens hein zat, scheen geen chauffeur te zijn. Deze droeg eet) rossen, vierkanten baard en had eenen bolhoed op. Twee dooden. Zondag avond vermaakten zich een vier tal jongelingen in de Ménilmonlantstraat, te Parijs, met de melkkruiken, voor de deur der winkels geplaatst, om te werpen. Een winkelier, heer Charveron, berispte ben daarvoor, en twist ontstond. Bij bet hooren der hevige woordenwisseling kwam een plaatsnijder, Julius Sarrauten, toege sprongen en op zijn zicht haalde een der jongens een revolver te voorschijn en schoot. De vrouw van den plaatsnijder, die in baren winkel was blijven staan, slaakte een gil. en viel getroffen neder. Sarrauten, uit zinnig van woede, zijne vrouw ziende vallen, snelde naar binnen en kwam dra met eenen revolver gewapend terug. Rakelings schoot hij op een der jongens, die zieltogend op het gaanpad neerzeeg. In eene naburige apotheek gedragen, gaf hij er den geest. Het is zekere Jan Dumas, 19 jaar oud. Menilmontanislraat, woonachtig. Sarrauten verklaart dat hij in staat van wettige zelfverdediging heeft gehandeld. De drie andere jongelingen beweren, dat de plaatsnijder hel e.ist geschoten heeft. Dit alles zal door de policie onderzocht worden. GRina Schoone les voor Europa 1 Generaal Hwang-Ching, hoofdman der omwentelaars, hekent nu rechtuit dat het dank is aan de edelmoedigheid van het Chi- neesch hof, dat de omwenteling in China heelt kunnen lukken. Het Chineesch hof wou nier dat er bloed vergoten werd en daarom, zegt hij, hebben de keizer, de keizerin en de familieleden van het vorstenhuis recht op den lof en de erkentenis van al de republi keinen. Lodewijk XVI deed hetzelfde in Frankrijk. Paus Pius IX ook te Romo in 1870. Die schoone voorbeelden worden nu ge volgd.... in China IBalltaaiiscli Scliiereiland. De toestand is er gespannen, zeer gespan nen. Bulgarië, Servië, Montenegro, hebben hunne legers i-eeds gemobiliseerd. Grieken land volgt hun voorbeeld. Meu vreest het ergste. Misschien wel nadert het einde van Tur kije. DE VOLKSSTEM IDiiitsdiland. Twee socialistische afgevaardigden bij den Reischdag, Borchardt en Leinert, deden zich door den Voorzitter aan de deur zetten. Zij werden voor het tribunaal gedaagd omdat zij gepoogd hadden met geweld in de zaal te dringen. 60 fiv boet voor Leinert; 125 fr. Loet en acht dagen gevang voor Borchardt. Rusland. Land der algemeene verrotting. Iedereen weet nog boe, in den laatsten Russischen-Japaanschen oorlog, Rusland door generaals werd bedrogen en verkocht. Vervloekt gold Nu hoort men enkel maar spreken van poütiebedienden die met valschmunten wil len rijk worden. Te Gliaka, bandieten lijk Bonnot en Gar- nier in buis vallen, gemaskerd, en geld vra gen. Geld Aan de Lena groote welkstaking in de goudmijnen. Elke dag kostte gemiddeld 8G.UUU fr. Geld Nieuwe mijnon van goud ontdekt in de provincie van Sernipalatinsk. Geld, geld en altijd geld 1 1. DE ARMOEDIGE WONING. Het was een dier regenachtige en storm achtige dagen, zooals de maand October dik wijls oplevert. Reeds begon de avondschemering haren prauwen sluier over het aardrijk te versprei den en zag men de voorwerpen zich meer en in een raadselachtig donker hullen. De sombere wolken, die door het zwerk als voortgezweept werden en in dichte massas over het hoofd van den aardbewoner zweef den, hadden de liefelijke en koesterende stra len van de ondergaande zon belet, hunnen avondgroet aan dit gedeelte der aarde te brengen. Thans ontlasten die zware wolken zich van eenen dichten regen, die kletterend neerviel. Hevig loeide de noord-westen wind. Akelig gierde hij door de booinen van het houtrijke oord, waarheen dit verhaal ons voert. De hooge populieren en wilgen, die den weg omzoomden, werden met ontworteling be dreigd, en krachtig heen