BUITENLAND. OORLOG 1 t VREDE? 'T EEN EN 'T ander van onze VoSksrais naar Rome ONS KINDEREN Werkstakingen NAKLANK Een derde Ondervoorzitter in de Kamer. Nog de aanslag op den H. E. Fleurct Nog de instorting te Courcelles Achttiende jaargang n' 232 2 CËNTIÈMEN HET NUMMER Donderdag 3 October 1912. g"" F" IM_..H l| |l M IWII1IM 1 I 11 1 -!■- ABONNEMENTEN- Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. EEDSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ft® 5» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. <Bj» AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. rog.) tr. 0 60 3e bladz. (de regel) tr. 0,50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,0Q Overlijden (per regel) fr. 2,0<1 BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg ven Waterloo, 728. j 9Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Ehwel, zijn ze verbeterd Voegen ze zich meer naar onzen schik Ge hoorzamen ze gemakkelijker Zoo neen, bekent maar rechtuit n 't is mijne schuld, mijne allergroot ste schuld. Ze zijn nog zoo klein en reeds boven uw hoofd gegroeid. Kan dat missen, kan dat anders 't Is uw eigen schuld, ja uwe fout alleen, want als de onderwijzer of meesteres, in de school straft, ze krij gen bij u, vaderke en moederke, zoo involgend, ongelijk en meer dan on gelijk. En dat men moest op 't school met de hand wijzen r.aar eene van uwe ge troetelde lievelingen, ge zoudt zeker opspringen van verontweerdiging en do policie verwittigen Kunnen ze 't huis, op straat, op 't spel, bij 't eten, bij 't slapen misdoen Neen eh Ge staat er voor in. Ge wilt er geen kwaad van hooren. Ge zoudt nog liever al uw haar uittrekken dan dat ze aan de voe ten van eene goede meesteres of eenen rechtzinnigen en verstandigen meester zouden gaan knielen om vergiffenis af te smeeken wanneer ze maar al te wel en met opzet misdaan hebben. Past op ouders Ge kent misschien de geschiedenis niet van den vader die door zijnen zoon bij baard en baren langs den vloer zijner keuken wierd voortgesleurd tot in den gang van 't huis. De vader had geduldig tot daar en niet verder die zware en grove be- leediging en marteling door zijnen on taarden zoon hem aangedaan, geleden, wanneer hij uitriep met eene smeekende stem O mijn zoon, ga niet verder, want ik ook toen ik uwen ouderdom bezat heb ik mijn vader en dus uw grootvader maar tot hier bij baarden haren gesleurd.» En de zoon bleef staan en liet zijn vader los en viel op de knieën om vergiffenis en den zegen van vader af te smeeken. ■Ja den zegen schenkt ge dien iederen avond aan uwe kinderen. Gij, vader, priester des huisgezins, en gij moeder beheerdster en besluurdster uwer talrijke familie En het gebed wordt dat onderhouden Bidt ge sa men ten minste des avonds Kunnen uwe kinderen bidden van kleins af? Ge hebt niet veel tij d om u daar mee bezig te houden Zooveel tijd is er toch niet noodig zeker en daarbij uwe kinderen moeten opgroeien in deugd en eer en zonder gebed kunt of zult ge dat niet vinden of tegenkomen. Welke manieren leert ge ze Deftige en ze dige toch wel zeker En uwe voorbeelden is dat zooals het moet zijn bij een christen vlaming Is de dronkenschap, bet onrecht, de lastertaal, het onvoorzichtig spreken, de achterklap, de bespotting van alles wat eerlijk en eerbaar is niet de leer school waar uwe kindertjes in op groeien En aan uwe grootere en groote kinderen welke lessen spelt ge en welke voorheelden toont ge De Paus heeft per wereldbrief en pauselijk besluit op 8 Oogst 1910 aan gansch het christen volk gesproken over de Veelvuldige en dagelijkscke communie der kinderen van af 6, 7 jaar, 't is te Zeggen van dan af wanneer ze reeds eenig begrip hebben van de zaken. Hoe voert ge dat uit, hoe weet ge uwe plichten nopens dat