en weer bewogen, vormden zij met liet gehuil van den wind een somber klagend geluid. Met elke nieuwe windvlaag werdeu de hoornen van hun eigenaardig schoon, dat de lieiTst hun had gelaten, beroofd; werden de gele bladeren, die vroeger in bekoorlijk groen het aanminnige i/eeltl «Ier jt ugd. later in brui ne lint het krachtige «les inaiiiieiyk'-u leef-, tijds hadden voürgesi i-in, aan de takjes ont-i rukt, en door den driicigeu luchtstroom al «I a arrejeiid er re w eggevoerd. lieieu zy sleehts liet ueoiJ des oudeidoins achter. te GOMTICH Zondag waren twee kameraden, met na me Jan Liekens en Hendrik Do Pooter, op zwier, en hadden reeds verschillende herber gen bezocht, bij zooveel dat beiden reeds licht bij drank geraakten. Rond 3 ure, bevonden zij zich ter herberg van de kinderen Claes, in de Pierstraat, toen om eene nietigheid een twist oprees. Het duurde niet lang of beide kameraden waren aan slag, en Liekens werd met ge weld ten gronde geslagen. De man viel onge lukkiglijk met het hoofd tegen den toog, slaakte een kreet, en bleef vervolgens buiten kennis liggen. Daar de ongelukkige niet tol bezinning kwam, werd bij door de andere verbruikers buiten de herberg gedragen, en met azijn gewasschen. Maar alle menschelij ke hulp kon niet meer helpen, Liekens was een lijk. De Pooter, de dader van den onvrij willi gen manslag, dit treurig nieuws vernemen de. werd bijna zinneloos van spijt en poogde zelfs een einde aan zijn leven te stellen. De politie heeft een onderzoek ingesteld, en De Pooter werd in het gevang opgeslo ten. Het parket is verwittigd. Maandag nacht en Dinsdag morgend woed de er over Aalst en omstreken eon vreese lijk onweder. De wind blies met schrikkelijk geweld. Allerwege werden dakpannen en schouwen afgeworpen, hoornen als strooi- halmen omvergekegeld enz. Voor de stad hoorden wij van geene onge lukken aan personen of erge govallen. Te Lede, op den Keiberg, stortte de stal ling in van Domien Droesaert. Dertig kie kens, twee varkens en eene geit werden on der de puinen verpletterd. I)e schade is zoor groot. Op de Vrijdagmarkt viel een boom op het dak der hoeve van Smekens. Het dak werd geheel weggerukt, hier ook is de schade aan zienlijk. Verder werden nog een overgroot getal booinen ontworteld en afgebroken. Ook te Hofstade, Sehoonaarde, Impe, Wichelen enz, werden vele hoornen uitgerukt. Te Antwerpan en op de Schelde. Dinsdag morgend was het te Antwerpen een weder zooals men er zelden beleefd had. De scheepvaart was om zoo te zeggen totaal onmogelijk. Daar er talrijke schepen verwacht werden, vreest men dat er op de Schelde, tusschen Antwerpen en de zee, ernstige ongelukken zouden gebeurd zijn. V\A- TUSSCHEN ITALIË EN TURKYË Een wapenstilstand van zes dagen werd gesloten tusschen de opstandelingen en de Turksche troepen van hef eiland Samos. De vredesonderhandelingen blijven duren zonder meer gevolg. Beide landen zijn 't akkoord om de vrede te sluiten. Maar in welke woorden gaat men het verdrag opstellen Italië wil met lauwe ren uit den strijd komen. Turkyë wil niet te kort gedaan worden. Wat al menschpnlevens voor dien droeven gloria mundi. De kei zerin van China ging anders te werk. Andere volkeren, andere zeden. De eene oorlog verwekt den andere. De Turken rukken op tegen Scutari in Montenegro. In Albanië hebben zij groote wreedheden gepleegd. Dat is hunne gewoonte. Fransche troepen zijn er tusschen gekomen te Samos en hebben de Turken ontwapend. Er werd buiten een stryd der elementen ge leverd, wij moeten ons naar binnen iü eene armoedige woning begeven, om getuige te zijn vau eenen zedelijken strijd, eenen strijd des gewetens. Die w oning, of veeleer die armoedige hut, was verre van de andere menschelyke verbly- ven verwijderd en stond aan eenen der wegen, die door bet boschrijke gedeelte der provincie Utrecht naar de stad van dien naam voerden. Zij was in eenen zoo ellendigen en bouwval- ligen toestand, dat de reiziger, die zich op den weg had gewaagd, wanneer hij den blik op haar liet vallen, zich onwillekeuriger over verwonderde, dat zy in staat was aan het ge weld der woedende stormplagen het hoofd te bieden Een jonge man en vrouw en twee kinderen bevonden zich in die hut, welke inwendig eene voorstolling van schamele armoede, niet in hare walgelijke, afzichtelijke gedaante, maar in het uiterlijk, waarin zij tot eerbied wekt niet de zoodanige, die alleen deernisen afgrij zen gaande maakt, maar die het gevoelvolle hart tot weldaden aanvuurt en tevens met be wondering vervult. De tafel, die te midden van het eenige ver trek stond, de stoel en beide bouten bankjes, die de voornaamste meubelen, ja sekier de j ee.uge uitmaakten, ware op zich zelve wel i zoo\ele toonbeelden van de behoeftigheid der; bewoners, doch zy droegen tevens de kenmer- j hen, dat de orde en zindelijkheid baren zetel ook in die schamele hut bad gevestigd. De kleederen, die de bewoners droegen en die evenals de woning zelve eene ellendige be schutting tegen de koude van het gure najaar eu van den alras naderden win ter opleverden, waren armoedig te noemen, doch bestonden uit geene vurmlooze lompen. Zij gaven een Brussel. Gevecht met een politieagent. De agent G... moest Zondagavond in eene herberg. Schoolstraat, een kerel, die er on lusten verwekte aan de deur zetten. De woest aard bracht hem een sloot toe met het hoofd in volle borst. De agent werd tegen den ge vel van een huis geworpen. Dan ving een hevig gevecht aan. De agent G... trok eindelijk de sabel en kapte er mee. De schedel van den dronkaard werd gekliefd en zijn neusbeen gebroken. Gar.sch bebloed, werd hij naar het St-Jans- gasthuis vervoerd en na verzorging in den amigo opgesloten. Schielijk gestorven. M. Henri Djck- inans, advokaat, gewezen stokhouder der orde, viel Zaterdag plotseling neer wanneer hij zich gereed maakte om het avondmaal te nemen. Hij bezweek plotseling tengevolg eener aderverstopping. Trein ontspoord. Zondag avond, te 5 ure, ontspoorde nabij de Zuidstalie, de reizigerstrein komend van Doornik. De loko- molief en de tender sprongen van het spoor en werden zeer beschadigd. De reizigers wer den op elkander geworpen, doch niemand is gekwetst. Noodlottige liefdeX.., 20 jaar, steenweg van Roodebeek,beminde een meisje uit zijne buurt,doch dezer vader verzette zich tegen de liefde. Zondag avond werd X., door den vader van het meisje vermaand De jongeling wilde den man een slag toe brengen met eene spade, doch het meisje kon hem ontwapenen. X... sprong in eene beek, doch kwetste zich zoo schrikkelijk tegen scherven van fleschen, dat men hem ten spoedigste naar het gasthuis moest over brengen. -De zuivere koffie doet aan velen kwaad. De chicorée Vincart doet aan allen goed. 1500 q. Buisingen. Dieven op geweerschoten onthaald. Zaterdag zijn dieven gekomen in de fabriek Bollinckx te Buysingen. Zij hadden reeds voor 3000 fr. koper verzameld on waren op het punt met dien buit te ver trekken, wanneer zij betrapt werden dooi den nachtwaker. De kwaaddoeners vlucht ten, doch de nachtwaker schoot met zijn ge weer naar hen. 2 OCTOBER 1912 krachtig bewijs van het scheppingsvermogen der zorgvuldige huismoeder. De man en vrouw waren beiden aan tafel gezeten, terwijl de kinderen, het oudste, een lieve knaap van vijf jaren, en het jongste, een bevallig meisje van ruim drie jaren, zich aan den schoot der moeder drongen eu hunne handjes in die der brave vrouw deden rusten. De huisvader staarde somber voor zich henen en scheen in een smartelijk gepeins verzonken. Zijn verbleekt