eervol besluit dat zulke deugd deed en doet te onderhou den Weerhoudt ge ze niet van de H. communiebank, van bet naar de mis gaan in de week, van de godsvrucht lot 't Allerh. Sacrament En waarom, omdat ge zelf misschien geen goesting hebt te leven zooals het een christen, Ja, zooals het een redelijk schepsel be taamt De Paus weet wat Hij doet, Hij is geen zot zooals ik soms an ders hoor afgeven. Hij is ouder, wijzer, geleerder en bijzonderlijk heiliger dan iemand. Met hem te volgen zult ge niet ver loren looper, en van den rechten weg uwe kinderen niet laten afdwalen, ter contrarie. Geklaagd, ouders, putten in d'aarde, wanneer uwe kinderen zekeren ouder dom bereikt hebben 't Is de zoon, de dochter, die meester speelt de rollen van ouder en kind worden omgekeerd; gij zoudt moeten uwen kost en inwoon in uw eigen huis koopen, van die wel opgevoede en zoo teergeliefde kinde ren, (en wat ik hier neerschrijf gebeurt nog alle dagen) ze verachten u, aan zien u als ne schoteldoek en stellen n welhaast in de plaats waar de kuisch- borstel of de bezem staat. En wiens schuld is 't? De uwe. Vermits er zoovele ondervinding thans bestaat en te bestatigen is, weest toch wijzer dan de stek,blinden die willen beter zien dan de beste oogen. Doet uwe oogen wagewijd open. Oor deelt 't Grootste goed, 't meeste geluk, de schatrijkste fortuin is wel eene katho lieke opvoeding en een christen onder wijs. Hel kind der katholieke school leert dat er een God is, die alles ziet, die alles regelt, die in het uur der dood eene nauwkeurige en strenge rekening van al onze werken zal ver gen dat na dit leven eene eeuwige be- looning of altijddurende verdoeming volgtdat niemand aan God ontsnapt. Brengen wij dus niet alleen rappe, gezonde beleefde en verstandige en en werkzame kinderen op maar ook inzonderkeidgetrouwe aan God en aan Geloot en aan godsdienst. Hel geheim vara een lang, jörag leven. Velen gaan het zoeken bij dokters en apothekers. En ze geraken er niet altijd hunne gezondheid kwijt,maar toch hunne centen. Men heeft aan de beroemde Sarah de groote tooneelspeelster gevraagd, welk middel zij gebruikte, om niettegenstaande haren hoogen ouderdom, er nog zoo jong, frisch en gezond uit te zien. Hour antwoord was dat zij de gewoonte had veel te werken, zich veel te vermoeien, en dan, wanneer zij honger gevoelde, eenige eiers te nemen en daarbij een handvol... krabben. Advies aan de liefhebbers. Of ze nu levend moeten binnengespeeld worden, met schelp en al, of er daar eene flcsch oudof «lambik» bij van 1100de was dat heeft Sarah vergeten te zeggen. Laniübouwers. De zaaitijd is daar. Nu is het oogen blik, om het groen voeder te zaaien dat ge met de toekomende Lente wilt inoogsten. Alle graan moet zooveel mogelijk in Octo ber gezaaid worden. Hoe eerder het graan geschoten en gestruikt is, hoe beter hot aan de eerste koude en vorst zal wederstaat). Nu moet men beetwortels en aardappels inoogsten. Voor de wortels hoeft men zich niet te zoor te haasten. Zij zijn tegen de koude beter bestand en kunnen niet good te gen de opeen Looping onder den grond. ICoSen. Naar verteld wordt zijn nieuwe koollagen ontdekt in de provincie Henegouwen, Namen en Luik. De nieuwe voorraad ligt op de ontzaglijke diepte van 1200 meters. Hij is zoo rijk dat we gerust de toekomst mogen inzien en de uitputting der koplmijuen niet to vreezen hebben. Zooveel le foeïei*. Wij hebben gister reeds aangekondigd dat de jonge Hollandsclie juffer de plaat had gepoetst. I)ie tijding heeft alle dagbladen en alle Belgen mot vreugde vervuld. Zij heeft zelve een einde weten te stellen aan eenen wantoestand door eene gansch onvolmaakte wet geschapen. 