gelaat droeg reeds diepe sporen, door lichaamslijden, bange zor gen en wreede ontberingen in hetzelve ge ploegd. Hij was ongelukkig, die man in de kracht zijns levens. Het heden was hem bang, de morgen grimde hem als een drijgend spook aan. I-Iij had geen voedsel voor zich zei ven en zijn verzwakt lichaam behoefde het zoo zeer maar wat zegt dit hij had geen bruod voor zijne vrouw, voor zyne lievelingen, en hij, hy wist het, dat zij gefolterd werden door dien onzichtbaren vijand, die zijne prooi in de ingewanden grijpt, door den honger. Zijne vrouw geen klaagtoon kwam van hare lippen zorgvuldig verborg zij hem hare smart. O dat sombere, angstig zwijgen, dat verhelen van haar lijden, om hem te sparen, trol hem meer en dieper, dan beden, dan ver wijtingen zouden hebben gedaan Zyne kinderen schreiden eu baden om voed sel zij verweten het in hunne onschuld den rampzaligen vader, dat hij zijne beloften niet was nagekomen. Hy had des morgens, vóór hij uitging, aan zyne lievelingen een stuk b'rood beloofd met ledige handen was hij te ruggekeerd en de bange nacht naakte en de honger pijnigde meer en meer. Voor het eerst had hij het op dien dag ge waagd, de hand tot het ontvangen van eene De plichtigen gelukten er in te ontsnappen en lieten bloedsporen achter. Men hoopt hen weldra te ontdekken. Laken. Liefdedrama. Een 17 jari- juffer der Magdalenaslaaat, sprong zaterdag avond over de leuning der brug in de Yaart. Schippers haalden haar uil het water en brachten haar naar de woning van Dr Bo- gaerts, die haar verzorgde alvorens haar naar het gasthuis te doen vervoeren. Liefde- verdriet zou de oorzaak zijn van dit drama. St. Joost-ten-Nocd?. Verstikt. Zon dag avond werd heer Dhotelhouder van Oostende, die in de Zéré/.ostraat, te Sint- Joost-ten-Noode, in een hotel was afgestapt, verstikt op zijne kamer gevonden. De gas bek stond geheel en gansch opengedraaid. Men veronderstelt dat heer D...., het gas licht heeft willen aansteken en, er niet in gelukt zijnde, in slaap gevallen is en ver stikt. Elsene. Poging tot zelfmoord. Zon dag avond, sprong de genaamde Jeanne G...., echtgenoote V...., wonende Fortst.raat, Ie St. Gillis, in de vijvers van Elsene. Voor bijgangers hadden echter hare wanhopige poging bemerkt. Een hunner sprong haar achterna, doch de ongelukkige weigerde ziel te laten redden en de man moest haar met geweld op het drooge brengen. Daar kreeg zij eene zeer erge zenuwkrisis. De vrouw werd naar het gasthuis overge bracht. Haar toestand is zeer bedenkelijk. Schaarbeek. Werkongeval. Zater dag morgen sprong op de werken der Cha- zal-en Lambermontlaan een wagon, waar mede aarde wordt gevoerd van liet spoor.De workman, August D'hondt, 36 jaar, Paul De Vignestraat, 71 te Schaarbeek, werd er loor getroffen en een zijner beenen geplet- lerd. De afzetting zal niet kunnen vermeden worden. De ongelukkige bevindt zich thans in liet gasthuis der gemeente. Wat is Cats 't beste maagbitter. Wacken. Verdronken. Camiel Van Poecke, 36 jaar, vader van 5 kinderen, gaf sedert eenigen tijd teekens van zinsverbijste ring. Hij ontsnapte aan de waakzaamheid d r zijnen en verdween. Gisteren heeft men zijn lijk uit den Mandel opgetrokken. Wareghem. Overreden. De landbou wer De Smet, was girteren met zijn gerij op het veld, om aardappelen. Toen er 800 kilos oplagen, reed hij verder. Het wiel raakte zijn zoon, oud 6 jaar, die er onder getrokken werd. Het arm schaapje werd zoodanig ver pletterd dat hij in stervensgevaar verkeert. Aangerand. De ouderling Aug. Van der Hauwaert, oud 70 jaar, kwam om 9 ure 's avonds, uit eene herberg naar huis. Op 50 meters van zijne woning werd hij door ee lafaard aangerand en erg mishandeld. Bij het naderen van een wielrijder, nam de ellen deling de vlucht. De oude man lag buiten kennis en verloor veel bloed. Men droeg hem naar eene herberg, waar een .geneesheer hem kwam verzorgen. De dader werd opge zocht. Wevelgem. Rijw iel dieven. De vlas- bèwërker Richard De Vos, oud 25 jaar, liet zijn rijwiel aan de deur staan van den vlas- koopman Foulon. Toen hij buiten kwam was liet weg. Op Wezelhoek werd do dief ontdekt. Hij kon aan de politie ontsnappen. Zekere Malfait kwam aan de politie kla gen dat zijn rijwiel ook gestolen werd, het welk aan eene woning der Papestraat stond. De gendarmen zoeken de plichtigen op. Impe. Konijnen gestolen. Verleden nacht werden ten nadeele van Emiel Holle voet, aardewerker, wonende Esscheslraat, drie konijnen gestolen. De daders zijn onbe kend. Het is reeds de tweede maal, dat Hollevoet bestolen werd. De Klinge. Diefstal. Mijnheer Ver wilgen, koopman te Hulst, werd in de Scliooldreef, waar hij een deel erwten had afgezet, deze koopwaar ontstolen. Men heeft geen spoor der daders. aalmoes uit te steken maar hij miste de on beschaamdheid en de lompen, die den bedelaar vórmen. Hy had schande op zijn hoofd gela den, zonder iets voor zijne vrouw eu kinderen te bekomen. Die onschuldige verwijtingen van zyne lie velingen drukten hem zwaar die traantjes, die over hunne wangen biggelden, vielen hem als gloeiende looddruppels op het hart. Hij was ter prooi aan de somberste wanhoop en staar de immer voor zich neêr. Van tijd tot tijd 6venwel, wanneer eene heviger stormvlaag de schamele woning op hare zwakke grondvesten deed schudden en deze met instorting bedreigde, of wanneer de smart- en angstkreten der kinderen zich luider verhieven, zag hij op, evenals iemand, die uit eenen pijnlijken droom ontwaakt, en l^et wa in die oogenblikken, dat hy tranen in de oogen zijner vrouw bespeurde, dat hij zag, hoezeer zij poogde, niet alleen haar lijden te verbergen, maar zelfs de smartkreten van hare kinderen te moren. En dat alles, om hem te sparen, om zijne wanhoop geen nieuw voedsel te schenken. Eenen geruimen tijd had het naargeerstige zwijgen tusschen man en vrouw geduurd. Eindelyk werd deze door den eerste afgebro ken. Lena, zegde hij, nadat de kreten zijner kinderen om brood, opnieuw in zijne ooren hadden geklonken lees mij de tien gebo den des Heeren... ik heb daaraan behoefte, om... Hier zweeg de man stil, want hij durfde, hetgeen er moest volgen, niet uitspreken. Het gebedenboek lag op tafel, want de vrouw had reeds, gedurende het afwezen van haren man, dien oufeilbareu gids op den weg naar de eeuwigheid geraadpleegd zij had De zwakke en bloedarmoedige personen zullen met genoegen vernemen, dat de Ijzer houdende Raphael spil «elke zoo heilzaam is tegen bloedarmoede, uitputting, hartklop pingen, enz. nu in alle goede apotheken vau het land verkocht wordt aan 1.75 fr. 551 Moorseele. Brand. Om 9 ure 's avonds, heeft het vuur twee huizen in a sell gelegd, toebehooreudn aan de Kinderen Van Assche, slaande op de wijk' Overheid». Al wat de twee woningen bevatte is de prooi der vlammen geworden. JRooversstreek. De hofsténo der kinde ren Gryspeerd staat op de wijk Ou<Thoulo, temidden van het veld. Zij is door Hendrik. Boudry bewoond. De man gasbewerker. is 's nachts dikwijls afwezig. I).-. vrouw drijft handel in eieren. Zij hebben den naam wat geld te bezitten. Eergisteren verliet de man hot huis om 6 ure 's avonds er. om 7 ure ging de vrouw met bare kinderen te bed. Kort nadien hoorde zij g nicht aan de wo ning. Zij stond op, ging huilen en zag twee kerels staan, waarvan een naar haai schoot. De andere greep haar bij d" knol, zeggende: Uw geld of uw leven! Terwijl dn mouw zegde Wij hebben er geen, ruk Ie zij zich los. sprong, naar de dour en riep om hulp. Geboren kwamen toegesneld. De roevers hadden de vlucht genomen, nadat zij in liuis, uit eene kas eene som \an 5OU fr. gestólen hadden. Het parket is Maandag ter plaats geweest. De schelmen zijn tot. nu loc onbe kend. Huishoudsters opgelatHet is onmo gelijk van goede koffie te maken zonder chicoreé Talpe. 