't Was zoo nog best. HwSsa&solBieek. Meer sterven door te veel, als door te weinig door de keel. Gisteren gevraagd aan een man, diep in de tachtig Wat doet gij, wat neemt gij, om er toch zoo frisch en kloek uit te zien Daarom doe ik niets en neem ik niets maar daarom laat ik veel. Beschaving. Zij ging lijk de zon van 't Oosten naar 't Westen. En wanneer zij Mesopotamië verliet, bleef er niets meer over dan steden en paleizen onder zandber gen gedolven. En wanneer zij uit Grieken- lard en Egypte week, vond men daar nog wat obolisten en steenen en graven. Waar is nu het centrum der beschaving In Europa In Amerika In alle geval 't ziet er hier heel wat aardig uit. Omwentelingen, gruwelijke misdaden, werkstakingen, oorlogen. Heel het oude werelddeel staat in rep en roer. Is dat hier de vrede van beschaving, of de geweldige barbaarscheid Eft- hsj E&oning ASIbe&*l. M. Edmond Picard, gewezen socialistische senator, die voorzitter is van de hervormings commissie der belgischa schouwburgen, had een bijzonder gehoor aangevraagd bij Ko ning Albert. Deze heeft aan M. Picard doen antwoorden dat hij hem zal ontvangen, zoodra hij van Ciergnon uit Brussel terugkeert. Gedurende de maand Juli braken er 18 werkstakingen los, in 21 nijverheidsgestich ten. De vrijwillige werkstakers die er in be trokken waren liepen ten getulle van 3,025 de verplichte werkstakers waren 233 man sterk. Gedurende diezelfde maand werden twee lock-outs uitgeroepen, behelzende 32 fabrieken en 800 werklieden. En het gevolg De twee lock-outs zijn beide mislukt. Op vijftien werkstakingen, waarvan de uilslag gekend is, zijn er dertien ten nadeele van den werkman afgeloopen, en het slot was het terugzenden van 128 werklieden. Eene andere werkstaking, 37 werklieden behelzende ein digdeten voordeelo der stakers. Eene andere, hield op door bemiddeling. Lock-out en werkstaking zijn heel gevaar lijke wapens. Niemand durft er nog aan denken het recht lot werkstaking in twijfel te trekken. Juist lijk een handelaar zijné koopwaar vap de markt weghalen mag, wanneer de prijs, hem niet voldoet, zoo ook is een werkman vrij den verkoop van zijnen arbeid toe te slaan of in te trekken. Dat is zonneklaar. Maar de ondervinding leert ook dat vele werkstakingen, op verre na het grootste getal, gansch mislukken en hun doel niet bereiken. Gevaarlijke medecijn I Frankrij k Eene goede vangst, dank aan het parket van Versailles, van Gorbeil en van Pontoise. Gewapende policie viel te Clichy, op het einde van het avondmaal in do eetzaal van een hotel en, vooraleer zij weerstand hadden kunnen bieden worden anarchisten aange houden, ten getalle van vijf. Zij verbleven vroeger eenigen tijd to Brussel en waren in nauwe betrokkingen met Bonnot. De onderwijzers-syndikaten die geweigerd hebben op bevel van den minister van open baar onderwijs zich te ontbinden, zijn voor den rechter gedaagd. De verkeerde wereld. Zij die aan de jeugd liet voorbeeld dienen te geven van onderwer ping aan de overheid, geven het voorbeeld van den opstand Spanje. De werkstaking der spoorbaan werklieden heeft eene groote uitbreiding genomen. 20,000 postpaketten blijven in eene statie liggen. Uit Barcelona komen overigens rustige tijdingen. Levensvoorraad ontbreekt reeds in het binnenland. De bakkers zitten zonder bloem on het volk zonder brood. De algemeene werkstaking werd gestemd met 65,409 stemmon legen 1418. China De prinsen-bestuurders van Mongolië, lie ver dan nog aan de republiek to weerstaan en daarom vele mensfthenlevens op te offe ren, hebben de vrede geteekend en zullen zich bij de Chineesche republiek aansluiten. Men is den pols aan 't voelen derDuitsche bankiers, om eene Chineesche leening uit te geven op de Duitsche markt. Dat voorstel geniet in Duitsehland weinig bijval, noch in de officieële kringen, noch bij do bankiers. Sedert