1063 Tot zwakke en zieke p^rsonan. Zijt gij sedert eenige maanden krachteloos eu lendenI adeni geworden Zijt gij bleek van kleuren Zijt gij bevangen als gij eenen trap op klimt Zijt gij rap moede als gij enuigen arbeid moet doen Hebt gij den harleklop? Zweet gij licht als gij een'g werk moet afleggen Zijt gij vermagerd Zijt gij droef van gemoed, mistroostig- en hebt gij neiging om alles in dn toekomst in 't sombere voor te zien Is uw karakter veranderd Hebt gij. geene goesting m"er om uit te gaan en zijt gij mensciieosciiuw gewuiden l Zoo ja, wel vriend, gij lijdt aan zenuw en spierenkrachleloosheid. liet is ho.'gen lijd daar naar om te zien. En is er een middel tegen krachteloos heid. bleeke kleuren, bevangenheid, asth ma Ja zeker, het is maar onlangs uitgevon den, met Huizende lijders hebben er bzter;:i3 van gekregen. Dat middel keet THEO BR OM A Het gén eest, verkwikl de' 'zwakste men-' sclieri waarborgt eene bestendige gezond heid. Flauwte van het Moed. krachteloosheid, algemeene verzwakking, gebrek aan nel lust, slechte spijsvertering, luchlpijpobtsfokmgeii, 'empiglveid, moeilijke maandstonden, ver- iezen in 't wit, baannoederkwaleh. flnfarijn, hoofdpijn, zenuwkoortsen, influëu'.a. alle kwalen medegesleepl door misbruik van drank, onstuimig leven, worden genezen door bet gebruik van THEOBRQMA. Krachtlierslellend, lichaam vernieuw end gene 'smiddel. In alle apotheken en in den hoofdilepot voor Gent Apotheek DE MOOR. Te Aalst in alle goede apotheken. Gheluvve. Groole brand. In dc hof stede van Th. Gliéqiicre, niet verre vau de kerk, is om middernacht een erg ebrand ont slaan. De zoon werd gowJvl door het ge knetter der vlammen. Zijne kamer was.reeds vol rook. Seffens sprong hij op, verwittigde dozijnen, die slechts den lijd hadden, om te vluchten. De noodklok der hoeve werd ge luid en aanstonds kwam er volk loegesiro mid. bereids in Gods lieilig Woord den moed en do kracht gezocht, om aan den tegenstand iiec hoofd te bieden. Lena had van dien eisch haar mans geraden, en daarom beefde hare stem, toen zy de goddelijke geboden voorlas. De ongelukkige man en vader volgde zijne vrouw met angstige aandacht en verslond, als het ware, de woorden, die van hare lippeu kwamen. Aan het einde van elk gebod geko men, hield Lena een oogenblik op, als wilde zij huren echtvriend de gelegenheid geven, over het gehoorde na te denken en elk godde lijk bevel in zijn geheugen te prenten. En wer kelijk greep hy dat oogenblik aan, om tot zich zeiven de vraag te richten, of hij tegen hot ge hoorde gebod niet gezondigd had in liet be vredigende antwoord wilde hij eene vern ciit- vaardigiug vinden voor de booze gedachten, die de wanhoop hem had ingegeven, wilde hy het middel vinden, om zich met zijn goweteu te verzoenen. Lena, zegde hij, een oogenblik nadat zijne vrouw het zevende gebod had uitgespro ken Ik heb altijd in de vreeze des Hoeren gewandeld, ik heb mijnen naasten li<-f g< had, want zonder die liefde voor mijnen naasten toch zou ik don zoon van den eigenaar dezer hut niet met gevaar van rnijn leven van een gewissen dood hebben geredEn nuen nu....doch geene bitterheid.... Lena, ik heb mijnen vader en mijne moeder geëerd toen allerlei ongelukkon en vooral de do d van zij ne vrouw mijnen vader, eenmaal een gegoed landbouwer, tot armoede hadden gebracht, heb ik voor hein gewerkt, voor hem gezwoegd en God weet liet, of ik u, .uo vrouw, niet met oprechte liefde heb a.. gehangen. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1912 | | pagina 2