gisteren zijn al de Staatsfondsen van de Balkaansche vorstendommen fel ge zakt. Dat is gewoonlijk een slecht teelten. De Russische fondsen rollen ook den berg af. Servië, Bulgarië, Griekenland, hebben hunne legers gemobiliseerd. Men beweert dal het Bulgarië Is dio de andere mogendheden opstookte. Dat het sinds lang naar de gelegenheid snakt den Turk aan te vallen zulks is iedereen bekend. De Grieken hebben nog hunne revan che niet voor hunne neerlagen in den laat- sten Grieksch-Turkschen oorlog. Servië zoekt hier nu afleiding voor zijne heerschzucbt. Het had zoo gaarne Bosnië en Herzegovina ingelijfd. Oostenrijk was voor. Maar nu zal het zich langs Turkije trachten uit te breiden. Montenegro staat reeds lang strijdveerdig. Te Berlijn en te Weenen hoopt men nog den oorlog te kunnen vermijden, al is de toe stand hoogst gevaarlijk. De groote Europeesche mogendheden zou den dienen eensgezind op te treden om de vrede te handhaven, Ja maar Rusland werkt alleen en zoekt de gelegenheid nu terug te winnen wat bet voor eenige jaren verloor. Van daar spanning tussclien Weenen en St. Petersburg. De Paus en de eendracht in de Katholieke Partij DE VOLKSSTEM GEZEGEND Een onzer beste vrienden doet ons opmer ken dat het verslag over het Pauselijke Ver hoor verschenen in de Volksstem op 14 September onvolledig is, en verzoekt ons hel te willen volledige» met het meedeelen van deze belangrijke voorvallen. (Die voorvallen komen niet voor in het verslag, daar zij aan onzen gewonen brief wisselaar zelf onbekend waren.) De kaarten, schrijft onze berichtgever, wierden streng gëeisebt bij liet inkomen van het Vatikaan, en dan nog eens bij 't uittre den van de Troonzaal, waar ze opgenomen werden. De commissie waarvan de E. H. Deken Roelandts van Aalst de leider was, met onze twee oud-zouaven Deghels en De- mette, was samengesteld uit de heeren V. De Valkeneer, Dr Rubbens, Leo De Meeter, Karei De Wolf, waarbij zich nog hadden gevoegd Dr Van Sande, volksver tegenwoordiger. deE. H. Pastoor van Rumpst en eenige anderen. De commissie werd ge plaatst juist voor den Pauselijken Troon, en was gescheiden van de andere bedevaarders door een houten afzetsel van een meter hoogte. Mgr Glorieux, prelaat", gehecht aan den H. Stoel, kwam do commissie groeten en s'elde op voorhand eenige vragen, onder an dere van welke streek van Vlaanderen wij waren. De E. FI. Deken antwoordde Van Aalst en omliggende, Mgr. Daarop vroeg Mgr Glorieux: Van Aalst? Dan hebt gij Mr Woeste als volksvertegenwoordiger DeE. H. Deken Roelandts antwoordde bevestigend, en dadelijk daarop is Mgr Glo rieux weggegaan, klaarblijkelijk om die in lichtingen aan Z. H. den Paus over te maken. Daarna kwam de Heilige Vader binnen, en alles liep af zooals de gewone briefwisse laar het zoo treffend had medegedeeld. Dit gewichtig feit is nochtans gebeurd op het oogenblik dat Z. H. op 't punt was weg te gaan. De E. II Doken heeft alsdan nog ge vraagd «II. Vader, geweerdig U eenen bij zondere» zegen le verleonen aan De Volks stem, het dagblad dat. deze bedevaart beeft ingericht.» Z. II. heeft hierop geantwoord «Volgaarne zegen ik uw dagblad, on ik ze gen u allen nog eens.» Onze briefwisselaar doet opmerken dat het voor hem on voor al diegenen die de sa menspraak van den E.H. Deken en van Mgr. Glorieux hebben afgeboord, klaarblijkenrt is dat de aanspraak van den H. Vader eene meer bepaalde en meer uitdrukkelijke betee- lcenis kreeg, als wanneer Hij sprak over de overwinning der Katholieke Partij in België, hun zijne goedkeuring betuigde, en hen aan maande om eendrachtig te wezen. Die goed keuring, die lof over de Katholieken van Aalst, over de kiezers van M. Woeste, die oproep tot eendracht, is^er. heilige wenk ge daan door den Vertegenwoordiger van Chris tus op aarde, aan al diegenen die christen zijn in ons"arrondissement. De Heilige zegen verleend aan De Volk stem» door den Paus, moet haar rechtma tig met fierheid en geluk vervullen, en haar aanmoedigen in haren Katholieken strijd. Alle telegrafische betrekkingen tussclien Buda-Pestb, Sofia en Belgrado zijn onder» broken. Turkyë roept al zijne troepen binnen. Rusland heeft al zijne reservisten gemo biliseerd van 21 militaire omschrijvingen. Men meldt uit Parijs dat Oostenrijk ook mobiliseert. Te Sofia grepen gisteren avond grootscln betoogingen plaats vóór het koninklijk pa leis, liet ministerie van oorlog en de mili taire kringen. Er beslaat in die bevolking eene onbe schrijflijke gisting. In Griekenland heeft men voorloopig de vrijheid van drukpers opgeschorst. Al de Grieksche schepen verlaten de ha ven van Constanlinopel. Men beweert dal het Engeland is dat Turkije opmaakt, aan de eischen van Servië geen gevolg te geven hel zou zelfs op den' raad van Engeland zijn dat Turkije mobili seert. Bulgarië, Servië, Griekenland en Monte negro werken samen tegen Turkijö. Bulgarië alleen telt 375,000 man, Griekenland heeft 130,000 man en daarbij eene machtige oor logsvloot. BEZOEK BIJ M. WOESTE Naar het schijnt is er spraak oen derde zetel van ondervoorzitter in te richten in de Belgische Kamer. Deze zou hoofdzakelijk voor zonding heb ben, de vergadering der middenafdeelingen voor to zitten, daar de twee andere onder voorzitters, niet genoeg hunne zorgen aan de gewone Kamerzittingen kunnen besteden. Onze bijzondere briefwisselaar te Brussel, heeft daarover M. Woeste ondervraagd. De achtbare Staatsminister antwoordde hem, dat zulks heel wel mogelijk was, doch dat bet van de commissie van het Kamer reglement afhangt, die hervorming voor to stellen. Daar deze commissie slechts verga deren zal na de heropening der Kamer, kan dus voor het oogenblik niets zekers over go- meld worden. Als kandidaten voor dezen zetel worden do hoeren du Bus de Warnaffe en Goblet reeds genoemd. TE BRUSSEL Zooals men weet, heeft het parket van Brussel drie nieuwe deskundigen gelast, den geestestoestand van Boyl, don moordenaar van den E. H. Fleuret le onderzoeken. Het zijn lieeren Francotte,Claus on Crocq, do eerste professor in de Luiksche Hooge- school.de twee anderen,dokters voor hersen- kranken te Morlsel en Brussel. Een konfrater meldt, dat men ondertus- schen in de rechterlijke en geneeskundige wereld, niet weinig den draak steekt met de alwetendheid van heer Deboeck, die van den eersten dag reeds tot groot genoegen van de magonnieke pers, maar afkondigde zonder beroep, dat Beyl teenemaal ontoerekenbaar voor zijne daden was. Hij bad zijnen ambtsplicht met zooveel nauwgezetheid doorgedreven, dat hij zelfs do beschrijving leverde van 's mans glazen oog dat volgens hem een natuurlijk oog was, maar iets of wat gevlekt. De tweede des kundige had ook maar geteekend, ten volle vertrouwend op de onfeilbaarheid van heer Deboeck, die zoo weinig verschil wist tus sclien een natuurlijk oog en een glazen. Is de dader inderdaad niet verantwoorde lijk, wel men bestede hem in een of ander zotbuis. In alle geval, dient hij uit de samen leving gebannen te worden. WV Tweedooden en een doodelijk gekwetste In den nacht van Maandag op Dinsdag, woedde de storm met ontzeglijko lievigheid over de streek van Charleroi. In de wijk Trieia, te Courcelles, is men aan den opbouw van een huis bezig. liet daarnevenstaande huis wordt bewoond door eene 60 jarige mijnwerkerRegnier genaamd, diens vrouw en bun kind. Bij bon woont een andere mijnwerker in, Jules Ilanon ge naamd, met zijne 24 jarige vrouw, Augusta Godot, en bun 1 jarig dochterken. Dit gezin betrekt twee beneden plaatsen

De Volksstem | 1912 | | pagina 1